M vJl€ fien gepensionneerd en nog geen i }\1 zijn. Als penningmeester werd met alge- meene t stemmen herbenoemd de heer J. C. Abraham, terwijl, ter vervanging j van den heer J. H. Schrijver, die me- 1 de aan de beurt van aftreding was en niet voor eene herbenoeming in aan merking wenschte te komen, als be stuurslid werd gekozen de beer P. M. van der Veer. Verder werden gekozen als afge vaardigden naar de te Amsterdam te houden algemeene vergadering der Vereeniging, de heeren J. Annes, E. Slok, W. .J. van Wingerden Zwarts en P. Deuling en als plaatsvervangende afgevaardigden de heeren A. B. K. Vogel en J. H. Schrijver. Door den penningmeester werd ten slotte medegedeeld dat in lS92indeze afdeel ing de volgende uitkeeringen heb ben plaats gehadin het voorjaar, aan 22 leden of weduwen van leden f459, in het najaar aan 28 idem f 465, totaal f 924 en dat thans alhier 29 leden of wedu wen ondersteuning uit het Fonds ge nieten. Nadat de heer Van Wingerden Zwarts het Bestuur den dank der af- deeling had gebracht voor hare goede zorgen in het afgeloopen Vereenigings- jaar, werd de vergadering door den president gesloten. Helder. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteed i het onderhoud van de dok-, sluis- en andere waterwerken van het maritieme etablissement Willemsoord. Ingekomen waren 14 in schrijvingsbiljetten, als van de heeren F. Steeman, ad f IS,580Gebrs. Van Pelt f 12,050 J. F. Philips, f 12,000 J. Duiu- ker f 11,999 A. Krijnen f 11,965 P. Spruit f 11,800; A. Bos f 11,515; A. van Neck f 11,496 P. de Waard f 11,200; W. de Jong, f 11,190; B. Boon f 11,050 L. Klein f 10,980H. Wijker f 10,447 en G. D. van Doorn, te Amsterdam, f 9950. Helder. Voor rekening van den heer P. Schagen, alhier, werd jl. Dinsdag aanbe steed het maken van een kinderspeeltuin met woning voor den conciërge aan den Parallel weg. Ingekomen waren S inschrijvings biljetten, als van de heeren; P. de Waard, ad f 4835 K. Zeeman t 4228 H. Wijker f 4100W. de Jong f 3790T. Keuris f 3700; A. Krijnen f 3675; Gebrs. Van Pelt f 3597 en C. Gomes f 2835. Texel. De heer C. S. Keijser, alhier, is er in geslaagd de tienden, waarmede de polder het Nieuwiand is bezwaard, af te koopen. Heer-Hugowaard. In 1892 zijn alhier geb. 84, overl. 55, geh. 29. De bevolking daalde van 2760 tot 2723. Purmerend. De uitslag der jl. Woensdag alhier gehouden schoonrijderij was als volgt Voor dames; iste prijs mej. A. C. Kaan, te Wieringerwaard 2de prijs mej. D. Kaan, te Groote IJpolder; 3de prijs mej. G. Kor- ver, te Nieuwer-Amstel. Er waren 32 mededingsters. Voor heerenxste prijs E. Semeins, te Purmerend; 2de prijs J. Lauwers, te Alk maar; 3de prijs J. Hart, te Beemster; 52 deelnemers. Voor paren iste prijs A. Schipper, van Zaandijk en mej. A. Hille, van Koog aan de Zaan2de prijs J. Lauwers, van Alk maar en mej. M. Rotgans, van Schagen; 3de prijs R. Volkmaars, van Amsterdam en mej. D. KaaD, van Groote IJpolder. Er waren 30 paren. Marine en Leger. Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Bo- j naire", commandant de kapt. luit. ter zee W. G. van Nes, is hier gisteren van de uitoefening van politietoezicht op de vis- scherij in de Noordzee teruggekeerd.' Bij den Minister van Marine bestaat het plan om voortaan de machinisten, alvorens dezen tot officier-machinist worden benoemd, I eerst een tweejarigen cursus te doen door- loopen op een te Amsterdam op te richten applicatie-school. Om tot die school te worden toegelaten, vermoedelijk 2 per jaar, moet men voldoen aan het daarvoor vereischte toelatings examen. Hr. Ms. schroefstoomschip xste kl. „De Ruijter", commandant kapitein ter zee D. G. Brand, thans gestationeerd te Curacao, wordt medio Maart a. s. alhier binnen- verwacht. De luit. ter zee 2de kl. F. Bot werd gisteren aan boord van Hr. Ms. rammonï- tor 2 de kl. „Panter" vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H. G. Leembruggen. Departement van Marine in Oost-Indië. OvergeplaatstVan „Gedeh* naar „Ben- l koelen", de luit. ter zee 2de kl. O, H. van Persijnvan „Gedeh" naar „Koning der Nederl.*, de adelb. 1ste kl. G. Hoogenraad; van „Gedeh" naar „Koning der Nederl.", de id. 1ste kl. L. G. Bouriciusvan „Gedeh" naar „Koning der Nederl. de id. 1ste kl. B. Schreudersvan „Gedeh" naar „Koningin Emma der Nederlanden", de id. 1ste kl. F. TL. Webervan „Gedeh" naar „Koningin 1 Emma der Nederlanden", de id. 1ste kl. W. Bunge; van „Gedeh" naar „Kon. Emma der Ned.", de id. lste kl. E. Rahdervan „Ge deh" naar „Atjeh", de adelb. lste kl. C. C. A. van Burg en C. N. Kruijff; van „Ben- koelen* naar „Atjeh", de luit. ter zee 2de kl. G. L. F. Hooftvan „Bali" naar „Atjeh", met intrekk. overplaatsing nan boord „Bromo", de luit. ter zee 2de kl. A. F. Peltzervan „Bali" naar „Atjeh", met intrekk. overpl. aan boord „Bromo", de luit. ter zee Sde kl. J. A. van Hooffvan „Atjeh" naar „Bromo", de luits. ter zee 2de kl. J. A. van Zadelhof en K. van Andelvan „Atjeh" naar „Kon. der Ned.", de adelb. lste W. H. M. de Fremery en Ij. J. Moojen van „Kon. Emma der Ned." naar „Kon. der Ned.", de adelb. lste kl. C. J. J. de Neve, D. J. Albarda en S. de Ranitz van „Padang" naar „Gedeh", de luit. ter zee 2de kl. J. Wolterbeek Mul ler van „Kon. der Ned." naar „Padang", op folio van luit. ter zee Ide kl., de adelb. lste kl. A. J. de Graaf; van „Van Galen" naar „Kon. der Ned.", de adelb. late kl. C. E. H. vau Heijningen. Vergund om wegens langdurig verblijf in deze gewesten naar Nederland terug te kee- ren, aan de luits. ter zee 2de kl. E. de Haan, J. A. van Zadelhof, L. II. G. Krol en K. van Andel, allen van de „Bromo". OvergeplaatstVau „Sumatra", onder eer volle ontheffing van het bevel naar „Gedeh" in afwachting van een andere bestemming, de kapt. ter zee P. G. Bruch van „Merapi", onder eervolle ontheffing Tan het bevel naar „Sumatra" als comm., de kapt.-luit. ter zee P. Heijning, en tijdelijk opgedragen het bevel van „Merapi", de luit. ter zee lste kl., lste off. aan boord „Merapi" E. F. T. Bik van „Gedeh" naar „Sindoro" als comm., met intr. zijner plaatsing aan boord „Padang", de luit. ter zee lste kl. W. Allirolvan „Gedeh" naar „Padang" als comm. met intr. zijner plaatsing aan boord „Sindoro", de luit. ter zee lste kl. C. Meiboomvan „Bromo" naar „Gedeh", de off. van adm. lste kl. S. J. A. Deijll. Vergund Om wegens langdurig verblijf naar Nederland terug te keeren aan den off. van admin. lste kl. S. J. A. Deijll van „Ge deh". IngetrokkenDe detneheering bij de 6de- afd. van den luit. ter ree 2de kl. D. A. P. Koning. Gedetacheerd Bij de 6de afd., de luit. ter zee 2de kl. jhr. G. C. Qiiarles van Ufford. Onderwijs en examens. De heer H. M. Mulder, te Wervershoof, is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. bijzondere school in Suriname, standplaats Paramaribo, waarheen hij 23 Februari a. s. vertrekt. Benoemd tot onderwijzer te Grafhorst, de heer G. Pon, te Veuhuizen. Landbouw en Veeteelt. De Minister van Binnenl. Zaken heeft, met ingang van 12 dezer, het houden van markten van herkauwende dieren en varkens in de gemeente Gorinchem ver boden. Van enkele akkers tusschen Zwaag en Wognum zijn de bruine boonen, erwten en late zomergexst nu pas binnen. Kerknieuws. Ds. A. F. Eilerts de Haan, pred. te Ben- ningbroek, zal in Maart a. s. zijn bediening neerleggen, wegens voortdurende ongesteld heid. Buitenland. België. Jl. Woensdagnacht is te Herstal een dynamiet-aanslag gepleegd. De bom was geplaatst bij de woning van een koopman en ontploffingen hadden plaats. De ruiten van alle naburige huizen werden verbrijzeld, terwijl in het huis van den koopman alle meubelen en koopwaren door elkander werden geworpen en belang rijke schade werd aangericht. Men ver denkt een mijnwerker. Frankrijk. Voor het hof van cassatie te Parijs werd de zaak tegen de directeuren der Panama-maatschappij jl. Dinsdag voort gezet. Er was een sterke politiemacht om de orde te handhavendoch 't publiek was niet bijzonder groot en zeer rustig. Verschenen waren Charles De Lesseps, Fontane, Cottu en Eiffel. Debeschuldigden hadden hun ridderlintjes uit 't knoopsgat gelaten. Tegen Ferdinand De Lesseps werd ver stek uitgesproken. De beschuldiging luidt, dat bij de uit gifte der leening van 1888 bedrog en mis bruik van vertrouwen is gepleegd. Charles De Lesseps, die 't eerst verhoord werd, verklaarde dat zijn vader, die aan vankelijk tegen het kauaalplan was, werd overgehaald door generaal Turr, Reinach en Bonaparte Wyse, die de concessie van Columbia gekregen had. Het contract, met de aannemers Coureux en Heisent gemaakt (die 't werk voor 512 millioen lrancs zouden uitvoeren) en waar mee 't publiek werd begoocheld, bestond werkelijk, volgens getuige, 't Doel was niet, de menschen te bedriegen. Charles De Lesseps weigerde, nauwkeu rige mededeeling te doen over de verdee ling der aandeelen onder de oprichters zijn vader verkocht de zijne met een ver lies 300.000 frs. De voorzitter wees er op, dat men bij de uitgifte van aandeelen steeds de waar heid verborg, zelfs na de ongunstige Jrap- porten van de ingeneurs. De Lesseps erkende, dat de groote adres beweging ten gunste der leening in 1888 door de maatschappij-zelve op touw werd gezet. De voorzitter uitte zijne verbazing, dat het syndicaat niet de storting van het ka pitaal waarborgde, maar alleen de kosten van uitgifte. Het liep dus geen risico, want het kon er zeker van zijn, dat men min stens voor het bedrag dier kosten vijf millioen francs zou inschrijven. De Lesseps gaf breedvoerige inlichtingen en zei, dat men de syndicaten moest be- loonen en zich aan het juk der bankiers onderwerpen. Bij elke uitgifte moest men veel besteden, om zich op de beurs geen vijanden te maken. Sprekende van Reinach, zei De Lesseps dut deze tuk op winst washij wilde het werk wel zien tot stand komen, maar liefst goed geld er aan verdienen. De Lesseps heeft groote sommen aan Reinach gegeven, zonder er het gebruik van te willen ken nen. Alleen wist hij dat het nuttig voor de Panama-zaak was. De bons aan toonder, ten bedrage van 973.000 francs, welke men niet kon thuis brengen, waren de geheime fondsen der maatschappij, waarvan 600.000 francs aan Herz werd gegeven. Over de quaestie of nader naar het be steden dier gelden mocht gevraagd worden, ontstond verschil tusschen het hof en het openbaar ministerie, omdat de instructie nog niet gesloten ismaar het hof stemde toe, en Lesseps verklaarde toen, datBaï- haut in 1886, als Minister, 275000 francs heeft gehad hij had een millioen gevraagd, op verschillende tijden te storten, maar de rest kreeg hij niet. Op een vraag van den voorzitter aan De Lesseps, waarom hij geen weerstand bood aan die vragen om geld, zei beklaagde ..Het was niet mogelijk te weigeren, als men het vroeg met 't pistool op de borst." „Gij liadt toch de politie, om u te beschermen", antwoordde de voorzitter. Het verhoor der Panama-directeuren geeft eigenlijk weinig nieuws. Men weet nu vrij wel, dat het één groote knoei- en dievenboel was, waarin de een den ander meesleepte. Volgens de „Gaulois" zal de vervolging worden gevraagd van twee afgevaardigden en een senator. De „Libre Parole" meldt, dat Eiffel gevangen genomen is. Het nader onderzoek van het lijk van De Reinach, een soort tegenproef, heeft evenmin als het eerste onderzoek de aan wezigheid van vergit aangetoond. De portefeuille van Marine is den admi raal Lefèvre aangeboden. In den Franschen Senaat hield de voorzitter eene korte toespraak, waarin hij zeide, dat de tekortkomingen van enkelen niet aan de Republiek moeten geweten worden. Alle Regeeringsstelsels hebben hun gebreken. Een Fransch officier, die zonder pas een bezoek aan Metz had gebracht, is op het oogenblik dat hij de Fransche grens weer wilde overschrijden, door de Duitsche gendarmes aangehouden en naar de gevan genis te Metz gebracht. Duitschland. De groote militair-po litieke rede, die Caprivi jl. Woensdag in de avondzitting van de militaire commis sie van den Rijksdag hield, wekt opzien door de groote openhartigheid, waarmede de Europeesche toestand besproken wordt. De rijkskanselier schilderde de gevaren, welke zich zouden voordoen indien in Frankrijk de dictatuur ontstond en met de mogelijkheid van zulk een dictatuur moet men rekening houden. Of er een Russi- sch-Fransch verbond bestaat, weet men niet, maar afspraken betreffende leger en vloot bestaan er stellig tusschen de beide rijken. De weg van Rusland naar Konstanti- nopel zou over Berlijn kunnen voeren. „Wij moeten Oostenrijk als groote mogendheid handhaven. Wij mogen niet om tijdelijk voordeel een toenadering tot Rusland sluiten." Een hernieuwing van het Drievoudig Verbond is wenschelijk, maar daarom nog niet zeker. Ook in Kopenhagen, waar men Duitschland niet altijd gunstig gezind is, dreigt gevaar. Ten slotte vergeleek Ca privi de verschillende Europeesche strijd krachten, en met groote nadruk stelde hij den Rijksdag verantwoordelijk voor de ge volgen, indien deze het legerontwerp mocht verwerpen. De Minister van Staat von Boetichtr antwoordde op de interpellatie van den socialistischen afgevaardigde Liebknecht betreffende de ellende, o. a.„de door Liebknecht geschilderde ellende bestaat niet en buitengewone maatregelen zijn niet noodig. De vergaderingen van werkloozen hebben een staatkundig karakter: de nij verheid van Duitschland is sinds 1892 vooruitgegaan. De mijnwerkersstrike in Saarbrtlcken is roekeloos; rechtsovertreding en verzet tegen de wet hebben in Duitsch land geen uitzicht op slagen. De sociaal democraten zouden tot het wegnemen der ellende het best doen, als zij de mijnwer kers bewogen, de werkstaking op te geven." De aanvoerder der werkstakers te Dortmur.d, Schönwald, is jl. Donderdag gearresteerd. Te Schalke vielen eenige honderden mijnwerkers een beambte en een werk- opzichter aan. De toegesnelde beambten en bereden politie en gendarmes sloegen de woedende menigte uiteen. Verschei dene personen werden gewond. Spanje. De „Imparcial" dringt er op aan, dat door Spanje een bekwaam ge zant naar Marokko zal worden gezonden om een wakend oog op de Engelschen te houden. Rusland. De „Noveja Vremja" bevat een heftig artikel tegen de financiéele ope ratien van Oostenrijk. Het is getiteld „Het oorlogsfonds van het Drievoudig Verbond", waarin wordt betoogd, dat, in tegenspraak met officiüele mededeelingen, de voorgenomen leeningen volstrekt niet moeten dienen om de metaal-circulatie te versterken, maar hetzij om het leger te hervormen, hetzij om dienst te doen als oorlogsfonds. Het Oostenrijksche papieren- geld staat tegenwoordig niet meer dan 10 1 15 bunten beneden pari, welk verschil niet groot genoeg is om de oorzaak te kunnen zijn dat men zich de moeielijk- heden kar. getroosten, welke aan de uit gifte eener leening van een half milliard verbonden zijn. De leening is trouwens blijkbaar beraamd op aandrang uit Berlijn, waar de onder handelingen zijn gevoerd* met de Roth- schild's van Frankfort en Weenen, terwijl de Parijsche en Londensche Rothschild's er buiten gelaten zijn. Marokko. Drie Moorsche nacht wakers, beschuldigd van moord op een Engelsch onderdaan, zijn jl. Dinsdag te Tanger in hechtenis genomen en voorloo- pig, in afwachting van nadere bevelen uit Fez, opgesloten. De banden voor het tweede deel van den roman „EVA" liggen aan ons Uur eel gereed en kunnen worden afge haald tegen betaling van 25 Cent. Gemengd nieuws. Te Medemblik is een iSjarig meisje W. B., die zich vermaakte met schaatsen rijden, plotseling ineengezakt. Zij was on middellijk een lijk. Jl. Dinsdag is de woning van Bo- beldijk aan de Wijzend te Midwoud door brand vernield. Jl. Zondag is te Oudkarspei een door drie arbeidersgezinnen bewoond huis afge brand, terwijl alle bewoners afwezig waren. „Artis" te Amsterdam is in het bezit gekomen van een paar vogels, die in de laatste jaren niet in de verzamelingen van het Genootschap vertegenwoordigd, waren. Het zijn pestvogels (ampelis garrulus), ook wel bekend onder de namen van beemer, zijdestaart, enz. Ofschoon zij zelden in ons land werden, aangetroffen, blijkt toch uit verschillende bronnen, dat zij in verschil lende jaren, als: 1788, 1796, 1847, 1849, 88 Een gemeene kerel! Een verleider in den rechten zin van het woorddat was het oordeel van mijnheer Aersen omtrent den referendaris. Maar er voor boeten zou hij. Ha, ha, hij zou hem wel laten bloeden Dat zou men eens zien. Zoo'n lief, onschuldig meisje te verleiden. En toen neef Frans wat later op den avond kwam, stemde die geheel in met oom's zienswijze. Bloeden zou hij, nu, daar kon hij op rekenen, dat de tranen hem over de oogen liepen Sedert een paar dagen was de familie Van Andel te Aken. Hoewel zij nog te Valkenburg hunne kamers hadden, waren zij een uitstapje gaan maken naar het dichtbij gelegen Aken. Zij hadden het stadhuis bezocht en de lange explicatie aangehoord der kroningen van de talrijke Duitsche keizers, de schilderstukken bezichtigd en de photografiën gekochtdaarna hadden zij den dom be keken en het walgelijke bronwater geproefd en nu zaten zij op een heerlijken avond thee te drinken op den Loes- berg. Het was een buitengewoon mooie dag geweest en het bezoek aan deze gezellige uitspanningsplaats was dan ook heden, den tijd van het jaar in aanmerking genomen, bizonder druk. Overal zag men families aan tafeltjes zitten, allen zich verlustigende in den eersten mooien zomerdag, allen genie - 89 tend met volle teugen. Geen tafeltje was onbezet en voortdurend moesten de bedienden nieuwe zetten en stoelen aandragen. Louise was kennelijk vooruitgegaan. De bleeke kleur had plaats gemaakt voor een gezond blosje en mevrouw Van Andel zat juist met zichtbare voldoening haar doch ter aan te kijken, toen mijnheer eensklaps opsprong en met den uitroep: „Wat drommel, Van Weerden, jij hier?" op een vijftigjarig heer toeliep, die daareven met een paar jongelui plaats had genomen aan een tafeltje, dichtbij het hunne, hem eenige oogenblikken onderzoekend had Opge nomen en nu eveneens opgesprongen was. Eene hartelijke handdruk, eene korte opheldering om trent beider aanwezigheid aldaar en toen troonde de heer Van Andel zijn ouden vriend mede. „Neen, nu moet je mede, opdat ik je eindelijk aan mijne vi'ouw voorstellen kan," zdide de heer Van Andel. De heer Van Weerden gaf den jongelui een wenk, dat hij terstond terugkwam en volgde zijn vriend. Zij waren oude academievrienden, die de kennis zeker wel beter zouden aangehouden hebben, wanneer niet de heer Van Weerden spoedig naar Frankrijk ware vertrok ken en daar voortaan zijn tweede vaderland had gevonden. Zelden hadden zij elkaar weergezien en meestal, zooals nu, op reis, voor enkele oogenblikken. Toch had de heer Van Weerden van verre kennis genomen van het familie leven in zijn vroeger vaderland en daardoor was het hem ook bekend, dat Van Andel's eenige dochter met den refe- rendaris Har dijk was gehuwd. Met Hardijk had hij voor jaren reeds kennis gemaakt op een congres, waar beiden als afgevaardigden verschenen, de referendaris voor zijne

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2