HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. „Jong lollaod EN J. H. VAN BALEN. BERICHT. Wegens den Nieuwjaars dag zal de courant van Zondag 3 Januari niet verschijnen. Adverteerenden worden hierop indachtig gemaakt. Nieuwjaarswenschen, niet meer dan 5 regels be slaande, worden geplaatst a 30 cent, eiken regel meer 6 cent. Zij kunnen worden aangenomen tot uiterlijk Donderdagmiddag 12 uren. Aan onze abonnés! U) Mevrouw de Gravin, «El daseipereert nimmerI* Jnn Piet ere. Co en. Het Vaderlandt ülijf iek tot lu gbetroowe den doot. Versohljnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementeprij# per 8 Teor de ceurent binnen de gemeeente naar de overige plaatsen van Nederland w alle landen, die in het postverdrag rijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). Zuid-Afrika manden: f 0.70. met Zondagsblad f 1.05 0.90, 1.35 1.75, 2.50, 2.10 r 8— REDACTEUR-UITGEVER Molenplein. Helder. Telefooumiuiraer 20. Prijs dor A d ver t e n ti n Van 1—5 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbuveliagen, geplaatst tnaschen den tekst, per regol 10 Ct. Advartentiën voor liefdadige doeleinden Dienataanbiedingen voor den werkenden stands t Agent in liet buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gndule, Bruxelles. PeniUstoa va* da Helderiche- «a Nianwed. Cearant. Het Zondagsblad van onze courant, het //Album7', zal, met het einde van dit jaar, ophouden te bestaan. De deelneming is, in verband met de kosten, te gering, dan dat wij met deze nogal kostbare onderneming kunnen voortgaan. Ten einde echter toch onze lezers een Zondagsblad te verschaffen en tevens een premie op onze courant, stellen wij voor hen de gelegenheid open om zich tegen verminderde prijs door Victor Bltlthgen. „Nu, oerwaarde,7* schertste de huis heer, „als het er op aankwam, zoudt ge er nog eerder tegen opzien als het meisje. Heb echter genade met het gras !77 Magda en de geestelijke gingen heen. De gezelschapsdame keek naar de grond en sloeg haar blik niet eerder op, dan toen hij weer met het spel verscheen. De meisjes volgden hem op den breeden grintweg, terwijl een verholen lachje om hunne lippen speelde. „Links af, eerwaarde, alk ik u ver zoeken mag!77 riep Magda. u Heel goed, dames misschien wilt ge wel toestaan, dat ik mede speel Hij zag juffrouw Blankenstein vragend aan. „Wanneer gij lust hebt/antwoordde deze koel. In werkelijkheid had zij niet veel met den geestelijke op, maar toch voelde zij zich door zijne attenties ge vleid en was zij koket genoeg om hem in hare nabijheid te lokken, zonder hem echter tegemoet te treden. Het oude spel om dwaze mannen te vangen. „Dan vraag ik verlof mij even te mogen verwijderen, om mij bij de familie te verontschuldigen/ te abonneeren op een weekblad, dat met 1892 zijn vijfden jaargang beleeft, n. 1. Geillnstreerd Weekblad voor Jongelui, hetwelk wij dan inplaats van voor f 5. per jaar, zooals de prijs is,onze geabon- neerden voor 50 cent per drie maan den leveren, d. i. nog niet de helft van den prijs. Wij vestigen er de aandacht op, dat men niet moet denken dat Jong Hol land een tijdschrift voor kinderen is. Het is het ecnige geïllustreerde week blad in Nederland voor jongelui. De boeiende en degelijke lectuur, welke het bevat, zal iedereen bevallen, terwijl het tevens een welkome ontvangst zal erlangen bij oudere zonen en dochters. Meermalen zijn feuilletons in onze courant ontleend aan Jong Holland, o. a. ook het thans nog loopende boeiende feuilleton De avonturen van Sidi-Fronsnard. Het eerste nummer, dat wij onze lezers in den loop der volgende week zullen toezenden, zal beter dan woorden doen zien wat men te verwachten heeft. Vergeten is daarin nog te vermelden, dat d» nieuwste, in Nederland nog niet uitgegeven roman van Jules Verne, met de fraaie platen in Jong Holland zal worden opgenomen. Elk wekelijksch nummer van Jong Holland bevat niet minder dan 12 pagina1» compresscn druk met fraaie platen. Aan het einde van het jaar wordt, voor de bagatel van 60 cent, een juweeltje van een pracht band verkrijgbaar gesteld, die bij de boekhandelaren de Bnisonjé, Spruit en Maas alhier is te zien, evenals aan ons bureel. Men verkrijgt alzoo een waar prachtwerk, dat jaren lang genot geeft en een sieraad van elke salon tafel of boekenkast is, een boekwerk van 624 pagina's, met ruim honderd platen. Beleefd verzoeken wij spoedig bericht of men Jong Holland verlangt inplaats van Het Album, daar wij het getal te drukken exemplaren bijtijds dienen te weten en nabestellingen niet kunnen uitvoeren. De Uitgever. Verordening op het in stand houden der duinen en duingronden in de provincie Noord-Holland. „Was dat je bedoeling, Hedwig?77 vroeg gravin Hilde halfluid. „Misschien misschien ook niet, kleine wijsneus. Ik vind het met z'n vieren prettiger.77 „Wat ik je echter verzoeken mag../ De andere was echter-doof voor deze halve vermaning. Men hoorde nu de stem van Züssow zeggen; „Veel pleizier,eerwaarde Ge blijft, hoop ik, het souper bij ons gebruiken intusschen ga ik eens naar het veld.77 Een paar minuten later sloegen de hamers lustig tegen de ballenklip klap en „klip-klap/ zeide ook het arme hart van den jongen geestelijke, die de gevaarlijke juffrouw Blankenstein tot tegenpartij had en haar gaarne wilde overwinnen, maar dat helaas niet kon. Zij speelde goed en zelfs nog beter, wanneer zij met mannen speelde, die zich van haar hart trachtten meester te maken. Intusschen was ook de gravin aange komen, maar onder zeer onverwachte omstandigheden. De gravin was eene uitstekende rijderes en Galante, hare zwarte Arabi sche merrie, een voortreffelijk paard en als het ware voor de gravin geknipt. Wanneer het echter in twee dagen niet i bereden was, moest het eerst een half uur naar het veld, voor men er weer l op vertrouwen kon. Voort ging het over den bezaaiden akker zij sloeg er echter geen acht op. Zij zette hier haar paard steeds In de jongste vergadering der Provinciale Staten van Noord-Holland is de volgende verordening op het in stand houden der duinen in deze provincie goedgekeurd Art. 1. Onder duinen en duingronden, bij deze verordening bedoeld, is te verstaan de strook grond op het vaste land der provincie Noord-Holland benoorden het gebied van het Hoogheemraadschap Rijnland, begrepen tusschen het strand der Noordzee en den binnensten der duinen. Art. 2. Deze duinen cn duingronden zullen binnen drie jaar na afkondiging dezer verordening door de onderhoudsplichtigen tegen zandverstuiving moeten zijn beveiligd en zoodanig worden gehouden. Dit voorschrift is niet toepasselijk op de duinen en duingronden krachtens het K. B. van 27 Mei 1876 in beheer en onderhoud bij het Rijk zoolang zij daarin blijven. Art. 3. Als onderhoudsplichtigen worden voor de toepassing dezer verordening aan gemerkt 1. de vruchtgebruikers, zoo zij er zijn 2. bij gebreke van het bestaan van vrucht gebruikers, de erfpachters, zoo zij er zijn 3. waar noch vruchtgebruikers noch erf pachters bestaan, de eigenaars, tenzij krach tens. wettige reglementen of oude herkomst anderen dan deze laatsten als onderhoudsplich tigen worden aangemerkt. Als vruchtgebruikers, erfpachters of eige naars worden, voor de toepassing dezer ver ordening, aangemerkt zij, die als zoodanig zijn genoemd in de registers van het kadas ter, of, zoo die registers aanwijzen, dat meer dan één persoon als zoodanig in aanmerking komt zonder dat de naam van elk hunner uitdrukkelijk is genoemd, hij of zij wiens naam of wier namen bepaald zijn vermeld, aan, zoodat het spoedig zoo nat was als een waterratdaarna draafde zij op het bosch toe. De op het land wer kende arbeiders en baron Achim zagen vol bewondering toe, hoe zij een vrij breede sloot oversprong, welke het veld van het bosch scheidde waarna zij langzaam op den zoom van het bosch toereed en een zijlaan insloeg. „Wat kan ze toch rijdenHoe is het mogelijk, dwars op het paard te zitten, zonder het evenwicht te verliezen en op den grond te storten. Om een paard tusschen de beenen te klemmen, is geheel iets anders." „Het vorige jaar is het paard eens met de gravin op hol gegaan, waarbij zij eene wond aan het voorhoofd be kwam. Het is me ook een beest, ik zou er niet graag op zitten." „Zij heeft die wond echter niet te danken gehad aan een val, maar door dat zij met haar hoofd tegen een tak stootteMinna, de kamenier heeft er mij alles van verteld, die moest den geheelen nacht opblijven. Neen, zoo'n vrouw als onze gravin bestaat er geen tweede Gravin Meta bracht haar paard in een kalmer gang. Voor een oogenblik liet zij den teugel vallen, haalde een etui uit haar taschje te voorschijn en stak daaruit eene cigarette op. Galante liep rustig voort, terwijl de rijderes beurtelings de woudlucht en de reuk harer cigarette inademde. Grasvinken zongen in de struiken, terwijl van tijd tot tijd ook de koekoek zich deed hooren. alles voor zoover niet wordt aangetoond, dat in die registers eene misstelling voorkomt, of dat veranderingen hebben plaats gehad die er nog niet in zijn opgenomen. Art. 4. Beveiliging tegen zandverstuivingen moet geschieden door het beplanten of be- poten, en beplant of bepoot houden met hout, gras, helm of andere levende gewassen van alle duinen en duingronden, die niet door bebouwing, bestrating of andere kunst werken, of door bedekking met water reeds tegeu stuiving beveiligd zijn. Waar het kale zandplekken of putten geldt van geringen omvang, kan worden voldaan met ze te bedekken en bedekt te houden met mosplaggen of zoden. Art. 5. Door Gedeputeerde Staten wordt beslist of bestaande beplantingen, bepotingen of bedekkingen voldoende zekerheid geven tegen zandverstuivingen en of op voldoende wijze door nieuw aangelegde beplantingen, bepotingen of bedekkingen de beveiliging is tot stand gebracht. Door hen kan ook afwijking van den gestelden regel worden toegelaten voor tijdelijk onbedekt liggende, tot bouwland gebezigde akkers, zoo die naar hun oordeel geen gevaar voor verstuiving doen vreezen. Art. 6. Waar de oppervlakte die beveiligd moet worden eene zoodanige uitgestrektheid heeft verkregen, dat volgens het oordeel van Gcdep. Staten de beveiliging bezwaarlijk binnen den in art. 2 bepaalden tijd van drie jaar zou kunnen worden tot stand gebracht, is hun college bevoegd, op verzoek van onderhoudsplichtigen, dezen voor dc vol doening aan de hun opgelegde verplichting een langer termijn toe te staan, en in dit geval, zoo noodig, de verdeeling van het werk over verschillende jaren te regelen. Art. 7. De onderhoudsplichtigen zijn ver plicht zich stipt aan de voorgeschreven regeling te houden. Wordt dit volgens het oordeel van Ged. Staten door hen niet of niet voldoende gedaan, dan zijn de Ged. Staten bevoegd het volgens art. 6 gegeven uitstel in te trekken. Art. 8. Wanneer door de onderhoudsplich tigen de beveiliging niet binnen den bij art. 2 bepaalden tijd van 3 jaar of, in het bij art. 6 bedoelde geval, binnen den door Ged. Staten gestelden termijn op eene naar het oordeel van hun college voldoende wijze is tot stand gebracht, zullen zij verplicht zijn, binnen den alsdan door Ged. Staten te bepalen termijn, die niet langer kan zijn dan 12 maanden, de door dit college voor te schrijven beveiligingswerken uit te voeren. Art. 9. De onderhoudsplichtigen, in wier Volgens gewoonte nam zij van hare omgeving niet de minste notitie maar toch bleef de betoovering van het schoone jaargetijde niet zonder in vloed op haar. Deze heerlijke meilucht scheen iets in haar op te wekken, iets onbestemds, een lichte smart, een zoet verlangen. Gravin Kijborg gevoelde iets en zij zuchtte. Hoe vervelend is het leven Hoeveel krachtsinspanning is er noodig om het zich dragelijk te maken Die goede Torsten over hem valt niet te klagen. Hij is een goede kerel, die met alles tevreden is en in alles behulpzaam wil zijn. Hij bemint haar zeker, z'jn liefde is evenals hij zelfzij schijnt als een vriendelijke lamp, waarover een scherm is aange bracht, om ze voor het oog te verbergen. Of zij hem bemint? Of zij soms iemand heeft lief gehad? Zij heeft weer eens van die romans gelezen - zij leest gewoonlijk niet veel waarin de hartstochten woeden en sterke naturen door stormachtige harts- aaridoeningen worden verwoest. Zij heeft tot diep in den nacht in haar bed liggen lezen en is daarna in een onrus- tigen slaap gevallende herinnering aan de gebeurtenissen, welke de per sonen uit de roman hebben moeten doorleven, brengt hare zenuwen in beweging. Het is haar, alsof zij deze zelve doorleefd heeft. O, neen, dat is zoo nietZij ging door voor een koele vrouw. Zij was nooit koket, uitgezonderd alleen wanneer duinen of duingronden nieuwe stuifvlakten of stuifputten ontstaan, zijn verplicht deze na ontvangen aanschrijving van Ged. Staten, b'nnen den daarbij gestelden termijn, met helm te beplanten, met mosplaggen te beleg- gen, of ter tijdelijke voorziening met stroo weeschen te besteken, alles onder toezicht en met goedkeuring van den prov. waterstaat evenzoo zal moeten gehandeld worden met die plaatseri, waarvan de vroeger gebezigde middelen tor beveiliging zijn te niet gegaan. Art. 10. De kosten van het tot stand brengen der beveiliging van duiuen en duin gronden, voorgeschreven bij art. 2, zullen gedragen worden door de provincie wanneer de onderhoudsplichtige dit verlangt, en zich onderwerpt aan de bij deze verordening gestelde voorwaarden en aan de bepalingen, omtrent de uitvoering van het werk, door Ged. Staten voor elk bijzonder geval voor te- schrijven. Van dit verlangen zal de onderhoudsplich tige binnen 6 maanden na de afkondiging dezer verordening schriftelijk aan Ged. Staten moeten doen blijken. Eveneens en onder dezelfde voorwaardet worden op verlangen van den onderhoud» plichtige, mits dit verlangen sehriftelijk aan Ged. Staten zij kenbaar gemaakt binnen 14 dagen na het ontstaan van den zoo straks noemen gebrekkigen toestand, de kosten vai buitengewoon onderhoud door de provincn gedragen, wanneer door hevige stormen grooti zandvlakten zijn outstaan, die beveiligd moeten worden, en wier ontstaan niet te wijten is aan gebrekkig onderhoud. In beide gevallen geschiedt hel onderhoud indien en voor zoover Gedep Staten dit raadzaam achten door de provincie. 0 De onderhoudsplichtige is in dit geva verplicht dc provincie in staat te stellen on dat werk ongestoord en zonder belemmering van de zijde van rechthebbenden op de duinei en duingronden die bearbeid moeten wordei aan te vangen en te voltooienblijft bij in gebreke deze vervulliug te vervullen dan komen de kosten der beveiliging te zijner la3te. De duinen en duingronden van 's Rijks domein benevens die welke krachtens provin ciale verordeningen onder het beheer zijn van waterschapsbesturen, zijn van de bepa ling van dit artikel uitgesloten. 1 Art. 11. De kosten in het vorig art. genoemd, komen nimmer ten laste der pro vincie, zonder dat vooraf aan Ged. Staten ten behoeve der provincie het recht wordt toegekend 1. op alle plaatsen van het aangelegen terrein van denzelfden onderhoudsplichtige zij daarmede tot de uitvoering van de een of andere gril kon geraken. De hartstocht van een man op te wekken was haar nooit in de gedachten gekomen Wanneer zij haar doel bereikt had, wa het ook gedaan met hare beminnelijk heid. Alleen reeds de gedachte, on een man tot zich te trekken, was haar altijd onuitstaanbaar geweest mijn hemel, hoe kan iemand toch zoo zwai zijn ziclizelve te vergeten.... „Bah Zij geeft Galante een slag met haar sierlijke zweep, zoodat dez* opschrikt en in een korten galop over gaat. De zware sleep van het zwart* rijkleed slingert langs haar heen en ch sluier van den hoed fladdert om haa; hoofd. Zij heeft nu den breede boschwe; onder zich en zet Galante aanin zul- een toestand denkt en gevoelt men weini en juist daarom is het rijden vnor eene ware ontspanning. Naar Pi-ïTihjV Het woud loopt ten einde en zij Preinitz liggen. Op korten afstand r iemand over het land naar een s] paarden toe, welke de ploeg v.oortti' ken. De gravin wijkt van den veld1^ af en rijdt het land indaar valt ll. oog op een van die kommen, waar de schapen zich verkoelen en op kleii vischjes azen en de lust bekrni haar, een paar malen daarover heen springen. Een aanloopje en Galante er over. (Wordt vervolffd.t i - I

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1