KOPPEN'S VERKOOPHUIS, Gelegenheids -Cadeau, c KENNISGEVING. TE HUUR: Een net Woonhuis, van alle gemakken voorzien, IE den Heer A. J. De Jongh. Schiedammer GENEVER, Provincie Noordholland. AANBESTEDING. Sint-Nicolaasfeest. Sint-Nicolaasfeest. SiBt-leoiaas-étalage. Groote étalages voor het a. s. Sint-Nicolaasfeest van: Luxe- en Huishoudelijke Artikelen, Parfume- riën, fijn Mandenwerk, Engelsch- en Amerikaansch Kinderspeelgoed, Eransche Poppen, enz. Het kantoor van den bankier Hugo Loewy, te Berlijn, die een aantal filialen bezit, is jl. Donderdag door den commis saris van politie gesloten, en de bankier zelf werd in hechtenis genomen. Depots werden niet gevonden, terwijl er oogenschijnlijk geen kas meer voorhan den is. Oostenrijk. De minister van Finan cien is het met zijn ambtgenoot van Koop handel eens geworden over de quaestie der regeling van den omloop van papieren geld en over die der belasting op de beurszaken. Argent. Republiek. Da Fonseca zal zich op het eiland Papueta terugtrekken. Het is rustig in de hoofdstad. In ver schillende Staten zijn de gouverneurs afgezet, hetgeen te Bahia tot een conflict aanleiding gaf, doch zonder ernstige gevolgen. De afdanking van het door de ïnsur- genten in de provincie Rio-Grande ge vormde leger is gestaakt. Men is voor verwikkelingen beducht; de flotille op de Boven-Uraguay heeft zich bij de revoluti onaire beweging niet aangesloten. Het nieuwe Kabinet vraagt de weder- optreding van het afgezette Gouvernement. Te Rio Grande-do-Sul en in de provincie van dien naam weigert men echter in dit verzoek te treden en dreigt men zich met geweld daartegen te verzetten. Noord-Amerika. De secretaris van het Oostenrijksch gezantschap te Washington, Oskar von Krapf, heeft zich van het leven beroofd. Eng.-Indie. Uit Shanghai wordt aan de „Daily Chronicle" geseind, dat de ongeregeldheden het karakter hebben aan genomen van een opstand, die Mongolië en eenige andere districten in de nabijheid van de hoofdstad heeft aangetast. De steeds wassende stroom van oproer lingen, onder wie zich de infanterie en een aantal escadrons ruiterij bevinden, trekt op Peking aan. De bewoners der uitgestrekte vlakte en verscheidene mandarijnen hebben zich bij de beweging aangesloten. De Keizerlijke troe pen zijn tegen de oproerlingen afgezonden. «mnjsep zijn en den vogel een zeer fraai aanzien geven. Red. Geen fraaier dan een schoone gravure. Vraag opzichtzending en prijs opgaaf bij A.m «F. JS/L A A. Boek- en Kunsthandel. Dijkstraat 1(5. Telefoonnummer 26. Gemengd nieuws. Waar moet het toch met de jeugd heen? Door de politie alhier is de hand gelegd op een i3jarig meisje, dat zich onledig hield met het ontvreemden van geld uit winkelladen. Tal van winkels en ook huizen van particulieren moet zij bezocht en dan geld ontvreemd hebben. Men zij toch op zijn hoedel Te Venhuizen zijnjl. Woensdagnacht van den landbouwer P. B. 15 halve hl. aardappelen, welke hij had ingekuild, ge stolen. De politie is de daders nog niet op het spoor. Te Beemster is de boerderij van den heer Dirk Man afgebrand. Bij een hevigen uitslaanden brand, die gisterennacht in perceel 202 aan de Anjelierstraat te Amsterdam woedde, moes ten de bewoners over de daken vluchten en bekwamen zij allen min of meer ernstige brandwonden. Drie personen met een klein kind konden het gasthuis, na verbonden te zijn, verlaten, doch een oude vrouw moest ter verpleging achterblijven. Met 5 brandkranen werd de brand, door het springen van een petroleumstel ontstaan, binnen uur gebluscht. Dezer dagen werd aan een der kantoren van de registratie enz. te Araster dam gestort eene som van één [millioen, driemaal honderdduizend gulden, wegens verschuldigde successierechten uit de nalatenschap van wijlen den heer W. Borski, welke nalatenschap aan betrekkingen in de zij-linie is overgegaan. In het N. v. d. D. lezen we het volgende In het noorden van ons land wordt de pestvogel (Ampelis Gravulus) zelden aangetroffen. Thans zijn er drie zeer fraaie exemplaren, 2 mannetjes en 1 wijfje, in de lijsterstrikken gevangen en door den heer P. C. C. Duijzend, conservator aan de Rijks-Universiteit te Groningen, op zeer verdienstelijke wijze opgezet. Wij merken hierbij op, dat de pestvogel niet alleen in het noorden van ons land maar in ons geheele land zeldzaam is. De vogel bewoont de koude streken van Enropa, Azié en Amerika. Sommige pa ren en broeden ook wel zuidelijker. In de overige streken van Europa, en zoo ook in ons land, komen zij enkel bij gelegenheid van hunne verhuizingen, die, door gebrek aan voedsel, somtijds plaats hebben. Door dit onregelmatig verschij nen werd deze vogel vroeger als een voor bode van de pest aangezien. Vandaar zijn zonderlingen naam. Het is een zeer fraaie vogel. De hoofd kleur is roodachtig grijs de keel zwart en de slag- en staartpennen eveneens met gele eindzoomen. Aan de kleine slag- Afloop van Aanbestedingen. Haarlem, 26 Nov. Door het provin ciaal bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed 1. Hel driejarig onderhoud van do werken der rijks-zeehaven „het Nieuwediep", pro vincie Noordholland. Raming t 24,000 per jaar. Minste inschrijver G. D. v. Doorn te Am sterdam voor f 23,700 per jaar. 2. Het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Terschelling, behoorende tot de zeewerken in Noordholland. Raming f 9330 per jaar. Minste inschrijver A C. Zwart te Terschelling voor f 7824 per jaar. 3. Het onderhoud der rijkszeeweringen op het eiland Texel, provincie Noord-Holland, gedurende de jaren 1892, 1893 en 1894. Raming f 1850 per jaaar. Minste inschrij ver J. W. Hillenius te Texel voor f 1729 per jaar. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prins Alexander (s.), van Bataria naar Amsterdam, vertrek 26 Nov. van Port- Said. Sumatra (s.), arriveerde 27 Nov. van Batavia te IJmuiden. Bromo (s.), van Rotterdam naar Batavia, vertrok 26 Nov. van Marseille. Overleden T. Dekker, echtg. v. NV. v. Leeuwen, 71 j. Een levenl. kind van J. B. Bakker. Weerk. Waarnemingen ts Helder, (Landskeet.) Schiedam (s.), van Baltimore naar Amsterdam, passeerde 15 Nov. Kaap Henry. P. C a 1 a n d (s.), vertrok 26 Nov. van New-York naar Amsterdam. Didam (s.), van Amsterdam uaar Balti more, passeerde 26 Nov. Bevesier. Prins Frederik Hendrik (s.), arriveerde 26 Nov van West-Indië te New- York. Marktberichten. Texel, 27 Nov. Ongewasschen wol f 0,78, por Kg. Gevischt zeegras f 2,75 3,53, gemaaid idem f 6,50 a 7.75, per pak van 100 Kg. Tarwe f 9,50 a 10, Haver f 3,75 4, Gerst f 4,75 a 5,75, Capu- cijnder» f 8,50 a 9,75 en Aardappelen f 2,50 a 4,50, per Hl. Schagen, 26 Nov. Aangevoerd 255 Paarden f 30 a 375, 29 Geldekoeien f 90 a 2.50, 8 Kalf- koeien f 90 a 200, 15 Vaarzen f 70 a 110, 12 Hokkel. f 40 a 60, 14 nucht. Kalv. f 5 a 17, 377 Schipen f 10 a 25, 370 Lammeren f 12 a 14, 30 mag. Varkens f 8 a 12, 11 Biggen f 3 a 4.50, Boter p. kop f 0.60 a f 0.70, Kip-cieren f 6.50 a 7 p. 100 st. Enkhuizen, 25 Nov. Aangevoerd 13 stapels Kaas f 32.50 per 50 Kg. Karweizaad f 9.50 a 10, Mosterdz. f 17 a 18.25, Maanz. f 13 a 13.50, Groene Erwten f 15 a 17, Grauwe f 16 a 18, Vale f 16 a 18, Wijker Vale f 11.50 a 12, Paardenb f 6 a 6.50, Bruine Boonen f 12 n 18.25, Gerat f 5.25 a 5.50, Haver f 3 a f 3.50. Mag. Varkens f 7 a 11, Biggen f 3 a 5, Kippen f 1 a 1.50, p. st., 50 v. Varkens 20 a 24 c. p. half Kg. Boter 72 a 75 c. p. kop. Eieren f 6.50 a 7 per 100 st. Blanke Aardappelen f 2 a 2.50, blauwe f 1.50 a 2, Dien f 1.01 a 1.30 p. half Hl. Enkhuizen, 27 Nov. Ronde blank* Aardappelen f 1.80 a 2.40, blauwe f 1.40 a 2.per half Hl. Grove Bloemkool f 3.50 a 4.50, witte Kool f 5 a 6. roodc dito f 3.50 a 4.50, Savojre f 3.50 a 4.50 per 100 stnks. Peren f 1.20 a 1.40, Appelen f 1.25 a 1.90, Uien: groote gala f 1.a f 1.15, kl. f 0.70 a 0.80, groote roode f 1 a 1.25, kl. f 0.50 0.55 per half Hl. Bovenkarapel (Station), 27 Nov. Bieten f 6 a8, ronde blanke Aardappelen f 2.a 2.40, blauw* f 1.50 a 1.80, Uien groote gele f 1.al.10, kleine f 0.75 a f 0.90, groote roode f 1.20 e 1.80, klein* f 0.45 a 0.55 per half Hl., grove Bloemkool f 3 a4.reuzen f 6 a 7, witte Kool f 5.a 6. rood* Kool f 8 a 4.50, per 100 at. Edam, 26 Nov. By de gehonden markt van halfjarige Lammeren is de prijs later opgeloopen tot f 20 per stuk, Handel zeer vlug. Alles verkocht. Schiedam, 27 Nov. Moutwijn f 10.75, Jenever f 16.25 id. Amsterdamseha proef f 17.50, Spoeling - Coramiseie f 1.80. Londen, 26 Nor. Aangebracht 810 Amerik. Bunderen 55 a 60 ct. per Kg., 106 Nederl. Kal veren 60 a72} ct. per Kg., Sehapen 1764 Nederl., •0 a 70 ct. per Kg. V i s 8 c h e r ij. Nieuwediep, 28 November. Sedert jl. Donderdag kwamen hier van de groote visscherij binnen desloepen Sirene (Z.W.12), schipper Zwartveld, met 1300 schelv., waar van 300 levende, Susanna Maria Catharina Z.W. 13), schipper van der Hoeven qq., met 400 schelv., waarvan 100 levende en P e r n ie (P. R. 7), schipper Meijboom, inet 1100 schelv., waarvan 300 lev., terwijl door 144 korders en beugers 15 tot 160 schelv., 3 tot 30 kabelj., 5 tot 40 roggen, 10 tot 50 groote-, 10 tot 100 kl. tongen, 1 tarbot, 8 tot 23 mandjes kl. schol, 1 tot 3 manden groote id. en 1 tot 3 man den schar en door trekkers 40 tal haring werden aangevoerd schelv. van de sloepen gold resp. f 24, f 26 en f 21, van de schui ten f 45 a f 56 't honderd, kabelj. f 1.50 a f 2, rog 90 cent, gr. 'tong 55 a 80 cent, kleine id. 20 cent per stuk, de tarbot f 8, kl. schol f 1.50 a f 2.25 per mandje, groote id. f 3 a f 4.50, schar 80 cent a f 1 per mand en haring f 3 per tal. Enkhuizen, 25 Nov. Aangevoerd 8700 Kg. bot, 16 cent per Kg., 2100 Kg. schol, f 3.50 a 3.60 per wichtje en 150 tal haring f 3 per tal. Burgerlijke stand van: Helder, van 26 tot 28 November. Ondertrouwd: H. J. J. Leemans, smid en A. P. Krug. J. H. Metz, timmerman en H. C. H. Klaassen. Gehuwd: J. J. Coppens, scheepskok en H. J. V. Schutte. Bevallen: H. C. Graefenhaijn geb. v. Otterloo,s. H. Carst, geb. te Hasseloo, d. J. M. Veen, geb. Bosch, d. •Vit driohtin? Barometer inM. Tlierino.ii'"." Ce. O s- an kracht. Stand. Afw. •Stand. Af* 27 28 28 12 8 12 N. Z. z. 1.5 Kg. 0.5 1.5 754.30|- 5.10 760.79 t 1-39 761.20 f 1.80 2.6 29 3.1 - 3.4 - 2.2 - 2.8 "f ji li X o. Weersgesteldheid. Toestond van dc zee. 27 2S 28 12 1 12 0.96 0.87 0.91 Helder, bew., mooi weer. Held., beo., mooiweer. id. Vlak. id. id. Te verwachten Veranderlijke* wind. Laatste berichten. 28 November. Marine-Vereeniging. Helder. Den 25sten dezer hield de Marine-Vereeniging alhier hare eerste verga dering in dit jaar. De Voorzitter, de kapitein ter zee D. G. Brand, schetste in algemeene trekken de toestand der Vereeniging en wees op haren toenemenden bloei, aangezien het ledental reeds tot 518 is gestegen, terwijl ook het finantiewezen als zeer bevredigend is te beschouwen. Dientengevolge kan met gerustheid de toekomst worden tegemoet gezien, daar het doel dat beoogd wordt, meer en meer wordt bereikt. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken volgde de verkiezing vaa twee nieuwe bestuursleden, ter vervanging van de heeren J. R. .J P. Cambier, kapitein der mariniers en F. 8. C. M. Wijs, ingenieur 1ste kl., die door vertrek aftraden. Gekozen werden de heeren A. P. Timraers, kapitein der mariniers en jhr. J.C. Quarlcts van Ufford, luitenant ter zee 2de klasse. De Voorzitter herdacht kortelijk de leden die sedert de laatste bijeenkomst kwamen te overlijden, noemde hunne namen, wees er op hoe allen hun land met eere hadden gediend, dat twee van hen, de kapiteins ter zee van Broekhuijzen en le Comte, ridders waren van de. militare Willemsorde en de eerste zich o. a. naam maakte door zijne tochten met de Willem Barends naar de Noordelijke IJszee. Daarna trad als spreker op de heer P. van der Burg, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft, die eene hoogst boeiende voordracht hield over de verschillende repro ductie-methoden van gravures, platen en kaarten, toegelicht door eene zeer belangrijke collectie platen en clichés. Hulde brengende ann de kunst, die zooveel bijbrengt tot ver edeling en beschaving, wees spreker op de steeds toenemende behoefte, zich in het bezit te stellen van de kunstwerken der artisten, aantoonende op welke wijze het door repro ductie mogelijk werd, voor minder bemid delden zich van deze voortreffelijke werken te voorzien. Na te hebben aangegeven op welke ver schillende wijzen teekeningen werden ver menigvuldigd, wees spreker op den grooten invloed, welke de toepassing der photegrafie op de reproducties heeft uitgeoefend. Achter eenvolgens werden de koper- en staalgravure, de houtgravure, de zwarte kunst, het etsen, de lithografie, enz. door hem behandeld. Daarna gaf spreker eene beschrijving langs welken weg door inwerking vau het licht op met dubbei chroomzure potasch vermengde gelatine, reliefbeelden worden verkregen en werd door hem duidelijk gemaakt, hoe deze beelden op koper, staal en letterspecie wordeu overgebracht en daarna op papier worden gedrukt. Na te hebben verklaard hoe men in deze beelden de halve tinten verkrijgt, schetste spreker de wijze, waarop het mogelijk is in de gewone boekdruk- en rotatiepers het drukken te doen plaats hebben. Zoo werd het duidelijk hoe wekelijks in illustraties, teekeningen, betrekking hebbende op onder werpen van actueelen aard konden opgenomen worden en daarvan in uiterst korten tijd een zeer grooten oplaag afdrukken worden geleverd, evenals dit bij het drukken van conranten geschiedt, waarvan men zich een denkbeeld kan maken, indien men nagaat, dat met rotatie-snelpersen van couranten in één uur 30000 exemplaren worden afgedrukt, afgesneden en gevouwen, waarbij spreker een denkbeeld gaf van het drukken der Nieuwe Rotterdamsche Courant. Alsnu werd eene beschrijving gegeven op welke wijze teeke ningen door middel ran de asphaltmethode op steen en zink worden overgebracht en hoe het mogelijk is, daarbij den kleurendruk in vlakke tinten toe te passen. Dit bracht den spreker tot de omschrij ving van de zoo verdienstelijke methoden van Eckstein, chef der Topografische inrichting bij het Dep. vau Oorlog, waardoor bet moge lijk is geworden door middel van slechts drie steenen de grootste verscheidenheid in kleuren te verkrijgen. Vooral dit onderwerp werd met levendige belangstelling gevolgd, daar ook de repro ductie van kaarten langs dezen weg werd verklaard. Eindigende met een beschrijving van eene door den heer Eckstein gevouden methode van kleu- reudruk met één steen werd door spreker een warm woord van waardeeringgewijdaanden ver dienstelijken arbeid van dezen talentvollen ambtenaar. Onnoodig ia het te zeggen, dat ipreker in warme woorden dank en hulde te brengen voor zijne hoogst belangrijken voor dracht, waardoor een duidelijk beeld werd gegeven van hetgeen vernuft en volharding hebben tot stand gebracht, teneinde voort brengselen der kunst op dit gebied onder het bereik van een ieder te brengen. Ds. P. Knuttel, te Zaandijk, heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. alhier. Den 6 December a. s. wordt het onderscheidingsteeken voor langdurigen dienst als officier toegekend o. a. aan den iste luit.-adj. J. H. Bernelot Moens, van het iste reg. inf. en den isten luit. J. N. A. Baron van Wassenaer van St. Pancras, van het 4de reg. vest.-art. Te Heer-Hugowaard is de 62ste afdeeling van den Bond van Ned. onder wijzers opgericht, met tien leden. Berlijn, 27 Nov. Rijksdag. Bij de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting, bracht de vrijzinnige afgevaardigde Rickert de ontevredenheid ter sprake, die door de aan prinsBismarck verknochte bladen en de voormalige aan hangers van prins Bismarck, gewekt wordt en de daardoor veroorzaakte ongerustheid. Daarbij gaat men zoo ver, ten opzichte van den rijkskanselier Caprivi te beweren dat deze zijn ambt moede is. Caprivi antwoordde hierop in een op vallend zorgvuldig bewerkte rede, die een uur duurde. Daarin waarschuwde hij, onder stijgenden bijval van het geheele huis, tegen staatkundige zwartgalligheid. Hij verklaarde in geen enkel opzicht zijn ambt moede te zijn en heeft veeleer nooit zooveel werklust gevoeld als thans, nu de handelsverdragen zijn vastgesteld. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 8 der wet van 2 Juni 1875, Staatsblad No. 95, ter kennis van het publiek, dat door Hare Majesteit de Koningin-Weduwe-Regentes van het Koninkrijk vergunning is verleend aan den Raad van Administratie der Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Arasterdam, tot het oprichten van een stoomketel in het locomotiefgebouw te „Station Helder", zullende dienen tot het in werking brengen van eenpulso- meter, bestemd tot het pompen en oppersen van voedingswater voor de locomotieven, in de in genoemde remise aanwezige waterreservoirs. Helder, 26 November 1891. Het Gemeentebestuur voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. &.DVEBTENTIEN. staande Binnenhaven No. 50. Te bevragen Keizerstraat 105. verstrekt gelden ter leen tegen matige rente en aannemelijke voor waarden op huizen en landerijen en biedt gelegenheid tot geldbelegging in pandbrieven, waartegen bij uit loting pandbrieven 4°/0 k pari worden verstrekt. Inlichtingen te bekomen te HEL DER bij tfOP PUIKE OUDE Merk: y 1 G II TCA P. Verkrijgbaar bij de meeste Grossiers in gedistilleerd. N.B. Als bewijs van echt heid is cachet en kurk steeds 3 voorzien van den naam der 3Firraa P. HOPPE. Voortzetting der belangrijke veiling! van Galantcricn, Luxe- en Hnl«- lioiidelijke artikelen, op DINSDAG I DECEMBER 1891 cu volgende dogen, telkens 's morgens 9 uren, in liet lokaal „Musis Sncriam", aan de Koningstraat te Helder. De te verkoopen goederen zijn te bezichtigen in genoemd lokaal op '29 en 3» November 1891, van 94 aren. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantoren van de HH. Mrs. F. H. G. VAN DER HOEVEN, H. BOEL MANS TER SPILL en A. P. DE LANGE, Advokaten-Procureurs te Alkmaar en van den ondergeteekende. HORDIJK, Notaris. /tfffe. In de veiling van 23 December fójjS 1891, 's avonds 7 uur, in het 'jjyèil lokaal „T i v o 1 i", zullen nog, publiek worden verkocht de perceelen te Helder, als 1. Een HUIS en ERF, aan de Wachtstraat, get. 11, groot 2 aren 78. centiaren. 2. Een HUIS en ERF, naast het vorige perceel, get. 13, groot 42 cen tiaren. 3. Een HUIS en twee in aanbouw zijnde HUIZEN en ERF aan de Wachtstraat, get. 1, samen groot lare 83 centiaren. HORDIJK, Notaris. Op Donderdag den 17den December 1891, des voormiddags ten elf ure, zal, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Noordholland, te Haarlem, voor rekening van de gemeente Texel, bij enkele inschrijving worden aan besteed Het driejarig onderhoud van de haven beoosten het Oude- sehild op Texel, loopende van 1 Januari 1892 tot 31 December 1894. De bestekken zijn tegen betaling van een gulden per exemplaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur voornoemd, aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op de O. Z. Achterburgwal, tegenover het Walepleintje te Amsterdam en ter secreterie van de gemeente Texel. Op Donderdag 10 December 1891 wordt de noodige aanwijzing op de plaats Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd-Ingenieur van den Rijks-Waterstaat te Haarlem, bij den Ingenieur te Alkmaar en bij den opzichter L. KOOT, te Helder. Voor bovengenoemd feest is bij ondergeteekende alles in gereedheid. Firma A. METZELAAR, Binnenhaven 12. Telefoonnummer 24:. De ondergeteekende bericht, dat voor bovengenoemd feest vanaf heden alles gereed is. G. J. VAN HOOLWERFF, Banketbakker, Kanaalweg. De ondergeteekende bericht, dat de Sint-Nicolaas-étalage gereed is, hopende, evenals vorige jaren, inet een herhaald bezoek vereerd te mogen worden. Aanbevelend, W. C. VAN BREDA, Confiseur. HOOFDGRACHT. Hoofdgracht 84, Nieuwediep. Ruime keuze in Luxe-meubelen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3