nog als opvoeders der jeugd, met uw voor beeld behoort voor te gaan. Deovergroote meerderheid uwer handelt overeenkomstig dit beginsel. „Toch valt het niet te loochenen, dat enkelen den goeden naam van den onder wijzersstand in opspraak hebben gebracht door hun optreden in vergaderingen op eene wijze, waardoor de eerbied voor de wet niet wordt bevorderd, en zelfs propa- gande hebben gemaakt voor den Sociaal- Democratischen Bond. „Nu echter op het te Zwolle den 25 en 26 Dec. jl. gehouden congres van dien bond gebleken is, dat deze vereeniging be oogt de omverwerping der bestaande orde met alle haar ten dienste staande geoor loofde (vredelievende of geweldadige) mid delen, maken ambtenaars, die haar onmid dellijk of middellijk steunen, zich schuldig aan ergerlijke plichtsverzaking en stellen zij zich derhalve bloot aan het gevaar van uit hunne betrekking te worden ontslagen. „Zoodra daartoe termen zijn, zal eene voordracht van onze zijde ingevolge art. 29, lett. b en c, en art. 3T der wet op het lager onderwijs niet uitblijven." In het socialistische blad „De Volks onderwijzer" dat zijn derden jaargang inge treden is, leest men o. a. „Wij, onderwijzers, wetenschappelijk ontwikkelde proletariërs, vereenigden ons, om ontevredenen onder onze collega 's te vormen." „Een ontevreden mensch luistert met graagte naar het nieuwe Evangelie, dat hem voor zoo weinig mogelijk noodzake lijken arbeid een zoo groot mogelijke hoeveelheid geluk verzekert." Volgers den heer G. A. Van der Bruggen, predikant te Beets Beetsterzwaag, houdt de hoofdonderwijzer in den polder te Beets des Zondags zangoefeningen, waar allerlei socialistische liederen worden ge zongen o. a. het „lied van marianne" waarin bv. deze woorden voorkomen „Maar koningen en advocaten Verdwijnen slechts door dynamiet." Te Haarlem, waar, naar men zeide, 600 werkloozen zijn, hebben zich maar 40 personen aangemeld om door de gemeente aan 't werk gesteld te worde. Er zijn te St. Anna-Parochie revol verschoten gelost op de woning van den armvoogd aldaar. Niemand werd getroffen Dader onbekend. Schagen. Dr. P. de Boer, plaatselijk geneesheer alhier, is als zoodanig benoemd te Gouda. Amsterdam. De gewone jaarlijk- j sche vergadering van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond, welke jl. Zondag alhier in „Concordia" werd gehouden, werd bijgewoond door 73 afgevaardigden van gymnastiek-vereenigingen, leden van het N. G. V. Door den Secretaris werd ver- I slag uitgebracht over het afgeloopen Ver- bondsjaar, waaruit o. m. bleek dat het ledental zich uitbreidde en het N. G. V. thans 6284 leden onder zijn banier ver- eenigt. De penningmeester bracht zijne reke ning en verantwoording over 1S92 ter tafel, sluitende met een nadeelig saldo van f 215.22^, en diende de begrooting voor 1893 in, welke sluit met een vermoe delijk voordeelig saldo van f 137.50. Ter vervanging van den heer Mr. W. Bakker G. Gz., die aan de beurt van aftreding was en zich niet herkiesbaar stelde, werd met bijna algemeene stem men tot Bondsvoorzitter benoemd de heer Mr. D. Josephus Jitta, te Amsterdam. Omtrent het in Augustus e. k. te Am sterdam ts. houden gymnastiekfeest, ter viering van het 25-jarig bestaan van den Bond, werden dorr het Bestuur verschil lende mededeelingen gedaan. Daaruit bleek dat de Zweedsche, Noorsche en Belgische turners reeds bericht zonden dat zij het feest, dat vier dagen zal duren, zullen bijwonen. Als de plaats waar het volgend jaar de algemeene vergadering zal worden gehou den, werd opnieuw Amsterdam aange wezen. Op voorstel van „Oefening kweekt Kunst", te Helder, werd met 37 tegen 31 stemmen besloten dat door het N. G. V. zal worden ingesteld een examen ter ver krijging eener acte van bekwaamheid als Voorturner en werd het Bestuur opgedra gen een programma voor dat examen te concipieeren en nader aan de goedkeuring der vergadering te onderwerpen. Een voorstel tot wetswijziging, door „Lycurgus-Achilles" te Amsterdam inge diend, werd met 65 tegen 7 steramen ver worpen. Op 's Rijkswerf te Amsterdam is de toren lot het bewapenen van Hr. Ms. ramschip I Reinier Claes'cn opgesteld. I I11 dezen toren zaf een kanon van 28 cM. geplaatst worden. I)e datum van opening vnn de Cadetten- school te Alkmaar ia bepaald op 16 Sep tember a. s. De kapitein-luit. ter ree Hordijk is be- stemd voor den dienst bij de zeemacht in Oost-Indië, waarheen bij in bet begin van Maart per particuliere scheepsgelegenheid vertrekt. Benoemingen, enz. Benoemd tot dijkgraaf van den polder Callantsoog, de heer K. Kater, te Wieringer- waard, en herkozen tot heemraad van dien polder, de heer P. .T. Zipp, te Callantsoog. Onderwijs en examens. Op de voordracht voor onderwijzeres 4de kl., tevens onderwijzeres 1ste kl. in hand werken voor meisjes, aan de openbare bur gerschool aan den Zuid wal te *s Gravenhage zijn o. a. geplaatst. No. 1 mej. C. C. Beu kenkamp, alhier en 8. mej. J. AI. P. E. i Peteri, te Burgerbrug. Te Midwoud zal de bewaarschool worden opgeheven. Tengevolge daarvan is mej. Magendans als directrice dier inrichting (door dr Ned. Hcrv. kerk aldaar in het leven ge roepen), eervol ontslagen. Binnenlandsch nieuws. Helder. Naar wij vernemen, werd de tweede vergadering ter bespreking van de wenschelijkheid eener op te richten Stoom-Wasscherij voorloopig uitgesteld. Helder. Het programma van het zevende winterconcert, hedenavond door het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine in „Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt 1. Feslmarsch, Joachim Raff. 2. Sym- phonie (F. Dur), Ricbard Wfierat)I. Alle gro con moto II. Adagio, nou troppo lento III Scherzo, Allegro moderatoIV. Finale Allegro animato. 8. Ouverture de 1'opéra Guillaume Teil, G. Roasinia. Introduction, Violonoelle-Solob. Ie Tempête c. Pastorale; d. Finale. 4. a. Le Soir, Romance, Ch. Gounodb. Fëte Nuptiale d'une Poupée, Ch. Lecocq. 5. Fantasie nach Motiven a d. OperetteDer Vice-Admiral, C. Millöcker. 6. Miirchen aus den Oriënt, Waker, Johann Stranss. Nos. 5 en 6 eerste uitvoering. Zijpe. De bevolking bestond op 31 Dec. 1891 uit 2278 m. en 2199 vt., te zamen 4477. In 1892 werden geb. 61 m. en 56 vr. Ingekomen zijn 137 m. en 181 vr. Er stierven 48 m. en 39 vr. en vertrokken 221 m. en 221 vr., zoodat de bevolking vermin derde met 71 m. en 28 vr., te zamen 94 en op 1 Januari bestond uil 2207 m. en 2176 vr., te zamen 4383, verdeeld als volgt3068 Ned. Herv., 2 Waalsch Herv., 8 Evang.-luth., 2 Hersteld Luth., 192 Doopsgez., 19 Christ. geref.. 1039 R. K., 2 Oud-roomscben en 51 tot geen kerkgenootschap} behoorende. Het getal huwelijken bedroeg 42, als 37 tusschen jongmans en jongedochters, 2 tusschen jong mans en weduwen, 2 tusschen weduwnaars en jongedochters en 1 tusschen weduwnaar en weduwe. Het getal levenloos aangegevenen bedroeg 10. Onder de overledenen zijn begre pen 13 m. en 7 vr. beneden den leeftijd van één jaar, Callantsoog. De bevolking bestond op 81 Dec. 1891 uit 355 m. en 327 vr., te zamen 682. In 1892 werden geboreu 10 m. en 12 vr. Ingekomen zijn 39 m. en 39 vr. Er stierven 4 m. en G vr. en vertrokken 39 m. en 33 vr., zoodat de bevolking op 31 Dec. 1892 bestond uit 361 m. en 339 vr., te zamen 700, verdeeld als volgt604 Ned. Herv., 2 Waalsch Herv., 5 Doopsgez., 1 Remonstr. en 88 R. K. Er hadden 7 huwe lijken plaats, allen tusschén jongmans en jongedochters. Wieringerwaard. Omstreeks Maart a. s. zal eene uitvoering plaats hebben van „Philotechnie". Verscheidene beste krachten zullen optreden met „De dochters van Ha- seman." Wieringerwaard. De alhier geves- tigde Maatschappij tot bereiding van kaas heeft besloten, de vennootschap te ontbin- dende verkoop der fabriek en bijgebou- wen zal weldra plaats hebben. Schagen. Voor de derde maal bin- nen een jaar tijds staan de Neskoog en i Barsingerhornerkoog onder water. De molens staan telkens voor peil, zoodat het bij weinig wind nog wel een poosje kan duren voor er verandering in den toestand komt j Marine en Leger. Dit jaar zullen alhier weder Marine manoeuvres plaats vinden. In verband met de invoering van het gewijzigde geweer, klein kaliber, zal bij de Marine een nieuw voorschrift voor de wapen en schietoefeningen worden ontworpen. De luit. ter zee 1ste kl. J. H. Strootman, die 16 Febr. a. s. op non-activiteit is gesteld en als 1ste off. aan boord van Hr. Ms. in- strucrie-korvet „Nautilus", te Hellevoetsluis, vervangen wordt door den luit. ter /.ee 1ste kl. W. A. Palm, is bestemd voor den dienst in Oost-Indië. Het bericht, dat de off. van adm. 2de kl. bij de zeemacht A. L. Koops voornemens zou zijn den zeedienst te verlaten, blijkt on juist te zjjn geweest. Het bij de firma Thomson te Glasgow aan gebouwde stoomschip „Bomeo", bestemd voor den dienst in Oost-Indië, heeft op de dezer dagen gehouden proeftocht goed voldaan. Het schip maakte 13| mijl per uur. Landbouw an Veeteelt. j De afdeeling Zijpe der Hollandsche j Maatschappij van Landbouw, hield giste renavond in het lokaal van den heer A. Zander, te Schagerbrug, eene vergadering, welke zeer slecht was bezocht. De Voorzitter, de heer W, Jimmink, opende de vergadering en aanvaardde tevens het presidium, met een woord van dank aan den afgetreden Voorzitter, voor betgeen door hem in 't belang der afdee ling werd gedaan. Ook bracht hij hulde aan die leden, die door een getrouw be zoek ter vergadering steeds toonen dat het wel en wee van den landbouw hun ter harte gaat en betreurde hij zeer dat bij de landbouwers zeiven over 't algemeen nog zóó weinig belangstelling in land bouwzaken wordt aangetroffen, dat zij zich zelfs niet de moeite willen getroosten eeue vergadering bij te wonen, waar zaken worden behandeld, die hunne belangen ten nauwste raken. Na voorlezing en goedkeuring der notu len van de jongste buitengewone vergade ring, werd aan de orde gesteld bespreking van punten voor de a. s. algemeene ver gadering der Maatschappij, te 's Graven hage te houden. Deze bespreking gold hoofdzakelijk het in den beschrijvingsbrief vermelde voorstel van het Hoofdbestuur, om art. 30 der wet van de Maatschappij in dier voege te wijzigen, dat de tegen woordig ieder jaar plaats hebbende ten toonstelling wordt vervangen door eene vijfjaarlïjkschc algemeene tentoonstelling en alsdan elk jaar zoo mogelijk eene afdeelings-tentoonstellïng te houden, gesub sidieerd door de Maatschappij, in de afdee ling waar de jaarlijksche algemeene ver gadering plaats heeft. Een der leden meende dit voorstel niet in 't belang der kleinere plaatsen, omdat daar nimmer eene algemeene vergadering en nu dus ook geene tentoonstelling wordt gehouden, nu vergadering en tentoonstelling aan elkander worden verbonden. Van eene andere zijde werd er op ge wezen dat de kleinere plaatsen door het voorstel juist in gunstiger conditie zouden komen, omdat daar nu toch nooit eene algemeene tentoonstelling wordt gehouden en de mogelijkheid bestaat dat wel eene afdeelings-tentoonstelling in eene gemeente van minder omvang zal plaats hebben. Algemeen werd de voorgestelde maatregel geacht in het belang der maatschappelijke kas en daardoor tevens in dal der heheele Maatschappij, daar men nu het geld, op tentoonstellingen te besparen, voor andere nuttige doeleinden zal kunnen aanwenden. Eenparig werd dan ook besloten het voor stel door de afdeeling te doen onder steunen. Als candidaten voor 't lidmaatschap van het Hoofdbestuur, ter voorziening in ,be- bestaande vacatures, werden gekozen de heeren de Bruijne en J. Zijp Kz. (Abbe- kerk). Omtrent de overige in den be schrijvingsbrief voorkomende punten werd den afgevaardigde vrijheid van handelen gelaten. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd hierna benoemd de heer M. Bossen, tot plaatsvervangend afgevaar digde de heer G. C. Hulst. Door den Voorzitter werden vervolgens met eene passende toespraak de prijzen uitgereikt, door leden der afdeeling behaald, op de in het vorige jaar te Leiden gehou den tentoonstelling, en weltwee eerste prijzen aan den heer C. Mosk, één voor komijne kaas en één voor commissiekaas, en een derde prijs aan den heer A. Not- telman, voor Noordh. kleir.e Edammer kaas. Nadat nog was bepaald dat de volgende vergadering op 27 Maart a. s. zal worden gehouden werd de vergadering met een woord van dank door den Voorzitter gesloten. Te Rijp en te Graft is het inond- en klauwzeer geweken. l)e stal van H. Kok- kes, aan de Navolger, te Rijp, waarop die ziekte was uitgebroken, is gezond verklaard, nadat alles ontsmet was, evenals bij ge broeders Commandeur le Graft, Bij den laudbouwer Simon Kramer, in de Purraer, nabij Kwadijk, is mond- en klauwzeer uitgebroken. In den stal van den veehouder Blanken, te Sijpekarspel, heeft zich het mond- en klauwzeer vertoond. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken vau 25 Januari 1893. B. K., huisvr. v. J. (J., te Helder, zonder apotheker of geneeskundige bevoegd lot het afleveren van geneesmiddelen te zijn, ver- koopen van chinine beneden de daarvoor bepaalde hoeveelheid, f 10 boeten of 5 da gen hecht. P. T., te Helder, dronkenschap, nietig verklaring der dagvaarding. J. J. B., tc Helder, dronkenschap, f 0.50 boete of 1 dag hecht. G. de R., G. M. B., J. K., P. T. en C. van der M.' allen te Helder en C. S., te Zijpe, dronkenschap, ieder f 1 boete of 2 dagen hecht. W. K., P. van der H. en A. W., huisvr. v. A. de V., dronkenschap bij eerste herha ling, ieder f 3 boete ot 8 dagen hecht. J. B., te Egmoud aan Zee, dronkenschap bij eerste herhaling, 3 dagen hecht. G. N. J., te Helder, dronkenschap Lij tweede herhaling, 7 dagen hecht. M. F., te Helder, dronkenschap bij tweede herhaling, 8 dagen hecht. D. O. en H. D„ beiden te Helder, dron kenschap bij derde herhaling, ieder 7 dagen hecht. W. F. O. van der Z., te Helder, dronken schap bij achtste herhaling, 7 dagen hecht. B11 i t e n I a n d. België. Verschillende bladen bevat ten onrustbarende berichten over den toestand te Stanley Falls, waar zeggen zij de Arabieren zich gereedmaken de posten aan te vallen. In tegeuspraak met deze berichten, zegt men bij het bestuur van den Congo-Staat, dat juist de com mandant d'Hanis een aanvallende beweging heeft voorbereid tegen Maharra, die II»- dister liet vermoorden. De Regeering van den onafhankelijken Staat heeft geen be richt gekregen, waaruit zou kunnen afge leid worden, dat de Arabieren vijandelijk heden ondernemen. Er is geen enkel di rect bericht van Van den Kerckhoven ontvangenwel de tijding, dat hij zich op den Boven-Kiboli (Kibongo?) bevindt. Frankrijk. De democratische lin kerzijde van den Senaat heeft het Gouver nement verzocht van Delahaye te eischen, dat hij zijn beruchte lijst bekend mankt, en als hij weigert, hem tijdelijk uit de Kamer te verwijderen, en hem te brand merken door een votum, dat in alle ge meenten zal worden aangeplakt. Dezelfde groep wenscht ook, dat huiszoekingen zul len worden gehouden bij Andrieux en Delahaye. Engeland. Alle pogingen om het geschil tusschen de patroons en de arbei ders in de katoenindustrie bij Lancashire bij te leggen, zijn mislukt. Hongarije. Zaterdagnacht had te Tokoder Gran, een ontploffing van mijn- gas plaats. Van de 200 mijnwerkers werden 121 bedolven. Van hen zijn 41 gered 19 dood opgehaald. Men vreest dat de anderen zijn omgekomen. Bijna alle slachtoffers laten een gezin na. De mijn behoort aan het kapittel van Gran, den zetel van den primaat van Hongarije. Spanje. Te Barcelona had jl. Zater dag een vergadering van studenten plaats, die gehouden werd ten einde te protestee ren tegen het openen der protestantsche kerd te Madrid. Een gedeelte der aanwe zigen begroette de redevoeringen, die tegen het protestantisme gehouden werden, met een „Leve de Paus I" Een ander gedeelte riep: „Weg met den Paus!" Weldra ont stond er een gevecht tusschen de twee par tijen. Eenige studenten werden gewond. De politie herstelde de orde. San Francisco. De stoomer „Clau- dine". van Honolulu aangekomen, brengt het bericht aan van een revolutie. De opstandelingen wierpen de Regeering omver. Een detachement Amerikaansche marine soldaten is gelander is een voorloopige regeering ingesteld. Een commissie, die zich aan boord van de „Claudine" be vindt, is op weg naar Washington om de annexatie van Hawaï bij de Vereenigde Staten te vragen. De Koningin der Sandwich-eilanden pro testeert in een proclamatie tegen de voor loopige regeering en de ontscheping der werd de deur van Hardijks woning geruischloos geopend en Aafje sloop door de opening om zich naar den eersten trein te begeven. In de grauwe ochtendschemering zag zij de gedaante niet, die aan de overzijde der straat tegen een boom stond gedrukt en die haar'terstond volgde. Zij had dienzelfden man den vorigen avond kunnen zien, toen zij Hardijks woning binnenging. Eerst bij hare woning te Delft verliet haar die man. Als Hardijk dien man had gezien, zou hij begrepen hebben, dat dat weder een der vele getuigen was, die zijn schoonvader tegen hem in het strijdperk bracht. De zomer was weder voorbij, sneller dan de meesten verwacht hadden, voorbij zonder dat menigeen er aan had gedacht, dat het reeds zoover was. Velen die tot die zeker heid kwamen, ontdekten nu eerst wat zij eigenlijk nog hadden willen doen, maar het was nu te laat. Reeds na derde de winter en tooide de boomen in het boscli weder met dat ragfijne kant van rijp en ijzel en bedekte de vijvers weder met ijs. Maar dien winter zwierde Hardijk niet in bevallige wen dingen over het ijs, noch vertoonde Aafje haar mooi ge zichtje op de vijvers of trok Frans er met behendige keer en wending krullen en letters op. 117 Want de eerste was al sinds lang van het tooneel zijner heldendaden verdwenen. Waar heen wist eigenlijk niemand. Sommigen wisten te vertellen dat hij als koloniaal naar de Oost was, anderen dat hij ergens in Duitschland op een handelskantoor werkte, weer anderen dat hij te Brussel vertoefde, maar het bleef bij geruchten, zijne vroeger zoo belangwekkende persoonlijkheid was geheel vergeten in de kringen waar hij eens geschitterd had. Nog vóór de scheidingskwestie voor den rechter kwam, was hij verdwenen, kwam zelfs na de talrijke oproepingen niet op en zoo werd de scheiding uitgesproken. Louise Hardijk was weer Louise van Andel tot groote vreugde van den ouden heer, die zich gelukkig achtte de noodige maatregelen te hebben kunnen nemen om zijn geliefd kind los te maken van den man, die haar leven had verwoest. Thans had zij natuurlijk haar intrek weer bij hare ouders genomen, maar de jonge vrouw geleek volstrekt niet meer op het gelukkige meisje van vroeger. Zij was bleek en vermagerd, trok zich zooveel mogelijk terug van de wereld en hare genietingen en was daardoor een beetje te veel alleen met hare herinneringen. Dit had wel de oude lieden ontrust, doch zij hoopten dat de tijd genezing zou aanbrengen en trachtten door eene liefdevolle behandeling Louise op te wekken en haar te doen vergeten wat achter haar lag. Aafje was kort na hare terugkomst van haar uitstapje met Hardijk met Frans gehuwd. Op dien avond namelijk, toen hare vader met Frans het bezoek aan Hardijk hadden gebracht, dat hen vijfhonderd gulden opleverde, hadden de compagnons het er eens duchtig van genomen en waren inplaats naar Delft te stoomen eens

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2