otsberichten, in de afgeloopen feek als aan Aziatische cholera over leden zijn aangegeven te Amsterdam 1 en te Linschoten 1 persoon. Blijkens bij het Depart. van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schroef- stoomschip 1ste kl. </Johan Willem Friso", onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, den 17n dezer van Funchal (Madera) vertrokken, ter voort zetting van den oefeningstocht. De Commissie van Rapporteurs der bedrijfsbelasting kwam jl. Dinsdag in de Tweede Kamer bijeen. Jl. Maandag dineerde bij de Regentes de schout-bij-nacht Kruys, adjudant en kolonel Van Spengler, kapitein ter zee Zegers Veeckens en ritmeester van Tuyll van Serooskerken, benevens de ordonnance-officier graaf Dumonceau. De Commissie van voorbereiding der faillissementswet is tot 31 dezer uiteengegaan. Travaillcar aan bet woord. In de vergadering in x/Constantia" te Amsterdam, waar de bekende Luitjes (Travailleur)optrad, zeide hij o. a. het volgende De radicale Kamerafgevaardige Tij dens vond de aanvankelijk onbeduidende opstootjes te Winschoten zoo verschrik kelijk, dat hij de regeering vroeg om toch asjeblieft huzaren daarheen te zenden. De *slimme boer," die overigens ,niet veel praats waard" was (applaus) ver telde ook dat er brandstichtingen had den plaats gehad. Spr. zeide dat ook eene hoeve van den heer T. in vlammen was opgegaan. Hij had daardoor toen een aardig sommetje aan assurantie penningen opgestreken en nu wilde spr. wel niet uitmaken, wie het huis van den heer T. in brand gestoken had, maar hem dacht het toch, dat *de boer Tijdens" over brandstichting maar zijn mond had moeten houden. Tijdens heeft zich den vloek van het volk op den hals gehaald, zeide spr. In Win schoten durft hij zich zelfs onder mili tair geleide ternauwernood vertoonen. Het gebeurde te Winschoten werd vervolgens door spr. aan critiek onder worpen. Daarbij klaagde hij vooral over het ruwe optreden der huzaren, die door den kastelein Struve waren opgehitst. Spr. verklaarde nog pertinent dat bij de botsing bij de papierfabriek niet eerst door de arbeiders naar de mili- airen was geworpen, maar dat deze laatsten geschoten hadden op den troep, die niets deed dan een lied zingen, en eerst daarna hadden de arbeiders, ter zelfverdediging, met steenen en steen kool geworpen. Een man, die zich even voor een der vensters vertoonde, kreeg onmiddellijk een schot in de borst. Wie dit niet kan gelooven, zei spr., ga het maar vragen aan de verpleging in het Gasthuis te Groningen. Wie den toestand in het Noorden kent, aldus eindigde spr., Jweet dat men daar slechts wacht op het sein voor den algemeenen opstand. De platte landsbevolking is uitstekend geschikt voor den guerilla-oorlog. Beter J vind ik het van de arbeiders, zich dood te vechten op straat, dan dood te honge ren in de hutten." Deze toespraak werd met langdurige bijvalsbetuigingen begroet. Aan het dehat nam slechts één spreker deel, die verklaarde dat te Utrecht 400 sol daten zich hadden vereenigd, met de gelofte, eer hun handen te laten ver branden, dan te schieten op de arbei ders in het Noorden. Ten slotte spoorde de heer Coltof de aanwezige vrouwen nog aan, haar kinderen groot te brengen in haat tegen alle bezitters. Hun moet de gedachte ingeprent worden, dat er geen enkele goede onder de bezittende klasse is. *Haat tegen de bezitters moet het geloof der kinderen zijn." De vergadering ging hierna uiteen. Aan de deur werd eene inzameling gehouden voor de gewonden en de gevangenen in het Noorden. De Inspecteur van Financiën bij het Loodswezen aan het Departement van Marine, heeft na een afwezigheid gedurende zes maanden, tengevolge van ongesteldheid, dezer dagen zijne amb- telijke werkzaamheden hervat. Van dezen hoofdambtenaar is een j aanvraag om op pensioen te worden gesteld, tot dusver nog niet ingekomen. Wel is een onderzoek naar zijne j geschiktheid voor verdere dienstvervul ling ingesteld door eene vanwege het Ministerie van Marine aangewezen com- missie van geneeskundigen, die verslag van hare bevinding heeft ingezonden. Omtrent de werkzaamheden ter i voorbereiding van de invoering der j vermogensbelasting, deelt de rN. Rott. Ct." nader mede, dat door de bewaar ders der hypotheken reeds in Dec. jl. een aanvang is gemaakt met het sa menstellen van 'lijsten van hypothecaire credieteuren, en dat sedert 1 Januari de ontvangers der successierechten be last zijn met het aanleggen van zoo genaamde vermogensstaten voor de personen, in den kring van hun kan toor woonachtig. De gegevens daartoe worden getrokken uit de successie aangiften, die bij hen ingeleverd zijn of worden, alsmede uit de bij hen ontvangen renvooien van elders inge leverde memoriën van aangifte, voorts uit de verzamelingleggers van de grondbelasting, de opgaven van de directie der Grootboeken van de Natio nale Schuld, de bovenbedoelde lijsten van hypothecaire crediteuren en de aan de kantoren der registratie bekend zijnde overgangen van vaste en roe rende goederen. De vermogensstaten zijn zóó inge richt, dat zij alles wat omtrent den daarop vermelden persoon bekend is of wordt, nauwkeurig aanwijzen, terwijl bij verhuizing de staat den persoon volgt. Eindelijk zijn de inspecteurs der re gistratie belast met het opmaken van staten van personen, die tot aangifte verplicht worden geacht. Zij bekomen de gegevens daartoe uit de kohieren der plaatselijke directe belastingen, de verza melingsleggers van de grondbelasting, de registers der belastingschuldigen voor de personeele belasting, de leggers der patentschuldigen en bovengenoemde vermogensstaten. Opvoeding; van arbeiders kinderen en voedering; van varkeus. Onder bovengenoemd opschrift schrijft dr. Haufe, volgens de /Frankfurter Zeitung" ^Opvoeding. Voor het beste antwoord op de vraag: Wat kan worden gedaan voor de bevordering eener degelijke, echt populaire ontwikkeling in de ar beiderskringen heeft de Academie van Wetenschappen te Erfurt een prijs uitgeloofd van vijfhonderd Mark. yVarkensvoedering. Voor het beste werk over varkensvoedering*looft het Saksische ministerie een prijs uit van drie duizend Mark. z/Het is op het einde der 19de eeuw klaarblijkelijk voordeeliger, zich bezig te houden met het voederen der zwijnen, dan de vraag der ontwikkeling van menschen te bestudeeren. Ook een teeken des tijds BInnenlandsch niouws. Texel. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Jan. 1892 uit 2955 m. en 2955 v., totaal 5910 pers. In 1892 zijn geboren 60 m. en 67 totaal 127 ingek. van elders 73 m. en 86 v., totaal 159 overleden zijn 47 m. en 37 v., totaal 84 vertr. naar elders 83 m. en 92 v., totaal 175. De bevolking vermeerderde dus met 27 pers. en bedroeg op 1 Jan. 189S, 5937. Er werden 51 huwelijken gesloten, als 45 tusschen jonkmans en jonged., 1 tusschen jonkman en weduwe, 4 tusschen weduwn. en jonged. en 1 tusschen weduwn. en weduwe. Texel, 17 Januari. Gisteren vroor het zeer sterk, de zee was vol ijs en toch deed de „Ada van Holland" twee reizen naar Nieuwediep. De moedige kapt. Mets wist er echter zonder onheil door te ko men. Vannacht vroor het dat het kraakte en er was geen denken aan, dat de boot door het ijs kon komen. De ijsvlet werd dus weer in dienst gesteld. Zij zal echter een moeilijken en gevaarvollen tocht heb ben. Gelukkig zijn we nog geen dag buiten onze brieven en couranten gebleven. Den heer Mets en zijn wakkeren helpers komt voor hun ijver en moed een woord van hulde toe. Schagen. Uitgenoodigd door den heer Kaan, den pachter van de Cérès, die den leden dier sociëteit een aangenamen avond wilde verschaffen, gat Helders Dilet tanten-club jl. Zondag hier eene buitenge wone voorstelling. Opgevoerd werden de bekende dramatische schets van Rosier Faassen„De militaire Willemsorde" en het blijspel „De professor en zijne vrouw." Mede werden er een viertal aardige voor drachten gehouden, terwijl Schagen's Kleine Kapel ter afwisseling nu en dan een flink nummer ten beste gaf. Een druk bezocht bal besloot den genotvollen avond. Alkm. Ct. Warmenhuizen. In de vorige week werd eene ijsvereeniging opgericht. Hoe wel nog geen vast bestuur gekozen is en het reglement nog moet worden vastgesteld, bekwam de vereeniging reeds den gelde- lijken steun der gemeente en trad reeds een 30 tal personen als leden toe. Ook gaf zij reeds een kinderwedstrijd op het ijs. In hoofdzaak zal zij echter werkverschaffing beoogen. Harenkarspel. In den Schaapskuil- polder, anders gezegd „de Rietkuil", omdat de polder bijna geheel uit rietland bestaat ziet men thans o. a. kinderen van 9 en 10 jaar bezig met het afsnijden van het riet. Is het geen schande, dat, terwijl honderden volwassenen met ledige handen rondloopen, men zulke jeugdige krachten gaat exploiteeren en daardoor aan de schopl onttrekt 1 En dat met zulk eene koude(Sch. Ct.) Opperdoes. Door het Waterschap „De Vier Noorder koggen" zal eene nieuwe sluis worden gebouwd, ter vervanging der oude uitwatering. Het werk zal pl. m. f 75,000. kosten. Marine en Leger. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de pantserforten te IJmuiden en te Helder dit jaar ten minste drie maanden zullen bezet worden tot oefening van het personeel. De mutatie bij het personeel van offi cieren van administratie bij de zeemacht wordt voorbereid, om in te gaan met den 1 Mei a. s. De inspecteur van administratie Vogel zou alsdan den zeedienst verlaten. Landbouw en Veeteolt. Naar men verneemt, worden in het aan de Tweede Kamer ter behandeling aange boden handelstractaat met Spanje de bloem bollen vrijgesteld van invoerrechten. In de boerderij van den heer P. Stapel, te Binnenwijzend, is het mond- en klauw zeer uitgebroken. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herr. kerk te Texel. Zondag 22 Jan., Burg, voorm. 10 u., ds. van Schaick. Waal, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. Oudeschild, nam. 2 u., ds. van Schaick. Oosterend, nam. 2 u., ds. de Mazure. Cocksdorp, nam. 2 u., ds. Leffef. (Doop en bevestiging kerkeraadsleden). Doopsgez. kerk te Texel. Zondag 22 Jan., Waal, voorm. 10 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 22 Januari, geen dieast, wegens vacature. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 22 Jan., voorm. 9.30, Sint-Maar tensbrug, ds. Koch. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 22 Jan., voorm. 10 u„ ds. van Deursen, van Schagerbrug. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 22 Jan., voorm. 9,30, Oudesluis, ds. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 22 Jan., voorm. 9 uur, Valkoog, ds. Mühring. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 22 Jan., voorm. 9.30, P. Keuning, Godsdienst-Onderwijzer te Helder. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 22 Jan., voorm. 9.30, ds. Pareau, van Anna Paulowna. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 22 Jan., nam. 1.30, ds. Pareau. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Sappemeer, door ds. J. H. W. Bisschop Boele, pred. te Twisk. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 17 Januari. S. J. W„ A. P., J. H., te Alkmaar, verzet, de eerste 8 dagen, de tweede 4 weken, de derde 3 weken gev. M. V., huisvr. van A. P., te Nieuwe diep, diefstal, 3 maanden gev. J. d. W., te Helder, mishandeling, dag vaarding nietig. H. O., te Helder, mishandeling, dagvaar ding nietig. W. d. G., te Hoorn, verzet, 3 weken gev. H. K., te Amsterdam, beleediging, 3 weken gev. J. H., Amsterdam, vernieling, 3 weken gev. J. P., Beemster, mishandeling, 3 dagen gev. J. A., Andijk, mishandeling, 8 dagen gev. J. D., te Enkhuizen, het laten begraven van een kinderlijk zonder consent, vonnis bevestigd. Buitenland. België. Een honderdtal werkioozen uit Gent is jl. Maandagavond, met het oog op de hervatting van de werkzaamheden der Kamer, te voet naar Brussel getrokken. Tevens was hun plan bij de redactie van het blad „La Gazette" te protesteeren tegen eene correspondentie uit Gent, waarin beweerd was, det het weldadïgheidsbureau had ontdekt, dat de „werkioozen", die hulp vroegen, een inkomen van dertig of veertig francs per week hadden. De betoogers zijn geheel verkleumd aan gekomen en opgenomen in het vergader lokaal der socialisten. Frankrijk. Te Rive-de-Gier (dep. Loire) hebben 1800 metaalbewerkers het werk gestaakt. De socialist Levy heeft de Fransche regeering inlichtingen gevraagd over de aanhouding van eenige vreemde anarchisten. In het bijzonder over de vraag of de Re geering van de in beslag genomen papieren afschriften aan andere mogendheden heeft gegeven. Ribot antwoordde, dat sinds de dyna- miet-aanslagen de Regeering toezicht laat houden op alle verdachte vreemdelingen. De in beslag genomen papieren zijn alle teruggegeven. Verder zegt Ribot, dat hij alle verantwoordelijkheid voor dezen maat regel aanvaardt. (Luide toejuiching). Nadat de vraag in eene interpellatie was veranderd (waardoor de Kamer verplicht is in eene motie haar gevoelen te uiten) werd ook de behandeling van deze inter pellatie met 352 tegen 34 stemmen voor een maand verdaagd. Op eene vraag van Millevoye antwoordt de Minister van Justitie Bourgeois, dat Cornelius Herz tot de beschuldigden be hoort. Een bevel tot aanhouding van Arton is uitgevaardigd. De Fransche Regeering zal een wets ontwerp indienen tot wijziging der perswet, in dien zin, dat beleediging en laster ten aanzien van vreemde vorsten en gezanten strafbaar wordt gesteld. Het besluit tot verbanning van Richard Alt, correspondent van Italiaansche bladen, is geteekend. Hem is een tijdruimte van 48 uur verleend, tot regeling zijner zaken. Ook Wedel, de correspondent van een Duitsch blad, zal Frankrijk verlaten. In de couloirs der Fransche Kamer liep gisteren het gerucht, dat Freycinet overleden is. Denemarken. Op eene vraag van den rapporteur der financieele commissie van het Folkething heeft de Minister van Buitenl. Zaken de volgende verklaring afgelegdDe Duitsche Regeering heeft verklaard, dat de verslagen der dagbladen de uitlatingen van Caprivi in de legerwet- commissie onjuist hebben voorgesteld en niet als eene getrouwe weergeving der mededeelingen van den Rijkskanselier zijn te beschouwen. Te minder is dit het geval, omdat de Duitsch-Deensche betrek kingen in het algemeen van vriendschap- pelijken aard zijn. Duitschland gelooft, dat Denemarken, evenals Duitschland, die vriendschappelijke verhouding wil behouden. De Minister voegde hierbij, dat het streven der Regeering was, de neutraliteit te handhaven. Als een groot Europeesch conflict Dene marken tot een lichtvaardige deelneming aan den strijd verlokte, kon Denemarken niet dan een speelbal der groote mogend heden worden. Vele sprekers drukten hun levendige bevrediging uitzij dankten voor de afge legde verklaring en verklaarden, dat vriendschappelijke betrekkingen metDuitsch- land voor Denemarken een levensvoor waarde zijn. Rumenië. Carmcn Sylva zond aan Prinses Marie een eigenaardig huwelijks- 96 meden en bepaalde zich deze in dienst tot het hoognoodige. Door ingespannen arbeid trachtte hij niet te vergeten, want dat was hem nog onmogelijk, maar de gedachte er aan tot een minimum te beperken. Stil en somber verrichtte hij zijn werk en zijne chefs stonden er versteld van, welk een verbazende werkkracht die Van Strien ontwikkelde. Hij steeg in die dagen in veler achting, ofschoon er altijd nog waren, die toespelingen maakten welke minder vleiend voor hem waren. Zijn besluit was terstond genomen. Hij vroeg over plaatsing naar eene andere afdeeling, als het kon naar een ander departement, en de minister, die, dank zij den invloed van den heer Van Andel, reeds volkomen op de hoogte was van het schandaal, gaf hem een bevredigend antwoord. Natuurlijk was Aafje dood voor hem en toen haar vader met neef Frans aan het departement kwam om hem te spreken, gaf Albert den bode ten antwoord, dat hij nimmer voor die menschen te spreken was. De heer Aersen luchtte toen zijn hart in de bodenkamer, waar hij gewil lige toehoorders vond. In ongelooflijk korten tijd hadden daarop de boden het belangwekkende nieuws door het departement verspreid. De publieke opinie begon zich door dit feit meer en meer ten gunste van Van Strien te wenden. De heer Van Andel had niet stilgezeten. Onmiddellijk met vrouw en dochter naar het schoone eiland Wight vertrokken, had hij het onderzoek in handen gesteld van een particulieren detective, die den referendaris Hardijk voortaan van plaats tot plaats volgde, overal feiten con- 3tateerend, overal getuigen verzamelend. Zoo werd langzaam, maar zeker, het net rondom hem 97 dichter en dichter en toen hij eindelijk van zijn uitstapje terugkeerde, kwam hij tot de minder aangename ontdek king, dat men hem overal even zonderling behandelde, dat iedereen hem even vreemd aankeek. Zijne woning was ledig en eene koele kennisgeving van zijn schoonvader berichtte hem, dat de familie met zijne vrouw op reis was. Moede van de reis en zonderling gedrukt door al dat vreemde, onverklaarbare, ging Hardijk dien avond vroeg te bed. Hij sliep echter niet. Een onverklaarbaar voorgevoel, dat hem een ramp boven het hoofd hing, verteerde hem. Er was iets in de lucht dat hij niet kon verklaren, maar dat hem verbazend drukte. Hij sprak dien nacht zoo druk de cognacflesch aan, dat hij aan zijn voornemen, stipt op tijd naar het departement te gaan, geen gevolg kon geven. Eerst tegen den morgen ingeslapen, werd hij laat en met zware hoofdpijn wakker. Met loome schreden begaf hij zich naar het departement. Hij vond de lucht drukkend, ofschoon er een flinke bries door de straten en over de pleinen woei. Nauwelijks op zijn kamer gekomen, verscheen de kamerbewaarder, met de vraag, of mijnheer bij zijne excellentie wilde komen. Hardijk's onrust vermeerderde, toen hij den secretaris generaal in geselschap van zijne excellentie vond en inplaats van een hartelijk toegestoken hand, slechts ontevreden blikken gewaar werd. Het onderhoud duurde lang, zeer lang en de kamerbe waarder kon er niets van hooren, hoe scherp hij ook luis terde, maar toen de referendaris tegen twaalf uur het kabinet van den minister verliet, zag hij zeer bleek en liep

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2