dezen zaamheden des avonds te 7 uur te laten eindigen. In de centrale nijverheid werden vele bezwaren geuit. Of de invoering van de arbeidswet in de kleinere bedrijven eene vermin dering van het aantal jeugdige perso nen ten gevolge had, is voorloopig moeilijk te constateeren. De algemeene dispositie der gebouwen en grootere inrichtingen liet in den regel niet veel te wenschen. In de meeste der door hem bezochte fabrieken en werkplaatsen verkreeg hij den indruk, dat geene maatregelen, althans niet op voldoende wijze, geno men worden, om de arbeiders tegen mogelijke gevaren te beschermen. De inspecteur in de derde inspectie meldt, dat verschillende arbeidgevers de wettelijke zorg voor een deel hunner werklieden vrij overbodig achten. De inrichting der bezochte fabrieken en werkplaatsen ten opzichte van de gezondheid, liet meermalen te wenschen. Ook de beveiliging tegen ongevallen in fabrieken enz. is meestal beschouwd als een factor van ondergeschikten aard, waarmede weinig rekening is gehouden. Blnntnlandtch nieuws. Texel. Gemeenteraad. Vergadering van Zaterdag ia Dec. Tegenwoordig 9 leden, de heeren Coninck Westenberg, F. Keijser, Boon, Zijm, Roeper, Dros, C. Keijser Pz., Koning en Bakker. Afwezig de heer Brouwer. Een vacature. Voorzitter de heer Coninck Westenberg (Weth.) Na opening der vergad. notulen gelezen en goedgekeurd. ■f] De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken y Prov. bladen en circulaires; Schrijven Commissaris des Konings, dat idde aan den heer C. M. Kooy eervol ontslag Gij is verleend als burgemeester van Texel; Bericht van den heer C. M. Kooy, dat hij ontslag neemt als lid van den gemeente raad en waarbij hij afscheid neemt van den raad Schrijven van den inspect. voor de rijkstelegraaf, dat mej. C. C. Daalder is toegelaten als plaatsvervangster aan het telefoonkantoor den Hoorn Van den heer Van 't Veer, berichtende de aanneming van zijne benoeming tot Hoofd der School te Midden-Eierland Van den heer Heeroma, Hoofd der Sehool te Koog, dank betuigende voor verhooging zijner jaarwedde; Idem van den heer Beukenkamp, burge meester te Helder, dat tot lid der Provin ciale Staten is benoemd de heer G. J. O. D. Dikkers; ijr Idem van den Comm. d. Kon., dat G. YV C. Hoek is aangesteld als rijksveldwachter, alsmede dat hem ontslag is verleend als D gemeenteveldwachter Idem van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, houdende afwijzende beschikking op het verzoek van den Raad, tot aanleg van een haven te Oos terend, op grond dat volgens Ministers gevoelen geen aanleiding bestaat om alhier een tweede haven aan te leggen. Al deze stukken voor kennisgeving aan genomen. Goedgekeurd een concept-besluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening van hoogstens f 6000. Daarna worden benoemd u Tot Regenten van het Algemeen Wees- l^!' huis, de heeren P. P. Kikkert en Joh. S. i Keijser, aftredende )oni< tot Regentes mej. Zoeteliefv.Koorn; ags Tot Commissaris over de Bank van ïhajJ Leening de heer W. C. Reij, aftredend; ;jeri Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur de heeren C. P. Keijser, van den Burg en J J. W. Bakker, van Oosterend, aftredende. 1' Een schrijven van den heer de Jongh, )e f benoemd Hoofd der School te Waal, meldende wanneer hij zich daar zal vesti- f 1 gen, voor kennisgeving aangenomen, r Goedgekeurd een voorstel van B. en W. f om aan den heer Dijkstra, onderwijzer te Koog, voor de tijdelijke waarneming van en de school te Midden-Eierland eene toelage •JHp van f 7 's weeks toe te staan. EB| Besloten om aan den veldwachter Bruin irlf< van de Waal, voor de tijdelijke dienst als boei veldwachter aan de Burg, eene toelage te re verstrekken van f 1.25 per dag boven zijn d«Sj tractement. Voorgelezen een schrijven van den heer i Schaap, Hoofd der School te den Hoorn, berichtende dat door hem is opgezegd de huur van het lokaal, gebruikt voor de *7 gymnastiek aan den Burg, als zijnde dit eert niet meer noodig, daarbij tevensbedanken- I I de voor de subs., daarvoor van de gemeente rbO genoten. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den heer J. P. Thijssen, -verzoekende de subsidie vroeger verleend |,aan de gymnastiekschool, voor dit jaar te voor de zwemschool. Hj j De heer W. K. Bakker is in beginsel IIdaartegen. Ijl.*. De heer C. Keijser Pz. stelt voor dit Hli-tverzoek aan te houden. Aldus met 8 tegen •4r H stem besloten. t Verzoek van mej. BoelingHesse om .(•ene gratificatie. Op voorstel van den heer C. Keijser Pz., net 6 tegen 3 stemmen besloten aan Een reclame tegen den H. O. van G. Krul, lichtwachter te Eierland, kan wegens te late inzending niet in aanmerking komen. Schrijven van den heer C. Bosman, te Alkmaar, houdende verzoek tot intrekking van een vroeger door hem gedaan verzoek om grond in erlpachthieraan wordt gevolg gegeven. Gunstig wordt beslist op verzoeken van de heeren T. de Beer, D. Bakker Cz., Kaan en Koopman, te Oudeschild, tot het leggen resp. van een trap tegen den haven- dijk en van twee bruggetjes. Worden in behandeling gebracht adres sen van de heeren F. van der Sterre en J. van der Sterre, te Oudeschild en C. Bosman, te Alkmaar. De hoofdzaak van deze adressen is dat de beide eerstgenoemde heeren hun gebouw voor garnalenkokerij hebben ver kocht aan laatstgenoemde en zij verzoeken dat door den Raad aan den heer Bosman zal worden overgedragen het recht van erfpacht op den grond, dat aan eerstge- noemden was toegestaan. De behandeling van deze adressen vorderde nogal geruimen tijd. Besloten werd de bestaande contracten met de heeren v. d. Sterre te vernietigen en aan den heer Bosman in erfpacht af te staan de grond, thans door de heeren v. d. Sterre in gebruik. Een verzoek van den heer Dros, om te mogen verbeteren en verbreeden een bruggetje bij het huisje van L. Kaan, zoomede tot het leggen van een dam bij zijn pakhuis, wordt toegestaan. Op een adres van Zwanenburg e. a., verzoekende dat een begaanbaar pad zal worden gemaakt bij de nieuwe haven en havendijk, antwoord de Voorz. dat bij de aanbesteding van het onderhoud der haven werken, het begrinten van dat terrein is inbegrepen. Een verzoek van C. Kuiper, M. Vlaming en J. J. Bakker, visschers te Oosterend, houdende verzoek om in de haven op hunne vaartuigen garnalen te mogen koken, nu de haven is vergroot, geeft tot drukke discussien aanleiding. Door B. en W. wordt voorgesteld om afwijzend te beschikken. De heer Koning verdedigde het verzoek en werd daarin ondersteund door den heer C. Keijser Pz., die eene voorwaardelijke vergunning wenschtemet 5 tegen 4 stem men werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Daarna ging de raad in geheime zitting tot behandeling van het suppl. kohier voor den Hoofdei. Omslag. Na heropening wordt hetzelve vast gesteld. Een schrijven van het bestuur der 30 gem. polders op Texel, tot verbetering der rijwegen bij de haven en het maken van een op- en afrid, wordt door de late ontvangst niet behandeld; door de heeren Koning en C. Keijser Pz. worden echter de noodige toelichtingen gegeven en daarna eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Koning, Keijser en Dros, welke met het Dag. Bestuur deze zaak zal onderzoeken en in een volgende vergadering advies zal uitbrengen. Een schrijven van schipper P. Keijser Tz., in overweging gevende om bij stormachtig weder de haven met een ketting te blok- keeren, wordt na bespreking, niet voor ui ivoering vatbaar geacht. Bij rondvraag zegt de heer Bakker, dat hij wel heeft gezien de oproeping van een onderwijzer voor den Burg maar niet voor Oudeschild, waarop de Voorz. de toelichting geefl dat eene oproeping van sollicitanten voor onderwijzers aan de scholen te Burg, Oudeschild en Zuid- Eierland is opgezonden. De heer C. Keijser Pz. vestigt de aan dacht op de toestand van een straat te Oudeschild, het schelpenpadje en de straat in de Waalderstraat. De Voorz. zegt daarin te zullen laten voorzien. Daarna wordt de vergadering gesloten. (Tex. Ct.) Schngeu. Aan de vrijwillige oe feningen in den wapenhandel, deze week aangevangen, wordt in onze gemeente dooreen twaalftal jongelieden van 1720 jaar deelgenomen. Het onderricht wordt verstrekt door een onderofficier van den Helder. Het theoretisch onderwijs wordt gegeven in een der lokalen van de O. L. S., terwijl men zich practisch in de achterzaal van de Landbouw-societeit Cérès zal oefenen. Alkmaar. In het begin van het volgend jaar zal alhier wederom het zoo beroemde Weihnachts-Oratorium van Müller te Cassel worden opgevoerd. Nu echter heeft de Commissie zorg gedragen, dit Oratorium te vereenigen met het niet minder sehoone werk //Die Heilige Dreikönige" van denzelfden componist. Alkmaar. Het vrijwillig brand weerkorps alhier„Kracht en Vlugheid," het eerste van dien aard, dat hier werd opgericht, herdacht op 14 dezer zijn 12 jarig bestaan. Heer-11 ufo waard. De hevige regen- èn stormvlagen van jl. Zondag avond hielden velen, n.1. hier, niet in huis. En geen wonder ook. De zang vereniging //Crescendo', gaf bij den heer K. v. d. Oord eene uitvoering, aangename avond is 't geweest. Goed in maat, liefdelijk en welluidend is er gezongen. De krachtige inspanning van den Directeur, de heer Meurs, 0111 de jeugdige zangers op de hoogte te brengen, waarop zij staan, verdient alle lof en wordt ook door de zangers zei ven zeer gewaardeerd. Als bewijs daarvan vereerden zij hunnen leider met eene sierlijke dirigeerstok. Hcer-Utigownnrd. In de den 9 dezer gehouden vergadering van de Kiesvereeniging //Burgerplicht" alhier, werden tot bestuursleden gekozen de heeren K. Molenaar en P. Meereboer en tot secretaris de heer C. H. Marschal, terwijl de heer J. Winkel de candidaat der vereeniging werd voor de vacature in den gemeenteraad, ontstaan door het overlijden van den heer Jb. de Boer. Hcer-Hugowaaiul. De influenza heerscht alhier en in de omstreken in hevige mate. Verscheidene sterfgevallen komen voor. Zuidsciiarwonde. De Raad dezer gemeente heeft de begrooting voor 1892 vastgesteld in ontvang en uitgaaf on f 13.266.97. 6 p Rovcnkarspel. Jl. Maandag hield de Gemeenteraad alhier eene vergadering, waarin de geloofsbrieven van den heer H. Boers, tot lid van den Raad benoemd ter vervanging van het overleden lid C. Schuurman, werden onderzocht en in orde bevonden, weshalve tot toelating werd besloten. Vervolgens werd een ontwerp van een vernieuwde instructie voor den Gemeen te-ontvanger aan het oordeel van den Raad onderworpen, die het onveranderd vaststelde. üeogkargpel. 22 Dec. a. s hoopt de alhier gestationneerde brigadier tit.K de heer C. Koelewijn, den dag te her denken, waarop hij voor 25 jaren in 's Rijks dienst trad. Egmond aan Zee. Tot gemeente arts alhier is benoemd de heer dr. Holm, te Hengeloo. Urk. Op het verzoek om ver grooting der haven is door de regeering geantwoord, dat het algemeen scheep- vaartbelang niet in genoegzame mate bij de vergrooting van de haven van Urk betrokken is, om de daarvoor ver- eischte aanzienlijke uitgaven te wettigen. Tjallcbcrd. Gisterenmorgen is alhier appèl gehouden. De ploegbazen hebben een onderhoud gehad met den aannemer, die niet gezind is aan den eïsch van verhooging te voldoen. Besloten werd vol te houden. Morgen is er weer appèl. Namens den Bond voor Algemeen Stemrecht, heeft de heer Vitus Bruiusma hulp toegezegd. Eene extra politiemacht was in het dorp. De stakers zijn rustig vertrokken. Men schrijft uit „Hollands Noor derkwartier De stoomgemalen en windmolens zijn druk bezig om de polders en meren te ontlasten van het vele water en de vaarten en ringslooten behoorende tot het college der „Uitwaterende slui zen" zijn daardoor aanmerkelijk gerezen. De waterschappen in Noord- Holland, die het water door stoomkracht verwijderen, zullen over 1891 geen groote saldo's behouden, daar in dit jaar buitengewoon aanzienlijke sommen voor steenkolen besteed worden. Marine en Leger. De luit. ter zee lste kl. J. Hartog, behoo rende tot de rol van Hr. Ms. torpedo- instructieschip ,/Marnix" en gedetacheerd bij den lorpedodienst, wordt met 21 dezer op non-activiteit gesteld. Te zijner vervanging is aangewezen de luit. ter zee 2de kl. E. E. Dullemond. Bij Kon. besluit is aan den kapt.-luit. ter zee H. G. Hildebrandt vergunning verleend tot liet aannemen der versierselen van ridder 2de kl. der orde van de Kroon van Pruisen, hem geschonken door Z. M. den Keizer van Duitscbland, Koning van Pruisen. De 2de luit. R. C. van Heekeren, van het 5de bat. lste reg. infanterie, alhier in gar nizoen, wordt met 2 Jan. a. 3. voor den tijd vaa 10 maanden gedetacheerd bij de mili taire verkenningen te 's Gravenhage. Benoemingen, enz. De „Staatscourant" bevat de statuten der volgende Vereenigingen, als rechtspersoon erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Stbl. No. 32)1. Yuurstokers-Vereeniging „Welvaart en Vooruitgang", alhier (gewij zigd) 2. „Vereeniging tot instandhouding van het ondersteuningsfonds voir brandspuit gasten", te Enkhuizen. Onderwijs en Examens. Jl. Donderdagavond vergaderde de afdee- ling Zijpe van „Volksonderwijs". terwijl tot penningmeester werd benoemd de heer G. Vrijburg. Bij acclamatie werd goedgevonden de be antwoording der Vragenlijst van de gemengde Commissie van Onderwijs op te dragen aan den Secretaris. Bij de gewone rondvraag vroeg de heer Bossen hoe het gaat met lint sparen op dc school, waarop de lieer Stadt antwoordde in bevredigenden zin. Betreffende liet nog onbestemde batig saldo der schoolspaarlinnken werd besloten aan de hoofden der scholen te verzoeken opgave te doen omtrent dit batig slot aan elke spaar bank, omdat dit noodig is voor een even tueel voorstel omtrent de bestemming daarvan. De heer de Vries betreurt ten slotte het slecht bezoeken der vergaderingen en vraagt of daarvoor niet iets kan worden gedaan. Kerknieuws. De heer D. Sypkens, candidaat te Goor, hoopt 10 Jan. a. s., 's nam., te Schellink hout zijne intreerede te houden, na 's voorm. bevestigd te zijn door ds. Cannegieter, pred. te Goor. Rechtszaken. Kanton Helder. Zitting van 6 Dec. 1891. Uitspraken. J. H., te Helder, openbare dronkenschap, f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. A. v. W.( R. J. V., J. S., K. K., B. J. d. R., J. P. L. en J. v. W., te Helder, visschen in eens anders visebwater zonder vergunning, boete f 0.50, subs. 1 dag hech tenis. K. H., W. K., A. de B., H. R., J. D. S. en P. B., te Helder, openbare dronkenschap bij eerste herhaling, f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. A. O., te Helder en J. H., te Texel, op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voorzorgsmaatregelen te gen het aanrichten vau schade te hebben genomen, f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. A. D., te Helder, openbare dronkenschap bij vijfde herhaling, 3 dagen hechtenis. C. B., te Wieringen, jagen zonder acte en vergunning, 2 maal f 3 boete, subs. 2 maal 2 "dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het geweer. J. de J., te Heldee, openbars dronken schap bij eerste herhaling op twee tijdstippen, 2 maal f 3 boete, subs. 2 maal 3 dagen hechtenis. J. B., J. V., H. Z., C. V. en T. R., te Helder, openbare dronkenschap, f l boete, subs. 2 dagen hechtenis. M. J. S., te Helder, opeubare dronken schap, f 3 boete, 'subs. 3 dagen hechtenis. A. C. H., te Helder, openbare dronken schap op twee tijdstippen, 2 maal f 1 boete, subs. 2 maal 2 dagen hechtenis. Landbouw en Veeteelt. In de den 9 dezer bij den heer J. C. Hofdijk te Heerhugowaard gehouden ver gadering van de hengstenvereeniging voor Alkmaar en omstreken is besloten de ver eeniging te ontbinden en den hengst „Horsa" in het openbaar, half Januari 1892, te verkoopen. Het fraaie dier, dat met verscheidene eerste prijzen, o. a. teGorin- chem, Hoorn en Alkmaar en met premiën van f 250 en f 100 werd bekroond, zal, naar wij hopen, onze provincie niet verlaten. Buitenland. Frankrijk. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Wat eene onstuimige zitting, die van jl. Vrijdag in de Kamer van afgevaardig den Eene kokende zee. Het was te verwachten. De interpellatie van de heeren Hubbard, Richard en Turrel over de manifestatie der bisschoppen en inzonderheid over die van den aartsbis schop van Bordeaux, en al wat aan de kerk of de geestelijkheid raakt, ont ketende in Frankrijk de hartstochten (zooals wij in ons vorig nummer reeds kortelijk hebben medegedeeld). De minister trachtte o. a. den aarts bisschop van Bordeaux te verontschul digen, die hem te zijner rechtvaardiging een brief had geschreven en dien brief las de minister voor. Er is gezegd, dat deze aartsbisschop een republikein is. Spreker weet er niets van. In elk geval is het een priester in de nobele opvatting van het woordhet is een man van hart. Alleen is zijne pen loms wat al te scherp. Spreker heeft een brief tot hem ge richt om opheldering omtrent de sta tuten der nieuw opgerichte vereeniging en hem tevens doen weten, dat de ver eeniging in strijd zou zijn met de wet. Het antwoord op dien brief is hij wach tende. Hebt gij dergelijken brief ook gericht tot de vrijmetselaars vroeg de heer de Kergolav. Er is hier geen sprake van de vrij metselaars. Wat mij betreft, ik ben geen vrijmetselaar, was het antwoord. Ik wel, zeide de voorzitter en ik kan antwoorden, dat de orde der vrijmetse laars sinds lang eene gewettigde ver eeniging is. Gewettigd ook door Pius IX, die er toe behoorde. Geweldig en langdurig rumoer van de rechter- en bijval Yan de linkerzijde. Het is eene afschuwelijke leugen, liet 1 de heer Baudry d'Asson volgen, j Gij hebt eene lastering uitgestooten, j deed bisschop Freppel hooren. De voorzitter riep hem deswege tot de orde, met opteekening in de notulen. 1 De heer Paul de Cassagnac stond op, kruiste de armen en keek den voorzitter strak en dreigend aan. Denkt gij dat ik bang voor u ben vroeg de voorzitter. Gij zijt een leugenaar en een laste raar! antwoordde Paul de Cassagnac. Een der leden verweet den voorzitter, dat hij in den persoon van den Paus alle Katholieken beleedigd heeft. Daar ik zelf vrijmetselaar ben, zeide de voorzitter, zoo kan ik den Paus niet beleedigd hebben door hetgeen ik gezegd heb. Eenige verdere discussie volgde. Paul de Cassagnac verklaarde, dat hij de interpellatie als eene uittarting be schouwde. De wittebroodsweken zijn voorbij met het apaisement is het uit de periode van den strijd begint weer, want de republiek maakt misbruik van het geduld der rechterzijde. De Katho lieken moeten zich wel tegen de regeering keeren, willen zij 'hun geloof niet ver zaken. De geestelijkheid is in opstand gekomen tegen de snoode wetten. Vergeet niet sprak de heer Tony Révillon, dat het met het Boulangistisch avontuur gedaan is. Het debat eindigde hiermede, dat de voorzitter Floquet acht verschillende motiën van orde voorlas. Daaronder was er een van mgr. Freppel om tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan, doch deze werd met het opheffen der handen verworpen. Daarop kwam in stemming de motie van den heer Hubbard, welke verworpen werd met 346 tegen 104 stemmen. De minister de Freycinet verklaarde zich te vereenigen met de motie van den heer Rivet, luidende „De Kamer, overwegende, dat de jongste betoogingen van een deel der geestelijkheid den maatschappel ijken vrede in gevaar konden brengen en dat die handelingen eene ernstige schending zijn van de rechten van den Staat, doch vertrouwende in de verklaringen der Regeering en er op rekenende dat zij de noodige maatregelen zal nemen om aan allen eerbied voor de wet in te boezemen, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd met 243 tegen 223 stemmen aangenomen en de zitting onder eene levendige opwinding opgeheven. Het is onjuist wat de bladen melden, dat er bij de jongste onlusten te Rio Janeiro 50 Franschen omkwamen. Slechts één Franschman werd gedood. De Fransche zaakgelastigde kreeg bevel om het gouvernement van Brazilië daarover te onderhóuden. Muitacliland. De Keizer met Prins Hendrik vertrok gisteren naar de werf „De Vulcaan" te Bredow en doopte daar het nieuwe pantserschip „Weissenburg," zoo genoemd ter her innering aan het feit, dat daar de eerste overwinning werd behaald, die tot de Duitsche eenheid leidde. Transvaal. Onder guarantie der Regeering is eene nieuwe overeen komst gemaakt met de Nederl. Afrik. Spoorwegmaatschappij betreffende eene spoedige verbinding der lijn Pretoria- Naalrivier met de Kaapsche spoorwegen. De Kaapsche Regeering schiet daarvoor 400.000 p. st. voor en verkrijgt liet: recht, de nieuwe lijn te exploiteeren. Chili. De minister van BnitenL Zaken heeft een rondschrijven gericht aan de vertegenwoordigers der Regee ring in het buitenland. Daarin noemt bij beslist onjuist al de inlichtingen, waarop de verklaringen van president Harrison ten opzichte van het incident met de matrozen der „Baltimore" be rusten. Hij wijst den vertegenwoordi gers op het openbaar gemaakte verslag van de toedracht der zaak, waaruit de beleed igende taal van den Amerikaan- schen gezant, den heer Egan, blijkt. De minister zou nooit een aanval- lande politiek volgen, doch ook nooit: een politiek van vernedering goed keuren. Eng.-lndië. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de onlusten in Mongolië geëindigd zijn. Te Pakou zijn 24 rebellen, wegens den moord op Chris tenen gepleegd, onthoofd. Een districts hoofd, die de moorden niet verhinderd had, heeft zich door vergif het leven benomen, uithoofde van de berisping» hem van regeeringswege toegediend.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2