i h A N DE AYORTÜREN SIDI-FROUSSARD. 8 Ei Tngcmecne' w K. Winkel Kz., overleed in den ouderdom van ruim 70 jaren. Naar waarheid kan gezegd worden, dat met dit sterven een welbesteed leven is geëindigd. Haarlem. Bij den Gemeenteraad is ingekomen een uitvoerig rapport van de commissie voor de verzoekschriften over het adres ter verkrijging van een normalen arbeidsdag en een minimum-loon bij aan bestedingen voor de gemeente. Op grond van door haar ingewonnen inlichtingen j acht de commissie zich verplicht den Raad te adviseeren, aan de adressanten te be- tOj richten, dat op de voorgestelde wijze hun doel niet zou worden bereikt, want dat de door hen verlangde dwangmaatregel niet zou zijn in het belang der werklieden in het algemeen en ook niet in dat der gemeente, waarom aan hun wensch niet kan worden voldaan. t< ■A 1 tei f tt® i* lev D« J0.( B 1 u P R ïj Pi P iiP ViP IrP P l il tfni irVrl De strandmeting, langs de Noordzee in Znid- en Noordholland in 1890 verricht, heeft aangetoond in Zuidholland, vergeleken met de strand meting van 1857, dat gemiddeld de duinvoet is afgenomen 7.28 ra., de hoogwaterlijn duinwaarts is verplaatst 14.46 m., de laagwaterlijn duinwaarts is verplaatst 21.08 m. in Noordholland, vergeleken met de strand meting van 1848, dat gemiddeld de duinvoet is afgenomen 15.68 m., de hoogwaterlijn zeewaarts is verplaatst 6.84 m., de laagwaterlijn zeewaarts is verplaatst 12.98 m. Op Texel, vergeleken met de strandmeting in 1850 dat gemiddeld de duinvoet is aangewonnen 99.71 m., de hoogwaterlijn zeewaarts .is verplaatst 4C.82 m., de laagwaterlijn zeewaarts is verplaatst 90.04 m. op "Vlieland, vergeleken met de strandmeting in 1860, dat gemiddeld de duinvoet is afgenomen 179.00 m., de hoogwaterlijn landwaarts is verplaatst 171.50 m., de laagwaterlijn landwaarts is verplaatst 165.50 m. Marint n Lagar. Hr. Ms. fregat „Evertsen" is heden buiten dienst gesteld en aan 's Rijkswerf alhier in conservatie opgenomen. Als een klein bewijs, welke ontzettende sommen ook bij onze Marine door de artil lerie worden verslonden, deelt de N. R. Ct." het volgende mede Dezer dagen zijn bij de di rectie der Marine te Willemsoord een aantal ka nonnen van 23 cM., die vóór eenige jaren, ongerekend de daarbij behoorende kostbare affuiten, ongeveer 25,000 gulden gekost heb ben, thans in het publiek verkocht voor Deze stukken brachten dus slechts onge veer het duizendste deel op van hetgeen zij gekost hebben. Bij Koninklijk besluit van 12 dezer is aan a. den gepensionn. vice-admiraal-litulnir jhr. E. De Casembrootb. den schout-bij nacht N. Mac Leodden kapt. ter zee F. J. Beekman den kapt.-luit. ter zee L. Backer Overbeek e. de luits. ter zee le kl. P. C. W. De Yignon Vandevelde en P. S. R. Wol- terbeek, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen vana. ridder le klasse van den Rooden Adelaarb. ridder 2e klasse met de Ster van de Kroon van Pruisen c. ridder 2de kl. van den Rooden Adelaard. ridder 2de kl. van de Kroon van Pruisene. ridder 2de kl. van de Kroon van Pruisen, hun geschonken door Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen. Ingevolge Kon. besluit wordt de kapt.- lnit. ter zee A. G. Ellis met 1 Jan. a. s. •ervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. monitor «Cerberus" en het bevel over dien monitor alsdan opgedragen aan den kapt.- luit. ter zee C. Hoffman. van Naar het Franich van G. Le Faure. -;e< Mij V Pascal werd beurtelings rood en bleekhij hoestte eens, trok van zenuwachtigheid zijn lange sik bijna uit zijne lip en antwoordde toen aarzelend Ak.Arbi, het is geen schande, een lafaard te zijn, als de natuur het ons gemaakt heeftniet waar, sergeant P Telkens als ik tegen den vijand moest, oprukken, begon jnyn vervloekte ribbekast zoo te beven, dat ik bijna uit den zadel stortte eens zette ik door, stiet mijne sporen in de zijden van myn paard, dat steigerde en vooruitschoot naar den vjjaad en eenmaal in het gewoel, sloeg ik er als een blinde op los en wist van geen ophouden. Maar dat is kranigriep Fontaignac uit, het ware te wenschen dat alle lafaards zoo moedig ware als gij. De oud-huzaar knikte met het hoofd. Dat belet niet, antwoordde hij, dat ik eep lafaard ben maar ik'geloof niet, dat mijnheer Bariquet dezelfde lafheid bezit als ik. Pascal! Bij deze tweede vermaning draaide de oude soldaat zich om en begaf zich naar de balustrade. Het spijt mij zeer, mejuffrouw, dat ik u met mijne woorden verschrikt heb, begon Fontaignac. Mij verachrikken mij....riep zij, terwijl eene blos hare wangen bedekte. Ik ben te midden van soldaten opgevoed en te goeder ure heb ik geleerd, niet spoedig bang te zijn. Beeds heel vroeg verloor ik mijne motder en marinier late kl. K. J. C. Bekking, de vuur- stokers 1ste kl. H. Salie. D. Faber, J. A. Weimar en J. V. A. Takes is de zilveren medaille voor 24 jaren eerlijken en trouwen dienst, met daarbij behoorend brevet en lint uitgereikt. De gepens. kapt. ter zee P. le Comte, ridder van de Milit. Willemsorde, is 8 dezer te Karlsbad op 50jarigen leeftijd overleden, Deze hoofdofficier trad op 14jarigen leeftijd in dienst als adelb. 2de kl. bij het Kon. Inst. voor de Marine; hij werd 4 Sept. 1858 be noemd tot adelb. iste kl., 1 Juli 1861 tot luit. ter zee 2de kl., 4 Nov. 1872 tot luit. ter zee 1ste kl., 16 Febr. 1888 tot kapt.- luit., 16 Dec. 1887 tot kapt. ter zee eu in het begin van dit jaar werd hij om gezond heidsredenen gepensioneerd. De overledene bezat het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven, de Atjeh-medaille en het onderacheidingsteeken voor SOjarigen officiersdienst. Den 5 Dec. a. s. vertrekken van Amster dam naar Ooit-Indië, per mailboot «Prins van Oranje", onder geleide van den luit. ter zee 1ste kl. J. C. Cramer, de adelb. 1ste kl. W. A. J. van den Hurk, C. 11. van Asperen, P. Koster, L. F. van Heusden, Q. J. Knip- horst, H. C. Dudok van Heel, A. W. Tirion, W. M. K. B. van Idsinga, P. C. Coops, A. H. van Deursen, A. J. de Graaf, Jhr. W. O. van Panhuijs, C. D. de Haes, W. II. M. de Fremery en J. van der Valk. De off. van adm. 2e kl. R. F. baron van Heerdt tot Eversberg, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluia, wordt met 26 dezer op non-act. gesteld en vervangen door den off. van adm. 2e kl. A. G. Ter Cock. De adelb. le kl. O. H. van Persijn en G. A. H. van der Stok, worden met 26 Nov. a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. korvet «Nautilus.* Blijkens bij het Dep. van Marine ontvan gen berichten, zal de oefeningsdivisie voor buitenlandschen dienst, den 16 dezer St. Vin cent (Kaap-Verdische eilanden) verlaten, met bestemming naar de Simonsbaai en is Hr. Ma. pantserdekkorvet «Suraatra", onder bevel van den kapt. ter zee P. G. Bruch, den 12 dezer te Colombo aangekomen. Aan boord van genoemde korvet was alles wel. Landbouw en Veet tel t. In de vergadering der «Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier", den 11 dezer te Purmerend gehouden, werden door den hoer C. J. van Loockeren Campagne, directeur van 's Rijks landbouw-proefstation te Hoorn, de navolgende middelen aangegeven voor het onderzoek der melk op geschiktheid voor kaasmaken: Stremproef en gistingsproef. A. Stremproef. Hiervoor dient het toestel, aangegeven door dr. Schaffer, dat volgens aanwijzing voor f 12 wordt geleverd door den lieer G. Scholten, Nieuwstraat, te Hoorn. Het toestel bestaat uit: A. Eene blikken trommel, zoogenaamd waterbad, mot spirituslamp, waarin 6 proef glazen passen, die tot eene deelstreep juist 100 cM8; bevatten. B. Thermometer. C. Flesch van liter inhoud. D. Pipet (glazen buis met deelstreep) van 2 cM8Men kan ook een meetglaasje gebruiken. Voor de uitvoering der proef is verder noodig eene voorraad leb-tabletten (kleinste nummer der Hauaen'sche tabletten), in ons land te verkrijgen bij den Heer J. Jacob, Singel 281, Amsterdam. De tabletten mogen niet in het licht worden geplaatst en moeten op eene droge plaats worden bewaard. Gebruiksaanwijzing. Men lost één der tabletten in juist liter zuiver, lauw (2585° C.) water, bijv. gefil treerd regenwater, op. Deze oplossing moet steeds versch bereid zijn. die dappere Pascal heeft mij tot leermeester gestrekt en tot mijne groote schande moet ik bekennen, dat ik bedrevener ben in de rij kunst, dan in de letterkunde en liever een karabijn hanteer, dan eene pen.... En daar Fontaignac een gebaar van ver rassing niet kon onderdrukken, vervolgde zij. Maar wees gerust, ik kan behoorlyk lezen, ben vertrouwd met de vier hoofdbe werkingen der rekenkunde, weet dat Lode- wijk Xiy een machtig vorst geweest is en dat de Seine bij Havre in zee loopt. Fontaignac wist niet hoe hij het had; die vertrouwelijke toon en die lieve stem brach ten hem geheel van streeknaarmate Mar celle meer sprak, werd de herinnering aan het verre' vaderland levendiger. Hij voelde iets, dat paar heimwee zweemde. Dus gij denkt, dat men slaags zal raken? vroeg Marcelle. Het is best mogelijk.... zelfs is het waarschijnlijk als miju raad gevraagd wordt. Daar beneden heeft men aan een blijspel gedacht//Cliineezeu, Aunamieteu 1 bah.... mannetjes van bordpapier 1 bij het eerste schot loopen zij als hazen weg." Maar als men hier^is, beoordeelt men de zaken anders, dan is het geen blijspel, maar een treurspel, dat begintde lotgevallen van Garnier en Rivière waren slechts een voorspel. Fontaignac had de laatste woorden met een ernstige, onvaste stem gesproken, die het jonge meisje onwillekeurig trof; zij wilde zich her stellen en vroeg met een lichten glimlach Een treurspelen wanneer zullen wij de drie slagen hooren voor het ophalen van het scherm Dat weet ik niet.... de toestand is zoo vreemd officieel ia men met China in vrede, wat echter niet belet dat de Chiueezen hunne troepen in het veld houden en Hanoi steeds nauwer insluiten. Voeg daarbij nu, dat de Daarna vult men de proefglazen nauwkeurig tot aan de deelstreep met de te onderzoeken melk en verwarmt deze, door plaatsing in de openingen van het apparaat, op 35® C. (95° F.), terwijl men in één der glazen een ther mometer eet. De temperatuur in de andere glazen is daarmede vrij wel gelijk. Is deze temperatuur bereikt, dan neemt men de pipet, zuigt deze bijna vol met de leboplossing, sluit haar snel met deu vinger en laat voorzichtig tot aan de deelstreep uit vloeien. De op deze wijze nauwkeurig afge meten 2 cM8. stremsel laat men nu, onder gelijktijdig waarnemen van den tijd in mi nuten, bij de melk in het proefglas vloeien en schudt of roert deze om. Men neemt dan, door van lijd tot tijd de glazen op te nemen en scheef te houden, of door in elk glas-een glazen staafje te plaatsen en dit door de melk te bewegen, den tijd waar, die tot het stremmen der melk ver loopt, zorgt er echter voor, dat de tempera tuur intusschen niet boven 35° C. stijgt, het geen, door het deksel met de glazen korten tijd van het waterbad weg te nemen, gemak kelijk kan worden vermeden. Heeft men de stremmingstijd aangeteekend, dan kan men zich, na circa 5 minuten lang staan van de gestremde melk, door uitschenken in eene schaal ook van de aard der wrongel over tuigen. De melk van zieke of abnormaal gevoerde koeien, ziltige melk, enz. zal men op deze wijze kunnen ontdekken. Bij normale, versche melk zal de stremtijd, indien de gebruikte tablet de normale sterkte heeft, niet minder dan 10 minuten en niet meer dan 20 minuten bedragen en de wrongel gelijkmatig zijn. Het kan voorkomen, dat eene tablet iets minder sterk is dan gewoonlijk. Bestaat er reden dit te vermoeden, dan kan men naast de te onderzoeken melk een glas met melk, afkomstig van een groot aantal koeien, plaat sen en daarvan den stremtijd vergelijken met dien der andere melk. Melk, die bij deze proef in het geheel niet, of ongelijkmatig, of met de andere niet in den normalen tijd stremt, is voor de kaas bereiding af te keuren. Biestmelk en zure melk stremt in 710 minuten, ziltige melk slechts gedeeltelijk of in het geheel niet. Melk van koortsachtige koeien stremt langzaam, terwijl zij bij uier ontsteking vlokkig stremt. B. Gistingsproef. Deze moet uitgevoerd worden in een lokaal, waar de lucht zuiver en zonder stof is, liefst niet in den stal of in de kaaskamer. Hiervoor dient het bekende toestel van prof. Walther, 0. a. te verkrijgen bij de heeren Kriebel Sc Zooi), te Amsterdam. De melk wordt in cylindervormige glazen gevuld, die tot eené deelstreep 100 cM8. bevatten. Deze worden in eene blikken trommel geplaatst, dié gedeeltelijk met water is gevuld, dat door eene spirituslamp op 40® C. (104° F.) wordt verwarmd. Deze glazen zijn, evenals het daarop, passende dek seltje, van een nummer voorzien. Heeft men de goed gezuiverde glazen, volgens de nummers der leveranciers of van de koeien afzonderlijk,tot aan de streep gevuld en de eveneens goed gereinigde dek seltjes er op geplaatst, dan zet men ze in de trommel, waarin zooveel water (iets warmer dan 40° C.) is, dat het met de melk in de glazen op ongeveer dezelfde hoogte komt te staan. Men zet nu een deksel met thermo meter op de trommel en zorgt er voor, dat de temperatuur op 3941° C., het best op 40° blijft staan. Hooger dan" 41° mag. deze niet stijgen. Eerst na 9 uur wordt het groote deksel weer weggenomen en het eene glas na het andere er uit genomen en nagezien. Men gaat daarbij na, of met de melk eenige verandering heeft plaats gehad. De melk, die dan eene onaangename reuk ontwikkelt, geschift is, waarin gisting heeft regeering wenscht, dat wij onze kanonnen met mooie argumenten laden... Het zal nog slecht afloopen, gij zult het zien. Wat ziet'gy de zaken donker in I Ik geloof; er maar al te zeer reden voor te hebben nu is nog slechts een vinger in het raderwerk geraakt, doch ik vrees, dat ons geheele lichaam zal volgen. Maar, op mijn woord, riep Marcelle ongeduldig, gij spreekt als een lid van de oppositie en dat voor een soldaat die naar builen en wonden moe3t verlangen. Om epauletten te verdienen op het slagveld, moe ten er toch ook veldslagenEn toch, voegde zij er op anderen toon bij, als men bedenkt, hoeveel verdriet elke bevordering veroorzaakt, hoeveel tranen gestort worden voer iedere nieuwe galon op uw mouw. Hij zag haar verwonderd aan en wilde antwoorden, doch zij sprak zijne gedachten uit met de woorden Maar om eene plaats te krijgen, moet er een ópen zijn.... en zij kan uiet open komen als niet degene, die Laar innam, haar verlaat.... door zijn dood. Fontaignac begreep, dat Marcelle bij die woorden aan haren vader dacht en zweeg. God 1 riep zij met een gedwongen lach, nu word ik toch waarlijk al te treurig Het is zeker de schemering, die u; 700 droevig maakt, zeide hij zacht en bescheiden, om Marcella in eene andere stemming te brengen. Zooals wij uit de opmerking van Fontaignac bespeuren, stond de nacbl gereed de aarde met zijn donkere sluier te bedekken. Heel in de verte waren de lage heuvels, de toppen der boomen, de daken der pagoden met een donkerroode gloed overtogeneene laatste, zwakke poging van de scheidende dagvorstin om het aardrijk met hare stralen te verlichten. Maar zij moest steeds verder wijken voor deu in één woord, zich onderscheidt door bijzondere ongunstige eigenschappen (die zich door het verwarmen ontwikkeld hebben) is af te keuren. De glazen met de tot nu toe onveranderd gebleven melk bedekt men, na de reuk te hebben waargenomen, onmiddellijk weer met het dekseltje en houdt deze melk nog S uur op dezelfde temperatuur. Versche melk, die gedurende 12 uur op 40° C. is verwarmd, raag behalve eene zwak zure reuk en smaak (do smaak der melk wordt eerst nagegaan, nadat de proef is afgeloopen), noch door verzuring dik geworden zijn, dus de kaasstof zich hebben afgescheiden, noch andere abnormale eigenschappen vertoonen. Om zeker te zijn, dat het oordeel over eene bepaalde melk juist is, is het noodig, dat zoowel de stremproef als de gistingsproef herhaald wordt, d. w. z. dat nog eens een monster van dezelfde herkomst den volgenden dag of eenige dagen later, liefst zoo spoedig mogelijk na het nemen van het eerste monster, onderzocht wordt. Het is mogelijk dat eene abnormaliteit aan eene toevallige oor zaak moet worden toegeschreven, hetgeen vooral het geval kan zijn, wanneer de afwijking alleen daarin bestaat, dat de melk na 12 uur, door gevormd melkzuur, gelijkmatig dik is. In het algemeen kan men zeggen, dat gezonde melk eerst bij langer verwarmen dan 12 uur en dan geheel gelijkmatig dik wordt, terwijl de roomlaag of vlak of iets inge zonken is. De meeste melkgebreken zullen ook kaas- gebreken veroorzaken en door eenen auwkeurig uitgevoerde stemproef, te zamen met eene gistingsproef, zal men die melk kunnen uit vinden, welke voor de zuivelbereiding schade lijke stoffen bevat, onverschillig of deze in de oorspronkelijke melk reeds aanwezig waren, (door uierontsteking of andere ongesteldheid der koe, abnormaal voedsel, slecht uitmelken, wellicht ook biestmelk enz.) of dat ze eerst later in de melk gekomen zija (door onzin delijkheid enz.). Men zal dienen na te gaan, of het een of het ander het geval is, dus of de koe of de slechte behandeling der melk deze gebreken veroorzaakte. Wenscht men het van eene bepaalde koe te weten, dan moet met het oog op de gis tingsproef te werk worden gegaan als volgt De koe wordt buiten de stal gemolken. De uier wordt met lauw water afgewasschen en weer gedroogd. Gedurende het melken wordt de staart vastgehouden. Het melken geschiedt met goed gewasschen handen, terwijl men, door ongeveer het 1ste derde gedeelte der melk afzonderlijk op te vangen, de spenen van binnen zuivert en eerst dan uit elk der spenen eene voldoende hoeveelheid in een zorgvuldig gereinigd glas of in eene flesch opvangt. De flesch wordt eerBt een paar maal met de melk zelve omgespoeld. Men begint nu dadelijk met de proef, of, indien de melk moet worden verzonden, koelt men haar af door de met eene schoonr, nog niet gebruikte kurk gesloten flesch eeni- gen tijd in koud water te plaatsen. De rei niging der flesschen kan geschieden door deze eerst met zand, warm water en soda uit te schudden en dan met schoon water na te wnsschen. In bijzondere gevallen ver strekt het proefstation flesschen, die van alle smetstoffen zijn gezuiverd. Wanneer het onderzoek aan het proef station zal plaats hebben, dient men morgen- melk te nemen, die nog denzelfden morgen zoo vroeg mogelijk aan het proefstation moet worden bezorgd. Het is gewenscht bij de inzending op te geven, met welk gebrek men te strijden heeft. De kaasfabriek te Koedijk schijnt gelukkig geslaagd te zijn in hare poging om goede waar te leveren. Beide keeren toch, dat haar product gemarkt werd, bedong men eenen goeden prijs. Jammer dat nog geen meer dere boeren hun melk aan de fabriek gaan leveren. machtigen vorst der duisternis steeds flauwer werd haar glans, immer grooter de sluier, waarin de aarde werd gehuld, tot eindelijk de zegepraal van den onzichtbaren heerscher volkomen was en de laatste sporen der over wonnene van den hemel waren verdwenen. Hier en daar werd de duisternis afgebroken door de zwakke lichten der dorpswoningen en dan meende men de flauwe omtrekken te kunnen onderscheiden van de boomen, die het dorp als een ondoordringbaren muur omgavenginds werden die lichten weder verduisterd door een grijzen nevel, opstij gende uit moerassen, welke, overdag gekoes terd door de warme stralen der zon, nu nog uit dankbaarheid hare zaak bleven verdedigen tegen den overwinnaar, door de atmosfeer te bezwangeren met verpestende dampen elders werd plotseling de stilte verbroken door een enkelen schellen kreet van een vogel, in zijn slaap besprongen door een verraderlijken vijand en boven dit alles spreidde zich de donkere hemel uil, bezaaid met raillioenen zilveren sterren, die treurig neerblikten op het rustige landschap onder zich. Doch niet lang duurt dit tooneel. Lang zaam, alsof zij met ketenen aan de aarde wordt vastgebonden, verschijnt de maan boven de heuvelen, gezwollen en rood als bloed, met hare scheeve oogen grijnzend rondziende. Zij heeft veel van den bebloeden kop eens ont hoofde en werpt een vreemdsoortig licht op alles wat haar omringt. Een dof geluid, waarin zich de kreten oplossen van alles, wat zich den nacht heeft gekozen voor de uitoefening zijner dagelijksche taak, stijgt tan beide oevers op en dringt ook door tot de stoomboot. De kapitein had de lichten doen opsteken, die weldra omgeven waren door een zwerm insecten en vleermuizen, die hel schip als eia eerewacht vergezelden. uitgave van ue nrma F. B. van Ditmar, te Utrecht, werden dc Sirtrelten opgenomen van de leden der vorige egeering. Ook werd toen een begiu gemaakt met een reeks portretten der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Thans is na de algemeene verkiezingen die reeks verder voortgezet, zoodat in de laatste nummers van deze Illustratie geregeld eenige dier portretten worden opgenomen. Behalve de acht portretten van de tegen woordige ministers mr. G. van Tienhoren, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, mr. W. K. baron van Dedem, mr. N. G. Pierson, C. Lely, J. C. Jansen, mr. H. J. Smidt en A. L. \V. Seyffardt verschenen reeds die van de volgende Kamerleden Jhr. J. Roëll, mr. S. van Houten, Jhr. - mr. T. A. J. van Asch van Wijck, dr. Schaepman, Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, mr. J. J. I. Harte, mr. H. G. Yerniers van der Loeff, mr. Th. Heemskerk, J. T. Cremer, W. van der Kaaij, H. J. Bool, W. M. Oppe- dijk, dr. P. J. F. Vermeulen, Mr. W. H. de Beaufort, dr. A. L. Poelman, H. Pyttersen Tzn., mr. L. P. M. H. bar. Michids van Verduynen, II. A. van Beuningen, mr. F. J. A. M. Reekers, J. E. N. bar. Schimraelpen- ninck van der Oye, jhr. mr. J. W. H. Rut- gers van Rozenburg, mr. W. K. T. P. graaf van Bijlandt, S. M. Hugo van Gyn, 8. van Velzen, F. T. J. H. Dobbelman, mr. C. Lucasse, E. B. Kielstra, mr. H. Ph. de Kan ter. Bultinland. België. Op voorstel van den heer Beernaert, chef van het kabinet, heeft de Kamer van Vertegenwoordigers besloten, onmiddellijk na de vacantie in Januari over te gaan tot de behandeling der grond wetsherziening. Frankrijk. De heer Laur heeft jl. Donderdag in de Kamer van Afgevaardig den de aangekondigde interpellatie gehou den over de maatregelen, welke de minister van financien, de heer Rouvier, denkt te nemen om den terugkeer van financieele crisis te voorkomen. De spreker viel den minister heftig aan en legde hem ten laste, dat hij onder de hand Fransche rente deed opkoopen. De heer Rouvier protesteerde met veront waardiging en de voorzitter, de heer Floquet, zeide dat men aan de woorden van den heer Laur geen gewicht behoefde te hechten. Laatstgenoemde zette intusschen zijne rede voort. Hij zeide, dat de handelingen van den minister Rouvier de Fransche waarden in discrediet hebben gebracht, en richtte heftige aanvallen tegen Rothschild en de Joden. De minister Rouvier vroeg nadere ver klaring. De heer Laur eindigde zijne rede, met de uitdrijving van alle Joden en het verbod tot toelating van alle vreemde waarden te vragen. De minister Rouvier zeide, dat er be schuldigingen zijn, die geen ernstig antwoord verdienen. Hij verdedigde overigens zijn financieel beheer. Met 431 tegen 32 stemmen ging de Kamer ten slotte over tot de eenvoudige orde van den dag. Duitschland. Het bankiershuis Maas, te Charlottenburg, is failliet verklaard en het hoofd der firma, Eduard Maas, is wegens verduistering van deposito's gevan gen genomen. Bij de deposito's bevonden zich ook gelden van de „Kaiser Wilhelm Dankes-Kirche." Volgens bericht uit Eisen, veronge lukten jl. Donderdag 13 mijnwerkers in de mijn König Ludwig, door ontploffing van mijngas11 werden gedood en 2 gek wetst Plotseling ontdekten de reizigers bij een bocht van de rivier een aantal lichten. -Hai-Dzuong, zeide Fontaignac. Eene belangrijke Btad? vroeg Marcelle. Ja... zy is in zeker opzicht de sleutel van Hanoi, want daar de wouden van den Bo-dé verzand zijn, kan men Hanoi niet naderen, dan door de Thai-Binh op te varen, om vervolgens door het kanaal van Cua-Luc of door dat van Sang-Chi in de Bo-dé te komen. De samenvloeiing dezer beide kanalen met den Thai-Binh ligt op het grondgebied van Hai-Dzuong. Ligt er een garnizoen? Ja, maar veel te zwakvijf dagen gele den is een deel van de stad voor de oogen onzer soldaten door benden Chineezen en Annamieten verbrand en geplunderd. Men moge die lieden te Parijs voor kartonnen poppen houden, zij zijn niet dwazer dan wij en zij begrijpen even goed de strategische waarde der steden en daarom.... Hier zweeg hij plotseling, maar daar Mar celle hem vragend aanzag, vervolgde hij Zou het mij niets verwonderen als Hai- Dzuong weldra een nieuwen overval te wachten had. Marcelle had haar antwoord reeds gereed, toen er plotseling op den rechteroever der rivier eeu kreet weerklonk, die verscheidene malen achtereen herhaald werd en veel had van het gebulk van eeu stier, die geslacht wordt. Wat is dat? vroeg Marcelle verschrikt. De kleine sergeant begon te lachen. Dat is het geluid van een kikvorsch, die de maau zijne melankolieke zuchten toe zendt als gij wat meer bekend raakt met de dieren van dit land, let gij er niet meer op. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2