Gelegenheids - Cadeau, I de spoorbaan ivas, want hij gleed telkens af, alsof hij op rails liep. En toen daagde in de dwarrelend neerdalende sneeuw een geelachtig rood schijnsel op, één, twee lichten, ondui delijk als in den mist. Zij wierpen een flauw schijnsel op de sneeuw, die het schitterend terugkaatste, maar de sneeuwvlokken dansten er nog steeds ^oor, als muggen rond de vlam. Steunend en blazend, ratelend en knarsend snelde de trein voort onder de drukking van den stoom, tot verdub belde inspanning genoodzaakt door de dikker en dikker vallende sneeuw. Eén stoot en de man, die daar op de baan voortwaggelde als een beschonkene, was neergeworpen, één greep van de snel wentelende raderen en alles was gedaan. Een lichte schok in den trein gevoeld, dat was alles. Men vermoed de een ongeluk, maar wie wilde in dezen nacht de baan langs? Bovendien, het zou toch te laat zijn. Morgen was het nog tijds genoeg. Het was immers Kerstdag en iedereen verlangde naar huis. Een onherkenbaar verminkt lijk lag in dien nacht tusschen de rails van de spoorbaan. Een snelle, smartelooze dood was zijn kerstgeschenk geweest. En nu dwarrelde nog steeds de sneeuw in zachte, dichte vlokken en weefde langzaam een donzig lijkkleed voor den ongelukkige, dat zij zachtjes over hem uitspreidde, al verder en verder, al dichter en dichter. Moesman een beweging op touw gezet, ten te leveren, waren bepalingen noodig, die NEDERLAND. HELDER, 24 December. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Staatsbegrooting. Avondzitting van Maandag 21 Dec. B i 11 i t o n-c o n t r a c t. De Kamer besteedde dezen avond aan voorzetting van het debat over het Billiton- contract, waarvan de heeren Borgesius, Veegens en Van der Kaay de verwerping eischten, terwijl de heer Beelaerts uiteen zette dat er, naast nadeelen, ook voordee- leu aan verbonden zijn. Zitting van Dinsdag 22 Dec. De minister Van Dedem stelde voor op, dat hij, onafhankelijk van eigen opinie, verplicht was de beslissing over het con tract aan de Vertegenwoordiging over te laten, maar gaf al dadelijk te kennen, dat er geen toezeggingen zijn, die de „Billiton- maatschappij" aanspraak geven op bijzon dere voordeelen. Maar ook op zichzelf het contract z. i. niet aan te bevelen. Wij zouden daardoor 1 millioen 's jaars meer ontvangenmaar de Staatsexploitatie A-zou 2 millioen meer geven, en tegen de bezwaren, aan die Staatsexploitatie ver bonden, behoeft men niet op te zien. Als de overeenkomst van 1882 er niet was, zou er dus zeker geen quaestie van aanne ming der tegenwoordige overeenkomst zijn; laar nu staat men voor twee zaken de loeilijkheden, hangende een eventueel pro- en de kansen van zul? een proces. >e bezwaren zijn niet onoverkomelijk, en elk geval zijn wij verplicht, ons de 'oordeelen te verzekeren, welke uit het 1882 verwaarloosde art. 22 der mijn- irdonnantie van 1873 voor het Rijk kun- ien voortvloeien; en wat de proces-kan- n betreft, de minister laat, na de gege- ren inlichtingen, de beslissing aan de ,mer over. De heer Levyssohn verdedigde daarop overeenkomst krachtig, de voordeelen laarvan uiteenzettende, met het betoog lat, als het algemeen belang het niet ge leden d eischt, eene particuliere industrie in Indië niet in hare werkzaamheid raag rorden belemmerd. De heer Levy bleef het contract bestr ij- :n, omdat daardoor tientallen millioen- ten aan de „Billiton-maatschappij" zouden 'orden weggeschonken. De heer Beelaerts repliceerde daarna, lat hij geen wantrouwen in de rechter- jjke macht heeft, maar ernstig vreest voor ridische excepties. Na bestrijding der overeenkomst door e heeren Rutgers en Keuchenius werden Ie debatten gesloten, op voorstel van den |eer Lieftinck. Het wetsontwerp tot bekrachtiging der ereenkomst werd daarna verworpen et 48 tegen 42 stemmen. Na aanneming van Hoofdstuk XI (on- Jjorziene uitgaven) is de Kamer op recès scheiden. gunste van een wijziging der onderwijswet ,in dien zin, dat de openbare onderwijzers niet langer door den Gemeenteraad aan gesteld, doch rijksambtenaar worden. De voorstanders dier beweging beweren, dat daardoor de onderwijzer onafhankelijker zal worden, dat zijn weduwen en weezen pensioen zullen genieten, dat zijn jaarwedde geregeld zal zijn, enz. enz. Een tegenstander van het denkbeeld heeft nu in de „Midd. Ct." zijn stem laten hooren. Hij schrijft o. a. 1 „Wie is onafhankelijk Eigeulijk nie mand ter wereld, maar in de eerste plaats de onderwijzer onder de tegenwoordige wet. „De onderwijzer kon in het pensioenfonds van rijksambtenaren opgenomen worden, doch de Regeering heeft dat verzuimd. „Wie heeft ons de beruchte minima bezorgd? De landsregeering. „Wie heeft het laatste woord te spreken bij de vaststelling der jaarwedden Niet de gemeentebesturen. „Aan wien dus de schuld, dat sommige onderwijzers gebrek lijden „Aan de Regeering, aan de HoogeRe- geering. „Is het wachtgeld voldoende Neen Aan wie de schuld Niet aan de gemeente. „Dit moogt ge nu geen bedillen noemen of spijkers zoeken op laag water, want het zijn feiten. „En nu willen toij diezelfde regeering in de armen vallen en omhelzen, hare kin deren worden Verder betoogt hij, dat de Staat niet kan beslissen of een onderwijzer geschikt is voor een zekere gemeente, dat de onderwijzer door zijn aanstelling als rijksambtenaar zijn vrijheid verliest, wijl hij het recht tot vrije sollicitatie naar een open plaats mist, enz. Het doel der hervorming is verbetering van het materieel lot der onderwijzers, doch daarvoor is het niet noodig, dat wij staats ambtenaar worden. Een eenvoudige wetsherziening kan hun dit ook verschaffen. „De invoering van leerplicht, zegt de inzender, wordt bij het departement van Binnenl. Zaken voorbereid en er zal dus weldra gelegenheid zijn, om andere leemten in de schoolwet ter sprake te brengen en aan te vullen. Laat men dan bepalen, dat aan elk onderwijzer eene jaarwedde van f 500 worde toegelegd, met verhooging om de twee jaren met f25 tot een maximum van f 900. Ook met het oog op pensioen, dat slechts twee derden der wedde bedragen kan, is een hooger salaris op gevorderden leeftijdzeergewenscht. „De minimum-jaarwedde der hoofden worde eveneens met 1100 verhoogd. Zij deelen in dezelfde voorrechten als de on derwijzers. „Het (oude) Schoolblad heeft laatst, zonder cijfers te noemen, zijne gezaghebbende stem doen hooren in denzelfden geest als mijn opstelletje spreekt. Mocht de heer Den Hertog met mijne cijfers zich niet kunnen verzoenen, dan roep ik hem toe dat iedere billijke regeling mij welkom is. Intusschen bravo voor het Schoolblad. „Wordt de onderwijzer beter bezoldigd, dan kan hij inplaats van twee, vier of rijf procent van zijne wedde storten voor pen sioen, waarmede dan bij ontijdig overlijden zijne nagelaten betrekkingen geholpen kun nen worden. „De wet bepale verder, dat de onder wijzer, die buiten eigen schuld zijne betrek king verliest wat onder de wetgeving, die de oprichting van bijzondere scholen in de hand werkt, nog al eens gebeuren zal zijne bezoldiging blijft genieten ten laste der gemeente waar hij ontslagen is, tot hij weder in betrekking komt. De onderwijzer mag zijn wachtgeld alleen verliezen, als hij weigert te solliciteeren en bij wangedrag. Waarom de officier op non- I activiteit betaald en de volksbeschaver niet De bestuurders van het Friesche comité van de volkspartij hebben een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij aandringen op het beramen van maatregelen om de verarming der volksmassa te bestrijden, als voornaamste plicht van de Volksver tegenwoordiging. In afwachting van een doortastende wetgeving om onze slechte maatschappelijke toestanden te verbeteren, wijzen zij op de gelegenheden tot het ver schaffen van productieven arbeid, die er te vinden zijn in Friesland o. a. droog making van uitgeveende plassen, ontginning van woeste gronden, droogmaking van de Friesche Wadden. Verder wijzen adressanten op de bij uitstek slechte wijzen, waarop de armen verzorgd worden. In afwachting van een definitieve regeling van het armwezen, wenschen zij wijziging van de armenwet en wel van artikel 21 zoodanig, dat aan burgerlijke armbesturen alleen dan ver boden wordt het ondersteunen vanbehoef- tigen, wanneer dezen dien onderstand van kerkelijke of particuliere instellingen in voldoende mate ontvingen. Verder diende de bepaling, dat alleen bij volstrekte onver mijdelijkheid ondersteuning wordt verleend, te worden vervangen door een voorschrift, hetzij verplicht of facultatief, dat den bur gerlijken armvoogden aanleiding gaf, zelf te onderzoeken waar behoefte bestond. Voorts zou in'plaats van de bepaling, dat de gemeentebesturen aan instellingen van weldadigheid geen subsidie kunnen toestaan, dan nadat de volstrekte noodzakelijkheid daarvan is gebleken veeleer noodzakelijk zijn een bepaling om de gemeentebesturen aan te moedigen tot het ondersteunen van vereen igingen, welke eenigen regel in onze hoogst gebrekkige armenverzorging trachten hun een recht op onderstand waarborgden en tevens een college van hooger beroep aangaven voor het geval, dat het burger lijk armbestuur hun geen of onvoldoende hulp verleende. Deze wijzigingen zouden intusschen den armen nog niet veel hulp brengen, indien daarmede niet gepaard ging, dat de staat, hetzij in den vorm van subsidieering of op andere wijze, een deel van de armenzorg overneemt. Ook bij handhaving der boven aangeduide bepalingen van de armenwet, zou reeds een belangrijke verbetering in het ondersteunen der armen kunnen komen, indien de Regeering met milde hand gebruik maakte van haar bevoegd heid om de noodlijdende gemeenten te steunen. Adressanten dringen aan op spoedige maatregelen in den geest van het boven staande, kan het zijn nog in den loop van dezen winter. Omtrent de werkstaking in iEng- wirden deelt dr. Vitus Bruinsma in „de Amst." mede, dat de menschen, door van de eerste morgenschemering af tot den avond hard te werken, zonder zich zelfs tijd voor schaften te gunnen, in den regel geen 60 centen kunnen verdienen en de meesten 't slechts tot 30, 40 of 50 centen daags kunnen brengen, zoodat zij, wan neer het weer toelaat alle dagen te werken, niet of nauwelijks tot drie gulden in de week kunnen komen En daarbij zijn er velen, die van verre komen en 's morgens vóór en 's avonds nè, het werk 2^3 uren hebben te loopen Daartegenover is nu de eisch niets anders dan dat de betaling voor het werk zóó geregeld worde, dat zij 80 centen per dag zullen kunnen maken. En toch hebben, niettegenstaande de aannemer niet van toegeven weten wil, jl. Zaterdag ongeveer 20 stakers het werk tegen het oude loon hervat. Het voornemen der Regeering, om een oorlogsschip ten behoeve der Indische mili taire marine in het buitenland te bestellen, heeft een aantal Rotterdamsche werklieden- vereenigingen, als de smidsgezellen-vereeniging „St. Eley", de macbinerie-werklieden-vereeni- ging //Vriendentrouw" en de werklieden- vereenigingen „De wederzijdache hulp", „Patrimonium" en „Een ieders nut" er toe geleid een adres aan H. M. de Koningin- Regentes te richten, met verzoek alsnog te doen nagaan of, zonder nadeel voor de Nederlandsche marine, de Nederlandsche werklieden niet het meest zouden worden gebaat door het niet toevertrouwen van be doelden bouw aan het buitenland. De adressanten zijn van meening, dat de redenen, door den minister van marine aan gegeven, ingrijpen in de rechten derscbeeps- bouw-industrie in Nederland en niet kunnen opwegen tegen het nadeel, dat zal ontstaan voor de nijvere werklieden hier te lande, die, vooral voor zooveel zij behooren tot de vakken van scheeps- en werktuigbouw, toch reeds zooveel moeite hebben om op een eerlijke wijze in de behoeften van zich en hun gezin te voorzien. Binnenlandeoh nieuws. Helder. Afloop der publieke verkooping, gehouden op Woensdag 28 Dec. 1891, des avonds ten 7 ure, in het lokaal „Tivoli," te Helder, ten overstaan van den Notaris P. S. Hordijk. 1. Een huis en twee in aanbouw zijnde huizen en erf, Wachtstraat 1. Gekochtdoor den heer J. Kikkert Sz., alhier, voor f 600. 2. Een huis^ en erf, Wachtstraat, hoek Kloksteeg 13. Gekocht door den heer O. Stammes, alhier, voor f 310. 3. Een huis en erf, naast het vorige perceel 11. Gekocht door den heer A. Zwaan, alhier, voor f 611. 4. Een winkelhuis en erf, Zuidstraat 33; 5. Een huis, waarin woning en pakhuis, en erf, achter het vorige perceel 30a en 303 en 6. Een huis en erf, Achtergracht-Zuidzijde, achter de vorige perceelen. Gekocht door den heer J. v. Willigen, alhier, voor f3340. 7. Een winkelhuis en erf aan de West straat 111. Gekocht door den heer E. J. Graat, te Amsterdam, voor f 1800. 8. Een huis en erf, naast het vorige perceel 112, gekocht door den heer D. C. Boerma, alhier, voor f 1200. 9. Een huis en erf, naast het vorige perceel 113. Gekocht door den heer P. J. Bierenbroodspot, qq., alhier, voor 1450. 10. Een huis en erf, aan de Gasstraat 30. Gekocht door den heer J. Langhorst, alhier, voor f 561. 11. Een huis in tweeën bewoond, Califor- niestraat 28, met het eeuwigdurend erfpachts- recht van den grond en 12. Een huis en erf, Arfcilleriestraat 40, opgehouden. 13. Een huis en erf. Middenstraat 32, gekocht door den heer W. Hendriks, alhier, voor f 430. 14. Een winkelhuis en erf, Middenstraat 7 8, gekocht door den heer J. Duijvetter, alhier, voor f 1312. 15. Een huis en erf, Kanaal weg 36, opgeh. 16. Een winkelhuis en erf, Kauaalweg 41 en 17. Een huis en erf, met steeg, Dijk- straat 47, niet geveild. Schagen. De Raad vergaderde 22 dezer. Afwezig de heeren C. Asjes en W. Rog geveen. Mededeeling werd gedaan van 1. Ingekomen van Ged. Staten, goedkeuring kohieren Hoofd. Omslag en Hondenbelasting 2. Kasverificatie dd. 20 Dec. 11., waaruit bleek dat de ontvangsten bedroegen f 27057.66$, de uitgaven f 24213.17, batig saldo f 2844.49$. deze bij acclamatie herbenoemd Voor de betrekking van werkman bij den Gemeente-reinigingsdienst, waarvoor zich 27 sollicitanten aangemeld hadden, werden uit het zestal benoemd W. Domper met 9 en K. Struijf, met 7 stemmen. Voorz. deelt mede, dat de bcgrooting, dienst 1892, van Ged. Staten terug is gekomen, met verzoek een post vnor onderwijs, abusief geraamd op f 2200, met f 15 te willen ver lagen en alzoo ook het cijfer van den Hoofd. Omslag met f 15 te verminderen. Aan dit verzoek wordt voldaan. Voorz. doet mededeeling dat de jaarlijksche verpachtingen f 500 meer hebben opgebracht dan het vorige jaar, en meent dit te mogen toeschrijven aan den vooruitgang van ons marktwezen. Bij de rondvraag maakt de heer Govers attent op de noodzakelijkheid van het weg nemen der onderste twijgen der op de Ged. Gracht staande boomen. Texel. In de vergadering van het Nutsdepartement, jl. Maandag gehouden, werd voor de betrekking van directrise aan de alg. bewaarschool, gekozen mej. C. Heeroma van de Koog en besloten om de contributie voor het lidmaatschap van het Nut voor een volgend jaar mét een gulden te verhoogen en aldus te brengen op vier gulden. Texel. De uitslag der gisteren gehou den verkiezing van één hoofd-ingeland en één heemraad voor den polder Waal en Burg, door de periodieke aftreding van de heeren C. B. Bakker en A. Dalmeijer, was als volgt: Uitgebracht 20 steramen. Voor hoofd-ingeland op de heeren C. B. Bakker 10, C. Cz. Eelman 3 en S. Rz. Keijser 3 stemmen. De herstemming is bepaald op 6 Jan. a. s. Voor heemraad gekozen de heer A. Dalmeijer met 13 stemmen. Heer-Hugowaard. Bij de verkie zing voor een lid van den gemeenteraad, 22 dezer gehouden, zijn 2or stemmen uitgebracht. Hiervan bekwamen de heeren K. van Dam 92 stemmen, J. Winkel 81, W. van Slooten 26 en J. Gootjes 2 stemmen. De eerste R. K. en de drie laatsten libe ralen. Herstemming tusschen de twee eerstgenoemden. Purmerend. De gemeenteraad heeft, als bewijs van welwillendheid aan de regeering en de marktbezoekers de heffing van staangeld voor kaas, die op de markt onverkocht blijft, van 1 cent op een halve cent gebracht. Tegen die heffing was door de regeering bezwaar gemaakt. Oudorp. De influenza heerscht alhier in zeer sterke mate. Er komen gevallen voor van hoogst ernstigen aard, zelfs reeds met doodelijken afloop. Andijk. Tot lid van den gemeen teraad is gekozen de heer Jb. Kooyman Rz., burgemeester. Geen fraaier dan een schoone gravure. Vraag opzichtzending en prijs opgaaf bij A. «7. TVE A A. S, Boek- en Kunsthandel. Dijastraat 16. Telefoonnummer 26. Marine en Leger. Den 21 dezer is alhier voor het front der troepen beëedigd de bij bet 4de reg. vest.- art. benoemde off. van gezondheid 2de kl. Weijnen. i De luit. ter zee 1ste kl. W. H. Souman wordt 5 Jan. 1892 (e Vlusingen gedetacheerd ten einde bij de verdere gereedmaking van Hr. MS. sch roefstoomschip 4e kl. „Sumbawa", in aanbouw bij de Kon. Maatschappij „De Schelde", tegenwoordig te zijn. Den 4den Januari a. s. keert de off. van gez. 2de kl. van Persijn van zijne detacheering bij het remonte depot te Vlissingen alhier terug. De luit. ter zee lete kl. J. M. Noorduijn, dienende aan boord van de „Van Speijk" en de luit. ter zee 2de kl. H. T. Hoven, dienende aan boord van de „Soerabaja", beiden in O.-I., keeren wegens langdurig verblijf in de koloniën naar Nederland terug. De mach. 2de kl. der zeeihacht H. A. van Es zal, tengevolge van lichaamsgebrek den dienst met pensioen verlaten. j Benoemingen, enz. Bij Kon. besl. is aan mr. D. P. H. Aber- 1 son, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 I Jan. a. s. eervol ontslag verleend als griffier i bij het Kantongerecht alhier. 1 Onderwijs en Examens. i Heer-Hugowaard. De heer 8. 1 Brugman, onderwijzer aan school No. 3 alhier, heeft eene cursusgeopend voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, aanvankelijk met 18 leerlingen. Bij kon. besl. van 19 dezer is als volgt vastgesteld het cijfer der Rijksbijdragen, die aan gemeentelijke en bijzondere normaallessen en aan hoofden van scholen zullen worden j verleend voor elk der door hen in den loop van het jaar 1892 ter opleiding tot onder wijzer aangenomen personen, nadat deze in den loop van 1894 of later de akte, bedoeld in art 56 onder a der wet tot regeling van het lager onderwijs, zullen hebben verkregen 1. Voor hen die bij gemeentelijke en bij oor j 8 jaren f400; c. id. 4 jaren f500. 2. Voor hen die door hoofden van scholen zijn opge- leid a. gedurende ten minste 2 jaren f 200 i b. id. 3 jaren f 250 c. id. 4 jaren f 300. j$' De gemeenteraad van Grootebroek c. e heeft besloten, de jaarwedde van den tweederr J V onderwijzer aan de school te Lutjebroek tt j' I verhoogen van f 450 tot f 500 en hot per- soneel met één onderwijzer te verhoogen. L Landbouw en Veeteelt. Vanwege de afd. Noord-Holland der Ver- eeniging „het Nederl. Paardenstamboek" wer den den 15, 16 en 17 dezer te Purmerend, Schagen en Halfweg keuringen gehouden ter opname in het stamboek. In het. geheel werden ingeschreven 5 hengsten en 13 mer- riën, afgewezen werden 2 hengsten en 7 merriën. Kerknieuw t. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Vrijdag, 25 December (lste Kerstdag), Burg, voorm. 9.30, ds. Van Schaick. Waal, voorm. 10 u., ds. De Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. Oudeschild, nam. 2 u., ds. De Mazure. Oosterend, nam. 2 u., ds. Van Schaick. DeCocksdorp, voorm. 9.30 en 's avonds 6 u., de heer Niessink. Zaterdag, 26 December (2de Kerstdag) Burg, voorm. 9.30., ds. Van Schaick. Koog, voorm. 10 u., de. De Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. DeCocksdorp, voorm. 9.30, de heer Niessink. Zondag, 27 December, Burg, voorm. 9.30, ds. Van Schaick.Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. Oosterend, voorm. 10 u., ds. De Mazure. Oudeschild, nam. 2 u., ds. Leffef. De Cocksdorp, voorm. 9.80, de heer Niessink. Doopsgezinde gem. te Texel. Vrijdag, 25 December (lste Kerstdag) en Zaterdag, 26 December (2de Kerstdag), voorm. 10 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zype. Vrijdag 25 Dec. (lste Kerstdag), voorm. 9.30., Oudesluis, ds. Pareau. Zondag 27 Dec., nam. 1.30., Oudesluis, ds. Koch. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Vrijdag 25 Dec. (lste kerstdag), voorm. 9.30, St. Maartensbrug, ds. Koch. Zaterdag 26 Dec. (2de Kerstdag), roorm. 9.30, Burgerbrug, ds. Koch. Zondag 27 Dec., voorm. 9.80, St. Maar tensbrug, ds. Koch. Doopsgezinde gemeente. Vrijdag 25 Dec. (lste Kerstdag), Oude sluis, voorm. 9.80, ds. v. Calcar. Zaterdag 26 Dec. (2de Kerstdag), Zuid- Zijpe, voorm. 9.30, ds. v. Calcar. Zondag 27 Dcc., Oudesluis, voorm. 9.30, ds. v. Calcar. Ned. Herv. Kerk te St. Maarten. Vrijdag 25 Dec. (lste Kerstdag), voorm. 9 uur, Valkoog, ds. Mühring. Zaterdag 26 Dec. (2de Kerstdag), geen dienst. Zondag 27 Dec., voorm. 9 uur, St. Maar ten, ds. Mühring. Ned. Herv. Kerk te Eenigenburg. Vrijdag 25 Dec. (lste Kerstdag), nam. 1.30, ds. Versteeg, van St. Pancras. Zondag 27 Dec., voorm. 9.30, ds. van Riet van Oude Niedorp. Ned. Herv. Kerk te Kolhorn. Vrijdag 25 Dec. (lste Kerstdag), voorm. 9.40, ds. Tj. de Boer, van Dirkshorn. Zondag 27 Dec., nam. 1.30, ds. A. W. r. Kluijve, van Schagen. Ned. Herv. Kerk te Wieringerwaard. Zondag 27 Dec., ds. A. W. van Kluijve. Buitenland. België. Op het congres der socialis tische studenten te Brussel werd een brief voorgelezen van den advocaat Picard, waarin gezegd werd, dat men nog immer weifelde om de quaestién op te lossen betreffende den militairen dienst en de Joodsche fortuinen. Vandervelde (Brussel) protesteerdehij noemde deze quaestie een sociale vraag en geen vraag omtrent rassen. Men moet evengoed te velde trekken tegen de groote fortuinen der Christenen als tegen die der Joden. Rakowitza (Rumenié) sprak den wensch uit de vervolgingen in Rumenié tegen de Joodsche studenten te zien gestaakt. De president en verschillende leden van het congres sloten zich hierbij aan. Het congres behandelde de conclusién van het socialistisch congres te Brussel, dit jaar gehouden en nam die aan. In den namiddag had de beraadslaging plaats over de opvoe ding der vrouwen. Gisterenmorgen had te Brussel met groote praal de begrafenis plaats van den minister van Staat Victor Jacobs. Volgens het hoofd der Belgische zending in China, valt er niet aan te twij felen, dat die bandieten vóór het bloedbad op de Christelijke inboorlingen, overleg hebben gepleegd met de 'gewestelijke man darijnen. Frankrijk. De Kamer nam met algemeene «temmen, bij opsteken der handen, het wetsontwerp aan tot goedkeu ring van de akte der Brusselgche conferentie. De Kamer van Afgevaardigden be handelde jl. Maandag het wetsontwerp tot verlenging der handelsverdragen. De heer Méline vroeg, in het belang des lands, voor het kabinet het recht om meester te blijven van de tarieven. Men late der Regeering volle vrijheid van han delen. De verdragen welke Duitschland gesloten heeft, zeide hij, zijn geen werke-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2