«MI RVIIU DE AVONTDREN de""! SIDI-FROUSSARD. m stéllen van een candidaat voor het lid maatschap van de Provinciale Staten. Bij acclamatie werd daartoe gekozen: de heer G. J. O. D. Dikkers. Tot bestuurslid der vereeniging werd, in plaats van den heer H. J. Keijser, die bedankt had, gekozen de heer S. Koning. Texel. Jl. Dinsdag trad te Oosterend voor eene talrijke vergadering op, de heer t I. Korver, president van de Anti-revolutio naire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", te Helder, daartoe uitgenoodigd door eenige geestverwanten. De spreker gaf als onderwerp zijner improvisatie op: „Het doel van de volks vertegenwoordiging in 't Algemeen. Achtereenvolgens werden door hem be sproken de vertegenwoordiging in de gemeente, in de provincie en in den staat, alsmede de constitutioneele regeeringsvorm. Spreker liet daarbij vooral uitkomen, dat de bekendheid met den werkkring van de Provinciale Staten onder het volk niet bijzonder groot is en gaf daarom een over- zicht van de werkzaamheden van dit regeerings-college, daarbij aanhalende en voorlezende eenige provinciale wetsartikelen. 1 Na de pauze sprak de heer K. over arbeid en toonde aan, dat Nederland door 1 arbeid groot geworden is, waarop hij liet volgen, dat ieder mensch in zich de kracht moet gevoelen om groot te worden. De rede van den spreker was zeer ge- matigd en werd met aandacht gevolgd. Gelegenheid tot debat werd echter niet aangeboden. (Tex. Ct.) Texel. De gymnastiek-vereeniging „Texla" aan te Waal, hervatte jl. Dins dag, na een jaar gerust te hebben, hare ti oefeningen. De contributie werd vastgesteld op f 1,50 per jaar. De afgetreden Directeur, L ;(j de heer G. Kempers, werd benoemd tot eerelid en tot Directeur en Voorzitter werd u? l jp geh°zen de heer J. de Jongh, hoofd der j school, edt j Marins en Leger. j-aiU; Blijkens bij bet Departement van Marine töF"on*TanSen bericht, is de oefeningsdivisie voor 'buitenl. dienst, onder bevel van den kapt. iter zee K. A. Stakman Bosse, in den voor middag van 10 dezer te Sint-Vincent (Kaap Verdische eilanden) aangekomen. Aan boord 'der schepen was alles wel. LclP Aan den kapt. ter zee K. A. Stakman {Bosse, commandant van de oefeningsdirisie n r iS voor buitenlandschen dienst, is per draad de ,last verstrekt om bij vertrek van St. Vincent, ^net de schepen onder zijn bevel, de reis te (vervolgen naar de Sirnonsbaai (Kaapkolonie), ^^zonucr aandoen van Rio Janeiro. wqh De machinist 1ste kl. J. J. Jöbsis en de •machinist 3de kl. J. C. De Keyser, die thans Hooidiónen op Hr. Ms. stoomkanonueerboot „Dog", ete Hellevoetsluis, worden 16 dezer resp. )0,000gepl8atst pij de conservatie op 's Rijks werf te Hellevoetsluis en op de applicatie-school üdhier. door Door den zeekrijgsraad aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, is de marinier 1ste kl. J. P., wegens desertie, ver- 'oordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden. pri.1 Het machine-kamerpersoneel van het stoom- ».000 lschip „Zwaan", dat eerstdaags naar Oost-Indië vertrekt, zal bestaan uit den machinist p late kl. M. Zwart, den machinist 2de kl. r.®miA. Den Hamer en den machinist 3de kl. G. Vr!Ja W. Schenk. pnjs pr^s Onderwijs en Examens. pnjs Examens gymnastiek. Amsterdam, .1 11 Nov. Vrije- en orde-oefeningen. Toege- ïnjzeniaten de heeren L. v. d. Ploeg, alhier, A. P?JJS Bmit, te HciloJ. Klokman, te Zaandam ,r,Js T. Vermaas, te Alkmaar en B. Kosier, te •rijs Wormerveer. De heer J. Balder, hoofd der school te 'rijzen Hoogwoud, en directeur van het zanggezel- njzen dasse Naar het Fransch van G. Le Faure. i op :e vanDe jonge dame bewaarde een oogenblik de P>et stilzwijgen, niet omdat zij zich beleedigd if n h^e?oelde over de eenigszins' onverwachte in- ,iuenging van den jongen soldaat hare i >pvoeding had haar boven vele vooroordeelen t kwaijer hedendaagsche wereld verheven doch «loot-ile enkele woorden van den vreemdeling ssen) rr*aren Vp zulk een weemoedigen, bijna smee- •'t foed£enden *°on g^prokeoj dat hij cr door ge- X dee"°^e.Q wa®* Juist wilde zij een antwoord geven, toen ,Z(\e sergeant, zich omtrent de oorzaak van het or!? itilzwijgen vergissende, eene buiging maakte 1 PriJZ(ïn zich aldus voorstelde; uitbe^ Jean Fontaignac, onderofficier bij de belandde compagnie Tonkineesche tirailleurs, leden Fontaignac!, herhaalde Marcelle ver tok ast.... zijt gij mijnheer Jean Fontaignac? 'Nu was het zijne beurt om verwonderd te leijn en terwijl hij met een lichten hoofdknik are vraag beantwoordde, scheen toch zijn ragend oog nadere opheldering te verzoeken. 1 Gij verlangt zeker te weten, hoe ik u en, mijnheer Fontaignac, hernam Marcelle, u vertrouwelijk, dat is heel eenvoudig, miju "jom, de nestor Bariquet.... jmm De eeuwige candidaat voor de Aca- emieviel de sergeant haar in de rede, och onmiddellijk liet hij er verlegen op olgen Pardon, mejuffrouw, die woorden zijn dj ontvallen mijn vader zeide..., Wees gerust, mijnheer, ik weet heel et veri Het herhalings-onderwijs tc Schellinkhout is weder begonnen met 11 leerlingen. Te Heer-Hugowaard is eene afdeeling van den „Bond van Nederl. Onderwijzers" opge richt, waartoe aanvankelijk 6 onderwijzers en 4 onderwijzeressen toetraden. Den 15den zal 's nam, 3 ure in het lokaal „De Hengstman" de tweede vergadering plaats hebben, waarin bet bestuur zal gekozen cn bet reglement zal vastgesteld worden. Door het hoofdbestuur van het N. O. G. is andermaal een adres aan de Regeering ingezonden, om op een doortastende verbete ring der onderwijzers-tractementen aan te dringen. Hetzelfde hoofdbestuur heeft, naar aanleiding van het feit, dat het tegenwoordig Ministerie het uitzicht heeft geopend op de indiening van een wet op den leerplicht, tot de afdee- lingen een elftal vragen gericht, ten einde deze gewichtige aangelegenheid met ernst en aandacht te overwegen. Van het resultaat der gedachtenwisselingen zal een algemeen overzicht worden opgemaakt en dit zal ten grondslag strekken van de discussie over dit onderwerp, dat in de eerstvolgende algemeene vergadering aan de orde gesteld en behandeld zal worden. Tevens wordt tot de afdeeling de volgende vraag gericht„Acht men het wenschelijk, dat thans reeds de vraag, of het openbaar lager onderwijs geheel aan de zorg der gemeenten zal worden onttrokken en op den Staat overgedragen, vanwege het hoofdbestuur bij de af deelingen aan de orde wordt gesteld Landbouw en Veeteelt. Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. De najaarsvergadering van bovengenoemde Vereeniging, gisteren in het Heercn-logcment te Purmerend gehouden, werd bezocht door 51 leden en afgevaardigden en 12 gasten. De Voorzitter, de heer Jhr. Mr. P. van Foreest, opende omstreeks 11 uur's voormid dags de vergadering met een' woord van wel kom en van dank aan hen, die [de elementen hadden getrotseerd en naar Purmcrend waren gekomen. Het jaar 1891, zeide Voorz., blijft ook vandaag zichzelf gelijk, want gedu rende het gansche jaar hebben de landbou wers met de elementen te kampen gehad. Met het uitspreken van den wenscli, dat deze vergadering mocht bijdragen tot bevordering van den bloei van den landbouw in Hol lands Noorderkwartier, gaf Voorz. het woord aan den Secretaris, den heer W. Teengs, tot het voorlezen van de notulen der vorige ver gadering. Deze werden, na eenige discussie, onder dankzegging onveranderd goedgekeurd. Door den Voorzitter werd hierop medege deeld dat de Vereeniging op het oogenblik bestaat uit 160 leden en 3 zoons van leden dat gedurende het afgeloopen jaar 7 leden hebben bedankt en 1 lid is overledendat de| inëntingsproeven op varkens wegens te geringe aangiften niet zijn voortgezetdat het verslag van den- afgevaardigde naar het te Zwolle gehouden landbouw-congres in de volgende vergadering zal worden uitgebracht en dat door de heeren Waldeck en G. Wonder kennis was gegeven van verhindering tot het bijwonen dezer vergadering. Een aantal ingekomen brieven en circu laires werden ter Bestuurstafel voor belang stellende leden ter inzage nedergelcgd. Door den Voorzitter werd verslag uitge bracht over het behandelde in de jongste algemeene vergadering van de Nederlanilsche Kamer van Koophandel te Londen, door hem als afgevaardigde der Vereeniging bijgewoond. Naar aanleiding van dit verslag en een cir culaire, dezer dagen bij den Voorzitter ont vangen van het Bestuur der Friesche Maat schappij van Landbouw, waarbij wordt verzocht de pogingen, door die Maatschappij aan te wen den om te bevorderen dat van Regeeringswege te 'Londen een consulent worde aangesteld, te willen steunen, wordt besloten bij onze goed, dat al die heeren van het instituut, uw vader zoq goed als de anderen, mijn oom zoo noemen maar ik weet ook, dat uw vader en mijn oom twee oude schoolkameraden zijn, die eiken avond met elkander eene partij schaken. Bij een dier gelegenheden heeft mijnheer Fontaignac aan mijn oom verteld, hoeveel leed hem uw besluit gedaan had. Het vroolijke gezicht van den sergeant betrok. Arme vader.... mompelde hij, wat was het altijd niet zijn verlangen om mij eenmaal in de uniform van Saint-Cyr te zien.... de blauwe tunica en de shako met de driekleu rige pluim....bet was eene vreeselijke teleur stelling voor hem, toen ik hem vroeg het regiment te mogen verluien om hierheen te gaan. Het regiment Jaeene langdurige ziekte hield mij aan het bed gekluisterd en toen ik herstelde was ik te oud geworden voor de school. Ora een jaar meer voor mijne studie te hebben, teekende ik.... Uw vader bad er veel verdriet van, zegt mijn oom. Gelukkig heb ik hém nog eindelijk tot mijne plannen overgehaald en toen hij mij naar het station te Lyon bracht, was hij bijna geheel met mijn voornemen verzoend. -r- Uwe plannen herhaalde Marcelle met een vragenden blik. Vraagt gij naar mijne plannen, mejuf frouw ging hij voort, terwijl zijne oogen tintelden en een blos zijne wangen bedekte. Zou ik niet honderdmaal liever mijne epau letten op het slagveld verdienen, dan ze te vinden op de bladzijden van een oud boek... Ak' 'Arbimompelde Pascal, zoo sprak mijn arme kolonel ook l nungvaneenenzbouanigen lamlbouw-consr te bevorderen. Het doel, dat hic-rmede wordt beoogd, is dat een consulent de belangen van den Nederlandscben vee- en zuivelhandel in Engeland zal kunnen voorstaan. De heer W. Teengs bracht hierna verslag uit van de vergadering der Vereeniging „het Nederl. Paardenstamboek," jl. Dinsdagmiddag te Breda gehouden, uit welk verslag blijkt dat de Vereeniging in bloeiendeu toestand verkeert. Door den heer Jn. Zijp Hz. werden ver volgens mededeelingen gedaan omtrent een door hem ingesteld onderzoek naar de deug delijkheid van verschillende stremsel soorten. De rapporteur stelde aan het stremsel de eischendat het voldoende zuiver, daarbij niet te boog in prijs was en voldoende stremmings vermogen bezat. De verschillende fabrie- katen, die in deze provincie werden ge bruikt, bleken aan de eischen omtrent het stremmingsverraogen te voldoen de strem sels van de heeren dr. GraefF en Visser waren of schenen echter zuiverder dan het fabrikaat-Kerbert, dat eenigszins troebel was, waarschijnlijk echter tengevolge van het ver voer. Resumeerende kwam spreker tot de aan de praktijk ontleende conclusie gebruik als stremsel volkomen zuiver leb-extract en laat dat ieder jaar aan een der Rijks-proefstations onderzoeken. De heer Van Loockeren Campagne trok zeer in twijfel of er wel zuivere leb-extract te krijgen is, omdat het steeds met het een of ander conserveerings- middel is vermengd. Z. i. kan alleen strem selpoeder volkomen zuiver zijn; of het poeder echter heter is laat spr. in het midden, om dat daarmede tot nu toe geen vergelijkende proeven werden genomen. De heer Visser, van Nieuwe Niedorp, herinnert dat de praktijk reeds sedert lar.g heeft geleerd dat fabriekmatig stremsel de voorkeur verdient boven eigen gefabriceerd. Hij geeft daarom in overweging, verdere proefnemingen op dit gebied voorloop.ig te laten rusten, omdat zij toch geen resultaat geven. - De heer Van Loockeren Campagne zegt, dat de bedoeling van de proefneming juist was om uit te maken of het fabriekmatig stremsel werkelijk de voorkeur verdient. Bij monde van den beer Wonder Jr. werd hierna rapport uitgebracht omtreut het onder zoek van melk. Dit onderzoek werd, ingevolge besluit van de vorige voorjaarsvergadering, ingesteld om op te sporen welk vee de beste cn de meeste melk geeft. Verschillende proeven werden kosteloos genomen door den heer Van Loockeren Campagne. Uit die proefnemingen bleek dat de qualiteit van de melk van verschil lende koeien belangrijk verschilt. Het bleek van grooten invloed op de kaasbereiding toen de koeien, die minder goede melk leverden, van de overige werden afgezonderd. Om tot eene juiste conclusie te komen, zal het noodig zijn, een onderzoek in te stellen naar de familicn van het in het N. R. S. ingeschreven vee. Door de goc((c zorgen van den heer Van Loockeren Campagne, directeur van 's Rijks landbouw-proefstation te Hoorn, werden de aanwezigen vervolgens in bet bezit gesteld cener brochure omtrent het „onderzoek der melk op geschiktheid voor kaasmuken", die wij in een onzer volgende nummers zullen, opnemen. De beer Campagne zeide, weinig meer aan deze brochure toe te voegen te hebben. De methode, volgens welke liet zeer gunstig geslaagde onderzoek is genomen, is daarin omschreven. Iedere kaasmaker kan, met behulp van het daarvoor bestemde toestel hetwelk f 12 kost, zelf de proeven nemen. Bij monde van den Voorzitter werden vervolgens door de Commissie tot wetsher ziening eenige veranderingen van ondergeschikt belang in statuten en huishoudelijk reglement voorgesteld, waarmede de vergadering zich na eenige discussie vereenigde. Op voorstel van den heer J. Brecbaait Kz. werd met 37 tegen 13 stemmen besloten in het reglement op te nemen dat de vergadering, op gemoti veerde voordracht van het Bestuur, den direc teur van het Rijkslandbouwproefstatiou te Hoorn kan benoemen tot adviseerend lid van Marcelle wees naar de galons op de mou wen van den-kéb; En gij hèbt niet gedraald uwe plannen ten uitvoer te brengen, zeide zij. Ja, antwoordde Fontaignac, die heb ik in den slag bij de Quatrc-Pagodes behaald, benevens een lanssteek in de zijde, die mij voor twee maanden naar het hospitaal van Hai-Phong gezonden heeft, dat ik heden morgen eerst verlaten heb. Pascal, die met verlangen het oogenblik afwachtte, waarop hij ook een woordje kon medespreken, zeide nu op een toon van nederbuigende goedheid Zoo, er zijn dus zelfs dappere kerels bij de infanterie. Gij hebt zeker bij de cavallerie gediend, oude? vroeg Fontaignac lachend. Pascal Brunet, zeide de aangesprokene, de militaire houding aannemende, van het lste escadron van het lste regiment huzaren. Nu men toch aan het voorstellen is, dien ik ook mijn naam wel te zeggen, mijn heer Fontaignac. Ik heet mej. Marcelle Bariquet, dochter van den luitenant-kolonel van dien naam. De luitenant-kolonel Bariquet.... begon de sergeant, maar plotseling hield hij op. Vermoord door de Kroumirs, in Tunis, vulde Pascal aan. Een heldendaad, zegt men, mompelde Fontaignac. Het gesprek dreigde echter eene te ernstige richting te krijgen en daarom bracht de laatste spreker liet op een ander onderwerp En gij komt u hier vestigen, mejuffrouw? Neen, neen... ik maak eenvoudig een reisje... ik vergezel mijn oom, die belast is met eene zending voor de regeeriug. Ja, mijnheer Bariquet moet.... pang werd nu besloten de wet mi daarin aangebrachte wijzigingen, voor den tijd van 5 jaren van fcrncht te verklaren. De heer K. Breebaart Jz. bracht rapport uit over de proeven, met den bietenrooier genomen. Uit die proeven bleek dat de kosten van het rooien met de machine f 31.27 per II.A. beliepen. De rapporteur meende echter te moeten aannemen, dat f 35 per H. A. het loon moet zijn. De ploeg kan, door 3 paarden getrokken, door 1 arbeider bediend worden. Bij meerdere omgang met den ploeg, zal deze zich zeker nog wel van gunstiger zijde doen kennen. In de nu volgende pauze hadden de noodi- ge stemmingen plaats. Conform het voor stel van 't Bestuur, werden tot leden der Commissie tot het onderzoeken der rekening van dit- en der begrooting voor bet volgende jaar benoemd: de heeren M. Zijp Jz., W.C. Visser .en II. Vijn Hz,, respectievelijk met 47, 46 en 46 stemmen. Met 47 stemmen (legen 2 voor Wognum) werd bepaald dat de algemeene voorjaars vergadering in Maart 1892 te -Spanbroek zal worden gehouden. Door den heer M. J. Hengeveld Gz. werd het voorstel van het Bestuur ingeleid, om opnieuw te trachten proeven te nemen met de inënting tegen de vlekziekte der varkens. Spr. herinnerde er aan, dat door de Ver eeniging het vorige jaar gelijk voorstel is aangenomen, doch daar geen voldoend aantal varkens in Noordholland beschikbaar werd gesteld, konden de proeven niet worden ge nomen. Hij stelde nu voor, nogmaals te trachten varkenshouders in deze provincie te bewegen, alsnog een voldoend aantal varkens beschikbaar te stellen en, zoo dat gelukt, dan den Minister te verzoeken, in 1892 de inëntingsproeven van 's Rijkswege te willen doen herhalen. Na eene warme aanbeveling door den heer Visser, van Nieu we Niedorp, die terstond bereid was al zij ne varkens ter beschikking te stellen, wordt het bestuurs-voorstel met eenparige stemmen aan genomen. Na dit besluit deelde de Voorz. mede, dat hij van een boer, die volgens Boekel's methode kaas maakt, de opmerking vernam dat deze, zijn varkens dus met „lange wei" voeren de, geen last heeft gehad vau ziekte onder zijne varkens. Spr. wenschte het oordeel van den heer Hengeveld te vernemen, of dat wer kelijk een gevolg kan zijn van de voedering met „lange wei." De heer Hengeveld zeide van gevoelen te zijn dat de verschil lende varkenshouders, wier varkens geen last van de ziekte hebben gehad, zulks aan even veel verschillende oorzaken toeschrijven. Hij wil echter de mogelijkheid niet ontkennen, dat lange wei gunstig heeft gewerktwaar schijnlijk zou met stroop hetzelfde resultaat zijn verkregen. De mededeelingen omtrent de aangelegde proefvelden, hierna door den heer Van Looc keren Campagne gedaan, waren zeer uitge breid en namen geruimen tijd in beslag. Uit die mededeelingen bleek dat de uitkomsten, door bemesting met kunstmeststoffen verkregen, over bet algemeen gunstig waren, zoowel op wei- als op bouwland, uitgezonderd te Wie- ringerwaard, Anna Pauloivna en Heer-Hugo waard, waar de stalmest betere resultaten gaf. De heer van L. Campagne besloot zijne mededeelingen met een woord van dank aan de proefnemers, voor de welwillendheid, waarmede zij de zaak hebben behandeld. De Voorzitter dankte den heer Campagne voor zijne betoonde werkzaamheid. Op voorstel van het Bestuur werd ver volgens besloten lo. Een bedrag van f 200 beschikbaar te stellen, om dit te bestemmen voor het nemen van kaasbereidingsproeven door den heer A. Eriks Kz., te Petten. Deze beweert, zooals uit een tot bet bestuur gerichtcn brief bleek, dat het mogelijk is om onder alle omstandig heden en van alle melk prima kwaliteit Edammer Kaas te maken en verklaarde zich bereid zulks proefondervindelijk aan te toonen, tégen eene vergoeding van f 60 per geslaagde proefneming, niet langer dan een maand Een enkele blik van Marcelle was genoeg om den ouden soldaat te doen zwijgen. Je weet wel,beste Pascal, zeide zij, dat mijn oom de redenen zijner komst ge heim wil houden. Ik wilde zeggen, dut mijnheer uw oom de goudlanden en ertsproeven van Tonkin gaat inspecteeren j... en dat moet hij toch, niet waar Marcelle haalde de schouders op en Fon taignac glimlachte; Deze veinsde echter, die verklaring voor waarheid aan te nemen en zeide Eene gevaarlijke zending, mejuffrouw. Hoezoo; mijnbeer Fontaignac? Omdat zij hem verplicht landstreken te bezoeken, waarin de Frausche legere nog niet eens zijn doorgedrongen.... en men is nauwe lijks veilig in Hanoï en in de kwartieren waar wij ons nu bevinden. U begrijpt wel, dat het dan overal elders.... Maar men beweerde te Parijs bij ons vertrek, dat geheel Tonkin in ons bezit is. Een bittere trek plooide Fontaignac's lippen. Ja, ik weet, dat men dit en nog vele andere dingen vertelt: dat de zeeroovers op bet eerste geweerschot als een troep musschen uit elkander stuiven.... dat zij gewapend zijn met vuursteen-geweren, lansen en oude bron zen kanonnen.... en wat niet meer? Die wilden riep Pascal. Ja, die wilden hebben goede repeteer geweren, uitstekende Krupp-kanonnen en niet minder beste mitrailleuses, die wilden kennen de tirailleurschool zoo goed als gij en ik en de taktiek der reservetroepen als Eur. peescbe soldaten. Pascal haalde de schouders op. 't Is mogelijk, bromde'hij... maar geen cavallerie en wat hebben zij dan nog? Ik Te/er proefneming Tegemoet ziét. Tnleider van dit voorstel was den beer Jhr. Mr. P.v. Foreest. 2o. Om een adres te richten tot de be voegde macht, met verzoek tot intrekking van het Kon. besluit van 28 Juli 1891, No. 84, betrekkelijk de heffing van wik- en weeg- loonen door de marktsteden Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edam. Dit bestuurs-voorstel, ingeleid door den heer L. Visser, werd aan genomen met 32 tegen 5 stemmen, nadat daarover zeer breedvoerig en meermalen heftig was gediscussieerd. Aan de discussie werd, behalve door den inleider, hoofdzakelijk deel genomen door de heeren J. Zijp Kz., Jhr. C. van Citters, burgemeester van Purmerend (als gast tegenwoordig), de Goede, Smit, J. Breebaart Kz. en de Jongh. 3o. Om eene bijdcagejvan f 200 te ver leen en aan hel uitvoerend Comité der Iuter- nationale paardenteutoonstelling, in Juni 1892 te Scheveningen te houden. Dit besluit werd met eenparige stemmen genomen.1 De heer Visser, van Nieuwe Niedorp, werd op zijn verzoek door den heer N. Loder ingelicht omtrent het mèlk-onrterzoek, in de brochure van den heer Van Loockeren Cam pagne bespreken. Door den heer J. Zijp Hz. werd gevraagd of het in de bedoeling van het Bestuur ligt,' proeven te nemen met een aardappelsoort, waarmede in Friesland tegenwoordig zooveel opgang wordt gemaakt. De Voorzitter deelde hierop mede dat het Bestuur pogingen heeft aangewend, in het bezit dier aardappelen te komen, echter zonder gevolg, daar de voorraad reeds was uitverkocht. De heeren Visser, van Nieuwe Niedorp, en Kooiman, van Bovenkarspel, in het bezit zijnde van een partijtje van bedoelde aardappelen, verklaarden zich bereid een gedeelte hiervan voor het nemen van proeven af te staan, welk aanbod in dank door den Voorzitter werd aanvaard. Nadat eindelijk nog twee nieuwe leden waren voorgesteld, werd door den heer J. Breebaart Kz. een woord van hulde gewijd aan de welwillendheid en de werkzaamheid van de heer Jhr. Mr. P. van Foreest, die thans voor de laatste maal als Voorzitter de vergadering leidde. Een daverend applaus gaf blijk van de instemming der vergadering, met deze huldebetuiging. De Voorzitter bracht ten slotte een woord van welgemeenden dank aan zijne msde- bestuurderen en den Secretaris, den heer Teengs, in het bijzonder, voor de van hen ondervonden medewerking, bedankte de aftredende bestuursleden, de heeren K. Bree baart Jz. en J. Zijp Hz. voor heigeen zij voor de Vereeniging deden en sloot hierop de vergadering. Meende men in Spanbroek en omstreken algemeen, dat nu de koude herfstdagen aan gebroken waren, ook de vlekziekte onder de varkens wel zou verdwijnen, het is thans bewezen, dat deze zich aan geen koude stoort, want nog slechts eenige dagen geleden heeft zich wederom een geval voorgedaan bij den landbouwer K. Kooy. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezantschap te Londen, wordt, te beginnen met 1 December e. k., de quarantaine van tien dagen welke Nederlandsch vee thans nog bij invoer in Engeland moet ondergaan, teruggebracht tot een observatie-quarantaine vau twaalf uren. De Staatscommissie voor den Landbouw ral tegen het einde dezer maand waarschijnlijk 23 dezer wordèn bijeengeroepen tot het houden van haar'laatste vergadering. Tot de zaken van landbouw, welke van het Departement van Waterstaat naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken zullen worden over gebracht, behooren de landbouwproefstations,, de subsidiën voor verbetering der paarden rassen en de bijdrage voor. proefvelden. De uitvoering van de boter wet blijft bij; Waterstaat. zou ze wel eens aan bet vechten willen zien, alleen om mij er van te overtuigen, dat zij niets waard zijn. Als gij met dat verlangen hierheen zijt gekomen, antwoordde Fontaignac beleefd, zult gij niet te vergeefsch gereisd hebben. Gelooft gij dan, dat er weder een slag ophanden is? vroeg Marcella. Ik hoop niet, antwoordde de sergeant vol vuur.... Het is waarlijk niet de moeite waard vier duizend mijlen af te leggen en niets te. vangen, dan een paar sardines, voegde hij er met een verachtelijken blik op zijn gouden galen bij. Weet gij wel, mijnheer Fontaignac, vroeg Marcelle ernstig, dat mijn oom lang niet op zijn gemak zou zijn, als hij dit hoorde. De broeder van een soldaat 1 riep dé jonge man uitik wed, dat hij mede iu het vuur ging. Zooals de eendjes te water gaan, lachte Pascal. Het eenige vuur, waarin onze goede mijnheer Bariquet zich beweegt, is het vuur der welsprekendheid wat het andere betreft, weet ik Pascal, viel Marcelle hem streng in de rede, ik wil niet, dat je twijfelt aan den moed van mijn oom De oiide soldaat bracht de hand 'aan zijn helm. Ik twijfel er ook niet aan, commandant hernam hij, ik ben zeker.... Ik raad je aan, te spreken van den moed Van andere menschen, zeide het jonge meisje een.weinig boos, als ik aan mijnheer Fontaignac zeide, waarom het eskadron je den bijnaam, van Sidi-Froussard gegeven heeft..... (Wordt vervolgd.}

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2