ter zee 2de kl. M.%A. E. Saclise en D. W. A. Pels Rijcken, eerstgenoemde als oudste off., en de olf. van gez. 2de kl. bij de zeemacht W. A. Stark. De luit. ter zee 2de kl. J. C. van Druten wordt met gelijke dagteeke- ning geplaatst aan boord van Hr. Ma. wacht schip alhier. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Maart en April a. s., op nader te bepalen tijd, te Arnhem een vergelijkend examen zal gehou den worden voor 50 plaatsen als commies 4de kl. der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, op eene belooning van f 480 's jaars. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscourant" van jl. Donderdag. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Hr. Ms. schroefstoom- schip 3de kl. „Alkmaar", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee A. J. Krabbe, den 9 dezer te Cura9ao aangekomen. Aan boord was alles wel. Door de „Ned. Stoomboot-Maatschappij" te Rotterdam en door de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen is bij de jl. Woensdag aan het Departement van Marine gehouden inschrijving aangenomen de bouw van een pantserschip ten behoeve van de Kon. Ned. zeemacht, voor de som van f 1.760.000 voor elk schip. In dezen prijs zijn niet begrepen de kosten der pantser platen, van de bewapening en van enkele uitrustingsartikelen. Uit de residentie wordt aan „De Tijd" medegedeeld, dat H. M. de Koningin-Re gentes generaal graaf Dumonceau, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, heeft belast met het overbrengen van haar gelukwenschen aan den Paus, ter gelegen heid van diens gouden bisschopsjublié. Wij kunnen dit bevestingen. Het gerucht loopt in Den Haag, dat de burgemeester van Groningen, mr. J. N. A. Bucaille, benoemd zal worden tot bur gemeester van Haarlem. De partij van orde. Omtrent de voorloopige werkzaamheid van deze ver- eeniging, waartoe de vorige week door mr. A. H. Koning, notaris te Finsterwolde, de stoot is gegeven, wordt het volgende geschreven Gelijk door u reeds is gemeld, werd op de door ongeveer 350 personen gehouden vergadering met nagenoeg algemeene stem men het volgende besluit genomen „Er bestaat een partij van orde, die zich ten doel stelt met alle wettige middelen een partij te bestrijden die de maatschappelijke orde wil omverwerpen. Zij zal trachten dit in de eerste plaats te doen door dc werk loosheid te doen verdwijnen door 't ver schaffen van productieven arbeid, door bandeloosheid tegen te gaan en door hen, die tot de partij behooren, te steunen boven hen, die tot de partij van wanorde be hooren." Voorts werd besloten binnen 14 dagen mededeeling te doen, wie in de verschil lende dorpen zich aan het hoofd der partij wil stellen, commissifin bijeenbrengen en propaganda maken, en dan daarna een 1 vergadering uit die verschillende commis- J siën samen te roepen, ten einde te trachten tot een bepaald resultaat te komen. „Haar doel is eveneens zooveel mogelijk te zorgen, dat de goedgezinden or.der de bevolking, de boeren zeiven daaronder begrepen, niet lijden onder den druk van een stelsel van bedreiging dat maar al te zeer door de revolutionaire elementen wordt toegepast en waaraan noodzakelijk een einde dient te worden gemaakt. (Vad.) Binnenland «oh nieuws. Helder. Door Burgemeester en Wet houders werd gisteren alhier ten Raadhuize openbaar aanbesteedhet inrichten tot schoollokaal van de onderwijzerswoning bij de gemeenteschool No. 5 aan de Weststraat. Ingekomen waren 17 biljetten, als van de heeren J. Duinker, ad f 1444D. de Vries f 1440Gebrs. Van Pelt f 1425 C. A. Van Neck 1 1399K. Zeeman f 1395; W. de Jong f 1390) A. Krijnen f 1369; L. Klein f 1336; J. Korff 1x325; C. Pool f 1315 A. Korff f 1300P. de Waard f 1243; H. Wijker f 1183; T. Keuris f 1165; F. Steeman f 1096 J. F. Philips f 1093 en C. J. Gomes f 997. j Texel. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 10 Februari 1893. Voorzitter de heer Jhr. Strick van Lin- achoten, bursremeeater. Tegenwoordig alle leden. Na de opening der vergadering worden de notulen der vorige zitting voorgelezen.De heer C. Keijser Pz. merkt op dat hetgeen door hem in 't midden ia gebracht over de sneeuw- opruiming, in de notulen niet juist i9 weer- gegeven, naar aanleiding waarvan op zijn voorstel wordt besloten daarin de vereischtc wijziging aan te brengen, waarna de notulen worden goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen een van Gedep. Staten ontvangen missive, bege leidende de goedgekeurde begrooting voor den dienst van 1893. Een adres van ingezetenen, waarin wordt gewezen op den schandelijken en gevaarlijken toestand van den weg van den Burg naar de Waal en verbetering van denzelven wordt verzocht, wordt hierna voorgelezen en, op voorstel des Voorzitters, ter afdoening gesteld in handen van B. en W. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat de Verordening op de beffing en invordering i van leges, op 22 December 11. door den J Raad vastgesteld, Gedep. Staten aanleiding heeft gegeven tot eenige bemerkingen. H. i. moet de verantwoording der ontvangen leges duidelijker worden omschreven en behooren de artt. 276 2S0 der Gemeentewet uit art. 2 der Verordening te vervallen. Op voor stel van den Voorzitter wordt vonder discus sie en met eenparige steramen besloten de door Gedep. Staten verlangde wijzigingen aan te brengen, waarna de gewijzigde Verordening wordt vastgesteld. Mededeeling geschiedt dat door Gedep. Staten ook bemerking is gemaakt op het in eene vorige vergadering vastgestelde Regle ment van orde voor de vergaderingen van den Raad, wijl een paar daarin opgenomen bepalingen naar hunne meening niet in over eenstemming zijn met art. 42 der Gemeente wet. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich met deze opmerking niet kunnen ver eenigen. Zij zien niet in dat de Verorde ning in strijd is met de Gemeentewet en aangezien ook in verschillende plaatsen van Zuidholland dezelfde bepalingen in het Regle ment van orde zijn opgenomen, stelt Voor zitter voor de aangevallen artikelen te hand haven en Gedep. Staten daarmede in kennis te stellen. Aldus wordt eenparig besloten. De Voorz. heft hierna de openbare zitting op, om over te gaan in comitc, tot vaststel ling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor den dienst van 1893, na vooraf zijn dank te hebben betuigd aan de met de samenstelling van het kohier belast geweest zijude Raadscommissie, voor de daaraan door haar bestede zorg. Na heropening der vergadering wordt het kohier met algemeene stemmen vastgesteld tot een bedrag van f 14.516, en wordt op voorstel des Voorzitters bepaald dat de aan slagen zullen moeten worden voldaan in vier termijnen, uiterlijk op 1 Mei, 19 Juni, 11 Sept. en 30 October. De heer Boon acht de eerste termijn te vroeg gesteld, aangezien er op 1 Mei over 't algemeen geen geld voor handen is. Hij stemt daarom tegen het voor stel. Ten slotte wordt, op zijn daartoe gedaan verzoek, aan deD Gemeente-Secretaris, met het oog op zijn aanstaand huwelijk, met algemeen goedvinden verlof toegestaan, voor den tijd van uiterlijk 25 dagen. Verder niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter hierop de vergadering. Anna Paulowna, 10 Febr. Naar wij vernemen zal hier binnenkort eene kip- pen-broeierij op vrij groote schaal aange legd worden. Alkmaar. Tot weesvader en moeder in het Burgerweeshuis alhier zijn benoemd, met ingang van 1 April a. s., de heer G. Fenenga en echtgenoote, thans binnen-vader en moeder in het Burgerweeshuis te Dok- kum. Binnenwijzend. Jl. Woensdag trad de heer mr. H. Smeenge alhier op met eene rede over de kiesrecht-ontwerpen. Na uiteengezet te hebben, welke uitbreiding ons kiezerskorps zal ondergaan, eindigde spreker met als zijne meening mede te deelen, dat het de plicht is van de liberale partij, deze ontwerpen tot wet te verheffen, ten eerste omdat bij de verkiezingen van 1891 daarop vooral de nadruk is gelegd, ten tweede omdat 't volk uitbreiding wenscht en er recht op heeft. „Geloof niet," zeide spreker, „dat door verwerping de kwestie van de baan raakt. Neen, is een eisch des tijds en steeds, al sterker en sterker, zal er op worden aangedrongen. „Wij zijn verplicht deze ontwerpen aan te nemen, ook om de schromelijke gevol gen, die verwerping na zich zou slepen." Marino en Lager. Te 'sGravenhage is overleden de knpt-luit. ter zee J. Hareraaker, geboren te Mcdemhlik 22 Mei 1S43. Hij begon zijn loopbaan bij de Marine op 1 Oct. 1858 als adelborst 3de kl. en diende sedert 16 Mei 188!) in zijn tegen- woordigen rang. Naar het „Hbld." verneemt, zal Hr. Ms. instructiebrik „Bellona" in den loop der volgende week van Amsterdam naar hier worden overgevoerd. Hr. Ms. instructiebrikken „Castor" en „Pollux" worden te Amsterdam op 's Rijks werf in gereedheid gebracht voor den dienst. Naar het „Vad" verneemt, heeft de rit meester bij den grooten staf, jhr. W. F. H. Van de Poll, adjudant van H. M. de Ko ningin, zijn ontslag uit den militaren dienst en pensioen aangevraagd. Hr. Ms. schroefstoomschip 4e klasse „Bandjermasin" is van Atjeh naar Soera- baja vertrokken om buiten dienst gesteld te worden. Hr. Ms. stoomkanonneerboot Das" wordt op 's Rijkswerf te Amsterdam in dienst gesteld voor de militaire hydrographische opname in de Zuiderzee. Voor adelborst 3e klasse bij het Kon. Instituut voor de Marine alhier zijn dit jaar 40 plaatsen opengesteld. Er zijn 4 plaatsen opengesteld voor adsp.- administrateur bij de zeemacht. De heer J. Cock, leeraar in het hand- teekenen aan de Kon. Mil. Academie te Breda, wordt in gelijke betrekking werk zaam gesteld aan de Cadettenschool te Alkmaar. Onderwijs 8n examens. Aan het herhalings-onderwijs te Wie- ringerwaard wordt dezen winter door 18 jongens en 6 meisjes deelgenomen. Gepromoveerd te Freiburg in den Brei9gan tot doctor in de genees-, heel- en verloskunde, met proefschriftUeber die isolirte Luxation des Radius, de heer A. J. Gijzen, arts, officier van gezondheid 1ste kl. bij de Kon. Ned. Marine, dienende aan boord Hr. Ms. „Nautilus" te Hellevoetsluis. Landbouw en Veeteolt. De hee.r George Lambert en vier andere afgevaardigden hebben in het Eng. parle ment een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt voorgesteld, dat de woorden Bui- tenlandsch vleesch, in hoofdletters, niet kleiner dan een duim in het vierkant, ge drukt zullen staan op al het vleesch dat in Gr.-Brittannië wordt binnengevoerd. De boeten op overtreding van dit voorschrift zijn voor de eerste 4 p. st. en voor elke volgende 20 p. st. Er doet zich' de laatste tien dagen in ons land en men kan zeggen over geheel Europa, een werkelijke crisis voor in den eierenhandel, zegt het „Hbld." De eierennood is van dien aard, dat jl. Zoudag de Amstcrdarasche Eierhandcl-Vereenigiiig" van een harer grootste afnemers te 's Gravenhage een schrijven ont ving met den noodkreet„Zend toch eieren er is morgen diner ten hove en ik kan de bakkers, die mijne klanten zijn, geen eieren leveren". Uit Oostenrijk, Gallicië, Italië en Duitschland komen telkens en telkens tele grammen, meldende dat het bijna ondoenlijk is, aan de bestellingen te voldoen. Bovengenoemde Vereeniging, een der grootste firma's in den eierenhandel, heeft de volgende inlichtingen omtrent deze crisis aan genoemd blad gegeven De oorzaken zijn tweeërlei. De meeste eieren voor de groote Europccsche markten komen uit Rusland door de cholera, die in dat land geheerscht heeft, nam in den zomer van 1892 de uitvoer van eieren uit dat rijk enorm af en het gevolg was, dat men op de West-Kuropeesche markten geen genoegzamen voorraad als kalkeiereu kon inleggen, zoodat de voorraden spoedig waren opgeruimd. Voegt men daarbij nu, in de tweede plaats, dat de strenge vorst in Januari een groot deel van hetgeen nog voorhanden was, deed bevriezen, dan is bet licht te begrijpen, dat men in het laatst van Januari en nu nog kwam te staan voor een waren eieren-nood. Hier in Neder land zijn in dezen tijd des jaars geen noe menswaardige hoeveelheden te krijgen we kelijks moeten, om aan de vraag te Amster dam te voldoen, anderhalf millioen eieren ingevoerd worden thans kan men uit Neder land zelf slechts op 50 a 60 duizend stuks per week rekenen. Italië kan in de behoefte onmogelijk voorzien, waut men dient in aan merking te nemen, dat Parijs, Londen, enz. dagelijks enorme hoeveelheden gebruiken. De bekende Engelsche fabrikanten Peek Frean en Huntley Palmers alleen verbruiken wekelijks 288.000 stuk3. Omtrent de marktprijzen is geen vaste noteering aan te geven. Ze dalen in het vooijaar, zoodra het binnenland genoeg levert om bijna in de geheele consumptie te voorzien, tot tegen Paschen, door de overgroote aan vraag, dc prijzen weer stijgen, om daarna weer te dalen tot Juli en Augustus en dan weer omhoog te gaan, naar gelang van totaal onberekenbare toestanden in het buitenland. Buitenland. Uit de Fransche Kamer. Cavaignac betoogt, dat het land moet breken met de slinksche financieele politiek, welke thans in de Panama-maatschappij veroordeeld wordt. De totdusver verkregen resultaten zijn niet voldoende om der publieke opinie vol doening te geven. Verder gispt spr. eenige praktijken, welke door de regeering bij de verkiezingen wer den toegepast. Spr. stelt de volgende motie van orde „De Kamer, „besloten de Regeering te steunen bij het tegengaan van omkooperijen, en besloten te beletten, dat de door haar veroordeelde praktijken der Regeering weder voorkomen, gaat over tot de orde van den dag". (Langdurige toejuichingen.) Jaurez stelt een andere motie voor, maar de Kamer geeft den voorrang aan de mo- tie-Cavaignac, welke met 446 tegen 3 stem men wordt aangenomen. De Kamer besluit de rede en de motie van Cavaignac te doen aanplakken. De Lesseps heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest, waarbij hij in staat van be schuldiging werd gesteld. De uitspraak in het Panama-proces luidt Ferdinand de Lesseps wordt ver oordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en 3000 francs boete; Charles de Lesseps tot 5 jaren gevangenisstraf en 3000 francs boete; Fontane tot 2 jaren gevangenisstraf en 3000 francs boete, Cottu tot 2 jaren ge vangenisstraf en 3000 francs boete en Eiffel tot 2 jaren gevangenisstraf en 20,000 francs boete. Het arrest, waarbij de beschuldigden werden veroordeeld, is breed gemotiveerd. Het Hof verwerpt in de eerste plaats het middel van verjaring. Met betrekking tot het delict vau op lichterij, neemt het Hof aan, dat, al be hielden de beklaagden, ondanks de onder vonden teleurstellingen, de hoop, dat een kanaal met sluizen tot stand zou komen, het voor hen in elk geval onmogelijk was aan te nemen, dat de voltooiing in 1890 zou plaats hebben. Het herinnert daarna aan de hersenschim mige verwachtingen, door de heeren De Lesseps en hunne medewerkers opgewekt met behulp van leugenachtige rapporten en lezingen en door de vorming van een denkbeeldig syndicaat. Ten aanzien van het misbruik van ver trouwen f neemt het Hof aan, dat het niet noodig is, dat de ontvangen sommen tot persoonlijk voordeel van de beklaagden hebben gestrekt, om het bij art. 408 van den Code Pénal bedoelde feit in het leven te roepen. Met betrekking tot Eiffel stelt het Hof de beschuldiging van medeplichtigheid aan oplichterij ter zijde. Wat aangaat het mis bruik van vertrouwen, gaat het Hof de uit voering na van de overeenkomst van Dec. 1887, waartoe Eiffel slechts een zeer klein gedeelte van het hem [door de Panama maatschappij verschafte geld heeft gebe zigd. De „Figaro" zegt, dat het vonnis een smet werpt op een roemvol verleden. Car- not behoort van zijn recht van gratie ge bruik te maken. De „Daily News" zegt, dat niet aan de schuld der veroordeelden valt te twijfelen. Hier is sprake van een grijsaard, die voor taan niet verantwoordelijk is voor zijne daden. De „Daily Chronicle" verwondert zich over de gestrengheid der vonnnisen en merkt op dat het pijnlijk is, een man, die tot het toppunt van roem was gestegen, zoo diep te zien vallen. De rechtbanken waren streng, omdat de eer der natie op het spel staat. Frankrijk. De indruk van de meeste der republikeinsche bladen betreffende den uitslag der stemming van jl. Woensdag in de Kamer (het aannemen van de motie Cavaignac, waarmede Ribot zich had ver- eenigd) is, dat deze stemming een wen ding aantoont in de richting van een ge matigde staatkunde, die bij linker- en rechter centrum steun zoekt. De conserva tieve bladen beweren, dat het kabinet-Ribot den genadeslag heeft gekregen en plaats moet maken voor een kabinet-Cavaignacy Belgie. Een peloton van 58 gen darmes te paard begeleidde jl. Donderdag te Gent de gevangen wagens, in welke de socialisten, die aan de ongeregeldheden van 12 December hadden deelgenomen, van het Paleis van Justitie naar de gevangenis werden overgebracht. Bij het huis van arrest aangekomen, werden de gendarmes ontvangen met een hagelbui van steencn cn vuil, door verschillende in het struik gewas verborgen personen geworpen. Ver scheiden personen zijn in hechtenis genomen. Duitschland. De politie te Hamburg heeft het vertrek van de stoombooten „Echo" en „Australië", voor West-Indie en West-Afrika bestemd, verboden op grond dat zich aan boord gevallen van cholera hebben voorgedaan. Te Altoca jl. Woens- dag 5 gevallen, 1 met doodelijken afloop. Griekenland. Ook jl. Maandag middag en avond zijn weder drie hevige 136 op, dat Hardijk besloot Parijs te verlaten. Hij trok bede lend naar en door België en door eene onweerstaanbare macht aangetrokken, besloot hij zijn vaderland op te zoe ken. In den Haag zou niemand hem herkennen. Niemand kon bij mogelijkheid in den verloopen man, met zijn wild haar en langen woesten baard, den voormaligen referen daris ontdekken en bovendien was het hem slechts om één ding te doenden Haag weerzien, op de hoogte komen van hetgeen er in zijne afwezigheid" gebeurd was en dan heengaan. Waarheen, dat wist hij nog niet, waarschijn lijk zou dat wel binnen een niet al te lang tijdsverloop die plaats zijn, waarvan niemand onzer ooit terugkeert, want zijn gestel was door misbruik van drank, ontbering en ellende zoodanig ondermijnd, dat het sterk gesloopte lichaam liet niet lang meer zou houden. Zoo kwam Hardijk dan 11a jaren weer in den Haag en doorliep des avonds weder de straten, waar hij vroeger als jongman gepraald had als een der voornaamste dandys. Schuw en angstig, maar met een gloeiende haat bezield jegens de maatschappij, die hem had uitgeworpen, kwam hij in zijn vaderland terug, poogde personen te herkennen en informatiën in te winnen, totdat hij achter de waarheid was gekomen van de verloopen gebeurtenissen. Toen greep eene woeste verbittering, een teugellooze haat jegens allen hem aan en hij zou nacht en dag op middelen 0111 zich te wreken, maar was te laf om dat open- lyk te doen en te machteloos om in het verborgen iets uit te richten. XXVI. Op een regenachtigen najaarsavond bewoog zich door de bijna verlaten straten van de residentie een forsch ge bouwd xnan langzaam voort, alsof regen noch wind hem konden deeren. De koude regen kletterde rondom hem op de steenen, tegen de muren, deuren en spiegelruiten der groote magazijnen en kleine winkels en sloeg hem met eiken windvlaag in het gelaat. Van zijn slappen hoed droop de regen af en liep, als hij het hoofd boog, in een straal er af, alsof het een goot was. Met de handen diep in de zakken vau zijn versleten jas, liep hij schuw rond ziende voort, bij elk ongewoon geluid opschrikkend en rondom zich glurend met den wantrouwenden, schuwen blik van den verhongerden wolf, die op buit uit is. Het was reeds laat in den avond en tengevolge van het slechte weer waren de straten zoo goed als verlaten. Uit de cafés en herbergen klonken luide, vroolijke stemmen, het geklik der ballen op het biljart en het stampen der keuen. Als hier of daar een deur zich opende om een bezoeker in of uit te laten, ving de havelooze wan delaar het geluid, dat naar buiten kwam, met een soort van welbehagen op en wierp een langen, verlangenden blik door de deur. Maar als hij dan licht hoofdschuddend verder ging, liep hem iets als eene rilling over het lijf en knarste hij op de tanden en balde de vuisten in zijne zakken. Hij was nu tot aan het eind der „Korte Pooten" gena derd en keek besluiteloos rondom zich. De gierende regenvlagen, die van de zijde van het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2