gegeven oprichting van Rijkshypotheek banken, waar de boer tegen 3 pCt. geld kan krijgen. Zou 't den heer Zijp werke lijk onbekend zijn, aldus vraagt de „H. Ct.," dat 't leven op crediet een der oor zaken van den treurigen toestand in ver schillende streken is? Jl. Maandag heeft ten Hove het diner plaats gehad, waaraan genoodigd waren de officieren van zee- en landmacht met rang van generaal en de buitengewone adju danten te 's Gravenhage van denzelfden rang. Door Gedep. Staten van Noord-Hol land is bepaald 1. dat de jacht op eenden in de provin cie zal worden gesloten den aS Febr. e. k., met zonsondergang; 3. dat de jacht op waterwild zal worden gesloten den 1 April e. k., met zonsondergang; 3. dat het wei- spel van kwartelen, met steekgaren of vlieg net zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Juli e. k.4. dat de visscherij, met uitzondering van die met aalkorven, aaldobbers en palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek in de gemeente Texel, zal worden gesloten van 15 Maart tot 1 Juni e. k. 5. dat gedurende den gesloten vischtijd ook het visschen met den hengel in de hand verboden is. Het bericht over een bezoek der Majes teiten aan Breda is onjuist. Omtrent de plannen van een bezoek der Koninginnen aan de provincie Noord-Bra bant is tot dusver nog niets bepaald. De uitslag van de jl. Dinsdag te Leeuwarden gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer is als volgt Uitgebracht 2644, van onwaarde 33 steramen. Gekozen de heer Gerritsen (rad.), met 133» stemmen. De heer Troelstra (lib.) had 1379 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 3286. Den 24 Jan. waren opgekomen 2195 kiezers en verkregen de heeren Troelstra 896, en Gerritsen 689 stemmen. Binnenlandsch nieuws. Helder. Statistiek der geboorte en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in deze gemeente, over de maand November 1892 Aantal inwoners op 1 Jan. 1892 23145. Levend geboren 61 overl. 34aantal overl. op 1000 inw. 17.87 pCt. Overleden op den leeftijd van minder dan 1 jaar 14, 15 j. 2, 14—20 j. 1, 20—50 j. 7, 50—65 j. 5, 6580 j. 4, boven 80 j. 1. Overl. tenge volge vantering 3, absces 1, kanker 1, mazelen 1, apoplexia 1, keeltering 8, acute ziekte der ademhalingswerktuigen S, chroni sche idem 2, orgau. hartgebreken 2, acute ziekte der spijsverteringswerktuigen 1, chro nische idem 3, ziekte der organa urogenitalia 1, onbekende oorzaken 2. Helder. Door het korps adelborsten bij het Kon. Instituut voor de Marine alhier is aan den secretaris-generaal bij het Departement van Marine, administrateur van het Fonds voor oude en gebrekkige zee lieden, afgedragen f 668, zijnde de netto opbrengst der collecte, door genoemd korps gehouden ten behoeve van gemeld fonds, ter gelegenheid van het feest, op 28 Dec. in het Gebouw voor Kunsten en Weten- J schappen te 's Hage gegeven. Texel. Uitslag van gehouden Verkoo- pingen op Woensdag 8 dezer, aan den Burg, door den makelaar J. H. Moojen en ten over- taan van den notaris Coninck Westenberg: .38.«Huis en Huiskoog", kooper P. C. Maas voor f 560. 1.01.70, «Maurik", kooper K. van der Werf voor f 510. .51.90, «Kleine Boelandje", kooper C. C. Kuip voor f 165. .86.50, «Dekkerskoog", kooper H. O. Maas voor f 410. .80.60, «Rogtuin", kooper F. Gaas voor f 335. 1.15.60, «Maauwerke*, kooper K. van der Werf voor f 420. 2.76.70, «Groote Bergkoog", kooper P. C. Maas voor f 280. .68.10, «Achter de Kamer", kooper H. C. Maas voor f 150. 1.86.52, «Boeland*, kooper S. R. Daalder voor f 1320. 1.19.20, «Matthieseland", kooper J. B. Vla ming voor f 80. Zijpe. Gemeenteraad. Zitting van 7 Febr. 1893. Afwezig de heeren Paarlberg en De Wit, de laatste met kennisgeving. Na opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat de heer J. Biersteker de benoeming tot armvoogd heeft aangenomen. Wordt goedgekeurd een suppl. kohier Hondenbelasting dienst 1892, tol een bedrag van f 9.50, zoomede het kohier Hondenbe lasting dienst 1893, tot een bedrag van f 878.—. Daarna wei-den eenige wijzigingen in de Gemeentebegrooting, dienst 1893, ingevolge aankoop van land, met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna deelde de heer Biersteker mede, dat hij zijn betrekking als Wethouder wenscht neer te leggen; hij heeft gedurende ruim 20 jaren die betrekking met lust vervuld, doch ze wordt hem nu te moeielijk zijn leeftijd brengt mede, dat hij de betrekking niet meer i zoo goed kan waarnemen, als hij dit wenscht ook voor lid |vnn den Gemeenteraad zal hij zich bij de verkiezing in Juli niet meer be schikbaar stellen. De Voorzitter, zijn leedwezen uitsprekende, dat de heer B. voor het Wethouderschap bedankt, meent evenwel dat besluit te moeten eerbiedigen. Daarna wordt met 6 stemmen tot Wet houder benoemd de heer G. Schuijtde heeren Francis, Zeeman en Nobel verkregen ieder 1 stem. De Voorz. vraagt den heer Schuijt, of bij de betrekking aanneemt, waarop de beer Schuijt antwoordt, dat het hem zeker moeilijk zal vallen om den heer Biersteker te ver vangen, doch dat hij de betrekking zal aan vaarden en dat bij hoopt, dat te kunnen doen in het belang der gemeente. De Voorz. deelt nog mede, da£ hij a. s. Vrijdag met iemand in onderhandeling zal treden, welke zich in onze gemeente als doctor wenscht te vestigeu. Vóór tot de gewone rondvraag over te gann, meent de Voorz. nog het woord te moeten richten tot den afgetreden Wethouder, om hem zijn oprechten dank te brengen voor zijn ijverige medewerkine, en is hij overtuigd, dat hij in deze de tolk niet alleen van den Raad in zijn geheel, maar ook van de geheele gemeente is. En tot den nieuw benoemde zeide Voorz.«Moge het voor u moeilijk wezen een zoo waardig Wethouder te vervangen, ik heb de overtuiging, dat ook uw streven in het belang der gemeente wezen zal." De rondvraag niets opleverende, gaat de Voorz. tot sluiting over. (Sch. Ct.) Schagen. Mr. D. A. van Eek, advo caat te Leiden, treedt Zaterdagavond 11 dezer in de Kolfbaan van den heer Blaauw als spreker op. Onderwerp „Het sociale vraagstuk en de ingediende Kieswet." Aartswoud. Jl. Maandag is hier we derom aangevangen de verschaffing van middageten aan arme schoolgaande kinde ren, vanwege de Diaconie derNed. Herv. kerk, daarbij gesteund door eene ruime gift van het kerkbestuur. Vier middagen perweek genieten daarvan 18 kinderen. Lutjebroek. Het fanfarecorps „Ceci- lïa" van Venhuizen, gaf jl. Vrijdag eene openbare uitvoering in de kolfbaan van de herberg „De Paus" alhier. Het programma werd door de nog jeugdige vereeniging, onder haren directeur J. Sjerp, niet onver dienstelijk afgespeeld. Zwartsluis. Op de algemeene verga dering van de Vereeniging „Schuttevaer", den x dezer alhier gehouden, is o. a. op voorstel van Alkmaar aan het hoofdbestuur opgedragen, aan het bestuur van den polder Waard en Groet te verzoeken, verdieping der haven te Kolhorn en aan te dringen op afschaffing van tolgeld aan den Kooger polder en aan de Oudesluis te Zijpe, als mede tot het aanleggen van een jaagpad langs het vaarwater van Kolhorn naar Nieuwe Niedorp. Leiden. Gisteren werd alhier op de gebruikelijke wijze de 318de verjaardag van het bestaan der Hoogeschool gevierd. Het weer, dat onaangenaam en ruw was, deed aan het feest wel eenige afbreuk. Marine en Leger. De nieuwbenoemde off. van gez. «de kl. bij de marine J. D. de Blécourt, wordt ge detacheerd bij het marine-hospitaal alhier. Door de directie der marine te Amster dam, alwaar op 's Rijks werf een der oor logsschepen, voorkomende op de begroo ting, zal worden aangebouwd, is een som van f 160,000 voor arbeidsloonen uitge trokken. Naar men verneemt, zal de off.-mach. C. A. Brandt, chef van de stoomwerkplaats alhier, binnenkort den zeedienst met pen sioen verlaten. Aan den off. van gez. 2de kl. A. H. Nijland, bestemd voor den dienst inNed.- Indie, is, tot voortzetting zijner studiën, drie maanden buiten landsch verlof verleend naar Freiburg i.-B., Heidelberg en Jena. Onderwijs en examens. Door het gemeentebestuur van Hoog- karspel is aan den onderwijzer P. Visser, eene gratificatie van f 25 toegekend, wegens de door hem behaalde akte voor de vrije- en orde oefeningen der gymna stiek. Landbouw en Veeteelt. Met ingang van 10 dezer is voor zes maanden het vervoer van jonge kalveren naar Friesland uit de overige provinciën verboden. De heer J. Zijp Kz., lid van de Tweede Kamer, zal in eene vergadering der afdee- ling Wieringerwaard van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw op 3 Maart a. s. eene voordracht houden over het vol» gende onderwerp Wat kan de Nederland- sche Regeering doen om den landbouw op te heffen uit zijn diep verval. Na afloop bestaat gelegenheid tot bespreking. De vergadering is ook voor niet-leden toegan kelijk. In den polder Waard en Groet blijken de wintergranen niet van de vorst te hebben geleden het koolzaad echter wel. Nu de vorst opnieuw is ingevallen en het land dagelijks door de warmte ontdooit en vochtig wordt, is men bevreesd, dat het laatste gewas geheel verloren zal zijn. Op het Alkmaarsche meer houden zich veel wilde zwanen op. De vorige week werden er door 2 jagers van AVestgraftdijk 6 geschoten. Deze zwanen zijn wit of blauw van kleur. Voor dc witte is een goede prijs te bedingen, doch de blauwe zijn weinig waard. De afdeeling Hoorn der Holl. Maat schappij van Landbouw heeft den 3den dezer afwijzend beschikt op een verzoek van de afdeeling Alkmaar om eene bijdrage voor de Paaschtentoonstelling. Op de jongste algemeene vergadering der Streeker Groenten markt- Vereeniging is tot voorzitter herkozen de heer S. Broersen, te Lutjebroek, terwijl tot commissarissen zijn herkozen de heeren J. Reus te Lutjebroek en K. Kooiman te Bovenkarspel. De vereeniging telt thans 205 leden en sluit over het jaar 1892 mei een voordee- lig saldo van f 47.88. Het derde geval van mond- en klauw zeer is uitgebroken in de boerderij van den heer C. Schipper, te Binnen wij zend. Tot nog toe zijn de gevallen van lichten aard. Kerknieuw 8. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 12 Febr., Burg, voorm. 10 uur, ds. van Scliaick. Waal, voorin. 10 uur, ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. Oudescliild, nam. 2 u., ds. de Mazure. Oosterend, nam. 2 u., ds. van Schaick. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barends. Doopsgezinde kerk te Texel. Zondag 12 Febr., Waal, voorm. 10 u. e* den Hoorn, nam. 1.30, ds. Kuperus. Ned. llerv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 12 Febr., geen dienst, wegens vacature. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 12 Febr., voorm. 9.30, Sint-Maar- tensburg, ds. Kocb. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 12 Febr., voorm. 9.30, ds. van Galcar. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 12 Febr., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 12 Febr., voorm. 9 uValkoog, ds. Mühring. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 12 Febr., nam. 1.30, ds. van Deursen. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 12 Febr., voorm. 9.30, ds. v. Deursen. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 12 Febr., voorm. 9.80, ds. v. Kluijve. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 7 Februari 1893. G. H., Koedijk, overtreding der wet op de visscherij, vrijgesproken. 11. v. d. B., Oterleek, beleediging, f 15 boete, subs. 20 dagen hecht. J. W., Helder, mishandeling, f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. F. P., Nieuwediep, mishandeling, f 15 boete, subs. 10 dagen hecht. F. V., huisvr. van J. L. D., Nieuwediep, beleediging, 8 dagen gev. A. G., Westerblokker, diefstal, 8 dagen gev. J. P., Alkmaar, vernieling, vrijgesproken. P. P., Wervershoof, J. V., N. v. G. en E. S., allen Enkbuizen, strooperij, ieder f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. A. v. Helder, oplichting, 1 jaar en 6 maanden gév. W. K. en E. K., Egmond aan Zee, verzet, 14 dagen gev. J. S., Velsen, beleediging, f 5 boete, subs. 3 dagen hecht. Buitenland. Belgie. Jl. Maandagmiddag hadden te Gent herhaaldelijk botsingen plaats tusscheu de politie en eenige lotelingen. Het publiek koos de zijde der lotelingen cn wierp met steenen en met andere voor werpen naar de politie. Deze was genood zaakt tot zelfverdediging de sabel te trekken. Verscheidene jongelieden zijn gekwetst, een twaalftal hunner is in hechtenis genomen. Tengevolge van eene vermindering der loonen hebben alle arbeiders der mijn- maatschappij te Vendrin bij Béthune het werk gestaakt." Men vreest dat de strike zich in het Pas de Galais zal uitbreiden. Frankrijk. De raadkamer heeft nog geen uitspraak gedaan in zake de Panama vervolgingen. Intusschen bevestigt men dat Rouvier, Deves, Albrecht Grevy en Leon Renault buiten vervolging zullen worden gesteld. Antonin Proust en Dugné de la Fauconnerie zouden naar het hof van assises worden verwezen, evenals de admi nistrateurs der Panama-Maatschappij, Bai- haut en Sans Leroy. Omtrent Gobron is nog geen beslissing genomen. Baron Cotlu is in vrijheid gesteld, Albert Grévy heeft terstond, nadat hij buiten ver volging was gesteld, den liquidateur der Panama-maatschappij een bedrag doen toe komen, gelijk aan dat der door hem ont vangen chèque. Eenige afgevaardigden hebben verklaard, dat zij in de Kamer zouden eischen, dat Rouvier voor het hooggerechtshof zou ver schijnen. Eenigen wilden insgelijks Floquet voor dit hof doen dagen. De Ministerraad houdt zich bezig met het sluitend maken van de begrooting voor 1894. Duitschland. Een groot aantal werk- loozen was jl. Maandag in den omtrek van het Kon. paleis te Berlijn saamgeschoold, in de hoop te worden aangenomen bij de werkzaamheden tot slooping der kathedraal. Daar slechts een klein gedeelte der werk zoekenden geplaatst kon worden, staken de teleurgestelden de hoofden bijeen. Er werden heftige redevoeringen gehouden, waarna men noar het Kon. paleis wilde trekken. De politie dreef de menigte terug. Engeland. Men leest in de „Times" Als voorvallen zooals zij zich thans heb ben voorgedaan zich herhaalden, zouden wij verplicht zijn een vorst voor Egypte te vinden, die in gemeenschap met ons 20U willen regeerenof wij zouden een groo- tere verantwoordelijkheid op ons moeten nemen. Griekenland. De berichten uit Zante blijven treurig. De bewoners zijn van alles ontbloot. Jl. Zondag hebben de aard schokken zich herhaald. Het hospitaal is ingestort en men heeft een gedeelte der zieken en gekwetsten naar de woning van den aartsbisschop overgebracht. Het ge heele eiland is een bouwval. Polen. Het spoorwegbestuur van Zuid west-Rusland heeft bevel ontvangen, al zijne Poolsche ambtenaren binnen drie jaar door Russen te vervangen. Door dezen maatregel zullen 3000 personen getroffen worden. Servië. De radicale [afgevaardigde Raliezevatz, is te Belgrado in hechtenis genomen. Op een anderen radicalen afge vaardigde, Bojdnovitch, is een moordaan slag gepleegd. Hij is ernstig gewond. Australië De laatst ontvangen dé pêches bevatten treurige bijzonderheden aangaande de overstroomingen in Zuid- Queensland. Te Bundaberg zijn honderden gezinnen zonder dak. Te Mayborongh is een brug ingestort, waarbij dertig personen zouden zijn omgekomen. Een honderdtal huizen in die stad zijn vernield. Tiaro it overstroomd; de toestand aldaar is zeer ernstig. Te Brisbane zijn twee groote bruggen bezweken en staat het water in de voornaamste straat der zuidelijke wijk 20 voet hoog. Argentina. Drieduizend planters, gewapend met geweren en ook eenige kanonnen met zich voerend, zijn in op stand gekomen, wegens het leggen eener provinciale belasting op tarwe in Santa F De gouverneur heeft troepen met geschut gezonden tot onderdrukking der beweging welke zich intusschen uitbreidt. Een der ministers van het provinciaal gouvernement staat aan het hoofd der regee- riagstroepen en is in het bezit der Hum- 132 hij haar tot zich en sloot haar in zijn armen. Met de armen om zijn hals keek Louise vader en moeder aan en weende van geluk. «Bravo!" zeide de oude heer, met een stem waaraan hij te vergeefs vastheid poogde te geven, «daar moet nog een glas op." En om zijne ontroering te doen verdwijnen, deed hij de kurken knallen en schonk de champagne over de glazen in plaats van er in, terwijl hij mompelde «Die drommelsche jongens zouden je waarachtig beroerd maken." XXII. Het spreekt vanzelf dat er in de residentie heel wat gepraat werd over het engagement van Albert en Louise. De heeren vonden over het algemeen dat Louise groot gelijk had, Hardijk spoedig te vergeten en niet ter wille van dien kerel eene oude, vrijster te worden. Dat zou zonde zijn geweest, meenden zij, van die knappe vrouw. De dames vonden dat zij wel iemand uit hoogere kringen had kunnen nemen inplaats van dien burgerlijken ambte naar, maar waren overigens van oordeel dat zij gelijk had met weer te huwen. Albert's collega's waren van oordeel dat hij een waar gelukskind was en vreeselijk, ontzettend «bofte". «Hij heeft nu de vrouw van den referendaris," meende een geestig ambtenaar«zijn baantje zal hij nu ook wel krijgen." 133 Het bleek dat deze laatste goed geraden had, want op den dag van zijn huwelijk verscheen liet besluit, waarbij Albert tot referendaris was benoemd, in de Staatscourant. Van een huwelijksreisje kwam ditmaal niets. Albert had, toen zijn schoonvader dit punt ter sprake bracht, terstond te kennen gegeven, dat nóch hij noch Louise daarin lust hadden. De waarheid was, dat hij te bevreesd was herinne ringen bij haar op te wekken, die beter begraven bleven. «Laat ons een paar weken logeeren op «Rozenlust"," zeide Albert, «het buiten waar wij elkander vonden en laat dat onze huwelijksreis zijn." En alzoo geschiedde. Zij togen naar het allerliefste bui ten, waar hun geluk zijn oorsprong had genomen en brachten daar eenige weken in zalig genot door. Geheel alleen met hunne liefde en hun geluk, vergaten zij daar de voorvallen waarin zij betrokken waren geweest en aan de personen, die daarin waren opgetreden, dachten zij niet. Er was geen plaats daarvoor. Mocht ook al eens een enkele keer de herinnering aan dien tijd van lijden bij hen opkomen, dan was het als een onverwachte bliksemstraal aan den helderen hemel, die even snel verdween als hij gekomen was en geen herinnering achterliet. XXIII. Gingen zij geheel op in het heden en dachten zij niet meer aan het verleden, anderen dachten daaraan wel. Aafrje's ontrouw was zwaar gestraft eu hare berekeningen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2