zaken werkelijk een onrustbarend karakter krijgen. De partij, die den Engelschen vij andig is, belet alle hervormingen. Noord-Amerika. President Harri- son heeft den Senaat eene boodschap ge zonden betredende Hawaï, tegelijk met het tractaat van de annexatie der Saud- wichs-eilanden onder de voorloopige regee ring. De boodschap, die de aanneming van het tractaat aanbeveelt, is door den Senaat onmiddellijk in behandeling ge nomen. Dahomey. Generaal Dodds heeft vier agenten van buitenlandsche huizen (drie Duïtschers en een Zwitser) uit Why- dah verbannen, omdat zij, blijkens hun boeken, van Febr. 1891 tot Mei 1892 aan Behanzin zes Kruppkanonnen, viermitrail- leuses, 2330 geweren, 1000 granaten en 600.000 patronen hadden geleverd, en wel tegen betaling in slaven, die door de booten der Woermanlijn naar Kameroun zijn ver voerd. De banden voor het tweede deel van den roman „EVA" liggen aan ons Bureel gereed en kunnen worden afge haald tegen betaling van 25 Cent. Gemengd nieuws- Het schijnt, dat in den laatsten storm een schip met man en muis in de Buiten gronden van Terschelling is vergaan. De Noordsvaarder lag jl. Donderdag en heden vol met goederen, afkomstig van een ver brijzeld schip. Tusschen wrakstukken groot en klein zag men de deelen van een scheeps- boot en onder die stukken een scheepbord waarop „Vursten of Mandal" gelezen kan worden. Te oordeelen naar den vorm der boot en dezen naam is alles afkomstig van een Noorsch schip met hout, want er werden ook schroten tusschen het wrak hout gevonden. Van de bemanning is niets bekend; niemand kon hier overigens door den dikken mist of regen iets van zoodanig ongeluk bemerken. Jl. Woensdagmorgen is te Bergen hel huis verbrand van en bewoond door Joseph van der Steen. Alleen een bed, een klok en eenig goud zijn gered kunnen worden. Huis en inboedel waren verzekerd. Jl. Donderdag had te IJmuiden een stoker het ongeluk van een wagen van een zandtrein te vallen en door den daarop- volgenden wagen te worden overreden, tengevolge waarvan het linkerbeen onder de knie is gebroken. Nadat het eerste verband was gelegd, is de man naar het St. Elisabeth's-gasthuis te Haarlem over gebracht. De vischschuiten U. K 299 en T. X. 174 zijn jl. Donderdag in het Kaap- en Molengat met elkander in aanzeilir.g geweest. Eerstgenoemd vaartuig is alhier met vrij belangrijke schade binnengekomen om te repareeren. Het stoomschip „Olga" ontdekte op een moeilijken tocht door het Kattegat een Zweedschen schoener, die sedert drie weken in het ijs beklemd zat. De beman ning was den hongerdood nabij, maar weigerde het schip te verlaten. De „Olga" heefl daarop den schoener van levensmid delen voorzien. Jl. Maandagmorgen overkwam de post- kar van Rustenburg naar Purmerend bij de tol in laatstgenoemde gemeente een onge luk. Het paard schrikte voor het een of ander, maakte eene zijwaartsche beweging, waar door de kar tegen een paal stiet en om viel. Het dier ging op hol met tuig en gebroken spoorstok achter zich en werd in de Rijp op het Oosteinde gegrepen door een paar personen, die ter Punnerender markt gingen. De postillon bezeerde zich aan den schouder, terwijl het paard aan een der achterpooten en aan de borst gewond werd. jEen jongen van 5 jaar, die aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage in het gras speelde, werd door een groote waterrat aangevallen en in 't gezicht gebeten. In het politiewachthuis verbond men den doo- delijk verschrikten knaap. Te Berlijn is overleden de bekende ingenieur Charles T. Liernur, die zijn naam heeft gegeven aan het afvoerstelsel, waar aan hij een groot deel van zijn leven heeft gewijd. In het ijs. Het Ned. s.a. „Bore- nice" vertrok den lln Jan. van Reval naar Arasterdam, doch bleef des avonds voor Reval in het ijs zitten tot den 13n, toen het ge lukte in het vaarwater van den ijsbrelcer „Meteor" met nogjeen ander schip, de „Alice", te komen, waardoor zij tot 3£ mijl van Re val avanceerden, waar zij beiden van den 15n tot den 20n Jan. bleven zitten. Toen stak er een hevige Noordwestelijke storm op, waardoor het ijs werd stukgeslagen en zij voorwaarts kouden komen, zoodat beide stoomschepen des avonds te Baltishport biunen liepen, waar de kolenvoorraad werd aange vuld. De „Berenice" vertrok des anderen daags alleen naar zee, doch werd des namiddugs door in het zware ijs te stoomen lek, het geen met spek werd dichtgemaakt, waarna het de reis heeft voortgezet en den 23n Goth- land passeerde. Deu 24 Jan. werd weder veel zwaar ijs aangetroffen en bleef het s.s. den 25n in het ijs vastzitten. Men versterkte zooveel mogelijk den boeg van binnen, om beter tegen den druk van het ijs bestand te zijn. Des avonds kon men voorwaarts komen en den 25n Jan. was de „Berenice" bij Bornholm, waar men het ijs zoo opeenge pakt vond, dat aan doorkomen niet te denken viel. Den 27n trachtte men te Ronne binnen te loopen, doch was deze haven door ijs ge heel ingesloten, weshalve men ko^rs zette naar Swinemunde, voor welke haven de „Berenice" 30 Jan. arriveerde, doch was het binnenkomen zonder ijsbreken niet mogelijk. Den 3ln ging de gezagvoerder aan land om proviand te halen en om inlichting betref- felftle het ijs in de naburige harens. Dewijl aan binnenkomen te Swinemunde niet te denken viel, besloot de gezagvoerder den 2n Febr. te Neufahrwasser binnen te loopen en wns men den 3n Febr. des avonds op drie j mijlen afstand van Neufahrwasser gekomen, i doch bevond, dat ook daar de haven door j ijs was ingesloten. Derhalve koerste dc „Be- naar Pillau, doch ook daar was alles dicht- gevroren, weshalve besloten werd weder naar Neufahrwasser te koersen, doch geraakte het s.s. op 3 mijlen van Neufahrwasser in bet ijs vast en werd met het ijs langzaam naar het Z. O. gedreven. Den 6n kwam de „Be renice" weder los, doch kon het sterke ijs niet doorbreken. Dewijl men den 7n het struud zeer nabij was gedreven en de „Bere nice" groot gevaar liep van te stranden, werd besloten met volle kracht op het ijs in te stoomen, hetgeen met goed gevolg ge beurde, waardoor het stoomschip des avonds de haven van Neufahrwasser bereikte, na 21 dagen van Reval in de Oostzee tusschen het ijs te hebben doorgewerkt. De „Berenice" had schade aan den boeg en zal repareeren. Een deel der uit graan bestaande lading is beschadigd. Reuter seint uit Yokohama, dat daar het proces begonnen is tegen Schowen- berg, die zich voor een Hollander uitgeeft en wegens het vermoorden van eenjapan- nees vervolgd wordt. Hij stond voor een inlandsche Rechtbank terecht, omdat de Ned. gezant weigerde hem als Nederlander te erkennen. De zaak werd op verzoek van den 1 Japanschen verdediger 30 dagen uitgesteld, teneinde hem in de gelegenheid te stellen te bewijzen, dat Schowenberg Hollander is. Behalve de rijwielen en de piano's, zullen in Frankrijk, op voorstel van Robert Mitchell, ook de livreien worden belast. Men berekent, dat deze belasting 200,000 francs zal opbrengen. Het bedrag, dat jaarlijks voor het vervaardigen van livreien wordt uitgegeven, wordt op if millioen francs geschat. Omtrent den moord op Jozef Ktlhl te Leur gepleegd, bevat de „N. R. Ct." het volgende Ktlhl bevond zich in gezelschap van twee vrouwen op weg van Breda naar Hoeven. Van dc herberg bij de weduwe Michielse buiten het Liesbosch werd hij op den grooten weg gevolgd door vier jonge mannen uit Etter., waarvan een paar hem niet goed gezind waren. Immers op eene der uitvoeringen, dezen winter te Etten gegeven, had hij er hen opmerkzaam op gemaakt, dat het verboden was in de zaal te rooken. Deze aanmerking hadden zij kwalijk genomen en eene woordenwis seling was ontstaan. Nu op Vastenavonddag, op den donke ren steenweg, zagen zij de kans schoon zich te wreken en de oude koopman hoorde zich voortdurend sarren, schelden en bedreigen. Ter hoogte van den Vaar- kant gekomen, bleef hij eindelijk staan en vroeg wat zij van hem moesten hebben. Hierop naderden zij en trok een hunner een mes, waarmeê hij den koopman ver- radelijk een diepen steek toebracht in den onderbuik. Het slachtoffer liet een gil, riep om hulp en het valsche viertal zocht zijn heil in de vlucht. De haastig toegeschoten vrouwen sleepten den gewonde naar eene naburige woningvóór zij echter hier aankwamen, had hij reeds den geest gegeven. Drie der aanranders zijn naar Breda overgebracht. Het zoontje van een koopman te Mar burg heeft een brief aan keizer Wilhelm gericht van den volgenden inhoud: „Waarde heer keizer; ik wilde naar het college gaan en in de godgeleerdheid stu- deeren, maar mijn vader heeft vele kinde ren en dit maakt de zaak onmogelijk." De keizer heeft onderzoek laten doen en het gevolg is geweest, dat den knaap voor den tijd van drie jaren een studiebeurs is toegekend. Charles Wells, de man die de speel bank van Monte Carlo zou doen springen door zijn „stelselmatin spel", stond jl. Dins dag andermaal voor den rechter in Bow- street te Londen terecht, beschuldigd van een aantal grove oplichterijen. Er werd voorlezing gedaan van interessante brieven, die hij aan verscheidene personen, o. a. aan miss Phillimore schreef, waardoor hij haar 18.000 pd. st. en aan anderen even groote of nog belangrijker sommen wist af te zetten, onder voorspiegeling van groote winsten, die door hem zouden worden be haald, terwijl hij 't geld ten slotte ver speelde en door zijn levenswijze „en grand- seigncur" opmaakte. Het proces liep niet af. Te Wawre heeft de veearts Ragée zijne vrouw in den slaap doodgeschoten. Mevr. Ragée, die tot een der eerste Bra- bantsche families behoorde, was sinds kort met Ragée gehuwd, na van haar eersten man te zijn gescheiden. Over de redenen tot de vreeselijke misdaad wordt nog niets gemeld. Twee jonge vrouwen, Rosa Martinek, en hare ongehuwde zuster, Anna Nemez, hadden onlangs inkoopen gedaan te Bizenz (Moravie) en keerden 's avonds 7 uur terug naar haar dorp, Domanin op een uur afstands van daar toen zij onderweg door een sneeuwstorm overvallen werden. Rosa, die moeder van vijf kinderen was en aan hartkloppingen leed, kon weldra niet meer tegen den wind opzij moest even gaan zitten om uit te rusten. Maar toen zij opstond en verder wilde gaan, viel zij telkens op den grond. Zoo verliepen er uren, zonder dat de zus'ers konden voortgaan. Er kwam niemand langs den weg, die haar had kunnen helpen, en toen zij de klok van Bisenz tien uren hoorden slaan, gaf de oudste alle hoop op. Zij drong hare zuster alleen verder te gaan zoo niet ter wille van haar-zelve, dan om den wil van hare vijf kinderen. Misschien kwam zij nog tijdig genoeg in het dorp aan, om Rosa hulp te kunnen zenden. Na lang aarzelen gaf Anna toe en zij ging alleen verder op weg naar huis. Langen tijd worstelde zij legen wind en sneeuw, steeds in de hoop, iemand te ontmoeten, die haar zuster kon helpen, maar eindelijk bemerkte zij, dat zij ver dwaald scheen te zijn, en in de dikke sneeuw was geen spoor van een weg te bekennen. Na verloop van eenigen tijd herkende zij een kruis, dat aan den weg stond, niet ver van Domanin. Nu was zij dicht bij huis maar thans begaf ook haar de kracht. Zij liet zich tegen het kruis aanvallen en bleef daar liggen. Het arme meisje hoorde nog de klok vier uur slaan nu had zij dus vijf uren alleen gezworven in de sneeuw toen verloor zij het bewustzijn. Eenigen tijd later kwam er een boer voorbij, die haar opmerkte, herkende en op zijn rug naar het eerste huis van het dorp bracht, waar hare zuster woonde. Daar bracht men haar na urenlange moeite even tot bewustzijnzij duidde de plaats aan, waar zij hare zuster Rosa had ver laten, en toen werd zij weder bewusteloos. Men ging met een slee naar de aange wezen plaats, maar die hulp kwam te laat voor Rosa; zij lag dood en geheel bevroren met uitgestrekte armen in de sneeuw. De arme Anna, die over eenige weken trouwen zou, is gedeeltelijk bevroren er. haar toestand is van dien aard, dat zij waarschijnlijk ook wel zal sterven, of indien niet, levenslang verlamd zal zijn. Een ontzettende misdaad maakt op dit oogenblik het onderwerp uit van een proces te Valverde del Fresno, in Spanje. Zekere Dona Pedra Lajas staat nl. terecht wegens moord op haar man gepleegd, met behulp van twee harer knechts en een dienst meid. De man, Juan Lopez, trouwde haar, de beeldschoone vrouw, als aSjarige weduwe, toen hij 17 jaren oud was. Hij was een vermogend landbouwer. Al spoedig begon 1 hij zijn vrouw van ontrouw tc verdenken en hij beschuldigde haar ook van vergifti ging van een oom, van wien hij veel had te erven. Vandaar dat hij voor zijn eigen leven vreesde, nooit zonder revolver onder zijn kussen sliep en nooit at voordat zijn vrouw hem was voorgegaan. Dit baatte niet. Onder belofte, dat ze hem zou trou wen, haalde de moordenares haar knecht over den baas met een door haar nieuw gekocht hakmes in zijn slaap te dooden zij zelf ging eerst zien of de man sliep, dronk een flesch wijn met de moordenaars, lichtte hen bij eu sprak hen moed in toen i ze aarzelden en 't slachtoffer, na een eersten houw, zich oprichtte. Men vond later zijn lijk op een 60 meter afstand van 't huis i in een boschje, met 26 wonden, waarvan 20 ieder op zichzelf doodelijk waren. Ter- wijl zij door de meid het bloed in de slaapkamer had doen verwijderen en 't 1 beddegoed had laten wasschcn, was de moordenaar, met een helper, die tijdens den misdaad wacht hield, bezig om het lijk te vervoeren naar 't kreupelhoutook daar bij diende de vrouw tot gids. Sedert haar gevangenneming is de moordenaarster ge heel versuftzij begrijpt de tot haar ge richte vragen niet en schijnt weldra geheel krankzinnig te zullen zijn. De mededader en medeplichtigen hebben hun schuld be rouwvol beleden. Te Nanking bestaan een paar twee lingen, nog merkwaardiger dan het bekende Siameesche paar. Het zijn twee knaapjes van 8 jaar, die aaneengegroeid zijn, en wel zoodanig, dat zij het gelaat naar el kander toegewend hebben. Zij bewegen zich nimmer goor- of achteruit, maar steeds zijwaarts. Peiden kunnen niet tegelijk slapen. Duizenden menschen komen van heinde en ver om deze knapen te zien. Zelfs verscheidene overheidspersonen van Nanking brachten een bezoek aan de tweelingen. Korte nietten. De Israëlitische koopman Balleli, te ICorlu, een fatsoenlijk man, sedert jaren daar gevestigd, ontmoette twee menschen op straat, Grieken, waarvan èén, om hem schrik aan te jagen, een revolver in de lucht afschoot. „Waarom schiet je in de lncht?„ vroeg de ander, „vel dien Jood neer 1" E11 de man deed hethij lostte een tweede schot, dat Balleli ontzield ter aarde deed storten. was iets grooter dan een kat en even vlug. Barnum ontkleedde den jongen, zette hem goed in het vet, deed hem een koord onder de armen, terwijl hem een elastie ken buis van drie voet lengte in den mond gedaan werd voor de ademhaling. De olifant werd stevig vastgesjord, zijn muil werd opengesperd en de negerknaap werd er in neergelaten. Ofschoon met veel tegenzin, daalde hij in den slokdarm van den olifaut af en haalde het stuk ijzer uit diens maag. Hij toefde daar natuurlijk niet langer dan noodig was, en op een afgesproken teeken, drie rukken aan een touw, kwam hij spoedig met het ijzer in de hand weder te voorschijn. De olifant knapte sinds dien dag op en herstelde geheel. Hoe men een volkspetitionnement maakt. Een deftig heer treedt een winkel binnen, met een adres en een lijst met namen in de hand. „Juffrouw, uw man is toch geen socia list „Gut neen, mijnheer." „Wel, dan moet uw man dit stuk eens teekenenhet is tegen de socialisten." „Mijn man is niet thuis, mijnheer." „Nu, dat is minder, dan teekent u maar." „Dat doe ik liever niet, mijnheer; ik heb daar zoo geen verstand van." „Kom, komhiernaast was de man ook niet thuis en heeft de juffrouw ook wel geteekend. Iedereen, die niet wil hebben, dat de socialisten de baas worden, teekent mee. Het is een goede zaak." „Nu, als u dat verzekert, dan zal ik maar teekenen, al doe ik zulke dingen liever niet." De juffrouw teekent en de deftige heer gaat verder en treedt de volgende woning binnen. Alzoo geschiedde te 's Gravenhage de met het adres der groote Haagsche heeren tegen de kieswet. Amsterdam, 15 Febr. Tarwe op Uveriag onveranderd; Maart f176; Mei f 178. RogfB op levering lager; Maart f180; Mei f 128. Raapolie vliegend f 20Mei f 20 Sopt-Dec. f 25.75. Lijnolie vliegen! f20.75; Febr. 21; Maart-Mei f 21 50; J«ai-Aug.f22.75 Sept.-Dea.f21.25. Kaapkoeken f 65 s 82. Lijnkoeken S 13. Petroleum vastlooo en najaar f 5.90 Enlr. Amsterdam, 15 1'ebr.Aardappelen: Friesehe Doek. Jammen f 1.10 1.30; ij. I ran. f 1.30 a 1.40, iil. -jiiuere f I.n 1.20; Zeeawiche Spaiache Jnmmi'U f 1.10 n 1.80; dito blauwe, f 1.50 a 1.60; l'lakk. jammen 1.50 1.60; Geld. Blauwe f 1.45 a 1.60; id. Champion» f 1. Schiedam. 15 Febr.Moutwijn f 8.Jenever 12.*d. W«t«rjHai«ohs proef f 18.50. '.orreniogen te Helder. (Landskeet.) s WinJrinhtinx m.M. C». 1 en kracht. •Stand, j Afw. Stand. Afw. 17 12'z.z W. 8 KG. 762.74j 7 3.24 4.9 J- 0.8 IN 8 Z.t.W. 6 764.00 f 4.50 3.6 V 1.0 18 12|Z.\V.t.Z.7 763.33J f 3.83 6.3 t a.i Er is in die romans fijnheid van tcekening die diepste roerselen van liet leven weergeeft een humor, die doet lachen; eeu salyre, die niet hitter smaakt, raanr bijna verleedert. Niemand kan geheel uitdrukken, waarom hij zich telkens weder tol üickens' werken voelt aangetrokken; de meeste romans hebben hunne aantrekkelijkheid verloren, wanneer men ze eens heeft gelezen; Dickeus wil men twee maal, driemaal, ja meer lezen; Dickens wil men in eigendom hebben; zijn helden en heldinnen zijn als 't ware huisgenooten ge worden; zij blijven leren in onze verbeelding en men wil zc telkens nog eens zien, er aan herinnerd worden. „Vad". 16 Oct. 1886, 1712; 0.84 18, 8> 0.97 18 121 0.96 Held bew., winder., coedvt Mistig, regenb., winderig. Bew., winderig, goed weer. Golveud. Weinigg. Golvend. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prinses Sophie (s.), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Febr. van Port-Said. Sumatra (s.), van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Febr. van Suez. Voorwaarts (s.), arriveerde 16 Febr. van Batavia te Amsterdam. Prins Alexander (s.), van Amster dam naar Batavia, passeerde 16 Febr. Oues- sant. Prinses Amalia (s.), arriveerde 16 Febr. van Batavia te Amsterdam. Zuidjiolland (s.), vertrok 15 Febr. van Batavia naar Rotterdam. A r d j o e n o (s.), van Rotterdam naar Batavia, vertrok 16 Febr. van Marseille. G e d (s.), van Batavia naar Rotterdam, passeerde 16 Febr. Sagres. Samarang (s.), met schade te Suez aangekomen, heeft de reparatie geëindigd en zette 17 Febr. de reis voort. Prins Maurits (s.), van Suriname naar Amsterdam, arriveerde 17 Febr. te HAvre. V i s s c h 0 r ij. Nieuwediep. 18 Februari. sedert jl. Donderdag kwamen hier van de groote visscherij binnen de sloepen P.R. -12, M.A. 38, V.L.4, P.R. 18 en M.D. 11, samen met 580 lovende-, 134 doode kabelj., 34 lengen, 1 heilbot, 222 punt rog en 1150 schelv., ter wijl door 5 beugers 3 tot 10 kabelj. en 5 tot 30 roggen, door 105 korders 3 tot 25 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar en door trekkers 15 tal haring werden aan gevoerd lev. kabelj. gold f 2.15 a f 2, doode id. f 1.40 a 85 cent, leng f 3.15 a f 3 per stuk, de heilbot f 24, rog f 6.20 a f 7.60 per punt en f 1 a f 1.10 per stuk, schelv. f 31.50 a f 45 per honderd kl. schol f3.25 a f 2.25 per mandje, schar f 2.25 a f 2 per mand cn haring f 4.50 per tal. De bom Sch. 65, schipper Keus, besomde aan tong, rog en schol f 60. Genezing van een zieken olifant. „De Zeeuw" geeft waarschijnlijk uit de nagelaten papieren van Barnum een verhaal, hoe (leze reclame-man eens een zieken olifant heeft genezen. Het dier had een ijzeren staaf van zijn hekwerk afgebroken eningeslikt. Schoon hij de stukken had verstoken Hij wist geen raad. Het dier werd ziek en om hem te redden maakte Barnum gebruik van een kleinen negerjongen uit zijn personeel; dit ventje Marktberichten. Schagen, 16 Febr. Aangevoerd: 5 Paarden, 1 40 n 100; 2 Stieren, f 110 u f 175 28 gcidc- 1 Koeien, f SO a f 260; 18 nuchtere Kalveren, f 3 a f 15 683 Schapen, f9 a 17.57 22 magere Varkens. I t 15 a f 24; 33 Biggen, f 12 n f 14 Boter, per 1 kop 1' 0,62^ a f 0.72i; Kip-eieren, f 3 a f3,50 per 100 stuk». Alkmaar, 17 Febr. Aangev.Kleine Kaas. f 32. cn Cumroissie, f 31 50; Middelb.ue f 30. Tarwe, f 5.50 a f 7.25 Rogge, f 5.40 a 5.50 fierst f 4id. C'hevalier, f 4.70 a 5.15 liever, f 2 89 a 3.50. Hoorn, 16 ,Febr. Aangevoerd 31 stapels Ka 19, legende S959 KG; kleine f31.50 en commissie f33. 1 per 50 KG. Edam, 16 Febr. Aangevoerd: 120 partijen 1 Boter; l»tc kwal. f 0.65 a0.70 dc 5 HG. Kip-eieren, 4 a 4.50 de 100 »tuk». Te verwachten: Zuidwestelijkea wind. Laatste berichten. 18 Februari. Uit het gestrande schip „Condor" werden jl. Donderdag ruim 2600 en gisteren onge veer 500 balen salpeter gelost cn alhier aan gebracht. Gistermiddag liet de toestand van wind en zee niet toe, bij het schip werk zaam te zijn. Heden zou men, om op moge lijke lekkage voorbereid te wezen, een centrifugaalpomp aan boord plaatsen. De sjouwerlieden, welke belast waren met het lossen en in de pakhuizen brengen der alhier uit het gestrande schip „Condor" aangevoerde lading salpeter, hebben jl. Don derdag het werk gestaakt. Zij verlangden nl. iu plaats van 20 cent per uur, tegen welk loon zij waren aungenomen, 25 cent te ver dienen en legden, toen de gevraagde loons- verhoogiug niet werd toegestaan, den bijl er bij neer. Om het werk geregeld te doeu voortgaan, hebben de ontvangers der lading daarop onmiddellijk arbeiders uit Anna Pau- lowna ontboden, die Donderdagmiddag aan kwamen en aan het lossen gingen. Een deel dezer is reeds weder denzelfden avond, het overige deel gisteren van hier vertrokken, daar de stakers het werk weder hebhen hervat, op voorwaarde dat hun voor avondwerk, gerekend vanaf 6 uur in den namiddag, een loon van 25 cent per uur zal worden uitgekeerd. De Volksbijeenkomst, welke gisteren avond in .vTivoli" werd gehouden, wa3 zóó druk bezocht, de menschen zaten en stonden in de zaal zóó dicht op elkander gepakt, dat men er als 't ware „geen muis bij lnar staart kou doorbalen," aooals wij iemand hoorde zegzen. Geen wonder dat honderden naar „Tivoli" waren gesomen om een genoeglijken avond door te brengen, want 't programma beloofde wat goeds. Als sprekers traden achtereenvolgens op de heeren J. C. J. Graat met llofdijk's „Hel denmoed" en J. C. van Wijk, van Anna Paulowna, met eene Overbetuwschc novelle, getiteld „De inwijding van bet nieuwe Spoor." Beide sprekers werden mei aandacht gevolgd en hadden veel succes. Door eenige leden van „Helder's Dilettan tenclub" werd vervolgens het blijspel „De professor en zijn vrouw" zeer verdienstelijk opgevoerd, terwijl eenige heeren hierna eene lachwekkende pantomime, getiteld „Het ver liefde drietal", teu tooneele brachten. Ten slotte werd op vereerend verlangen, door den heer Van Wijk nog voorgedragen „Diverse liefdesverklaringen", die wel in staat waren en dan ook niet nalieten het publiek in eene vroolijke stemming te brengen en te houden. De verschillende werkzaamheden werden 'door goede muziekuitvoeringen afgewisseld. Anna Paulowna. De Raad dezer gemeente zal a. s. Maandagmorgen om 9^ uur vergaderen, tot het vaststellen der ko hieren van den hoofdelijken omslag en de belasting op de honden. Londen, 17 Febr. Lagerhuis. De Home-Rulc-wet is in eerste lezing zonder stemming aangenomen. Gladstone werd een warme ovatie ge bracht. Alle Ieren stonden op en wuifden met hun hoeden. De tweede lezing is op 13 Maart bepaald. Rome, 17 Febr. De Paus hield heden eene receptie, bij welke gelegenheid hij eene redevoering liet voorlezen, waarin gewezen wordt op het nootlottige conflict dat tusschen het oftïcieele Italië en den H. Stoel bestaat. Aan liet slot der rede worden wenschen geuit voor den voorspoed van Italië en wordt de hoop te kennen gegeven, dat het bestaande conflict moge verdwijnen. j De Paus werd zeer toegejuicht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 3