L II DE AVONTUREN dezprsiCf En tegen dit een derde staan twee derden over, die, op 100,000 Joden en 82,000 kerkeloozen na, allen tot de onderscheidene Protestantsche gezind heden behooren. NABETRACHTINGEN VAN DEN RAAD- Ge Het is van- ondergeschikt belang of een brug een passenden naam ontvangt. „Als het kind maar een naam heeft, zegt men en dat is zoo. Waarom de nieuwe brug nu Keizersbrug gedoopt is? Naar de Keizer straat, zeggen B. en W. Maar hoe komt de Keizerstraat aan dien naam? Is dat ter herinnering aan het bezoek van den een of anderen Keizer In ieder geval, als men zich de moeite geeft zoo'n brug o fficieel een naam te geven, dan had men zich, dunkt ons, ook de moeite wel kunnen geven, die doop met eenige plechtigheid te ver richtenbij de opening. Eene openings rede met de gewone gemeenplaatsen, „dat er nu in eene bestaande behoefte is voor- zien," enz., enz., kost der gemeente geen geld. Dat de oude veerman tot brugwachter is benoemd, is o. i. niet alleen billijk, maar zeer prijzenswaardig van den Raad. Want I niet altijd houdt men zóó de billijkheid I in het oog. Ook hier was slechts de meer derheid zoo welwillend. Getuige de omstan digheid dat die benoeming met slechts 14 f stemmen geschiedde. Met algemeene stem- [men waren o. i. beter geweest, meer in 1' overeenstemming met de billijkheid. Bij de vaststelling van het Reglement I voor het Ziekenhuis, deed de heer Zur- muhlen zeer correct de vraag of de wijzi- $jgingen daarin zijn aangebracht in overleg met Bestuurderen en bekwam daarop een stemmend antwoord. De heer Franken ichter kreeg op zijn vraag, of dat reglement de vorige zitting was voorgelezen, een bntkennend antwoord, waarop Z.Ed. ver telaarde er dan niet voor te kunnen stemmen, pmdat z. i. het publiek recht heeft den Inhoud te kennen. Spreker voegde er nog Ibij, dat in eene openbare zitting de zaken j)penbaar dienen te worden behandeld. Niets is meer waar dan dit en wij zijn heer Franken dankbaar voor die Vodbemerking. rob Zonder discussie, met eenparige stemmen, rerd het voorstel des voorzitters aange- Q^i^iomen om ontheffing van de verplichting 1 lot oprichting van een gymnasium te ver- "J"e,':oeken. Op1 Dit besluit niet, maar het feit, dat het onder discussie met algemeene stemmen geno- "aen werd, heeft ons verbaasd. Ontheffing ch van die verplichting kan alleen ver- TTïend worden op grond van art. 6, 3e alinea, VI'aiden.deMocht in eene gemeente van loven wintig duizend zielen op lezoek van een gym- TA asium weinig te rekenen zijn, dan kan zoo- Mj'anige gemeente door ons van het voorschrift 'er eerste zinsnede van dit artikel vrijgesteld Bij -orden. De vraag rijst, of de leden van den Raad lard ^en volkomen overtuigd zijn, dat er op het ezoek van een gymnasium alhier weinig rekenen valt. Gaat die bewering op, is ie bewering niet wat erg gewaagd in eene Cmeente, waar de bewoners voor een groot eel behooren tot standen, die hunne zonen n der .734 756: Het irstmüt den aard der zaak gaarne de gelegen- L450 )OT eid tot hooger onderwijs zouden geopend illen zien Wij kunnen niet eens bogen ten tiP ccne Hoogere Burgerschool, welke stich- De Dor idag£) Scha lader De elen E. chrl dere eldfl iede »ndv :igd van SIDI-FROUSSARD. Naar het Fransch van G; Le Faure. Een sigaar? vroeg hij. Dank uik heb Josephine, itwoordde de oude soldaat, eene vartgebrande aarden pijp uit zijn ^^J>rstzak halend, die veel overeenkomst ™d met hetgeen men bij ons wel eens teuswarmers* pleegt te noemen. Uit anderen zak kwam eene leeren !urs te voorschijn, versierd met veel- eurige ballen en slecht haakwerk; aruit nam hij een prop tabak en gon Josephine langzaam en voor- ;htig te stoppen. Ziet u, mijnheer de journalist, gd 5de hij rookende, Josephine is net 1 ikvijf-en-twintig dienstjaren r campagnes...., en wonden Kijk dien steel eens aanEr was tijd, waarin hij dertig centimeters ïg washet was de schoonste pijp het geheele escadrontoen is korter en korter geworden en BCh ^Ief st°k{e doch liet er dadelijk lancholisch op volgen Nu ziet gij, wat er tan ons is ^geblevenO, als Josephine niet er mede wilde, zou het mij zijn of >rCv.nik.-ci: KALI meene nu niet, dat wij de stichting van een gymnasium of Hoogere Burgerschool ten koste van alles zouden willen zien door drijven. Maar dat zoo'n belangrijke zaak niet eens wordt besproken, dat niemand van de 17 raadsleden zelfs de vraag doet, of de Voorzitter overtutgd is, dat het motief bij art. 6, 3# alinea genoemd, hier aan wezig is, zie, dat vinden wij wel een beetje er over heen loopen, dat kunnen wij kwalijk correct vinden. Het bestaan van het geval, waarin de wet heeft voorzien, zou o. i. alleen kunnen blijken door eene openbare oproeping aan ouders en voogden, of zij, bij de eventuóele oprichting van een gym nasium, voornemens zouden zijn hunne kinderen of pupillen daarheen te zenden. Bij de keuze van de leden der verschil lende commissien zullen we niet lang stil staan. Dat in de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs geen enkele katholiek is gekozen, doet ons leed en is naar onze bescheiden meening hoogst onbillijk. De verdraagzaamheid, of misschien de erken ning van het beginsel van billijkheid, dat eenmaal ten grondslag lag aan de keuze van den heer Wijs, schijnt verdwenen. Toch had dit o. i. moeten leiden tot de benoeming van den heer Krugers of van den heer Seignette. In de poging om het Heldersche kanaal als vischwater te verpachten is men niet geslaagd. De vastgestelde minimum pacht som was f 200 en de eenige inschrijver, de heer Mens, schreef in voor f 171. De verpachting is dus niet gegund. De heer Zurmuhlen stelde nu voor eene herverpach ting uit te schrijven en dan een ander cijfer als minimum te nemen. Nog beter oordeelde hij in het geheel geen minimum te bepalen. Precies wat wij hebben aange raden. In ons blad van 14 October 11. schreven wij in de „Nabetrachtingen „Daar is nogal verschil in die sommen, wat ons doet denken, dat men (wat trouwens alleszins begrijpelijk is) gist naar de werke lijke waarde dezer visscherij Zou men, met het oog hierop, niet wenschelijk doen met in het geheel geen minimum-prijs vast te stellen Zou het geen aanbeveling ver dienen deze visscherij voor een minder aantal jaren maar eenvoudig aan den meestbiedende te gunnen Later leeren dergelijke zaken zich vanzelf schatten door de inschrijvingen. Zou dit niet beter zijn dan een minimum-pachtsom vast te stellen, die te laag, ja, maar ook te hoog kan zijn En nu heeft de uitkomst alweder onze vrees gewettigd en daarmede gaat een som aanvankelijk van f 171, die misschien spoedig zou gestegen zijn, voor de gemeente ver loren, tenzij men bij eene eventufiele herverpachting andere voorwaarden stelde. 'aurvuur «ij uesTema fijn. m\ tnén d als men uit de gemeente alhier te hulp moet komen niet gevaar loopen, mosterd aan te bieden na den maaltijd? Wij hopen het niet, maar vreezen er voor. Voor kennisgeving werd alweder aange nomen een adres van bewoners van Huis duinen, betreffende het verwijderen van de brandspuit aldaar, ten bate van 't Koegras. Wij hebben indertijd op deze vrij zonder linge manier van helpen gewezen, waarbij het eene deel der gemeente geholpen wordt ten koste van het andere. Aannemende nu dat het indertijd genomen raadsbesluit is uitgevoerd en het Koegras thans een spuit bezit, dan schijnt dat nog niet veel geholpen te hebben. Kort geleden toch hebben in 'het Koegras vrij hevige branden gewoed, waarbij de betrokken perceelen geheel afbrandden en dat ondanks de spuit! De zoo genoemde voldoende bluschmiddelen ter beschikking van Huisduinen, blijken nu, volgens het adres der bewoners, te bestaan in twee brandspuiten, de eene van het fort, de andere van den lichttoren. Het blijft bovendien nog altijd de vraag of bij Binnenlandsch nieuws. Anna Paolownn, 16 Dec. Voor een volle zaal trad gisterenavond in de vergadering van ons Nutsdepar- tement van wege het Hoofdbestuur als spreker op de heer Dr. Proost van Koog aan den Zaan. Zijn onderwerp waskarakter en karaktervorming. In bet eerste deel zijner rede toonde spreker in het breede aan, wat men door karakter verstaat in engeren en ruimeren zin. Door onderscheidene voorbeelden uit vroegere en latere eeuwen toonde hij ons mannen van karakter, ware voor beelden van geestbeschaving en zielen adel. Daartegenover noemde hij |mannen, beroemd en geleerd, maar karakterloos. Hierop doorgaande, beweerde spreker onze tijd lijdt aan karakterloosheid. Wat is hiervan de oorzaak? Spreker zegt in 't tweede deel zijner redevoering, geen afdoende verklaring hiervoor te weten, maar toch wil hij wijzen op enkele verschijnselen, die hiertoe mede werken. Hij noemt als zoodanig ten eerste de stoomgeest dezer eeuw alles gaat machinaal, één groote drijfkracht stuwt de menigte voort. Ten tweede de coöperatiealles vereenigt zich tegen woordig, overal en voor alles zijn Bonds en Vereenigingen. Er zijn partijen en de vele leden volgen blindelings hun partijhoofd. Er is geen zelfwerkzaamheid genoeg. De mensch vormt zich niet. Wat kan er nu gedaan worden om karakter te vormen en wie moeten hiertoe medewerken In de eerste plaats noemt de heer P. het huisgezin en geeft enkele behartigingswaardige wen ken daarbij ten beste, terwijl hij duidelijk in 't licht stelt, hoeveel misvorming er bij de opvoeding plaats heeft. Ten tweede noemt hij de school, niet door het aanbrengen van kennis, maar door de persoonlijkheid van den onderwijzer, voor wien de leerling eerbied moet gevoelen. Ten slotte noemt hij dienstig voor karaktervorming, de juiste beoefe ning der geschiedenis. Hij eindigt met het bekende vers van de Génestet: JS/een als teekenend een man van karakter. Met de grootste aandacht werd de begaafde spreker ten einde toe gehoord. Na de pauze trad de heer Van Wijk op, met een vertelling in Neder-Betuwsch dialect, getiteldEen prettig dagje, 't welk de lachspieren duchtig in bewe ging bracht. De heer M. Kooij droeg ten slotte voorZonder werk, een gedicht van J. H. Rigterink. De ver gadering eindigde met een gepast woord van hulde aan de heer Proost door den Voorzitter en den dank aan de overige heeren voor hun bijdragen en de talrijke toehoorders voor hunne belangstelling. Eginond aam Zee. Men tracht eene tram verbinding te krijgen van Alkmaar naar hier. Graveiihagc. Door een groot aantal ingezetenen zal aan de Regentes worden aangeboden een adres, met verzoek liet de stad bedreigend onheil af te wenden, door afwijzend te beschik ken op het verzoek van het gemeente bestuur alhier tot onteigening van gron- ik een stuk van mijzelven had verloren. En ongetwijfeld bedroefd bij de gedachte aan die nootlottige gebeurte nis, die zich iederen dag dreigender voor zijn geest plaatste, boog de oude soldaat zich weder over de verschansing heen en joeg dikke rookwolken door zijne neusgaten de lucht in. De Amerikaan keek hem tersluiks aanzijne wenkbrauwen waren licht samengetrokken als van iemand, die bezig is een moeielijk probleem op te lossen. Ik houd hem voor een braaf man, uw meester, zeide hij na eenige minuten. Met een ruk had. Pascal zich orage- keerd en de pijp in de hand genomen. 1 Mijnheer de journalist, antwoord de hij, tot uw naricht dient, dat ik 1 geen meester heb. En mijnheer Bariquet dan Mijnheer Bariquet is de oom van mejuffrouw Marcelle, dat is allesen ik ben de ordonnans van mejuffrouw... j Eene bekoorlijke verschijning, haastte Cockney zich te zeggen. Pascal's blik werd vriendelijker Een engel, mijnheer.... een engel, en niets geen nufje. Zij mag ons wel lijden. En onverschrokken Een ge- j weerschot doet haar niets meer aan dan een stuk muziek, ja, ik geloof, dat zij nog liever een geweer hoort dan een piano.... Twee, drie trekken aan zijne pijp en 1 hij vervolgde Met een geleide als dat van zijne nicht, heeft mijnheer Bariquet niets te vreezenliever dan haren oom levend in handen te zien vallen van die ver vloekte Zwarte vlaggen.... sloeg zij hem zelve het hoofd in. De Amerikaan luisterde aandachtig en begeleidde de woorden van den ouden soldaat met eene hoofdbeweging of een handgebaar, al naar de zin dier woorden het medebracht. Mijnheer Bariquet is een geleerde, niet waar vroeg hij, gebruik makend van een oogenblik waarin Pascal zweeg. Ja, antwoordde deze op minach tenden toonhij heeft den ganschen dag eene pen tusschen de vingers of hij zit met zijne neus in een oud prul van een boek. Daarom heeft zeker de regeering hem met deze zending belast, vervolgde Cockney achteloos. Het schijnt zoo, antwoordde Pas cal, plotseling achterdochtig geworden, want hij herinnerde zich de vermanin gen van Marcelle. De Amerikaan liet zich door dit laconisme niet afschrikken. Zonder twijfel volgt hij den tocht vóór de kolonnen vroeg hij dat zou nog gevaarlijker zijn dan het land te doorkruisen. Met een norsch gebaar viel Pascal hem in de rede Mijnheer de journalist, verklaarde Naar men tevens verneemt, hebben de Kamer van Koophandel en de Vereeni- ging voor Handel en Nijverheid, welke reeds op het juiste oogenblik, nl. toen het voorstel tot kanaal-aanleg nog in den Raad moest behandeld worden, hun bezwaren hebben kenbaar gemaakt, sedert het Raadsbesluit van 10 Nov. viel, niet stilgezeten en worden de noodige stappen gedaan, ten einde de uitvoering te ver hoeden. Tjalleberd. Op het gisteren door de werkstakers alhier gehouden appèl is besloten, de staking vol te houden. De toestand was een oogen blik zeer gespannen, doch de rust is niet gestoord. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 20 Dec., Oudesluis, voorm. 9.30, ds. v. Calcar. Ned. Herv. Kerk te Sint Maarten. Zondag 20 Dec., geen dienst. Marine n Leger. Den 1 Jan. a. s. wordt de kapt.-luit. ter zee J. J. de Bruijne als hoofd van het vak van uitrusting en havenmeester te Hellevoet- sluis verrangen door den kapt.-luit. ter zee H. van der Meer. Bij Kon. besluit is de kapt.-luit. ter zee D. L. M. E. Keus met 5 Jan. a. s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis en dat bevel opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee P. D. A. Frankamp. Bij elk der regimenten huzaren zullen in beproeving worden gegeven 10 sabels naar het systeem vau den Franschen majoor Dérué. Die sabels zijn voorzien van een rechte kling en dus meer bestemd om mee te steken dan om te houwen. Bij Kon. besluit is met 1 Januari a.s. aan de schippers bij 's Rijkswerf te Amsterdam, J. Adolfs en W. H. Aarends, op hun daartoe ge.laan verzoek, ter zake van vijf-en-zestig jarigen ouderdom, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens toekenning van het pensioen, waarop zij volgens de wettelijke bepalingen aanspraak hebben. Ruim een vierde van de ongeveer 550 jongens van Hr. Ms. opleidingsschip// Admi raal van Wassenaer" te Amsterdam is door de influenza aangetast. Een deel daarvan wordt in het Garnizocns-hospitaal, de overige jongens aan boord verpleegd. De ziekte is van een zeer goedaardig karakter. Zieken oppassers zijn van Hellevoetsluis naar de //Wassenaer" gezonden, om bijstand te ver- leenen aan het steeds aanwezige verplegings- personeel. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit is met het gezondheids onderzoek van uit zee aankomende schepen, roor Helder en Texel, voor den tijd van 3 jaren, belast de heer H. Bitter Jr., arts alhier. Bij Kon. besluit is mr. C. P. Donker benoemd tot burgemeester der gemeente Sijbekarspel. Ondorwijs en Examens. Mejuffr. J. C. J. van Haltum alhier heeft te Utrecht met gunstig gevolg examen afge legd voor apothekers-bediende. Tot onderwijzer te Scboorl is benoemd de heer J. van den Bos, te Vlaardinger-Arabacbt. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 20 Dec.Burg, voorm. 9.30, ds. Van Schaick. Waal, voorm. 10 u., ds. de Mazure. - Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. OudeBchild, nam. 2 u., ds. van Schaick. Oosterend, nam. 2 u., ds. Leffef. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Niessink. poopsgez. kerk te Texel. Waal, voorm. 10 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 20 Dec., nam. 1.30, Schagerbrug, ds. Hobus. hij, gij verspeelt uw tijd met mij te willen uithooren, want ik weet niets. Cockney lachte gedwongen. Zeg liever, dat ge uw consigne hebt, antwoordde hij. Pascal's pijp was uitgegaan hij sloeg voorzichtig op den nagel van zijn duim I de asch er uit, stak ze daarna in zijn I zak en bracht de hand aan zijn mond om een hevigen aanval van geeuwen I te onderdrukken. I Dat consigne zou dan voor het oogenblik zijn snorken, hernam hij. De Amerikaan loosde een zucht van i verlichting. Eindelijk mompelde hij. Ik heb, zoo wendde hij zich weder vriendelijk tot Pascal, in mijn j hut een ge.nakkelijken stoel staan, waarin gij op uw gemak dit consigne kunt ten uitvoer brengen. En gij dan vroeg Pascal, in 1 verzoeking gebracht door dit aanbod. O, ik heb mijn krib en bovendien moet ik mijn sigaar nog oprooken. I Binnen tien minuten ben ik bij u. In dat geval.... bonsjour, mijnheer de journalist. Bonsjour, kameraad. Pascal salueerde en stapte naar het luik, waardoor hij verdween. Bij God mompelde sir Cockney, die hem met de oogen volgde, ik vreesde al, dat die kerel den ganschen nacht aan dek zou blijven om naar de j sterren te zien en dat zou mij minder j Ned. Herv. Kerk te Eenigenburg. Zondag 20 Dec., voorm. 9.30, ds. Habbe- ma, van Noordscharwoude. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 20 Dec., voorm. 10 u., ds. Bron, van Helder. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 20 Dec., nam. 1.80, ds. Bron. Vrijdag 25 Dec., voorm. 9.80, ds. te Gempt, van Callantsoog. Bedankt voor het beroep naar de Herv, gem. te Wieringerwaard, door den heer G. Briuk, cand. te Ruinerwold. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. te Heer-Hugowaard, door ds. J. de Joeg, eervol ontslagen O. I. predikant, die voor Kolhorn heeft bedankt. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 8 December. W. S., te Alkmaar, verzet, 3 weken gev. R. S., te Rijp, wederspannigheid, 8 da gen gev. J. S. en C. C. S., mishandeling, ieder 14 dagen gev. J. S., te Petten, beleediging, 8 dagen gev. J. v. T., te Helder, als boven, 14 dagen gev. S. B., te Texel, diefstal, ontslagen van rechtsvervolging. J. K. en J. B., te Opmeer, verduistering, vrijgesproken. D. A., te Helder, beleediging, f 3 boete, subs. 2 dageu hechtenis. J.3B. en J. A., te Hensbroek, mishande ling, 5 dagen gev. P. 8., te Hoorn, diefstal, 2 maanden gev. T. T., te Enkhuizen, mishandeling, 8 da gen gev. C. H., huisvr. van J. B., koppelarij, uit gesteld, omdat Hendrika H., ter zake van meineed, in hechtenis werd genomen. Buitenland. Frankrijk. De commissie voor het toltarief heeft, nadat de ministers Ribot en Jules Roche namens de Re geering opheldering hadden gegeven, de volgende besluiten genomenDe Regeering wordt gemachtigd voorloopig geheel of' ten deele te verlengen al de met 1 Februari a. s. afloopende handels verdragen of overeenkomsten, met uit zondering van de daarin voorkomende bepalingen betreffende bewilliging in een tarief voor bepaald aangewezen zaken, zooals de overeenkomsten tot wederzijdache waarborging van den letterkundigen, kunst- en industriêelen eigendom. De Regeering wordt gemach tigd, het minimum-tarief geheel of ten deele van toepassing te verklaren op de voortbrengselen en koopwaren, afkomstig uit de landen, die thans de voordeelen van het conventioneel tarief genieten en die er in toestemmen het tarief der meestbegunstigde natie op Fransche koopwaren toe te passen. De toeloop tot de tentoonstelling van schilderijen van Nederlandsche meesters in het Pavillon de la Ville de Paris wordt steeds grooter. De heer en mevrouw Carnot bezochten jl. Maandag te 12 uur de tentoonstelling der Rotterdamsche Kunstclub, met ge neraal Brugère, secretaris-generaal van het presidentschap en de leden van hun gevolg. Zij werden ontvangen door den Nederlandschen gezant ridder De Stuers, bevallen hebben. Hij begaf zich naar de lantaarn aan bakboord en keek op zijn horloge. Tien uur, nog geen tijd. Daarop begon hij langzaam over de brug heen en weer te loopen, de armen op den rug en het eindje sigaar tusschen de tanden. Toen hij ongeveer tienmaal dien loop volbracht had, kwam er eene mepsche- lijke gedaante uit het luik te voorschijn en schoof zonder eenig gerucht naar den Amerikaan toe. Het was de kapitein. Wel? vroeg Cockney zacht. Zij slapen. Het individu in mijn kamer ook Die snorkt als de machine. Dan kunt gij het signaal geven. De Chinees zette een om zijn hals hangend fluitje aan den mond en ont lokte er een vreemden toon aan, dien hij spoedig deed volgen door een tweede, in alle opzichten gelijk aan den eerste. Daarop wachtte hij. Bijna onmiddellijk verhief zich aan den oever der rivier het gekras, waar van juffrouw Bariquet eenige uren te voren zoo geschrokken wasen ter- zelfdertijd verschenen er donkere ge daanten aan den waterkant. Kort daarop verlieten drie vaartuigjes den oever en richtten zich snel naar de (/Pei-Ho." (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2