]1. Zondagavond lagen nog in het Bin nengasthuis 15 gewonden, waarvan twee levensgevaarlijk. Een dezer heeft de her senpan verbrijzeld en de schilvers zijn in de hersenen gedrongen. De ander ligt met geheel geopenden schedel, terwijl de hersenen zei ven zijn gekwetst. Wij weten niet of dit personen zijn, die aan de onge regeldheden hebben deelgenomen of nieuws gierigen. Hoeveel er in de huizen nog worden verpleegd, is natuurlijk onbe kend. (Anisterd.) Men schrijft uit Leeuwarden van 22 dezer: Wij gaan hier een drukke week tege moet, nu de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op handen is. Ofschoon de liberalen sedert 1866 steeds de over winning behaalden in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden, zonder dat, zoover wij ons weten te herinneren, eerst nog een her- stemming noodig was, zou het best kunnen j gebeuren, dat het thans hiertoe kwam. Tegenover den liberalen candidaat toch, den heer J. Troelstra, zijn de anti-revol. en R.-K. vereenigd door den candidaat P. Van Vliet, zetten de radica'en alle pos ten uit voor de candidatuur van den heer Gerritsen en zijn de socialisten en voor standers van algemeen kies- en stemrecht dapper in de weer, om den sociaal-demo craat van der Zwaag zooveel stemmen als maar mogelijk is te bezorgen. Tegen den socialist Luitjes (Travail- leur) is een strafvervolging ingesteld ter zake van beleediging van een magistraats persoon, omdat hij in een te Amsterdam gehouden openbare vergadering, van den minister van Tienhoven sprekende, de woorden uitte„een moordenaar blijft een moordenaar." 40 personen volgen nu de lessen van een deskundige. Een goed werk wordt hier mede verricht. Marine en Leger. De off. van gez. 2de kl. R. Sleeswijk, van het 6de reg. inf. te Breda, wordt met 1 Sept. a. s. geplaatst aan de Cadetten school te Alkmaar. Voor de cadettenschool te Alkmaar, die met i Sept. a. s. zal worden geopend, is aan vast personeel beneden den rang van officier, noodig11 onderofficieren, 3 kor poraals en 30 soldaten. De onderofficieren en korporaals zullen een soldij verhooging genieten, verschillende tusschen 20 en 30 ct. daags, de manschap pen een van 10 ct. daags en allen krijgen bovendien in den zomer een maand verlof met behoud van soldij. In de Marine-directie te Amsterdam is aan de volgende officieren het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met de gesp Atjeh 18731890 uitgereikt: off.van gez. iste kl. J. Cramer; luits. ter zee 2de kl. A. J. Loke, B. Tack en R. van Leent en off. van adm. 2 de kl. Z. J. van der Vegte en O. J. Grullemans. De mortieren van 12 cM. en de gewone en brandgranaten zullen uit de bewapening van onze oorlogsbodems vervallen. Inge voerd zullen worden mortieren van 7.5 cM. Onderwijs en examens. Op eene jaarwedde van f 500 heeft zich te Opmeer geene onderwijzeres aangemeld. Werd eerst gevraagd eene aanteekening voor vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, nu zal op hetzelfde traktement nogmaals eene oproeping geschieden, doch zonder genoemde aanteekening. Binnenlandsch nieuws. Helder. Door een 4otal visschers i van hier is het volgende adres aan den Raad onzer gemeente gezonden Aan den Ed. Achtbaren Raad der ge meente Helder; Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, allen schippers j alhier, dat zij met leedwezen de onaange naamheden aanzien, welke zich steeds voordoen. Geven allen bij deze te kennen, dat zij gaarne den afslag van visch wenschen te behouden, zooals deze sinds vele jaren al hier heeft plaats gehad. Dat wij, wat den heer Tienstra betreft, 1 nimmer eenige reden tot klagen over zijne handelingen hebben gehad, integen deel steeds met de meeste bereidwilligheid j door hem worden ter zijde gestaan. Dat zij nu alle zekerheid hebben, hun de opbrengst der visch ten volle wordt uit- betaald, terwijl in de nieuwe verordening hiervan niets is opgenomen. Dat zij verder van gedachte zijn, dat de kooplieden nu zelf zullen gaan uitbe- J talen en zij daarin niets dan last, onaan genaamheden en schade voor hen voorzien. Reden waarom zij dringend verzoeken, hen vrij te laten met hun visch te handelen, zooals dit voor hen het voordeeligst en gemakkelijkst uitkomt. Hetwelk doende, enz. Nieuwediep, Januari 1893. Een adres van gelijke strekking is door een 45 tal Enkhuizer visschers den Raad aangeboden. Texel. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend, dat de lotelingen van de lichting 1893, die ver langen bij de Zeemilitie te dienen, zich vóór den isten Februari ter gemeente-se cretarie kunnen aanmelden. Texel. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente brengen ter kennis, dat, met het oog op den ingevallen dooi, tot nadere aankondiging over de wegen der gemeente met geene vj acht wagens mag gere- den worden, welke met meer dan 625 K.G. zijn belast. Indien twee wagens achter el kander zijn aangespannen, zal de achterste wagen niet meer dan 500 K.G. mogen zijn belast. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met een geldboete van hoogstens tien gulden. Texel. De wedstrijd met priksleden, door de Texelsche IJsclub aangekondigd, had in den Binnenburg met veel opge wektheid plaats. Door 64 jongens werd aan den wedstrijd deelgenomen. De prijswinners waren Jacob Kalis, iste prijs, een paar schaatsenAnt. Koning, 2de prijs, een verfdoos; Pieter Peereboom, 3de prijs, een 1 boek over Columbus. Zijpe. Door de bemoeiingen van een commissie van elf leden uit de vereeniging „Nul en genoegen" en de sociëteit alhier j werd de vorige week ten behoeve der alge- meene armen in de wijken I en K de j som van f 106,78 bijeengebracht. Deze som is in bons van 25 ct. door die com- missie onder 38 huisgezinnen zoo verdeeld, I dat aan drie f 5, negen f 4, zes f 3, twee f 2.50, elf f 2, vijf f 1.50 en twee elk f 1 I werd uitgereikt. Voor die bons zijn uitsluitend bij de j winkeliers alhier levensmiddelen en brand stoffen verkrijgbaar. (Zijper Crt.) Sijbekarspel. In de plaats van wijlen den heer C. Donker, notaris te Benning- i broek, is tot voorzitter der Locaalspoor- wegmaatschappij HoornMedemblik geko- i zen de heer B. Baggerman van Houweninge. j Andijk. Het Nuïsdcpartement heeft het goede denkbeeld gehad, een cursus te I openen in het raandenmaken. Ongeveer j Landbouw en Veeteelt. De Holl. Maatschappij van Landbouw, afd. Zijpe, vergadert Maandag 30 Januari a. s., 's avonds 6£ uur, in het lokaal van den heer A. Zander te Schagerbrug. Agenda Bespreking van punten voor de a. s. Algem. Vergadering. Uitreiking bekrooningen. Inge komen stukken, enz. Kerknieuws. Dezer dagen heeft zich metterwoon te Schagerbrug gevestigd de heer W. Maas, afgevaardigd door de Nederl. Evang. Prot. Vereeniging, met bestemming als hulppre diker en godsdienstonderwijzer in de recht zinnige leer voor Schagen, Schagerbrug, Petten, Callantsoog en Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 18 Januari 1893. G. K., te Helder, jagen zonder acte en vergunning op Zondag, twee geldboeten van f 5 elk, sub. 3 dagen hecht, voor elke boete, met verbeurdverklaring van het in beslagge nomen geweer. G. M. van S. en J. W. van S., beiden te Helder, instaat van dronkenschap verkeerende, in het openbaar de orde verstoren, ieder f 1 boete of 2 dagen hecht. A. R., te Helder, in staat van dronken schap verkeerende in het openbaar de orde verstoren, f 3 boete of 2 dagen hecht. P. J. J., te Helder, straatschenderij, f 1 boete of 2 dagen hecht. C. H., te Helder, vuurwerk afsteken op straat te Helder, f 0.50 boete of 1 dag hecht. L. S., 1c Callantsoojr, het. te Helder honden als trekdieren gebruiken, f 1 boete of 1 dag hecht. W. B., te Texel, nachtrumoer, f 1 boete of 2 dagen hecht. C. B. en A. A. Gz., beiden te Texel, en M. van G., te Helder, dronkenschap, ieder f 1 boete of 3 dagen hecht. P. de B. en H. R., beiden te Helder, dronkenschap, ieder f 3 boete of 3 dagen hecht. E. J. H., te Helder, dronkenschap bij eerste herhaling, f 3 boete of 3 dagen hecht. G. N. J., te Helder, dronkenschap bij tweede herhaling, 1 dag hecht. J. van T., te Helder, dronkenschap bij vierde herhaling, 8 dagen hecht. Buitenland. Frankrijk. Andrieux heeft verklaard, dat Rouvier in 1887, ten einde de aan vallen van het blad „Lanterne" te doen ophouden, een som van 100.000 frs. heeft gestort, waarvan 40.000 frs. waren geno men uit de geheime fondsen voor Oorlog en 40.000 frs. uit die voor Buitenlandsche Zaken. Hij, Andrieux, verzekerde, dat Herz heeft blootgestaan aan een poging tot vergiftiging door een persoon, die door Reinach werd omgekocht. Rouvier en Rei- nach kwamen dikwijls in aanraking met Herz. Onder de 104 afgevaardigden, die bij de Panamazaak betrokken zijn, noemde Andrieux twee oud-Boulangisten. De „Libre Parole" eischt, dat de regee ring Tirard, Magnin, Lêon Say, Burdeau en Rothschild wegens hoogverraad zal doen gevangen nemen. „Figaro" meent te weten, dat het rapport der tweede commissie van scheikundigen, die het lijk van Reinach hebben onder zocht, eindigt met de conclusie, dat Rei nach wèl tengevolge van vergiftiging is overleden. Rusland. Het „Journal de Saint- Petersbourg" zegt omtrent de jongste ge beurtenissen in Egypte „Is het niet merkwaardig, dat in Egypte, een schatplichtig land, dat onder de suze- reiniteit van den Sultan staat, door een vreemde mogendheid ministers worden aangesteld en afgezet? De Khedive sprak in het gehoor, dat hij den Engelschen gezant verleende, van het tijdperk van bezetting. Is het vreemde vooral, dat wij thans beleefden, niet uiterst geschikt om het verlangen op te wekken, dat aan de inmenging van Engeland spoedig een einde gemaakt worde Egypte. In weerwil van de alge- meene geruststelling, die de bekendmaking der schikking tusschen den Khedive en lord Cromer veroorzaakte, is men bezorgd over den loop dien de zaken nemen. De houding van den Khedive, die volksbetoo- gingen aanmoedigt, over zijn vertooning- makend optreden bij het uitgaan der moskee en de opera, wakkert de opge wondenheid bij de lagere volksklasse aan en wekt een gevoel van angst bij de Europeanen. De Engelsche ambtenaren achten zich in hun ambt niet meer zeker en achten de voortgang der hervormingen bedreigd. Vele Engelsche officieren gelooven dat de Engelsche bezetting versterkt zal worden. De „Times" verneemt uit Caïro, dat de toestand zeer gespannen is. Men schrijft aan den Khedive het voornemen toe, zijn hoogste Engelsche ambtenaren te ontslaan. Algemeen is men van oordeel, dat En geland alle maatregelen zal nemen om zijn gezag te bevestigen. Belgrado. De verzoening tusschen Vorst Milan en zijne gemalin moet bevor derd zijn door den jongen Koning Alexan- der, die uitdrukkelijk den wensch had uitgesproken, dat zijne ouders zich zouden verzoenen. De banden voor liet tweede deel van den roman „EVA" Hagen aan ons Bureel gereed en kunnen worden afge haald tegen betaling van 25 Cent. Gemengd nieuwe. Jl. Donderdag werd te Cocksdorp op Texel ten aanschouwe van eene groote menigte eene hardrijderij op priksleden met hindernissen gehouden. Aan weerskanten der baan waren op een' afstand van ongeveer 15 M. eenige turven gelegd, die door de deelnemers onder het rijden moesten worden opgeraapt. Vermakelijk was het te zien, hoe velen soms een' turf misgrepen en dan weer terug moesten om hem meester te worden, ook wel onder het grijpen een' prikker verloren en soms buiten de baan terecht kwamen. Het oude spreekwoord „Lang zaam gaat zeker" werd ook hier weer be waarheid. Na een' hevigen strijd van 2 uren werd de iste prijs behaald door M. Boon Mz., terwijl de overige prijzen respectievelijk ten deel vielen aan C. Boon Az., C. van Heerwaarde Jr., Fr. Wegman, G. van der Kooy Jz. en D. Lagerveld. Het aantal deelnemers bedroeg 26. (T, Ct.) Volgens mededeeling van het stoom schip „Alert" is de zee bij Terschelling vol ijs vanaf de Roode Ton. Sedert jl. Woensdag is geen post te Terschelling ge komen. Uit Harlingen meldt men, dat de post boot Zondag vergeefs getracht heeft Ter schelling te bereiken. Het schijnt, dat de winter in noorde lijker landen buitengewoon streng is, want allerlei vogels komen in groote vluchten over de Noordzee-eilanden heen, waaronder groote prachtige zwanen. Het aantal dui kers en rotganzen is dan ook zeer groot. Door de groote koude vliegen de dieren niet snel en laten zich door de jagers ver schalken, doch ze zijn broodmager. Niette min werden er bijna geene eenden in de talrijke kooien gevangen 't is voor de kooikers tot heden een slecht seizoen geweest. Wie jl. Vrijdagavond buiten de ge meente Schagen wandelde, kon een zon derling verschijnsel gewaar worden. De sneeuw op de daken der boerenhuizen, op de punten van de hekken en langs de muren was lichtgevend. Ook werd men phosphorachtige verschijnselen gewaar bij het afstrijken der sneeuw van de kleederen. Jl. Vrijdagnacht werd uit den tuin van den heer J. P. B., te Schagen, een groot gedeelte van het waschgoed ont vreemd. Achter de woning van den heer S. werden eene menigte lucifers gevonden, hoogstwaarschijnlijk door den dief der kleeren verloren. Jl. Vrijdag werd te Warmenhuizen in een voor lijsters uitgehangen strik een zoogenaamde pestvogel gevangen, in kleu ren, enz. geheel overeenstemmende met de beschrijving van dien Siberischen vogel, dezer dagen iu de dagbladen gegeven. De gelukkige eigenaar zal het dier laten opzetten. Door de Koningin-Regentes is f300 geschonken voor de behoeftige typhus- lijders en hun gezinnen op Urk. Te Opheusden zou jl. Vrijdag een hardrijderij op schaatsen gehouden wor den onder de meergegoede ingezetenen van het plaatsje. De arbeiders, hierover ontevreden, trokken met de roode vlag voorop naar het ijs, roepende: „Schaatsen af, wij zijn socialisten". Alle dames en heeren werden van de baan gejaagd. Des avonds trok een honderdvijftigtal ontevre denen zingende door het dorp bij de voornaamste ingezetenen werden de rui ten ingeworpen en alle lantaarns stukge gooid. In de brandstoffen-, tevens doofpotten- bewaarplaats van het Ministerie van Bui- tenl. Zaken te 's Gravenhage ontstond jl. Zondagnacht brand. De verstikkende rook verspreide zich door het aangrenzend ge bouw der Tweede Kamer en de Adjunct commies voor den huishoudelijken dienst, Hardenberg, telefoneerde de brandweer, die, met groote behoedzaamheid werkende, den brand tot de bewaarplaats beperkte. „De Nieuwe Tijd" plaatst boven haar jongste nummer „Directeur-uitgever H. J. Poutsma, Huis van bewaring, Leeu warden." Het ijsfeest, dat Zondagmis "dezer te Nieuwe Niedorp wegens ingevallen dooi weder moest worden uitgesteld, heeft jl. Woensdag plaats gehad en is uitnemend geslaagd. Het wemelde op „de Rijd", wier banen door de zorg van het bestuur der „Vereeniging voor Ijs- en Volksver maak" opnieuw in uitmuntenden staat waren gebracht, van schaatsenrijders en wandelaars, die gekomen waren om aan de kermispret deel te nemen. En ook thans kon men er van alles zien en koopen, behalve sterke dranken. Sequah, wiens zegekar telkens door eene juichende me nigte over de breede ijsvlakte werd rond gevoerd, verrichte er met wrijfolie of nijp tangen zijne wonderkuren, de dikke dame van 14 jaren oud, die in de vorige week slechts 250 kilo woog, was al weder in gewicht belangrijk toegenomende waar zegster deed hare diepzinnige voorspel lingen het sprekende menschenhoofd was dat van generaal Blucher, die, zoo kon men uit 's mans eigen mond vernemen, in 1813 in den slag bij Waterloo gesneuveld was (I) Van de kolfbaan en vooral van de danszaal werd druk gebruik gemaakt; allerlei muziekinstrumenten weerklonken, een liedjeszanger liet zijne hoogste tonen hooren en inmiddels werden door verschei dene lieftallige jonge dames allerlei versna peringen en snuisterijen te koop aange boden, waarvan de winst ten voordeele der algemeene armen komt. 's Avonds was het er nog gezelliger. De ijsbanen waren uitstekend verlicht, som mige tenten met verschillend gekleurde lam pions versierd. Men zag een aantal gemaskerden langs de banen zwieren en aan den dans deel nemen en overal heerschte ongedwongen 104 „Goed, doe dat en hoe eer hoe liever.* Daarmede verliet zij de kamer. „God vergeve mij, als ik er niet goed aan doe,* mom pelde zij, „maar er is nu toch aan geen van beiden iets te bederven en voor openlijke schande wil ik mijn arme zuster toch nog zooveel mogelijk bewaren.* XV. Met een somber gelaat zat de referendaris Hardijk in zijn kamer en hield zijne oogen strak gevestigd op een dichtbeschreven blad postpapier. Hij las echter niet, want zijne oogen staarden op dezelfde plek, met dat onbewuste in den blik, dat er van getuigt, dat de gedachten elders zijn. Trouwens, het was gemakkelijk te begrijpen, want hij had dien brief gelezen en herlezen en nog scheen hij het geschrevene niet te kunnen vatten. Het was een epistel van zijn schoonvader, die hem mededeelde, dat zijne dochter eene eisch tot echtscheiding had ingesteld. Daarop volgde de uiteenzetting van zijn gedrag, met opsomming van zoo vele bizonderheden, dat Hardijk er niet aan kon twijfelen, of men had hem nagegaan. Het was een fatale geschiedenis, te ergerlijker, daar hij geen enkele weg tot ontkomen zag. De rampen sta pelden zich op, dien dag. Eerst dat onderhoud met den minister en nu dit. Waarlijk, het was genoeg om iemand wanhopig te maken. 105 Wat moest hij doen Ja, wat Zijn ontslag was zeker dat was het ergste wat hem kon treffen. Ware hem dit overkomen tenge volge van eene andere kwestie, b. v. verschil van gevoe len of iets dergelijks met zijne superieuren, dan zou het financieel niets te beteekenen hebben gehad. Want zijne vrouw was vermogend en zijn schoonvader rijk genoeg om hem eene onbezorgde toekomst te verze keren. Doch nu, in onmin met zijne schoonouders, zijne vrouw echtscheiding geëischt, nu beteekende dat ontslag voor hem de ondergang, totale ruïne. Hij was genoeg jurist om te weten, dat zijne kansen slecht stonden, dat zijne vrouw, met al die bewijzen van zijne ontrouw in haar bezit, echtscheiding zou verkrijgen en hij twijfelde er geen oogenblik aan, dat haar vader het zou doorzetten. Had hij alleen met haar te doen, dan was het wat anders. Zij had hem eenmaal liefgehad, mis schien nog wel en wie veel liefheeft, kan veel vergeven. Zou hij het wagen haar op te zoeken, tot haar te gaan, schuld te bekennen en om vergeving te vragen? Dat zou voor hem een heele stap zijn. Maar toch de ondergang grijnsde hem tegen. Zou hij niet liever zich vernederen danMaar zouden zij hem ontvangen? Hij zette in gedachten een groot vraagteeken achter deze vraag en kon geen goed antwoord vinden. „Hel en duivel,* mompelde hij, „wat een toestand Hij stond op, liep met snelle schreden eenige malen de kamer op en neer en liet zich weer in zijn stoel vallen, met een gebaar van iemand, die volkomen wanhopig is. Hij schonk zich cognac met spuitwater in en sloeg, al plannen makende, het eene glas na het andere naar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2