I K< Ar, op mo pl. s? v wet op het Hoogcr onderwijs, verplicht is tot het opricliten van een gymnasium. Het voorstel des Voorzitters, om ont heffing van die verplichting te verzoeken, wordt zonder discussie ine! eenparige stemmen aangenomen. Door den Voorzitter wordt ter tafel gebracht het 2de suppletoir kohier van den hoofde- lijken omslag voor het loopende dienstjaar, hetwelk eenparig wordt vastgesteld op een bedrag van f382.55. Gelezen wordt een brief van den heer N. Hulst, onderwijzer aan school No. 7a alhier, verzoekende tegen 1 Januari e. k. ontslag uit zijne betrekking, wegens zijne benoeming tot onderwijzer te Utrecht. Met algemeene stemmen wordt het gevraagde ontslag eervol verleend. Aan de orde is de benoeming eener Com missie uit den Raad, die een onderzoek zal instellen in zake ingekomen adressen om lotsverbetering van ambtenaren, enz. Op voorstel van den heer Hordijk wordt besloten dat de Commissie uit v ij f leden zal bestaan. Tot de benoeming overgaande, worden bij eerste stemming gekozen de heeren: Franken met 14 en Vos en Zur- muhlen ieder met 10 stemmen, terwijl de heeren Van Neck 8, Over de landen 7, Klik en Korver ieder 6, Verfaille 5, Hordijk 4, Bakker, Hoogenbosch, Maalsteed en Ouden hoven ieder 2 stemmen en de heeren Van Twisk en Spruit elk 1 stem bekwamen 1 briefje was blanco. Bij de volgende vrije stemming werden gekozen de heeren Van Neck met 11 en Over de Linden met 10 stemmen, terwijl op de heeren Korver en Klik iéder 4 stemmen en op de heeren I[ Hordijk, Spruit en Verfaille ieder 1 stem werden uitgebrachtweder was 1 biljet blanco ingeleverd. De gekozenen verklaarden zich bereid het lidmaatschap der Commissie te aanvaarden, zoodat deze is samengesteld uit de heeren Franken, Vos, Zurmuhlen, Van Neck en Over de Linden. Voorlezing geschiedt van een brief der Commissie van toezicht op het lager onderwijs, houdende mededeeling dat de heer J. G. R. Vos, wegens zijne benoeming tot Wethouder, voor het lidmaatschap der Commissie heeft bedankt en dat twee andere 1^1 leden, de heeren dr. P. Bakker en F. S. C. M. Wijs, uit deze gemeente zijn vertrokken, i Ter voorziening in de daardoor ontstane vacaturen formeerde de Commissie drie dub- beltallen, samengesteld als volgt: Vacature- Vos de heeren J. Brouwer en dr. P. P. C. Hoekvacattire-Bakkerde heeren W. J. van Neck en J. Goedkoop en vacature-Wijs: de heeren B. E. C. Seignette en L. J. Krugers terwijl voor de aanstaande periodieke aftreding van de heeren G. E. Bron en A. van Voornveld Kar' de volgende dubbeltallen werden ingezonden G rG. E. Bron en C. Stammes; A. van Voorn- Tui. veld en B. C. Charbon. Benoemd werden, Zou ter voorziening in de vacaturen wegens bc- gnjj(i danken en vertrek, de heeren J. Goedkoop q. met 12, J. Brouwer met 10 en dr. P. P. 'C. Hoek met 10 stemmen (de heeren Seig- u,*sl nette, Van Neck, Krugers, Stammes en Char- ,bon bekwamen respectievelijk 6, 5, 5, 2 en .1 stemmen), terwijl de heeren G. E. Bron met algemeene en A. van Voornveld met 16 stemmen werden herbenoemd; op den heer r Stammes werd 1 stem uitgebracht. De heeren Hoogenbosch, Verfaille, Klik en -Govers, die periodiek moesten aftreden als ■leden der Commissie van bijstand voor de Bi, Gemeentewerken, werden, onderscheiden- guns lijk met 16, 14, 13 en 12 stemmen, als zoo waar danig herkozen. Op de heeren Spruit en aan dO°rigijsen werden resp. 7 en 2 stemmen en 13 7; op de heeren Korver en Van Neck ieder 1 f275 >tem uitgebracht. De ter vergadering aan- iwezige leden verklaren zich bereid de her- -"'benoeming te aanvaarden, p Kers De periodiek aftredende leden der Com- r f 141 missie van bijstand voor de gemeente- ROCreiniging, de heeren Hoogenbosch, Klik en lastei'Van Neck werden met 14, 13 en 12 stem- j-jemen herbenoemd. Verder werden uitgebracht op de heeren Spruit 5, Zurmuhlen, Oortgijsen 'P j en Korver ieder 2 stemmen en Oudenhoven ""'l stem. De heeren Klik en Van Neck te ScTerklaarden zich bereid, zich de benoeming te 1 Nac laten welgevallen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat heden nog is ingekomen een brief van het Burgerlijk Armbestuur, met voor- Ldracht van dubbeltallen, ter vervanging van de heeren G. J. van Hoolwerff en C. J. ,110 .Verheij, die met 1 Jan. a. s. aan de beurt van aftreden zijn en waarvan eerstgenoemde biet voor eene herbenoeming in aanmerking "b«Tel«,rcilsc^t komen. Voorz. stelt voor ook ▼erk>deze benoeming, ofschoon niet op de agenda Vermeld, thans af te doen, waartoe wordt besloten. De ingekomen dubbeltallen zijn f *",cb!amengesteld als volgtVacature-Van Hool- ^Groot werff: F. Boon en J. Betblebem en vacature- j!' erieiVerheijC. J. Verheij en A. Klein. Bij erste stemming wordt de heer Verheij met V Me.15, temmen herbenoemdverder waren uit- reB gebracht op de heeren Bethlehem en Boon eder 8 en Klein 3 stemmen. De nu vol- '^ende herstemming heeft dezen uitslag, dat 1£jje heer Bethlehem met 10 stemmen is be- 'en "ïoemd. De heer Boon verkreeg 7 stemmen De Voorzitter deelt hierop mede dat de verpachting der visscherij in het Hel- 'ersche kanaal heeft plaats gehad, doch lat slechts één biljet, en wel van den heer Vfeti8, is ingekomen a f171- In verband ^010 aet het besluit van den Raad, waarbij de .jp Tninimum-pachtsom op f200 'sjaars werd dit? i-astgesteld, hebben B. en W. den inschrijver J{r6Cte pacht dus niet gegund. De heer Zur- ïuhlen vraagt of de Raad, nu de pachtsom VI|lti3Q beneden liet minimum is gebleven, wel U et recht heeft die f171 weg te gooien. Z. gaat dat niet aan. Hij stelt daarom voor, Isnog eene herverpachtiug uit te schrijven, ingenomen en herinnert dat de Raad zelf het minimum op f200 bepaalde, toen door B. en W. f160 werd voorgesteld. De heer Zurmuhlen wil de minimum-pachtsom tot f175 a f180 zien teruggebracht, maar oordeelt het nog beter in het geheel geen minimum te bepalen. De heer Franken kan zich hiermede niet vereenigen en wijst er op dat het noemen van f 200 als muni- mum geschiedde, omdat aan de verpachting verschillende bezwaren verbonden zijn, waaraan de gemeente zich niet kan blootstellen wanneer de opbrengst zooveel minder is. De Voor zitter oordeelt het wel wat dwaas, nu weer op het vorig raadsbesluit terug te komen, terwijl ook de heer Over de Linden er tegen is om te laten afdingen; hij stelt voor de j verdere behandeling dezer aangelegenheid tot later aan te houden. Op voorstel van den heer Van Neck wordt echter ten slotte een parig besloten de mededeeling des Voorzitters eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen. Voor kennisgeving worden verder aange nomen 1. Een brief ran den heer C. Sipkens, houdende bericht van het aanvaarden zijner betrekking als onderwijzer aan de herha lingsschool, onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen. 2. Een schrijven van den heer C. W. H. Louws, onderwijzer aan de gemeenteschool No. 4. kennisgevende dat door hem op 27 October 11. met gunstig gevolg examen is afgelegd voor de akte van bekwaamheid als teekèn-onderwijzer. 3. Brieven van de heeren H. J. Helder man en dr. J. Idzerda, inhoudende het bericht dat zij zich de benoeming tot Commissa rissen van het Ziekenhuis en de Apo- teek laten welgevallen. 4. De mededeeling dat Gedep. Staten hunne goedkeuring hebben gehecht aan de supple- toire begrooting voor het dienstjear 1891. 5. Eene missieve van Gedep. Staten, be richtende dat door hen afwijzend is be schikt op bezwaarschriften tegen aanslagen in den Hoofd, omslag van de heeren J. Bakker en M. A. Grünwald alhier. 6. Een adres ran den heer J. Kwant en andere bewoners van Huisduinen, waarbij wordt verzocht terug te komen op het besluit tot verplaatsing van de brandspuit van Huisduinen naar de Kooi, op grond dat het noordelijk deel van het Koegras het best van uit Huisduinen kan worden bereikt en dat niet te veel moet worden gesteund op de bluschmiddelen van het fort Kijkduin en den lichttoren, waar slechts twee handspuiten aanwezig zijn. 7. Een schrijven van den heer J. T. Tin- kelenberg alhier, houdende bericht dat hij bij zijne a. s. periodieke aftreding als regent van het Algemeen Weeshuis niet voor eene even- tuëele herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. Gelezen wordt een adres van bewoners van het zuidelijk deel der gemeente, verzoekende de vrijkomende pont bij de Windsteeg dis ponibel te willen stellen om te worden ge- 8tationneerd bij de Telegraafsteeg, als ver bindingsmiddel van de Bassingracht met de Achter-Binnenhaven en zulks op door den Raad te stellen voorwaarden. De Voor zitter erkent de wenschelijkheid dat op de aangegeven plaats een gemeenschapsmiddel tot stand wordt gebracht en stelt mitsdien voor het verzoek in te willigen, onder voor waarde dat adressanten voor bediening en onderhoud zorgen en de pont steeds disponibel is om op eene andere plaats te worden gestati- onneerd, wanneer reparatie aan een der bruggen zulks noodig mocht maken. De heer Korver vindt deze laatste gedachte nogal bezwarend, doch de Voorzitter deelt dat bezwaar nietalleen moet de gemeente het recht aan zich houden over de pont te kunnen beschikken als zij die noodig heeft. Met algemeene stemmen wordt hierop gunstig op het verzoek beschikt. De heer Oudenhoven vraagt, wanneer de Keizersbrug voor het verkeer zal worden opengesteld, waarop de Voorzitter meedeelt dat het voornemen bestaat, de brug a. s. Zaterdag, 's morgeus ora 9 uur te openen. Op eene desbetreffende vraag van den heer Van Neck, deelt de Voorzitter roede dat de zaken betreffende het eindigen der pacht van het pontveer bij de Windsteeg door B. en W. met den pachter zijn geregeld. De heer Zurmuhlen zegt, tot zijn genoegen te hebben opgemerkt dat de monumentale klok, gewijd aan de nagedachtenis van dr. Vogelpoel, op bet Molenplein is geplaatst. Z. i. zou het monument echter beter voldoen, wanneer dit in 't midden van het plantsoen, voor de fontein was opgericht. De Voor zitter acht die plaats minder geschikt, omdat de klok, bij liet springen der fontein, nat zou worden. Door den heer Over de Linden wordt gevraagd, wie met het onder houd der klok is belast, waarop de Voorzitter herinnert aan het besluit van den Raad, dat dc gemeente de zorg hiervoor op zich zal nemen, wanneer de klok eerst goed geregeld is. De heer Oudenhoven zegt dat het monument nog niet geheel gereed is en ver zoekt dus op de zaak niet vooruit te loopen. Ten slotte wordt door den heer Govers de aandacht gevestigd op den toestand van den openbaren weg in de Gravendwarsstraat, waar de bewoners zeer veel last van het water hebben en door de modder moeten waden om hunne woningen te bereiken spr. dringt er daarom op aan, den weg van gemeentewege te doeD bestraten. De Voorzitter oppert daartegen verschillende bezwaren, o. a. dat de bedoelde straat geen eigendom der ge meente is en dat de Diaconiestraat, een ver keersweg zijnde, z. i. eerder voor bestrating in aanmerking moet komen. Nadat de heer Govers echter nader heeft aangedrongen, bewerende dat de gewenschte bestrating der UI1)1 onderzoek naar de kosten te zullen doen in stellen en de zaak, na bespreking in de ver gadering der Bouwcommissie, later opnieuw aan de orde te zullen stellen. Verder niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering hierop door den Voor zitter gesloten. Schagen. Jl. Dinsdagavond verga derde het Leesgezelschap alhier, in het lokaal van den heer W. Roggeveen. Uit de rekening en verantwoording over 'tjaar 1891 bleek eene ontvangst van f 116,34, eene uitgave van f 112,90, alzoo een batig saldo van f 3,45. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen. Wieringen, 7 Dec. De nieuwe haren is klaar; zij is voor de eerste maal opgenomen en goedgekeurd. Eerstdaags kunnen wij de opening, die met vele feeste lijkheden gepaard zal gaan, tegemoet zien. Vooral voor onze visschersvloot, die 200 vaartuigen telt, is deze haven van groot belang. De ligplaatsen, alsmede de laad- en losplaatsen zijn tot heden allertreurigst geweest. Met niet minder welgevallen zal ook door het reizend publiek de opening worden vernomen. Grootebroek. Een lofwaardig voor beeld Alhier heeft zich eene Commissie gevormd tot werkverschaffing aan de werke- loozen in den naderenden winter. Men zal hen bezems en manden doen vervaardigen. De werkzaamheden zullen plaats hebben in een kolfbaan. Kolhorn. Alhier is mede de influenza heerschende. Ook is er een geval van typhus. Kolhorn. De Zangvereeniging „Ami- citia" alhier is, na een tienjarig bestaan, ontbonden. Kolhorn. Alhier werd een huis en erf, ingericht om door twee gezinnen te worden bewoond en dat thans ledig staat, in de kom van het dorp, bij openbare veiling verkocht voor de som van.... f 70. Oudorp. De jl. Maandag gehouden verhuring der gemeentelanderijen alhier, heeft f 1003 opgebracht, zijnd? f 120 minder dan vóór 3 jaren. Amsterdam. In „Plancius" alhier werd jl. Dinsdagavond een meeting ge houden voor de invrijheidstelling van J. H. Geel. De heer J. A. Fortuyn herinnerde, dat dit niet de eerste keer is, dat eene ver gadering werd belegd om op kwijtschel ding van Geel's straf aan te dringen. Twee jaren geleden werd eenzelfde poging ge daan, echter zonder veel gevolg. Alle pogingen, bij de wisselingen van ministerifin aangewend, om de invrijheid stelling van Geel te verkrijgen, waren vruchteloos. Wat is thans van den tegen- woordigen minister van Justitie te ver wachten Men weet het nog nietmaar men kan althans nog eenmaal naar een oplossing trachten. De heer Domela Nieuwenhnis zeide daarop, dat 't hem te meer een aangename taak was, voor de invrijheidstelling van G. het woord te voeren, omdat hij in het zelfde geval heeft verkeerd. In een ver gadering, vier jaren geleden alhier gehou den, schroomde een man als prof. A. Pierson niet, voor hem (spreker) een lans te breken en zijne bevrijding uit de ge vangenis te bevorderen. Spr. las daarna een schrijven voor van prof. A. Pieison, die hem daartoe ge machtigd had, en wien hij gevraagd had, of hij, evenals hij voor spr. vier jaar ge leden deed, thans voor de invrijheidstel ling van dezen gevangene in deze meeting het woord zou willen voeren. Prof. Pier son antwoordde daarop, dat het streven der meeting zijn sympathie had, daarbij in acht genomen dat hij de voorstelling der zaak, zooals die hem door spr. was ge daan, als volkomen der waarheid getrouw rekende, maar wees er met nadruk op, dat gratie niet kaa worden g e e i s c h t, doch dat hij wil medewerken om gratie te vragen voor een jongen man, wien z. i. een rechtvaardige straf werd opgelegd, en die, door een 5jarige opsluiting gelouterd, aan de maatschappij terug zou worden ge geven. „Als de vergadering," schreef de heer Pierson, „niet anders bedoelt, dan het oog merk, dat gij haar stelt, ben ik gaarne bereid, u dat woord van sympathie te zenden. Behoorende tot degenen, die van oordeel zijn, dat Geel een strafwaar dige daad pleegde, ben ik met u van oordeel, dat een ieder, vooral wanneer hem de gelegenheid daartoe aangeboden wordt, mede kan werken om gratie voor den ongelukkige te verwerven. Ten slotte stelde spr. voor, een telegram van sympathie aan Geel te zenden, en nam de vergadering een motie aan, waarin zij verklaart, dat de vermindering van straf, aan Geel toegestaan, den naam van ver mindering niet verdient, omdat celstraf als tweemaal zwaarder wordt aangerekend dan gewone gevangenisstraf, en een beroep doet op het Nederlandsche volk om op onmiddellijke invrijheidstelling aan te dringen. Een afschrift dier motie zou aan de Re gentes worden gezonden. UI1CI1 IV H UIItbH. Ms. wachtschip nlliter zijn veroordi 8., matroos 3e kl., wegens insubordinatie, tot één jaar gevangenisstraf en S. S., marinier 3e kl., wegens diefstal, insgelijks tot één jaar gevangenisstraf, met ontzegging van liet recht, om bij de gewapende macht te dienen. De mach. 2e kl. J. Moezelaar is, met in gang van 16 dezer, bevorderd tot mach. Ie kl. Het Kerstverlof der adelborsten van het Kon. Instituut voor de Marine alhier vangt aan 19 Dec. en eindigt, 2 Januari daaraanvolgende. De plannen voor de inrichting der gebouwen voor de te Alkmaar te stichten cadettenschool zijn gereed. Voor de tweede helft van Januari wordt de indiening van een wetsontwerp dienaangaande bij de Tweede Kamer inge wacht. Naar men aan de „Avondpost" uit Breda meldt, is in de jongste korpsvergadering van eadetten der Kon. Militaire Academie besloten, aan den wensch van den gouverneur der academie, kolonel Borel, gevolg te geven, door als één man het baren af te schaffen en de cadetten van het eerste studiejaar als kame raden te beschouwen en te behandelen. Departement van Marine in Oost-Indië. Door den commandant der zeemacht en chef van het depart. der marine in N.-I, zijn overgeplaatstde off. van gez. 1ste kl., dr. J. G. ten Noever de Brauw, van „Mel- vill v. Carubée" op „Gedeh* id. 2de kl., G. A. J. v. d. Sande, van „Gedeh" op „Melvill v. Carnbée" de kapt.-luit. ter zee H. F. Verheggen, van id. op „Soerabaja" de luit. ter zee 1ste kl. J. D. Heijning, van „Ceram" op „Gedeh"id. D. J. Boom, van „Gedeh" op „Ceram" de luit. ter zee 2de kl. C. Witsen Elias, van ,/Bali" op „Merapi" id. E. van Assum, van „Merapi" op „Bali" de adj.-adm. H. J. Faure, van „Gedeh" op „Prins Hendrik der Nederl." id. W. Nanning, van „Prins Hendrik der Nederl." op „Bandjermasin" de off. van adm. 2de kl. J. M. Tromp, van „Bandjer masin" op „Banda" id. A. W. van der Worm, van „Banda" op „Van Speijk" id. lste kl. J. Langereis, van „Van Speijk" op „Prins Hendrik der Nederl."id. L. C. Diihne, van „Prins Hendrik der Nederl." op „Soerabaja" de luit. ter zee 2de kl. W. F. Gaijmans, van „Benkoelen" op id.id. G. I.. 't Hooft, van „Bandjermasin" op „Ben- koelen" de adelb. lste kl. C. F. Kruisiuga, van „Atjeh" op „Bandjermasin" id. P. E. van Musschenbroek, van „Prins Hendrik der Nederl." op „Koning der Nederlanden"id. G. den Berger, van id. op id.id. F. v. Wageningen, van id. op id.de luit. ter zee lste kl. J. M. F. Kluit, van id. op „Gedeh" id. W. P. Coolhaas, van „Merapi" op „Java" id. J. M. W. Kuijl, van .„Prins Heudrik der Nederl." op „Merapi" idem 2de kl. W. van Voss, van „Koning der Nederlanden" op „Van Speijk" de off. van adm. lste kl. II. J. Verveen, van „Java" op „Soerabaja" de adj.-adm. J. H. van Trooijen, van „Soerabaja" op „Java". Vergunning verleend om te repatriëeren de off. van gez. lste kl. dr. J. G. ten Noe ver de Brauw de luit. ter zee lste kl. J. D. Heijningde off. van adm. lste kl. L. C. Dühne de luit. ter zee lste kl. P. A. R. Hennequin, allen wegens langdurig verblijf. I iVKTt/toutiïtler te vV. K.araer*een motie* ingediend, luidende „De Kamer, van oordeel dat 's Lands be lang nog meer bevorderd zal worden door het instellen van een ministriëel departement van Landbouw, dan door het aanstellen van een inspecteur van het landbouw-onderwijs, verzoekt aan de Regeering, de daarvoor noo- dige maatregelen te willen nemen, en gaat over tot de orde van den dag." In verschillende varkens, die te Dinxperlo geslacht werden, heeft men groote wormen, zoo groot als een meikever, bemerkt. Het is een onbekend verschijnsel, doch een des kundige verklaarde het vleesch voor de consnmptie onschadelijk. Bij de onlangs gehouden aanbesteding ten behoeve van de Vereeniging tot ouderlingen aankoop van lijnzaadkoeken voor Alkmaar en omstreken, was de laagste inschrijver de firma Kaars Sybesteijn, voor f 13.45 per 104 Btuks. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit van 5 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, standplaats de gemeente Rijp, de heer A. Nieuwland, candidaat-notaris aldaar. Benoemd tot onderwijzer aan eene openbare lagere school te Bcemster, de heer K. Zwiep, te Bovenkarspel. Onderwij» en Examens. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is het volgende adres gericht Geven met verschuldigden eerbied te kennen |Ondergeteekenden, bestuurderen der afdeeling Alkmaar van het Nederlandsch Onderwijzers genootschap, dat de tegenwoordige wet op het lager onderwijs uitgelegd kan worden op eene wijze, die de positie van den onderwijzer zeer onzeker maakt dat zulks alreeds is gebleken door toepas sing van art. 24, in verband met art. 88 dat zulks met het geven van onderwijs in het vak, vermeld in art. 2 onder i en met de aanstaande invoering van het vak, genoemd iu hetzelfde art. onder j, door toepassing van art. 24, in verband met artt. 6 en 16, tot nog echromelijker gevolgen aanleiding zal kunnen geven dat op de hierna aangegeven wijzen door gemeentebesturen vau die wetsuitlegging kan worden misbruik gemaakt, om, naar hunne meening, te hoog gesalarieerde onderwijzers te vervangen door lager gesalarieerde, of onderwijzers te ontslaan om redenen, buiten het onderwijs gelegen dat, naar hun oordeel, onderwijzers, wien een dergelyk dreigend gevaar boven het hoofd hangt, de lust en de energie worden ontnomen, zich naar behooren aan hunne taak te wijden, waardoor tevens het onderwijs ten zeerste wordt geschaad redenen waarom zij zich tot u wenden met het eerbiedig verzoek, het daarheen te leiden, dat de wet op het lager onderwijs zoodanig worde gewijzigd, dat eene wetsuitlegging, die de positie van den onderwijzer zoo onzeker maakt, in het vervolg onmogelijk wordt. Hetwelk doende, enz. De Gemeenteraad van Hoogwoud heeft de jaarwedde van den heer M. de Jong. hoofd der school aan de Langereis, met f 50 ver hoogd en alzoo gebracht op f 900. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Hervormde kerk te Texel. Zondag 13 Dec., Burg, voorm. 9.30, ds. v. Schaick. Waal, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Lef- fef. Oudeschild, nam. 2 u., ds. Leffef. Oos terend, nam. 2 u., ds. v. Schaick. DeCocks- dorp, voorm. 9.30 en 's av. 6 u., de heer Niessiuk. Doopsgezinde kerk te Texel. Zondag 13 Dec., Burg, voorm. 10 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 13 Dec., voorm. 9,80, Sohager- brug, ds. Koch Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 13 Dec., geen dienst. Doopsgezinde gemeente j Zondag 18 Dec., Zuid-Zijpe, voorm. 9.30, ds. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 13 Dec., voorm. 9 u., St. Maarten, ds. Mühring, Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 13 Dec., nam. 1.30, ds. Stram- rood, van Oudkarspel. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 18 Dec., voorm. 9.30, ds. Pareau, van Anna Paulowna. Door de stemgerechtigde lidmaten der Herv. gemeente te Oosterend op Texel is een Kiescollege benoemd, bestaande uit de volgende 14 personen J. Kooger, S. Kuijper, W. Mets Tz., D. Vos, H. Koppen, J. Blom, L. Duinker, C. C. Backer, P. V09, C. C. de Wijn, J. K. G. Muller, J. Zwanenburg, J. Vos en C. Blom. Buitenland. België. Men is nog bezig met het opgraven der lijken van de mijnwerkers die door de gasontploffing in de mijn te St. Eticnne omkwamen. De gangen zijn op verschillende plaatsen ingestort en zoo komt het, dat men voor het ontruimen nog eenige dagen zal noodig hebben vóór men de plaats kan bereiken, waar de zes laatste slachtoffers der ramp zich op het oogenblik der ontploffing bevonden. Frankrijk. In de jl. Dinsdag gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Lafargme een voorstel ingediend, strekkende om amnestie te verleenen aan alle veroordeelden of gerechtelijk vervolgden wegens staatkundige vergrijpen. Tevens gaf hij den wensch te kennen, dat zijn voorstel van spoed eischenden aard mocht worden verklaard. De minister Barbey zeide, dat de Regee ring zich tegen de amnestie verzet, doch dat zij bereid was, onmiddellijk de discussie te aanvaarden. Na debat, werd daarop het voorstel van den heer I^fargue met 398 tegen 113 stem men verworpen. In de couloirs werd verzekerd, dat de Regeering, bij de interpellatie over de opzegging van het concordaat, zich tegen de scheiding van Kerk en Staat zal ver zetten, onder verklaring evenwel, dat zij bereid is de bisschoppen en de geestelijk heid binnen de grenzen hunner bevoegdheid te houden. Noord-Amerika. De missive van den President bij de opening van het Congres op jl. Woensdag, wijst allereerst op de gesloten, op reciprociteit berustende handelsovereenkomsten en spreekt den wensch uit, dat voor het einde des jaars nog meerdere dergelijke zullen tot stand komen. De President betreurt de aanran ding van de Amerikaansche matrozen van de „Baltimore". Indien Chili de regeling dezer aangelegenheid nutteloos vertraagt, zal de President een bijzondere boodschap aan het Congres zenden. In zake de onlusten in China staat de Regee ring er op, dat de Chineesche Regeering de vreemdelingen beschermt en de schuldigen zal straffen. De President sprak met lof van het Mc Kinley-tarief, dat aan de verwachtingen voldeed. Hij verklaarde zich tegen vrije aanmunting van zilver, waardoor de handel de zilver-basis zou aannemen. De meerderheid van het volk wenscht een grooter zilver-aanmunting; het beste middel, om de zilvercirculatie te bevorderen, is aankoop van goud. Amerika breidt snel zijn marine uit, om zijn burgers en zijn handel overal te kun nen beschermen. Vier-en-twintig oorlogs schepen zijn thans in aanbouw. De President deelde ook nog mede, dat de Unie-Regeering aan de Russische haar ernstige bezorgheid te kennen gaf over de 1

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2