NIEUWEDIEPER üfP COURANT. HELDERSCHE- Woensdag 25 Januari 1893. Jaargang 51. M. 11. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. De Visehafslag. NEDERLAND. StUDUFECENTMI.. Kanaalweg 84, Helder. Restaurant op alle aren van den dag. 5 BILLARDS, VERGADERZALEN, etc., etc. J0S5 HOLLAND, Geïllustreerd Weekblad VOOR JONGELUI. f 1.25 per kirnrtoal. Bij alle ■boekhandelaren verkrijgbaar. EN Het boeiendste en goed koopste Jongensboek is De VISSCHERIJ, Vischteelt. Vischberci- dinj en Vlschbsndel. fl.Sö per kwartaal. Bij alle boekbandelaren verkrijgbaar. KONINGSTRAAT 21. BOMNE CHAUSSDRE. SPECIAAL 1DBÏS VOOH SCHOESES SUB HAAT. A. Adriaans». Het Vadcrlandt ghetronwe Blij I' ick tot in den doot. WUM'mutlied. Versobljnt lederen Dinsdag, Donderdag on zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor de courant binnen de gemeeentef 0.70, met Jong Holland/ 1.20 r t 0 naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.40 KM» 0 alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, 2.60 0 0 Zuid-Afrika2.50, 4. REDACTEUR-UITGEVER l H. VAN BALEN. Molenplein.Helder. Pjrijs der Advertentiën": Van 1—5 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Advertentiën voor liefdadige doeleindenreP®1 UT- Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand De Aflvertentiën fc innen overal worden geplaatst tusschen rlen tekst. Andermaal zijn den Raad adressen aangeboden in zake den afslag van viscli. Waren liet voor eenige dagen, op een enkele uitzondering 11a, alle viscli- handelaren in onze gemeente, die eene poging deden ora den Raad tot andere inzichten te bewegen, thans zijn het visschers, die zich tot den Raad hebben gewend, met hetzelfde doel (zie onder Helder). Het trekt de aandacht in deze kwes tie, dat tal van adressen zijn en nog telkens worden aangeboden aan de ver schillende autoriteiten, die allen behoud van de bestaande regeling verzoeken, die allen bewijzen dat men tevreden is met het bestaande. Zoover ons bekend, is nog geen enkel adres aangeboden, dat zich ingenomen verklaarde met de nieuwe regeling. Eenstemmig verklaart men zich tegen de voorgestelde rege ling. Dat gevoelen uit zich in de plaat selijke nieuwsbladen zoowel als in ge sprekken en in adressen. Ons dunkt, dat die opmerkelijke eensgezindheid, of liever eenstemmig heid, toch onze voorstemmende raads leden eindelijk de oogen moest openen. Begrijpt men niet, dat, waar zóó door alle belanghebbenden één lijn wordt getrokken, waar allen zóó vast op hetzelfde standpunt blijven staan, dat daar wel een groot, een overwe gend belang in het spel moet zijn De voorgestelde regeling van den viseh afslag is veroordeeld door het Collegie j voor de zeevisscherijen, door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, I door de afdeeling Helder van deVer- I eeniging ter bevordering van de Ne- j derlandscho Visscherij, door de pers, j door een groot deel onzer raadsleden j en, wat het meeste gewicht in de schaal legt, door bijna alle vischhandelaren, reeders en visschers. j Is dat niet genoeg om te bewijzen dat de zaak niet is aan te bevelen Ons dunkt van wel. Willen zij, die zich tot heden er vóór hebben verklaard, dan ten koste van alles, hun wil doordrijven, willen zij met het hoofd door den muur? Durven zij de verantwoordelijkheid op zich nemen voor de eventueele ge volgen Als straks onze vischhandel verloopt, zich verplaatst naar IJmuiden of elders, zal men dan geen bitteren spijt gevoelen, dat men het zoover heeft gedreven? Maar dan zal het te laat zijn! Want daarvoor bestaat gevaar. Men zal zich niet neerleggen bij het besluit van den Raad, als liet straks wordt goedgekeurd met eene meerderheid van waarschijnlijk één stem; men zal zich verzetten en door de rechterlijke macht willen zien uitgemaakt wat recht is. En als dan, wat nagenoeg zeker is, ons gemeentebestuur in het ongelijk wordt gesteld, dan is geen waardige terugtocht meer mogelijk, dan wordt het prestige ondermijnd. Hebben de voorstemmers dat alles wel bedacht? Wij zeiden daar, dat de waarschijn lijkheid bestaat dat de wijziging van artikel 69a der Politie-verordening met één stem meerderheid zal worden goed gekeurd, omdat de stemmen staakten door de afwezigheid van één lid. Mocht dat andermaal het geval zijn, dan wordt liet voorstel geacht te zijn verworpen. Wij weten niet of dat afwezige lid bij de aanstaande stemming present zal zijnwij weten ook niet of hij vóór- of tegenstander is van de regeling, maar wij betwijfelen het of dat lid, wetende hoe de zaken staan en met de weten- j schap dat waarschijnlijk van zijn stem 1 de beslissing zal afhangen, wel veel lust zal gevoelen om die groote ver antwoordelijkheid op zich te nemen. Maar misschien zien wij de zaken te donker in en zal het nog gebeuren dat bij de eindstemming het gezond verstand zal zegevieren. Reeds in de laatste zitting bleek tot onze vreugde dat er eene verandering ten goede was gekomen. Terwijl toch oorspronkelijk het artikel is aangenomen met acht tegen zeven stemmen en derhalve met eene meerderheid van één stem, staak ten thans de stemmen. Laat ons hopen dat dit het begin van het einde is van de geschiedenis van den visehafslag. Laat ons hopen dat de voorstemmers genoeg verstand en gevoel van billijk heid bezitten, om in te zien, dat de regeling nóch in het belang der ge meente, noch in het belang van den vischhandel is. Laat ons hopen dat zij niet, ten koste van alles, eene regeling willen door drijven, die door ieder deskundige, door ieder belanghebbende wordt afgekeurd. Laat ons dat hopen en laat ons ver wachten, dat het belang van onze toch niet te bloeiende gemeente hun meer ter harte gaat dan het vasthouden aan een denkbeeld, dat op eene dwaling berustdat zij begrijpen en gevoelen, dat zij door de kiezers niet zijn afge vaardigd om besluiten tot stand te brengen die een der grootste takken van nijverheid, een der hoofdbronnen van ons bestaan dreigen te vernietigen en dat het belang der gemeente boven partijzucht moet staan Laten wij dit hopen, dan zien wij met een gerust hart den uitslag tege moet. Het Noordzeekanaal in de toekomst. 106 binnen. Er werd aan de deur geklopt. //Ja!' riep de referendaris. //Mijnheer, er zijn twee heeren, die u verzoeken te spréken." ,/Wie zijn het?" //Zij willen niet zeggen wie zij zijn, mijnheer," zeide de bediende, //zij zeggen voor hoogst gewichtige zaken te komen." //Laat ze morgenochtend terugkomen." „Dat gaat niet, mijnheer, dat gaat niet," klonk het. En in de geopende deur verscheen mijnheer Aersen, gevolgd door Frans. //Welnu, kom dan binnen," zeide Hardijk, die zich plot seling herstelde. De bediende sloot de deur en verdween. „Mijnheer zal wel begrijpen, waarom wij hier zijn. Mijn ongelukkig kind, mijne dochter „Ja, ja, dat begrijp ik wel, spaar mij de rest en kom ter zake. Gij wilt natuurlijk geld," zei Hardijk. Hij was tegenover dit plotselinge gevaar weer geheel de oude, de kalme, cynische man, die zich geheel meester is. Met eene hooghartige beweging wees hij hun stoelen aan en mijnheer Aersen voelde zich zeer klein worden. De prachtige, weelderige inrichting van het vertrek, drukte hem met eene onbeschrijfelijke zwaarte, die weelde werkte verlammend op hem. Het was hem eerst alsof hij geen adem durfde halen in deze omgeving. Toch vermande hij zich en met trillende stem begon hij //Ja, ziet u, mynheer, het is voor ons een ramp. Mijne dochter, mijne oogappelop liet punt een goed huwelijk 103 „Niets." „Ah, niets, dat is al heel weinig." „Ja, maar hij heeft vooruitzichten," haastte 'mijnheer Aersen zich te zeggen. „Zoo, vooruitzichten, ja, maar daar leef je niet van „O, dat heeft ook zoo'n haast niet; hij is immers bij ons...." „Ja, dat weet ik, maar ik wist niet, dat je het zoo schit terend had, zwager, dat je er uit weelde een leeglooper op na kon houden. Maar dat daargelaten. Denk jc niet, als je de spijs wat kruidde, hij er wel toe zou te bewegen zijn." „Hoe bedoel je dat." „Je bent erg onbegrijpelijk, maar je hebt nooit hoog getimmerd. Ik bedoel, als jij Aaf nu eens in een zaakje kond zetten, b. v., zou hij dan niet willen." „Maar dat kan ik niet." „Goed, als ik er dan eens voor zorgdeik weet wel dat jij het niet kunt." „Zou je dat willen doen „Ja, dat zou ik, om haar voor erger te bewaren en jelui ook. Ze is toch mijn nichtje en al heb ik er in Maas tricht weinig hinder van, dan hindert het mij toch. Als dezulken eenmaal daarmede begonnen zijn, wil het wel eens, dat zij nog erger worden, zie-je, en om daarvoor op te passen „Hoor eens, zuster, je bent een engelriep mijnheer Aersen in vervoering uit. „Ei, kom, dat is nieuws voor me. Maar ter zake. Wat denk je er van?" „Ik zal er over spreken met hem." Wij lezen in de „Stoompost" omtrent het bevaarbaar houden van het Noordzee kanaal in de toekomst Het materieel, dat thans voor de ijsbreking zal worden gebouwd, zal bestaan uit een grooten en een kleinen ijsbreker, respectievelijk naar het type der „Berlin" en der „Stettin," die op de Oder en het Stettiner Halff dienst doen. De „Berlin" is een der grootste van de thans bestaande ijsbrekers. Het vermogen der triple-compound-machi- nes is 830 indicateur paardekrac-hten. De huid is van staal. Bij een en een- vierde ton kolen verbruik per uur kan het schip 12 mijlen vaart loopen. Het bleek in den winter van 1890-91 in staat, om versch ijs van 35 cM. dikte voor- en achterwaarts snel en krachtig te breken. IJs van 2 voet en meer dik werd, met volle kracht werkende, lang zaam gebroken. Naar dit type gebouwd, zal de groote ijsbreker voor het Noordzeekanaal de volgende afmetingen verkrijgen lengte 43 M., breedte 10.80 M., holte 5.30 Mindicateur paardekrachten 830, en de kleinere, naar het type „Stettin" te bouwen: lengte 32 M., breedte 8.50 M., holte 3.90 M., indicateur paardekrachten 350. Een en ander is geraamd op 3^ ton gouds. Men rekent met den houw vóór den volgenden winter gereed te zijn, zoodat, mocht de vorst thans zoo toenemen dat de vaart niet is open te houden (het geen niet is te hopen) deze winter toch waarschijnlijk de laatste zal zijn, waarin de scheepvaart en handel van Amster dam het ijsbezwaar zullen gevoelen. HELDER, 24 Januari. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant''. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schroefstoom- schip iste kl. „Van Galen," onder bevel van den kapitein ter zee W. F. Biaauw, den 21 dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. De Zaak-Vennekool. Het gebeurde met een officier der mariniers, naar aan leiding van een door dezen geweigerd duel, werd in de afdeelingen der Eerste Kamer betreurd. Ernstig werd betwijfeld, of die officier in alle opzichten rechtvaardig was behandeld, en men vertrouwde, dat voor- I taan door de Regeering het duel zelfs niet zijdelings in bescherming zal worden ge nomen. Verscheiden leden vroegen nadere inlichting, of het pensionneeren van dien officier met deze zaak in verband staat. Naaf men verneemt, moet bij HH. MM. de Koninginnen het voornemen be- i staan, in April a. s. weder naar het Loo te gaan. De directeur der „Nederlandsch- Amerikaansche Land- en Emigratie-Maat schappij", de heer P. T. Dekker, te Utrecht, schrijft in de „N. R. Ct." „Met betrekking tot de berichten, die dezer dagen in de pers de ronde doen over den ongunstigen toestand, waarin onze maatschappij en kolonisten zouden verkee- ren, kunnen wij u tijdingen mededeelen, die ons van den heer Noordtzij gewerden, i „Zoo bevestigt hij het bericht ook, reeds hier in de bladen gemeld, dat de heer j Henry geen land kan leveren, omdat het I bezwaard is met hypotheek. Hij is insol- i vent verklaard, maar de heer N. is in onderhandeling met de hypotheekhouders, en acht het waarschijnlijk, dat de maat schappij van hen hetzelfde land verkrijgt, i „Verder meldt hij, dat „in Alamosa en Amerika de opinie reeds geheel te onzen gunste is gekeerd." De gouverneur van Colorado heeft den heer N. persoonlijk verklaard, de maatschappij te zullen steunen. „En wat de couranten-berichten betreft, die van uit Amerika hier worden ontvan gen, deze worden door den heer N. in een telegram als valsch gequalificeerd. 1 „Aangaande de zieken in de kolonie kan hij gelukkig beterschap berichten. De dokter uit Alamosa verleende geneeskundige hulp. i „Deze berichten zijn dus zeer geruststel- I lend, en met vertrouwen zien wij verdere tijdingen tegemoet." I De „M. Ct." voegt hieraan toe i Wij veroorlooven ons, hierbij te herin neren, dat hetgeen wij uit den „Denver Republican" overnamen, meerendeels tex- tueel mededeelingen van Nederlandsche kolonisten in Alamosa bevatte en berichten, te stellig, dan dat zij valsch kunnen zijn.) Jl. Zaterdagnamiddag te halfvier heeft te Amsterdam een sterke afdeeling politie getracht, op de Leliegracht een der woe ligste colporteurs, toen hij weder opruiende geschriften liep te venten, in hechtenis te nemen. De man ontkwam echter. Zijn helper is aangehouden en onder sterk ge- leide naar het bureau aan de Westerraarkt I gebracht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1