müiu :i r c uïbn vau ueri ue«r ^bvimfui ais "runraRef Hge- schiedde juist, omdat de Regeering overtuigd was van diens kennis en voortvarendheid, om een zeer moeielijke regeling over de klippen te doen heenzeilen. De vereffening van maatschappelijke onge lijkheden, door den heer Poelman gewenscht, bedoelt zeker niet nivelleering, die ware onmogelijk, maar sociale hervormingen, binnen grenzen. Staatsbemoeiing wenscht de Regeering wel. Het onderwerp is moeilijk, omdat de vrijheid van het individu in overeenstemming moet gebracht worden met de plichten jegens de gemeenschap. Staatsinmenging acht zij ge oorloofd voor verzekering tegen ongelukken en den ouden dag der werklieden. Met ge noegen constateerde de minister, dat alle partyen het lot der minbedeelden en maat schappelijk zwakken willen verbeteren. Het initiatief daartoe was niet te danken aan één man, gelijk de heer Pyttersen beweerde, maar aan den arbeidersstand zelf, sedert 25 jaar, en aan mannen, hier en buiten de Kamer, 1 die hun leven wijdden aan die quaestie. Al wat strekken kan tot bescherming der on derste lagen van de maatschappij, kan reke nen op den steun der Regeering. De heer Kerdijk hield vol, dat kiesrecht hervorming urgent wasde heer Poelman bleef aandringen op steun der zwakken door wettelijke voorziening; de heer Van Hou ten constateerde, dat dit sedert lang in de bedoeling en het streven der liberalen lag. Na verdere replieken stelde de heer Ty- dens deze motie voor „De Kamer, van oordeel, dat uitbreiding van het kiesrecht, voor zoover de Grondwet dit toelaat, een voorwaarde is van blijvende verbetering, verzoekt de Regeering, nog in dit of in het begin van het volgend zitting jaar een daartoe strekkend wetsontwerp in te dienen." I De heer Keuchenius betoogde dat deze Regeering veel geschikter is voor oplossing van de quaestie der scheiding van Kerk en Staat dan de vorige. De minister Tak herhaalde, dat uitbrei ding van het kiesrecht de hoeksteen der hervor- mingen zal zijn, maar inmiddels andere zaken kunnen behandeld worden volkomen over eenstemming heersehte tusschen hem en zijn t collega van Financiën. De Minister Smidt verklaarde, dat grond wetsherziening voor een regeling der scheiding van Kerk en Staat niet te wachten ware !dat hij tot opheffing van bezwaren wel bereid was, maar vreesde dat ze geen steun zou vinden, daar de Kerk hoe langer hoe m«er op staatsgebied zich tracht te bewegen. De minister Pierson verklaarde, dat reeds in het begin van 1892 een belangrijk [belastingvoorstel zal worden ingediend. De Minister van Oorlog verzekerde, dat aan de oplossing van het defensievraag- stuk druk wordt gearbeid. Verder vereenigde zich de heer Keuche nius met de denkbeelden van den heer Poelman en bestreed de motie-Tydens. De •Regeering moest vertrouwen genieten omtrent hare toezeggingen. De heer De Meijier bestreed ook sterk de motie-Tydens. Dinsdag half twee voortzetting. geval van typhus was voorgekomen. De Utrechtsche duelzaak toelichtende, zegt de Min. het duel sterk af te keuren en de invoering van een Ehrenrath niet passend te achten voor onze toestanden. Een verbodsbepaling van 't dragen van wapenen buiten dienst acht de Min. onnoodig. De quaestie der regeling van 't Militair Huis der Koningin wordt verdaagd tot de bevorderingswet. In 1892 worden nog op den^ bestaanden voet adspiranten tot de Militaire Academie toegelaten. Over de cadettenschool zal weldra een overeenkomst met de gemeente Alkmaar worden ingediend. De liefde voor het lidmaatschap der 1 Vertegenwoordiging, zegt „het Hbld.", schijnt bij velen grooter dan het plichtbesef om de vergaderingen geregeld en op tijd bij te wonen. Door achtereenvolgende herzieningen van het reglement van orde is reeds de werktijd der Kamer per week steeds verminderd. Eerst is de Zaterdag afgevallen en werd bepaald dat de Maan dagvergaderingen in plaats van om elf uur om één uur zouden aanvangen. Driejaren geleden zijn de Maandagvergaderingen als regel geheel afgeschaft. Als argument werd daarvoor aangevoerd, dat de werkzaamheden op zoo'n dag weinig uithaalden en het voor leden van buiten af wenschelijk kon zijn, behalve den Zaterdag, ook den Maan dag voor eigen zaken te reserveeren. Thans wordt het al weder moeilijk om Dinsdag morgen om elf uur, of een kwartier later, een voldoend aantal leden bijeen te krijgen om te kunnen vergaderen. Het komt ons voor, dat aan hen die het lidmaatschap van het Parlementbegee- ren, niet te groote eischen gesteld worden als men vordert dat zij vier dagen per week de vergadering tegen kwartier over elven met hunne tegenwoordigheid vereeren. De nieuwe president heeft zich verplicht gezien jl. Maandag de bepaling van het reglement van orde toe te passen, dat de namen der afwezige leden moeten worden voorgelezen en bekend gemaakt, indien een kwartier na het voor de vergadering vastgestelde uur nog geen voldoend aantal leden tegenwoordig is. De vergadering is toen verdaagd tot des namiddags één uur. Voor de leden die eiken dag met het Hollandsche Spoor naar Den Haag reizen, is eenige verontschuldiging aan te wijzen in het feit, dat de trein, die vroeger precies om elf uur aankwam, tegenwoordig tien minuten later de residentie bereikt, zoodat vooral ingeval van eenige vertraging de heeren, die van dezen trein gebruik maken, veel te laat ter vergadering verschijnen. Misschien konden de spoorwegmaatschap pijen er het hare toe bijdragen om aan deze leden het verrullen hunner plichten gemakkelijker te maken. Is dit niet mogelijk, dan zullen de heeren genoodzaakt zijn een vroegeren trein te kiezen. Uit Oorlog's Memorie van Antwoord. Een tijdstip van indiening der legerwet kan niet worden aangegeven. Voorgedragen zal worden een wettelijke organisatie der [landmacht. Een herziening der vestingwet Sil niet kunnen uitblijven, maar regeling er levende strijdkrachten moet voorafgaan. Daarop moet ook wachten een nieuwe wet op bevordering, ontslag en pensionee ring van officieren. Met den wensch, dat gedurende de wintermaanden alleen miliciens, die het verlangen, naar huis worden gezonden, wordt rekening gehou den. De door den Minister ondernomen 'dislocatién zijn noodig voor eventueele mobilisatie; bij de verplaatsing van een ik] I IJ, K< R( :eek, schudde hy verwonderd het hoofd en reide daarna op ernstigen toon «Gij zijt gelukkig, vrouw, want schooner steenen heb f* ik nooit gezien. Vorstelijke rijkdommen hebt 11) gij tot uwe beschikking." Toen verkocht de vrouw hem éen der ■teenen den witten daarna liep zij haastig naar den geneesheer en beloofde hem goud in overvloed, als hij haar kind weder gezond maakte. Deze liet zich niet lang smeeken, kijn kunst aan te wenden en ziet, er rustte rooveel zegen op zijn werk, dat het kind weldra even frisch en gezond en ook zoo vroolijk werd, als de kinderen aan de vensters tijdens het huwelijksfeest der schoone Koningin. JHet werd ook van dag tot dag schooner en groeide op tot vreugde van allen, die het zagen. De moeder kleedde het in fluweel en zijde en liet het onderwijzen in alle kunsten ïn wetenschappen. Toen het kind een flinke knaap geworden was, nam de trotsche vorstin der stad hem kis haar page aan. Maar, wil men voornaam en in aanzien eiijn, dan behoort men ook rijk te wezen en iioo kwam dan ook weldra de tweede, de groene steen in handen van den juwelier, lldi Uit den edelknaap groeide een schoone, ore 5ere man de moeder juichteMaar eens gleden donkere schaduwen over het voorhoofd ran hsren zoon; zijn anders zoo helder oog IU! slikte droevig en een smartelijke trek speelde eei zijne lippen; hij beminde! En zij, die qq( lij beminde, was aan schoonheid ongeëvenaard, lv0] ïaars gelijke was iu geheel Avignon niet, neen g» «ergens ter wereld te vindenzij had de don kerste oogen en het glanzigste haar en zij was iiene vorstin. Toen gaf de moeder haar laatste traan, den ooden ateen en kocht daarvoor het prachtigste as teel, de schoonste landerijen van geheel Jl. Woensdag hebben de katholieke leden der Eerste en Tweede Kamer te 'sGraven- hage een bijeenkomst gehouden, om te trachten de onderlinge eendracht, welke in den laatsten tijd ernstig verstoord was, te herstellen. Naar „het Hbld." bericht wordt, leidde het overleg nog niet tot eene beslissing. De afgevaardigden zullen nu later nog eens samenkomen, om tot een definitieve beslis sing te geraken. De min. van Binnenl. Zaken heeft aan de Kamer meegedeeld, dat nog een geruimen tijd moet verloopen vóórdat de uitkomsten der beroepstelling het licht kunnen zien. De bewerking dier uitkomsten wordt belangrijk vertraagd doordien vele telkaarten niet voldoende zijn ingevuld. Een groot aantal kaarten moet dientenge volge ter nadere aanvulling worden terug gezonden. Prorence. Eu de klokken luidden weder en zoete bloemengeur vervulde de lucht, zooals eertijds op den huwelijksdag der schoone Koningin Jeanne! De trouwplechtigheid was afgeloopen en het bruidspaar in de vergulde bark gestapt, die de geliefden naar het verwijderde kasteel zou voeren. Aan de oevers der Rhöne ver drongen zich de menschen; vroolijke, fiere jongelingen en lachende meisjes benijdden het gelukkige paar. Ook ouden van dagen waren er, die er aan dachten, hoe ook zij eens jong geweest waren. Tegen het paalwerk aan den oever geleund, stond ook de weduwe De vogels kweelden vroolijk, de menigte juichte en de zonnestralen tintelden op de oppervlakte der Rhóne tusschen de rozen, die het water bedekten. Daar dacht de weduwe plotseling aan de rozen, die zij eens haar ziek kind bracht, het armen, kranken jongetje, dat lachen wilde en het niet kon. Nu schoot het vaartuig over de heldere oppervlaktede bekoorlijke, aanvallige bruid, de schoone, gelukkige bruidegom, beiden omgeven door den glans van hoogste aardsche zaligheid „O, was mijn kind eens zoo gelukkig als deze Steeds sneller schoot de bark daarheen reeds verdween zij achter een met laurier- en myrtengroen versierde landtong; toen strekte de moeder zegenend haar armen uit, - - haar hoofd zonk op de borst Het vaartuig is uit het gezicht verdwenen, nog luiden de klokken, nog glinsteren de oogen der meisjes, geurige rozen drijven de Rhöne af, het bruidspaar nade vrouwen dringen zich om de moeder heen en willen ze wekken uit haar droomen, maar de moe der.... de moeder is dood I tusschen 1 November 1890 en 1 November 1891 tot notaris benoemd 36 candidaat- notarissen en bleven op laatstgenoemden datum nog aanwezig 1195 candidaat-nota- rissen, waarvan 62 uit het jaar 1861, 71 uit het jaar 1890 en 471 uit de daaraan voorafgaande tien jaren, terwijl het maxi mum van het getal notarissen 844 bedraagt. Binnenlandsoh nieuws. Helder. Door Burgemeester en Wet houders werd den 13 dezer ten Raad huize alhier aanbesteed: de levering van steenkolen, gascoces en turf, voor de gemeente-gebouwen en inrichtingen, gedurende het jaar 1892. De laagste inschrijving was van den heer P. Bandsma, alhier, voor steenkolen ad. f 1.27 per 100 Kg., coces 70 cent per Hl. en turf 53 cent per 100 stuks. De levering is aan den laagsten inschrijver gegund. Gelijktijdig had de verpachting plaats, voor den tijd van drie jaren, van de visscherij in het Heldersche kanaal. Ingekomen was 1 biljet, van den heer J. H. Mens, alhier, ad. f 170 per jaar. Niet gegund. Schagen. De Raad onzer gemeente vergaderde Dinsdag 24 dezer met alle leden. Na lezing der notulen enz. ontving de hr. Stammes de inlichting dat de op de begroo ting gemiste subsidie-Botermarkt is opgeno men onder den post: onderhoud van gemeente eigendommen. Ingekomeneene missieve van Ged. Staten, goedkeuring van het besluit omtrent huurder woning van den bewaarder der begraafplaats. Een schrijven van de Kamer van K. en F. te Helder, verzoekende dat de Raad adhaesie zou batuigen aan het in te dienen verzoek schrift, dat de trein, die 8.30 van Amsterdam vertrekt naar Alkmaar, ook naar Helder en tua- schen-stations zal doorgaan.Met algera.stemmen wordt aldus besloten, op conditie dat dit geen opheffing van den laatsten trein na zich sleepe. Een schrijven van den kerkeraad der Herv. Gem., dat zij zich na 1 Januari a. s. niet verder kan belasten met de 3 kinderen van Vredenburg. Door B. en W. wordt voorgesteld dat de raad B. en W. machtigen, te handelen naar omstandigheden. Men zal dan trachten hen een onderkomen te bezorgen en verder trach ten Vredenburg op te sporen. De heer Stammes vraagt of zij niet in Neerbosch kunnen geplaatst worden, waarop voorz. antwoordt dat dat niet in het fin. be lang der gem. zou zijn, daar, als de vader kan worden opgespoord, men de kinderen ten alle tijde aan hem terug kan geven, terwijl men zich te Neerbosch voor een jaar moet verbinden. De heer Plomp vraagt, waarom zij niet in het Weeshuis worden geplaatst. Omdat zij halve weezen zijn, zegt voorz. De heer Asje3 zegt gehoord te hebben dat Vreden burg nog nu en dan ziju vader bezoekt, die aan den Langendijk woont; hij is dus wel op te sporen. B. en W. worden nu gemach tigd te handelen naar omstandigheden. Op een adres van den heer J. P. Wage naar, om tot makelaar in roerende- en on roerende goederen te worden'aangesteld, werd met alg. stemmen gunstig beschikt. Voorz. deelt mede dat gebleken is dat enkele gemeente-gebouwen te laag zijn geas sureerd, n. 1. Geb. Dep. bewaarschool f3000 en 't huis op de Wad f 400. B. en W. wenschen dat resp. te verhoogen tot f 5000 en f 800. De heer Asjes gelooft niet dat het laatste hooger verzekerd kan worden, waarop voorz. verzekert dat de som van f 800 door een taxateur zelf ia genoemd. De heer Stammes vindt f 600 genoeg en ook de heer v. d. Maateu acht f 800 te hoog. Aangenomen wordt het voorstel betreffende de Bewaarschool, terwijl het huis op het Wad voor f 600 zal verzekerd worden. Het voorstel van den heer Bruin, om het aantal des nachts brandende lantaarns tot op 4 terug te brengen wordt door B. en W. bestreden. De heer Stammes is er voor, op grond van de te groote kosten voor ver lichting. Het voorstel wordt met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Omtrent de jaarlijksche verpachting van asch en vuil wordt na breedvoerige discussie besloten tot gemeente-exploitatie. Betreffende de grasverpachting stelt de heer r. d. Maaten voor, ter verkrijging van hoo- gere pacht niet voor één maar voor 3 jaar te verpachten. Ten opzichte van het Riet bosch wordt op voorstel van den heer Stam mes besloten tot exploitatie in eigen beheer. Het suppl. kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld op f 15.50. Bij rondvraag klaagt de heer Stammes over een grooten hoop vuil tegen de schutting van den heer Kloeke in diens tuin, waardoor die schutting moet gaan rotten, de heer v. d. Maaten over de nalatigheid van den dood graver Roos. Voorz. heeft R. reeds onder houden en bewerkt dat hij verder zijn plicht zal doen. De heer v. d. Maaten klaagt over de op levering van den weg Laan-spoorhuisje door den polder. Men werkt met grint, terwijl klinkerbestrating beter in het belang der gemeente zou zijn. De polder heeft daar ook een klopplaats voor steenen ingenomen. Spr. wil daarvoor betaald worden. Ten slotte drong hij aan op het beter op tijd bezorgen der convocatiebriefjes. Niets meer te behandelen zijnde, ging de raad over in comité, ter vaststelling suppl. kohier hoofdei, omslag. Barsingerhorn. Gemeenteraad. Zitting van Zaterdag 21 November. Tegenwoordig alle leden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, wordt mededeeling gedaan van eene missieve vergadering, is ontvangen, Op eene missieve van «ie kamer van Koop handel en Fabrieken te Helder, houdende verzoek om adhesie te willen schenken op een door haar ingezonden adres aan den Raad van Toezicht op de Spoorwegen, om den trein die 8.30 uit Amsterdam vertrekt en slechts loopt tot Alkmaar, door te laten loopeu tot Helder, wordt gunstig besloten. Vastgesteld wordt het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag en dat der honden belasting, dienst 1891. Bij de algemeene rondvraag deelt de heer Hoekstra mede, dat de watermolenaar van Sehringkaagpolder hem heeft gesproken over de sluiting van de goot, dienende tot water- verversching van eenige slooten achter het dorp Kolhorn. Spreker verzoekt den voorzitter om den persoon, die toezicht houdt op de goot, te gelasten dat hij deze op tijd moet sluiten, omdat er in de vorige week meer water doorgegaan is, dan voor de verversching noodig is. De voorzitter antwoordt, dat wegens een gebrek aan de sluiting, de goot niet gesloten kon worden en deelt verder mede dat de goot thans weder gemaakt is. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Westwoud. Onze geachte genees heer, de heer J. Scheffelaar Klots, zal 19 Dec. a. s. den dag herdenken waarop hij voor 25 jaren zijn praktijk begon uit te oefenen. Ongetwijfeld zullen velen, die hem als geneesheer en burger hebben leeren kennen, zich met de zijnen daarin verheugen. Moge hem nog vele jaren ge schonken worden. Wijdenes. Bij de jl. Dinsdag ge houden stemming voor een lid van den Gemeenteraad werden 37 stemmen uitge bracht, waarvan de heeren P. Smit Az. en J. Peereboom Kz. de meeste, nl. elk 7, verwierven. Tusschen deze heeren moet alzoo eene herstemming plaats hebben. Scheveningen. De dood heeft een einde gemaakt aan het werkzaam leven van dr. Van der Mandele. Zijn overlijden heeft vooral hier een diepen indruk gemaakt. Ook buiten deze gemeente zal de tijding van zijn dood velen droef stemmen. Dr. v. d. Mandele was het toch, die met baron Van Tuijll, twaalf jaren geleden, den stoot gaf tot oprichting der Zeebad inrichting voor kinderen van onverraogen- den. Voor beiden was het steeds een groote voldoening, toen niet alleen de barak in de duinen voor een doelmatiger gebouw, de Sophia-stichting, moest plaats maken, maar ook hun pogingen steeds meerdere belangstelling ondervonden. De heer v. d. Mandele bereikte den leeftijd van 46 jarenhij was geboren te Egmond aan Zee. Na te Leiden gestudeerd te hebben en daar gepromoveerd te zijn, nam hij onder de vaan van het Roode Kruis deel aan den Fransch-Duitschen oorlog en verleende hij de gekwetsten te Sedan en te Parijs zijn hulp. Na het einde van den oorlog vestigde hij zith alhier en mocht zich al spoedig in een uitgebreide praktijk verheugen. Marino en Leger. Hr. Ms. stoomschoener „Dolfijn," comman dant de kapt.-luit. ter zee J. A. Mijer, is jl. Woensdag geïnspecteerd door den schout bij-nacht C. H. Bogaert, directeur en com mandant der Marine alhier. Hr. Ms. gaffelschoener „Argus," commandant de luit. ter zee lste kl. L. C. Rovers, is jl. Woensdag van de uitoefening van politie toezicht op de ^visschery in de Noordzee alhier teruggekeerd, om 1 Dec. a. s. buiten dienst gesteld te worden. Jl. Donderdag werden te Hellevoetsluis geplaatstop Hr. Ms. wachtschip de off. van adm. 2de kl. A. G. Ter Cock, ter vervanging van den off. van adm. 2de kl. R. L. baron Van Heerdt tot Eversberg, die op non-act. is gesteld en op Hr. Ms. instructie-korvet „Nautilus" de adelborsten late kl. O. H. Van Persijn en C. A. H. Van der Stok. Omtrent de reis van Hr. Ms. pantserdek- korvet „Sumatra" van IJmuiden naar Batavia verneemt de „N. R. Ct." dat het lange opont houd (518 October) te Malta te wijten was aan het breken der as van de pompbe- weging aan eene der machines. Ook schijnt het electrisch licht niet al te best te voldoen, daar er electriciteit wordt uitgelaten, waardoor het personeel aan boord nu en dan lichte schokken voelt. In de machinekamer werden dientengevolge weder olielampjes gebruikt. Gisteren is door den Gen.-majoor Bergan- sius het commando in de eerste militaire afdeeling (stelling van Amsterdam) overge nomen van den generaal-majoor Van Teylin- gen, die, wegens ziekte, op non-activiteit is gesteld. De marinier 2de kl. J. C. S., laatst die nende aan boord van Hr. Ms. fregat „Evert- sen", is wegens desertie en diefstal veroordeeld tot 3 en 9 maanden gevangenisstraf, met outzegging van het recht voor 5 jaren om bij de gewapende macht of als militair te dienen. Bij Kon. besl. zijn, met ingang van 1 Dec. a. s. bevorderd tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee lste kl. R. G. A. L. Jansen van Afferden tot luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. P. Van der Broeke, en tot luit. ter zee 2de kl. de adelb. lste kl. J. R. vau Osselen. Bij Kon. besl. is met ingang van 1 Dec^ a. s., aan L. A. Reuvens, op zijn verzoek spraak op pensioen en met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking aan den lande bewezen diensten, en zijn benoemd tot hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat lste kl. W. F. Leemans, thans hoofding. 2de kl.tot hoofdimr. van dea Rijkswater staat 2de kl., G. A. Escher, thans ingenieur lste kl., tot ingenieur van den Rijkswater staat lste kl., R. J. Castendijk, thans inge nieur 2de kl. tot ingenieur van den Rijks waterstaat 2de kl., H. Wortman, thans inge nieur 3de kl., en tot ingenieur van den Rijkswaterstaat 8de kl., A. A. H. W. König, thans adspr.-ing. Benoemingen, enz. Tot veldwachter te Warmenhuizen is be noemd N. Ham, brigadier van politie te Nieuwer-Amstel. Onderwijs en Examens. Voor de betrekking van onderwijzer met hoofdacte, salaris t 700, aan de openbare lagere school te Oudkarspel, vacature de heer K. van 't Veer, hebben zich acht sollicitanten aangemeld. Landbouw en Veeteelt. De laatste vergadering van de Staats-commis- sie voor den Landbouw was gewijd aan de vaststelling van het verslag betreffende het pachtwezen en het gebruik van den grond. Na afloop van de werkzaamheden en voor het uiteengaan heeft de voorzitter, de heer Sickesz, den vice-president en al de leden der commissie dank betuigd voor de vele werkzaamheden, door hen in het belang van den landbouw verricht en inzonderheid aan den secretaris, den heer Vernède, voor den ijver, waarmede hij de commissie heeft ter zijde gestaan. Des namiddags boden de leden den president, vice-president en secretaris een afscheidsdiner aan. Dat het Zuid-Hollandsch vee, ingeschreven in het Nederlandsch Rundveestamboek, zeer gezocht wordt, kan hieruit blijken, dat door den heer Ockhorst, te Rotterdam een 1 ^jarige stier per stoomschip „Prinses Wilhelmina" verladen werd, welk dier met vracht en onkosten op niet ver van f 1000 kwam te staan. De stier was aangekocht door genoemden heer bij den heer L. Onderwater, te Striensas en bestemd voor den heer M. E. Bervoets, op Java. Kerknieuw 8. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Helder. (Nieuwe Kerk). Zondag 29 November, 's voorm. 10 uur ds. Granpré Molière. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 29 November, 's voorm, 9J uur, Oudesluis, ds. J. H. Mühring, Avondmaal. In den ring Vlieland en Terschelling, classis Alkmaar van de Ned. Herv. kerk, is thans slechts één predikant overgebleven. Te Oost- Vlieland is wel een godsdienstonderwijzer werkzaam, maar ook daar heeft de ring nog eenige beurten te vervullen, terwijl op Ter schelling drie gemeenten moeten worden bediend. Buitenland. België. Op het mijnwerkerscongres te Seraing werd besloten eene algemeene werkstaking in overweging te nemen, indien de Kamer zich niet bij de grondwetsher ziening voor algemeen stemrecht verklaart. Het congres nam in beginsel den eisch van den 8 uur-werkdag aan en koos drie leden, die naar het congres te Londen zullen afgevaardigd worden. Frankrijk. De Senaat heeft bij de behandeling der douane-tarieven bij het hoofdstuk „gezouten vleesch", het minimum tarief van 25 francs verworpen en daarna, na eene verklaring van de zijde der regee ring, ook het maximum-tarief afgestemd. De Senaat heeft gisteren artikel 1 van het ontwerp betreffende de toltarieven aan genomen en is daarna overgegaan tot de behandeling der tabellen in haar onder deden. Duitschland. Het vrij-conservatieve „Deutsches Wochenblatt", waarvan redac teur is de afgevaardigde dr. Arendt, de bekende bi-metallist, beweert te hebben vernomen, dat de rijkskanselier Caprivi zijne betrekking moede is en dat men een belangrijken omkeer in de binnenlandsche staatkunde heeft te wachten. Het „Wo chenblatt" maakt van deze gelegenheid gebruik om eene algemeene ontevredenheid in alle standen en partijen te constateeren over de onbezadigde en onvaste staatkunde, tot nu toe door het ministerie Caprivi gevolgd. Werkelijk moet Caprivi reeds meermalen verklaard hebben zijn ambt moede te zijn nochtans behield hij zijne positie, en zoo stuit het gerucht van zijn aftreden ook thans op sterken twijfel. Het bericht van het „Wochenblatt" is, van politiek standpunt gezien, nochtans zeer karakteristiek. Verscheidene groote bladen uit de provincie pleiten opnieuw voor eene persoonlijke verzoening tusschen den Keizer en Bismarck, welke zij wenschen, ook al nam de laatste geen enkel ambt op zich. i De zonderlinge rede, welke de Keizer jl. Woensdag bij de befiediging der jonge recruten heeft gehouden, luidde aldus: „Gij zult naar ik hoop alleen in vrede ge legenheid hebben uwen dapperheid te toonen; misschien echter staat ons ook menige ernstige binnenlandsche strijd te wachten. Soldaten moeten voornamelijk

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2