TT wfTiiK~?rxSfrrNJriTihi zijn. wni^iflüaic- W nei Tfareu n^nei WW!}*»i l 1b i;2 "ft ■i «f^fni^TriShr^nWiJ zijn. De heer Pyltersen wees er op, dat de Regeering met vreugd wa« begroet, als her vormingsgezind. Er heerscht een demokra- tiscb streven, evenals na 1848, dank zij de opwekkende kracht van Domela Nieuwenhuis, wiens doel en middelen bij overigens niet goedkeurt. Groote verwachtingen heeft de uitslag der verkiezingen opgewekt, als uit breiding van kiesrecht, verbetering van het belastingstelsel en sociale wetgeving. Spr. betreurde, dat de eerste voordrachten der Regeering zijn een militiewet zonder per soonlijken dienstplicht, een schutterijwet die de beste krachten aan de schutterijen zal onttrekken, en een ontwerp tot instelling eener nieuwe ridderorde. Hij hoopt dat de Regeering zal toonen, dat zij waarlijk her vormingsgezind is. De heer Heldt maakt ook zijn steun aan de Regeeriug afhankelijk van hare hervor mingsgezindheid. Voor herziening van 't kiesrecht geeft hij haar hoogstens een jaar. Verder dringt hij aan op belastingherziening, zorg voor oude en verminkte werklieden, wet- telijke regeling van den werktijd en verze kering van een minimumloon. De heer Beelaerts meende, dat sedert het adresdebat de daden der Regeering geen aanleiding gaven tot gedachtenwisseling over hare algemeene staatkunde. Hij protesteerde tegen de intrekking door de Regeering van alle ontwerpen bij den aanvang der zitting, omdat de Kamer hernieuwd was. Zij leidde tot tijdverlies en principiëel was het stelsel niet vol te houden. De heer Schimmelpenninck van der Oije verwonderde zich over het optreden van den minister Seyffardt en vroeg aan de Regeering of bij haar predomineerde de voor uitstrevende gezindheid van den heer Seyf fardt, dan wel de kalmeerende van de heeren Tak en Smidt, en voorts of in dit parlemen tair tijdvak door haar alles zou gedaan wor den tot oplossing der defensie-quaestie. De heer Kerdijk drong aan op behande ling van sociale onderwerpen, vooral instelling van kamers van arbeid. Spr. verdedigde nader de urgentie van kiesrechthervorming, ook met het oog op de heden nog gebleken wankelbaarheid der stembus. De heer Mees betoogde de noodzakelijk heid om belastinghervorming te laten voor gaan, althans ten deele. Invoering van eene nieuwe directe belasting kon voor kiesrecht gaan. De heer Van Alphen drong ook aan op kamers van arbeid. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan het Comité voor de verbetering van de inkomsten van het Sophia Kinderziekenhuis f ioo geschonken, ten behoeve van de filiale te Loosduinen. Bij de jl. Dinsdag gehouden verkie zing te Gouda voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (vacature Bo gaard) zijn uitgebracht 2457 geldige stem men. Gekozen is de heer J. P. Ha velaar (anti-rev.), oud-minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met 1320 stemmen. De Heer Ph. v. d. Breggen (lib.), verkreeg 1070, de heer J. N. Bastert (lib.) 50 en A, H. Gerhard (soc.) 16 stemmen. Er waren 24 stemmen van onwaarde. Naar de „N. R. Ct." verneemt, bestaat bij enkele ambtenaren van een der Departementen het stellige plan om eene aaneensluiting onder de collega's te bewerk stelligen, ten einde van den Staat schade loosstelling te verzoeken voor de indirecte nadeelen, door hen geleden door hel onbetaald blijven der leges bij de overdracht der eigendommen van de Rijnspoorweg- Maatschappij. Mocht de Staat aan dat verzoek geen gevolg geven, waar wel eenige kans op bestaat, dan zal daarna de vraag worden opgeworpen ot men voor gezamelijke reke ning met den Staat in proces zal treden. Daar gebleken is, dat aan de circu laire van den minister van Binnenlandsche Zaken van 21 Mei 1890, om de Neder- landsche werklieden te waarschuwen tegen het lokken naar Duitschland, geen genoeg zame bekendheid is of wordt gegeven, heeft de tegenwoordige minister de Commissa rissen der Koningin in de onderscheidene provinciën verzocht, andermaal de aandacht der burgemeesters op die circulaire te t dt rei cl a jr er.j s ec' b ■oif Si le iG woordige terug te brengen. Als in een droom ▼atte hij de schop weder. „Moet ik verder graven P" vroeg hij op zijn» hem eigen hulpelooze manier en om stryd antwoordden de knapen onstuimig irNeen, Koen Muller, neen I" Koen stond tegenover de kinderen. In gebogen houding zag hij hun in de oogen, en zijn stomme blik sprak meer dan woorden. Niets gebiedends lag er in en toch sloegen de jongens verlegen de oogen neder en zonder een woord te apreken vatte Frits met vaste haad zijne sehop en stiet dan opgeworpen aardhoop in den kuil. Geen woord werd er meer gewisseld. Koen Muller ging heen, maar liet zijne hand nog eerst goedkeurend op den krulkop van den gebogen knaap, den rooden Frits rusten daarna stond de groep kinderen nog een oogenblik in het donker en keek den man na, hoe hij, den zwaren zak der appelver koopster torschend, zich langzaam verwijderde. Viel het dien avond den buren ook op, dat Roosje Hinders voor den bakkerswinkel onvermoeid op de thuiskomst van Koen wachtte En toen deze nog laat de blinden optilde, om Rooaje's winkelkast af te sluiten, gaf dat stellig opnieuw weer heel wat te mompelen in de huizen Kwaaddenkende boren konden maar niet aan den inhoud dier circulaire, in het bijzonder door aanplakking gedurende geruimen tijd, de noodige publiciteit te geven en voorts om bij afgifte van ver- huisbiljetten naar Duitschland aan werklieden daarop bijzonderlijk de aandacht van den vertrekkende te vestigen, met aanteekening op het verhuisbiljet, dat dit geschied is. Blnnenland8oh nieuws. Wieringen. Men zal zich herinneren, dat er ten vorigen jare alhier eene groote steenen doodkist in de nabijheid van een der kerken was gevonden. Aan een bijdrage in „Eigen Haard", No. 23, 1891, van den heer F. W. Van Eeden, ontleenen we thans het volgende: Dit eiland is reeds in zeer oude tijden bewoond geweest. Het wordt genoemd in de oudste oorkonde van ons land, den zoogenaamden Utrechtschen Blaffert, een lijst van kerkgoederen van de St. Maartens kerk uit de 10de eeuw, met den naam „Wiren". „Een ander bewijs van de historische oudheid dezer streek levert het verhaal van de overblijfselen der voormalige stad Grebbe en het kerkhof „het Zwin", op een half uur ten noorden van hier in het tegenwoordige „Amsteldiep". In 1678 zijn op het kerkhof een menigte menschenbeenderen en.: de grondslagen van een kerk van duifsteen gevonden, in 1772 nog zerken en steenen doodkisten. Daar zijn ook de grondslagen van een groot, op zich zelf staand gebouw ontdekt, met een voorhof en door een muur, ongeveer 300 voeten in omtrek, omringd. „Tacitus vermeldt het kasteel Flevum en de Villa van Cryptorix in het verhaal van den opstand der Friezen tegen den Romeinschen landvoogd Olenuius, in het jaar 28. Toen werden 900 Romeinen in het bosch Badukenna verslagen en vluchtte naar het kasteel Flevum, waar hij door de Friezen belegerd, maar door Apronius ontzet werd. 400 Romeinen redden zich toen in de Villa van Cryptorix, een hunner getrouwe bondgenooten, alwaar zij uit vrees voor voorraad elkander om het leven brachten. In de buurtschap Stroe, op het noord oostelijk gedeelte van het eiland, stond voor eenige jaren op een hoogte nog een zeer oud kerkje, grootendeels van duifsteen gebouwd en in de wandeling de heiden- sche kapel genoemd. Dit kerkje was een maal gewijd aan Willebrord, den eersten Christen-Zendeling in Nederland en niet ver van daar lag een valleitje, dat oudtijds het Willebrordusdal heette. De bedoelde kerk was zeer klein er waren een paar oude grafzerken in, volgens Witkamp een met al de versierselen van een bisschop. Het oudste gedenkstuk was echter een steen aan de buitenzijde boven de noorder- dcur, waarop het afbeeldsel van een varken in half verheven beeldwerk. „De overlevering, dat het kerkje stond op een in den vóór-Christelijken tijd gewijde plaats en dus den naam heidensche kapel niet ten onrechte droeg, wordt bevestigd door de mededeelingen van den oudheid kundige Paludanus. Deze meldt dat men aan de noordzijde, 25 voeten oostaan, ter diepte van 4$ voet, 2 of 3 lagen van heele duifsteenen, geregeld op elkander liggende, zonder kalk, wigsgewijze, met de breede einden naar de buiten- en de smalle einden naar de binnenzijde, en dat naar het ronde hellende, heeft gevonden. Onder deze duifsteenen lag een bedding van keisteenen, mede zeer geregeld en zonder kalk. Aan de zuidzijde der kerk vond men op een afstand van 28 voet ter diepte van 5 voeten, eene even gelijke bedding van geregelde keisteenen, doch geen duifsteenen daarop. De ronde omtrek der fondamenten pleit zeer voor de meening, dat zij behoord hebben tot een heidensche kapel, of een tempel, evenals de Nehalennia-tempel op Walcheren, die ook een ronden omtrek had. „Wat het beeld van het varken betreft, het dagteekent zonder twijfel uit den vóór- Christelijken tijd en is wellicht uit den verwoesten heidenschen tempel overgeplaatst in den buitenmuur der kerk boven de noorderdeur. Ook in Duitschland zijn begrijpen, wat die twee aan 't eind van elke week altijd zoo geheimzinnig met elkaar te fluisteren hadden. Roosje Hinders vroeg dan sedert twaalf jaren steeds hetzelfde en Muller gaf in al dien tijd telkens hetzelfde antwoord. „Weet je het al, Koen wil je mij tot vrouw hebben „Neen, Roosje, neen ik ben het niet waard In al die jaren had zij zich met dit antwoord tevreden gesteld. Nu evenwel vatte zij hem voor het eerst bij de hand en zag hem daarbij open in het gelaat, terwijl hare sneeuwwitte tanden schitterden. „Ik heb zoo lang al op je gewacht", lachte ze, „en nog wacht ik op je, Koen Muller Hij stond nog lang voor de deur van zijne kleine, stille woning en keek naar den bakkerswinkel aan den overkant. Droefgeestig schudde hij het hoofdtoen keerde hij zich om, ten einde zijn huisje binnen te gaan. Van verre klonken naderende voetstappen. Het waren de knapen die huiswaarts keerden. Frits van den apotheker voorop. Voor Koen's deur stonden ze een oogenblik stil. Was het onwillekeurig, dat ze eerbiedig de mutsen afnamen P Het lampje daar binnen werd uitgeblazen en in het kleine huisje naast de kerk was het stil geworden. gevonden. „Ter verklaring van dit varkcnbeeld moet nog gezegd worden, dat het varken onder de Germaansche volken een zekere heiligheid bezat. Tacites zegt van sommige stammen „Zij eeren de moeder der Goden en dragen ten teeken van het bijgeloof afbeeldingen van wilde zwijnen." Op het Jachtfeest, later door het Kerstfeest vervangen, werd een gewijde ever geslacht. Het bakken van koeken in den vorm van zwijnen kort vóór Kerstmis is zonder twijfel een overblijfsel uit dien tijd." Uit het bovenvermelde blijkt genoegzaam duidelijk, dat de omstreken van dit eiland, eertijds aan den vasten wal verbonden, nrimbevolkt waren en'dat het heidendom er heerschte. De steenen doodkisten, die er reeds gevonden zijn en waarvan er zeker nog wel meer in den grond zullen zijn, bevat ten eenmaal de overblijfselen van personen, die als hertogen of als priesters het volk bestuurden. Schagen. Den 22 dezer gaf Scha- gen's Mannenkoor „Euterpe" in het lokaal van den heer Kos alhier zijn eerste concert onder directie van zijn nieuwen directeur, den heer A. Hille. Door de welwillende medewerking van de heeren J.J. Rogmans, solo-tenor van Amsterdam, J. Koning, kapelmeester der Kon. Marinekapel te Helder, L. A. Schouten, onder-kapelm., L. E. Rugers en F. Werner, als solisten bij dezen kapel, is dit een concert geweest, dat met gouden letteren verdiende opge- teekend te worden in de annalen der Vereeniging, zooals Euterpe's president terecht opmerkte, toen hij na den afloop zijn hartelijken dank uitbracht voor de ondervonden blijken van welwillendheid. De vier nummers van „Euterpe" „Het kerkje", van J. Becker, „Ave Maria", van G. A. Heinze; „Landerkennung", van Eduard Grieg, en „Meeresstille und Gltlck- liche Fahrt", van C. L. Fischer, werden over het geheel schoon gezongen. Luide bijvalsbetuigingen vielen dan ook dercon- certgevende Vereeniging ten deel. De overige zes nummers van het programma waren: 1. „Klavier-quarteta. Adigio, b. Rondo", F. Schubert; 2. „Aus „die Meis- tersinger van Nürnberg"", R. Wagner; „Frühlingslied", C. Gounod, solo door den heer J. J. Rogmans; 3. Abendlied", R. Schumann, Cavatine, solo fQr violino en orgel, J. RafF4. „Andante con moto aus dem Quartett (Es Dur)", A. Tesca5. „Intermezzo Sinfonico, aus der operCa- valleriaRusticana", P. Mascagni; Sarabande, G. F. Handel6. „Dies Irae", J. J. H. Verhulst; „In 't Woud", H. Nolthenius, Soli door den heer J. J. Rogmans. Deze nummers werden, in afwisseling met die van „Euterpe", deels door den lieer Rog mans, deels door de bovengenoemde heeren der Kon. Marinekapel ten gehoore ge bracht. Toen de laatste nummers waren uitgevoerd, scheen er geen eind te komen aan het daverend applaudissement van het dankbaar gehoor. Het herhaalde zich, toen Enterpe's eere-voorzitter, de heer Jb. Denijs, namens de heeren der Marinekapel mededeelde, dat zij nog eens de Sarabande van Handel zouden geven en namens den heer Rogmans, dat deze nog zou zingen „Holland" en „Het Breistertje", welke beide nummers door den gevierden mees ter heerlijk werden gezongen. Een zeer ge animeerd bal besloot den genotvollen avond, onvergetelijk voor de beminnaars van mu ziek en zang. (Alkm. Ct.) Kolhorn. Den 22 dezer had alhier eene opvoering plaats van „De vijand van vooruitgang" en „Het consigne is snorken", door de vereenigde rederijkerskamers „01ympia",van Alkmaar, en „Harmonie", van Heer-Hugowaard. Het talrijk opge komen publiek gaf herhaalde blijken van ingenomenheid met de wijze, waarop de rollen werden Vervuld. Bovenkarspel. In plaats van wijlen den heer C. Schuurman is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer H. Boers, met 68 van de 103 geldige stemmen; de heer P. Schuurman bekwam 24 stemmen. Heiloo. De burgemeester, die zich voor eenigen tijd om reden van gezondheid van zeer ernstigen aard naar Leiden had moeten begeven, keerde 21 dezer tot de zijnen terug. Aan het station opgewacht door de leden van den Raad en vele be langstellenden, ging Z. Ed., van zijne huis- genooten vergezeld, per rijtuig huiswaarts, en gaven de ingezetenen door het uitsteken der vlaggen van hunne belangstelling blijk en den volgenden dag velen door hem persoonlijk met zijn aanvankelijk herstel geluk te wenschen. Des avonds zong het zangkoor, onder leiding van den heer P. Schipper, hem eene toepasselijke welkomst groet toe en overhandigde hem namens het koor een zichtbaar blijk van ingeno menheid met zijn herstel. Hartelijk en welmeenend waren de woorden, die van weerszijden gewisseld werden en werd de band opnieuw versterkt, die mr. de Wildt aan de gemeente verbindt. Spanbroek. Bij de jl. Zondag alhier gehouden biljartwedstrijd behaalde de heer J. Commandeur den isten, P. Klaver den 2den en C. Zilver den derden prijs. Zandvoort. De Gemeenteraad heeft ingetrokken de veel bestreden Raadsbe sluiten tot het aangaan eener geldleening en het voor rekening der gemeente exploi- teeren der baden, en in beginsel besloten Deze voorstellen werden zonder eenige discussie aangenomen. Marine en Leger. H. M. de Koningin-Regentes heeft afwijzend beschikt in zake het verzoek om gratie, door den officier vau administratie der lste klasse bij de Ned. Marine W. E. M. ingediend. Deze officier was door den zee-krijgsraad a«n boord van Hr. Ma. wachtschip alhier wegens verduistering van gelden, die hij in zijn bediening onder zich had, veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met ontzegging van het recht gedurende vijf jaren, om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen. De „Staatscourant" van 26 dezer bevat een uittreksel uit het reisrapport van den commandant van Hr. Ms. gaffelschoener „Argus", van 3 tot 9 dezer,tot het» itoefenen van politie-toezicht op de visscherij. Binnen enkele dagen wordt de benoeming verwacht van een kolonel, commandant van het reg. grenadiers en jagers, waartoe een der kolonels van de andere infanterie-regi- menten zal worden aangewezen, die op zijne beurt zal worden vervangen door kolonel A. Kool, van den generalen staf. Te Hellevoetsluis is eene commissie benoemd, die een onderzoek zal hebben in te stellen naar den toestand van Hr. Ms. torpedoboot klein model No. VII. In deze commissie hebben zitting de luit. ter zee lste kl. J. W. Doyer, de ingenieur 2de kl. jhr. H. van Rappard, de officier-machinist 2de kl. F. C. Brust en de mach. lste kl. in het vaste korps J. C. F. Kroon. De officier machinist 2de kl. J. Jongkees, gedetacheerd bij 's Rijks marinewerf te Am sterdam, vertrekt in 't begin van het volgend jaar naar Oost-Indië. Bij Kon. besluit zijn benoemdbij het wapen der inf., hij het lste reg., tot majoor, de kapt. C. T. Verkerk, van het 5de reg. tot lste luit., de 2de luit. J. A. Camerling Helmolt, van het korpsbij het 3de reg., tot kapt., de lste luit. K. G. Van der Mandele, van het reg. gren. en jagerstot lste luit., de 2de luit. J. M. C. Vermande, van het korps. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit is aan jhr. Cornelis Hartsen, eervol ontslagen Minister van Buitenl. Zaken, een jaarlijksch pensioen toegekend van f 3334. Herbenoemdtot molenmeester van den Kaagpolder, de heer D. Smittot idem van den Hooglandspolder, de heer D. Raat. Benoemd tot hoofdingeland van de banne Baraingerhorn, de heer C. Schoorl. Tot lid van het dagelijksch bestuur van den banue Oudkarspel is herbenoemd de heer Jb. Pranger, aldaar. Bij de jl. Dinsdag gehouden verkiezing van twee hoofd-ingelandeu voor het waterschap de 30 gemeeusch. polders op Texel, werden als zoodanig herkozen rle periodiek aftredende leden, de heeren O. W. Bakker Jr. en K. T. Bakker, die respectievelijk 168 en 146 stemmen bekwamen. Bij Kon. besluit van 11 dezer is een pensioen verleend aan den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, gewezen Minister van Binnenlandsche Zaken, van f 2909bij dat van 2 Sept. aan den heer J. Spaan, gewezen hoofd eener openbare lagere school te Haarlem, van f 1314; bij dat van 2 Sept. aan den heer D. Tates, id. te Aartswoud, van f 717 bij dat van 11 Nov. aan den heer P. H. Schreuder, id. te De Cocksdorp ep Texel, van f 457 en aan den heer L. van de VijzaJ, te Sint Pancras, van f 763. Onderwijs tn Eximint. Aan het herhalingsonderwija te Wieringer- waard wordt door 50 leerlingen deelgenomen. Landbouw en Veeteelt De Staatscommissie voor den landbouw heeft jl. Dinsdag weder een vergadering gehouden. Aan het einde van deze maand zal de commissie worden ontbonden. Uitslag van een proef met „bouillie bordelaise" op aardappelen. Een stuk land ter groote van 4 gemeten 1), verdeeld in 6 meten 2), werd aan boven staande proef onderworpen. Dwars over het geheele stuk aardappelen werd een gedeelte, ter breedte van 1.5 roede en wel midden op het stuk, niet aan de kunstbewerking onder worpen. De eerste besproeiing geschiedde den lsten Juli met 800 liter water, 20 Kg. sulphas cupri en 14 Kg. bijtende kalk. De tweede had plaats den 22sten Juli met 800 liter water, 30 Kg. sulphas cupri en 30 1 Kg. bijtende knik. I Deze twee besproeiingen hebben gekost 50 Kg. sulphas cupri a f 0.40 per Kg., 20. 44 Kg. bijtende kalk a f 0.06 per Kg., 2.64 5} dag arbeid a f 1 p. d. r. besproeiing, v 5.50 j v. het gereedmaken der bouillie bordel., l.f Samen ƒ29,34 of per gemel voor 2 besproeiingen f 7.33}. Den dag, volgende op de eerste besproeiing, viel er een zware stortregen. De niet aan de proef onderworpen aardappelen werden spoedig door de ziekte aangetast, terwijl zij, die de kunstbewerking hadden ondergaan, tot op 7 Augustus nog met groen loof prijkten. Na dien tijd begon de ziekte zich te vertoonen, doch in geringe mate. Het loof der besproeide aardappelen stierf geelkleurig af. Den 17den October heb ik midden op elk der zes meten 1 vierk. roede onbeaproeide aard- De uitkomst was als volgt De besproeide 6 roeden hebben opgebracht: Kg. groote. Kg. poot. Kg. uitsch. Stuks zieke. 123 32.25 18 730 De onbesproeide 84 26 9.25 645 Alzoo een voordeel, verkregen door twee besproeiingen, van 39 Kg. groote, 6.25 Kg. pooters, 3.75 Kg. uitschot of aan pooters en groote samen 45,25 Kg. op 6 roeden, is per gemet 2262 Kg., f 4 per 100 Kg., f 90.48. Hier af de besproeiingskosten per gemet 7.38} Zuivere winst per gemet f83.14} plus het uitschot. Het zal den lezer verwonderen, dat onder de onbesproeide minder zieke knollen zijn gevonden dan onder de besproeide. De oorzaak hiervan is, dat door het snel verloop der ziekte bij de niet behandelde, vele zieke knollen totaal verrot sn niet meer telbaar waren, terwijl de zieke knollen der besproeide meerendeels vast waren en sommige er van, na afsnijding van het kwaad, nog uitstekend voeder voor de varkens mijner arbeiders opleverden. Alhoewel deze proef zeer gunstige resultaten heeft gegeven, vermeen ik, dat zij nog een beteren uitslag zou gehad hebben, indien na de eerste behandeling droog weder gevolgd ware. De zware stortregen heeft nu evenwel de aan stengels en bladeren gekleefde pap bjj vele planten totaal afgewasschen. Daarbij komt nog, dat na de eerste bewerking duidelijk bleek, dat er op sommige plaatsen niet even redig besproeid wasbij bet afsterven waren zoogenaamde gangen zichtbaar. Het werktuig, waarmede de besproeiing is geschied, kost f 23.50. Het i9 vervaardigd van rood koper, is zeer solide, weegt 5 Kg. en kan 15 L. vocht bevatten. J. A. Paters Ez. Hontenisse, 29 Oetober 1891. (N. v. d. D.) 1) 1 Gemet 56 cA. 2) Meten zyn akkers. Kerknieuws. predikbeurten. Herv. gem. te Texel. Zondag 29 NovBurg, voorm 9.30, ds. van Schaick. Waal, voorin. 10 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. Oudeschild, nam. 2 u., ds. van Schaick. Oosterend, nam. 2 u., ds. Leffef. De Cocksdorp, voorm. 9.80, de heer Niessink. Doopsgezinde gera. te Texel. Zondag 29 Nov., Waal, voorm. 10 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 29 Nov., voorm. 9.80, Oudesluis, ds. Mühring. Avondmaal. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 29 Nov., geen dienst. Doopsgezinde gemeente. Zondag 29 Nov., Zuid-Zijpe, voorm. 9.30, ds. v. Calcar. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 29 Nov. geen dienst. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 29 Nor., nam. 1.30, ds. de Boer, van Dirkshorn. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 29 Nov., voorm. 9.30, ds. Koch, v. Z.-Zijpe. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de predikant W. R. Poolman, te Haarlem, zijn intrede in die gemeente deed. Zondag a. s. hoopt hij dit feit in de ochtendgodsdienst oefening te herdenken. Reohteztken. Arrondissemenfs-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 24 November. E. S., te Egmond aan Zee, desertie schepeling, vrygesproken. P. d. W., te Castricnm, mishandeling, 3 dagen gev. H. K., te Alkmaar, beleediging, 1 week gevangenisstraf. J. B., te Winkel, beleediging, 3 weken gev. G. P., te Oude Niedorp, verzet, 10 dager* gevangenisstraf. J. a. d. W., huisvrouw van N. d. Z., te- Helder, beleediging, f 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. P., te Oude Niedorp, mishandeling, 8 dagen gevangenisstraf. J. P. en D. P.f te Haringkarspel, verzet, ieder 14 dagen gev. P. 8., te Venhuizen, mishandeling, 3 dagen gevangenisstraf. J. B. C., te Hoorn, verduistering, 1 maand gev. G. B., te Alkmaar, mishandeling, 6 weken gevangenisstraf. G. B., te Helder, diefstal, 6 maanden gev. J. B. en J. B., te Uitgeest, diefstal, ieder 6 maanden gev. J. v. d. W. en T. d. W., te Texel, meineed, de eerste 1 jaar en 6 maanden gev. en 4 jaar ontzegging van het burgerrecht en de tweede 6 maanden gev. en 3 jaren als boren. Buitenland. Frankrijk. De Senaat heeft jl. Dins dag de tarieven der in-, uit- en doorvoer- rechten in behandeling genomen. De minister van Koophandel verklaarde, dat verandering op oeconomisch gebied door den toestand van het land wordt geeischt. De Regeering zou binnenkort, een wetsontwerp aanbieden, waarbij de toepassing der tarieven wordt geregeld. De ontwerpen der tarieven werden daarop van dringenden aard verklaard. De Kamer van Afgevaardigden heeft, ondanks het verzet van den minister Rouvier,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2