)J' ll| DE AYOHTUREN JL,. P. A. DE BONT's Cacao en Chocolade, P. DE GEUS, Confiseur, J JL* U U1U UXl/J en thans is deze bij onze visschers zoo nauw, dat er nauwelijks een kwartje door kan. Dat er derhalve eene internationale regeling van de wijdte der mazen kome, acht. ik zeer wenschelijk en in het belang van visscherij en vischhandel. De heer A. Hoogenraad van Scheveningen vreesde er voor, dat, wanneer eenmaal de Regeering zich met de zaak bemoeide en bij de wet regelde, ook de visscherij op de kust voor een tijd zou gesloten worden. De visschers, in wier belang de schrobnet- visscherij wordt in stand gehouden de reeders verliezen in de laatste jaren gewoonlijk bij dien tak van visscherij zouden door te beperkende bepalingen zwaar getroffen worden, j Bovendien is de zaak bij het College voor 1 de Zeevisscherijen reeds in onderzoek. De heer C. Mossel, afgevaardigde van Oosterend bevestigde dit en deelde mede, dat reeds het gevaar heeft bestaan dat de geheele kust- of schrobnetvisscherij langs de Holland- sche en Deensche kust zoude verboden worden, ware het niet dat de Rijks-Adviseur Dr. P. P. C. Hoek dat gevaar op het Londenseh Congres nog heeft afgewend. Toen is besloten de oorzaken van de verarming der Noordzee- visscherij eerst grondig te onderzoeken, waar mede men thans bezig is. De heer A. de Niet van Scheveningen meende dat de reederijen onderling veel konden doeD om het kwaad te keeren. i Thans werd de navolgende motie voorge- steld De Vereeniging spreekt de wensehelijkheid uit dat de reeders onderling maatregelen nemen dat de mazen der vischkuil, die gebruikt wordt 1by de kustoisscherij en schol van Deceniber tot 1 April worde gebracht op 9 cM. en de oterige maanden niet kleiner dan 6 cM. De afgevaardigde van Scheveningen ver klaarde zich sterk vóór deze motie en deelde mede dat de Scheveningsche reeders nu reeds met grootere mazen visschen. Alvorens tot stemming over te gaan, wee3 de Voorzitter op de groote beteekenit dezer motie, in verband met het onderzoek dat door fj de Regeering is ingesteld. I De motie werd daarna met algemeene (Slot volgt.) stemmen aangenomen. j Voor meerdere bijzonderheden zie men het uitvoerige verslag in ons blad «De Visscherij NEDERLAND. HELDER, 34 November. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 26 dezer en die van den Minister van Marine op Vrijdag 27 dezer niet plaats hebben. In zijn antwoord op het afdeelings- verslag der Tweede Kamer constateert de minister van Marine, dat de voorstellen der Marine- en Defensie-commissien pis uitgangspunten moeten worden genomen roor de voorstellen, die aanhangig zullen gemaakt worden voor de verbetering van het materieel der zeemacht. Zoolang die voorstellen nog in voorbereiding zijn, zou eene voorloopige uiteenzetting van 's mi nisters voornemens, die nog niet in aleln deele een bepaalden vorm hebben aange nomen, slechts kunnen leiden tot onvrucht bare gedachtenwisseling. Als na gezette overweging een wetsvoorstel zal worden aangeboden tot het toestaan van gelden voor aanschaffing van nieuw materieel, dan zal de tijd daartoe gekomen zijn. Ofschoon er veel overleg noodig is met zijne ambt- genooten, zal de minister niets verzuimen, om die voorstellen ten spoedigste gereed te maken. 8) 1* taf SIDI-FROUSSARD. 1 Naar het Fransch van G. Le Faure. 'p de h,; is: :p m. :o< :oi der ch,! ir ene 4 ed ord.i st De gids was een nauw pad ingeslagen, rechts en links gevormd door ellendige be krompen hutten, die van matten en bamboe in elkander gezet waren. De daken, insge lijks van bamboe, staken zoover vooruit, dat er 's nachts talrijke hinderlagen ontstonden voor dieven en ander gespuis. Onophoudelijk moesten onze reizigers uitzien en bij de dwarsstraten, of liever dwarsgangen, die zich in overgroote menigte voordeden, was dubbele waakzaamheid noodig. Bij eiken hoek hield de gids zijn lantaarn omhoog om zich te overtuigen, dat men geen vijand achter zich liet. Plotseling verdwenen echter de hutten en bevond men zich temidden Tan puinhoopen. Op het eerste gezicht zou men gedacht hebben aan een dier velden, welke door de boeren worden afgebrand om ze van de atruiken' te zuiveren, doch hier trof men een Btuk pagodemuur, daar een pilaar uit eene mandarijnwoning aan en overal in het rond ontdekte men groote hoopen half ver brand hout en zwartberookte steen. Men bevond zich op het oogenblik in dat gedeelte der stad, dat drie dagen geleden door de «Zwarte Vlaggen" was uitgebrand en bij eiken stap der soldaten vlogen nog wolken warme asch omhoog. Sakkerlootriep Ricard, een der man schappen, die er zich al over verblijd had het Bij de behandeling van de voorstellen der commissie voor de Ird;sche ma~ne- aangelegenheden zal de minister overwegen, of ue vereeniging van de betrekkingen van commandant der zeemacht en chef van het departement van Marine in Indie na- deelig is voor den dienst, wat hij thans niet gelooft. Ten volle is de minister overtuigd, dat het bestaande materieel voor een groot deel verouderd is en dringend vervanging behoeft. Onze schepen voldoen niet meer aan vele der matigste eischen. De snelheid is beneden het middelmatige; de pantse ring is onvoldoendetorpedo-bewapening is op de meeste schepen niet aanwezig en bij vele is niet genoeg gelet op luchtver- versching, om ze onder alle omstandigheden bewoonbaar te maken. Daar bij de vernieuwingen echter ook zal moeten worden gedacht aan de finan- cieele gevolgen en de verbeteringen dus slechts geleidelijk zullen kunnen worden tot stand gebracht, zullen de thans nog aanwezige schepen, zij 't dan ook met behoedzaamheid en spaarzaamheid, zoo moeten worden onderhouden, dat er voor alsnog in onverhoopte gevallen over kan beschikt worden. Aan beperking van het driejarig verblijf in Indie van het personeel tot een tweejarig zal hij zijne aandacht blijven schenken. Dat de positie der machinisten niet goed geregeld is, geeft de minister niet toe. Er bestaat z. i. geen reden om hunne pensioenen te verbeteren, door een hooger bedrag toe te kennen voor koloniale dienst. Het waar borgen van weduwen-pensioenen uitsluitend voor de machinisten verdient geen aanbe veling. Ook is niet gebleken dat de oplei ding der machinisten onvoldoende is; hen 1 2 jaren aan de Polyt, School te detacheeren acht de minister niet wensche lijk. Het ligt in de bedoeling van den minister van Marine de Rijkswerven zoo mogelijk in den bestaanden toestand te handhaven. Alleen zal hij overwegen, of 's Rijkswerf te Hellevoetsluis niet nog meer dan tot hiertoe uitsluitend voor de conser vatie is te bestemmen. De minister heeft de contracten, voor het afwerken der machines van de „Koningin Wilhelmina" en de „Rei- nier Claeszen" gesloten, overgelegd. De gewezen inspecteur van den stoom vaartdienst zal, na zijne bevordering, weder in zijne vorige betrekking aan het Departe ment van Marine worden geplaatst. De chef van het personeel zal met x Mei e. k. op zijn verzoek worden vervangen en zijn detacheering bij het Depart. van Marine worden ingetrokken. Het voornemen bestaat om het schroef- stooraschip 4de kl. „Somraelsdijk" in 1892 een reis te laten doen naar Buenos-Ayres en van daar via de Kaapkolonie naar Afrika's Z.-O. kust, tot vlagvertoon en ter bevordering der Ned. handelsbelangen op die kust tot Zanzibar. Op de terugreis rond Afrika's Zuidpunt zal J het schi pde Congokust aandoen. Blnnenlandioh nieuwe. Helder. Blijkens een bij het Departe ment van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekkorvet „Sumatra", onder bevel van den kapitein ter zee P. G. Bruch, den 22Sten dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Goddank zijn hiermede de onrustbarende praatjes, omtrent de onzeewaardigheid van dit schip, welke vóór het vertrek alhier werden rondgestrooid, schitterend weerlegd. Helder. Het programma van het derde Winter-Concert, hedenavond door het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine treurig tooneel te zullen zien, ik geloof, dat wij ons dit zullen laten betalen. Wil je een snuifje riep een ander, die begon te niezen door de fijne asch, welke hem in den neus kwam. Hoe meer men de citadel naderde, des te verschrikkelijker werden de sporen der ver woesting. Bij eiken pas stiet men op de verkoolde lijken der inwoners, die, in hun eersten slaap door de vlammen verrast, naar buiten gesneld waren om daar in stede van eene wijkplaats een ontzettende vuurpoel te vinden en te sterven. En somtijds steeg er zulk een verschrikkelijke lucht op uit die geroosterde en ontbindende vleesch massa's, dat zelfs de weinig kiesche soldaten er van walgden. Zij hebben er den slag van, die «Zwarte Vlaggen", zeide Fontaignac tot den Pd»- Cré diésergeant, was het antwoord... wat gij hier ziet is nog niets bij hetgeen er 's avonds gebeurd ishet brandde hier als een hoop zwavelstokken, terwijl de wind er doorheen spookte dat de ronken hoog in de lucht vlogen. Ik verzeker u, het was nog veel mooier dan het feest op dan 14den Juli., Hij lachte luidkeels om die aardigheid, doch daar niemand medelachte, ging hij verder Het gekerm van de menschen vond ik echter minder prettig en er was geen enkel middel om ze te helpenhet was om woedend Folkunger, Edmund Kretschmer. 2. Preis- Symphonie (F Dur), Richard Wüersta. Allegro con motob. Adagio, non troppo lentoc. Scherzo, Allegro moderato d. Fi nale, Allegro animato. S. Ouverture zu dera LustspielMariotta, Niels W. Gade. 4. a. Le soir, Romance, Ch. Gounodb. Polnischer National-Tans, Xaver Scharwenka5. Selec- tion from opéra-burlesquePatience, Arthur Sullivan. 6. Weaner Madl'n, Walzer, C. M. Ziehrer. Nos. 1, 3, 5 en 6 eerste uitvoering. Texel. Jl. Donderdag had, met een zeer talrijk publiek, aan de Waal de eerste bijeenkomst plaats van het onlangs opge richte gezelschap„Nut en genoegen." Als spreker trad op de heer J. de Jongh, die de Zeeuwsche novelle „Twee tegen één," ten beste gaf. Na de lezing volgden eenige bijdragen. IJmuiden. Den 1 dezer was het 10 jaar geleden, dat het Noordzeekanaal geopend werd. IJmuiden, dat toen in dien tijd geen bevolking had, is nu een zeer vooruitgaand zeeplaatsje geworden, dat thans 2700 inwoners telt. Er wordt hier een vluchthaven voordevisschers-vaartuigen gemaakt, zoodat het vooruitzicht bestaat, dat deze plaats* meer bevolkt worden en in bloei toenemen zal. bereid met Kemmericii's neeschpepton. Dit, na vele proefnemingen verkregen product, samengesteld uit twee grond stoffen, zeer gezocht door hunne rijkdom aan voedende en licht verteerbare elementen, ia onmisbaar voor zieke en herstellende personen en kinderen met zwakke magen, aangenaam van smaak en wordt door HH. doctoren aanbevolen. Cacao m. pepton per bus h J kilo f 1.50. Chocolade m. pepton per doos f0.75. Voor Helder verkrijgbaar bij Spoorstraat. «Zwarte Vlaggen", de opstandelingen, dus genoemd naar de zwarre vlaggen, welke zij voerden. Marine en Leger. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekkor vet «Sumatra," onder bevel van den kapt. ter zee P. G. Bruch, den 22 dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Op 's Rijkswerf alhier zijn aan den scheeps- timmerman J. C. Tompot, huistimmerman J. C. Julianus, bankwerker A. N. Krug de gouden medaille, metselaar J. v. d. Wal, takelaar R. Bakker de zilveren medaille, ketel maker M. H; Clee, werfsjouwer P. J. Soo- venstijn, werkman G. de Vroome, zeilmaker N. Kikkert en ernstvuurwerker J. Kramer de bronzen medaille, met daarbij behoorend brevet en lint, resp. voor 36, 24 en 12 jaar eerlijken en trouwen dienst toegekend. Hr. Ms. stoomschip «de Ruyter", comm. kapt. ter zee Baron van Hogendorp, heeft den 10 dezer Curaqao verlaten en gaat ach tereenvolgens naar St. Thomas, St. Martin, St. Euatatiu», Saba, Martinique, St. Lucia en Triuidad. Naar men verneemt, zal de kapt. ter zee G. Brand 10 Dec. a. s. per particuliere gelegenheid naar West-lndië vertrekken, om op te treden als comm. van Hr. Ms. schroef- stoomschip 1ste kl. «De Ruijter", tevens sta- tionseomm. in de wateren van Curacao. De off.-mach. 2de kl. J. Jongkees, geplaatat bij de conservatie op Rijkswerf te Amster dam, wordt met 1 Dec. a. s. op non-activ. gesteld en vervangen door den off.-mach. 2de kl. J. Vegtel. te worden, doch er waren er verscheidene duizenden en wat moet men doen zichzelven wagen zonder iemand van die geelneuzen te kunnen reddenhet was de moeite niet waard. Wacht maar, bromde hij, een dreigenden blik op de puinhoopen werpende, het zal wel verkeeren, als men zich maar zoo opsluit als de laatste maal. Nauwelijks waren hem de laatste woorden over de lippen of een geroep van «Halt, met die lantaarn 1" weerklonk door de nachtelijke stilte, onmiddellijk gevolgd door «Wie daar P" Tegelijkertijd hoorde men een haan tegen het sluitstuk van een geweer tikken. Frankrijk detachement van het 4de bataljon vanHaï-Phong, antwoorddeFontaignac, naar voren tredende. Na eene korte, vlugge wisseling van vragen en antwoorden tusschen den schildwacht en hem trad hij op de citadelpoort toe. De gracht, die vroeger om de citadel heenliep, was na de verovering der sterkte in 1874 door Ralny d'Avricourt, een luitenant van Gamier, gedempt. De verdere toegang was echter versperd door een palissade van bamboe. Aan de binnenzijde der palissade weerklon ken stappen en een oogenblik daarna werden den sergeant dezelfde vragen gedaan als even te voren. Sla rechts af, zeide de oubekende stem eindelijk en volg de palissaden tot aan den muurdaar is een bres, waardoor gij kunt binnenkomen. Een oogenblik later stond Fontaignac met zijne manschappen binnen den muur. Daar wachtte hem eene donkere gedaante, die even- alliier en gedetacheerd aan boord van llr. Ms. zeilscboener «Argus", op non-activ. gesteld, eerstgenoemde onder eervolle ontheffing van j het door hem over laatstgen. bodem gevoerde j bevel terwijl de luit. ter zee 2de kl. J. S. F. Gallay en de off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht P. L. van der Harst, mede behoo- rende tot de rol van genoemd wachtschip en gedetacheerd op Hr. Ms. «Argus", met den- zelfden datum, respectievelijk worden geplaatst aan boord van meergemeld wachtschip en bij het Marine-hospitaal. Nog wordt met gemelden datum de off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht P. Baar slag, thans geplaatst bij het hospitaal der Marine alhier, op non-activ. gesteld. Bij Kon. besluit zijn de officieren van ge zondheid der 1ste kl. bij de zeemacht L. Van Coevorden en dr. C. J. J. Hirschig, met ingang van den Isten Januari a. s. wegens meer dan vijftigjarigen ouderdom, op pensioen gesteld, onder toekenning aan eerstgenoemde van een pensioen van f 715 's jaars en aan laatstgenoemde een pensioen van f714's jaars, en van een verhooging van dat pensioen voor werkelijk verblijf in militairen dienst in '3 Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, aan eerstgenoemde ten bedrage van f 450 's jaars en aan laatst genoemde ten bedrage van f 600 's jaars. Departement van Marine in Oost-Indië. OvergeplaatstVan «Prins Hendrik der Nederlanden" naar «Gedeb," met iutr. zijner verplaatsing aan boord «Java," de luit. ter zee lste kl. J. M. P. Kluitvan «Merapi" naar «Java," als lste off., de luit. ter zee lste kl. W. P. Coolhaas van «Prins Hendrik der Nederlanden" naar «Merapi," als lste off. (tijd.) de luit. ter zee lste kl. J. M. W. Kuijtvan «Java" naar «Soerabaja," met intr. zijner overplaatsing aan boord «Gedeb," de luit. ter zee lste kl. P. A. R. Hennequin van «Benkoelen" naar «Soerabaja," de luit. ter zee 2de kl. W. F. Gaijmaos van «Band- jermassin" naar «Benkoelen,* de luit. ter zee 2de kl. G. L. 't Hooft; van «Atjeh" naar «Bandjermassin," op folio van luit. ter zee 2de kl., de adelborst lste kl. C. F. Kruisingn van «Prins Hendrik der Nederlanden" naar «Koning der Nederlanden," de adelborsten lste kl. P. E. Van Musschenbroek, G. Den Berger en F. Van Wageningen. Vergund: aan deu luit. ter zee lstekl.P. A. R. Hennequin, om wegens langdurig verblijf in O.-I. naar Nederland terug te keeren. Benoemdbij de Gouv.-Marine tot 2de stuurman de 3de stuurman P. Engelkes. Overgeplaatstvan «Zeemeeuw" naar „Raaf," de ben. lste stuurman J. H. Hondius van Herwerden van „Raaf" naar „Indragi- rie," de lste stuurman W. F. Berraan van „Condor" naar „Zeemeeuw," de ben. 2de stuurman P. Engelkes. Van 's Rijkswerf te Amsterdam werd jl. Zaterdag inet het beste gevolg het ramschip „Reinier Claeszen" te water gelaten. De echtgenoote van den vice-admiraal, mevrouw Cramer, doopte het schip en liet het door het wegbreken van de laatste beletselen te water loopen, wat zeer statig geschiedde. De plechtigheid werd door Zaagman's kapel en door de aanwezigheid van vele militaire en civiele autoriteiten, met den minister van Marine aan 't hoofd, opgeluisterd. Ook een talrijk publiek woonde in den omtrek van de werf de plechtigheid bij. De „Reinier Claeszen" was in aanbonw gebracht bij de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. Tijdens de aan deze fabriek verleende sur séance van betaling, werd de kiel voor het schip op 's Rijkswerf gelegd op 24 September 1890 en werd de bouw door de genoemde fabriek voortgezet tot 24 Maart 1891, toen de Marine het werk overnam, om het onder eigen beheer voort te zetten. Het schip is lang over alles 70 M., breed 18.50 M. en heeft bij een gemiddelden diep gang van 4.40 M. een waterverplaatsing van 2490 ton. Het is geheel van staal gebouwd en voorzien van een beschermend dek, in den eens een lantaarn in de hand hield. Ondanks de duisternis zag Fontaignac een galon glin steren en dadelijk bracht hij de hand aan den helm met de woorden Luitenant, hier breng ik u vijf man van de negende sectie eerst hedenmorgen zijn zij uit het hospitaal van Haï-Phong ontslagen. De adjudant Geuschwind hief zijne lantaarn op om de soldaten beter te kunnen onder scheiden en zeide Als gij mij maar wilt volgen... Het troepje liep eenigen tijd zwijgend voort, terwijl de adjudant zijn lantaarn zoo dicht mogelijk bij den grond hield om de steenen en balken te kunnen zien, die hier en daar verspreid lagen. Pas op, vervolgde hij, dat gij u niet stoot. Na die laatste geschiedenis heeft de kapitein bevolen de noodige herstellingen aan te brengen en nu speel ik voor architect en de manschappen voor metselaars. Het is dus te hopen, dat men u wat met rust laat, zeide Fontaignac. Dat is het, sacrebleu want als die schavuiten het weer eens in den kop kregen om te beginnen... Op dit oogenblik was men gekomen aan een steenen gebouw, dat op verschillende plaatsen versierd was met vleugels en klau wen van allerlei vreemdsoortige dieren. Langs een marmeren trap, waarbij twee porseleinen slangen als leuningen dienst deden, kwam men aan eene groote deur, die toegang gaf tot het huis. Dit is de oude woning van den gou verneur nu gebruiken wij haar als verblijf plaats, zeide de adjudant. Het voorste ge- I deelte was ingericht tot wachtpost. Na aan met cellulose gevuld en buitendien door een compound-pantsering beschermd wordt. De bewapening bestaat uit een zwaar kanon in een toren op het voordek, een zwaar kanon op het achterdek en eenige lichtere kanonnen. De geschuttoren en de commando-toren zijn zwaar gepantserd. De machines en stoomketels, onder het beschermend dek opgesteld, zullen in staat zijn om, door middel van 2 schroeven, het schip een snelheid van 13 Engelsche mijlen per uur te geven. Benoemingen, enz. Tot gemeen te-veld wachter te Zijpe is be noemd J. Middelkamp, gepasporteerd korpo raal der genietroepen. De jaarwedde van den secretaris van Abbe- kerk is met ingang van 1 Januari 1892 vast gesteld op f150; die van den secretaris van Noordscbarwoude met ingang van 1 Januari 1891 op f 300 en die van den ontvanger aldaar op f 250. Onderwijs «n Examens. Te Amsterdam zijn gisteren geslaagd voor het examen in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek: de heeren J. Vis, teCallants- oog en T. Ero, te Rijp. De gewone vergadering der Gewestelijke vereeniging Noord-Holland von het Neder- landsch onderwijzers-genootschap zal gehouden worden op Maandag 28 Dec. a. s., des mor gens te 10 uur, in het lokaal „Eensgezind heid," op het Spui te Amsterdam. Bultanland. Duitschland. De „Kreuzzciting" verneemt uit Petersburg, dat feitelijk door Rusland pogingen tot toenadering op oeconomisch en financieel gebied bij de Duitsche regeering zijn gedaan en dat Rus land reeds geformuleerde voorstellen heeft gezonden. Het blad hoopt, dat de regee ring eiken steun aan een Russische leening zal weigeren, althans zoolang Rusland de grenstroepen niet terugtrekt. Ook beweert het blad, dat hier reeds onderhandelingen zijn gevoerd, om de Duitsche markt voor eene Russische leening te openen, maar dat de Duitsche regeering de aangeboden waarborgen niet voldoende acht. Als antwoord daarop, zegt het blad, is het verbod tot uitvoer van tarwe gevolgd. Deze bewering aangaande het ontstaan van dat verbod is moeielijk met de feiten over een te brengen, en daardoor krijgt het geheele bericht een verdacht voorkomen. Via Lemberg wordt (uit Petersburg ge meld, dat de adelsmaarschalken uit alle gouvernementen voornemens zijn den Czaar een memorandum te zenden, waarin wordt verklaard, dat de mislukte oogst niet de eenige oorzaak is van de in Rusland heer- schende ellende, maar ook het wanbeheer der beambten en de tegenwoordige organi satie van het staatsbestuur. Rusland. Het jl. Zaterdag afgekon digde verbod van uitvoer van tarwe trad Zondag in werking. De inschepingen van tarwe, welke vóór het verbod zijn aange vangen, kunnen, voor zoover het comple teering betreft, tot en met gisteren plaats hebben. Uit Odessa wordt bericht, dat vier-en- twintig stoomschepen, waarbij de inlading van tarwe reeds was begonnen voor het verbod van uitvoer werd afgekondigd, thans gebruik maken van de bevoegdheid om tot en met heden de ladingen te voltooien. Spanje. Het nieuwe ministerie is aldus samengesteldPresident-Minister Canovas del Castillo*, Binnenlandsche Zaken Eiduayen, Buitenlandsche Zaken Hertog van Tetuan*, Oorlog Generaal Azcarraga*, Marine Admiraal Mondozn, Handel en Nijverheid Linares Eivas, Financiën Concha Castanoda, Koloniën Romero, Justitie Villaverde*. [De met een geteekende namen behoorden ook tot het vorig Kabinet.] een korporaal zijne bevelen gegeven le hebben ten opzichte van de nieuw-aangekomenen, voerde de adjudant zijn bezoeker naar een ander gedeelte, dat hem in het bijzonder tot verblijf diende en waar het geheele meubilair bestond uit een likeurkastje. Caï, riep de adjudant, terwijl hij op zijn veldbed ging zitten. Eene donkere, in een hoek neergedoken gedaante kwam naar voren en bleef in ge bogen houding voor den adjudant staan. Mijn oppasser, zeide deze. Oogenblikkelijk nam de geroepene de mili taire houding aan. Het was een zooge naamde „linh-top" of Annemitische tirail leur zijn uniform bestond uit een marine blauw wambuis, waaronder een breede roode gordel uitstak, terwijl een zeer wijde zwarte broek zijne beenen bedektezijne lange met een schildpadden pen opgestoken haren gaf hem eenigszins het voorkomen van eene vrouw. De adjudant gaf hem in de Annamitische taal eenige bevelen, waarop de inboorling vertrok. Gij wilt zeker wel een grogje, vroeg de gastheer aan Fontaignac, anders kan ik u tot miju spijt niet aanbieden. Ja, dan moet ik u even lastig vallen, want gij zit bovenop mijn proviaud. Lachend stond de sergeant op en weldra had de adjudant eene halfgevulde flesch en een wit metalen kistje uit zijn kastje te voorschijn gehaald. Met een dergelijken kamerknecht ben ik genoodzaakt steeds alles achter slot eu grendel te houden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2