verzoek om met i Maart a. s. eervol te worden ontslagen uit hare betrekking van onderwijzeres aan eene der gemeente scholen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat HH. Gedep. Staten hunne goedkeu ring niet hebben kunnen hechten aan het in de vorige zitting genomen besluit om eene gratificatie toe te kennen aan den onderwijzer Keulen, op grond dat eene gratificatie slechts kan worden gegeven aan de betrekking en niet aan den persoon. Door Gedep. Staten wordt in overweging gegeven de jaarwedde met het bedrag der gratificatie te verhoogen. De Voorzitter zegt dat B. en W. hiertoe liever niet zou den wenschen over te gaan, want is de jaarwedde eenmaal verhoogd, dan zal het later, bij de benoeming van een nieuwe onderwijzer, niet gemakkelijk vallen deze weder te verlagen. Namens B. en W. stelt hij daarom voor, in afwijking van het vroeger genomen besluit, de aan den onderwijzer Keulen toegedachte gratificatie ieder jaar opnieuw toe te ken nen en ook elk jaar de machtiging van Gedep. Staten te vragen. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling, dat het besluit van den Raad tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven door Gedep. Staten is goedgekeurd. Ook, zoo deelt de Voorzitter mede, heb ben Gedep. Staten hunne goedkeuring ver leend aan het Raadsbesluit dd. 15 Nov. 11., tot afkoop van tienden, waaromtrent de beslissing tot heden was aangehouden. De Voorzitter zegt dat de afkoop nu zal moeten worden bewerkstelligd door het aangaan eener geldleening, welke hij voorstelt aan te gaan tot een bedrag van hoogstens f 20.000, welk geld tegen eene rente van 4 pCt. 's jaars kan worden ver kregen. De heer Obreen vraagt wat, naar de meening van B. en W., de mini- mum-ailossing moet zijn. De Voorz. stelt voor de aflossing te bepalen op minstens f 250 's jaars. Hoe moeten we aan het geld voor die aflossing komen vraagt de heer Heijblok. De Voorzitter is verzekerd dat dit wel uit de opbrengst der tienden gevonden zal kunnen worden. Zoowel als de tiendhefters aan hun geld kwamen, zal de gemeente het krijgen. Op eene des betreffende vraag van den heer Obreen deelt de Voorz. nog mede dat de gemeente de terugbetaling van het te leenen geld met al hare inkomsten garandeert. Tot het aangaan der geldleening wordt hierna met 5 tegen 2 stemmen besloten. Bij de rondvraag vestigt de heerBaisde aandacht op dc noodzakelijkheid om iets te doen tot verbetering van den weg aan de Haukes. De Voorzitter erkent de noodzakelijkheid, doch zegt onmachtig te zijn iets ter verbetering aan te wenden, daar het daarvoor benoodigde materiaal nog niet aanwezig is. De heer Bais zegt dat de toestand reeds merkelijk beter zou worden wanneer de gaten met puin werden aangevuld. De heer Heijblok zegt te hebben vernomen dat het Polder bestuur reeds 6 kub. M. puin op den weg heelt gebracht. De Voorzitter slaat hier aan weinig geloof. Is het echter gebeurd, dan toch in geen geval met medeweten van het Gemeentebestuur. De heer Bais ontvangt de verzekering dat zoodra moge lijk maatregelen tot verbetering van den weg zullen worden genomen. Vc-rder niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter hierop de vergadering. Anna Paulowna, 24 Febr. De hee- ren Koek en Ter Hall, van Helder, gaan ijverig voort in hun pogingen tot vorming van een muziekgezelschap. Gisteren werd door hen een bijeenkomst met werkende leden en eenige belangstellenden gehouden, waar o. a. nog het besluit genomen werd, tevens met blaasmuziek te begianen, zoodat reeds terstond de grondslag gelegd werd voor een uitgebreid muziekkorps. Naar wij vernemen, bestaat ook het voor nemen, om hier binnenkort een concert te doen geven door de leden van Sempre Crescendo. Alkmaar, 24 Febr. Alkmaar viert: feest. Van iederen toren, kerk en gebouw wappert de nationale driekleur en bet carillon, doet zijn opgewekte tonen hooren. Geen wonder: onze Burgemeester, de heer A. Maclaine Pont, geniet lieden het voorrecht, den dag te herdenken, waarop hij vóór 35 jaren het burgemeestersambt aanvaardde. De gemeenteraad vergaderde daarom heden avond in de in feestzaal herschapen raadszaal, alwaar de jubilaris door den heer J. C. Vonk, als oudste lid van den Raad, hartelijk werd toegesproken en in keurisje bewoor dingen hulde en dank werd gebracht voor het vele goede, door den heer Maclaine Pont als burgemeester tot heil der gemeente ver richt. Dat ook de Hooge Kcgeering den heer Pont hoogachtte en waardeerde, kwam ook nu weder uit, toen dc secretaris voorlas, j dat Gedeputeerde Staten gunstig Hadden ge- [1 adviseerd op een verzoek, door alle leden. van den Raad onderteekeud, om de jaarwedde j van den Burgemeester met f 500 te verboo- 1 gen en daardoor te brengen op f 2500, bij H. M. de Koningin te ondersteunen. De Voorzitter dankte den lieer Vonk en den Raad, zoowel als de ingezetenen van Alkmaar, voor de hem gebrachte hulde en gaf de verzekering, dat hij gaarne ook in den vervulge alles zou aanwenden, wat kon •trekken om den bloei van Alkmaar en het heil harer ingezetenen te bevorderen. Nadat de vergadering was gesloten, liet j het Alkmaarsche muziekkorps voor liet stad- hui- zich hooren en een gezellig bijeenzijn der raadsleden met den jubilaris maakte een einde aan eene feestviering, die zeker bij velen eene aangeuame herinnering zal ach terlaten. Marine en Leger. Uit lndie is te Amsterdam bij de familie het treurig bericht ontvangen van het over lijden van den adelborst iste kl. J. Zur Mlihlen, die geplaatst was bij het eskader in de wateren van Atjeh. De overledene, een bekwaam en zeer ge acht officier, was sedert 2 Aug. 1889 adel borst iste kl. cn zou in de volgende maand tot luitenant ter zee 2de kl. worden bevor derd. Hij bereikte den leeftijd van 25 jaar. De machinisten 2de kl. S. Loewer en J. Verschoor zijn met ingang van 1 Maart a. s. bevorderd tot mach. iste kl. De heer 1). M. Kooy wordt benoemd tot leeraar in de scheikunde aan de Cadetter- school te Alkmaar. Behalve de reeds genoemde officieren, worden in Aug. aan de Cadettenschool te Alkmaar werkzaam gesteld de iste luits. P. J. G. Schot en P. C. Pfeiffer, van het 4de reg. infant. Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Bo naire", commandant de kap.-luit. ter zee VV. G. van Nes, vertrok gisteren van hier naar de Noordzee, ter uitoefening van politietoe zicht op de visscherij. Departement vnn Marine in Oost-Indië. OvergeplaatstVan Hr. Ms. korvet. „Geilek", naar Hr. Ms. scliroefstooinscliip 4'le kl. „Snm- bas," als oudste off. de luit. ter zee 2de kl. C. W. Broers; van Hr. Ms. korvet „Gedch", naar Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Ben- koelen", dc luit. ter zee 2de kl. J. A. van der Star; van Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Benkotlen", naar Hr. Ms. korvet „Geilek", de luit. ter zee 2de kl. J. R. vnn Osselen van Hr. Ms. korvet „Gedeh", naar Hr. Ms. korvet „Bromo", als commandant H. M. tor pedoboot „Cerberus", de luit. ter zee 1ste kl. C. H. Kuijck van Hr. Ms. korvet „Gedeh", naar Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Ma- dura", als comm. de luit. ter zee 1ste kl. D. A. Menaertvan Hr. Ms. korvet „Bromo", naar Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Flo- res", als comm. de luit. ter zee 1ste kl. A. Seret; van Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Flores", onder eervolle ontheffing vnn liet door hem gevoerd bevel, naar Hr. Ms. korvet „Gedeh", de luit. ter zee 1ste kl. J. Went- holtvan Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Madura", onder eervolle ontheffing van het door hem gevoerd bevel, naar Hr. Ms. rader stoomschip 2de kl. „Merapi", als eerste off. dc luit. ter zee 1ste kl. P. S. R. Wolterbeek, van Hr. Ms. raderstoomschip 2de kl. „Me rapi", naar Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Java", als 1ste off. de luit. ter zee 1ste kl. E. F. T. Rik vnn Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Java", naar Hr. Ms. korvet „Bromo", de luit. ter zee 2de kl. H. G. Surie van Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Java", naar Hr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden", de luit. Ier zee 2de kl. C. H. van Asperen van Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Koningin Emmn der Nederlanden", naar Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Java", op folio van luit. ter zee 2de kl., de adelborst lste kl. L. J. C. L. de Vriese. Vergund Om wegens langdurig verblijfin deze gewesten naar Nederland terug te keereD aan de luits. ter zee 2de kl. J. R. van Os- elen, H. G. Surie, M. Sclioo en lste kl. J. s Wentholt, respect, van Hr. Ms. korvet „Ge- tleli", „Bromo", raratorenscliip „Prins Hen drik der Nederlanden", korvet „Gedeh*. Benoemd Bij de gouverncm.-marine, fot 8de machinist de leerling-machin. E. A. A. Schefer. Overgeplaatst Van het stoomschip „Djam- bi" op het stooms. „Condor* de lste mach. G. J. Duchateau van het stooms. „Zwnluw" op het stooms. „Djambi" de 2de machiuinst G- A. Klazinga; van het stooms. „Havik" op het stooms. „Zwaluw" de 2de machinist Ij. L. G. T. Bron. Benoemd Bij den dienst der kustverlich- ling in Ned.-Indië tot lichtopzichter lste kl. de id. 2de kl. A. Wijkman en overgeplaatst van het kustlicht der 4de orde op den Bril (Cele bes) naar dat" der lste orde op Poeloe Besser (Banka)tot lichtopricliter 2de kl. de id. 3de kl. J. H. Rogge en overgeplaatst van het kustlicht der 2de orde op Edam (Batavia) naar dnt der 4de orde op Mandelika (Japara). Overgeplaatst Van het kustlicht der 4ile orde op Mandelika (Japara) naar dat der 4de orde op den Bril (Celebes) de lichtopz. 2de kl. J. F. van de Woesiijne. Belast Met de waarnemin der betrekking van lichtopzichter 3de kl. C. L J. Brugman, particulier, en geplaatst bij het kustlicht der 2de orde op Edam (Rntavia). Onderwijs en examens. Benoemd fot onderwijzer aan de openb. Ing. school te Egmond aan Zee de heer J. Bakker, onderwijzer te Putten aan deVeluwe; tot idem te Ven huizen de lieer S. Boot, thans onderw. te Aartswoud. Benoemd tot onderwijzer aan de R.-K. jongensschool te Alkmaar, de heer A. A. Verheijen, te Beek cn Donk. Een mooie geschiedenis. Te Hellouw aldus wordt bericht is hrt hoofd der school nu geheel tonder hulppersoneel. Landbouw en Veateolt. De afdeeling „Opmeer en Omstreken" van de vereenigïng „Holland's Noorder kwartier", hield den 20 dezer te Hoog woud, onder presidium van den heer T. Spaander van Abbekerk, hare gewone jaar- lijksche vergadering. Deze was echter vooral belangrijk, door dat de heer J. Zijp Kz. lid van de Tweede Kamer, de vraag besprak: „Wat kan de Nederlandsche regeering doen om den landbouw uit zijn diep verval op te heffen?" Na de verschillende middelen, die men hiervoor heeft aanbevolen, als: protectio nisme, progressieve grondbelasting, de vaste grondrente (voorstel van prot. Moltzer) en land-nationalisatie, aan critiek te hebben onderworpen, kwam de spreker tot de con clusie, dat zij den landbouwenden weinig verlichting zouden schenken. Meer heil verwachtte spreker van 't voor stel, dat hij reeds in de zitting van de Tweede Kamer, den minister van Water staat, Handel en Nijverheid aan de hand had gedaan, nl. 't oprichten van een staats- hypotheekbank, die tegen weinig pCt. (3 pCt.) den boer geld zou leenen. Van het debat werd door weinigen gebruik gemaakt en het bepaalde zich dau ook hoofdzakelijk tot zaken van zeer onder geschikten aard. Uit het Goerecht meldt men: „Door eendracht macht", is tegenwoor dig de leuze. Fabrieks- zoowel als boeren arbeiders sluiten zich hier aaneen, ot hebben zicli vereenigd ter verbetering van hun maatschappelijke toestand. Ook de landbouwers en wel voornamelijk die j onder hen, welke huurders zijn van wei en hooilanden beginnen dit middel in toepassing te brengen. Reeds het vorig jaar kwam men bijeen om door gezamenlijk optreden betere voor waarden te bedingen bij de verhuring der landerijen. De bod- en verhooggelden zijn reeds op vele plaatsen afgeschaft. Thans zijn in verschillende dorpen com missies uit de huurders benoemd, die, na de huurwaarde der landen geschat te hebben, voor dien getaxeerden prijs zullen huren. De gehuurde landen worden dan later onder de huurders verdeeld. In Scharnier, gem. Slochteren, is dit middel met den besten uitslag bekroond. De huurders der madelanden onder Westenbroek zijn ook reeds bijeengeroepen. 't Werd ook tiid. Dal de boeren, ook al konden ze het daarvoor benoodigde kapitaal bijeenbrengen, in de laatste jaren zelf geen eigenaars werden, zat deels ook hierin, dat door de groot-grondbezitters gemachtigden naar de verkoopingen werden gezonden om te bieden. En dat ze in de meeste gevallen eigenaren werden, behoeft zeker nauwelijks mededeeling meer. We vernemen nog, dat enkelen der verhuur ders met de door de commissie getax eerde huurprijzen genoegen hebbengenomen. In hare vergadering van den 22 dezer heeft de afdeeling Beemster, Purmerend en Omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw besloten, zich per adres tot den Min. van Binnenl. Zaken te wenden met het eerbiedig verzoek, het verbod tot het houden van markten van herkauwende dieren te Purmerend zoo spoedig mogelijk op te heffen. Als redenen worden opgegeven, dat de gezondheidstoestand van de herkauwende dieren in Beemster, Purmerend en Omstre ken zoo goed als niets te wenschen over laat, dat de markt te Purmerend voor de omliggende gemeenten onmisbaar is en men haast niet weet hoe op behoorlijke wijze het daarvoor geschikte vee af te zetten, te meer nu de burgemeester van Purmerend den verkoop in de stallen op marktdag in geen enkel opzicht in de hand wil werken, omdat hij daarin ontduiking van Z. Ex.'s verbod ziet. In de jl. Woensdagavond gehouden openbare vergadering der Kies-Vereeniging „Plicht en Recht" te Purmerend werd be sloten een adres te richten tot den Minis ter van Binnenl. Zaken, teneinde instem ming te betuigen met bovengenoemd adres. In de gisteren te 's Gravenhage gehou den algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, onder voor zitterschap van de heer Bultman, die bij de opening een treffend woord van hulde wijdde aan de nagedachtenis van het eere lid van het hoofdbestuur Crommelin, kwam in behandeling het verslag over den toe stand en onderhandeling over de oprichting eener Leerhoeve voor zuivelbereiding. Het hoofdbestuur vroeg machtiging voor het aanvragen van Rijks- en provinciaal subsi die tot het aanstellen van een ofmeerzui- velconsulentenbij toestemmend antwoord een of meer consulenten aan te stellen tot het houden van cursussen in verschillende streken en eindelijk om in een volgende vergadering rapport uit te brengen en even tueel voorstellen te doen. De heer Rinkes Borger vroeg een meer gemotiveerd plan van het hoofdbestuur, daar hij vreesde, dat deze algemeene machtiging, zonder vooraf gaand overleg met de afdeelingen, juist tot mislukking der zaak zou leiden. Op een rraag van een der andere afdeelingen ant woordde het hoofdbestuur, dat nog niet vaststaat of men consulenten wil in den geest der Geldersche wandelleeraars of naar het Friesch stelsel. Het hoofdbestuur wil eerst de kaart des lands leeren kennen, om te zien ot er kans bestaat voor succes eener zuivelschool. In overleg met de auto riteiten wil men trachten het beste te krij gen. Het voorstel van het hoofdbestuur werd daarop zonder stemming aangenomen. Het hoofdbestuur heeft zich op aandrang van de afd I. den Haag bereid verklaard, het in te dienen Regeeringsontwerp op de grondbelasting tot een onderwerp van de bat in de afdeelingen der Maatschappij te maken en te waken tegen het opleggen van te zwaren druk op den landbouw. Door de afdeelingen Waddingsvee», Ze venhuizen en mstreken werd voorgesteld, in stemming te betuigen met het optreden van het hoofdbestuur in zake de perequatie der grondbelasting. Waddingsveen bracht daarvoor hulde aan het hoofdbestuur. Op voorstel van het hoofdbestuur had over dit voorstel hoofdelijke stemming plaats, omdat het daardoor wilde uitgemaakt zien, dat de algemeene vergadering het bestuur wil steunen waar het meent dat aan den landbouw niet gegeven wordt wat men dien bedrijfstak in billijkheid verschuldigd is. Het voorstel werd eenparig aangenomen. Het hoofdbestuur, dankende voor dat votum van vertrouwen, verklaarde steeds te zullen voortgaan de belangen der maat schappij te verdedigen, doch liefst vooraf de gevoelens der aldeelingen over belang rijke stappen te willen inwinnen. Een ander voorstel strekte om de afge vaardigden der Maatschappij bij het Neder- landsch Landbouw comité te doen benoe men door de algemeene vergadering, op dezelfde wijze als die der leden van het hoofdbestuur, met candidaatstelling door de afdeelingen, en tevens om drie afge vaardigden uit Noord-Holland en drie uit Zuid-Holland te benoemen ter aanstaande algemeene vergadering te Amsterdam. Dit voorstel werd aangenomen, na intrek king van een voorstel der afd. Leiden, tot toepassing van meer algemeen stemrecht, ter verzekering van meerderen invloed aan de afdeelingen. Leiden stelde voor, om de beoordeeling op de algemeene tentoonstellingen der Maatschappij voortaan te doen plaats heb ben volgens een speciaal daarvoor op te maken reglement en daarin te bepalen dat bij de beoordeeling zal gevolgd worden het puntenstelsel. Het hoofdbestuur verklaarde zich voors hands niet ingenomen met dit denkbeeld, maar wegens ongenoegzame voorbereiding werd besloten de behandeling aan te hou den tot de volgende algemeene vergade ring. Tot lid van het hoofdbestuur voor Zuid- Holland, werd in de plaats van wijlen den heer Oudheusden, gekozen de heer P. J. M. de Bruijne, te Zwijndrechten voor Noord-Holland in de plaats van den heer Van Merlen, de heer J. Zijp Kz., te Abbe kerk. In behandeling kwam het voorstel van 8 had verloren, wist niet meer hoe hij aan boord moest komen. De markies, die met hem aan dezelfde tafel ge speeld had, bemerkte zijne verlegenheid en stelde zich geheel tot zijn dienst. Listel reed met zijn rijtuig naar Nizza tot waar de markies hem vergezelde. Spoedig daar op bracht Listel hem een bezoek, om hem te bedanken, de markies bracht een tegenbezoek, kortom, de nette jonge man beviel ons, en spoedig waren wij goede vrienden. Ik geloof, dat hij zelfs nu niet meer buiten ons kan, want bij elke gelegenheid sluit hij zich bij ons aan." „Gij schijnt aan boord allen zeer goed van vertrouwen te zijn," merkte Ploërné ironisch aan. „En gij vertrouwdet in China misschien niemand?" „Dat is in elk geval het voorzichtigste." „Ja, maar wij zijn hier in vredestijd „Juist daarom Juist midden in vredestijd bereidt men zich tot den strijd voor. En met zulke Giranis en dank zij de gastvrijheid en de blinde goedheid van een paar officieren van zee- en landmacht, kan Italië zich op de hoogte der verdedigingsmiddelen onzer Alpen stellen, en kan hij het aantal vuurmonden onzer schepen te weten komen." „Alsof men dat toch niet kan wetenmen behoeft slechts met een bootje door de haven te varen en de kanonnen te tellen." „Daarin hebt gij gelijk. Wat echter het gevaarlijkste is, dat is het aanhooren van onze gesprekken, waarin wij meermalen de op touw gezette ondernemingen bespreker», de uitkomsten die wij hopen te krijgen en onze plannen. Ik weet, dat gij u niet te veel over al die zaken uitlaat, en dat gij denkt, niets te zullen verraden. Maar bij de een of andere gelegenheid ontvalt u een woord, dat op zichzelf niets te beduiden heeft, maar dat, in verband ge bracht met andere woorden, die men een vorigen dag ge hoord heeft, een goeden zin vormt. E11 van woord tot woord, van dag tot dag, wordt een oogenschijnlijk be langeloos men3ch, die in werkelijkheid echter zeer sluw is, evenals deze Girani, meer bekend met de stappen en operatiën die onze vloot zal doen, totdat hij er ten laatste evenveel van weet als een onzer, en dat alles komt hij 9 aan de weet onder een partijtje whist of onder het gebruik van een glas champagne." „Alle duivels „Ik zeg je dat nu," zeide Ploërnc, toen hij zag dat zijn vriend tot andere gedachten kwam, „zonder daarom te be weren, dat mijne beschuldigingen juist in dit geval van kracht zijn. Uw vriend is misschien op en top een man van eer, die, zooals gij zegt, slechts aan zijn vermaak denkt. Het zou echter evengoed omgekeerd kunnen zijn, zonder dat gij het wist. Wij, Tonkineezen, zooals wij ons zelf noemen, zijn zeer kwaaddenkend, wij hebben ook te veel geleden." Het maal was nu zoover gevorderd, dat de honger ge stild was, en dokter Houchard besloot voor de gezelligheid het gesprek te beginnenhij richtte dus het woord tot Ploërné en vroeg „Gij schijnt in de Chineesche zee een zwaren dienst gehad te hebben, in dit slechte jaargetijde. Hoe stond het met uw schip zelf?" „Zoogoed als het maar eenigszins mogelijk was," ant woordde de jonge man. „Gij weet wel, zooals de bevel hebber is, zoo is h?t schip ook. Ons schip hield zich, evenals alle nieuwe pantserfregatten, uitstekend, ofschoon men ze toch allen na afloop van den krijgstocht voor oud ijzer verkoopen kan. De belegering van Formosa was vreese- lijk. Dagenlang kruisten wij bij weer, waarin men geen hond naar buiten zou jagen, en toch wisten wij, dat wij den volgenden dag weer precies hetzelfde zouden doen. Nooit hadden wij een oogenblik rust, steeds waren wij op zee en altijd stormt het daarj soms kregen wij water- hoozen of stortzeeën over, zoodat wij ten laatste doornat waren En aan boord heersehte buikloop, men noemde het zoo, maar, onder ons gezegd, was het cholera, zoodat elke week een paar onzer dappere matrozen be graven werden en als het stormachtige weer ons niet ver oorloofde aan land te gaan, werd er in tegenwoordigheid van de geheele bemanning een mis gelezen. Dan liet men het lijk door de geschutspoorten in de kokende zee glijden, zooclat het in de diepte verdween, terwijl het eentonig geloei der zee, de eenige lijkzang voor den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2