NEDERLAND. dus langzaam en had zes weken noodig om de kuststreek van Elpapoeti op kaart te brengen. Toen ik hiermede klaar was, besloot ik het binnenland in te gaan, om het land tusschen het gebergte en de zuidkust op te nemen en dan, de zuidelijke helling van het gebergte volgende, te traohten op deze wijze de westelijke nederzetting Taroeno te be reiken. Op een bepaalden dag zou mijn heer Vermeulen mij aan den voet van het gebergte ontmoeten, om dan geza menlijk naar Taroeno te gaan hij had dan gelegenheid het hem toevertrouwde gedeelte van Ceram beter te leeren kennen, dan tot nog toe op zijne reizen over zee naar Teloeti en Taroeno. Op den bepaalden dag bereikte ik den voet van een ongeveer 400 meter hoogen berg, welke zich geheel alleen in de vlakte verhief, door een vrij breed deel van de zich noordelijk uitstrekkende berg- kam gescheiden. Deze eenzame berg, door de inlanders Goenong (berg) Wa- taloes genoemd, heeft den vorm van een suikerbrood en loopt stijl naar boven, slechts op weinige plaatsen begroeid hier zou ik Vermeulen ontmoeten. Ik deed nog een poging om den suiker- broodvormigen kegel te beklimmen, maar ik kwam niet ver, daar de helling te stijl en te glad was het was onmo gelijk den top te bereiken, hetgeen ook bevestigd werd door eenige Alfoeren. die in enkele hutten aan den voet van den Wataloes woonden. Op den avond van denzelfden dag kwam ook mijnheer Vermeulen met zijn bediende en eenige koelies aan, zoodat wij, na den nacht in de open lucht te hebben doorgebracht, den volgenden morgen met zonsopgang onze reis in westelijke richting konden aanvangen. Het was een buitengewoon vermoeienden tocht langs de berghelling, waar geen spoor van een gebaanden weg te vinden was, terwijl het ondoordringbare kreu pelhout ons dikwijls noodzaakte omwegen te maken of op de vlakte te gaan loopen. Zelfs wanneer wij vrii goeden bodem onder ons hadden, konden wij slechts langzaam vorderen, daar ik de zuidelijke berghelling en de daarvoor liggende vlakte moest schetsen, hetwelk zeer ophoudt, al geschiedt het nog zoo vluch tig. Daarbij kwam nog de vreeselijke hitte, welke ons dwong, vooral om de paarden, van tien uur 's morgens tot drie uur 's namiddags in een schaduw rijk boschje te laten rusten: om zes uur viel de nacht in, welke eerst later door de maan verhelderd werd, zoodat wij bijtijds een plekje moesten opzoeken, waar wij ons bivak konden opslaan. Daar wij echter voor een goeden voor raad vruchten, wijn en cognac hadden gezorgd, brachten wij onzen avond vrij genoegelijk aan het opflikkerende leger- vuur .door het eenige waarvan wij Veel last hadden, waren de muskieten en andere insecten. Vijf dagen na ons vertrek van de Goenong \Vatal0e3bereikten wij 'savonds den linkeroever van eene rivier, welke haar oorsprong had in een diepen af grond in het gebergte en zuidwaarts door de vlakte liep. Niet ver van den ingang van dezen duisteren, door hooge rotswanden omgeven afgrond, vonden wij tusschen eenige groote rotsblokken eene geschikte plaats om te legeren. Terwijl Sidin met de inboorlingen bezig was onzen maaltijd gereed te maken, begaf ik mij met Vermeulen naar den oever der rivier, welke een hoogst schilderachtigen aanblik bood. Over de geheele bedding der rivier lagen groote en kleine rotsblokken verspreid, waar over en waartusschen het stroomende water zich schuimend een weg baande, terwijl zich onmiddellijk aan den ingang van den afgrond een rotsachtige klip verhief, waarover het water zich ver scheidene voeten diep naar beneden stortte, een kleine waterval vormende. HELDER, 18 Februari. Öfflciëele berichten uit de uStaatscourant". Bij Kon. besluit zijn 1. bevorderd, tot oft.-mach. iste kl. bij 's Rijks stoomvaart dienst, de off.-mach. 2 de kl. J. L. Ver meer; 2. benoemd, tol off.-mach. 2de kl. bij 's Rijks stoomvaartdienst, de mach. iste kl. v. c. J. Smit en N. H. Klaassen. Blijkens bij het Dep. van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. schroefstoom- schip iste kl. „De Ruyter", onder bevel van den kapt. ter zee D. G. Brand, den 15 dezer van Curafao vertrokken voor de terugreis naar Nederland. Aan boord was alles wel. Bij beschikking van den minister van Marine is de adelb. 2de kl. bij het Kon. Instituut voor de Marine, jhr. J. D. Van Nispen, met 21 Febr. a. s., op zijn ver zoek, wegens lichaamsgebreken, eervol ont slagen. Bij Kon. besluit is met' 1 Maart a. s. benoemd tot commandant van het instruc tie-bataljon, de majoor P. R. Goudschaal, van het ie reg. inf. De Minister van Financien brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Maart 1893, op nader tijd, te Arnhem, een ver gelijkend examen zal gehouden worden voor 50 plaatsen als commies 4de kl. der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, op een belooning van f 480's jaars. Voor deze betrekking kunnen alleen in aanmerking komen zij, die een gezond lichaamsgestel hebben, ongehuwd en niet beneden 23 noch boven 28 jaar oud zijn. De hoogste leeftijd is voor gepasporteerde onderofficieren, die minstens 12 jaren mili tairen dienst hebben, 34 jaar, en voor ge pasporteerde onderofficieren of andere mi litairen, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, 30 jaar. Het examen loopt over lezen en schrij ven, de vier hoofdregels der rekenkunde mei geheele getallen en tiendeelige breuken en het stelsel van maten en gewichten. De verzoekschrilten om toelating tot voor schreven examen moeten uiterlijk voor 1 Maart a. s. bij het Depart. van* Financiën zijn ingekomen en kunnen worden inge zonden door tusschenkomst van de contro leurs der directe belastingen, iavoerrechten en accijnzen, bij wie ook nadere inlich tingen te bekomen zijn omtrent de verdere vereischten en de stukken, welke bij de verzoekschriften moeten worden overgelegd. De minister van Marine, de heer Jansen, biedt ziin ambtgenooten en eenige auto riteiten den 23sten dezer een gastmaal aan in het Hótel des Indes. Rienzi (Van Kol) sprak jl.Woensdag in het Park te Amsterdam over privaat bezit. Na afloop had er weer een straatbetoo- ging plaats en werd er gezongen. Hier en daar werd de menigte door de politie uiteengedreven en maakte zij daarbij ge bruik van sabel en stok. Tegen elf uur was de betooging afge- loopen en keerde de rust terug. Het hoofdbestuur van den „Ned. Vrouwenbond ter verhooging van hetZed. Bewustzijn", heeft zich gewend tot den Mi nister van Koloniën, met verzoek, dat de noodige maatregelen genomen worden om te voorkomen dat de Nederlandsche amb tenaren, vooral in de meer afgelegen ge deelten onzer O.-I. bezittingen, zich schul dig maken aan misbruik hunner macht ten nadeele van de inlandsche vrouwen en vooral der meisjes, gelijk o. a. bleek uit een artikel, getiteld„Minahassatoestan- den", onlangs geplaatst in de „N. Rott. Ct." Binnenlandsch nieuws. Texel. Twee mosselschippers van hier, die met hun vaartuigjes naar een mosselbank waren gevaren en de vangst te Harlingen zouden ontschepen, zijn vier uren door het ijs opgehouden geworden. Toen zij Harlingen hadden bereikt, zagen de visschers geen kans om de terugreis weer te aanvaarden. Anna Paulowna, 17 Febr. „Senv pre Crescendo", van Helder, alhier. Gisterenavond had in Veerburg de aange kondigde muziekuitvoering plaats van eenige leden van dit gezelschap, onder directie van den heer Koek. Voor den aanvang deelde de heer Koek mede, dat het doel was, alhier een muziek korps op te richten, en dat hij met zijn gezelschap daartoe hier was. Alvorens de besprekingen te beginnen, zou hij laten hooren, wat zelfs een klein gezelschap van 5 personen op muzikaal gebied vermag. Achtereenvolgens werden nu verschil lende nummers strijkmuziek ten gehoore gebracht, hetgeen den aanwezigen inder daad veel genot verschafte. De leden van „S. C." bewezen, dat zij met vrucht de schoone kunst der muziek beoefenden, en jammer was het dan ook, dat niet meer kunstminnende ingezetenen gisterenavond den tocht naar Veerburg hebben gemaakt. De gelegenheid toch om waarlijk goede muziek hier te hooren, ontbreekt bijna geheel. Na de uitvoering nam de heer Van Wijk de leiding der vergadering op zich. Hij wees op de welwillendheid der Heldersche heeren, die belangeloos zich bereid ver klaarden, de leiding van het korps op zich te nemen, en sprak daarna een opwek kend woord om de pogingen tot oprich ting van een Muziekgezelschap te steunen, waarna hij de namen verzocht van hen, die als werkend lid wilden toetreden. Een 9-tal jongelui meldden zich daartoe aan. Daar echter voor alle zaken geld noodig is, gaf de heer Van Wijk in overweging, tevens een lijst te doen circuleeren ter ver krijging van kunstlievende leden, tegen eene contributie van f 1 per jaar. Daar dit voorstel geen tegenspraak ondervond, circuleerde tijdens de vergadering reeds een lijstje, waarop onderscheidene personen teekenden. De heer Van Wijk was tevre den met dit succes en twijfelde niet of de Vereeniging zou tot stand komen. Hij dankte daarop in de eerste plaats den heer Koek, die zich belangeloos bereid verklaar de, om voorloopig het onderwijs in de viool muziek op zich te nemenverder dankte hij den heer ter Hall, die zich insgelijks eventueel beschikbaar stelde voor het aan- leeren van blaasmuziek, en vervolgens bracht hij het geheele gezelschap den har- telijken dank van de vergadering, voor de schoone muziek, die zij hadden laten hooren. Ter. slotte riep hij den steun van allen in, om deze zaak te bevorderen. Ook wij doen dit gaarne, en wij ver trouwen dan ook, dat er voor de beoefe ning eener schoone kunst, die den mensch ontwikkelt, beschaaft en veredelt, ruim schoots personen in onze gemeente zullen gevonden worden, die haar met eene kleine bijdrage steunenDan eerst is de toe komst verzekerd. Moge het weldra blijken, dat onze gemeente eene vereeniging meer heeft, op welke zij eenmaal trotsch moge zijn Wieringerwaard. De kaasfabriek, waarvan de verkoop op 15 dezer plaats had, is met de bijgebouwen en arbeiderswoningen aangekocht door een veertiental in de gemeente wonende landbouwers voor onge veer f 500. Schagen. Een negentien tal jonge lieden, die in verschillende gemeenten aan de vrijwillige oefeningen in den wapen handel hebben deelgenomen, legden Don derdag jl. voor de militaire Commissie te Alkmaar examen af, ter verkrijging van den graad van korporaal, benevens het voorrecht van 5 maanden actieven dienst. Aan de vereischten voldeden P. Denijs en G. Honijk, beiden van hier. Wel een bewijs, dat hel onderwijs van den onder- officier-instructeur de Hosson de noodige vruchten heeft gedragen. Schagen. - Mr. W. van der Kaaij, lid der Tweede Kamer, zal hier Vrijdag 24 dezer eene politieke lezing houden. Onderwerp: „Uitbreiding van Staatsbe moeiingen". Abbekerk. Sedert tal van jaren wordt hier en op eenige andere plaatsen in die buurt vanwege de Hervormde kerk tegen matigen prijs een stukje bouwland verhuurd aan ieder, die dat voor eigen gebruik wenscht te bewerken. Aldus is menigeen in de gelegenheid, voor enkele guldens per jaar, zelf telen wat hij voor zijn levenson derhoud behoeft, terwijl bovendien, naar het oordeel va:: deskundigen, op deze wijze de grond met meer zorg wordt behandeld dan bij verpachting in groote perceelen het geval kan wezen. Alkmaar. Op last van den M. v. O. moet door het Rijk met de Alkmaar- sche waterleiding-maatschappij een contract worden gesloten voor de levering van duinwater aan de hier op te richten Cadettenschool. Marina en Leger. De luit. ter zee iste kl. J. M. Noorduijn is jl. Donderdag als off. van politie gede tacheerd bij 's Rijks te Amsterdam, ter vervanging van den luit. ter zee iste kl. W. A. Palm, die als iste off. geplaatst is aan boord Hr. Ms. instructie-korvet „Nau tilus", en aldaar den luit. ter zee iste kl. J. H. Strootman vervangt, die op non-activ. is gesteld. Uit goede bron verneemt „de Telegr." dat de reorganisatie van het korps mariniers zoo goed als zeker is. De kapt. H. G. van Tarel, van het 4de reg. inf. te Haarlem, wordt belast met het commando over een cadetten-compag nie bij de Cadettenschool te Alkmaar. De ingenieur 2de kl. J. T. 't Hooft, wordt belast met het toezicht over den bouw van het oorlogsschip, dat te Vlissingen zal wor den vervaardigd en de ing. iste kl. F. S. C. M. Wijs over dat, hetwelk te Feijenoord zal worden aangebouwd. Naar het „Vad." verneemt, heeft gisteren aan het Departement van Marine de on- derhandsche inschrijving plaats gehad voor de levering der machines van het gepant serd stoomschip type A, dat op 's Rijks werf te Amsterdam zal worden aangebouwd. De laagste inschrijving was die van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. In de pantserkoepelforten zal men, even als aan boord der oorlogsschepen, de manschappen laten slapen in kooien, in plaats van de bij de militairen in gebruik zijnde ijzeren kribben, waardoor veel plaats ruimte wordt uitgewonnen. Landbouw en Veeteelt. Uitvoer van vee. Door den heer W. D. J. van Meeteren Brouwer, candidaat- notaris te 's Gravenhage, is een adres aan H. M. de Koningin-Regentes gezfmcten, waarin hij aandacht vestigt op den achter uitgang van de landbouwers in Overijssel. Hij schrijft dien voornamelijk toe aan de sluiting der Duitsche grenzen voor den in voer van levend vee. Adressant acht die sluiting niet voldoende gemotiveerd, want hoewel gevallen van mond- en klauwzeer in die provincie voor kwamen, o. a. op de veemarkt te Zwolle, erkennen toch alle Duitsche bladen, dat reeds lang te voren de ziekte in Duitsch- land voorkwam. Daarom roept adressant „de persoonlijke tusschenkomst" in van H. M. de Regentes, om de Duitsche grenzen weer voor ons vee geopend te krijgen. Kerknieuws. Naar aanleiding van de woorden uit Hand. 20; 32 nam Ds. Makkenzie, predi kant bij de Vrije Gemeente onder 't Kruis te Enkhuizen, afscheid van die gemeente, bij zijn vertrek naar Dirksland. Rechtszaken. Voor de arrondissements-Rechtbank te Alkmaar is behandeld de zaak tegen den heer R., lid van het tooneelgezelschap de Vos en v. Korlaar te Rotterdam. Beklaagde, die in het hotel „Den Toom" logeerde, is, des nachts, ten gevolge van een in de conver satie-zaal ontstane twist, doorpolitie-agenten uit het hotel verwijderd en naar het politie bureau gebracht, waar bij 's nachts moest verblijven. De officier van justitie nam aan, dat door beklaagde artikel 13S Wet boek van Strafrecht was overtreden en eischte wegens huisvredebreuk twee maan den gevangenisstraf. Mr. van Raalte, advo caat te Rotterdam, meende, dat geen ver oordeeling zou kunnen volgen. Beklaagde, die een kamer gehuurd had, daarvan reeds gebruik gemaakt had en de huur betaald, had, volgens pleiter, recht om in de conver satie-zaal te vertoeven, omdat het verblijf in de zaal tot de rechten behoort, welke ieder logeergast verkrijgt bij het huren van een kamer in een hotel; had hij dat recht niet, dan was zijne opvatting eene zeer begrijpelijke dwaling, aangezien de Alk- maarsche rechtbank in dit gevoelen bij hare beschikking in raadkamer gedeeld had. De uitspraak is bepaald op 22 Febr. a.s. Buitenland. Frankrijk. In een brief aan Dru- mont, den redacteur van de „Libre Pa- role", zegt Delahaye, dat de Panama-zaak nog niet afgeloopen is. Als op grond van het telegram van de Reinach aan Comelius Herz„De regeering weet alles", twee of drie ministers en zelfs den president der Republiek ondervraagd worden, doch zwe ren dat de omkooperijen hun onbekend waren, zou Charles de Lesseps onthullin gen kunnen doen, die de geheele wereld verbaasd zouden doen staan. Bulgarije. Vorst Ferdinand is door eene zware verkoudheid aangetast. Hij zal verscheidene dagen zijne kamer moeten houden. Spanje. In de mijn te Mazarron (prov. Murcia) zijn 25 arbeiders door mijngas gestikt. Egypte. De Correspondent te Cairo van de „Daily News" is van oordeel, dat zonder het ernstige van den tegenwoordigen toestand van Fgypte te overdrijven, men zich t och niet ontvienzen mag, dat de 148 bedroefde ouders zich bevonden. //Neen," zeide hij op een vraag van mevrouw, /daat haar gerust begaan, laat haar stil zitten, dat zal haar misschien goed doen. Hare kalmte is te sterk, te onnatuurlijk, ik zou liever zien dat zij tot schreien kwam. Maar maakt licht op de kamer en zorg dat ge bij de hand zijt. Men moet in zulke gevallen ten allen tijde voorbereid zijn." Toen mevrouw een oogenblik later licht op stak, zat Louise nog op dezelfde plaats en in dezelfde houding. Het was alsof zij de koude, verstijfde hand Yan den doode tus schen de hare wilde verwarmen, alsof zij door de kracht van hare blikken hem tot het leven wilde terugroepen. Toen vader en moeder haar naderden, toen de laatste haar liefkozend over het haar streek, scheen het alsof de betoovering verbroken werd. Zij stond op, omhelsde hare moeder en liet een oogenblik het moede hoofd op haren schouder rustentoen kuste zij ook haar vader, maar gaf hem te kennen dat zij nog alleen wilde zijn. Langzamerhand werd alles stil in huisgeen piepen of knarsen van deuren op de gangen, geen fluisterende stem men meer in de aangrenzende kamers. Louise hief het hoofd op en luisterde toen stond zij op, opende eene lade in de linnenkast, nam er een klein fleschje uit, ledigde dat in een glas water en dronk het glas ledig. Geen aandoening, geen spoor van aarzeling was bij haar merkbaar toen zij dit deed. En toch dronk zij met die teug water den dood. Een droeve glimlach plooide even hare lippen, toen zij het neerzette. Daarna ontkleedde zij zich, als om zich te slapen te leggen en schreef een paar regels aan hare ouders. 149 Toen legde zij zich voorzichtig, behoedzaam alsof zij hem vreesde te storen, naast Albert neer, met haar hoofd op zijn kussen, hare wang tegen den zijne en zijne koude handen tusschen de haren. Stil en rustig als een bruid op het doodsbed lag zij daar in haar wit kleed. Slechts toen een slaperig gevoel haar begon te overweldigen, wendde zij het hoofd naar Albert en fluisterde //Ik kom, Albert, ik kom." Toen richtte zij zich halverwege op, nam nog eenmaal zijn hoofd tusschen de handen en kuste hem op de lippen en de oogendaarna schoof zij haar arm onder hem heen, zoodat zijn hoofd in haar arm kwam te liggen en schoof dicht, heel dicht tegen hem aan. Enkele minuten later was zij met een gelukkige glim lach om den mond voor eeuwig ingeslapen. Zij hadden elkaar te lief.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2