Gelegenheids-Cadeau, TEEKENAAR. us uitgangspunt nam mj Hiertoe salpeterzuur, waarbij hij liet zien dat stukjes phosphor, kool en terpetijnolie, glycerine enz. een verbrandingsproces ondergingen. Hoe meer geconcentreerd dit salpiterzuur is, welken toestand kan verkregen worden door het bijdoen van geconcentreerd zwavel zuur, des te beter zal het verbrandingsproces plaats hebben. Spreker toonde vervolgens door proefne mingen aan, dat hetzelfde plaats heeft bij salpeter en ook bij kaliumchloraat. Wanneer dit laatst" gewreven wordt met, zwavelanti- morium, hetwelk een bestanddeel is van de sas der patroon van het Zundnadelgewecr, dan ontstaat al zeer spoedig eene ontvlam ming. Ook een elcctrische vonk is voldoende om deze ontvlamming te bewerkstelligen. Ten slotte werden behandeld de sassen van de Coston-seinlichten. Spreker, wees er op dat men hiertoe noodig had een stof die zuurstof afgeeft, een stof die verbrandt en een die de kleur van liet licht veroor zaakt, voor welk laatste metaalzouten gebruikt worden. Wegens het vergevorderde uur zag spreker zich genoodzaakt zijne interessante voor dracht te bekorten en werd door den waar- nemenden voorzitter in hartelijke bewoor dingen dank en hulde gebracht aan den spreker van dezen avond. De kapt.-luit. ter zee W. G. van Nes wordt 5 Jan. a. s. geplaatst als lste officier aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier. De luit. ter zee lste kl. J. H. van Hoog straten wordt, onder intrekking zijner deta cheering te Leiden, met 1 Jan. op non-activ. gesteld. De luit. ter zee 2de kl. E. E. Dullemond is heden geplaatst in de rol van Hr. Ms. torpedo-instructieschip «Marnix" en gede tacheerd bij den torpedodienst, ter vervanging van den luit. ter zee lste kl. J. Hartog, die op non-activ. is gesteld. De kapt.-luit. ter zee H. Nijgh, toegevoegd aan den commandant van de stelling van de Monden van de Maas en het Haringvliet, wordt 1 Jan. a. s. in gelijke betrekking naar Amsterdam overgeplaatst en vervangen door den kapt.-luit. ter zee J. J. De Bruijne. De mach. 3de kl. A. Go vers is geplaatst in de directie Hellevoetsluis, om dienst te doen op Hr. Ms. stoom kanonneerboot «Vos," stationschip te Vlissingen. Departement van Marine in Oost-Indië. Overgeplaatstvan //Prins Hendrik" naar //Koning der Nederlanden" op folio van luit. ter zee lste kl., de id. 2de kl. H. M. P. C. Van de Laar; van //Koning der Nederlanden" naar //Van Speijk", als lste olf., de kapt.- luit. ter zee C. Vreede van //Van Speijk" naar //Koning der Nederlanden", als lste off., de kapt.-luit. ter zee H. Van den Pauvert van //Djambi" naar „Singkawang", de lste stuurman C. H. Van Heekerenvan «Sing kawang" naar //Djambi", de id. E. O. Kucb- linvan //Gedeh" naar „Soerabaja", de adj.-adm. J. W. Boers; van „Gedeh" naar «Koning der Nederlanden", de id. P. Gaade van «Gedeh" naar «Atjeh", de id. W. M. E. Bervoetsvan «Atjeh" naar «Prins Hendrik", de' id. J. F. W. In de Beton van «Prins Hendrik" naar «Atjeh", de id. JL J. Faure. Geplaatst aan boord «Gedeh", de adj.- adm. J. II. Dijk. Vergund om naar Nederl. terug te keeren, aan den off. van adm. H. W. Stoelman en den luit. ter zee lste kl. J. C. Swaan, van de «Gedeh", Overgeplaatstvan «Gedeh," uit Nederland verwacht, naar «Soerabaja" en opgedragen het bevel over «Cerberus," de luit. ter zee lste kl. S. K. Sijbrandinaar van «Speijk", dc luit. ter zee lste kl. P. H. Brocx uit Neder land verwacht naar «Atjeh," de adelborsten lste kl. W. Van Braam, M. Wijt, J. F. Obbes en P. J. Lucardie; naar «Koning der Nederlanden," de adelborsten lste kl. J. P. F. Pool en R. W. Hartmanvan «Prins Hendrik der Nederlanden" naar «Van Speijk," de luit. ter zee 2de kl. C. J. Van der Hegge Spies van «Soerabaja" naar «Van Speijk" de luits. ter zee 2de kl. L. P. W. van der Wal, R. Van Leent en C. Craandijok van «Soera baja" naar «Prins Hendrik der Nederlanden," de luit. ter zee lste kl. J. W. Termijtelen van «Van Speijk" naar «Soerabaja," de luit. ter zee 2de kl. R. Peaux, F. L. Rambonnet en P. H. Z. Marcella en naar «Prins Hendrik der Nederlanden," de luit. ter zee 2de kl. J. A. L. Van den Boschuit de rolle van «Reiger" in die van «Ternate" de lste mach. W. F. Stolk. Geplaatst: in de rolle van «Reiger" met intr. 'zijner overpl. in de rolle van «Ternate," de lste mach. S. H. Meijer. Bevorderd tot lichtopz. 2de kl. de lichtopz. 3de kl. J. M. Schmidt-Weijmans. Opgedragen de betr. van lste off. aan boord «Soerabaja" aan den tot de rolle van dien bodem behoorenden luit. ter zee lste kl. P. W. Sachse, onder eervolle ontheffing van het tijdelijk bevel over «Cerberus." Bepaald dat de uit Nederland verwacht wordende luit. ter zee lste kl. J. C. Van Wessem en de adelborst lste kl. P. Kruijs geplaatst blijven in de rolle van „Gedeh," de eerste als lste off. Vergundom wegens langdurig verblijf naar Nederland terug te keeren, aan de luits. lste en 2de kl. J. M. Noorduijn en H. T. Hoven, behoorende resp. tot de rolle van „Van Speijk" en „Soerabaja." gerechten in het arrondissement Groningen, mr. F. J. G. Vnn Tricht, griffier bij het kantongerecht te Groenloo en mr. 1'. Coniuck Westenberg, subsisluut-griffier bij de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam. Landbouw a n Veeteelt. De vergadering van de afdeeling Texel der Holl. Maatsoh. van Landbouw, welke Woens dagavond werd gehouden, had in hoofdzaak ten doel, het houden van eene lezing door tien heer J. S. Dijt. die zich op verzoek van het bestuur, daartoe had bereid verklaard. De opkomst mocht nog al bevredigend genoemd worden. Het onderwerp, door den spreker tot zijne lezing gekozen, en in deze bijeenkomst zeker juist geplaatst, was landbemesting. De lieer Dijt besprak achtereenvolgens ver schillende meststoffen, alsde gewone stal- mest, beersloffen, nscli, guano, phosphaatmeel, kaïniet, en anderen. Van elk dezer mest stoffen deelde hij mede de verschillende bestanddeelen, ten einde te kunnen beoor- deeleu de waarde als bemesting, terwijl hij tevens mededeelde de oorsprong der verschil lende kunstmeststoffen. Benoemingen, enz. Door de arrondissements-rechtbank te Alk maar is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeve- R e c h t e z a k 8 n. Kanton Helder Zitting van 16 Dec. 1891. Uitspraken 1 M. Z., te Helder, verkoop van een mili tair kleedingstuk zonder verlof, vrijgesproken. D. D., te Helder, harder rijden dan in gematigden draf, boete 1 0.50, subs. 1 dag hechtenis. P. C., te Helder, laten staan van een wagen op straat zonder vergunning, boete f 0.50, subs. 1 dag hechtenis.2 F. B. en wed. C. M., te Wielingen, voor handen hebben van drie niet goedgekeurde maten in een winkel, 3 maal f 0.50 boete, subs. 3 maal 1 dag hechtenis, verbeurdver klaring van gewichten. D. V., te Helder, zonder vergunning ster ken drank ter verkoop in het klein voor handen hebben, boete f 1, subs. 2 dagen hechtenis. D. B. en A. S., te Helder, afsteken van vuurwerk op verboden plaats, ieder f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis. E. M. B., te Helder, rumoer verwekken, f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis. W. F. H. v. d. Z., te Helder, dronken- j schap bij 6de herhaling, op 2 tijdstippen, 2 maal 3 dagen hechtenis. C. J. K., L. K., M. W., en C. V., te Texel, rumoer verwekken, ieder f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis. J. S., te Helder, niet sluiten bierhuis ten 12 uur 's nachts, ontslagen van rechtsver volging. C. A. van N., te Helder, opgeven van een valschen naam aan het bevoegd gezag, boete f 5, subs. 3 dagen hechtenis, j P. R„ H. P. L., G. G., A. J. M H. 1)., E. P., D. v. O., te Helder, dronkenschap, I f 3 en f 1 boete, subs. 3 en 2 dagen hech- j tenis. J. B. en J. V., te Helder, openbare dron- kenschap, f 1 en f 3 boete, subs. 2 dagen j en 1 dag hechtenis. Kunst- en Letternieuws. Wij ontvingen het werk „Triumphant Democracy" van den Amerikaansch burger j geworden Schot, Andrew Carnegie. De heer mr. Geo W. van Sielen, stichter en eerste secretaris van „The Holland Society of New-York," heeft dit werk nu in het Ne- derlandsch overgebracht, onder den titel „De Zegevierende Republiek," de voor- uitgang van de republiek der Vereenigde Staten van Amerika, gedurende een vijf- tigtal jaren. Wij komen binnenkort op dit belangrijke werk terug. Bij Mart. Nijhoff, te 's Gravenhage, is verschenen No. 1 van een staalkundig en staathuishoudkundig weekblad, onder den titel „Nederland" en onder hoofdredactie van mr. J. P. Sprenger van Eyk, oud- minister. Het blad doet zich kennen als een vriend van het tegenwoordige Ministerie, maar als een, die het zijn feilen toont. Vooral den Minister van Oorlog wordt de waarheid gezegd. Buitenland. België. De Senaat heeft een wets voorstel aangenomen, dat reeds door de Kamer van Vertegenwoordigers is goed gekeurd en waarbij het nemen van hyp notische proeven anders, dan door genees kundigen wordt verboden. Daarbij is ech ter door den Senaat een amendement aan genomen, waarbij de provincialen genees kundige commissie wordt gemachtigd, aan vreemdelingen al dan niet het recht tot het nemen van die proeven te verleenen. Jl. Vrijdag is bij de Belgische Kamer ingekomen het verslag der centrale sectie op het adres van het Nationaal Vlaamsch Verbond te Brussel, waarin aangedrongen wordt op het sluiten van een tolverbond met Nederland. De commissie stelde voor hierop afwijzend te beschikken, omdat in de verdragen met andere landen de clau sule der „meest begunstigde natie" is opgenomen. De afgevaardigde Janson verzocht met het oog op de uitstekende betrekkingen met Nederland, de zaak om inlichtingen aan de regeering te zenden. De rapporteur der commissie, de heer De Hemptinne verzette zich daartegen, doch de Kamer vereenigde zich met den wensch van den heer Janson. Het zendelinggenootschap te Brussel ontving gisteren een telegram uit China, Chineesch priester en iooo Christenen werden- vermoord. Alle zendelingen zijn gered en onder bescherming aangekomen. Frankrijk. De minister van open baar onderwijs heeft jl. Zaterdag in den Kabinetsraad mededeeling gedaan van den uitslag van het onderzoek, ten opzichte van de Jezuïeten, die in een huis van de Rue des Postes zijn aangetroffen. Men gelooft, dat hunne aanwezigheid aldaar een feit is, maar dat de bedoelde Jezuïeten als verontschuldiging zullen opgeven, dat zij in de rangen der gewone geestelijkheid waren teruggekeerd. Duitschland. Keizer Wilhelm heelt een groot aantal afgevaardigden van den Duitschen Rijksdag ten eten genoodigd, maar alleen diegenen welke voor de han delsverdragen hebben gestemd. Professor Delbrück veroordeelt in zijne „Preusische Jahrbücher" op scherpen toon Keizer Wilhelm's „suprema lex regis vo- luntas." Hij schrijft: „de pers wijst op de grondwet en vraagt waar de constitutio- neele ministers zijn. De ambtenaren fluis teren elkaar met betrokken gelaat scherpe opmerkingen in. De geleerden verwijzen in hunne lezingen naar de wet en merken op, dat de Duitschers steeds een monarchie j hebben gehad, doch geen onbeperkte. De geestelijkheid maakte er gebruik van om te prediken, dat de hoogste wet Godswil is. Zelfs de officieuze bladen kunnen geen verontschuldiging vinden, wat bewijst, dat zij in den grond hetzelfde denken, i „Doch waartoe deze storm, die slechts een woord, niets zekers, geen plan, geen voornemen, geen verschijnsel geldt, dat ons iets nieuws kon doen verwachten Daarop antwoordde prof. Delbrück rond- weg, dat de opgewondenheid zoo groot is, omdat er reeds eene stemming bestond, die 1 naar eene gelegenheid zocht zich te uiten. „Dit toevallig gesproken woord wordt alleen beschouwd als de uitdrukking van een persoonlijken monarchalen wil, waartegen het volk bereid is zich te verzetten. Daarin ligt een gevaar voor de toekomst, dat niet ernstig genoeg kan worden overwogen." Deze vrijmoedige taal van den conserva tieven hoogleeraar is des te merkwaardiger, omdat hij gouverneur geweest is van wijlen 's Keizers broeder, Prins Waldemar. Brazilië. Ernstige ongeregeldheden zijn te Pernambuco voorgevallen. Tusschen het gepeupel aan den eenen, de politie en de soldaten aan den anderen kant ontstond eene bloedige worsteling, waarbij een zestig tal personen gedood of gewond werden. De gouverneur zag zich genoodzaakt af te treden. De generaal Oursquo, dr. Jose Vicento, Vag Concellos, Abrotio en Ma- chado, die de junta vertegenwoordigen, werden door de menigte toegejuicht. De orde is thans hersteld en zal ook verder gehandhaafd worden door de troepen, die der regeering getrouw zijn gebleven. Geen fraaier dan een schoone gravure. Vraag opzichtzending en prijs opgaaf bij J". JMC A J±. 9, Boek- en Kunsthandel. Dijastraat 16. Telefoonnummer 26. Qsmcngd nieuws. Tusschen Amsterdam en Sloterdijk is uit de Haarlemmervaart opgehaald het lijk van eene mevrouw, de weduwe van een officier. Het eenige dagen geleden nabij Noordwijk gestrande Engelsche schip „Milo" zal morgen publiek worden verkocht. Het in de vorige week door de Scheveningsche Vereeniging „Eendracht" genomen besluit, dat, wanneer een matroos, al ware dit over drie maanden, als schipper op een andere schuit overgaat, zijn tegen woordige reeder of schipper hem dadelijk kan ontslaan, is als strijdig met de Nederlandsche wet buiten effect gesteld moeten worden. Sinds eenigen tijd werden te Liesing, bij Weenen, telkens in den nacht glasruiten verbrijzeld door steenen, welke van de straat af er doorheen gegooid werden. Men kon maar niet ontdekken, wie deze baldadige straatschenderij pleegdemaar eindelijk werd de schuldige gevat. Het was eene dame, de vrouw van een onderwijzer. Zij verklaarde de ruiten alleen ingeworpen te hebben, omdat zij „zoo zielsgraag het ge kletter van brekend glas hoorde." Onder alle voorbehoud deelt het „Rott. Nbl." mede dat een harer lezers verklaarde, dat zijn moeder hersteld was van de zoozeer gevreesde ziekte bekend onder den naam van het water, door het driemaal per dag gebruiken van een kleine eierlepel potasch-oplossing, die verkregen was door 5 cent potasch op te lossen op een hoeveelheid van 7/8 liter water, nader tot de helft ingedampt. Zij had gedurende j een jaar dit middel trouw ingenomen. Ingezonden stukken. [Voor den inhoud stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.] Mijnheer de Redacteur De afloop der aanbestedingen, door Bur gemeester en Wethouders jl. Vrijdag gehou- genoot van ons. 't Verwonderd mij zeer, dat H. A. S. naar deze gemeente komt, om in te schrijven, daar ZlOd. voor eenigen tijd zijn zaak aan een der mede-inschrijvers overgedaan heeft en toen zijn opvolger beleefd heeft aanbevolen. M. d. 11., beleefd dankzeggende voor dc verleende plaatsruimte, verblijf ik, Uw bestendige lezer, R. stoomvaart an Schaepstijdl q«n. Burgemeester den Tex (s.), van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Dec. Per i ra. Prins van Oranje (s.), van Amster dam naar Batavia, vertrok 19 Dec. van Genua. P r i n s e 8 Sophie (s.), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 T)ec. van Padang. Koningin Emma (s.), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Dec. van Genua. Prins Hendrik (s.), van Amsterdam naar Baiavia, arriveerde 20 Dec. Sonthampton. Prinses Marie (s.). arriveerde 21 Dec. van Amsterdam te Batavia. '.Vindrichting «n kracht. Drenthe (s.), van Rotterdam naar Batavia, vertrok 20 Dec. van Suez. Gelderland (s.). vertrok 20 Dec. van Rotterdam naar Batavia. Veen dam (s.), arriveerde 18 Dec. van Rotterdam te New-York. Rotterdam (3.), arriveerde 18 Dec. van Amsterdam te New-York. Werken dam (3.), vertrok 19 Dec. van New-York naar Rotterdam. Spaarndam (a.), van Rotterdam naar New-York, passeerde 21 Dec. Scilly. Prins Maurits (s.). vertrok 19 Dec. van New-York naar W.-Indië. Te beginnen met 1 Januari zullen de berichten aan zeevarenden, uitgegeven door de afd. hydrographie van het ministerie van Marine, wekelijks eenige malen verschijnen, en op aanvrage geregeld kosteloos en franco worden toegezonden aan belanghebbenden, die. daarom vragen. Marktberichten. Alkmaar, 18 Dec. Ter Graanmarkt aange voerd 4965 Hectoliter», als442 Hl. Tarwe f 7 a 9.50, 234 Hl. Rogge f 8 a 8.75, 1092 Hl. Gerst f 5, id. CheT. f 5.50 a 6.30, 2400 Hl. Haver f3.25 a 4, 621 Hl. BooncnBruiue f 11.50 a 12.75, Paarden- f 6.75 a 6.90, Witte- f 10. Citroen f 16 a 17, Duiven- f 7 a 7.60; 170 Hl. Erwten: Groene f 16 a 22, Vale f 10 a 11, Grauwe dito f 19 a 20, Witte dito f 16, 16 Hl, Mosterdzaad, alles per 111. Ter Kaasmarkt aangevoerd 604 stapels, wegende 174,288 Kg. Kleine Gras f 34, Commissie f 82.50, middelbare f 32. De volgeude Kaasmarkt wordt gehouden op Woens dag 30 Dec. 1891. Alkmaar, 19 Dec, 20 nuchtere Kalveren f 8 a 16, 371 Schapen f 10 a 20, 64 magere Varkens f 8 a 12, 166 Biggen f 2 a 4, 9 Bokken en Geiten f 3 a 8, 7 Koeien f 70 a 170, 8 Paarden f70 a 180, allen per stak. Enkhuizen, 21 Dee. Ronde blanks Aardappelen f 1.90 a 2.40, blauws f 1.40 a 1.80 per half Hl. Grove Bloemkool f 4.a 4.50, witte Kool f 4 a 5. rsodo dito f 3.a 4.Saroyc f 3.50 a 4.50 per 100 stuks. Peren f 2.20 t 2.40, Appelen f 2.75 a 8.50, Dien: grooto gels f 1.05 a f 1.25, kl. f 0.70 a 0.80, groots roode f 1 1 1.35, kl. f 0.50 a 0.55 psr half Hl. Bovenkarspel (Station), 21 Dec. Bisten f 6 a8, rsnde blanke Aardappelen f 2.a 2.40, blauws f 1.60 a 1.80, Uien groots gsle f 1.al.10, kleine f 0.75 a f 0.90, groots roods f 1.20 a 1.80, kleine f 0.45 a 0.55 per half Hl., grove Bloemkool f 8 a4.reuzenf6a7, witte Kool f 5.a 6. reode Kool f 8 a 4.50, per 100 at. Amsterdam, 18 Dec. Weekbericht. B'ijne Zoden. Karwcizaad meer aangeboden.'Mosterdzoad en Kanariezaad vonden tot onveranderde prijzen langzaam koopers. Bruiu Mosterdzaad gold f 26.50 a 25, Geel idem f 22 a 20, Kanariezaad f 10.50 a 10, per 100 Kg. Karweiznad 1890er f 10.75, idem 1891er 10.60 en Blauw Maenzaad f 17 a 17.50, per 50 Kg. Lijnzaad stil eD weinig veranderd. Azof f 262. Raapolie dadelijk met geregelde vraag, eer iets flauwer. Mei-levering liep op de lagere Parijsche notecringen f 0.50 in prijs terug. Lijnolie. De prijs leverda geen noemenswaardige varatie op. Amsterdam, 21 Dec. Aardappelen: Friesche Dokk. Jammen f 3.— a 4.dito Fransker f S. a 4.dito Zaaiers f 3.a 3.30, Geld. blauwe f 8 a f 8.40, Zeouwsohe Spnische Jsmmen f 4 a 5.25 dito Plakkeesche f 3 a f 4.dito blauwe f_2.50 Pruisische Hamburgers f 4.30 a 4.50, Dnitschs roode f 3.25 a 3.75, Hillegommer Zand f 6 a 7, alles per Hl. Tarwe op leTering hoogerMaart f 268, Mei f 273. Rogge op levering hooger Maart f 251, Mei f 255. Raapolie prijshoudendvliegend per 100 Kg. f 81,75, Dee. f 31.—, Mei f 32.75. Lijnolie onveranderd vliegend per 100 Kg. f 21.25, Dec. f 21.25, Jam-Mei f21.50, Juni-Aug. f 22.50. Raspkoeken f 65 a 95. Lijnkoekca f 9.50 a 14. Veemarkt: Aangevoerd 503 Runderen, lste kw. f 0 75 a 0.80, 2de f 0.70 en 3de f 0.60, per Kg.j 150 Melk- en Kalfkoeien f 160 a 265, 48 nuchtere Kolveren f 7 a 10, per stuk, 429 vette Varkeas 40 a 42 et. per Kg. Schiedam, 21 Dec. Moutwijn f 9.Jenever f 14.50 id. Amsterdamsehe prssf f 15.75, ïpseliag- Commissie f 2.20. n 20 12'Z.O.t.Z. 0.5 Kg. 21:12 Z.t.O. 0.3 22 S;Z.t.O. 0.5 22|12iZ.tW. 0.8 Barometer m.M. 781.40 781.03 779.60 779.40 f21.! f20.93 f19.50 f19.80 Therruome Cs. Stand. Afw. 3.5 - 5.7 1.7 - 4.7 f 1.2 I - 2.7 20 12I 0.85 21 12' 0.82 22 8 0.94 2212 0.86 Wefirsgesteldheid. Helder, vorst, mooiweer. id. Digtbewolkt, vorst, mooiw. id. de zee. Vlak. id. ld. id. V i s s c h e r IJ. Nieuwediep, 22 Dec. Sedert jl. Zater dag werden hier door 238 korders en beugera 30 tot 300 schelv., 2 toi 30 kabelj., 3 tot 30 roggen, 400 groote-, 280 kl. tongen, 8 tar botten, 3 tot 20 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar en door trekkers 630 tal haring aangevoerd schelv. gold f 25 a f 42 't honderd, kabelj. f 2 a f 2.50, rog f 1.30, gr. tong 80 a 90 cent, kleine id. 25 cent, tarbot f 8 a f 10, per stuk, kl. schol f 2 a f 2.80 per mandje, schar f 1 a f 1.50 per mand en haring f 2 a f 2,50 per tal. Enkhuizen, 20 Dec. Gedurende de vorige week werd alhier aangebracht 1650 Kg. achol, f 6.50 per wichtje, 480 Kg. bot, 20 ct. per Kg. en 40 tal haring, f 3 per tal. Van 19 op 20 dezer gevroren 37, van 20 op 21 dezer 35 en van 21 op 22 dezer 29 m.M. ijs. Politie. Gevonden voorwerpen. Adres Bureau Raadhuis1 paar wantjes. Laatste berlehten. 22 December. Jl. Zaterdagavond werd de jaarlijksche zang- eu tooneel-nitvoering van het zangkoor „Oefening baart Vooruitgang" alhier in „Tivoli" gehouden, waaraan de heer H. J. ter Hall Jr. ditmaal welwillend zijne mede werking verleende. Het programma, bestaande uit een vijftal zangnummers en een paar aardige blijspelen, werd zeer ten genoege van de talrijke aanwezigen uitgevoerd, terwijl de heer ter Hall met zijne voordrachten «De familie Krent op reis" en „De reciteerkoorts" veel succes had. Na afloop der uitvoering werd den heer ter Hall namens het zangkoor een fraaie lauwerkrans aangeboden. De feestviering werd met een genoeglijk bal besloten. Wij vestigen de aandacht onzer lezers te Wieringerwaard en omstreken op achter staande advertentie, betreffende de door den heer H. J. ter Hall Jr. op a. s. Zondag in het lokaal van den heer Boon te houden voordrachten. De heer ter Hall is hier zoo gunstig bekend en mocht den laatsten tijd met zijne voordrachten zoovele lauweren verwerven, dat wij niet aarzelen allen, die een waarlijk genotrijken avond wenschen door te brengen en eens recht hartelijk willen lachen, aan te raden den heer ter Hall te gaan hooren Het programma belooft veel goeds. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 24 dezer niet plaats hebben. Brussel, 21 Dec. In de gemeente Lessen heeft een Belg, Brixy 'genaamd en slager van beroep, den commissaris van politie aldaar gedood, toen deze hem kwam ondervragen over bedreigingen, welke hij tegen een notaris der gemeente geuit had De moordenaar nam de vlucht, gewapend met een geweer, waarmede hij op de hem vervolgende gendarmes schoot. Laatstge noemden maakten daarop gebruik van hunne vuurwapenen, met het gevolg dat Brixy met verbrijzeld hoofd nederviel. ADVERTENTIEN. Bevallen van een Zoon HENRIËTTE WIJNANDS— MIDDENDORP Helder, 22 December 1891. Heden trof Jons een gevoelige slag door het overlijden van onzen dierbaren jongsten Zoon J0HANNES CO RN ELI S, in den aanvalligen leeftijd van bijna 8 jaren. Helder, 20 December 1891. A. KLIK en Familie. Heden overleed na een geduldig lijden in den ouderdom van bijna 34 jaren, mijne geliefde Echtgenoote TETJE VAN LEEUWEN. Amsterdam, 19 Dec. 1891. H. RIDDERIKHOFF Bz. Gevraagd iemand, genegen om eenig eenvoudige figuren in inkt en enkel kleuren vergroot over te brengen ten gebruike bij het houden eene voordracht. Brieven, motto: „Teekenaar", aa het Bureel dezer Courant. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoo te Helder deelt mede: dat ook dit jaar voor het publiek d gelegenheid wordt opengesteld ombri ven, gedrukte- en Nieuwjaarswensche en Kaartjes, welke op 1 Jan. a. s. besteld moeten worden, reeds den 28 Dec. e. ter post te bezorgen dat die stukken voorzien moeten zij van een over de geheele lengte va het adres getrokken kruis en eindelijk dat de Nieuwjaarsda wat den dienst der pakketpost betref wordt aangemerkt als een Zondag. De Directeur voornoem POL VLIET.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3