Landbouw en Veeteolt. Texel, 4 Febr. De afkoop der tienden. Dat 't een belangrijk onder werp was, welks bespreking in de tegen Donderdag jl. uitgeschreven bijeenkomst aan de orde zou worden gesteld, bewees wel de talrijke opkomst van zoovelen, be langhebbenden en belangstellenden, op dien dag in het lokaal „de Vergulde Kikkert." Terecht mocht dan ook zeker de heer Roeper, die de bijeenkomst opende, de flinke opkomst op de gedane oproeping beschouwen als bewijs van belangstelling, terwijl evenzeer gerechtigd was de wensch, dat die bijeenkomst gunstige gevolgen zoude hebben. Hij deelde verder mede dat een lijst ter teekening zoude liggen roor allen welke wilden medewerken tot atkoop der tienden, hetwelk hij beschouwde als een goed werk, zoowel voor de Tiend- plichtigen als voor de arbeiders. Na deze opening deelde dezelfde spr. mede een voorstel van het bestuur der 30 gem. polders om de tienden over geheel Texel af te koopen. Om daartoe te kunnen geraken zou be- noodigd zijn een bedrag van pl.m. f 8000 het tiendplichtige land wordt geschat op 5000 Heet. Aangezien echter niet op alles zal kunnen worden gerekend, stelt het bestuur voor om tot het benoodigd kapitaal van afkoop te komen op deze wijzedat voor het bouwland worde be taald f 10 per Heet., voor het weiland f 2 per Heet. Van de gelegenheid tot bespreking van dit voorstel werd aanvankelijk weinig ge bruik gemaakt; alleen werd de vraag ge daan of voor land tot bouwing geheel on geschikt ook zooveel zou moeten worden betaald waarop tot antwoord werd ge geven dat zulk land voor de afkoop zal worden aangeslagen naar gelang het in de lasten is aangeslagen. De Voorz. wenscht daarop te zien uit gemaakt of het meerendeel is voor afkoop, hetwelk door opstaan van de voorstanders bevestigend blijkt; daarna deelt hij mede dat bijaldien men tot afkoop mocht ge raken, betaling van het door ieder ver schuldigde direct kan geschieden of des- verkiezende in vier jaarlijksche termijnen met 5 pCt. verhooging van het verschuldigd Deze regeling scheen de goedkeuring der aanwezigen ten zeerste weg te dragen. De heer C. Keijser Pz. die thans het woord bekwam, stemde volkomen met den wensch in dat Texel van die beklem ming (het Tiendrecht) zou worden onthe ven spr. meende echter dat de thans voorgestelde wijze om daartoe te geraken voor velen nioeic-lijk zoude zijn hij herin nerde er aan, dat door hem in de verga dering van het bestuur der 30 gem. polders het voorstel was gedaan dat het Dijkscol- lege voor eigen rekening de tienden zou afkoopen en zoo de Ingelanden van dien druk ontheffen hij was die meening nog toegedaan en zou, om vele moeielijkheden weg te nemen, wenschen, dat het Dijks- college daartoe alsnog zou besluiten. Dit voorstel lachte velen toe, doch de Secretaris van het Waterschap bewees dat dit denkbeeld niet voor verwezenlijking vatbaar washij herinnerde aan de po gingen welke in dezen geest in 1SS8 reeds zijn gedaan, doch welke waren afgestuit op een besluit van Ged. Staten; dit Col lege had te kennen gegeven, dat het Wa terschap in deze wel zijne tusschenkomst kon yerleenen, doch niet gerechtigd was voor eigen rekening afkoop te doen. Na dezen spreker voerden nog een paar andere aanwezigen het woord om te be- toogen dat voor bouwland de afkoopsom van f 10 te laag was gesteld, terwijl ten «lotte de heer G. D. Bakker met cijfers aantoonde de wenschelijkheid dat de af koop zou tot stand komenmet kracht en dringend spoorde hij aan tot samen werking en drong er op aan om deze ge legenheid niet te laten voorbijgaan. Verdere sprekers melden zich niet meer aan, waarop gelegenheid werd gegeven tot teekening op de lijst van deelname. Naar ons later bleek werd door 97 personen geteekend, te samen vertegen woordigende 1606.26.92 Heet. (Tex. Ct.) Op Maandag 13 dezer zal te Am sterdam in het café Krasnapolsky eene vergadering van' het Nederlandsch Paar- den-Stamboek, afdeeling Noord-Holland, plaatshebben. Punten van behandelingo.m.: i Verslag afgevaardigden Algemeene Ver- gadering. Benoeming van drie afgevaardigden ter 1 Algemeene V ergadering. Bepaling van de plaats voor de volgende vergadering. Vaststelling der begrooting over 1893 (in ontvangst en uitgaven sluitende met f 924.68.) Op te geven voorstellen ter opname on der de punten van beschrijving voor de Algemeene Vergadering der Vereeniging. Voorstel tot herziening van het huishou delijk reglement, hetgeen volgens art. 22 in de volgende Algemeene Vergadering moet behandeld worden. De keuringen voor het toekennen van de Provinciale aanhoudingspremien en subsidien voor tweejarige hengsten, en voor hengsten, minstens drie jaren oud, zullen plaats hebbente „Schagen", op Dinsdag, 7 Maart a. s., bij C. Boers, des middags j I ure; te „Beverwijk," op Woensdag, 8 j Maart a. s., in „de Zon" des voormiddags j II urete „Hoofddorp", op Donderdag 9 Maart, op de „Markt" des voormiddags 1 Er zal vóór deze keuringen gelegenheid worden gegeven, ter opname van hengsten, en na afloop daarvan ter opname van merriën in het Stamboek. De keuringen van éénjarige hengsten voor de toekenning van aanhoudingspremien zullen te gelijk met die voor de merriën plaats hebben en later bekend worden gemaakt Ingevolge besluit der laatste algemeene vergadering, zullen in dit jaar alle in het Stamboek ingeschreven dekhengsten aan eene herkeuring worden onderworpen. Het bestuur verzoekt daarom alle eige naars van zoodanige hengsten hunne dieren ter keuring aan te biedenvoor het „Noorderdeel", op Dinsdag 7 Maart te Schagenvoor het Middendeel, op Woens dag 8 Maart tc Beverwijk en voor het Zuiderdeel, op Donderdag 9 Maart, te Hoofddorp. Tevens worden de houders van fok- paarden er aan herinnerd, dat de merriën waarmede zij naar eene aanhoudingspremie willen mededingen, moeten zijn ingeschre ven in het Nederlandsch Paarden-Stam- boek, of daarvoor op den dag der keuring zijn goedgekeurddaarbij moeten zij door een premie-waardig gekeurden hengst zijn gedekt of drachtig. Hengsten, welke niet op de keuringen zijn aangeboden en niet premiewaardig zijn goedgekeurd, kunnen dus hiervoor niet worden gebruik. De keuring van hengsten ter toekenning der Rijkspremiën van twee duizend gulden, zal worden gehouden op Maandag 20 Febr. e. k., des namiddags één ure, in de Hol- landsche Manége, verlengde Vondelstraat, te Amsterdam. De Provinciale subsidie bedraagt f 5000. Uit le geven als volgt: Zes subsidien voor dekhengsten, minstens 3 jaren oud, f 1500; zes aanhoudingspremiën voor twee jarige hengsten, f 900; zes aanhoudings premiën voor éénjarige hengsten, f 600 twaalf aanhoudingspremiën voor drie- en vierjarige merriën, f 600veertien aan houdingspremiën voor vijf- en zesjarige merriën, f 1400. In het getal en de verdeeling der Subsidiën en Aanhoudingspremien, zal eenige wijziging moeten worden gebracht, omdat een gedeelte daarvan, onder goed keuring van Heeren Gedeputeerde Staten, voor de eilanden Texel, Terschelling en Wieringen, beschikbaar moeten worden gesteld. Door het bestuur van het Veefonds, opge richt te Ursem den 1 Mei 1863, is tot directeur benoemd, in plaats van wijlen den heer E. Voorman, de heer A. Weeshof. Een te Schermerhorn verspreid gerucht, dat zich bij een koe van P. de B. aldaar het mond- en klauwzeer voordeed, is geble ken ongegrond te zijn. Door den districts veearts onderzocht, bleek het nierziekte te zijn. Klimmende en zwemmende konijnen in Australië. Tengevolge van plaatselijke omstandigheden zijn konijnen op het vaste land van Australië genoodzaakt hunne levens wijze te verauderen. De volgende verschijn selen zijn in verschillende streken van het land waargenomen. Men ziet daar dikwijls konijnen in de boomen klimmen, ten einde hun voedsel te bemachtigen, en dikwijls vindt men op eene hoogte van 4 M. tal van doo- den, opgehangen aan de doorns der acacia- boomen. Daar de grond hun niet voldoende voedsel verschaft, zoeken ze dat op de boomen. Onlangs heeft de heer Tegetmeler, in eene bijeenkomst van de Dierkundige Vereeniging te Londen, de achterste pooten van een Australisch konijn laten zien zij zijn voor hunne nieuwe manier van leven geschikt geworden. Ten eerste zijn zij fijner dan die van het wilde Engelsche konijnzij zijn lichter gekleurd met donkerder vlekken en bovendien zijn de nagels scherper en fijner. Ook heeft men afwijkingen gevonden in de wijze van voortplanting. Op sommige plaatsen vindt men gewone nesten, maar niet overalsoms zijn ze op den grond gemaakt, zonder eenige bedekking, 's Zomers gaan zij somtijds te water en dan steskt alleen hun kop boven het water uit. Zij zwemmen uitstekend en trekken breede rivieren over, wanneer zij achtervolgd worden, of als zij, door honger gedreven, bij troepen verhuizen. In sommige rtreken van Australië vindt men een met zout geraengden bodem, en nu heeft men opgemerkt, dat de planten, die daar groeien, volstrekt niet in staat zijn den dorst dezer dieren te lesschen, want er zijn reizigers, die duizenden doode konijnen heb ben aaugetroffen, waardoor de lucht dikwijls verpest was. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 1 Februari 1S93. J. D. S., te Helder, dronkenschap bij derde herhaling, 7 dagen hecht. H. de G. en J. B., te Helder, als gezag voerder van een Nederl. visschersvaartuig niet de vereischte onderscheidingsteekens voe ren ter wederzijde van het grootste zeil, ieder f 8 boete of 2 dagen hecht. J. van den B., te Helder, zonder vergun ning van den Burgemeester zich in ongewone kleederdracht ep straat te Helder bevinden f 0.50 boete of 1 dag hecht. A. K., te Helder, buiten openbare wegen en voetpaden in het veld zich bevinden met wildstrikken, bij herhaling gepleegd, 6 dagen hecht., met verbeurdverklaring en last tot vernieling van de in beslag genomen konij- nenstrik. T. F., te Texel, een paard onbeheerd op den weg laten staan, f 1 boete of 1 dag heckt. A. B., huisvr. v. P. van der B., te Helder, sterken drank verkoopen aan een kind bene den de 16 jaren, f 1 boete of 1 dag hecht. A. L., P. S„ P. P., W. W., C. F. B., A. B., P. van G„ J. M. en H. J. van B., allen te Helder, straatschenderij, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. V. S., te Helder, straatschenderij, fl boete of 2 dagen hecht. C. J. P., te Helder, straatschenderij, vrij gesproken. J. A. T., te Helder, straatschenderij, f 0.50 boete of 1 dag hecht. Is de overtreding van een bepaling, dat houders van honden moeten toezien, dat die diereu zich niet op den openbare-weg be vinden, zonder voorzien ie zijn van een be lastingpenning, te beschouwen als de over treding van eene bepaling eener verordening op de belasting? De kantonrechter alhier beantwoordde die vraag bevestigend en ver klaarde zich daarom onbevoegd om kennis te nemen van de vervolging van eene weduwe, ter zake van bovengenoemde overtreding. De ambtenaar van het O. M. bij het kantonge recht alhier voorzag zich daartegen in cas satie en met diens gevoelen zich vcreeni- gende, concludeerde gisteren de advocaat- generaal bij den Hoogen ltaad, mr. Gregory, tot vernietiging van 's kantonrechters uit spraak, bevoegdverklaring van den kanton rechter om van de aanklacht kennis te nemen en terugwijzing der zaak naar het kantonge recht om te worden berecht en afgedaan, en zulks omdat de hierbedoclde bepaling alleen betreft de openbare orde en veiligheid en geenszins de belasting. Uitspraak 6 Maart. Buitenland. Duitschland. In de zitting van het Huis van Afgevaardigden drong de nati- onaal-lib. afgevaardigde Knebel aan, dat de Rijn uitgediept zal worden, zoodat langs deze rivier een rechtstreeks verkeer met de zee zal kunnen plaats hebben. De minister van verkeer, Thielen, antwoordt, dat de commissie van beheer der rivier te Coblenz, belast is met een onderzoek naar de technische bezwaren en de financieele mogelijkheid van dit werk. Groote zwarig heden veroorzaakt de omstandigheid, dat Nederland er bij betrokken is. Men heeft reeds van Keulen tot de Nederlandsche grenzen de rivier 3 meter diep uitgegraven. Nederland is voornemens de rivier van de grens tot aan de monding slechts 2.70 M. diep te maken en het zou zeer moeilijk zijn tot de vereischte 5 meter te gaan. Engeland. Bij de behandeling van het adres van antwoord in het parlement uitte Labouchère, den wensch dat de regeering met betrekking tot het Drievou dig verbond zou verklaren, dat als lord Salisbury aan Italië de verzekering had gegeven het ingeval van een oorlog met Frankrijk te helpen, de tegenwoordige regeering de verantwoordelijkheid voor die verzekering niet aanvaardt. Gladstone antwoordt dat wat het Drie voudig Verbond betreft, er sinds zijn komst aan het roer niets is gebeurd wat onge rustheid kan baren omtrent dat verbond. Rusland. De Kroonprins cn zijn gemalin zijn gisteren te Bucharest aange komen. Een ontzaglijke menigte was op de been. De stad is rijk getooid. Het echt paar werd hartelijk toegejuicht, Het reed van het station naar de hoofdkerk, waar een „Te Deum" werd gezongen en de oor konde van het huwelijk geteekend. Giste renavond feestmaaltijd ten Hove en fakkel optocht door de stad. Griekenland. De Koning, de Ko ningin, de Kroonprins en Prins Nicolaas zijn gisterenavond naar Corinthe vertrok ken, waar zij aan boord zullen gaan van het Koninklijk jacht „Sphacteria", om he denochtend te Zante aan te komen. Sedert jl. Zondag hebben er geen aardbevingen plaats gehad. De vrees onder de inwoners is iets verminderd. De schade wordt op ongeveer 8 millioen drachma's geschat. Egypte. Het transportschip „Hiraa- laya" is met een bataljon van het Schot- sche regiment op de reede aangekomen. Het bataljon is jl. Zondagochtend ontscheept en dadelijk naar Cairo vertrokken met den spoortrein, die het op de kade stond af te wachten. In de stad was het vrij rustig in weerwil van eenige voorbijgaande opge wondenheid in de wijk der inboorlingen. De Khedive is in gezelschap van zijn ministers Zaterdagmorgen naar Assioet ver trokken. Hij heeft met groote plechtig heid den spoorweg Assioet Girgeh geopend. Een groote menigte Egyptenaren was van alle zijden komen toesnellen. De khedive werd zeer toegejuicht. WF De banden voor het tioeede deel van den roman „EVA" liggen aan ons Uur e el gereed en kunnen worden afge haald tegen betaling van 25 Cent. Gemengd nieuws. Jl. Zaterdagmorgen werd op den Bezui- denhoutschen Weg, ter hoogte van de Molensloot te 's Graver.hage, badende in zijn bloed gevonden de heer S., die Maandag 30 Jan. voor de Rechtbank te rechtstond wegens mishandeling van een kind. Hij werd naar zijn woning vervoerd waar bleek, dat hij een halswonde had. Voor 't oogenblik bestaat er geen levens gevaar. Zoodra het water Vrijdag te Velzen na de spuiing tot rust was gekomen, gingen de duikers een voor een aan werk; de eerste deelde reeds spoedig mede, dat de in het water gevallen locomotief rechtop stond, zoodat ze minstens eenmaal omge- buiteld is; de tweede duiker kon consta- teeren' dat de lijken niet meer in de machine lagen, zoodat aan veler hoop, dat de lijken zouden worden gevonden, de bodem is ingeslagen. De locomotief zat aan een zijde minstens 2 meter in het zand; vrij spoedig mocht het aan de duikers ge lukken kettingen om de buflers te slaan en nadat men Vrijdag bijna den geheelen dag had gewerk aan het lichten, mocht het heden gelukken de locomotief, zwaar be schadigd, op een schuit te krijgen. De lijken werden niet gevonden en men is tot dreggen overgegaan. Men denkt, dat ze door den sterken stroom naar zee zijn gedreven. Volgens een later bericht zijn de lijken opgehaald. In de Koestraat te Amsterdam, No. 12, woont zekere Raamsdonk, karton werker van beroep, met zijn vriend Bouk. De eerste is getrouwd met A. P. Franke, maar verkeert reeds gedurende langen tijd met haar in onmin. Zij vertoeft dan ook sedert eenige jaren met hare kinderen in eene andere woning. Zaterdagavond moet het echtpaar elkander in de Kal verstraat ont moet hebben, waarbij het lang niet malsch is toegegaan. Omstreek» halftwee kwam zij 's nachts aan het huis van haar man in gezelschap van H. de Sallie. Er werd aan de deur geklopt, en toen Raamsdonk merkte, dat het zijn vrouw was en omgekeerd de vrouw haar man gewaar werd, begon het leventje opnieuw, en ten slotte ging Raamsdonk met zijn vriend Bouk naar beneden. Eerst had er eene schermutseling tusschen man en vrouw plaats, doch toen De Sallie tusschen beiden kwam, vloog Bouk op hem aan en bracht hem met een scherp voor werp eenige steken toe. Bewusteloos viel De Sallie neer. Op dat oogenblik kwam de politie toeschieten. Commissaris Stork nam direct Raamsdonk en Bouk in hech tenis en De Sallis werd naar het Binnen gasthuis vervoerd, waar hij Zondagavond om 7 uur is overleden. Raamsdonk staat bekend als een zeer oppassend man en bijna alle bewoners van de Koestraat nemen zijn partij op. 128 talrijke blijken van vriendschap te binnen, die, dacht hij, eene warme genegenheid verraadden, dat hij weder oogen- blikken had, waarin hij niet twijfelde. Maar de vrees mis te tasten, alles te mooi te hebben ingezien, deed hem dan weder van het wagen van een proef afzien. Onverwacht zou hij zekerheid krijgen. De hoofdcommies zijner afdeeling werd, juist toen de Van Andei's een week afwezig waren, ziek en wel zoo danig, dat hij niet den minsten arbeid kou verrichten. Als Albert ooit teleurgesteld was in zijne plannen, dan was het daardoor. Hij werd met het werk van den collega belast en nu kon hij er niet aan denken, een paar dagen zelfs, vacantie te nemen. Het was een hoofdbrekenden arbeid om den boel op orde te brengen en het ergste was, dat de toestand van den zieke weldra zoodanig werd, dat, toen Albert hem om inlichtingen betreffende het een en ander wilde verzoeken, de man reeds buiten staat was die te geven en een paar dagen later overleed. Dubbel zwaar was nu zijn taak en slechts met inspan ning van ai zijn energie, gelukte het hem de verschillende draden te vinden en het verwarde kluwen te ontwikkelen. Wat iedereen voorzien had, gebeurde. Albert werd in de plaats van den overledene benoemd. Die belooning van zijnen ijver en ingespannen arbeid verraste hem, te meer, daar hij er geen oogenblik aan had gedacht. Het vervulde hem met dankbaarheid en vreugde, die niet verminderde, toen hij telegrafisch eene hartelijke gelukwensch ontving van de familie VanAndel, met het dringende verzoek, zoodra hij weg kon, al ware het ook voor één dag, hen in de gelegenheid te stellen die bevordering en familie feestelijk te vieren. 129 Met schitterende oogen las Albert dat en zijn hart klopte onstuimig, toen hij daarbij de speciale groeten van Louise ontving, die het verzoek van haar pa dringend onder steunde. Zou hij nu nog twijfelen Neen, klonk het in hem, neen, nu durf ik hopen. Toen Albert eenige dagen na zijne benoeming tot hoofd commies gelegenheid vond voor een paar dagen uit te breken, seinde hij, dat hij den volgenden morgen hoopte te komen en toen hij aan het station afstapte en het rijtuig van den heer Van Andel daar zag staan met Louise er in en de heer Van Andel er naast, toen sprong zijn hart op van blijdschap. Die begroeting was voor hem alleshet openbaarde hem datgene, waarnaar hij smachtte. Onbewust bijna, dat het geschied was, had hij den heer Van Andel de hand gedrukt en nu zat hij in het rijtuig naast Louise en hield nog steeds hare hand vast en keek haar in de oogen, die vochtig waren van geluk. De heer Van Andel mende zelf en had op dit oogenblik nauwelijks oogen genoeg om op zijne paarden te letten. Welk een wederzien was dat voor Albert. Het was alsof die paar weken scheiding eene eeuwigheid was ge weest. In het trillen van hare stem, in het beven van hare lippen, in de vochtige spiegeling harer oogen had hij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2