De heer Domela Nieuwenhuis is voorgesteld als bestuurslid van het aan staande internationale congres van „revo lutionaire socialisten", dat te Berlijn zal worden gehouden. Naar men verneemt, wordt tusschen den minister var. Binnenlandsche Zaken en het provinciaal bestuur van Noordholland opnieuw overlegd over een veranderde grensregeling tusschen Amsterdam en Nieu- wer-Amstel. De minister van Marine beeft inlich tingen verstrekt op het adres van H. Wa genaar, gepasporteerd sergeant der mariniers, houdende verzoek om pensioen. De mi nister deelt mede, dat, aangezien die ser geant op 13 Sept. 1872 uit den militairen dienst werd ontslagen en hij 24 Juli 1875 daarbij weder in dienst trad, zijn vroegere diensten voor pensioenberekening waren vervallen, doch dat zij gelden bleven voor de berekening van den diensttijd voor de zilveren medaille. Aan de jl. Dinsdag te Leeuwarden ge houden verkiezing van een lid der Tweede Kamer in de plaats van dr. Zaayer namen 2195 van de 3286 kiezers deel. Van onwaarde waren 27 briefjes, de volstrekte meerderheid bedroeg 1085. De uitslag is dat een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Troelstra (lib.) die 896 en C. V. Gerritsen (rad.), die 689 stemmen op zich vereenigde. De heer G. L. van der Zwaag (soc.-dem.) had 231, de heer P. van Vliet Jr. (antir.) 332 stemmen. Bij de jl. Dinsdag te Amsterdam gehouden herstemming voor een lid van de Prov. Staten tusschen de heeren T. H. van Eeghen en G. A. Loeft" werden uit gebracht 5945 stemmen. Gekozen is de heer van Eeghen (a.-r.) met 3005 stemmen. De heer Loeff (lib.) verkreeg er 2842. De Eerste Kamer nam gisteren aan: de onteigeningswet voor den locaal-spoor- weg SittardHeerlenHerzogenrath en de begrootingen van het Domeinfonds, het Pensioenfonds en de Landsdrukkerij. Bij laatstgenoemde begrooting verklaarde de Minister van Binnenl. Zaken, dat het niet de bedoeling is, de inrichting te maken tot eene, die, in ongunstigen zin, den naijver van particuliere drukkerijen zou kunnen opwekken. Binnenlandsch nieuws. Helder. In de Marine-Machinisten- Club werd jl. Maandagavond door den machinist iste kl. v. c. J. Gerritsen eene voordracht gehouden over petroleum-mo- toren. Bij den fabriekant D. W. van Rennes, te Utrecht, de fabrikatie en opstelling daarvan gevolgd hebbende, wist de spreker een talrijk gehoor op dit zoo nieuwe ge bied te boeien. Toegelicht door teekeningen en een in natura aanwezigen regulator, werden de door dezen Nederlandschen fabriekant vervaardigde motoren duidelijk verklaard, de opstelling in kleine vaartuigen gevolgd en ten slotte de gunstige resultaten in het licht gesteld, verkregen met de petroleum- motor-schroefboot „Vriesseveem", naai het stelsel-Capitaine. Een zeer geanimeerd discours bewees de belangstelling in deze voor allen betrek kelijk nog onbekende beweegkracht, welke, gelet op de reeds daarmede verkregen resultaten, op weg is, een niet te minachten concurrent van stoom en gas te worden. De spreker mocht dan ook ervaren, dat zijne voordracht de algemeene waardee ring wegdroeg. Anna Paulowna, 25 Januari. Jl. Zaterdag vergaderde de IJsvereeniging «Een dracht maakt macht." De vergadering werd yoor het eerst geleid door haren nieuwen voorzitter, den heer J. Kz. Kaan, onlangs gekozen in de plaats van den heer C. Blom, welke niet meer in aanmerking verlangde te komen. Hoewel de vereeniging zich gedurende de jongste vorst niet heeft beijverd, om door wedstrijden va* zich te doen spreken, heeft zij niet te min niet stil gezeten. Dit bleek 0. n. uit de mededeeling van het Bestuur, dat n. 1. in dien tijd voor ongeveer f 160 verwerkt was. Het bestuur heelt gedaan, wat in zijn vermogen was, om de banen rijd- j baar te maken,"waarvoor het zeer zeker een woord van lof toekomt. De geldmiddelen geraakten echter van lieverlede uitgeput en van daar kwam het met de vraag hoe komen wij aan geld, om zoo noodig, onze werk zaamheden voort te zetten Algemeen was men er voor, om, als het vereischt werd, de liefdadighetd der ingeze- j tenen in te roepen, in het vaste vertrouwen, i dat zij ons, evenals vroeger, onmiddelijk i zouden steunen. Minder algemeen was men voor het houden van eeu wedstrijd, hetzij dan al of niet ten voordeele van behoeftigen. 1 De groote meerderheid was er zeer tegen om hiervoor geld uit de kas betchikbaar te stel- j len, zoodat wanneer eventueel de wintervorst ons weder komt bezoeken, voor een wedstrijd afzonderlijke bijdragen zullen worden gevraagd. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat de reddingsmiddelen o. a. zijn aangevuld met een lange ladder, door ijzers gemakkelijk op het ijs verschuifbaar gemaakt, en dat het be stuur voortdurend het oog gevestigd houdt op alles, wat leiden kan tot voorkoming van ongelukken. De vergadering was, waartchijnlijk tenge volge van het min gunstige weder, weinig bezocht. Schagen. De Gymnastiek-vereeni- ging „Lycurgus" alhier, zal hare gewone iaarlijksche uitvoering geven op Zondag 5 Februari a. s. en zal daarbij optreden met hare Aspiranten-atdeeling en Volksklasse, alsmede met eenen cursus van den heer Roep, bestaande uit jonens van 612 jaar. Bovenkarspel. De heer K. Schuur man alhier, welke sedert de oprichting van de vereeniging „De Streek", als voorzitter daarvan fungeerde, is in de laatstgehouden algemeene vergadering van besuurderen en leden dier vereeniging, bij stemming als zoodanig vervangen door den heer Jn. Boon Jnz. Bovenkarspel. De heer H. Boers, arts alhier, sedert November 1891 lid van den gemeenteraad, heeft voor laatstge noemde betrekking bedankt. Het feit dat ZEd. de voordeelen, ver bonden aan lijkschouw, vaccinatie etc., aan een zijner collega's moet afstaan, doch meestal de desbetreffende werkzaamheden bleef waarnemen, gaf daartoe aanleiding. Waarschijnlijk zullen Gedep. Staten in deze dispensatie verleenen, althans pogingen worden daartoe aangewend. Dirkshorn. Benoemd tot kaasma ker in de fabriek alhier, R. Kuin, thans kaasmaker aan de fabriek te Oude Niedorp. Amsterdam. Bij de jl. Dinsdag ge houden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad tusschen de heeren J. A. Wormser en mr. J. B. Roelvink, werden uitgebracht 6023 stemmen. Gekozen werd de heer Wormser (a.-r.) met 3x84 steramen. Mr. Roelvink (lib.) verkreeg er 2799. Groningen, Aan den zangwedstrijd, welke den 10 Juni a. s. alhier zal gehou den worden, ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan der Zangvereeniging „Gruno" alhier, zal o. a. worden deel genomen door de Mannenzangvereeniging „Oefening en Uitspanning", van Boven karspel. Marine en Leger. Zaterdag a. s. vertrekt per stoomschip „Sumatra" 'een transport marine-schepelin gen, onder bevel van den luit. ter zee iste kl. J. P. van Rossum naar Oost-Indie. Als me degeleiders zijn aangewezen de luits. ter zee 2de kl. C. W. de Visser en F. Bot. Van Amsterdam is per stoomschip een detachement marine-schepelingen naar Rot terdam afgereisd, om per stoomschip „Sama- rang" naar Oost-Indië te vertrekken. Aan de volgende marine-schepelingen, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, is het eereteeken voor be langrijke krijgsbedrijven met de gesp Atjeh 1873po uitgereiktB, J, van Waard, J. Miedema, J. Vaes, A. v. d. Masen, H. Schouten, C. Heslinger, D. Hoogkamer, H. M. de Bruijn, H. J. v. d. Have en J. F. W. Brummels. In de directie te Hellevoetsluis is het eereteeken voor belangrijke krijgsverrich tingen met de gesp „Atjeh 187390" uitgereikt aan den matroos 2de kl. L. Tja- den en dien der 3de kl. L. van der Leek, beiden aan boord van Hr. Ms. „Dufa," stationsschip te Rotterdam, den matroos iste kl. K. Van der Woude en dien der 2de kl. J. Koster, dienende op Hr. Ms. stoom- riviervaartuig „Merva," te Nijmegen en den vuurstoker J. Den Decker, aan boord van 1 Hr. Ms. „Vos," stationsschip te Vlissingen. Naar men uit Indie verneemt, zal Hr. Ms. ramtorenschip „Koning der Nederlan den" stationsschip worden te Oleh-leh. Op voorschrift van den Minister van Ma rine worden de officieren der groot model torpedobooten voorzien Yan een revolver, de onderofï. van een kapmes en revolver en de mindere schepelingen van een geweer kl. kal., terwijl de vuurstokers en korpo raal-torpedomakers gewapend worden met een kapmes. De off. van adra. 2de kl. A. L. Koops zal binnenkort den zeedienst verlaten. De adelb. iste kl. F. A. Holleraan is geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier. De sabels der manschappen van het korps pontonniers zijn ingenomen, zoodat voor taan op wachten en bij gewapende uit rukkende diensten de karabijnen zijn inge voerd. De sabels zijn vervangen door de dolk bajonetten, die op gelijke wijze als de sa bels worden gedragen. Benoemingen, enz. Met 1 Februari wordt de klerk der pos terijen, mej. C. G. Haentjes Dekker, te Winkel, werkzaam gesteld aan het post en telegraafkantoor te Beverwijk. Door stemgerechtigde ingelanden van Obdam is als lid van het Collegie van dagelijksch bestuur herkozen de heer A. Wit en in de plaats van wijlen den heer O. Dekker benoemd als hoofdingeland de heer P. Beerepoot. Onderwijs en examens. De heer W. Vos, geboren alhier, heeft te Groningen met gunstigen uitslag het eerste gedeelte van het arts-examen afge legd. Benoemd tot onderwijzer, plaatsvervan gend hoofd aan de openbare lagere school te Egmond aan Zee, de heer J. van Ankum, onderwijzer te Olst. Landbouw en Veeteelt. Het bestuur der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw werd op de jongste algemeene ver gadering gemachtigd tot het houden van de jaarlijksche Paaschtentoonstelling op Vrijdag 24 Maart 1893 en om daartoe aan het gemeentebestuur de beschikking te verzoeken over het Doelenveld en eene bijdrage uit de gemeentekas. Men besloot dit jaar weder ook wolvee in het pro gramma op te nemen, behalve, zooals ge woonlijk het geval is, rijstieren, melk- en fokvee en vet rundvee. De regelings-com- missie bestaat uit de heeren mr, H- F. de Wildt, Heiloo, voorzitter, IJ. Bruin, Koedijk, jhr. mr. P. van Foreest, Heiloo, S. de Jongh, Oudorp, S. Kramer, Koedijk, J. M. de Sonnaville, Alkmaar, K. Olij Dz., Schermerhorn, C. de Geus, Ursem en H. Siebert Coster, Alkmaar, secretaris. De banden voor het tweede deel van den roman „EVA" liggen aan ons Bureel gereed en hunnen worden afge haald tegen betaling van 25 Cent. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Hcrv. kerk te Texel. Zondag 29 Jan., Burg, voorm. 10 u., ds. van Schaick. Koog, voorm. 9.30, ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. Oudeschild, nam. 2 u., ds. Leffcf. Oosterend, nam. 2 u., ds. de Mazure. De Cocksdorp, voorm. 9.30. do heer Barends. Doopsgezinde kerk te Texel. Zondag 29 Jan., Oosterend, voorm. 10 u. en Burg, '3 av. 6.30, ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 29 Jan., voorm. 9.30, Oudesluis, ds. van Deursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 29 Jan., geen dienst. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 29 Jan., voorm. 9.30, d8. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 29 Jan., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 29 Jan., voorn. 9 u., d3. Mtihring. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 29 Jan., nam. 1.30, ds. Koch. Ned. llerv. kerk te Kolhorn. Zondag 29 Jan., voorm. 9.30, ds. Bron v. Helder. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 29 Jan., voorm. 9.30, ds. Koch. Aangenomen het beroep bij de Doopsgez. gemeente te Barsingerhorn c. a. door den heer J. Kooiman, pred. te Oudebiltzijl. Bij de verkiezing, ingevolge periodieke aftreding var, de heeren R. Hagtingius en H. Boers, als notabelen der Herv. Gem. te Bovenkarspel, is eerstgenoemde als zoo danig herbenoemd, doch inplaats van den heer H. Boers, is gekozen de heer J. Brander. Rechtszaken. Ariondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 24 Januari. R. D., te Egmond aan Zee, vernieling, 8 dagen gev. G. R. en P. S., te Helder, mishandeling, ieder 8 dagen ger. J. V. Pr., te Warmenhuizen, mishandeling, f 10 boete, subs. 5 dagen hecht. G. de V., te Grootebroek, beleediging, f25 boete, subs. 10 dagen hecht. J. V. S.,te Hoorn, bedelarij, 12 dagen hecht. K. F., te Andijk, mishandeling, 14 dagen gev. R. V., te Zijpe, jachtwetovertreding, f 10 boete, subs. 4 dagen hecht. L. E., zonder vaste woonplaats, diefstal, 6 weken gev. Buitenland. Frankrijk. In de „Libre Parole" zegt de heer Ed. Demaehy in een schrijven aan den afgevaardigde Millerand, dat op 22 Dec. 1892 dc omloop der biljetten van de Fransche bank 2,232,000,000 frs. be droeg en op 19 Januari tot 3,400,000,000 fr. was gestegen, dus eene vermeerdering van 248,000,000 fr. Op 29 December 1892 was de bank crediteur van de schatkist voor 323,000,000 fr. Op 19 Januari was zij dit nog slechts voor 88,000,000 fr., een vermindering dus van 235,000,000 fr. De schatkist trok dus in drie weken 235,000,000 frs. uit de kelders der bank voor zichzelve en dooi bedrog heeft het bankbestuur ds Kamers de machtiging, haren omloop met 500,000,000 frs. te ver- grooten, afgetroggeld. De onttrekking van 135,000,000 frs. kan alleen op bevel van den minister van financiën geschieden. Dit is een daad van hoogverraad, zegt Demaehy, die Millerand aanspoort een onderzoek te vragen. De jongste mail van Loango brengt het bericht, dat Lavaf, de agent aan den Congo, gedood is, terwijl hij met de in boorlingen overleg pleegde over het terug geven van door hen gestolen voorwerpen. Twee miliciens ondergingen hetzelfde lot. Volgens de „XlXe Siecle" verwacht men elk oogenblik het bericht omtrent de gevangenneming van den voortvluchtigen Arton. Het is zeker, dat de Fransche regeering van dag tot dag sedert de ont vluchting van dien man op de hoogte gebleven is van de plaatsen waar hij zich verschuilde. Men volgde zijn spoor door Engeland, België, Oostenrijk en in Sofia en Konstantinopel. Van Konstantinopel ging Arton naar Bulgarije, vanwaar hij aan zijn Parijsche vrienden schreef. Door deze brieven is de politie volkomen op de hoogte. Duitschland. De „Nördd. Alg. Zeitung" neemt het artikel uit de „Köln. Zeitung" over, waarin wordt gezegd, dat de buitenlandsche gezanten te Parijs voor de daar uitgebroken beleedigïngswoede niet veilig zijn, en dat de Fransche regeering tegenover de pers machteloos staat, waar om de gezanten buiten Frankrijk den loop der zaken behooren af te wachten. Bohemen. In de mijn „Fortschritt" te Praag, had een ontploffing van mijngas plaats. Reeds zijn 10 dooden en 15 ge kwetsten gevonden. Men zegt, dat nog eenige honderden mijnwerkers in de mijn zijn. Engeland. Uit Bournemouth wordt gemeld, dat de toestand van Cornelius Herz verergert. Hij heeft een zeer slech ten nacht doorgebracht. Herz wordt nog steeds zorgvuldig bewaakt. Servië. Volgens de „Pester Lloyd" luidde het telegram van Milan aan zijn zoon, den jongen koning „Ik heb mij met uwe moeder verzoend". De jonge koning antwoordde onmiddellijk per telegram „Ik was zeer ontroerd bij de ontvangst van uw telegram. Dit is de gelukkigste dag van mijn leven. Ik omhels u en verzoek u mijne moeder voor mij te omhelzen". Te Belgrado is een gerucht verspreid, dat Milan zich met zijne vrouw zou hebben verzoendom uit geldverlegenheid te geraken. Milans vrienden beweren echter dat Milan 4,000,000 frs. bezit. Egypte. De „Daily News" verneemt uit Cairo dat de Khedive tegenspreekt, dat hij de Engelsche ambtenaren zou willen ontslaan. De beweging te Cairo is minder groot dan de vorige dagen. Generaal Kirchener, bevelhebber over het Egyptische leger, is uit Wady Halfa naar Cairo teruggekeerd. L ord Cromer zou jl. Dinsdag met den Khe dive een onderhoud hebben. Volgens de andere bladen heeft de Britsche Ministerraad Maandag tweemaal vergaderd en besloten eene versterking van 1000 man naar Egypte te zenden. Men acht dit eene geringe versterking, die echter eene zedelijke uitwerking zal hebben. De bevelvoerder der Engelsche bezetting en de Engelsche officieren hebben aan hunne regeering de verzekering gegeven, 108 «'t Is ook waarachtig al genoeg," merkte Hardijk droog aan. «Als u nu maar zoo beleefd wilt zijn te zeggen wat ge van mij verlangt." «Welnu, om ronduit te spreken, wij zijn niet onhandel baar; zoudt u het te veel gevergd vinden als u, nevens eene kleine geldelijke tegemoetkoming van b. v. een paar duizend gulden, mijn neef hier eene aanstelling bezorgdet als klerk aan uw departement? Ilij is een flink jongmensch, daar sta ik u borg voor «Ploerten," mompelde de referendaris en hij hield zich alsof hij nadacht. Geen trek yan zijn gelaat verried wat er in hem omging, maar in zijn geest lachte hij de stum pers hartelijk uit. «Hoor eens," zeide hij een oogenblik later gemoedelijk, «laten wij als goede vrienden spreken en scheiden. Ik zal al mijn invloed aanwenden om mijnheer (met een bewe ging naar Frans) eene aanstelling te bezorgen aan mijn departement of een ander, maar mijn invloed is niet groot ge moet die niet overschatten Mijnheer Aersen glimlachte beleefd en zich tot Frans wendend, zeide hij: «Dat is zoo goed alsof je je aanstelling in je zak had." Frans knikte glimlachend. «Verder," zeide Hardijk, «zal ik u een doceurtje maken van vijfhonderd guldenals u dat aanstaat." «Maar dat is te «Laat mij uitsprèken. Later zullen wij dan verder zien. Die vijfhonderd betaal ik u terstond uit. Excuseer mij een oogenblik." Hij stond op en verdween in de aangrenzende kamer. «Dat gaat goed," fluisterde mijnheer Aersen zijn neef 109 toe. Frans knikte, hij durfde niet te spreken, want hij hoorde Hardijk reeds aankomen. De referendaris kwam de kamer weder in en spreidde met zekere zwier vijf bankjes van honderd voor de oogen van het waardige tweetal uit. Mijnheer Aersén's oogen glinsterden. Zooveel geld had hij in een halven menschenleeftijd niet bij elkaar gezien. «Dat is dus afgedaan," zei Hardijk opstaande. «Endaar ik nog eenige gewichtige werkzaamheden heb, zullen de heeren mij wel willen verontschuldigen.' Hij trok aan de schel. Totaal in de war gebracht, dankbaar, maar toch niet ge heel voldaan, stonden zij op. Zij begrepen den wenk. «Mijn hartelijken dank, mijnheer de referendaris," zeide mijnheer Aersen. «Tot later dus, tot later." «Tot later," zei Hardijk, lachend als satan. Reeds hield de referendaris de deur wijd open en daar buiten stond de bediende gereed hen uit te laten. Er viel niet meer te praten. Een paar linksche buigingen, een allerbeleefst satiriek glimlachje van mijnheer Hardijk en de deur viel achter hen dicht. «Ploertenzeide Hardijk uit volle borst, «armzalige ploerten! Ha, ha, ik zal al mijn invloed aanwenden, nu, die beteekent niet veel meer. Ja, die is goed En hij stak zijne handen diep in de zakken van zijn pantalon en liep met groote schreden vergenoegd glim lachend de kamer door.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2