vergadering der leden vaststelle, dat voor zijne werkzaamheden eene zekere belooning wordt uitgekeerd. 29. Jaarlijks, in de maand Januari ot Februari, wordt eene algemeene vergadering der leden gehouden, waarop de boekhou ding en de stand der kas aan de leden wordt overgelegd. Eene commissie, staande de vergadering te kiezen, geeft, na ernstig onderzoek, hiervan openbaar verslag. Bij ontbinding der vereeniging zal de vergadering der leden beslissen op welke wijze de liquidatie door het bestuur zal plaats hebben. 30. Voor de vereeniging wordt domicilie gekozen ten kantore van notaris Hattinga Raven, te Helder, totdat zij haar kantoor zal hebben gevestigd daarna ten haren kantore. Waarvan akte, verleden te Helder, ten kan tore van mij notaris, ten dage in deu hooide dezes gemeld, in tegenwoordigheid van den heer Benjamin Egbertus Cornelius Siegnette, candidaat-notaris, en Jan de Boos, schoen maker, beiden wonende te Helder, als getuigen. De comparanten en de getuigen zijn mij notaris bekend en hebben deze I akte, welke als minuten in bewaring van mij notaris zal verblijven, onmiddellijk na voorlezing met mij notaris onderteekend. (Geteekend)I. Korver, C. de Boer jr., J. Duyvetter, J. Selman, Joh. Dekker, A. Breet Wzn., M. J. Wallast, F. Boon jr., J. van Brederode, P. J. Bierenbroodspot, P. Schagen, J. Graaff, B. E. C. Siegnette, J. de Boos, J. W. Hattinga Raven, notaris. Geregistreerd te Helder, vier en twintig Januari 1800 drie en negentig, deel 31, folio 26 recto, vak 2, vier bladen, geen renvooi. Ontvangen voor recht een gulden twintig cent. De ontvanger, (geteekend) A. Gordon. Blnnenlandsch nieuws. Nederl. Nationale Werklieden- vereeniging „Door orde en spaar zaamheid tot welvaart." De 21ste jaarlijksche algemeene vergadering van bovengenoemde Vereeniging werd, als vorige jaren met het oog op het uitgebreid ledental over drie avonden verdeeld, jl. Dins dag, Donderdag en Zaterdagavond in de keurig versierde zaal van „Tivoli" gehouden. Werd de vergadering op ieder der avon den door een groot aantal leden met hunne vrouwen bijgewoond, de zaal was niet zoo 0 v e rvuld als bij vorige vergaderingen wel het geval was, een gevolg van meer beperkte introductie, met het oog op de goede orde door het bestuur ingesteld. Deze maatregel heeft doel getroffen, want er werd meerdere aandacht aan de werkzaamheden gewijd als dat vroeger, te midden van hinderlijk gegons, wel mogelijk was. De President der Vereeniging opende de vergadering telkens met een woord van wel kom en met te wijzen op de ook in dit jaar weder verkregen goede resultaten, die be- stuurderen en leden aanmoedigen, op den ingeslagen weg voort te gaan. Hoe komt bet toch, vroeg spr., dat ons ledental voort durend zoo sterk vermeerdert, zonder dat daarvoor door ons spectakel wordt gemaakt, zooals andere Vereenigingen dat wel doen Omdat wij, als leden der Vereeniging, bet voordeel onmiddellijk zien en in klinkende munt in handen krijgen, terwijl het voordeel, door zoovele andere Vereenigingen beloofd, eerst in de verre toekomst misschien is te verwachten Met een beroep op de mede werking der leden besloot de President zijn openingsrede. Aan het jaarverslag over 1892, dat hierna door den Secretaris, den heer J. Groeneveld, werd uitgebracht, ontleenen wij de volgende bijzonderheden Het ledental bedroeg op 1 Januari 1892 712 dit vermeerderde in den loop van het jaar met 43 en was dus op 1 Jan. 1S93 tot 735 gestegen. Het hoofdbestuur is thans samengesteld uit de heeren P. H. Bos, Voorzitter, J. Meskes, 2de Voorzitter, J. Groeneveld, Secre taris, J. J. Roukens, 2de Secretaris, C. Won- dergem, Penningmeester, D. de Vries, 2de Penningmeester, H. D. v. d. Laag, M. H. Klerk, J. van Dalen, A. J. Meeuwse, G. Oudijk Jr. en E. de Wijn, leden. Tot leden der Bouwcommissie werden be noemd de heeren M. H. Klerk, J. J. Rou kens, A. J. Meeuwse en J. Meskes, terwijl de heeren H. D. van der Laag, J. van Dalen, G. Oudijk Jr. en E. de Wijn benoemd wer den tot leden der Commissie van Inventaris. De Commissie van toezicht bestaat uit de heeren P. Meijneke, II. Kerkhof, W. Wil- lemse, W. J. Aggenbach, K. Middelkamp en J. B. Berkeljon. Van de afdeeling «Spaar- en Voorschotkas" werd ook nu weder een nuttig gebruik ge maakt. Het aantal deelnemers bedroeg in het afgeloopen jaar 165, benevens 21 kinde ren. Ingebracht werd door de deelnemers f 2956.89 en door de kinderen f 69.98; teruggehaald werd door leden f 226.82, door kinderen f 28.13. Aan verschillende leden zijn voorschotten verleend, ten bedrage van f 2331.50, waarvan werd teruggebracht f 2293.99, De winst, behaald aan rente, boete, enz., bedraagt f 99.70, de uitgaat f 45.10, zoodat er te verdeden bleef f 54.60 of 2 pCt. Deze afdeeling wordt bestuurd door de heeren D. de Vries en A. Rietveld. De afdeeling „Begrafenisfonds", die beheerd wordt door de heeren H. D. van der Laag, P. H. Bos en J. Groeneveld Sr., bewees op nieuw dat zij recht van bestaan heeftde verkregen uitkomsten overtroffen die van alle vorige boekjaren. Het ledental is thans ge stegen tot 3255. Er kwamen in 't geheel 50 sterfgevallen voor, waarvoor eene uitkee- ring van f 1956 en een bedrag van f420.18 voor rouw- en volgkoetsen, lijkkisten enz. werd vereischt. De som van f 4244.65$ ot 59 pCt. der gestorte contributie, kon aan bet einde des jaars aan de leden worden teruggegeven. De reservekas dezer afdeeling, thans bedragende ruim f 6000, zal tot f 10.000 worden opgevoerd. De .afdeeling „Dragersfonds" heeft ook weder goede diensten bewezen. Het ledental, j op 31 Dec. 1891 bedragende 169, vermeer- j derde met 11 en is nu dus 180. De ont- vangsteu bedroegen f 110.57, de uitgaven f 70.95, zoodat er bleef te verdeel en f39.60. De reservekas bedroeg op 1 Jan. jl. f 35.10. De afdeeling wordt bestuurd door de heeren P. H. Bos en A. J. Meeuwse. Het „Kraamvrouwenfonds," waarvan mej. Bos, Mallet en Cornielje het bestuur in han den hebben, telt 61 leden en 31 donateurs. De ontvangsten bedroegen f 292.09, de uit gaven f 270.66, zoodat het saldo was f 21.43. Winkel, Bakldtoüj en Steenkolenhandel heb ben ook dit jaar weder belangrijke voordeelen opgeleverd, wat in het verslag van den pen ningmeester met cijfers nader wordt aange toond. De commissie van beheer over deze afdeelingen bestaat uit de heeren J. J. Rou kens, A. J. Meeuwse, J. van Dalen en J. Meskes. Het zangkoor „Oefening baart Vooruit gang" wordt dank gebracht voor het genoe gen, den leden in het afgeloopen jaar Hoor zijn optreden bereid. De „Bibliotheek" neemt steeds meer in omvang toe. Het aantal boeken vermeer derde met 21 en bedraagt nu 422. Door 103 lezers werd er geregeld gebruik van ge maakt, een bewijs dat de bibliotheek door velen op prijs wordt gesteld. Het verslag van den Penningmeester, den heer C. Wondergem, luidde als volgt I. Administratie der Vereeniging. Ontvangsten 1 Batig slot vorige rekening f 3599.27 Contributie der leden 283S.40 Huur der gebouwen 653. Totaal 8100.67 Uitgaven. Aan onderhoud gebouwen en inventaris373.11 belasting en assurantie 142.42 affossing en rente van geleend kapitaal 703. uitkeering bij ziekte en overlijden, enz. 1120.93 administratie, drukwerk en porto's375.70$ kosten van vergadering 935.19 contrib. Liefd. n. Vermog. 10. Totaal J 3660.35$ Batig slot f 4440.31$ II. Administratie van den winkel. Ontvangsten Van verkochte winkelwaren 39069.20$ Uitgaven Aan inkoop van winkelwaren, 25996.63 het personeel947.40 assurantie en patent 86.33 gasverlichting 107.44 huur van den winkel. 273. administratie en beheer 234.26 Totaal 27645.06 Batig slot 1424.14$ Aanwezige voorraad 4538.31 Totaal 5962.45$ Af loopende schuld 4504.76 Behaalde winst 1457.69$ III. Administratie der bakkerij. Ontvangsten Van verkocht brood. 40703.82 Uitgaven Aan meel, gist, melk, brand stoffen, enz30113.72$ personeel2922.13 gasverlichting u 105.63 assurantie en patent 75.65 administratie, porio's, enz. 288.18$ huur der bakkerij 375. Totaal 33880.62 Batig slot f 6822.70 Aanwezige voorraad 2629.36 Totaal 9452.0) Af: loopende schuld. 5761.84 Behaalde winst J 3690.23 IV. Verkoop van steenkolen Ontvangsten Van verkochte steenkolen 7917.87$ Uitgaven Aan inkoop van steenkolen5366.40 assurantie en palent 24.70 administratie, porto's enz, 47.20 vracht en losloon 1405.05 kosten van verkoop 311.27$ Totaal 7154.62$ Behaalde winst 763.2 V. Levering van schoenwerk. Door den heer A. Visser geleverd f 1479.8 Winst ad. 6 pCt. 7S.78 Door den heer A. Adriaanse geleverd2870.59 Winst ad 6 pCt. 172.5 3 Door den heer C. de Cock geleverd707.73 Winst ad 6 pCt. 42.46 De gebeele omzet hseft bedragen /S2748.52 De totale winst bedraagt 6204.64 Nadat deze verslagen waren uitgebracht, werd door een der leden van de Commissie van toezicht medegedeeld, dat de admini stratie der Vereeniging geregeld door die Commissie is nagezien en in orde be vonden. Namens de Commissie werd aan het Bestuur en aan den Voorzitter in het bijzonder, dank gebracht voor het richtig beheer. Door den President werd nu bekend ge maakt, dat bij de onlangs gehouden verkie zing zijn herbenoemd tot leden van het Hoofdbestuur de heeren J. Groeneveld, D. de Vries, J. van Dalen en A. J. Meeuwsen en tot leden der Commissie vau toezicht de heeren P. Meijneke en H. Kerkhof. In deze herbenoeming van alle aftredenden ziet Voorzitter het bewijs, dat de groote meer derheid der leden instemt met de wijze, waarop de Vereeniging wordt bestuurd en zich niet vereenigt met de zienswijze van iemand die zich „Veritas" teekent en lid der Vereeniging noemt, die onlangs in een in gezonden stuk iu deze couraut tegen de wijze van bestuur verschillende grieven inbracht. Na de voorlezing van bedoeld stuk (zie ons nummer van 1 Febr. jl.) zeide de Voorzitter het te betreuren, {dab de inzender den moed heeft gemist zijn naam onder het stuk te plaatsen, want op een gefiugeerden naam wordt weinig acht geslagen. Z. i. zal „Veritas" wel door den uitslag der stemming teleurgesteld zijn. Na de grieven van den onbekenden „Veritas" achtereenvolgens te hebben weerlegd, besloot spr. met den leden zijn dank te betuigen voor 't in het Bestuur gestelde vertrouwen en met hen aan te sporen er naar te streven de Vereeniging langs wettelijken en ordelijken weg steeds meer tot bloei te doen komen. In de vergadering van jl. Donderdag werd nog het woord gevoerd door den heer G. E. Bron, die, met de heeren J. G. R. Vos en B. L. Vries als vertegenwoordiger der „Maat schappij tot Nut van 't Algemeen" aanwezig, zijne instemming betuigde met het streven der Vereeniging en den wensch uitsprak, dat zij voortdurend in bloei moge toenemen, waaraan hij niet twijfelde, wanneer Bestuur en leden, zij het dan tegen den wensch van iemand die zich ten onrechte „Veritas' noemt, op den ingeslagen weg, die doeltref fend is gebleken, blijven voortgaan. Het verder deel der samenkomst was aan „pretmakeu" gewijd. Door de leden van het Zangkoor „Oefening baart Vooruitgang" werd een zestal zangnummers ten gehoore gebracht, terwijl ten slotte het kluchtspel „Parade op het Havenplein" werd opgevoerd, dat den aanwezigen veel genoegen verschafte. Zeer goede muziek-uitvocringen wisselden de verschillende werkzaamheden af. Anna Paulowna, 13 Febr. De po gingen, om alhier een muziekkorps op te richten, worden nog niet opgegeven. Dit blijkt althans uit een uitnoodiging, die verschillende ingezetenen ontvingen om a. s. Donderdag een vergadering bij te wonen inVeerburg, waar tegelijker tijd, voor een geringe entrée, strijkmuziek ten gehoore zal worden gebracht door 4 stafmuzikanten der Marine. Bedoelde heeren hebben het voornemen, te dezer plaatse vooreerst een strijk-orkest samen te stellen en de leiding daarvan op zich te nemen. Vermoedelijk zal deze poging beter kans van slagen hebben dan die tot oprichting van een tanfare-korps. Immers hetisgoed- kooper en in onze buurt worden verschei dene personen gevonden, die reeds de vioolmuziek beoefenen. We zullen er het beste van hopen. Aartswoud. Alhier wordt aan de arme schoolgaande kinderen 4 middagen per week warme spijs verstrekt door de Diaconie der Ned. Hervormde gemeente. Obdam. Bij de op 9 dezer gehou den herstemming Yoor een lid van den raad werden 90 stemmen uitgebracht. Ge kozen werd de heer P. Biersteker met 46 stemmen, terwijl op den heer S. Schilder 44 stemmen werden uitgebracht. Spanbroek. Dat op het gebied der poli tiek hier en te Opmeer weinig leven is, blijkt wel uit het feit, dat van de 68 leden der afdeeling Hoogwoud en omstreken van de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Enkhuizen er slechts 5 in eerstgenoemde en 3 in laatstgenoemde plaats zijn. Marine en Leger. Het op 's Rijkswerf te Amsterdam in aanbouw te brengen pantserschip type A zal van staal worden gebouwd en krijgt een ramsteven en pantsergordel, benevens pantserdek. De grootste lengten van het schip zijn 86.20 M. Lengte tusschen lood lijnen 81.60 M. Wijdte op buitenkantspanten 14.30 M. Holte van o.k. vrangplaat tot rechte lijn bovendek 8.20 M. Rondte van den balk op G. S. 0.22 M. De waterver plaatsing met 250 ton kolen, geheel uitge rust, zal bij een diepgang van hoogstens 5.10 M. 3400 moeten bedragen. Hr. Ms. stoomschoener „Zeehond", com mandant de kapt. luit. ter zee H. O. Feith, is jl. Vrijdag aan 's Rijkswerf alhier op genomen, tot het ondergaan van belang rijke vertimmeringen, aldus meldt het „Hbld." Wij merken hierbij op dat de „Zeehond" pas in dienst is, dus een nieuw schip. Mo raal overbodig De bemanning van het in aanbouw zijnde pantserdektorenschip „Koningin Wilhel- mina" is vastgesteld als volgtde état-ma- jor zal bestaan uit: commandant, 8 offi cieren, 5 adelborsten en r adj. administra teur; verder: 160 onderofficieren en min dere schepelingen, 1 sergeant der mariniers en 42 mariniersmachinekamerpersoneel 6 a 8 leerlingen en 32 vuurstokers. De kapt. Perk, comm. der pantserfort- comp. van het 4de reg. vest-art. alhier, wordt belast met het bevel over de op te richten pantserfort-compagnie voor het fort op Pampus. Bij het korps pontonniers te Dordrecht moeten van de lichting 1S93 zooveel mo gelijk schippers, visschers en zeevarenden en bij het korpt torpedisten te Brielle bij voorkeur varensgezellen, schippers en vis schers, herkomstig van hier, Hellevoet en Willemstad, worden ingedeeld. De dirig. off. van gez. bij de zeemacht dr. W. Schutte, geplaatst bij het Marine- Hospitaal alhier, die den 2in dezer op non- act. wordt gesteld, is bestemd in den loop der volgende maand naar O.-I. te vertrek ken, ten einde aldaar op te treden als chef van den geneeskundigen dienst, ter vervan ging van den dirig. ofl. Tan gez ie kl. J. O. Harthoorn, die wegens langdurig ver blijf repatrieert. Naar men verneemt zal een der luits. ter zee iste kl., gedetacheerd bij den marine- torpedodienst alhier, worden aangewezen tot het geven van onderricht in het torpedo wezen aan de adelborsten van het Koninkl. Instituut voor de Marine. Hr. Ms. schroefstoomschip „Bonaire" kwam jl. Zaterdag in de haven alhier, tot aanvulling van den kolenvoorraad. Deze bo den zal spoedig weder naar de Noordzee ver trekken ter uitoefening van politietoezicht op de visscherij. Op 's Rijkswerf te Amsterdam is aan den voorslager M. De Koning en den scheepmaker C. Hendrikse de gouden med. en aan de scheepstimmerlieden D. Timman en F. H. Willemsen, scheepmakers J. Vau Gulik en J. J. Zwartjes, modelmaker L. C. Van Breen, voorslager J. J. Van Akkeren en bankwerker H. J. Van Hilst, de zilveren medaille met daarbij behoorend brevet en lint, resp. voor 36 en 24 jaar eerlijken en trouwen dienst toegekend. De kapitein voor het materieel L. C. Dijxhoorn, van het 4de vesting-artillerie alhier, is bestemd om als commandant op te treden der ne (Pantserfort) compagnie ter vervanging van den kapitein M. J. Perk. De Minister van Marine heeft bepaald, dat de oorlogsbodems, voorzien van een electrisch zoeklicht voor zoover daaraan geen seininrichting is verbonden, van zulk een inrichting moeten worden voorzien. Op 's Rijkswerf alhier is uitgereikt de gouden medaille en f 100 belooning aan den scheepstimmerman G. J. Schade en aan den magazijnwerkman H. J. Bekker, 140 heen, die uit het Operagebouw kwam toesnellen. De agent zag een man liggen en boog zich over hem heen. Toen zette hij zijn fluitje aan den mond. Van alle zijden snelden agenten toe, uit de naburige huizen kwamen de bewoners verschrikt en nieuwsgierig aangesneld. „Wat is dat, een moord?" „Ja, help mij hem opnemen, ik weet niet wie het is. De moordenaar is in de richting van het Smidswater gevlucht, gaan jelui hem na, spoedig!" Een inspecteur was dadelijk ter plaatse en gat de noodige bevelen, terwijl men Van Strien bewusteloos in de Opera droeg en een rijtuig bestelde, om den commissaris te gaan inlichten. XXVII. Hardijk schoot met een snelheid, waartoe men den daar straks sloffend voortslenterenden vagebond niet in staat zou hebben geacht, voort, rechtsaf het korte Voorhout in, toen hij op de hoogte van het gouvernementsgebouw opeens aarzelde. Hij vreesde de wacht aan de Boschbrug, waarop hij nu recht toeliep. Snel besloten keerde hij links en vloog het Smidswater op. De agent, die Albert te hulp snelde, had dit juist nog gezien. In een oogenblik was het geheele terreia omgeven door 141 politie-agenten, die hem zochten op te vangen. Maar dit had Hardijk voorzien en vandaar dat hij andermaal weifelde, toen hij tot de Kanonstraat genaderd was. Hij was juist van plan die straat in te vliegen, toen hij het fluitje van de tram hoorde, die van de andere zijde die straat inkwam. Niemand mocht hem zien, dat begreep hij bij instinct en snel zich op den grond werpend, maakte hij zich tusschen de kanonnen, die voor de kanongieterij lagen, onzichtbaar. De tram ging stapvoets voorbij, toen nam het paard weer den draf aan. Maar dat duurde niet lang, want voor het Operagebouw had zich eene menigte menschen verzameld en de koetsier was wel gedwongen zijn paard stapvoets te laten gaan, ja, het eindelijk stil te doen staan. Een opge wonden menigte omringde den tram en de verbaasde pas sagiers vernamen met ontzetting wat er gebeurd was. De agenten ondervroegen de reizigers en het personeel, maar niemand had een kerel, zooals de agent beschreven had, gezien. In dat oogenblik, dat Hardijk daar tusschen de kanonnen lag uitgestrekt op den doorweekten grond, wachtend tot de tram voorbij zou zijn, schoot hem eene reddende gedachte te binnen en nauwelijks was de tram om den hoek ver dwenen, of hij stond op. Als een schim gleed hij de straat over, liet zich op een schuit in de gracht zakken en keek rond. In de verte hoorde hij schreden, dat kon een agent zijn en het werd tijd zich te verbergen. Zonder langer te weifelen, liep hij over de schuit, liet zich zachtjes in het water zakken en stapte, er tot aan denhals bijna inloopend, langs den kaaimuur voort, tot hij de opening had bereikt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2