-'"UWliiJllUlIl ,,1 mm opvatting aan (He van spr., die de 1 opvatting aan dië van spr., die de Christe lijke beginselen op staatsgebied wil blijven voorstaan. De heer Lieftinck achtte het vertrouwen in zake kiesrechthervorming zeer gerecht vaardigd en bestreed ook de motie-Tydens, evenals de heeren Rartogh en Poelman, terwijl de voorsteller zelf die nader ver dedigde. De heer Harte protesteerde namens de Katholieken tegen den heer Keuchenius, die de trouw der Katholieken jegens het Vorstenhuis verdacht trachtte te maken, hen aansprakelijk stelde voor uitingen in de Katholieke pers en hen beschuldigde, zich vergrepen te hebben aan de Christelijke beginselen, door het vorig kabinet te bestrijden. De minister Tak zei nog eens, dat kiesrechthervorming zal komen, zoodra de voorbereiding afgeloopen is. Het algemeen debat is gesloten. De motie-Tydens is verworpen met 80 tegen 1 stem. Bij Hoofdstuk I drong de heer Conrad aan op demping der sloot bij het Koninklijk Paleis, waartoe de minister van Financien zijn medewerking beloofde. Hoofdstuk II is aangevangen. Zitting van Woensdag 2 December. Bij Hoofdstuk II verklaarde de Minister van Financiën, dat binnen betrekkelijk korten tijd eene partieele herziening der Pensioenwetten te wachten is, waarbij dan ook uitzonderingen ten voordeele van stenografen en andere ambtenaren kunnen worden overwogen. De Minister van Oorlog zou ridder soldij, voor soldaten die de Willemsorde verkregen, overwegen. Het hoofdstuk is aangenomen, alsmede verschillende ontwerpen, o. a. de onteigening voor aanleg van een straat te Nieuwer- Amstel, voor het Heusdensche kanaal, de prov. heffing in Overiisel, wijziging van het internationaal reglement op het loods wezen op de Schelde, enz. De heer Schreinemacher hield zijn interpellatie over vermindering van het garnizoen te Maastricht, die hij sterk bestreed. De Minister van Oorlog verklaarde pertinent, niet de intrekking van het Kon. besluit tot vermindering te zullen voorstellen daar het landsbelang die vermindering eischt. Daarna begon het debat over hoofdstuk Buitenlandsche Zaken. De heer Michiels stelde de beteekenis der diplomatie aan het licht en kwam op tegen uitbreiding van het consulaatwezen, ten koste der diplomatie. Hij vroeg naar den stand der grensregeling van Baarle- Hertog en Baarle-Nassau, drong aan op regeling der pro deo-procedure tusschen Nederland en Belgie en op herstel van de missie bij den Paus, daarin ondersteund door den heer Van Nunen. De heer Brantsen van de Zijp vroeg openbaarmaking van belangrijke diploma tieke stukken en inlichtingen omtrent het voornemen der Regeering nopens de handelstractaten. De heer Sanders drong aan, niet te spoedig toe te geven aan aandrang van Frankrijk, om een minimum-tarief aan te nemen met behoud harerzijds van bestaan de voorrechten. De heer Van Karnebeek zag geen bezwaar in vertegenwoordiging van Luxem burg door onze diplomatieke agenten, bestreed de toepassing der arbitrale uit spraak in de Lawazaak en toepassing van art. 2 van het handelstractaat met Roe menië. Ook hij raadt aan, niet spoedig aan Frankrijk toe te geven, maar ééne lijn te trekken met België en Engeland. Hij bestreed sterk het herstel der missie bij den Paus, met het oog op het Staatsbelang, dat ons verbood, ons op 't glibberig terrein der Europeesche politiek te begeven. uclehjJ 10) DE AYORTÜREN SIDI-FROUSSARD. Naar het Franseh van G. Le Faure. Eensklaps richtte hij zich op en wendde den blik, met de hand boven de oogen om beter te kunnen zien, naar de oostelijke punt, die hem toegang verschaft had tot de citadel. Een dot, onbestemd geluid scheen van die zijde te naderen. Nu kan ik mij toch niet bedriegen Ik hoor het duidelijk, mompelde hij. Een vreemd voorgevoel maakte zich van hem meester, maar nog durfde hij de bezetting niet te alarmeeren. Hij ging de pagode voorbij en bereikte den buitenmuur door de bres, die hij reeds vroeger gepasseerd was. Reeds wilde hij op een heuveltje klimmen om beter uitzicht te hebben, toen er aan den anderen kant een geelkleurig hoofd boven den muur verscheen en hem twee glinsterende oogen in het gelaat keken. Voordat hij tijd had zich achteruit te wer pen, schitterde hem een lichtstraal voor de oogen en suisde er een bajonetsteek langs zyn hoofd. IV. De oostelijke poort van de citadel Haï-Dzuong. Te wapen I schreeuwde Fontaignac zoo luid hij kou. De bajonetsteek was niet zuiver gericht en had slechts een zijner mouweu doorboord. *^^crzofx Her luuühouaeiijice commissie uit de Tweede Kamer is op de Staatsbe- grooting nog een post van f 9000 gebracht voor de vernieuwing van den troon en aanschaffing van een nieuw vloerkleed in de vergaderzaal der Kamer. Men kan nog al wat hebben voor f 9000. En 't staat ons voor, dat het vloerkleed pas enkele jaren geleden is vernieuwd. De heeren schijnen dus geweldig veel heen en weer te loopen. En wat gebeurt er met het „oude," „ver sleten" vloerkleed, een echt Deventersch, als we 't wel hebben? De audiëntie van den Minister van Marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De heer DeSavornin Lohman, ex-gou- verneur van Suriname, krijgt voor zijne aan den lande bewezen diensten een pen sioen van f 3098 's jaars. De Koninginnen met de dames en heeren van het gevolg zijn gisterenmiddag te 1.27 per extra-trein van Het Loo vertrokken. Niettegenstaande het slechte weder waren toch vele belangstellenden aanwezig. De Regentes nam met een handdruk afscheid van de heeren J. A. van Steijn, intendant; Storm van 's Gravesande, jagermeesterJ. Vlaanderen, hofarts, en J. A. van Hasselt, burgemeester. Koningin Wilhelmina, met haar popje op den arm, groette de aanwezigen op het balcon van het salon-rijtuig vriendelijk. Biina zeven maanden heeft de Koninklijke familie thans op Het Loo vertoefd. Binnenlandse li nieuw 8. Helder. Afloop der openbare verkooping, gehouden op Wowisdagavond 2 dezer, in „Musis Sacrum," ten overstaan van den no taris J. W. Hattinga Baven 1. Een heeren woonhuis met erf, aanhoo- righeden en fraaien tuin, Koningstraat 108. Opgehouden. 2. Een woon- en winkelhuis, waarin bakkerij, met erf en schuur, Spoorstraat 63. Kooper de hr. Alb. Bas, te Haarlem, voor f 6170. 8. Een woonhuis en erf, Spoorstraat 65. Kooper de hr. A. Bos, voor f2110. 4. Een woonhuis en erf, Hoogstraat 7. Kooper de hr. J. M. de Cocq, voor f930. 6. Een woonhuis en erf, Hoogstraat 9. Kooper de hr. Seignette qq.,'voor f960. 6. Een schuur en erf, achter de vorige perceelen. Kooper de heer J. N. Hoogen- bosch, voor f 460. 7. Een woonhuis en erf, Koningdwars straat 29. Kooper de heer J. Kikkert, voor f765. 8. Een woonhuis en erf, Koningdwarsstraat 31. Kooper de heer F. H. de Goeij, voor f1015. 9. Een woonhuis, pakhuis, ijskelder en erf, Gravenstraat 44 en 46. Opgehouden. Ten verzoeke van den makelaar Ouden hoven a. Een woonhuis en erf, Westgracht 89. Kooper de heer S. Fasol, voor f1460. b. Een woonhuis en erf, Westgracht 88. Opgehouden. c. Een woonhuis en erf, Westgracht 87. Opgehouden. Oudkarspel. Jl. Vrijdag trad alhier in eene buitengewone Nuts-vergadering van het departement Oudkarspel voor een tal rijk, ook van elders opgekomen gehoor, als spreker op de heer J. H. Lamping, predikant te Naaldwijk, vroeger te Haring karspel. In eene welsprekende rede stelde hij in het licht de nooden en behoeften der volksklasse in de verschillende landen van ons werelddeel en in het bijzonder van ons eigen land. Na de pauze ging de spreker na wat z. i. gedaan moest worden, wel niet tot geheele wegneming der kwaal, maar dan Bliksemsnel had hij zijn revolver getrokken en bout portant afgeschoten op den grijn- zenden vijand voor hem, die met bebloeden kop naar beneden stortte. Zijne eerste gedachte was, naar de pagode terug te loopen en den adjudant mede te deelen wat er gaande was, doch zijn aan valler kon ook wel een enkele nachtlooper geweest zijn en dan zou alle alarm voor niets zijn. Toch bracht hij in gedachten verband tusschen dit voorval en het vizioen der donkere massa's dat zich zooeven aan hem vertoond had. Vóór alles wilde hij zich er van vergewissen of de door hem neerge schoten man inderdaad alleen was en daarom besteeg hij den rand van den muur. Een doffe uitroep van verbazing ontsnapte hem op het gezicht van eene geheele Ieger- afdeeling, die in het gras lag neergehurkt. Een weinig daarachter zag hij verscheidene schitterende punten tegen den donkeren hemel afsteken; het waren de uiteinden van even zoovele bajonetten. Alle duivels! bromde hij. Verscheidene der neergehurkte kerels waren onder het uitstooten van rauwe kreten opge sprongen; achtereenvolgens schoot hij er vier neer met zijn revolver. Een vijfde deed een bajonetuitval naar hem, doch hij ontweek dien door snel op zijde te springen. De vijand verloor daardoor zijn evenwicht en viel voor over op de knieën. Vóór hij den tijd had zich op te richten, verbrijzelde Fontaignac hem met een kolfslag den schedel en ontnam j daarna aan den gesneuvelde diens geweer. Bij het vallen der schoten waren allen, die achter de palisaden lagen, opgevlogen en wer den weldra versterkt door een tweede troep, die zich éérst achter den buitenmuur had ge- I posteerd. nier achterwege bleef. Met onverdeelde aandacht werd de keurige rede teneinde toe bijgewoond. Van de gegeven gelegen heid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Alkmaar. Jl. Zaterdag trad de lieer F. Domela Nieuwenhuis in het lokaal Harmonie" alhier als spreker op, daartoe uitgenoodigd door de afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen sociaal-democra- tischen Jongelingsbond. Voor een talrijk, bijna uitsluitend uit werklieden bestaand publiek, schetste spreker den grondslag der sociaal-democratie, met het doel voorna melijk zijne geestverwanten op te wekken, den strijd zuiver te houden, zonder zich van het hoofddoel het kapitaal in dienst van de gemeenschap te laten afleiden door zoogenaamde sociale hervormingszucht, tegenwoordig aan de orde van den dag. Met gerechtvaardigden trots wees spreker er op, hoe door het optreden van de sociaal-democratie de belangstelling voor maatschappelijke hervorming allerwegewas levendig geworden. Rijp. Jl. Zondag heeft de heer F. Domela Nieuwenhuis gesproken in de zaal van den heer Jb. Appel alhier. Een zeer groot publiek, zoo van hier als uit omliggende gemeenten, was tegenwoordig. Het onderwerp was„de liberale beloften bij de stembus en de nakoming er van". Aan het debat werd door niemand deel genomen. In het tijdvak tusschen de beide laatste volkstellingen, 81 December 1879 31 December 1889 is de bevolking der provincie Noordholland toegenomen met 18.09 ten honderd. In 94 gemeenten dier provincie nam de bevolking toe, in de 40 andere daar entegen nam zij af. De sterkste toename was in de volgende gemeenten Watergraafsmeer met 50.33 ten honderd Bussum met 46.25 Nieuwer-Amgtel met 41.39 Diemen met 29.60 Haarlem met 26.79 Hilversum met 26.5 Medemblik met 24.94Zandvoort met 28.97 Sloten met 23.74 Weesp met 22.78 Amsterdam met 22.41 Kwadijk met 21.94 Wormerveer met 21.98; Bennebroek met 20.94 en Wijk aan Zee en Duin met 20.98. Het gesticht Meerenberg vermeerderde met 34.24 pCt. De gemeenten, die het sterkste afnamen, waren Schoten met 25.73 ten honderdAvenhorn met 18.35 Abbekerk met 17.36 Andijk met 14.32; Blaricum met 12.72; Westzaan met 11.99 en Schellinkhout met 10.62. Marine on Leger. De ofF. van gez. 2de kl. bij de zeemacht P. L. van der Harst is geplaatst bij het Hospitaal der Marine alhier en wel ter ver vanging van den off. van gez. 2de kl. P. Baarslag, die op Don-activiteit is gesteld. De luit. ter zee 2de kl. J. S. T. Gallay, gedetacheerd geweest aan boord van Hr.Ms.zeil- schoener //Argus", is geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier. Door den Min. van Koloniën is de heer S. J. Veenstra gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ncderl.-Indië, om te worden benoemd tot ingenieur der 3e kl. voor het*3 vak van scheepsbouw bij het. marine-etablissement te Soerabaja. Onder bevel van den officier-machinist 2e kl. J. Jongkees zullen 9 Januari a. s. per stoomschip //Ardjoeno" van de Rotlerd. Lloyd naar Oost-Indië vertrekkende machinisten lste kl. v. c. A. D. Seeman en J. Maandag, mach. lste kl. B. H. Harinck en L. B. C. Vries, 2de kl. J. K. S. Schönlau, C. A. G. Fiorani, P. van der Harst en C. G. A. Schrei- ber, id. 3de kl. K. H. Kerdijk, H. J. Cre- mer, W. E. Schravesande en G. Wijbrands; de sergeanta-torpedisten P. Uitvlugt en J. Boot, korporaal-torpedist P. A. Arents en torpedisten lste kl. J. M. Keppel en M Kwast. Hr. M. stoomschoener //Dolfijn," comman dant de kapt. luit. ter zee J. H. Mijer, is Fontaignac had het nutteloos geoordeeld, zich verder aan de aanvallen des vijands bloot te stellen en dus den rand van den muur weder verlaten. Na zich overtuigd te hebben dat de bajonet goed op den loop was bevestigd, wachtte hij bedaard af wat er ge beuren zou. Het geweer was geladen, doch hij spaarde den kogel liefst zoo lang moge lijk, om in het uiterste geval de muurbres met het blanke wapen te verdedigen. Nog geen twee minuten waren na zijn eerste schot verloopenachter zich, naar den kant der pagode, hoorde hij een verward gedruisch van kreten, appèls en commando's en hij maakte daaruit op, dat de kleine troep zich tot uitrukken gereed maakte. Uit alle macht riep hij daarom: Vlug!vlug Op hetzelfde oogenblik vloog er eene don kere massa over den muur en viel hem vlak voor de voeten, terwijl hem een kleverig, lauw vocht in het gezicht 3patte. Hij wischte zijn voorhoofd af met de hand, die rood gekleurd werd. Een enkele blik op het don kere voorwerp perste hem een kreet van schrik van de lippen, want hij herkende daarin een pas afgehouwen menschenhoofd. Het was de kop van den ongelukkigen schildwacht, die zich door den vijand had laten verrassen. Veel tijd tot beklagen had hij echter niet. Onmiddellijk vertoonden zich de grijnzende gezichten van andere, strijders in de bres en een stortvloed van vijanden snelde onder luide kreten voorwaarts. Fontaignac schoot zijn geweer af, plaatste zich vastberaden tegen een dooden stam vaD een arecapalm en begon zich met de bajonet te verdedigen. De tanden op elkaar geklemd, de wenkbrauwen dreigend saamgetrokken en gekeerd en lieden weder vertrokken. Benoemingen, enz. Herbenoemd tot molenmeester van den Schringkaagpolder. de heer L. Hoogland. Tot lid van het dagelijksch bestuur der banne Hoog- en Aartswoud is herkozen de heer Jb. Vil, te Aartswoud, terwijl tot hoofd ingelanden gekozen zijn, in plaats van wijlen den heer C. Syp, de heer J. Koorn Dz., te Aartswoud en in plaats van wijlen den heer P. Glas Sr., de heer Jb. Hartog te Hoogwoud. Tot voorzitter van den polder wde Kaag" onder Spanbroek is herkozen de heer C. Klaver en tot hoofdingeland de heer J. Helder beiden te Spanbroek. Onderwijs en Examens. De gemeenteraad van Utrecht heeft 0. a. tot onderwijzer benoemd den heer N. Hulst, thans onderwijzer alhier. Op de voordracht voor onderwijzeres te Burgerbrug zijn geplaatst de dames J. H. P. E. Peteri, te Enschedé, D. Haverkorn en G. de Boer, beiden te Callantsoog. Voor het tweede gedeelte van het verge lijkend examen voor hoofd der Noorderschool te Wormerveer zijn 0. a. teruggeroepen de heeren L. de Vries, te Midsland op Ter schelling en R. Meurs te Heer-Hugowaard. Landbouw en Veeteelt. De vergadering van de afdeeling Zijpe der Holl. Maatschappij van Landbouw, jl. Maan dag te Schagcrbrug gehouden, werd slechts bijgewoond door 7 leden en bij afwezigheid van den Voorzitter, nam de heer Bossen de leiding waar. Na opening der vergadering en voorlezing en goedkeuring der notulen werd door den heer A. Schermer'een beknopt en zaakrijk verslag uitgebracht van de laatst gehouden algemeene vergadering te Alkmaar. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van het hoofdbestuur, houdende mededeeling, dat met primo Januari het maandblad vervalt en daarvoor een weekblad in de plaats zal komen, dat aan alle leden der Maatschappij gratis zal worden toege zonden. Ter vervanging van den heer K. A. Kaan, werd daarna tot tweeden Voorzitter gekozen de heer J. Bood. Met het oog op de geringe opkomst «telde de heer Schermer voor, in het vervolg de vergaderingen te houden des avond» ten 6£ uur en dan zoo veel mogelijk met lichte maan, welk voorstel ondersteund werd en met algemeene stemmen aangenomen. I)e heer Koelman bracht nog ter sprake het aangeprezen raiddel om de graslanden door eggen los te maken en gaf als zijne meening te kennen, dat deze op kleigronden niet kan worden aangewend. Daardoor gaat te veel gras verloren en ook het duelhet losmaken van den grond op voldoende diepte, wordt niet bereikt, welke meening door anderen ten volle werd beaamd. De heer Bood was van oordeel, dat het goed is cm, vooral op zand- of minder zware gronden, de kettinghort daarover te halen. De vergadering werd daarna gesloten. De zomer van dit jaar heeft meest alle gewasseu minder goed doen gedijen dan anders. Wat meestal samengaat, gebenrt ook nu de prijzen dier gewassen zijn gestegen. Om te bewijzen, hoe door goede prijzen een eenigszins minder voordeeligen oogst meer dan hersteld kan worden, zij medegedeeld, dat te Koedijk een bouwer woont, die dit jaar van 1 en een kwart bunder (40 snees) ongeveer evenveel in zijne beurs krijgt als velleden jaar van 3 en een kwart hunner (130 snees). Hij roept: wLeve de kool! Weg met de suikerbiet!" Het gaat den Langedijkers tot dusver beter dan de drie laatste jaren. De kool, roode en witte zoowel als gele, is flink van prijsook de uien worden goed betaald. Dat het zoo blijveEen goed jaar is voor vele Lange dijkers wel gewenscht. het oog schitterend van strijdlust, dacht hij slechts aan eene zaakden toegang te verde digen tot de komst van de bezetting. Als de Annamieten gevuurd hadden, zou het spoedig met den kleinen sergeant gedaan geweest zijndoch zij hadden ongetwijfeld het bevel gekregen, slechts met de bajonet te vechten om de bezetting door geweerschoten niet te alarmeeren. Gedurende eenige seconden hoorde men slechts een verward gedruisch van wapenge kletter, pijnlijke zuchten, vloeken en woedende uitroepen aan den buitenkant van den muur de korte Chineesche bevelen en het onge duldig getrappel der soldaten, die op een gunstig oogenblik wachtten, om zich even eens in den doortocht te werpen. Drommelsmorde Fontaignac, die lang zamerhand moede werd van het vechten, waarom komen zij nu niet? Zijne bajonet was kromgebogenhij nam daarom het geweer bij den loop en hanteerde het als eene knots en had daarbij veel van eene boer, die koren dorst. Eindelijk hoorde hij achter zich het geluid van haastige stappen. Hifrheen!.... Help mij schreeuwde hij. De adjudant snelde toe, gevolgd door vier manschappen. Cré diézeide Fontaignac, het is hoog tijd, ik kan niet meer. Een laatste slag maakte een nieuwe opening in den levenden muur. Gedurende eenige minuten werd de strijd zwijgend voortgezetdaarop trok de vijand, met achterlating van een half dozijn dooden en gewonden, weder terug. Wat gebeurt hier tochP vroeg toen de adjudant. Die bandieten hebben onzen «ehildwacht fTBTTTRT Herv. kerk te Texel. Zouda? 6 Dec., Burg, voorm. 9.30, ds._ van Schaick. Koog, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Lefl'el'. Oudeschild, nam. 2 u., ds. de Mazure. Oosterend, nam. 2 u., d». Leffef. f De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer j Niessink. Doopsgezinde kerk te Texel. Zondag 6 Dec., Oosterend, voorm. 10 u., ds. Kuperus. Burg, voorm. 6.30, ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 6 Dec., nam. 1.80, Oudesluis, ds. Granpré Molière. Ned. Herv. kerk. te Zuid-Zijpe. Zondag 6 Dec., voorm. 9.30, St. Maartens brug, d». Koch. Doopsgezinde gemeente. Zondag 6 Dec., Oudesluis, voorm. 9.80, ds. v. Calcar. Ned. Herv. kerk te St. Maarten. Zondag 6 Dec., voorm. 9 u., Valkoog, ds, Mühring. 1. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 6 Dec., voorm. 9.30, ds. Adriani, J van Warraenhuizen. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 6 Dec., voorm. 9.30, ds. Hobus. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 6 Dec., nam. 1.30, ds. Hobus. Tot kerkvoogden bij de Herv. gera.jte Texel zijn gekozen de heeren G. Alderliefste en K. v. d. Kloot en is herkozen de heer W. Lammers. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gera. j te Bunschoten, classis Amersfoort, ds. P. H, Versteeg, pred. te Sint Pancras. De pastorie der Herv. gem. te Castricum 1 i« voor afbraak in het openbaar verkocht voor f 501 aan den heer Kramer, te Schagen. Kunst- en Letternieuws. Bij de firma Nijgh en Van Ditmar ver scheen het proefnummer van het Neder- landsch Bibliografisch Archief, weekblad, gewijd aan de critiek van alle in de Nederlandsche taal verschijnende werken op elk gebied, uitgenomen schoolboeken en kinderwerkjes. De Redactie geeft in dit proefnummer critieken over de romans Leon Roch en familieuit het Spaansch, door Perez Galdo's, Wat het zwaarste weegt, door E. S. Bouquet, Tante Lena door H. G. Roodhuyzen, Zuster Bertha door Aletrino, van Eerloos, drama van Nouhuys en Cleopatra, van Maaldrink, en verder, in de afdeeling PoGzie, van Passie bloemen, door Hélène Swarth. In de correspondentie van verschillende uitgevers meenen wij uit het antwoord aan den heer Vonk te Alkmaar te begrijpen, dat van Farrar's boek wel eene beoordee ling wordt gegeven. Wij meenen dat hier sprake is van het jongensboek, van Farrar, dat bij den heer Vonk een nieuwen druk heeft beleefd. Dit zou dan een afwijking zijn van den regel, die de Redactie zelf heeft aangenomen, om geen school- en geen kinderboeken te beoordeelen. Waarom overigens die rubrieken worden uitgesloten, begrijpen wij niet. Juist volledigheidshalve dunkt ons, moest men alles aankondigen en bespreken. Velen hebben er belang bij, te weten wat goede schoolboeken zijn en wat boeken voor de jeugd aangaat, deze worden in ons land zelden grondig bespro ken. Men maakt zich er vrij algemeen af met algemeenheden, die dikwijls het bewijs leveren, dat de beoordeelaar het boek niet eens gelezen heeft. Buitenland. Frankrijk. Volgens „deMatin" had de gezant bij den Heiligen Stoelen, Lefebre de Béhaine, een langdurig onderhoud met den Minister van Buitenlandsche Zaken te Parijs. Het blad heeft goeden grond te gelooven den hals afgesneden en wilden reeds de cita del vermeesteren, maar ik was gelukkig gauw bij. De adjudant drukte Fontaignac de hand. Gij zijt een dapper kameraad! zeide hij eenvoudig, dank je. In stilte ging hij na, wat er gebeurd zou zijn als de vijandelijke bende de pagode was binnengedrongen en de bezetting verrast had. Doch de omstandigheden drongen tot hande len en daarom wendde hij zich tot een zijner manschappen met de woorden Korporaal, ga onmiddellijk terug en haal nog een twaalftal manschappen en zendt korporaal Francart met vier man naar de noordelijke poort. Laat iedereen zich gereed houden. Buiten den muur heerschte eene doodelijke stilte. Zonder twijfel hebben zij hunne poging tot een anderen dag uitgesteld, zeide Fon taignac zacht. Het is te hopen, antwoordde de adju dant, terwijl bij zich tegen den muur optrok om er overheen te zien. Niemand, luidde zijn uitspraak. Kijk dan eens naar den anderen kant, zeide Fontaignac misschien hebben zij zich wel verscholen achter den buitenmuur. Ja ik geloof, dat gij gelijk hebt ik hoor een verwsrd gerommel. Maar waarom wachten zij dan eigenlijk Op dit oogenblik rukten de gevraagde vijftien man aan de adjudant liet onmiddellijk balken, bossen bamboes en groote stukken steen aanvoeren en die verschillende dingen tegen den muur opstapelen, opdat zijne soldaten gemakkelijker den top zouden kunnen bereiken. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2