HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H. VAN BALEN. 6) Mevrouw de Gravin, «/-»— f 1 xu» ,En desespereert nimmer 1* Jmn Pieterz. Co en. rry-rrrtttt TDrr- Het Vadcrlandt ghetronwe Bljjl ick tot in den doot. Vorsohljnt lederen Dinsdag;, Donderdag ©n Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor de courant binnen de gemeeentef 0.70, met Zondagsblad f 1.05 naitr de overige plaatsen van Nederland 0.90, ,1.85 alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Ooat-Indië en Amerika). 1.75, 2.10 Zuid-Afrika2.60, 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein. Helder. Telefoonnummer 90. PrqsderAdvertentiën: Van 1—5 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gnlang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnssoheu den tekst, per regel 1U m. Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand Agent in het buitenland: België, Mr N. Bertoux, Age nee de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles. Zij, die zich met 1 Jan. 1892 op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien daturn verschijnende nummers GRATIS. NEDERLAND. HELDER, ia December. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Avondzitting van Woensdag 9 Dec. Staatsbegrooting. De algemeene beraadslaging over de begrooting van Binnenlandsche Zaken werd voortgezet. De heer Houwlng; vroeg herziening van art. 236 der Gemeentewet in 't belang der noodlijdende gemeenten. Voorts de urgentie van een nieuwe kieswet betoogende, meende spr. toch, dat het volk de voorkeur geeft aan belastingverlaging. Vooral de herziening van de gemeentelijke belastingen dringt, want de toestand der gemeenten is zeer hachelijk en intusschen breekt de predi king van het socialisme zich meer en meer baan. De heer De Beaufort (Wijk-bij- Duurstede) drong ook aan op onver wijlde hulp voor de gemeenten. Voor de uitvoering van de Rijkswetten en voor politie en burgerlijk bestuur mag eene vergoeding in aanmerking komen en de uitkeering van het Personeel aan de gemeenten behoorde, in plaats naar een fixurn, naar gelang van de geheven gemeentebelasting te geschieden, be toogde spr. De heer Rocll kwam in 't algemeen op tegen te groote discretionaire macht van den minister, bij uitkeeringen aan Feuilleton *u de Heldertche- en Nieuwed. Courent. door Victor Blüthgen. „Hoe zeide Achim, „maar het is eene lekkernij.' Hij stak een paar lucifers aan en spoedig steeg de vlam uit het hout omhoog. Nadat hij zich van aardappelen voorzien had, haalde hij zijn cigaretten- koker te voorschijn en stak eene ciga- rette op. „Kan ik de dames soms dienen „Ja, geef mij er een,' zeide juffrouw Blankenstein. Zij liet zich bij het aan steken helpen en blies een paar blauwe wolkjes in de lucht, terwijl hare oogen zich schijnbaar in het geheel niet met den gever bezig hielden. „Een voortreffelijke reuk, niet waar?' vroeg hij achteloos. Daarna vervolgde hij met meer nadruk„Natuurlijk moet ik bekennen, dat ik aan de geur van hyacinthen, meibloemen en viooltjes de voorkeur geef." „Dat zou ik nooit van u gedacht hebben," antwoordde de gravin. »Uw knoopsgat is altijd leeg." „Dat kan ik helaas niet tegenspreken. Het is de invloed van het landleven, de omgang met een beroep, hetwelk herinnert aan overoude tijden, toen er de gemeenten en toelagen voor onder wijs wenschte, dat de Regeering de vaccine-quaestie zou regelen zóó, dat aan conscientie-bezwaren het zwijgen worde opgelegd meende, dat het kies recht voor de gemeenteraden anders moet zijn dan voor de andere lichamen en beval den minister rijp beraad aan omtrent het kiesrecht in 't algemeen. De heer Van de Velde betoogde, dat de plaatselijke politieverordeningen op de prostitutie in menig opzicht de strafwetgevende bevoegdheid der ge meente overschrijden en vroeg, of de minister reglementeering in deze door de gemeentebesturen gewettigd acht, alsook of hij de bepalingen ter vernie tiging zal voordragen, waarmede de gemeentebesturen hun macht te buiten zijn gegaan (o. a. de Haagsche z. i.). De heer Farncombe Sanders wilde bij de regeling van het kiesrecht voor de Gemeenteraden een proef genomen zien met het stelsel der proportioneel e vertegenwoordiging, de techniek der verkiezingswerkzaamheden verbeterd en vereenvoudigd zien en meer waarborgen voor de identiteit der kiezers bij uit breiding. De heer Schrcliieuiacbcr kwam, in 't belang der volksgezondheid, op voor het behoud van de reglementeering der prostitutiehij wilde liefst eene algemeene wet tot bestrijding van de prostitutie en hare vreeselijke gevolgen. Zitting van Donderdag 10 Dec. De minister Tak verklaarde, dat hij gaarne zal medewerken, zooveel mogelijk den ondergang van Grave tegen te houden. Herziening der Gemeentewet ligt in de bedoelingdaarbij zal nooit herstel der heffing van gemeenteaccijnzen worden voorgesteld. Intusschen zal in deze zitting hulp voor noodlijdende gemeenten worden voorgesteld. Ten aanzien der wik- en weegloonen acht de minister geen termen aanwezig om 't Kon. besluit van 1891 in te trekken. Eerst dient men de rekening der Noordhollandsche gemeenten over 1892 te kennen, voor dit te kunnen overwegen. Indien plaatselijke prostitutie-verorde- nog geen knoopsgaten bestonden. Ik ben anders een groot vriend van bloe men in het knoopsgat." En steelsgewijze keek hij de beide meisjes in het gelaat, om daarop de uitwerking van deze laatste woorden te lezen. Hij kon echter niets aan hen merken. z/lk had bijvoorbeeld als student eene heel aardige kostjuffrouwdenk eens aan dames, met een verspilzucht, welke verdiende onder curateele te worden gesteld, zette zij iederen dag in een lief, blauw vaasje frissche bloe men voor mij neer. Het was er al een van een goede vijftig jaren, de kostjuffrouw natuurlijk, niet het vaasje Juffrouw Blankenstein wierp hare cigarette weg. „Nu, op deze jaren mag men over de attenties van eene dame spreken, zonder indiscreet te schijnen. Maar zouden we deaardappelen niet gaan braden?" Baron Achim legde nu de aardappe len in de asch en stapelde er nog wat hout boven op. z/De dames zullen een weinig geduld moeten hebben. Had ik kunnen ver moeden, dat ik zulke hooge gasten zou krijgen, dan had ik voor twee veld stoeltjes gezorgd. Misschien mag ik wel iets vertellen over de aardappelen in het algemeen Dit hoogstbelangrijke gewas is afkomstig uit Amerika en werd ontdekt door jonge indianen ningen met de wet en de persoonlijke vrijheid strijden, zou de minister niet aarzelen, de vernietiging voor te dragen. Over leerplicht en kieswetregeling ware het nu voorbarig £e discussieeren. Door de beeren Rntger» en Zijp is eene motie voorgesteld, verklarende, dat de heffing van 65 cents per 100 kilo wik- en weegloonen het wettelijk bedrag overschrijdt en vertrouwende, dat de Regeering de vereischte stappen zal willen doen om het Kon. besluit van 1891 te vernietigen. Die motie zal op nader te bepalen dag worden behandeld. De heer Tijdens drong nader aan op voorziening in den nood der Friesche en Drentsche gemeenten. Het algemeen debat werd gesloten. Aan den heer Van Alphcn beloofde de minister voor het volgend jaar rer- hooging voor een ambtenaar ter griffie van Overijsel. De heer Bnrtogh betoogde, dat de Armenwet niet aan de verwachting had voldaan en verwachtte van tusschenkomst van het centraal gezag veel tot verbetering van den toestand. De minister zag in de Armenwet geen verbod om door kerkelijke besturen gesteunden te doen helpen door de burgerlijke. Dè heeren Beclaertsen Van Velzen kwamen op tegen Overbrenging van verschillende landbouwposten naar Bin nenlandsche Zaken. De minister verklaarde, dat het uitsluitend geschied was om administra tieve verwarring te voorkomen. Zitting van Vrijdag 11 Dec. De overbrenging van de posten voor landbouwproefstations, proefvelden en verbetering van het paardenras van Waterstaat naar Binnenl. Zaken werd sterk bestreden door de heeren Ba ve laar en Beclaerts, op grond dat ze niets met het onderwijs te maken hadden. De minister Tak ontkende dat ten stelligste en betoogde, dat landbouw als bedrijf bij Waterstaat behoort en blijft. De heer Beelaerts stelde een motie voor, de wenschelijkheid uitsprekende om de zorg voor alle landbouwaange- terwijl zij een vuur aanlegden, waren daarin eenige knollen geraakt en zij werden door de heerlijke reuk, die daaruit opsteeg, onweerstaanbaar aan getrokken, er iets van te eten. Geleerden hebben de aardappelen afwisselend als voedingsmiddel en als gewone lekkernij aangeprezensommige beschouwden ze ook als de oorzaak van vele kinder ziekten. Over het algemeen zijn kleine aardappelen niet zoo goed voor de gezondheid, daar het spiritusgehalte zich niet genoeg heeft kunnen verdeelen. Het watergehalte in de grootere aardappelen is natuurlijk hooger..." vMag ik u ook een komma aanbieden?" viel juffrouw Blankenstein hem ironisch in de rede. Baron Achim liet droefgeestig het hoofd hangen. Zoo gaat het mij nu altijd. Pas ben ik in de gelukkigste stemming, of het noodlot plaatst zich weer voor mij. Als een gezonde jongen kom ik ter wereld daar word ik aangegrepen door de mazelen, welke mij een hartkwaal achterlaten. Op het examen ben ik aan mijn Duitsch opstel, en ik wil juist het woord Goethe neerschrijven, daar mompelt mijn rechter buurmanJroszer Jott, wat moet dat worden en ik schrijf Goethe met een J. en zak daardoor voor mijn examen. Ik kom hier en gevoel mij in den zevenden hemel daar ontmoet ik mijne genadige tante, die geen scherts verdragen kan legenheden zooveel mogelijk in ééne hand te vereenigen en daartoe eene afzonderlijke afdeeling te vormen bij Waterstaat, welke motie werd bestreden door den heer Zaaijer. De heer A. Van Dedein stelde dezelfde motie, doch zonder voor te schrijven dat een landbouwafdeeling bij het Departement van Waterstaat moet komen. De motie-Beelaerts is verworpen met 67 tegen 19 stemmen over de motie- Van Dedem staakten de stemmen (43 tegen 43). Maandag herstemming en beslissing over de zaak-zelve. Bij Hooger Onderwijs verheugde de heer Vermeulen zich over de voor genomen wijziging der Artsen wet, om en einde te maken aan onvoldoende •oorbereiding en drong aan op beper king van het aantal faculteiten, zoo dat niet aan alle universiteiten alle faculteiten vertegenwoordigd zouden zijn, en opheffing der theologische faculteit. De heer »e Beaufort vroeg over brenging der leerstoelen van moderne talen van Groningen naar Utrechtde heer Vergen» pleitte voor het behoud te Groningen. De heer Roëll bestreed den heer Vermeulen en drong aan op een leer stoel voor psychiatrie. De minster -verklaarde, dat- de wijziging der Artsenwet geen verande ring brengen zal in de bepalingen op het Hooger Onderwijs. Bij herziening der wet op het H. O. zou hij niet de wijzigingen, gewenscht door den heer Vermeulen, kunnen aanbrengen. De minister overweegt om academische voorbereiding te eischen voor de taalleeraren M. O. Het vol gend jaar zal de uitslag der overwe gingen over de psychiatrie blijken. Subsidiën voor de ambachtsscholen te Groningen, Leiden, Rotterdam, Haarlem en Leeuwarden werden ver dedigd door de Heeren Van Beunineen. Vermeulen, Van Velzen, Heldt en Rink, die echter op uitgebreider schaal steun verlangden. De Kamer heeft tot toelating van den heer Tydeman besloten. In de den 7 dezer gehouden algemeene vergadering der Liberale Unie werden tot leden van het bestuur gekozen de heeren rar. H. Goeman Borgesius, 's Gravenhage; mr. P. Rink,- Tiel; mr. M. Tydeman Jr.? Breda en mr. A. C. Visser, Gorinchera, welke heeren, met uitzondering van den heer Visser, de benoeming hebben aange nomen, zoodat nog ééne vacature voor het oogenblik onvervuld blijft. Inge volge het huishoudelijk reglement heeft het bestuur de betrekkingen in zijn midden opnieuw verdeeld en de heeren mr. E. E. van Raalte en R. van de Werk respectievelijk tot voorzitter onder-voorzitter herkozen, terwijl de heer R. van de Werk (Vossiusstraati 5, Amsterdam), voorloopig tevens zal optreden als penningmeester. Het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Cotnité, te Utrecht, (Vóorz.1 de heer H. F. Bultman, secretaris de heer L. Max) heeft zich tot den mi nister van Waterstaat gewend met eer? adres, waarin wordt verklaard, dat he comité de oprichting eener Nederland sche Kamer van Koophandel te Londer met ingenomenheid heeft begroet, ei inzonderheid het door haar genomer initiatief tot bevordering der handels belangen van Nederland, met betrek king tot de land-, tuinbouw-en zuivel producten, van. het hoogste gewich acht. De in die Kamer over dit onder werp gevoerde besprekingen hebber verschillende land- en tuinbouwmaat schappijen hier te lande geleid tot he overwegen der middelen, waardoor d( reeds aanzienlijke handelsbetrekkinger tusschen Nederland en Engeland noj meer uitgebreid en op meer degelijk< en vertrouwbare grondslagen gevestig< kunnen worden. Als gevolg hiervai heeft de Friesche Maatschappij vat Landbouw voorgesteld, op de gronder in een bij het adres gevoegd rappor van haar consulent (den heerK. H. M van der Zande) ontwikkeld, een consi lent in Engeland te doen aanstellen. Het comité wendt zich daarom tq den minister, met het verzoek, in over leg met zijne ambtgenooten van Binnen landsche- en Buitenlandsche Zaken, t Gravin Hilde lachte en vroeg: //Is u dat op het examen werkelijk overkomen „ZekerGij kunt u begrijpen, hoe mijn spelkunde beoordeeld werd. Sinds dien tijd doet het mijne zenuwen aan, wanneer ik den naam van den ouden geheimraad lees en wanneer iemand hem in mijne tegenwoordigheid noemt, krijg ik een schok door mijn lichaam en geloof dan steeds aan eene boosaar dige toespeling." vMaar daarna hebt ge toch uw examen nog gedaan, nietwaar?" vroeg Hedwig. „Met glans, wanneer mijne beschei denheid zich van deze uitdrukking bedienen mag „Hemel, daar komt Kussow aan maak dat ge bij uwe menschen komt, mijnheer von Sedlnitzky, anders volgt er nog eene strafpredikatie!" De jonge man keek in de aangeduide richting, waar men een ruiter zag aankomen en daarna naar de arbeiders, die half achter de rook van het vuur verborgen waren. „Ik waag het er bij," besloot hij. „De dames moeten toch wat te eten hebben Daarna roerde hij met zijn stok in de asch en haalde er een der aardappelen uit, welke hij met zijn mes schoon maakte. Hij sneed er een stukje af en toen het onderzoek bevredigend was afgeloopen, stak hij de rest op de punt van zijn mes en bood he juffrouw Blankenstein aan, met d woorden: „Die Mutter sprach': O, Heinrich mein, Nimm diese Bretzen, sie sei Dein.... Ach, hemel, ik heb mij die ve wenschte woorden immers afgezworen Ik zal de aardappelen op dien stee brengen en mijn mes er bij leggen - dat kunt ge daar wel laten liggen. Ht tafelreglement luidt: de aardappels van de asch ontdoen en zich niet d< mond branden." Daarbij zocht zijn bl; het teedere mondje der gravin. Toen hij alles in gereedheid ht, gebracht, overtuigde hij zich, dat Kusso den arbeiders genaderd was en zeidi „Nu op het rapport, dames, smakelijke maaltijdDaarna licht hij bevallig zijn hoed en verwijdert zich. De meisjes zagen hem daari met den opzichter spreken, die vlucht gegroet had. In de blauwe oogen van de graV schitterde een warme gloed, toen zeide: „Het is toch een aardige jongt en zeer amusant ook. Ik begrijp mat niet." (Wordt vervolgd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1