VOOR HET VOLK, BEKENDMAKING. „PATRIMONIUM", Openbare Vergadering, De Oorlogshond Cents Nieuwsblad voor Nederland. Voor Helder en Omstreken Depothouders gevraagd. het hoofdbestuur, om jaarlijks tijdens een der algemeene vergaderingen in de betrok ken afdeelingen een tentoonstelling te houden, beurtelings in elke provincie, met subsidie, en de vijfjaarlijksche tentoonstel ling te vervangen door eene algemeene tentoonstelling. In het gebied van den Ural, in de gouvernementen Orenburg en Astrakan en in het zuidelijk gebied van den Don wordt de kameel met goed gevolg voor den veldarbeid gebruikt. Op vele boerderijen vindt men dan ook, behalve kameelen, geen ander vee, en de grondeigenaars geven aan de kameelen de voorkeur boven ossen en paarden. Bestand tegen felle koude, kunnen zij bijna in geheel Rus land leven, tot aan Archangel in het Noor den toe. De omstandigheid, dat zij onge voelig zijn voor de veepest, brengt er zeker veel toe bij, dat zij tegenwoordig zooveel in Rusland voorkomenmen behoeft hen niet aan de quarantaine te onderwerpen, en zij kunnen dus steeds van het eene gouvernement naar het andere overgebracht werden. In Orenburg, waar de kameelen vóór 30 jaren gebruikt werden om zout te vervoeren, bezitten de eigenaars van groote boerderijen er thans xoo en meer, waar mede al het werk op het land verricht wordt. De vroegere hooge prijzen voor kameelen zijn, na de openstelling van den transkaukasischen spoorweg, aanmerkelijk gedaald. Rechtszaken. Jl. Dinsdag heeft voor de vierde kamer der Arrondissements-rechtbank te Amsterdam terachtïestaan de voormalige zaakwaarnemer Hendrik Visser, beklaagd van op 19 Jan..jl. de volksmenigte aldaar opzettelijk te hebben opgeruid, door te zeggen //Werkloozen, wij zijn door een strooibiljet opgeroepen om ten 2 ure op den Dam te komen, waar ons geld en brood zal verstrekt worden. Doet men dit niet, dan nemen wij de Beurs." Nadat beklaagde ontkend had, deze woorden te bebben gesproken en de verschillende getui gen min of meer afwijkende verklaringen hadden gegeven, eischte het O. M. een exem- plaire straf tegen hem en wel eene gevange nisstraf van 2 jaren. Deze persoon beschouwde het de oorzaak te zijn van de in Januari voorgevallen troebelen. Hij ruide de menigte op, maar was afwezig, toen zijne opruiingen ernstige gevolgen hadden. Zijn verdediger, mr. D. Siraons, advocaat aldaar, trachtte aan te toonen, dat de aangehaalde woorden niet gesproken waren en, al waren zij gebezigd, dan blijkt daaruit nog niet, dat het betreden van de Beurs, een openbaar gebouw, gepaard zou moeten gaan met daden van geweld. Hij vroeg daarom vrijspraak, tevens met ontslag uit de voorloopige hechtenis. Aan dit laatste verzoek werd door de rechtbank dade lijk roldaan. Uitspraak Dinsdag a. s. Buitenland. Duitschland. Caprivi is voorne mens, bij de aanstaande beraadslaging over de begrooting voor buitenlandsche zaken in den Rijksdag een groote rede te houden over de buitenlandsche politiek. Italië. De politie te Rome heeft 20 anarchisten aangehouden, die bij de ont ploffingen der jongste dagen betrokken zouden zijn. De President der Fransche Republiek betuigt in zijn briet aan den Paus dezen zijn hoogachting en biedt hem zijn geluk- wenschen aan, met de beste wenschen voor het welzijn van Z. H. en de Kerk. De Paus antwoordde den Franschen gezant, dat de woorden van Carnot bij de jongste installatie der kardinaals hem zeer getrof fen hadden. Z. H. vroeg belangstellend naar de gezondheid van Carnot en gaf nogmaals zijn sympathie jegens Frankrijk te kennen. De „Figaro" verneemt uit Rome, dat dr. Lapporis den Paus geboden heeft, zijn kamer te houden. Z. H. lijdt aan eene verkoudheid, die door de vermoeienissen der laatste dagen eenigszins gecompliceerd is. Rumenie. De Kamer stond met groote meerderheid een crediet van 3$ millioen gulden toe voor ambachtsonder- wijs. Turkije. Aan de „Times" wordt uit Konstantinopel gemeld, dat een hevige brand aldaar 300 huizen verwoest heeft. De schade wordt op omstreeks 3,000,000 en zes andere spuiten deden vergeefsche pogingen den brand te blusschen men kon die slechts beperken. Het geheele groote gebouw met molen en machines is verbrand. De brandwacht Frits en de portier der fabriek, Wiering, geraak ten onder vallend puin en zijn zwaar gekwetst naar het gasthuis gebracht. De toestand van vrouw Alikot was volgens verklaring der geneesheeren veel gunstiger, zoodat alle hoop op herstel bestaat. Vrouw van der Heul, die door het gebeurde geheel van streek is en zelfs ten huize harer bloedverwanten in de Commelinstraat, bij wie zij tijdelijk inwoont, een bloedspuwing moet hebben gehad, is door de politie gehoord en heeft verklaard, dat zij tot tweemaal toe vrouw Alikot had gewaarschuwd. Een knaap van ruim 12 jaar oud heeft sedert 14 Febr. jl. de ouderlijke wo ning [te Amsterdam verlaten. Hij heeft waarschijnlijk een grijs koffertje bij zich, waarin een kostuum, een of twee paar bonte sajetten kousen, een zwart gepolitoerd crucifix met nikkelen corpus en een lees boek getiteldFelix de twaaltjarige Ro- binson Crusoë. Namens de ouders ver zoekt de commissaris van polilie te Roer mond opzending, waarvan de kosten zullen worden vergoed. Te Hulst is een vrouw door haar moeder, haar grootmoeder en haar dochter zoo ernstig mishandeld, dat men voor haar leven vreest. Er bestond in de familie een vete, De politie heeft zich met 't geval bemoeid. Een hevige sneeuwstorm heeft in de midden- en oostelijke Staten der Unie ge woed. Het loopen van de spoortreinen is over bet algemeen zeer vertraagd. Som mige treinen zijn door de sneeuw inge sloten. In het dorp Thumesnil, bij Rijssel, werd jl. Zaterdag het verminkte en ver worgde lijk van een zevenjarig meisje ge vonden, op het kerkhof. De ellendige misdadigers hadden het, na 't plegen van hun schandelijk feit, over den kerkhofmuur geworpen. In het vorstendom Wales bestaat een gemeente met den onuitsprekelijken naam van Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyntrobwll- santisilisgogoch. Een ongeloovig landgenoot, die vruchte loos in een Aardrijkskundig Woordenboek had gezocht, wilde de proef op de som en schreef aan een verdicht adres een brief kaart, behoorlijk van den naam des afzen ders voorzien. En inderdaad ontving hij na eenigen tijd zijn briefkaart met de kantteekening „adres onbekend" terug onder het poststempel Llanfair-pwllgwyngyll. Zelfs bij afkorting dus nog een plaats naam die er wezen mag 1 Een feit van ongeëvenaarde barbaarsch- heid is te Wigan aan het licht gekomen. Op een aanklacht van de Britsche Veree- niging tot het tegengaan van wreedheid jegens kinderen, wordt nl. een mijnwerker terecht gesteld, die zijn kind een zui geling boven een vuur had geroosterd en de brandwonden met een naald had opengehaaldHet kind ligt op sterven. De ontaarde vader is door de politie naar Bolton overgebracht. Te Grenoble is een i3jarig meisje veroordeeld tot opzending, gedurende 12 jaren, naar een verbeterhuis. Zij had een ander meisje, dat met haar aan dezelfde fabriek werkte, van haar ontvangen loon beroofd en daarna met 't hoofd onder water gehouden, tot ze een lijk was. Om den dood te bespoedigen had zij 't meisje in het water nog met een steen op het hoofd geslagen. Een volgeling van Bellamy, de heer Newton, Mappin heeft bedacht geheel Lon- den met glas te overdekken. De heer j Newton beschouwt, zijn plan als zeer wel I uitvoerbaar en noemt tal van voordeelen i op welke van zulk^ eene overdekking het gevolg zouden wezen. Hij zegt o. a. dat de straten droog zouden blijven en dat dit een groot voordeel zou zijn voor het schoeisel en de kleeding der voetgangers. De gezondheid der bevolking zou zeker verbeteren als er in plaats van vochtige lncht op straat droge lucht werd ingeademd. Siam. De „Standard" verneemt uit Bangkok, dat wegens beleediging van den Franschen resident, de Fransche regeering aan Siara voldoening gevraagd heeft. Gemengd nieuws. Branden tc Ani»terd;»ui. Vrijdagmorgen is te Amsterdam het bekende meubelmagazijn van Gebrs. Van Houtum in de Reguliersbreestraat totaal afgebrand. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, was er niets over dan een verkoolde massa. Het gezin, bestaande uit man, vrouw, drie kinderen en eene dienstbode, moest zich over de daken redden, daar de trappen niet meer te naderen waren. De oorzaak is on bekend. Dienzelfden dag, 's avonds elf ure, ont stond brand op het Valkenburg, in de stoombakkerij „de Haan", een groot ge bouw. De stoomspuit „Jan v. d. Heijden," Afloop van Aanbestedingen. Jl. Woensdag had te Callantsoog de aan besteding plaats van 350 strekk. nieter straat weg in het dorp. Minste inschrijver de heer Jb. Overtoom, te Zijpe, ad f 1408, aan wien het werk is gegund. Verkoopingen. Dinsdag 28 Februari. Anna Paulowna, 12 'a midd. In de Vlas- en Korenbeurs2 huizen met bouw en weiland, gr. 8.68.29. Woensdag 1 Maart. Heer-Hugowaard, 12 nam. In de Zwaan: huis, boomgaard, moestuin en weiland, Mid delweg, gr. 3.14.02. Nieuwe Niedorp In de Kroon 1.31.20 bouwland, aan den Heerenweg. Wester-Blokker, 7 nam. In het Vergulde Hoofd: 2 perc. bouwland ald., gr. 3.36.30. Aanbestedingen. Zaterdag 11 Maart. Alkmaar, 10 u. Dijkgraaf en heem raden van de Schermeer, op het Raadhuis perc. 1 de levering van 100,000 straat klinkermoppen (Waalvorm)perc. 2: 200,000 idem, niet kleiner dan halve steenen perc. 3 20,000 Vechtsteenen, te leveren op de bij het bestek omschreven plaateen. Vacante betrekkingen. Huismeester, niet beneden 35 jaar, met eenige administratieve kennis, in het Sint- Catharina-gasthuis te Goudahon. f 250 boven verpleging. Adres den regent-secret. A. W. Roez aldaar. Machinist-bankwerker, bekend met alle machineriën en electrisehe verlichting, in eene groote fabriek bij Amsterdamvoorl. honorarium f 16 per week. Adres N. v. d. Dag, lett. IJ. A. 237. 3de machinist en 2de stuurlieden bij de Kon. Pakketvaartmaatschappij in Ned.-Indië. Adres ten kantore der Maatschappij, Prins Hendrikkade 160, Amsterdam. Machinist-stoker op eene kleine goederen stoomboot; hon. f 8 per week, met extra- toelage voor hulp bij lossing. Adres de Erven J. J. Tijl, boekh. te Zwolle, No. 7711. Muzikanten, 1 tenor-saxophonist (instru ment aanwezig), die ook viool of alt speelt, en een groote tromslager bij het gemeentelijk Muziekkorps te Haarlem. Adres den luit.- kapelmeester C. P. W. Kriens aldaar. Plantage-opzichter, liefst circa 25 jaar, voor Surinamehon. f 560 boven verple ging. Adres Nijgh en van Ditmar, Adv.- bureau te Amsterdam, lett. 7 S. T. Gem.-veldwachter te Kloetinge hon. f 400. Adres vóór 1 Maart den burgem. Werktuigk. teekenaar aan het etablisse ment te Feijenoord van de Ned. stoomboot- Maatschappij. Adr. Boompjes 70, Rotterdam. Stoomvaart en Scheepstijdingen. C o n r a d (s.), arriveerde 23 Febr. van Amsterdam te Batavia. Prinses Marie (s.), van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 Febr. te Aden. Prins Alexander (s.), van Amster dam naar Batavia, arriveerde 24 Febr. te Genua. Samarang (s.), van Rotterdam naar Batavia, vertrok 22 Febr. van Aden. A r d j o e n o (s.), van Rotterdam naar Batavia, vertrok 23 Febr. van Suez. Zuidholland (s.), van Batavia naar Rotterdam, vertrok 23 Febr. van Colombo. Prins Frederik Hendrik (s.), vertrok 23 Febr. van Amsterdam naar Su riname. Spaarndam (s.), arriveerde 23 Febr. van New-York te Rotterdam. E d a m (s.), van Rotterdam naar Balti- more, passeerde 23 Febr. Grisnez. V 1 s 8 c h 0 r IJ. Nieuwediep, 25 Febr. Sedert jl. Don derdag kwam hier van de groote visscherij binnen de sloep M. D. 3, schipp. v. d. Hoek, met 20 levende-, 50 doode kabelj., 6 lengen en 250 schelr.lev. kabelj. gold f 2.55, doode idem f 1.50 a f 1, leng f 2.80 per stuk en schelv. f 40 per honderd. Door de kustvisschers werd niets gevangen. Texel. In de vergadering, op Zaterdag 18 dezer gehouden, van de te Öosterend be staande afdeeliug van „De Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij" werd tot Secretaris herkozen de heer C. Mos sel, welke volgens rooster moest aftreden. De rekening over het verloopen boekjaar sloot met een klein voordeelig saldo. Onder meerdere raeJedeelingen werd vooral met lof gesproken over den heer S. T. Land, lid van de Tweede Kamer der Staf en-Gene raal, die zeer ernstige pogingen doet tot ver krijging eenr Haven bij de Oostkaap. Het ledental der afdeeling is sedert het vorige jaar van 60 tot 74 gestegen. '5 W iuJriciiting mM. Cs. 1 m kracht. Staml. Al*. Mand. Af*. 24 12 C O 746.2 vl -13.46- 0.8 - 5.2 25 K N.O. 0.4 740.84,-18 86 1.3 - 1.6 25 12 N.O.t.N.0.5 741.31 -18.39 2.3 1 1 - 2.2 Amsterdam, 21 Febr.Aardappelen 1 Frïeiche Dokk. Jammen f 1.10 e 1.30; id. Fren. f 1.80 t 1.40, id. Saaier» f 1.a 1.20; Zeeuwnche Spaiach# Jammen f 1.10 n 1.80; dito blauwe, f 1.50 a 160; Flakk. jammen f 1.50 a 1.60Geld. Blauwe f 1.45 a 1.60id. Championa f 1. Schiedam, 24 Febr. Moutwijn f 8.—, Jenever 12.id. tmaterdamsehe proef 13.50. AANGEKONDIGDE PAARDENMARKTEN IN NEDERLAND. Schoorl Maandag 20 Maart. Didam Dinsdag 21 Utrecht Maandag 27 ttaarneminyeu te Heides (Landskeet.) Marktberichten. Schagen, 23 Febr. Aangevoerd: 8 paarden, f 50 n f 150 1 stier, f 130 30 geldeko icn, 1 70 n 260o kalfkocien, f 150 a f 1603 hokkeliugcu, 1 2056 nnchtcre kalveren, f 14 a 20 233 scha pen. 1 8 a f 16,50; 23 magere varkens, f 14 a f 20 21 biggen, f 11 a f 13. Boter, f 0.65 a f 0.70 per kop. kipeieren, f 2.75 a f 3.25, Êendeieren, f 4 per 100 ituks. Alkmaar, 24 Febr. Aangevoerd 5 stapel* Kaas, weg. 1274 Kg. Kleine f 29, Commissie en Middelbare f 25 per 50 Kg. Tarwe f 5 a 7.15, Rogge f 5.55 a 5.75, Gerst f 4, id. Chev. f 4.65 u 5.10, Haver f 2.90 a 3.G0, alles per hectoliter. Enkhuizen, 15 Febr. Kar wij zaad f 11 a f 11.50. Mostordzaad f 29 a 30. Maanzaad f 16 a f 16.60. Groene erwten f 10 a f 18.50. \'o|e erwten f7 a f 14. Wijker vale f 5 a f 8.50 Grauwe erwten f 12 n f 18. Brnine boonen f 5 a f 10. Paardeboo- nen f 5.75 a I 6. Gerst f 5 a 5.50 Haver f 3.25 a f 3.50. Vette Varkens f 0,22 n f 0,27 per half KG. Kipeiereu 3.50 a f 3.75 per 100 stuks. Boter f 0.77i a f 0.80 per kop. Edam, 23 Febr. Aangevoerd 149 partijen Bo ter, 1c kw. f 0.71 a 0.774 de 5 HG. Eieren, f 3 a f 4 de 100 stuks. Amsterdam, 24 Febr. Tarwe op levering lager; Maart f175; Mei f 177. Kogge op levering lager; Maart f132; Mei f 131. Raapolie vliegeDd I 28.25 Mei f 28 Sept-Dee. f 28. Lijnolie vliegend f 24Maart-Mei f 24.25 Jani- Ang. f24.50; Sopt.-Deo. f23.624. Raapkoeken f 62 a 80. Lijnkoeken f8 a 12.50. Petroleum, vast, loco en najaar f 5.90 Eutr. 2412 0.95 25' 8: 0.94 25 12i 0.89 Van 23 op 24 dezer gevroren 15 millimeter en van 24 op 25 dezer 5 millimeter ijs. Te verwachtenZuidoostenwind. Laatste berichten. 35 Februari. Officieele berichten uit de „Staatscourant". De kapt. ter zee P. G. Bruch, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is op nou- activiteit gesteld. Hr. Ms. schroefstoomschip iste kl. „Jo- han Willem Friso", commandant de kapt. ter zee J. C. Joekes, is hier heden van de oefeningsreis in den Atlantischen Oceaan teruggekeerd. Het schip zal ter reede worden geïn specteerd en daarna in de haven komen. Het 75jarig jublieum van den heer L. J. Veltman, dat onlangs te Amsterdam op feestelijke wijze werd gevierd, zal hier a. s. Woensdagavond worden herdacht. Door het gezelschap-Van Lier zal dan in den Stadsschouwburg worden opgevoerd het blijspel „Vriend Fritz", waarin de heer Veltman als David Sichel zal optreden en het tooneelspel „Moed adelt," met Velt man als Graaf van Westerhorn. De schouw burgzaal zal zeker te klein zijn om dien avond alle belangstellenden in het jubilé van den ouden maar nog altijd krassen Veltman te kunnen bevatten. De Gymnastiek- en Exercitie-vereeni- ging „Pro Patria" gaf jl. Donderdagavond een soirée in „Musis Sacrum", die door een vrij groot aantal belangstellenden werd bij gewoond. Behalve een drietal gymnastiek- nummers door de Hoofdafdeeling en de beide Adspirantenklassen, die zeer goed werden afgewerkt, werd een „proefles in de vrije- en orde-oefeningen" gegeven door „meester Van Diggelen" voor de School commissie te Westerkerke, welke er op berekend was de lachzenuwen der aanwe zigen in beweging te brengen. Verder werden een paar komische voordrachten en eenige muzieknummers ten beste gegeven, terwijl ten slotte een aardig blijspel „Op de stu dentenkamer", werd opgevoerd, 't Geheel verschafte den feestgenooten veel genot. Een prettig bal besloot den avond. ADVERTENTIEN. Getrouwd H. VV. DE JONCHEERE, Luitenant ter zee 2e klasse, en C. Th. GRENFELL. Hattem, 22 Februari 1893. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter kennis van de daarbij belanghebbende ingezetenen, dat op Woensdag den 8 Maart 1893, des namiddags tusschen 1 en 3 uren, aan het Raadhuis der gemeente, eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden, ter benoeming van een lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, in de plaats van den Heer C. D. ZURMUHLEN, die voor de benoeming heeft bedankt. De lijst der kiezers is op de gewone kantooruren ter Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd. Van deze vergadering worden geene afzonderlijke kennisgevingen verzonden. Voorts wordtin herinnering gebracht, dat men, om kiezer te zijn: 1. Nederlander, meerderjarig, inge beten der gemeente en in het volle genot der burgerlijke en burgerschaps rechten moet zijn. 2. Ter zake van een bedrijf van handel of fabriekswezen in het patent recht moet zijn aangeslagen tot een bedrag van minstens zeven gulden. Helder, den 23 Februari 1893. Het Gemeentebestuur voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Christelijk Sociale W erklieden-V ereeniging Afdeeling HELDER. op Vrijdag 3 Maart a. 8., avond» 8 uur, in het Lokaal „TIVOLI" (Groote Zaal). Spreker is Heer A. P. STAALMAN. Onderwerp„Te wapen tegen Volks m isleiders Debat gewciiHclit. Entreé 10 Ct. Het Bestuur. Toegangskaarten zijn tot een be perkt aantal verkrijgbaar bij de Heeren F. SPRUIT, Dijkstraat. J. C. DE BUISONJE ZOON, Hoofdgracht. BERKHOUT Co., Zuidstraat. A. KLAASSEN, „De Hoop", Koning straat, en wanneer nog plaatsen beschik baar "zijn, des avonds aan het Lokaal. en zijne africhting, door JEAR BÜNGARTZ, Dierschilder te Lcichenlch. Bekroond met de medaille van ver diensten voor kunsten en wetenschappen van Saksen-Coburg-Gotha, de Koninklijke Rumeensche medaille van verdiensten, Bene merente 2de kl., enz. enz. WET GRAVURES. Prijs f 1. Na toezending van het bedrag per postwissel of in postzegels franco per post. Bij ondergeteekende is verschenen het eerste nummer van: Wij vestigen er de aandacht van Boekhandelaars, Brievengaarders en Colporteurs op, dat van dit niet sociaal-democratisch) blad, dat slechts één cent per nummer kost, door liet te venten in de straten en aan de uitgangen van fabrieken en werkplaatsen, duizenden exem plaren zijn te plaatsen. Colporteurs, enz., die er mede willen werken, ontvangen 25 pCt of een vierde van hetgeen zij verkoopen. In geheel Nederland Colporteurs gevraagd. Men wende zich met opgaaf van het getal exemplaren, dat men denkt te kunnen plaatsen, TEN SPOEDIGSTE tot ondergeteekende. J. 11. Van Balen, Uitgever.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 3