Iels TOOr- |e hu was en het debat "werd zelfs nogal scherp. De Staten legden zich neder bij het advies van Gedep. Staten en gingen daarop tot Donderdag 17 Dec. uiteen. h ^.ai Binnenlandsch nieuws. j' Helder. Statistiek der geboorte eu der I sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood over September 1891 Aantal inwoners op 1 Jan. 1891 12737; lev. geboren 76; levenl. aangegeven 3; over- leden (met inbegrip der levenl. aangeg.) 24; I aantal overl. met levenl. aangeg. op 1000 ie,") inw. per jaar 12.84 overl. op den leeftijd 1' van minder dan 1 jaar 7, 15j. 3,1420 P j. 2, 20—50 j. 4, 50-65 j. 3, 65-80 j. 2overl. tengevolge van tering 4, klier- j ziekte 1, kanker 1, tusschenpoozende koorts 1, huidziekte 2, ruggemerglijden 4, keel- en longtering 8, acute ziekte der spijsverterings- J werktuigen 1, chronische idem 1, ziekte der j organa urogenitalia 2, onbek. oorzaak 4. Helder. De vereeniging «Helder's Harmoniekapel" gaf jl. Donderdagavond in l' «Tivoli* hare eerste winteruitvoering, onder leiding van den directeur C. T. W. Wernecke. Een viertal muzieknummers, door de kapel ten geboore gebracht, gaven het bewijs van degelijke studie. Op verdienstelijke wijze droeg de heer J. Böhne, solo-klarinettist, «Ein liebesliedscben" en «Abendstandschen" Met de opvoering van het blijspel «Een mislukte studentenstreek" en eene komische voordracht van den heer Dol werd de welge slaagde uitvoering besloten. 15 Zijpe. In de vergadering van den Raad i dezer gemeente op 1 dezer werden benoemd tot zetters, de heeren A. Zijp Jr. en S. de Wittot regent voor bet weeshuis ter vervanging van den heer A. Zijp Jz., de heer Jb. Blaauboer; in de vacaturen A. Schermer en mej. N. Kos, geb. Jimmink, dezelfden tot regent van het armbestuur, de heer H. Delver en tot lid der plaatselijke schoolcommissie, de heer Jb. Zeeman, die bedankte, waarna benoemd werd de heer IJ. Best; tot onderwijzeres aan de Burgerbrug, mej. J. M. P. E. Peterie, tijdelijk aan ge- jnoemde school werkzaam. J Daarna wordt met 10 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W., om weder als vroeger jaren bij de ingezetenen rond te gaan, ten einde Nieuwjaarsdag aan behoeftigen 1 ets te kunnen geven en dat ditmaal in - afwqking van vroeger te doen met inteeken- j?end lasten. Ingekomen een adres van de K. v. K., te 'Helder, met verzoek om adhaesie te schenken aan een door haar verzonden adres aan de directie der Holl. Spoorw. Maatschappij, om den trein die des avonds 8.80 uit Amsterdam rertrekt te laten doorloopen tot Helder. Het algemeene steramen werd gevraagde adh. rerleend. Een supp. bonden-kohier tot een bedrag f 9.50 met algemeene stemmen goedge- ;eurd. Het voorstel van B. en W., om de algemeene politieverordening zonder eenige verandering voor volgende jaren vast te stellen, onder st iï jrïndt bestrijding bij den heer Nobel. Er is ïen art., waar hij zich altijd sterk tegen Verzet heeft: bet bekende art. 108, het rijden inet hondenkarren betreffende. Nog altijd neende hij, dat hierin een groote onbillijk- leid bestaat; daarom stelde hij voor art. 103 SIC trekken en aan B. en W. op te dragen ten nieuwe verordening voor testellen. De Voorzitter zegt, dat zoodanige nieuwe rerordening dan zeker volgens den voorsteller pet rijden met honden zou moeten toelaten en «twijfelt, of de raad daaraan een meerderheid ou verleenen. Ook anderen meenden, dat iet nu niet aanging. De heer Nobel wenscht omtrent het wen- •jpN' «helijke nu geen verdere bespreking, hij leeft er de aandacht op gevestigd, ook om- lat men niet in de meening zou geraken lat hij op dat punt is veranderd. Het Y roorstel wordt daarop met 7 tegen 4 stemmen [cnoc yv brctt g^wen1 een adres van van Twuiver, onderwijzer aan het Zand, met verzoek om eervol ontslag uit zijn betrekking tegen 1 Jan. a. s. De Voorzitter stelde voor, dit ontslag te verleenen tegen 1 Febr. |1892, om meerderen tijd te hebben om de vacature te vervullenwordt met algemeene stemmen aangenomen. Terschelling. Reeds sedert eenige weken waren hier lijders aan influenza thans grijpt die ziekte meer om zich heen, zoodat in verscheiden huisgezinnen allen zijn aangetast. Gelukkig is het verloop der ziekte gunstigvan sterfgevallen heeft men althans nog niets gehoord. Hoorn. Naar aan de „Alkm. Ct." uit goede bron wordt medegedeeld, gaat de heer C. J. van Loockeren Campagne, directeur van het rijksproefstation alhier, wiens welwillende medewerking door zoo- velen reeds werd ondervonden, zijne be trekking verwisselen met eene in Neder- landsch-Indie. Egmond aan Zee. De pogingen om alhier een Haringvisscherij-Maatschappij te vestigen, zijn mislukt. Het bedrag der inschrijving bleef onvoldoende, terwijl voor een gedeeltelijke uitvoering van de plannen het toegezegde kapitaal niet beschikbaar werd gesteld. De visscherij zal daar dus haar sober bestaan moeten voortsleepen, ot wellicht door de slechte uitkomsten der kantvisscherij geheel wegkwijnen. Scheveningen. De typhus is alhier Epidemisch heerschende verklaard. Naar aanleiding hiervan wordt aan „het Vad." het volgende gemeld Reeds maanden achtereen heeft de ziekte zich sporadisch vertoond, bijna uit sluitend onder de visschersbevolking. De gevallen van doodelijken afloop waren echter zeldzaam en in de laatste vier maan den stierf er slechts een aan die ziekte. Nu echter sedert een paar weken de typhus de armoedigste woningen in dit dorp in het Vredehofje de zoogenaam de Bloedpoort is binnengedrongen en enkele gezinnen heeft aangetast, achtte het Geneeskundig Staatstoezicht het oogenblik gekomen tot het epidemisch verklaren over te gaan en terecht. Het is niet het groot aantal gevallen, d a t tot die v er k 1 ari ng n o o p t e, maar de noodzakelijkheid om de ziekte met alle maatregelen te bestrijden, die de wet aan de hand geeft, nu zij de armoedigste gezinnen heeft aangetast gezinnen, die gebrek hebben aan alles, aan licht en lucht, aan behoorlijk voedsel, aan een behoorlijke ligging enz., en die toch weigeren naar een ziekenhuis of barak te worden overgebracht. ,ider a. s. de kiezi Prov VRI. NO cand t. S. K L,tf. ST. p. !'b. J. DE 1T0HTDBEN tan SIDI-FROUSSARD. Naar het Fransch van G. Le Faure. Ni 8ZER de be atelt leien, Schouder aan schouder, nauwelijks over ua en [en muur ziende, begonnen zy nu een lang- aam, doch zeker vuur; ieder koos nauw keurig zijn doel en vuurde eerst daarna. Doch KEI f^dra er niets meer te beschieten en ij staakten het vnnr. Plotseling barstte er een levendig geweer- ui1*/ uit in de richting van de poort, die 'ang verleende naar de vlakte. 'De vijand wil ons in den rug aangrijpen, de ronde is reeds handgemeen met hem! rèp de adjudant. Sergeant, zeide hij daarop ot Fontaignac, neem hier het commando van sij overhier moeten wij tot eiken prijs tandhouden en tevens die schurken beletten den anderen kant binnen te komen, 'anneer ik tweemaal laat blazen, moet gij ihter terugtrekken. Hij vertrok in den looppas. Honderd voorbij de pagode ontmoette hij reeds Annamietisch tirailleur, die op de vlucht lagen was. De adjudant hield hem staande vroeg wat er gebeurd was de arme duivel eene kogel in den arm gekregen, zijn Igens 01 G.) w holland! oden, een gi lingen |W. F. jmiform was rood van bloedmet een paar yoorden vertelde bij, dat een troep Chineezen 1 noordelijke poort had veroverd en dat de jonde al vurende langzaam terugtrok. Weldra zag de adjudant den korporaal en Marino en Leger. De machinist 1ste kl. B. H. Harinck, bestemd om 9 Jan. a. s. naar Oost-Indië te vertrekken, wordt op Hr. Ms. stoomkanon- neerboot «Vos," te Vlissingen, vervangen door den mach. 2de kl. J. Moezelaar, van de conservatie te Hellevoetsluis. De 2de luit. der artillerie J. C. Van Leeu wen is overgeplaatst van hier naar Helle voetsluis. De mach. 1ste kl. C. J. A. Haakman is geplaatst bij de conservatie te Hellevoetsluis ter vervanging van den mach. Iste kl. J. J. Jöbsis. De mach. 3de kl. G. Wijbrands, dienende op de stoomkanonneerboot «Vos," te Vlis singen, wordt op non-act. gesteld en is be stemd voor den dienst in Oost-Indië. De officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht J. Vorstman wordt, wegens 4jarigen dienst, als zoodanig bevorderd tot 1ste kl. Iets over de pantserdekkorvet „Su- matra". Een deskundige schrijft aan de ,H. Ct «De pantserdekkorvet «Sumatra" is ter reede van Batavia aangekomen," zoo mocht men onlangs gelukkig in de bladen lezen. zijne drie manschappen, zich achter elke ver hevenheid opstellende om te Yuren en dan weder terugtrekkenzoodoende hielden zij nog eenigen tijd de massa Ohineezen in be dwang, die de wallen reeds beklommen. Onmiddellijk vloog de adjudant terug naar de pagode, waar het garnizoen, met het ge weer bij den voet, reeds stond te mopperen, dat het niet mocht uitrukken. Sergeant, beval hij, ga onmiddellijk met vijf man korporaal Erancart helpengij kunt de achterwaartsche beweging langzaam voort zetten, doch maak uw tirailleurslinie zoo breed mogelijk, anders wordt gij omsingeld! Als ik tweemaal laat blazen, kunt gij sneller terugtrekken en dan naar de oostelijke poort. Voorwaarts, marsch Vervolgens liet hij de overige manschappen kisten minutie en lerensmiddelen op den rug nemen, nam zelf zijne registers mede en vertrok met zijne soldaten in den looppas naar de poort van de citadel. Deze poort was, als alle anderen in Chi- neesche vestingen, een steenen gebouwtje, bestaande uit twee verdiepingen, met een afdak van roode pannen en een soort borst wering, waarop zich vroeger steeds een schild wacht bevond. Na de gebeurtenissen van 1874 was de poort niet meer hersteld en, dank zij de tand des tijds en der vele woe kerplanten, verkeerde zij nu in deerniswaar- digen toestand. Zij bood den adjudant in- tusschen nog eene goede gelegenheid om de Chineezen op een afstand te houden totdat er hulp kwam van het fort. Onmiddellijk begon hij de verdediging te organiseeren, plaatste eenige zijner beste sol daten achter de borstwering, bezette de schiet- torlOgai* meerdere stabiliteit, te elfder ure alsnog van zg. «kimkielen" moest worden voorzien. Wal die voorziening eigenlijk noodig maakte, is niet algemeen bekend, en het ver wondert mij, dat die aangelegenheid in de Volksvertegenwoordiging nog niet eens" is ter sprake gebracht, opdat er in deze meer licht schijne. Is de bewapening (het geschut) te zwaar, zoodat het zwaartepunt van het schip te hoog is komen te liggen P Of heeft het schip te weinig diepgang naar evenredigheid van den bovenlast P Aan het een of 't ander moet het toch haperen Of die voorziening nu in alle opzichten voldaan heeft, wat de zeewaardigheid van het schip betreft, is natuurlijk nog niet bekend evenmin of de «Sumatra" op hare reis met hooggaande dwars-zeeën te doen heeft gehad. Is het nu al voor de stabiliteit van dat tg. vechtschip te hopen, dat men die kim kielen er in Indië niet afneemt, want ook daar zou ter zuidkust van Java en, in den Z.-W. moesson, op de kust van Sumatra een minder stabiel schip bij hooggaande zee in gevaar kunnen komen, aan den anderen kant zal het onderhoud van deu buitenbodem met die kimkielen, bij de zoo sterke aangroeiing in de Indische wateren, steeds veel zorg ver- eischeu en vele onkosten veroorzaken, aan gezien er meer gedokt zal moeten worden dan in deu regel voor een schip zonder zulke uitwassen noodig is. Wil men ten minste de vaart al niet reeds spoedig aanmerkelijk zien afnemen, dan zal aan dat schoonhouden wel bijzonder de hand moeten worden gehouden. Toch zullen velen met mij den wensch koesteren, dat er voor de verdediging van het vaderland en de koloniën niet meer der gelijke kimkielen-vereischende zg. vechtschepen zullen worden aangebouwd. Men meldt uit Breda aan «de Amsterd. Nadat bij den aanvang van den nieuwen cursus aan de Militaire Academie door den gouverneur, generaal-majoor Hardenberg, het zg. «baren" van de nieuwbenoemde cadetten door strenge bepalingen werd tegengehouden, was hiervan het gevolg, dat die cadetten door de oudere studiejaren geheel werden genegeerd, waardoor van zelf een minder gewenschte verhouding ontstond. Door den nieuwen gouverneur, kolonel Borel, schijnt die strenge maatregel buiten werking te zijn gesteld, waardoor dadelijk weder het baren is begonnen en men tegelij kertijd de grens van het betamelijke en onbe tamelijke weer schijnt te hebben overschreden een cadet van het 1ste studiejaar toch moet door den cadet L. van het 8de jaar getrapt zijn. De met het toezicht belaste officier heeft onmiddellijk dit feit gerapporteerd, tengevolge waarvan den genoemden cadet eene welver diende straf werd opgelegd, nadat hij eerst bad bekend, maar kort daarop die getuigenis herriep, zeggende aanvankelijk te hebben bekend, om eens te zien hoever de waarheids liefde van den officier ging. Zijn vader, een hoofdofficier, vroeger leeraar aan de Academie, scheen zijn zoon te gelooven en kwam ter ongelegener tijd tusschenbeide, met de bedreiging, den minister van Oorlog met de feiten in kennis te stellen en te zullen aandringen op het ontslag van den officier, die het feit gezien had. Een langdurig onderzoek werd nu ingesteld, met het gevolg, dat overtuigend bleek dat de officier der Academie juist had gezien en geoordeeld. Benoemingen, enz. De heer L. E. Rugers, stafmuzikant bij het stafmuziekkorps der Marine alhier, is benoemd tot kapelmeester van het muziek korps van het 2de reg. huzaren te Venloo. Bij Kon. besluit is aan C. M. Kooy, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Helder. gaten der tweede verdieping met zijne marine- infanterie, die hoog genoeg stonden om zelfs de vijanden, die zich achter de wallen hadden opgesteld, op het hoofd te schieten daarop liet hij den ingang met balken en hoopen bamboes barricadeeren en eindelijk tweemaal de trompet steken. Eenige minuten daarna keerden Fontaignac en de ronde terug naar de citadelpoort, waar zij zich vereenigden met het kleine garnizoen. De adjudant greep toen de driekleurige vlag, die hg van den stok had genomen, klom op het dak en bevestigde haar aan den staart van een porceleinen draak. Een geweldige kogelregen was het antwoord op die uitdaging, doch de adjudant bleef gelukkig ongedeerd. Leve Frankrijkschreeuwde hij, zijn helm zwaaiend. Daarop voegde hij zich weder bij zijue soldaten. Nu kwamen echter de Chineezen van alle kanten opdagen. Verborgen achter steenen, balken en heuveltjes, openden zij een levendig geweervuur op de poort van de citadel. Het garnizoen antwoordde langzaam, doch elk schot was raak. De adjudant had bevolen lang te mikken en niet te vuren, vóór men zeker was van zijn schot. «Wij hebben geen kruit, zeide hij, om het voor de musschen te werpen." Achzeide Fontaignac, laat ze maar schieten, gij zult patronen genoeg hebben kapitein Bertin zal u straks wel van die schur ken afhelpen. Dat hoop ik van ganscher harte, ant woordde de adjudant, want in eene ruïne als deze kunnen wij niet lang een beleg door staan. Iedere kogel neemt een stuk van de ijzondere godsdienstoefening eene zeldzame plechtigheid plaats, onder de leiding van den heer Wouters, predikant te Midsland, nl. de inwijding van een nieuw orgel. Het is een geschenk van wijlen den heer G. Hakvoort te Amsterdam, aan zijne geboorteplaats. Wat er uit het nieuwe orgel te halen is, bleek eerst recht, toen de heer J. F. Kruse, van Amsterdam, die het op den inwijdingsdag bespeelde, het zauggezelschap «Ons Genoegen" accompagneerde bij de voordracht van enkele godsdienstige gezangen, 't Is te wenschen, dat de Kerkeraad thans ernttig aan 't werk gaat, met het nemen van maatregelen, waardoor zooveel mogelijk geregeld iu het houden van godsdienstoefeningen voorzien wordt, want één predikant in een lastig te bereizen ring is wat al te weinig. Bij de jl. Zondag te Bergen gehouden verkiezing van 14 leden voor het kiescollege der protestantsche kerk werden onderstaande personen, allen modernen, benoemdJ. Francken, P. van Hoorn, H. Swaan, Jb. Swaan Kz.f P. Houtkooper, Jb. Bogtman, J. Swaag, J. Besse, W. Boon, C. Bijpost, C. Tegel, IJ. Oldenburg, K. Schuit en D. van Lente. Het aantal stemmen wisselde tusschen 97 en 89. Van de orthodoxe partij bekwam W. Swaan de meeste stemmen, nl. 28. Van de 143 stemgerechtigden waren 119 opge komen. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 1 December. G. H. B., A. M. en N. G. K. B., te Alkmaar, mishandeling, vrijgesproken. L. S., te Rijp, vernieling, 14 dagen gev. J. T., W. F. en D. F., te Egmond aan Zee, beleediging enz., 2 dagen gev. F. G., te Egmond aan Zee, beleediging, 1 week gev. G. L. en H. B., te Schagen, mishandeling enz., 14 dagen gev. G. v. t. H., te Helder, beleediging, 8 dagen gev. P. B. en J. M., te Alkmaar, jachtovertre- ding, vonnis bevestigd. P. H., te Zijpe, mishandeling, 1 maand gev. J. F., te Schagen, mishandeling, fl boete, subs. 1 dag hecht. T. d. R., te Hoorn, diefstal, 6 maanden gev. J. B. en A. B., te Schoorl, mishandeling, vrijgesproken. Buitenland. Frankrijk. De Kamer van Afge vaardigden verwierp jl. Donderdag, op verzoek van den heer Etienne, een amen dement, waarbij vermindering of geheele intrekking werd gevraagd der kredieten voor den dienst van leger en vloot in Annara en Tonkin. Duitschland. Door eene gasontplof fing in de Kupferhammer-mijn nabij Halle zijn 8 arbeiders gedood. Engeland. Het sensatieproces, waarin gravin Russell scheiding eischte wegens mishandeling door haren echtgenoot, is geëindigd met eene uitspraak der jury ten gunste van den graaf, nadat de voorzitter van het Hof ten krachtigste te zijnen bate het verhandelde opgesomd had. China. De regeering heeft van generaal Nich, bevelhebber der troepen in het district Kinchow, het officieele bericht ontvangen, dat hij op 27 en 28 November een groote macht der opstandelingen ten oosten van de stad Kinchow heeft aangetast en ver slagen. De opstandelingen verloren 600 man, met inbegrip van den aanvoerder. De generaal, die te Jeho bevel voert, heeft insgelijks de opstandelingen verslagen. Kaapstad. De Koning van Loben- gula heeft een schikking getroffen met de vertegenwoordigers der Britsche Zuid- Afrikaansche Compagnie. Daarbij kent hij aan deze Compagnie het recht toe, zich in het land te vestigen, met het uitsluitend recht om het land te beheeren en te ontwikkelen. muren weg en als dit lang duurt, zullen wij achter een schuimspaan staan. Dit gesprek had gelijkvloers plaats, doch eensklaps hoorden zij een der soldaten van de tweede verdieping roepen Luitenant, het fort wordt aangevallen 1 De adjudant verbleekte en vloog de trappen op boven gekomen nam hij zijn kijker en onderzocht den omtrek mede. De zon was reeds boven den horizon ver schenen en bij haar licht zag de adjudant verscheidene afdeelingen soldaten door de straten der stad optrekken naar het fort, dat steeds nauwer werd ingesloten. Op ongeveer driehonderd meter nestelden de Chineezen zich in de daar staande woningen en richtten van daar een goed onderhouden geweervuur op de wallen. Uit het fort werd weinig geantwoord kapitein Bertin achtte het vermoedelijk nutte loos zijne munitie te verspillen op een vijand, die zich goed verdekt had opgesteld. Plotseling echter zag men op de muren van het fort eene vlam, gevolgd door een dikke rookwolk en even daarna weerklonk het doffe gedreun van een kanonschot. Eenige seconden later steeg er een rookwolk omhoog oit een groep door den vijand bezette wo ningen. A ha riep een der soldaten vroolijk uit, dat is andere koffiedat zal die geel- neuzen wel mores leeren Sakkerlootzeide een ander, dat was een mooi schot Inderdaad zag men de Chineezen op ver scheidene plaatsen overhaast terugtrekken, sommigen zelfs met gewonden bij zich. Fontaignac had zich bij den adjudant ge- 5iu.ö - wSiUoct L dan een schoone gravure. Vraag opzichtzending en prijs opgaaf bij A.m J". JS/L A. A. Boek- en Kunsthandel. Dijkstraat 16. Telefoonnummer 26. Gemengd nieuws. Jl. Donderdagmiddag is de Urker vischschuit U. K. 47, met ongeveer 300 andere vaartuigen van de visscherij in de Noordzee naar hier terugkeerende, bij de Haaksgronden door een grondzee overvallen en omgeslagen. Alle opvarenden drie in getal, verloren hierbij het leven. Wèl werden door in de nabijheid zeilende vaartuigen neg pogingen aangewend om hen te redden, maar de onstuimige zee maakte alle hulp onmogelijk. De omge komenen, allen te Urk woonachtig, zijn K. Ras, K. van Urk en M. Koster. Beide eerstgenoemden waren eerst sedert eenige weken gehuwd. De omgeslagen schuit is naar zee ge dreven, doch gisteren op zijde liggende aan den Zuidwal teruggevonden. Eenige andere vaartuigen kwamen met gescheurde zeilen en andere stormschade alhier binnen. Jl. Donderdagmorgen, te 6 uren, strandde vlak voor het dorp Zandvoort, ongeveer tegenover het hótel van Kauffmann, het driemast-stoomschip „IJstroom", kapt. Parlevliet, van Londen naar Amsterdam, met thee en stukgoederen. De reddingsboot, welke dadelijk ter plaatse aanwezig was, bood hulp aan, doch slechts één der op varenden verliet het schip, dat in den namiddag met hoogwater zonder assistentie vlot kwam en naar IJmuiden stoomde. Een winkelier te 's Hage, die zich bij request had gewend tot den minister van Oorlog met verzoek, dat een einde moge worden gemaakt aan het drijven van handel in koppels, sabelgarnituren, enz. door onderofficieren van het garnizoen, in de kazernen en in het militair hospitaal aldaar, waardoor schade aan de gepaten teerde winkeliers wordt berokkend, heeft van den minister tot antwoord gekregen, dat de aandacht van de commandeerende officieren der korpsen van het garnizoen en van den chef van het Militair Hospitaal namens hem, minister, op deze aangelegen heid wordt gevestigd. Eenige weken geleden heeft in het R.-K. ziekenhuis te 's Gravenhage eene merkwaardige operatie plaats gehad, nl. dezelfde, waardoor getracht is, Keizer Friedrich van Duitschland in 't leven te houden, maar aldaar met den besten uit slag, want alles verliep uitmuntend en de patiënt bevindt zich thans in den besten welstand. De „H. Ct." meent te weten, dat het de eerste maal was, dat die kunstbewer^ king in Nederland werd uitgevoerd. Als historisch wordt door de „Kam per Ct." het volgende verhaald «In een welvarend stadje van ons vader land kwam dezer dagen een jonkman bij den geestelijke zijner gemeente om zijn beklag te doen, dat de vader van zijn bruid geen toestemming wilde geven om te huwen. De geestelijke antwoordde, dat hij moeie- lijk in deze zaak iets kon doen, maar in het belang van den trouwlustigen, den wederspannigen schoonvader zou gaan spreken. Daar aangekomen ontwikkelt zich nage noeg woordelijk het volgende gesprek Geestelijke. „Ik hoor, dat gij bezwaar maakt om uw dochter toestemming te geven om met haar bruidegom te huwen. Hebt gij iets op het karakter van hem aan te merken?" Wel? vroeg hij. Nu, ik kan niet zeggen, dat het ér vroolijk voor ons uitziet. Maar de kerel» zullen zich toch niet willen meester maken van het fort? Dat denk ik ook niet, zij willen de citadelmaar daartoe moeten zij mij geheel van kapitein Bertin afsnijden en hem beletten mij te helpen. Een tweede schot dreunde, met hetzelfde gevolg als het eerste. Toch hielden de Chi neezen het fort met zulk eene groote macht ingesloteD, dat het eene dwaasheid van den kapitein zou geweest zijn, een uitval te be proeven. Op dit oogenblik veranderde de vijand, die om de citadel lag, van taktiek hij staakte zijn vuur, beklom met luid geschreeuw de wallen en kwam in den looppas op de poort aan. Ophouden met vurencommandeerde de adjudant. Niemand vuurt, dan op myn bevel, hoorl Aangemoedigd door het vreeselijk geschet ter hunner trompetten en de stilte in hst garnizoen, kwamen de Chineezen in vollen vaart aansnellen. Toen zij honderd meter van de poort ver wijderd waren, commandeerde de adjudant: Geeft achtaanvuur Met eene merkwaardige gelijkheid barstten de veertig schoten als ééne enkele knal los en wierpen een dertigtal vijanden ter aarde. Doch onversaagd rukten de anderen voor waarts. (Wordt vervolgd*)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2