dus alle krachten willen aanwenden om aan de overmacht van het kapitaal paal en perk te stellen, moeten 7.ich aansluiten en vooral bevorderen, dat aan de arbeiders, de meest direct belanghebbenden bij het werk der her vorming, het recht worde toegekend om zelf over hunne belangen mede te spreken. Ter bereiking van dii doel meent het be stuur, dat moet worden saamgewerkt op den grondslag van het volgend program, houdende de beginselen, neergelegd in Aii. 1 van de Statuten van den Radicalen Bond I. gelijkstelling der meerderjarige Neder landers ten aanzien van de uitoefening van staatsburgerlijke rechten II. bestrijding van de sociale afhankelijk heid en verhooging van het stoffelijk en ze delijk welzijn der niet- en minvermogenden door 0. afschaffing van die wettelijke bepalingen, welke opeenhooping van kapitaal in de handen van enkelen bevorderen 1. invoering van wetten, die 1. met behoud vau het beginsel van den persoonlijken eigendom de uit dien eigendom voortvloeiende bevoegdheden binnen engere gTenzen beperken en eene meer gelijkmatige verdeeling van het maatschappelijk inkomen in de hand werken 2. de nadeelige gevolgen der werking van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt zooveel mogelijk tegengaan. Het Bestuur besluit zijn circulaire met de volgenden oproeping «Landgenooten 1 «De tijd is gekomen, dat met kracht en overtuiging moet worden opgetredenwil men de wanverhoudingen in onze samenleving met vrucht bestrijden. „Zoo gij met ons van oordeel zijt, dat aan verbetering op den grondbeslag der bestaande maatschappelijke organisatie niet behoeft te worden gewanhoopt, en tevens dat aan die vorbetering met spoed en met kracht de hand moet geslagen worden, zullen geweldige bot singen voorkomen en zal aan de eischen der rechtvaardigheid voldaan wordenzoo gij hieromtrent met ons eenstemmig denkt, blijft dan niet van verre staan, maar sluit u bij ons aan, opdat door eendrachtig optreden de zoo noodige herziening van ons staatswezen in democratischen geest worde bespoedigd." Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de officier van justitie bij de rëchtbank te Leeuwarden geene termen gevonden tot vervolging van mr. P. T. Troelstra, in zake het tegen hem opgemaakte proces-verbaal voor de gebezigde woorden in een vergade ring te Appelscha. (N. R. C.) Blnnenlandsch nieuws. Helder. In het laatst der vorige week is hier op 67jarigen leeftijd, na een zeer langdurig lijden, overleden de heer J. P. van Oort Yalter, gepensionneerd opperstuurman der Marine. De heer Yalter, die vóór zijne pensionneering gedurende vele jaren werk zaam was bij de tijd-inrichting alhier, was in vele opzichten een merkwaardig man. Hij kwam als scheepsjongen in dienst, werd van matroos 2de kl. stuurmansleerling en bracht het na een betrekkelijk kort aantal jaren tot den rang van opperstuurman. Door zelfoefening leerde hij de Fransche, Engelsehe, Duitsche, Noorsche, Spaansehe, Italiaansche en Latijn- sclie talen, waarin hij met veel gemak cor respondeerde. Na zijne pensionneering legde hij zich toe op het decoratieschilderen, en het doek, dat in „Tivoli" de zaal van het tooneel scheidt, door hem vervaardigd, levert het bewijs, dat. hij het ook daarin tot eene beduidende hoogte wist te brengen. Het stoffelijk overschot van den begaafden en toch zoo eenvondigen man werd jl. Dins dagmiddag in allen eenvoud door een twaalf tal zijner collega's, oud-onderofficieren der Marine, en door de leden der Onderofficiers- Vereeniging der zeemacht «Admiraal de Ruijter", waarvan hij eere-lid was, grafwaarts gebracht. Aan de geopende groeve werden door den heer T. Bolwerk en door den President van «Admiraal de Ruijter", den heer J. H. Schrijver, waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den overledene gewijd. Van dezen doode kan zonder overdrijving worden gezegdhij is na een welbesteed leven heengegaan. Zijne nagedachtenis zal nog lang, zeer lang in dankbare herinnering blijven bij de velen, voor wien bij zoo dik wijls een vraagbaak was, die door hem zijn voortgeholpen I Helder. In de laatst gehouden weten schappelijke vergadering van de Ned. Dierk' Vereeniging deelde de heer Hoek alhier bij" zonderheden mede van een tochtje, dat hij in Juli 1892 naar een in de duinen niet ver ran Callantsoog gelegen meer ondernomen had. Hij trof in het volkomen zoete water ran dit meer eene diersoort aan (Mysis vul- gari9), die, voor zooverre hem bekend althans, tot nog toe nooit anders dan in brakwater of met brakwater in verbinding staand zoet water waargenomen werd. Hij besprak in korte trekken de wijze, waarop dit meertje vermoe delijk ontstaan is en bracht daarmede het voorkomen van brakwater-diervormen in de nu geheel van de zee afgesloten plas in ver band. De exemplaren van Mysis vulgaris onderscheiden zich in enkele opzichten (grootte, bewapening van de staartplaat) van de hem b.v. van de Zuiderzee en van het Hollandsch Diep wel bekende exemplaren van deze zelfde diersoort en Spr. herinnerde er aan, dat vol gens Sars soortgelijke verschillen bestaan tus- schen Mysis oculata, die in zee en M. oculata Var. reiicta, die in zoetwater-meren van Scandinavië wordt aangetroffen. Spr., die behalve Mysis talrijke vertegen woordigers uit de groepen der Copepoden, Daphniden en Ostracoden in het meertje ver zamelde, eindigde met zijn hoorders op te wekken in aanstaande zomermaanden eeu kleine expeditie naar dit duin-meer te orga- niseeren, daarbij niet ontveinz.ende, dat het genoegen der deelnemers aan eenen zoodanige, tocht ongetwijfeld aanzienlijk verhoogd zou wordeD, indien ook de gasten van dien avond hun de eer wilden aandoen zich daarbij aan te sluiten. Helder. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 Dec. 1891 uit 11835 m. en 11310 v., totaal 23145 personen. Zij ver meerderde door: geboorten met 418 m. en 133 v., totaal 851 vestiging met 1793 m. en S31 v., totaal 2624, en verminderde door: overlijden met 1S3 m. en 193 v., totaal 376; door vertrek met 1726 m. en 796 v., totaal 2522. De bevolking bestond dus op 31 Dec. 1892 uit 12137 m. en 11585 v., totaal 23722 personen. Bevolking aan boord der schepen 1593, in de militaire gebouwen 397, mariniers, hieronder begrepen, 205 personen. In 1892 werden als levenloos aangegeven 16 m. en 12 v., totaal 28. Gehuwd zijn jonkmans en jongedochters 161, jonkm. en weduwen 4, jonkra. en ge scheiden vrouwen 3, weduwn. en jonged. S, weduwn. en weduwen 10, gesch. mannen en jonged. 1, ge9ch. mannen en weduwen 1. Overledengehuwden 60 m. en 46 v., totaal 106 in weduwstaat 16 m. en 47 v., totaal 63 ongehuwd 107 m. en 100 v., totaal 207 pers. Groningen. Dat de landverhuizing uit deze provincie naar Amerika groote verhoudingen begint aan te nemen, kan hieruit blijken, dat jl. Zaterdag uit Nieuwe- schans (een kleine gemeente) niet minder dan iio personen vertrokken naar het verre Westen. Het waren meest arbeidersgezinnen die aldaar lotsverbetering zoeken. Marine en Leger. Na de indienststelling van Hr. Ms. „Bel lona" alhier, zal Hr. Ms. „Loo" inge richt worden voor logementschip, ter ver vanging van de „Vulkaan" te Amsterdam terwiil Hr. Ms. „Aruba" weder in con servatie zal worden opgenomen en gereed gemaakt voor den gewonen zeedienst. De bemanning van „Bellona" zal bestaan uit i kapt.-luit. ter zee, komm. ie off., i luit. t. z. ie kl., 8 luits. t. z. 2e kl., 2 a- delborsten iekl., 1 ofl. v. gezondh. 2ekl., 1 off. van administr. 2e kl.. 76 onderoff. en mindere schepelingen, samen 90 koppen. Hr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. „Bonaire" dat belast is met het houden van politie toezicht op de Noordzee, zal de volgende maand te Hellevoetsluis binnenvallen, om buiten dienst gesteld en op 's Rijks werf aldaar in conservatie opgenomen te worden. In de directie Hellevoetsluis is de bron zen medaille voor 12 jaren dienst uitgereikt aan den 2n stuurman J. A. Drent, den schoenmaker C. Van Os. den 3n timmer man A. Vogelenzang, den matroos ie kl. P. D. Wolf en den matroos ie kl. H. J. Rietbergen. De dirigeerend off. van gez. 2de kl. bij de marine E. H. L. Roesingh, van Iterson, is geplaatst bij het hospitaal der marine alhier, ter vervanging van den dirigeerend off. van gez. 2de kl. bij de marine dr. W. Schutte, die op non-activiteit wordt gesteld en 11 Maart a. s. per stoomschip „Prinses Amalia" naar Oost-Indië vertrekt. Hier te lande is het bericht ontvangen uit Indië van het overlijden van den iste luit. der mariniers J. Copius Peereboom. De machinist iste kl. G. H. Brakke, bij 's Rijkswerf te Amsterdam belast geweest met de opstelling der machine aan boord van Hr. Ms. art.-instructieschip „Bellona", wordt aldaar geplaatst als chef der machi- 1 nekamer. Hr. Ms. stoomschoener „Dolfijn" zal 7 Maart a. s. alhier in dienst gesteld worden tot het houden van politietoezicht op de zeevisscherij en zulks ter vervanging van Hr. i Ms. „Bonaire", die buitendienst zal worden gesteld 0111 tegen het najaar gereedgemaakt te worden voor een reis naar West-Indië, ter aflossing van het aldaar gestationeerde stoomschip „Suriname". De machinist iste kl. A. Sizoo is tijde lijk gedetacheerd aan boord van het licht schip „Haaks", ter vervanging van den wegens ziekte achtergebleven machinist iste kl. J. J. Klingen. Departement van Marine in Oost-Indië. Verleend een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lichtopzichter 1ste kl. bij den dienst der kustverlichting in Ned.- Indië G. J. de Groot. Ontslagen op verzoek, eervol uit 's lands dienst, met ingang vau 4 Maart a. 9.. de gezaghebber 1ste kl. bij de Gouv.-Marine J. W. Scholtenop verzoek, eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, de 2de stuurman bij idem H. N. Blatt; op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de ingenieur-werktuigk. 2de kl. bij het Marine-etablissement te Soe- rabaja J. T. R. Hellendoorn. I Belast met de waarneming der betrekking van ingen.-werktuigk. 2de kl. bij genoemd 1 etablissement, de bij die inrichting gedetach. off.-mach. 2de kl. bij de Kon. Ned. Marine I C. Boon. j Gedetacheerd bij het Marine-etablissement j te Soerabaja, met ingang van een nader door I den comro. der zeemacht en chef van het Departement der Marine in Ned.-Indië te I bepalen dag, de off.-mach. 2de kl. bij de Kon. Ned. Marine L. VV. Weckesser. zij ook al voor rle markt niet best meer te zijnzij worden thans tegen f 4 per mud aan dc arbeiders verkocht, die hier van gretig gebruik maken. Onderwijs en examens. j Tot onderwijzer aan de R. K. Parochie- school te Wognum, is benoemd de heer G. Smit, te Leiden, j Voor de betrekking van onderwijzeres I aan de 0. 1. school te Opmeer, heeft zich slechts ééne sollicitante aangemeld. Landbouw en Veeteelt. Aan de hengstenkeuring, die jl. Maandag te Amsterdam in de manege, Verlengde Vondelstraat, vanwege de afdeeling Noord- Holland van de Vereeniging het Paarden- Stamboek gehouden is, werd enkel deel- i genomen door A. A. Van den Berg, te Haarlem, die er met drie hengsten was. j De prijs ad duizend gulden is toegekend een donkerbruinen hengst. De beide andere zijn ingeschreven in het Stamboek. Er wordt dit jaar te Kolhorn minder stoo voor de papierfabrieken geperst, dan andere jaren. Door het natte weder ging veel stroo verloren, en bovendien wordt het als een gevolg van ontoereikende hooiteelt in de binnenpolders veel voor veevoeder verkocht, waardoor hoogere prijzen worden bedongen, dan de papierfabrieken besteden kunnen. Nog altijd staan in den polder Waard en Groet bruine boonen 1892 te veld. Men vreest, dat zij thans geheel waarde loos zullen zijn. Van een landbouwer, die nog vóór den winter binnenhaalde, bleken Kerknieuw 8. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 26 Fcbr., Burg, voorm. 10 u., ds. van Schaick. "Waal, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. Oudeschild, nam. 2 u., ds. van Schaick. Oosterend, nam. 2 u., ds. Leffef. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barends. Doopsgez. kerk te Texel. Zondag 26 Feb'., Burg, voorm. 10 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 26 Febr., voorm. 9.30, Schager- brug, ds. van Deursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 26 Febr., voorm. 9.30, Burger- brug, ds. Kocb. Doopsgez. kerk '.e Zuid-Zijpe. Zondag 26 Febr., voorm. 9.30, ds. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 26 Febr., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 26 Febr., voorm. 9 u., ds. Mühring. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 26 Febr., voorm. 9.30, ds. Pareau, van Anna Paulowna. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 26 Febr., voorm. 9.30, ds. Graupre Molière, van Helder. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 26 Febr., nam. 1.30, ds. Pareau, van Anna Paulowna. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbauk te Alkmaar. Zitting van 21 Februari 1893. M. V., te Amsterdam en L. P., te Hoorn, oplichting en medeplichtigheid daaraan, ieder 1 jaar gev. C. B. en D. K., te Koedijk, mishandeling, ieder f 25 boete, subs. 12 dagen hecht. J. K., te Grootebroek, mishandeling, vrij gesproken. S. D. S. en J. de H., te Enkhuizen, mis handeling, de eerste 5 weken, de laatste 1 week gev. M. G., te Medemblik, diefstal, 3 dagen gev. W. C. R., te Rotterdam, verzet, aange houden tot over 8 dagen. L. v. D., zonder vaste woonplaats, bede larij, 12 dagen hecht, en 1 jaar opzending naar een bedelaarsgesticht. J. v. V., als boven, bedelarij, 5 dngen hecht, en 1 jaar opzending naar een bede laarsgesticht. Buitenland. Engeland. „Daily Chronicle" meldt, dat de patroons in de katoenindustrie te Londen weigeren het voorstel der werk lieden aan te nemen, om de loonen met slechts z| pCt. te verlagen. - De Engelsehe regeering heeft aan de Fransche doen weten, dat de met een onderzoek belaste geneeskundigen verklaren dat Cornelius Herz te ziek is om naar Londen te worden vervoerd, en dat hij onmachtig is een poging tot ontsnapping te doen. Oostenrijk. Door een ontploffing van mijngas in een mijn te Skalis zijn 8 mijn werkers omgekomen en 14 gekwetst. Zwitserland. De Franschen gezant Arago heeft medegedeeld, dat de Bonds- regeering zeer pijnlijk getroffen en veront waardigd is over de beleediging, Carnot aangedaan bij den carnavalsoptocht te Bazel. De Bondsraad is bereid, de daad te staffen met alle rechtsmiddelen, waarover hij be schikt om aan Frankrijk volkomen vol doening te geven. Italië. Verdi, de groote componist, heeft geweigerd zich in den adelstand te laten opnemen. Hij zond aan den minister Martini het volgende schrijven „Ik lees in de „Perseveranza," dat het plan bestaat mij markies te maken. Als kunstenaar doe ik een beroep op u om al wat gij kunt te doen, ten einde dit te voorkomen. „Mijn dankbaarheid zal veel grooter zijn als de benoeming niet plaats heeft, dan zij zou wezen in het tegenovergestelde geval." Marokko. De „Times" verneemt uit Tanger dat een ernstig gevecht op 15 dezer bij Wazan geleverd is. De inlanders uit de bergen drongen de stad binnen, plunderden eenige huizen, doch werden aaugevallen terwijl men alle poorten sloot' zoodat de bergbewoners niet konden ontsnappen. Toen had een verschrikkelijke strijd plaats, die 4 uur duurde en met eene bloedige slachting eindigde. Gemengd nieuws Het derde concert, door het A Cap- pella-koor onder Daniël De Lange in het Gebouw voor K. en W. te 's Gravenhage gegeven, werd vereerd door de tegenwoor digheid van H M. de Koningin-Regentes. In de pauze genoot de heer Daniël De Lange de eer in de loge van H. M. te worden ontboden en hij mocht van H. M. de betuiging ontvangen van haar bijzondere ingenomenheid met de zeldzaam schoone vertolking van het koor. De Vorstin onderhield zich eenige oogenblikken met den dirigent en sprak hem over zijn reizen in het buitenland en het succes, dat hem daar zoo terecht was ten deel gevallen. Bij Kon. besluit van 18 dezer is Daniël De Lange benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. Deze erkenning van de verdiensten van den dirigent zal zeker algemeene instemming vinden. De mededeeling van deze benoeming ontving de heer De Lange na afloop van het concert. Te Bovenkarspel heeft men bij het afgraven van een stuk bouwland dertien geraamten gevonden, waarvan een in staande houding. Drie kinderen verbraad. Een vrij hevige brand verwoeste jl. Dinsdagavond een groot deel van een huis aan de Geldersche Kade te Amsterdam. Van het gezin van den smid Alikot, die de derde verdieping van perceel No. 70 be woonde, zijn drie kinderen omgekomen, ter wijl de vrouw en het vierde kind deerlijk zijn gekwetst. De brand ontstond door het omvallen eener petroleumlamp in de binnenkamer van de tweede verdieping, bewoond door het gezin Yan den Houl. Op het oogenblik, dat de brand ontstond, was alleen de vrouw met haar twee kinderen thuis. Doodelijk ontsteld, snelde zij, zonder nog te weten wat gebenrd was, met haar beide kin deren de straat op. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, vond bij haar komst zulk een vuurgloed, dat het onmogelijk was de bovenverdiepingen «Ja, hij is te Formosa aan de cholera gestorven." «En Briqueville «Bij Fou-Tschéou gevallen. «En Darner?" «Gestorven aan de typhus te Hanoï. «En Serrurier en Bonet «Dood Een drukkend zwijgen volgde op deze mededeelin- gen en niemand waagde het meer tot dezen ongeluksbode eenige vragen te richten, daar men op'elke vraag «dood" ten antwoord kreeg. Al deze dappere, aan het gevaar gewoon geraakte soldaten, staarden Ploërné angstig aan. «Beste Ploërné," zeide luitenant Listel, het stilzwijgen verbrekend, «gij keert met geen vroolijk nieuws terug." «Ja," ging de aangesprokene voort. «Na mijne zware verwonding droeg de admiraal mij voor, en werd ik be vorderd." Bij de woorden «de admiraal", gleed een schaduw over de aangezichten der officieren. «Diendet gij onder zijn bevel, Ploërné «Ja, hij benoemde mij in de plaats van Desvarens, tot zijn adjudant." «Waart gij bij zijn dood tegenwoordig?" «Ja, ik was van mijne verwonding genezen en reeds weer aan boord. De admiraal heeft in mijn armen den laatsten adem uitgeblazen." «Wat hij van de vloot gemaakt heeft, is de moeite waard." «Hij was een genie van de eerste soort, en het ver trouwen dat hij genoot, was onbegrensd. Had hij tegen zijne manschappen gezegd «Entert den hemel", dan zouden zij hem hebben toegeroepen «God zij met ons en hadden zich gereed gemaakt het bevel uit te voeren. Niets was hem onmogelijk en zijn vaste wil deed hem steeds de overwinning behalen. De Marine heeft een uitstekend officier in hem verloren." «En gij een goeden chef." «Ja, mijne vrienden, ik heb in hem zeer veel verloren, ik nam steeds onder zijne leiding mijne betrekking met vreugde waar, maar sinds dien tijd is alles veranderd, zoodat ik mijn ontslag heb aangevraagd." «WatBen je dwaas! Twee-en-dertig jaar ben je pas en je hebt het al zoover gebrachtOp vijf-en-veer- tig-jarigen leeftijd kunt gij het Legioen hebben. En eene zoo schitterende toekomst verwerpt gij «Ja," ging Ploërné voort. «Ik zeg alles vaarwel, wat het leven mij bieden kanMaar het offer dat ik breng, weegt niet op tegen het geluk, dat ik verkrij gen zal." «Zoo, schalk, wilt gij gaan trouwenWant alleen om der wille eener vrouw laat een zeeman de zee in de steekAls gij verliefd zijt, doet gij er echter wel aan, uw loopbaan te laten varen. Ons beroep vordert veel van ons alles! Men moet zich daar alleen bij houden, en den zeeman, die in den storm of van aangezicht tot aan gezicht tegenover den vijand staat en daarenboven nog andere zorgen heeft, dien moet het in de uren des gevaars niet bang om het hart worden. Ons hart moet geheel en al bij ons vaartuig en onze manschappen zijn. Gij hebt groot gelijk, Ploërné, dat ge geen twee heeren tegelijk wilt dienen. Maar zij, om wie gij dat alles doet, moet wel schoon zijn, want gij zijt zeer aan de zee gehecht." «Ja, zij is schoon, en hetgeen ik om haar gedaan heb, volkomen waard. Wanneer gij haar eenmaal zult kennen, zult gij allen tot het besluit komen, dat, al heeft het er veel van als bracht ik een offer, ik weinig geef en daar voor veel ontvang." «Het is een uitzondering als iemand met zijn lot tevre den is. Gij zijt het en dat stelt ons volkomen gerust." «Mijn waarde vrienden," viel de dokter eindelijk zijne gasten in de rede, «door onze vreugde zouden wij het eigenlijke doel onzer bijeenkomst vergeten, namelijk, onze lunch.' «Ha, daar herkent men onzen dokter aanAls wij geheel met aangelegenheden van het hart bezig zijn, her innert hij ons aan onze maag." «Het is bijna halfeen,verwachten wij nog iemand «Den markies Girani «Die heeft ons waarschijnlijk in Monte Carlo vergeten en zal niet naar huis zijn gekomen."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2