den Heer C. H. FREYTAH, te Helder. Verpachting vroolijkheid. Moge het nu ook voor de armen een goede dag zijn geweest. Dit zal weldra blijken als de kas wordt opgemaakt. (E. Ct.) De voortvluchtige inbrekers, Arie en Jacob Zwaan, zijn volgens bekomen tele grafisch bericht gevangende eerste te Andijk en de tweede te Heerhugowaard. Bij eene verkoöping, jl. Vrijdagavond te Akkrum gehouden, heelt Bartelo de Leeuw zijn broeder met een dolkmes twee wonden in de linkerborst toegebracht. Het was een wraakneming, omdat zijn broeder den verkoop had doorgedreven. De dader is in hechtenis en naar Heerenveen over gebracht. Op een schots. Omtrent den tocht die de visscher Hoekstra van Lemmer op een schots in zee gemaakt heeft, deelt het „N. Adv. v. Heerenveen" het volgende mede Jl. Zaterdag in den vooravond, 't was omstreeks 5 uur, was Roelof Hoekstra naar zijn spieringnetten gaan zien. Op den terugtocht ontgleed de vaarboom aan zijn verkleumde vingers. De stroom dreef hem naar het losse ijs terug. Hij stapte er op over, in de hoop van schots tot schots de kust te kunnen bereiken. Doch zijn schots werd door den stroom meegevoerd, de wijde zee in. De avond viel, 't werd duister om hem heen. Geen geluid trof zijn oor, dan het tegen elkander schuiven van de ijsschotsen en het klotsen van het zeewaterde koude beving hem. In de Lemmer was men in groote on gerustheid over 't lot van den algemeen geachten man. In allerijl werd een boot over 't ijs ge haald en in zee gelaten, tien kloeke man nen stapten er in en men voer af. Dra echter verkeerde men zelf in gevaar, want het vroor dat het kraakte en het grondijs zette op, zoodat men zich niet ver in zee durfde wagen. Men keerde terug, zonder den vermiste te hebben gevonden. Nogmaals werd een poging gewaagd, nu met een zeilboot. Weder vruchteloos. 't Was intusschen reeds laat in den avond, ja nacht geworden. Het havenvuur werd ontstoken, doch bijna alle hoop werd opgegeven. Doch de heer Croockewit, de kanton rechter, drong er met klem op aan, dat nog een derde poging tot redding zou worden ondernomen met de stoomboot „Grouingen III." Spaart geen kosten, sprak de heer C., breekt stuk het ijs, kapt het uit, zet stoom op, spoedig Met macht van volk toog men aan het werk. De stoomboot lag in de Oude haven. Het ijs werd uitgekapt, de boot kwam door de Nieuwe sluis. Toen moest nog het ijs van de Nieuwe haven worden verbroken. Ook dit gelukte. De heer C. had intusschen er voor ge zorgd, dat aan de vele manschappen nu en dan een verwarmende kop koffie werd uit gereikt. Toen eindelijk de havens waren ont ruimd, was het inmiddels reeds 8 uur in den morgen. Steeds stroomden meer menschen toe, honderden handen trokken de boot in zee, pl. m. een veertigtal personen boden zich aan, den verkenningstocht mede te maken Men stoomde tot dicht nabij Urk. Eindelijk keerde de boot terug. Helaas een vergeefsche tocht I men had Hoekstra niet kunnen ontdekken. Wat Hoekstra ondervonden heeft vertelt hij zelf: „Toen ik een eind was afgedreven in zee, zag ik het havenvuur wel branden. Ook heb ik de beide booten wel opge merkt, doch de wind was tegen en te sterk dan dat ik de bemanning toeroepen kon. Zondagmorgen zag ik in de verte den rook van de stoomboot, fl ik kreeg nieuwe hoop, stak mijn jas omhoog, doch werd niet opgemerkt. Eindelijk raakte de boot weer uit mijn gezicht. Ik dreef al verder, al verder. Ten laatste, dat was Zondagmiddag, was ik zeer nabij het eiland Urk. Ik kon de menschen zien loopen, waarschijnlijk wel naar de kerk, zoo dacht ik, en maakte weer signalen, doch men merkte mij niet op. Ik durfde mij niet verder te wagen, wegens het losse drijfijs tusschen mij en het eiland. Ik ben daarop over het vaste ijs naar Vrouwenzand bij Enkhuizen ge- loopen, doch ook daar was het losse drijf ijs voor mij een beletsel, om aan wal te komen. 't Werd avond. Toen kwam plotseling een Zuidenwind opzetten. Ik dreef des nachts terug naar de Friesche kust. Maandagmorgen kwam ik, doch op een andere plek, niet ver van Oudemirdum, terug bij mijn slee en vlet en netten. Een breede waterplas scheidde mij van de kust. Ik peilde de diepte: 3J voet water. Nu of nooit, dacht ik. Juist zou ik in het ijskoude water springen, hoe verkleumd ik ook reeds was, toen een jonge visscher op den dijk verscheen. 't Was Bouke de Vries, de zoon van den visscher Minne de Vries. Ik wenkte hem. Bouke riep dadelijk zijn vader. Deze verscheen en riep mij toe„Bin jou it, Hoekstra „Ja, ik bin it, help mij, als jy kinne." Vader en zoon hielpen mij toen, om aan den wal te komen. Zij hebben mij daarop liefderijk opgenomen in hunne woning, mij van droge kleeren voorzien en mij voedsel verstrekt. Ik warmde er mijn verkleumde leden." Maandagmiddag 12 uur komt te Lemmer eensklaps een bode per schaats van Oude- I mirdum, druipend van het zweet, zóó hard I heeft hij gereden, en brengt de blijde tij ding Hoekstra leeft, hij is te Oudemirdum behouden aan land gekomen. Met een rij tuig komt hij straks terug." Toen had men het volk eens moeten zien. 't Was een en al gejubel en ieder liep uit. Te half twee, daar kwam de wagen aan. Met een meer dan honderdvoudig „hoe ra lang zal hij leven I" werd Hoekstra begroet en naar zijne woning geleid. Toen werd een ovatie gebracht aan den heer Croockewit, te wiens eere het „Wien Neerlandsch Bloed" werd aangeheven en een welgemeend „lang zal hij leven 1" De dankbare stemming van Hoekstra te beschrijven, toen hij het woord „gered kon uitspreken en zich later weer te mid- I den van de zijnen bevond, hiertoe zijn we niet in staat. Zoo iets laat zich enkel ge voelen. Een wonder mag liet echter worden ge- noemd dat de man, die twee dagen en twee nachten bij zoo bittere koude op de I zee heeft rondgedreven, geen ander letsel heeft bekomen, dan dat de toppen zijner vingers zijn bevroren. Wij eindigen met een woord van hulde te brengen aan de velen, die al het mo gelijke tot zijne redding hebben beproefd, 1 bovenal aan de menschlievende offervaar- I digheid van den heer Croockewit, wiens populariteit bij de Lemsters thans voor goed gevestigd is. Uit de rechtzaal. Voor de Recht bank te Dordrecht had zich jl. Vrijdag een vrouw uit Hoogvliet te verantwoorden wegens mishandeling harer buurvrouw. De president vraagt deze of zich alles feite- lijk heeft toegedragen als zij doet voor- I komen. De mishandelde buurvrouw': „Zoo waar als ik hier voor uw toonbank I sta." I Nabij Alton, op den spoorweg van 1 Cleveland naar Cincinnati, heeft een bot- sing plaats gehad tusschen een expres- en i een goederentrein, waarin zich olie-reser- I voirs bevonden. De trein raakte in brand het vuur deelde zich aan het reservoir van i de gas-olie mede, dat ontplofte; 30 werk lieden werden daarbij gewond, waaronder 10 doodelijk. Op de Linsey Fenn, bij Cambridge, werd jl. Zaterdag gereden om de „Prince ot Orange Cup". Afstand één Eng. mijl. I De drie Nederlandsche rijders Roodenhuijs, Houtman en Eden, die zouden deelnemen aan dezen strijd, weigerden wegens den on- gunstïgen toestand van het ijs ten gevolge van den dooi. De prijs werd gewonnen door Aveling, den kampioen der Engelsche amateurrijders, die den afstand van één mijl aflegde in 3 min. 26 sec. Daarop i reden de Friezen Martin Kingma en Merk Kingma, die tegenwoordig waren, tegen 1 elkaar over 1 Eng mijl voor een bijzon zonderen prijs, waarbij Merk Kingma ge- makkelijk won in 3 min. 8 sec. De iSjarige dochter van een onder wijzer te Oelsnitz, in Saksen, die naar een bal zou gaan, had haar corset zóó nauw geregen, dat zij, op 't punt van vertrek een speld willende oprapen, met een gil ineen zakte en tengevolge van een darm scheuring plotseling dood bleef. Politie. Gavonden Toorwirpin. Adres Bureau 11 overschoen. Stoomvaart 8n Scheepstijdingen. I Prinses Wilhelmina (s.), van Amsterdam naar Batavia, passeerde 20 Jan. Point de Galle. C onrad (s.), van Amsterdam naar Ba tavia, passeerde 21 Jan. Kaap St. Vincent. I Soerabaja (s.), van Rotterdam naar Batavia, vertrok 20 Jan. van Marseille. Zuidholland (s.), arriveerde 21 Jan. van Rotterdam te Batavia. Samarang (s.), van Rotterdam' naar Batavia, arriveerde 22 Jan. te Southampton Prins Willem I (s.), vertrok 21 Jan. van New-York naar West-Indië. I P. C a 1 a n d (s.), arriveerde 20 Jan. van I Amsterdam te Baltimore. Obdam (s.), vertrok 21 Jan. van New- York naar Rotterdam. W erkendam (s.), arriveerde 20 Jan. van New-York te Rotterdam. Schiedam (s.), van Rotterdam naar Baltimore, passeerde 22 Jan. Scilly. Dubbeldam (s.), van New-York. naar Amsterdam, passeerde 23 Jan. Dover. Spaarndam (s.), van Rotterdam naar New-York, passeerde 23 Jan. Lizard. V i s s e h e r ij. Nieuwediep, 24 Januari. Sedert jl. Zaterdag werden hier door 40 korders 1 tot 5 roggen, 2 tot 15 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerd rog gold 11.30 per stuk, kl. schol f 2.50 a f 2 per mandje en schar f 2 a f 1.50 per mand. Wieringen, 21 Jan. Door den noord westenwind is het heden rondom dit eiland weer ruim geworden en is er geen ijs meer zichtbaar. Blijft de wind noordwest, dan kan onze visschersvloot, ruim 200 vaartuigen, weer zee kiezen en zullen de verschillende bedrijven worden hervat. Ecne Nederlandsehe Vi««cherlj- vei'zckcrinsiua.ifM'happij. De //Staatscourant" van 13 dezer bevat de Koninklijk goedgekeurde statuten van de naamlooze vennootschapNeder- l.'indnctie Vlsaclicrijj-ver^ckcrinj»;- uiaui<*cli:ip|>ij te Katwijk. Allen, die in de visscherij belang stellen, zullen zeker de oprichting van deze verzekeringmaatschappij met vreug de begroeten. Wanneer men alleen denkt aan de kolossale schade, teweeg gebracht door het verlies van netten, enz., dan is het duidelijk, dat er groote behoefte aan zoo'n maatschappij bestond. Wij deelen het volgende omtrent de nieuwe maatschappij mede: De naamlooze vennootschap voert den naam van //Nederlandsche Visscherij- verzekeringmaatschappij". De zetel der vennootschap is gevestigd te Katwijk, provincie Zuidholland. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van vijftig jaren, gerekend van de dagteekening van het passeeren der notarieele akte, van oprichting. De vennootschap stelt zich ten doel het verzekeren en herverzekeren tegen vaste premie: 1. van zeil- en stoomschepen ter vis scherij uitgerust tegen schade, veroor zaakt door zee- en andere evenementen, in volle zee, in binnenwateren of elders 2. ran touwwerken, netten, breels, inventaris, zout, victualiën, vischaas, eigendommen van de bemanning, doch slechts bij totaal verlies van het vaartuig. Aan de beschikking van het dage- lijksch bestuur wordt in overleg met den raad van commissarissen overgelaten te bepalen, het maximum boven hetwelk op een en hetzelfde voorwerp, niet voor eigen rekening zal mogen worden ver zekerd of herverzekerd. Het kapitaal der vennootschap zal bestaan uit eene som van tweehonderd vijftig duizend gulden, verdeeld in tweehonderd vijftig aandeelen, elk van duizend gulden. In dit maatschappelijk kapitaal is tot heden deelgenomen voor 135 aandeelen of f 135.000. Plet overige gedeelte van het kapitaal moet zijn geplaatst binnen vijf jaar na heden, behoudens verlenging van dien termijn na bekomene Koninklijke bewil- liging. Op de aandeelen waarvoor is deel genomen moet op hedeu tien percent worden gestort. Indien door het bestuur noodzakelijk mocht worden geacht, meerdere stor tingen te doen, worden de gezamenlijke aandeelhouders bijeengeroepen en «Ie staat van zaken opengelegd ten einde de noodzakelijkheid van het meerder gevraagde aan te toonen. De rente van het reservefonds wordt aau dit fonds toegevoegd tot het een bedrag van honderd vijftig duizend gulden uitmaakt; heeft het reservefonds dit bedrag bereikt, dan wordt van de jaarlijksche som, anders daarvoor be stemd, de helft aangewend om de jaar lijksche premie echter uitsluitend van hen, die de vijf laatst voorafgaande jaren als deelhebbers hebben bekend gestaan pondspondsgewijze te ver minderen, terwijl de wederhelft aan de aandeelhouders komt. De vennootschap wordt bestuurd door twee directeuren, onder toezicht van hoogstens vijf commissarissen, welke allen aandeelhouders moeten zijn. De raad van commissarissen kiest uit zijn midden twee leden, die te zamen met «le directie het dagelijksch bestuur uitmaken; uit dat dagelijksch bestuur wordt een der commissarissen als president aangenomen, terwijl een lid der directie als secretaris zal worden benoemd. Voor de eerste maal worden bij deze acte benoemd, tot directeuren de heeren: a. Tieleman Albertus Otto de Ridder, burgemeester der gemeente Katwijk, directeur van de //Reederij Katwijk aan Zee", voorzitter der „Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche vis scherij" b. Jan Varkevisser Corneliszoon, secretaris der gemeente Katwijk, direc teur der //Reederij Katwijk aan Zee", beiden woonachtig te Katwijk aan den Rijn tot commissarissen de heeren: 1. Jan Willem Reinier Arnold, grondeigenaar, wonende te Haarlem; 2. jonkheer Frederik Lambertus Falck, gepensiouneerd officier bij het regiment grenadiers en jagers, wonende te 's Gra- venhage 3. Cornelis Jacobus Bernardus Mijns- sen, assuradeur, lid der firma Bekouw en Mijnssen te Amsterdam; 4. Gijsbert Dirkzwager voornoemd, reeder en koopman te Maassluis; 5. meester Nikolaas Marius Libret, directeur der Zevenbergsche suikerfa briek, te Zevcubergen wonende. De Directie der Onderlinge Verzekering-Maat schappij tegeu de geldelijke gevolgen van onge lukken, te 's Gravenhage (Westeinde 35), bericht bij deze, dat zij als haren Vertegenwoordiger heeft aangesteld De Maatschappij sluit individueele en collectieve verze- 1 keringen voor werklieden in fabrieken, werkplaatsen enz. en voor aannemers-werkvolk, tegen billijke premiën en op voor- deelige voorwaarden. Zij bestemt 85 pCt. der winst voor de j Deelnemers. Inlichtingen, prospectussen, statuten, enz., te verkrijgen bij genoemden Agent en de Directie der Maatschappij. Aan elk der directeuren is gelijke bevoegdheid toegekend, in dier voege, dat een hunner, met betrekking tot de dagclijksche zaken, de vennootschap volkomen zal kunnen vertegenwoordi gen zij vertegenwoordigen de vennoot schap in en buiten rechten. Marktberichten. Alkmaar, 21 Jan. Aangevoerd 4 Paarden, f 50 a f 160; 8 Runderen, f HO a f 180; 12 nuchtere Kalveren, f 6 a f 12; 74 Schapen, f 10 a f 1830 magere Varlcens, f 16 a f 20; 182 Big gen, f 7 a 12, 8 Bokken en Geiten, f 3 a f 10. Amsterdam, 23 Jan. Tarwe op levering ■tilMaart f 178Mei f 179. Rogge op levering traag; Maart f 183 jMei f 131. Raapolie vliegend f 26.Mei 1893 f 26 Sept., Dec. f 25.75; Lijnolie vliegend f20.Jan.-Mci 1893 119.75 Maart-Mei f 20 Jmi-Ang. f 20.50 Sept.-Deo. 120. ltnapkooken f 65 a 82. Lijnkoeken f8 a 13. Amsterdam. 23 Jan.Aardappelen: Frieiohe Dokk. Jammen f 1.50 a 1.60; id. 1'ran. f 140 a 1.50, id. Saaiera f 1.10 a 1.15; Zecnwache Spuiaehe Jammen f 1.50 a 1.80; dito blauwe, f 1.40 a 1.50 Flakk. jammen f 1.30 a 1.40 Geld. Blauwe f 1.25 a 1.35; id. Chnmpiona f 0.90 a 1. Schiedam, 23 Jan.Moutwijn f 8.50, Jenever f 12.50, id. Amaterdamache proef f 14. Weert. Wasmc.ninjan te rL-mlsheeO ■s|j Windrichting Barometer iuM. Thermometer Cs. ir en kracht. Stend.j Afw. Stand. Afw. 22'12 N.t.W.0.3 KG. 23 12 N.W.t.N. 3 24' 8 W.t.Z. 3 24,12,W. 5 768-41,7- 8.11 755.61 - 1.69 762.13 f 1.85 762,50 f 2.20 1.0 - 1.9 3.4 f 0.5 2.9 f 1.3 3.7 t 0.7 1 - -j 5 Weersgesteldheid. 'Toestand van de see. 2212 Ö.81 'Bewolkt, mooiweer. Vlak. 23 12 0.98 iDiehtbetr., miatig. goedw. -Slecht*. 24 8 0.9S Dikke iniat, goedweer. id. 24 12| 0.96 'Bewolkt, mooiweer. i id. Te verwachten: Noordwestenwind. Gisteravond is de Parijsche middag trein tusschen Antwerpen en Esschen ont; spoord. Naar men verneemt lag de loco motief en een viertal wagens uit de rails. Van Rozendaal reed een extra-trein tot vervoer van de binnenlandsche reizigers en van de post. Wellicht zouden later per extra-trein de reizigers en de post uit het buitenland nog naar Amsterdam worden vervoerd. De Burgemeester der gemeente Helder maakt bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat het kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, dienstjaar 1893, den 21 Januari 1893 door den Heer Provincialen Inspecteur is goed gekeurd en invorderbaar verklaard. Helder, 24 Januari 1893. De Burgemeester voornoemd, C. A. BEUKENKAMP. AD VERTEN TIEN. Heden hopen onze geliefde i||jj Oudera P C. F. POLET en H G. LIEFHEBBER, es| hunne 25jarige Echtvereeni- p| ging te herdenken. Hunne danbare Kinderen en Behuwdzoon. P Van Ewijckssluis, 25 Januari 1893. Burgerlijke stand van: Helder, van 19 tot 21 Januari. OndertrouwdD. J. Cornielje, meubel- 1 maker, en K. van Halen. J. H. Glotzbach, I bootsmaat, en A. de Vroome. J. K. Bakker, 1 stoker bij de Marine, en E. Huizinga. I Gehuwd J. Hillen en I. M. Sariemijn. i Bevallen M. Plaatsman, geb. Bakker, z. A. J. Koopen, geb. v. d. Wooning, d. 1 J. G. A. Gijswijt, geb. Oud, d. C. W. Hopman, geb. v. d. Heuvel, z. H. H. i Mekel, geb. Prins, r. D. van Vliet, geb. I Koningstem, z. - E. Zwart, geb. de Groot, z. H. Koningstein, geb. de Vlugt, d. I E. Kramer, geb. Wakker, d. OverledenA. Bergman, 3 w. P. Meurs, 89 j. C. E. de Bunjé—Oromjongb, 79 j. Leven 1. aangegeven 1. Z^pe, van 13 tot 20 Januari. Geboren Adriana Cornelia, d. v. A. Zijp en N. Bremer. EIÏ3abetb, d. v. P. Bruijn en B. van der Oord. Maartje, d. y. J. Blaauboer en L. J. Heiligeuberg. Grietje, d. v. C. Francis en N. Kater. Schagen, van 18 lot 20 Jaunari. Ondertrouwd W. Zweekhorst, jonkman, 24 j.. en M. Schouten, jonged., 19 j. GehuwdP. de Wilde en M. Molenaar. Laatste berichten. 24 Januari. Het vocaal- en instrumentaal concert, dat hedenavond ten voordeele van „Lief dadigheid naar Vermogen" zou worden gegeven, is uitgesteld tot Maandag 30 dezer. De Korporaals-gymnastiek- enscherra- vereeniging „Friedricn Ludwig Jahn" alhier, gat jl. Zondagavond in „Tivoli", onder leiding van den heer M. P. van Hooijdonk, eer.e welgeslaagde uitvoering. Een zeer af wisselend programma werd flink afgewerkt en deed uitkomen dat de Vereeniging vele goede krachten telt en de leden zich voort durend onder goede leiding oefenen. De Scherm- en Gymnastiek-vereeni- ging „Oefening dweekt Kunst" alhier, heeft aan het Bestuur van „Liefdadigheid naar Vermogen" afgedragen de som van j f 116.96, zijnde de netto opbrengst der op 18 dezer gehouden gecostumeerde hard- j rijderij. Bovendien is door de Vereeniging (jngeveer f 60 uitgekeerd aan de werk- loozen, die met het in orde brengen der ijsbaan waren belast. Gisteren werden hier langs den Zuid- wal met slagnetten veel rotganzen gevangen, die tegen 65 a 70 cent per stuk werden verkocht. Den lTden dezer overleed te Kollum, in den ouderdom van bijna 80 jaar, Mevrouw de Wed. T. P. FRANKEN—HALBESMA. mijne geliefde Moeder. Halder, 24 Jan. 1893. E. FRANKEN. Heden overleed de Heer JACOB KOOIJ, in den ouderdom van bijna 68 jaar. Barsingerhorn, 23 Jan. 1893. Cs. KOOIJ, te Kolhorn. De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank voor de deelneming, ondervonden bij het overlijden van zijn Vader. A. LATOUR. Probeert de Poets-pasta (Sabel), verkrijgbaar in den Helderschen Drogistwinkel, Koningstraat 6 9. van de eigendommen, door den Anna Paulownapolder bij executie verkregen, op ZATERDAG 28 JANUARI 189». voormiddags 10 uur, ten Raadhuize te Anna Paulowna.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 3