In eene voorgnaude vergadering waren daarover al woorden gewisseld en daarom had de Voorzitter, de heer W. Kloeke, eene zoo danige rcglements-wijziging voorgesteld, dat de grenzen der Vereeniging, om zoo te zeggen, werden uitgebreid. Op het convocatiebiljet was dit door den secretaris, ds. W. A. van Kluijve, aldus omschreven Voorstel van den heer W. Kloeke, om in art. 8, alinea 2 van 't reglement, luidende het tracht voor deze bijeenkomst de mede werking te verkrijgen van invloedrijke leden der liberale partij, de woorden „de liberale partij» te schrappen. De beer Kloeke stelde echter op de vergadering de nieuwe redactie aldus voor „Het Bestuur kan voor de winter-bijeen- komsten als sprekers uitnoodigen ook perso nen buiten de vereeniging," De bedoeling was vrij duidelijk. Tot toe lichting voegde de voorsteller er een en ander bij en merkte onder meer op, dat het nog niet vele jaren is geleder., dat de grens tus- schen liberaal en niet-liberaal wel ruw, maar toch zeer duidelijk was aangewezen. Wie niet anti-revolutionair of Katholiek was, die was per se liberaal. Die tijd is gelukkig voorbij. Ook in de liberale partij hebben zich de meer voornitstrevenden in steeds grooter aantal afgescheiden en daardoor is de overblijvende „kern" der liberale partij meer en meer gaan verschillen van hetgeen voor vijf jaren onder liberaal werd begrepen. De voorzitter deed eenigszins blijken, meer naar de vooruitstrevenden over te bellen, maar zou de meer conservatieve elementen zoo mogelijk meenemen. Hiertegen kwam de secretaris, ds. W. A. van Kluijve, in verzet en geen wonder, waDt waar wij den beer Kloeke kennen als iemand die het ontwerp- kieswet toejuicht, daar kennen wij ds. van Kluijve als een tegenstander van kiesrecht- uitbreiding. Waar wij een liberale kiesver- eeuiging hebben, merkte ds. v. K. op, daar dient het Bestuur het vaandel van 't libera lisme hoog te houden. Wil de vergadering een meer vooruitstrevend spreker, mij wel, maar eerst wanneer het Bestuur gezorgd heeft voor een „invloedrijk" lid der liberale partij. 't Schijnt dat sommige der aanwezige leden de beteekenis der kwestie niet volkomen be grepen. Een der sprekers ging zelfs zoover, van te beweren, dat de beele kwestie niets was dan „muggenzifterij". Toen dan ook het voorstel- Kloeke werd verworpen, stonden de meesten vreemd te kijken, dat de Voorzitter hierin zag een zoo groot verschil van politiek inzicht, dat hij niet alleen als voorzitter, maar zelfs voor het lidmaatschap der Vereeniging bedankte. Hoofdbestuur van den B. v. N. O., mee- nende, dat deze oproeping in strijd is met de wet, en wel ten opzichte van de neu traliteit der school, heeft zich tot den bur gemeester van Bergen gewend, met verzoek deze oproeping alsnog in te trekken. Afschrift van bedoeld verzoek is gezon den aan den districts-schoolopziener te Roer mond, van wien we zooeven bericht ont vingen, dat hij den burgemeester van Ber gen zal verzoeken, een nadere oproeping te doen plaats hebben, zonder de bedoelde toevoeging. (Vad.) De „Asser Ct." meldt Naar aanleiding van handelingen, welke het hoofd der bijzondere school te Assen verdacht werd in de school te hebben ge pleegd, werd hij?door het schoolbestuur geschorst en een onderzoek ingesteld. Ter wijl dat onderzoek nog hangende was, schijnt de man de gemeente te hebben verlaten hij is voor een paar dagen met den laatsten trein in de richting van Groningen ver trokken. Marine en Leger. Hr. Ms. ramschip „Schorpioen", de vo rige maand ter vervanging van de „Guinea" alhier in dienst gesteld, is jl. Woensdag ter reede van Texel onder stoom beproefd, en heeft daarbij volkomen aan de gestelde 'Öf. Ais. schroefstoomschip „Van Speijk" wordt tegen Juni binnenverwacht en zal omstreeks half Oct. opnieuw voor een Oceaan-reis gereed moeten zijn. Hr. Ms. schroefstooraschip „Johan Willem Friso" wordt alhier verwacht begin Maart a. s. en zal voor een kruistocht in de Noord zee gereedgemaakt worden, waarvan zij half Juni terugkeeit, om daarna tegen Oct. een Oceaan-reis te aanvaarden. Hr. Ms. schroefstoomschip „Van Galen", komende van Indie, wordt tegen Juni a. s. alhier binnenverwacht. Hr. Ms. schroefstoomschip „De Ruijter", dat tegen half Maart a. alhier wordt verwacht, komende van Curaipao, zal na binnenkomst direct buiten dienst worden gesteld. De kapt. ter zee F. K. Engelbrecht, laatstelijk chef van het personeel bij het Departement van Marine, is bestemd voor de zeemacht in Ned.-Indie, waarheen hij in het voorjaar per mailboot zal vertrekken. Departement van Marine in Oost-Indië. Overgeplaatstvan „Gedek" naar „G'eram", als oudste officier, de luit. ter zee 2de kl. I J. H. Hummel; naar „Prins Hendrik der Ned.", de luit. ter zee 2de kl. F. Bauduin naar „Samarang", op iolio van luit. ter zee i 2de kl., de adelb. 1ste kl. G. A. H. van der Stok naar „Kon. Emma der Ned.», de adelb. 1ste kl. A. G. Boissevainvan „Ce- j ram" naar „Bromo» en gedetach. aan boord torpedoboot „Cerberus", de luit. ter zee 2de J kl. H. T. Coxvan „Koning der Ned." J naar „Macasser", op folio van luit. ter zee 2de kl., de adelb. 1ste kl. Jkr. W. C. van Panhuijsnaar „Sambas", op folio van luit. ter zee 2de kl., de adelb. 1ste kl. C. D. de Haasnaar „Batavia", op folio van luit. ter zee 2de kl., de adelb. 1ste kl. Jhr. C. A. L. van der Wijck van „Macassar" naar „Prins Hendrik der Ned.", de luit. ter zee 2de kl. J. W. F. J. de Walvan „Sambas* naar „Gedeh", de luit. ter zee 2de kl. C. van Assum van „Samarang» naar „Bromo", de luit. ter zee 2de kl. H. van der Slootvan „Batavia» naar „Bromo", de luit. ter zee 2de kl. J. M. Janzen Eijken Sluijtersvan „Gedeh" naar „Koning der Ned.», de adelb. 1 lste kl. C. F. Steflëlaar, W. Moens en P. j Landweervan „Gedeh" naar „Sumatra", de adelb. lste kl. C. J. Canlersvan „Sumatra" naar „Atjeh", de adelb. latekl.F. Dingemans. Onderwijs en examens. Een wettige oproeping voor hoofd der j school? In „De Sollicitant" van io Januari 11. werd een oproeping gedaan voor hoofd aan de openbare lagere school te Siebengewald (gem. Bergen, Limburg), waarbij zoo heel leuk achter „Hoofd der School" de letters R. C. gevoegd waren, 't Landbouw en Veeteelt. In de gisteren in „Galé Central" te Alk maar gehouden vergadering van de afdee- ling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van landbouw, werd, naar aanleiding van het bedanken van den door haar aanvan kelijk aanbevolen candidaat, den heer G. Vas Visser, besloten, voor de vacature in het hoofdbestuur, voor Noordholland, de verkiezing te bevorderen van den heer jhr. mr. P. van Foreest, te Heiloo. Jl. Maandag trad de heer J. Zijp Kz., van Abbekerk, lid der Tweede Kamer, te Avenhorn als spreker op. Spreker wees op de algemeene malaise zoowel in de stad als op het platteland. Hij stipte de werkloosheid aan en had hierbij voornamelijk het oog op die onder den boerenstand, na eerst te hebben nage gaan, welke de oorzaken konden zijn van den treurigen toestand, daarvoor aange vende de vroegere weelde onder de boeren, de invoering der stoomdorschmachine, de lage marktprijzen voor graan, vee, enz. De boer is achteruitgegaan en daardoor ook de arbeider. Wordt dus de boer weder gesteund, het komt ook den werkman ten goede. Wat kan de Nederlandsche Staat doen om den landbouw uit zijn diep ver val op te heffen Verschillende middelen worden aan de hand gedaan het protectie-stelsel, hooge invoerrechten op granen, enz. Maar op wie komt dit ten slotte weer neer? Op den boer zelf en niet 't minst op den arbeider. Progressieve grondbelasting of land nationalisatie Noch het een, noch het ander trok spreker aan. Stel den boer in de gelegenheid goedkoop geld te verkrijgen en de toestand zal veel verbeteren. Laat hem niet langer door de vrees gekweld worden, dat hem elk oogen- Ihvoering van onopzegbare grondrente Dit schijnt ook zeer aanlokkelijk, doch ook hier zou het gevolg zijngeen geld ol hooge rente. Daarom komt het spreker gewenscht voor, dat er Rijks-hypotheek- j banken worden opgericht, waar de boer I tegen 3 pCt. gelden op hypotheek kan 1 krijgen. Hij had dan een voordeel van i£ pCt., in sommige gevallen 2 pCt. Dat denkbeeld, door spreker reeds in de Kamer gebracht, lacht hem zeer toe. Hij i hoopt, dat binnen niet al te langen tijd de regeering zal werken in die richting. Op de stallen der veehouders L. Smit, te Oostwoud, boven Hoorn, en J. de Goede, te Opmeer, is mond- en klauwzeer uitge broken. Te Vlaardingen heerscht onder de paarden in buitengewonen graad de influ enza enkelen zijn daaraan reeds gestorven. Gardner deelt mede, dat de veeziekte door geheel Europa, behalve Noorwegen, heerscht. Het is daardoor onmogelijk, het verbod om te Deptford vee aan te voeren op te heffen. Kerknieuws. Beroepen bij de Geref. gera. te Maassluis, ds. A. van der Sluijs, pred. te Enkhuizen. Buitenland. Frankrijk. In de Kamer vroeg De- lafosse inlichtingen over de gebeurtenissen in Epypte en de versterking der Engelsche troepen. Hij zeide, dat Engeland blijkbaar een soort van protectoraat over Egypte wil uitoefenen. Indien geen datum is be paald voor de ontruiming, dan valt de ver antwoordelijkheid terug op Waddington, die onbekwaam is voor zijn taak. Engeland. De wet op den achturigen werkdag in de mijnen zal in het parle ment den 25 April a. s. behandeld worden. Charles Dikke zal een amendement voor stellen op het antwoord op de troonrede, waarbij H. M. de Koningin verzocht wordt nog eens in behandeling te brengen de vraag betréflende Egypte, welke in 1887 besproken werd. Noorwegen. Er is hier weder een crisis op til. Het heet namelijk dat de radicalen bij de opening van de Sorthing, de gelden bestemd voor het vertegenwoor digen van Scandinavië in het buitenland, weigeren zullen. Men verzekert, dat koning Oscar, als hij gedwongen wordt het radi cale ministerie-Steen te ontslaan, er toe zal besluiten aan Emili Stang de vorming van een conservatief Kabinet op te dragen. Daar de meerderheid van de Sorthing evenwel radicaal is, zou eene verandering tot veel moeilijkheden aanleiding geven. Griekenland. In een telegram uit Malta aan de „Indépendance Beige" wordt gezegd, dat de aardbeving op Zante veel verschrikkelijker gevolgen heeft gehad, dan eerst gemeld werd. Duizenden personen zouden omgekomen zijn. Egypte. Volgens de „Daily News" zou de Khedive een Egyptenaar tot bevel hebber van een Egyptisch regiment hebben benoemd. Tot dusver konden alleen Britsche officieren aan het hoofd der Egyptische soldaten staan. Men weet nog niet of lord Cromer geprotesteerd heeft. De „Times"-correspondent zendt weder eene lange reeks bijzonderheden over het weging. De banden voor het tweede deel van den roman „EVA" liggen aan ons Bureel gereed en kunnen worden afge haald tegen betaling van 25 Cent. Gemengd nieuws. De heer P. H. verloor hier jl. Donder dag een bankbiljet van f roo. 't Kostbare papiertje werd door den vischventer J. van Pel gevonden, die daarvan terstond bij de politie aangifte deed, zoodat het weder spoedig in handen van den rechtmatigen eigenaar was. Een Javaansch bediende, thuis be- hoorend op de „Prins Alexander" van de Maatschappij „Nederland", werd jl. Woens dag dood gevonden op zijne legerstede. Hij had geklaagd over pijn in den jbuik. De schipbreukelingen van het Noor- sche schip „Thekla" zijn jl. Woensdag te Cuxhaven aangekomen. Zij hadden 16 dagen op den Atlantischen Oceaan rondge- zsvorven, en toen de levensmiddelen op waren, hebben zij een Hollander, die tot de bemanning behoorde,opgegeten. Van de negen matrozen waren er 5 krankzin nig geworden en over boord gesprongen. Uit hunne verklaring blijkt dat de Hol landsche matroos vrijwillig had aangeboden om zich zelf op te offeren ten einde het leven der anderen tc redden. Deze weigerden het heldhaftig aanbod en nu besloot men te loten. Het lot trof den Hollander. Hij werd gedood, zijn bloed werd opgevangen en de drie overblijvenden hielden zich dus in het leven tot de redding kwam. Eene geschiedenis, zoo tragisch, en ontzettend als men zich verbeelden kan. We hebben me delijden voor de drie 011 gelijkkigen, eerbied voor den zelfopofferenden Hollander. Aan de Gaasterlandsche kust worden tegenwoordig veel wilde zwanen geschoten, die zich op de ijsschotsen neerzetten. Som mige dier vogels wegen 25 pond. Perstuk brengen zij f 1.50 A 2.50 op. Een verraderlijke kouseband. In het Entrepötdok te Amsterdam werd eene vrouw aangehouden, die 14 KG. notemus- kaat onder haar kleeren bleek te hebbeu verborgen. Een kouseband, die sprong, verried haar en bracht het verborgene aan het licht. Te Zandvoort is aan het strand een flesch aangespoeld, waarin een nog tamelijk ongeschonden stuk papier, waarop het vol gende geschreven stond „British Bark „Queen" foundered at sea no hope for any of us we await our graves in the broad atlantic." of in 't NederlandschEngelsche bark „Queen", gezonken op zee geen hoop voor iemand van ons. Wij verwachten ons graf in den breeden Atlantischen Oceaan. Jl. Donderdagavond ten 6 ure had op de Velzerbrug bij IJmuiden een treurig spoorwegongeluk plaats. Bij het rangeeren van den Ilmuider trein op het station .ituu reed de iocomotiet „Kaal" te ver door in de richting van de spoorbrug, welke op dat oogenblik openstond, zoodat het gevaarte in het Noordzeekanaal stortte. Op de locomotief bevonden zich drie per sonen de machinist Kloos, de stoker Oos terman en de arbeider de Neijs, die allen zijn verdronken. De machinist heeft bij het rangeeren waarschijnlijk den handel der machine verkeerd gezet, waardoor deze bij de open brug te water raakte. De wis selwachter Koek liep de machine nog na, den machinist toeschreeuwende, doch te vergeefs. Jl. Maandagmorgen zijn te Vollen hoven eeu paar knapen van 8 en 10 jaren uitgegaan, om spiering te vangen, en ble ven nabij het strand ter hoogte van de Voorst. Des namiddags ongeveer twee uur kwam een dikke mist op, zoodat het ge vaarlijk werd op zee. Tegen het vallen van den avond waren de jongens nog niet terug, waardoor men ongerust werd. Er werd geblazen op de misthoorns, de klok ken werden geluid, doch niets mocht baten. Om tien uur was nog geen spoor van hen te ontdekken, zoodat men vermoedt dat ze verdwaald zijn en den dood in dè golven hebben gevonden. Te Maassluis heeft zich weer een ge val van pokken voorgedaan bij een man van 44 jaren, behoorende tot een familie, waar zich ruim 14 dagen geleden een geval voordeed. Te Klinge (Zeeuwsch-Vlaanderen) is een persoon aan pokken overleden. Door de heeren J. M. Van Kempen en Zonen, te Voorschoten, is voor een der Indische Vorsten vervaardigd een prachtige zilveren bokaal, op schitterende wijze met velschillende steenen bezet. Het deksel is versierd met een keurig gemodelleerde en geciseleerde groep. De vorm is zeer ele gant, terwijl bewerking en versiering den indruk van groote kunstvaardigheid en kostbaarheid geven. De winkelier D„ te Hoorn, is gevan kelijk naar Alkmaar overgebracht, verdacht van opzettelijke brandstichting in zijn pak huis. Voor enkele dagen keerde W. Veld, te Willemsoord, met vreeselijke kiespijn huis waarts. Hij ging met een spijker en een luciferstokje in het tandvleesch peuteren, mei het gevolg, dat korten tijd daarna hoofd en mond hevig opzwollen en onuitstaan bare pijn veroorzaakteu. Dr. Koster, uit Steenwijk ter hulp geroe pen, stelde, na onderzoek, bloedvergiftiging vast, en kon niet verhinderen, dat de man den volgenden dag onder vreeselijke pijnen overleed. In een buitengewoon Politieblad is de volgende bekendmaking opgenomen Te Nieuwesluis, gem. Heenvliet, werd in den morgen van 30 Jan. jl., met geschoten wond aan het hoofd, dood gevonden de Rijksontvanger. Uit de secretaire wordt ver mist een zwart ijzeren kistje, lang ongeveer 23 en breed ongeveer 15 cM., aan de voor zijde voorzien van een letterslot, waarin zich bevindt een koperen stel schroeven, vermoe delijk inhoudende aan bankpapier, zilvergeld en geldswaardige stukken (betalingsmandaten) tot een gezamenlijk bedrag vau ongeveer f 1319.12. Verder worden nog vermist effecten en premie-obligatiën, o. a. 12 oblig. Hong. Hypotheekbank van II. 100, 4 pCt. serie 1414, Nos. 90, 91, 92, 93, 94, 95, 9ü en 'JiGS6, No. 61 serie 505, Nos. 74 cn 75; serie 817, Nos. SI; 11 Theissloten, fl. 100, 4 pCt., serie 5, Nos. 34 en 45serie 688, No. 61serie 2840, No. 97 serie 3035, Nos. 80 en 81serie 3141, No. 11 serie 3156, No. 48serie 3178, Nos. 59 en 60; serie 4035, No. 14 2 oblig. België, ieder fr. 2000, 2£ pCt., Nob. 20631 en 20632; 2 oblig. Zuidholl. Hypoth. f 1000, 4 pCt., Nos. 1705 en 1706; 2 oblig. 's Gravenh. hypoth. f 1000, 4pCt., Nos. 570 en 571 1 Utr. hypoth. oblig. f 1000, 4 pCt., No. 1452 2 oblig. Nat. Werk. Schuld f 1000, 2J pCt. Mochten deze deed afdwalen van zijn werk, zoodat hij na ecnige oogen- blikken bezig te zijn geweest mismoedig de pen neerlegde, dat was de familie Van Andel en meer in het bijzonder Louise. Hoe was het mogelijk, dacht hij, dat Hardijk zoo'n schat had verwaarloosd, versmaad voor haar, voor Aafje; hoe was het mogelijk, dat er mannen waren die zoo'n vrouw niet op de handen droegen, die nog naar anderen omzagen. Dat was iets wat zijn begrip te boven ging. Hij dacht steeds aan die schoone, bleeke jonge vrouw en als hij poogde die gedachten uit zijn hart te verbannen, was dat toch te vergeefsch. Hij moest aan haar denken of hij wilde of niet. Bij alles wat hij deed, doemde haar beeld weer voor hem op. Er moest toch een eind komen aan dien onzin, meende hij, en met alle kracht die in hem was verzette hij er zich tegen, want het roofde hem zijne rust en zijne tevredenheid. Reeds voelde hij de begeerte naar die vrouw in zich op komen. „Hij en die vrouw was immers belachelijk," zeide hij tot zichzelf. Een briefje van den heer Van Andel, dat hij een paar weken na zijn bezoek ontving, wierp al zijne goede plannen weer in duigen. De heer Van Andel berichtte hem dat hij nog meer stukken had gevonden in een kastje van Hardijk en noodigde hem uit even te komen zien of' het stukken waren die op het departement behoorden of niet. Nauwelijks had Albert dat briefje gelezen, of hij werd bleek van vreugde. Ja, hij betrapte er zich op dat hij zeer verheugd was en hij dacht er niet aan het te weigeren. Integendeel antwoordde hij terstond dat hij gaarne komen zou op het door den heer Van Andel aangegeven uur, 125 's avonds half negen. Dien dag werkte hij voor het eerst weer als gewoonlijk en was hij zelfs zoo opgeruimd, dat zijne collega's hem ge- lukwenscliten. Met zenuwachtig verlangen verbeidde hij het uur van het bezoek. De tijd kroop om en hij moest zich geweld aan doen om niet precies half negen aan te schellen. De familie verwelkomde hem hartelijk en inplaats van terstond de bedoelde stukken te kunnen inzien, was Albert weldra in een belangrijk gesprek met de dames gewikkeld, waarbij de heer Van Andel zich ook niet onbetuigd liet. Inplaats van een uurtje, werd het een geheele avond en Albert had reeds de thee plaats zien maken voor den wijn, zonder aan zijne stukken te denken. Toen een toevallige blik op de pendule hem deed zien dat het reeds bijna half elf was, sprong hij beschaamd en ontsteld op, doch de oude heer dwong hem lachend te gaan zitten en haalde nu de bewuste stukken. Met één oogopslag bespeurde Albert dat het alle stukken uit het archief waren. „Dan zal ik ze u morgen laten bezorgen aan het depar tement," zeide de oude heer. „Wil ik u de bode zenden? Dan behoeft u zich geen moeite te geven.» „Ja, dat is goed, maar ik sta u die stukken slechts af onder conditie dat onze korte kennismaking daaronder niet mag lijden.» „Hoe bedoelt u dat?» „Wel, heel eenvoudig. Ik wenschte wel na onze aangename kennismaking, dat het afstaan van die stukken u niet zal doen wegblijven. Wij hebben slechts weinige kennissen en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2