NIEUWEDIEPER^ COURANT. HELDERSCHE- M 17. Woensdag 8 Februari 1893. Jaargang 51. GRAND CAFE CENTRAL, Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. NEDERLAND. Kanaal weg 84, Helder. Raatauraut op alle uren vau den dag. S BILLARDS, VERGADERZALEN, etc., etc. JOBS HOLLAND, Geïllustreerd Weekblad VOOE JONGELUI. f 1.25 per ktYarlnsl. Bij alle boehliandelaren •verltrijsbaar. EN Het boeiendste en goed koopste jongensboek is De VISSCHERIJ, Vlschteelt, Vischborel- dlng en Vtschbande). f 1.25 per kwartaal. B(J alle boekhandelaren verkrygbaar. KONINGSTRAAT 21. BONNE CHADSSDRE. PTCIAAL ADHE3 VOOH 0 1IOE.V K.N .NA Alt MAAT. A, Adriaaass. Het Vaderlandt ghetroawe Blijf iele tot ia den doot. WüMmtulied. VersoliSjnt iodoren XJinadng;, DoncLercln^ en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor de conrant binnen de gemeeeatef 0.70, met Jong Holland/ 1.20 00 0 naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.40 BB 0 0 alle landen, die in hot postvordrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, w w 2.60 0 0 Zuid-Afrilca2.50, www 4. REDACTEUR-UITGEVER 3. H. VAN BALEN. Molenplein.Helder. PJrys der AdrertentH»': Van 15 regels 50 cents, elke regel Jraeer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang ven de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Advertentiën voor liefdadige doeleinden™8el Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand De Advertentiën kunnen overal worden geplaatst tusschen den tekst. HELDER, 7 Februari. Officiëele berichten uit de «Staatscourant'1. Bij Kon. besluit is de kapt.-luit. ter zee H. Bernelot Moens, met den ión dezer eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. rammonitor „Panter", en dat bevel alsdan opgedragen aan den kapt.-luit ter zee Z. J. Cambier. Bij Kon. besluit is benoemd tot off. van gez. 2e kl. bij de zeemacht de heer J. D. De Blécourt, arts. Bij Kon. besluit, is i. de kapt. ter zee F. J. Beekman, gepensionneerd onder toe kenning van: een pensioen van f 2100 's jaars, en een verhooging van dat pensioen van f 1275 's jaars; j. bevorderd: tot kapt. ter zee, de kapt.-luit ter zee, G. H. Van Steyn; tot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee ie kl. J. Van Scheers; tot luit. ter zee ie kl. de luit. ter zee 2e kl. jhr. H. L. Wichers; tot luit. ter zee 2e kl. de adelborsten ie kl. P. E. Van Musschenbroek en G. Den Bergen. De ie luit. bij het korps mariniers A. De Timmerman, uit Oost-Iudie in Neder land teruggekeerd, is ter beschikking ge steld van den commandant van dat korps. De kapt.-luit. ter zee J. Van Scheers wordt met den i6n dezer eervol ontheven van zijn detacheering bij het Depart. van Marine en vervangen door den luit. ter zee iste kl. H. Herman. De luit. ter zee 2de kl. H. Van Nassau wordt met 21 dezer geplaatst in de rol van Hr. Ms. torpedo-instructieschip „Mar- nix" en gedetacheerd aan boord van het logementschip „Amstel." Binnenlandsch nieuws. Helder. Jl. Zaterdagmiddag werd hier met meer dan gewone plechtigheid ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen mejuffrouw H. E. van der Ploeg, welke hier in den loop der vorige week na eene korte doch hevige onge steldheid op 27jarigen leeftijd overleed. Zelden zag men zooveel treffende belang stelling en ware deelneming bij 't verschei den van iemand, zóó jong en niet in zeer wijden kring bekend, als bij de begrafenis plechtigheid van deze doode. Mejuffrouw Van der Ploeg was sedert eenige jaren onderwijzeres aan de Bewaarschool op de Vischmarkt en aan de Zondagsschool der Hervormde gemeente, benevens presidente eener hier onlangs opgerichte Weldadig- heids-vereenigingen dat zij zich zoowel in beide eerstgenoemde betrekkingen als in 't liefdewerk, dat zij met eenige andere dames geheel vrijwillig en volijverig op zich nam, zoo nuttig wist te maken dat zij, menschclijkerwijze gesproken, bijna onmisbaar was geworden, dat bewees de plechtigheid van jl. Zaterdag aan hen, die bij haar leven niet in de gelegenheid waren haar werken en streven van nabij gade te slaan. Die honderden oudere en jongere vrienden, op den doodenakker samengekomen om haar de laatste eer te bewijzen, die bloemenschat, waaronder de lijkkist als 't ware was bedolven, die aan doening, te lezen op 't gelaat van allen die om de groeve geschaard stonden, 't waren reeds zoovele bewijzen van de lief de en de achting, die men der overledene in zoo ruime mate toedroeg; maar meer nog dan uit dat alles bleek uit de woorden, die aan het geopende graf werden gespro ken, hoeveel in 't heengaan van mejuffrouw Van der Ploeg wordt verloren. 't Waren de heeren Granpré Molière, Heeroma, Bouma, Bron en W. van Twisk, hoofd der school te Warder, die, achtereen volgens het woord voerende, als om strijd hulde brachten aan de nagedachtenis der overledene. De heer Granpré Molière, sprekende als Voorzitter der Commissie van het Godsdienst-onderwijs, wees op hare jarenlange verdiensten in de Zondagsschool i de heer Heeroma, hoofd der Zondagsschool op de Vischmarkt, herdacht de krachtige medewerking, van haar ondervondende heer Bouma, onderwijzer aan die school, wijdde eenige waardeerende woorden aan haar, als zijne trouwe hulp en vriendin de heer Bron stelde het groote nut in 't licht, dat zij in de Bewaarschool stichtte en de heer Van Twisk herdacht haar als een vrouw van groote gaven naar geest en hart en schelste het verlies, door hare ge- heele familie bij haar afsterven geleden. De heer P. van Twisk dankte namens de familie voor de ondervonden deelne ming. Eenige leerlingen van de Bewaarschool strooiden hierna bloemen om en in het graf, terwijl de dames C. A. Kloosterhuis en C. Bruijn nog een fraaien bloemkrans op de lijkkist legden. Helder. De Scherm- en Gymnastiek vereniging „Oefening kweekt Kunst" alhier, gaf jl. Zaterdagavond in „Tivoli" een soirée amusante, uitsluitend voor hare leden met hunne dames. Behalve een viertal gymna- slieknummers, waren voor deze gelegenheid eenige comische voordrachten op het pro gramma gebracht, die den lachlust herhaal delijk opwekten. Het glanspunt van den avond was echter het optreden van de in het vorige jaar opgerichte meisjes-afdeeling, die, onder leiding van den directeur, den heer R. üostenveld, eene keurige serie marsch- en orde-oefeningen onberispelijk uitvoerde. Dit nummer werd dan ook niet ten onrechte hartelijk en langdurig toegejuicht. De hoofd-afdeeling gaf, onder leiding van den eersten voorwerker, den heer H. J. Seeboldt, eene serie staafoefe- ningen, brug-oefeningen en tot slot eene flink in elkander gezette apotheose te aan schouwen, waarmede deze afdeeling haar oude roem handhaafde. Een prettig bal, dat op de uitvoering volgde, hield den turners en hunne (gasten tot den morgen bijeen. Helder. In de Marine-Machinisten club alhier, werd jl. Zaterdagavond door den officier-machinist xste kl. J. G. van den Bosch eene populaire voordracht ge houden over aliminium. Na de werken genoemd te hebben, waaruit hij zijne gegevens verzameld had, behandelde de spreker: Hoe en waar aluminium in de Natuur voorkomt. Hoe het voorheen scheikundig werd ontleed. Hoe zulks thans plaats heeft. Welke mannen der wetenschap zich op dit gebied hebben verdienstelijk gemaakt. De inrichting der grootste fabrieken in Duitschland en in Engeland, thans in werking zijnde en de eigenschappen van Aluminium bij staal-, ijzer- en bronsfabri- catie. Na het scheiden van dit metaal door Electrolyse verkla ard en door schetsen toe gelicht te hebben, eindigde de spreker met een blik op de waarschijnlijke toe komst van aluminium te werpen, welke hij meende dat in de ijzer- en bronsindustrie hoofdzakelijk .zou gelegen zijn, daargelaten dat reeds een menigte luxe artikelen daar van in den handel zijn en dat voor de muziek en de luchtvaart dit lichte metaal waarschijnlijk ook toepassing zal vinden. Door een talrijk gehoor met aandacht gevolgd, ontving de spreker bij monde van den President den dank der vergadering. Helder. Door een 24tal Texelsche visschers is het volgende adres aan den Raad deze gemeente gezonden Geven met den meesten eerbied te ken nen, de ondergetcekenden, allen visschers te Texel, dat zij met het verkoopen van visch te Nieuwediep, zooals dit tot heden plaats vond, volkomen tevreden zijn dat zij met groot leedwezen kennis hebben genomen van de bij u aanhangige veranderingen, waardoor de vrije handel ongetwijfeld ten zeerste belemmerd zou worden, zeer zeker tot schade van de vis schers in de eerste plaats; dat zij om die redenen de vrijheid nemen 130 terstond gevoeld dat zij hem liefhad. Daarom liet hij haar handje niet los, maar Louise evenmin. Stil zaten zij daar, gelukkig in elkanders nabijheid, zalig in eikaars bezit, beiden genietend van het heden. De frissche blos, die Louise's gelaat kleurde, deed zien, dat hare gezondheid buiten was vooruitgegaan, of was het door de weldadige ontroering van het oogenblik teweeg gebracht? Wie zal het zeggen? Een feit was het echter, dat de oude lieden zich sedert kort verheugden in eene gunstige verandering bij Louise en dat zij al spoedig tot de ontdekking gekomen waren, dat dit bleek toe te schrijven te zijn aan Albert. Uit talrijke kleinigheden hadden zij dat spoedig opgemaakt en van dat oogenblik af hielden zij nog meer dan vroeger van hem. Het was wel een zonderlinge samenloop van omstan digheden, die hen te zamen had gebracht, maar nóch mijn heer, nóch mevrouw Yan Andel zagen daarin reden om Louise's neiging niet goed te keuren. Misschien, ja, nage noeg zeker zou de «wereld" er heel wat op hebben aan te merken, maar onafhankelijk en onbevooroordeeld als zij waren, oefende die overweging geen invloed op hen uit. Waar het 't geluk hunner dochter gold, stelden zij al het andere eenvoudig en beslist ter zijde. Toen eindelijk, buiten de drukte der stad, de zorg voor de paarden den heer Van Andel toestond eens oin te zien en Albert eenige vragen te doen, kwam bij het zien van die vertrouwelijke houding een schalksche glim lach op zijn goedig gelaat en minder dan ooit keek hij meer om. Alsof op den bx'eeden rechten weg de paarden al zijn aandacht vereischten, keek hij strak voor zich op de koppen van het tweespan en lichtte zoo slechts af en 127 en niet zoo verheven als nu. Hij aanbad Louise niet met de zoo menigmalen in romans onzinnig afgebeelde, afgo dische vereering, maar als eene even reine als oprechte vrouw, eene vrouw, die een man gelukkig kan maken, die een schat is voor hem, die het geluk heeft haar te bezit ten. Zij was in zijne oogen het ideaal van eene echtge- noote, eene echt vrouwelijke vrouw, eenvoudig, grenzende aan het naïeve, eerlijk en oprecht, zooals zelden wordt aangetroffen. Was het als onzin te bestempelen, ot niet, dat hij haar beminde Dit had hij zich al menigmaal afgevraagd. Maar hij wist daarop geen antwoord te geven. Wel meende hij duidelijk ta zien, dat men hem bij de Van Andel's liever zag komen dan gaan, wel was hij overtuigd van de har telijke vriendschap, die zij hem allen toedroegen en wel meende hij meermalen in de verhouding van Louise tot hem iets te hebben opgemerkt, dat hij te zijnen gunste uitlegde, maar toch durfde hij niet te ver te gaan, zich niet te spoedig te verheugen. Zou zij, zoo vroeg hij telkens, niet te veel geleden hebben om zich nogmaals aan een huwelijk te zullen wagen Zou zij niet te erge, al te erge teleurstelling hebben ondervonden, om nog zich illusiën te maken? En toch, zij was nog zoo jong, zij kon nog niet alle illusie, alle vertrouwen verloren hebben. Er waren er meer ge weest, die hevige teleui'stellingen hadden opgedaan, wier hart misschien eens als vaneengereten was geweest en die toch later het geluk gevonden hadden, waarnaar hunne ziel smachtte. Moest hij dan alle hoop opgeven Ook hij had immers eene grievende teleurstelling ondervonden? Als hij zoo mijmerde en dacht, dan kwamen hem zoo UEdelAchtb. beleefd te verzoeken om den visch handel in uwe gemeente geheel vrij te laten, opdat zij niet gedrongen worden met hun vangst elders ter markt te gaan. 1 't Welk doende, met alle achting, Van UEdelAchtbaren de dienstw. dienaren, enz.' j Oudeschild, 6 Februari 1893. Texel. In eene vergadering van B. en W. met H.H. administrateuren van de armenkamers op het kerkhof, Vrijdag ge- i houden, werd het belangrijk besluit geno- men om het thans bestaande gebouw te doen afbreken en in plaats daarvan 2 een- I voudige kleine woningen, aan de straat, te j doen bouwen. j Texel. Naar men mededeelt, zal de heer S. P. Koning te Oosterend eene kaas- i fabriek stichten. Schagen, 5 Febr. „Lycurgus" van hier, d. w. z. de Gymnastiek- en Scherm- 1 vereeniging van dien naam, heeft haar bur gerrecht veroverd. Wel heeft ook zij haar Castor en Pollux moeten loslaten om de menigte te overtuigen, dat levensmoed, levenslust en levenskracht de voorkeur ver- dienen boven verwijftheid en gemakzucht, doch thans is haar rijk bij voldoende krachtontwikkeling voor goed gevestigd. De ruime kolfbaan van den heer Blaauw was jl. Zondag vol350 personen waren opge komen 0111 van de 19de uitvoering getuige te zijn. Of alle nummers aan het programma on berispelijk waren Och, zooals bij alle men- schenwerk, waren ook hier op- en aanmer- kingen te maken. Een weinig meer gelijk- heid van beweging, een wc-inig meer zorg aan de onderdeden was ook hiergewenscht geweest, zoowel bij de oefeningen van het i rek, als bij de pols-draaioefeningen van de j volksklasse. Boven deze kleine opmer- kingen staat echter hoog het beslist succès bij de worstelstanden en de rei met zang door de aardige kleuters van den heer Roep verkregen. Als wij nu nog zeggen j dat de apotheose goed gegroepeerd, de j oefeningen aan de barren goed uitgevoerd, I en de oefeningen tusschen lange stokken i van de adspiranten goed bestudeerd bleken te zijn, dan meenen wij ten volle te mogen schrijven, dat deze uitvoering bij al de 1 aanwezigen een uitstekenden indruk heeft achtergelaten. Een zeer geanimeerd bal, afgewisseld door menige geestige voordracht, besloot den avond. Marine en Leger. Naar men verneemt zal de commissaris der loodsen A. Sap, te Vlieland, binnenkort dan dienst met pensioen verlaten. Naar men verneemt zal de kapt.-luil. ter zee A. G. Ellis eerstdaags aftreden als com mandant van Hr. Ms. torpedo-instructieschip „Marnix* alhier, ter opvolging zijner nieuwe bestemming naar Oost-Indië. Hr. Ms. rammonitor 2de kl. «Panter", comm. kapt.-luit. ter zee H. Bernelot Moens, is van Dordrecht te Rotterdam aangekomen, om daar tot 1 April a. s. te blijven. De adelb. 2de kl. Jhr. J. D. van Nispen heeft, wegens ziekte, eervol ontslag uit den militairen dienst gevraagd. j Binnenkort kan de oprichting eener vierde pantserfort-compagnie worden tegemoet gezien. Door het Departement van Marine is de levering van 200 revolvers en 800 sabels, tot een bedrag van f 9780, opgedragen aan de firma Bar, te Delft. Met 1 April a. 8. worden aan boord van het opleidingsschip «Admiraal van Was9enaer" te Amsterdam, 180 jongens geplaatst van de kweekschool voor zeevaart te Leiden. Departement van Marine in Oost-Indie. Benoemdtot lichtopz. 1ste kl., de idem 2de kl. G. Hoedttot idem 2de kl., die der 3de kl. J. M. Zwartjestot idem 8de kl., de 2de timmerman bij Hr. Ms. zeedienst P. Schatz. j Vergund om wegens langdurig verblijf in deze gewesten naar Nederland terug te kee- ren aan den kapt.-luit. ter zee W. J. P. van Waning, van Hr. Ms. korvet „Gedch". Verleend Een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst, aan den 1ste ma chinist bij de gouv.-marine WBoer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1