NEDERLAND. In de Riouwbaai in Lehong, op de westkust van Atjeh, is de gezamenlijke sloe- penflotille van de „Ben koelen" met den vijand slaags geweest. Onder aanvoering van den luitenant ter zee 2 de klasse Wichers hadden de onzen een aan Toekoe Oemar behoorende prauw nagezet en getracht die van het strand te halen, toen de landingsdivisie op eens uit het struikgewas door een hevig geweervuur werd begroet. De manschappen stelden zich achter de prauw op en brachten vandaar, gesteund door het geschut van twee der sloepen, het vijandelijke vuur tot zwijgen, waarna zij naar de „Benkoelen" terug gingen, echter zonder de prauw, die ver volgens van boord in stukken werd ge schoten. Van Boeleleng is den 2Ósten Januari aan de Soer. Ct. getelegrafeerd: Aan boord van de „Ban Peh Guan" is ter reede Ampenan door Hr. Ms. ss „Emma" een zeer groote hoeveelheid geweerpatronen ontdekt en in beslag genomen. Buiten twijfel wordt er een zeer levendige smokkelhandel in oorlogs-contrabande daar gedreven; deze aanhaling trouwens levert daarvan het be wijs. Tusschen de radja 's van Klongkong en Bangli (op Bali), die reeds lang aan het kibbelen waren, is thans een bepaalde „oorlog" uitgebroken. Men vreest, dat meer dere Vorstjes in den twist partij zullen kiezen. Noch voor het gouvernement, noch voor den handel is deze uitbarsting een gelukkig incident. Zij is uitsluitend het gevolg van onze veel te zwakke politiek, zoowel tegen over Lombok als tegenover de Balische Vorstjes. Alle ontzag voor den souverein is reeds sedert lang weg. Men leest in het „Bat. Hbld." De een of andere commies van het Haagsche marine-departement heeft den zeeofficieren een leelijk koopje bezorgd door het voorstellen en doen aannemen van be perkende bepalingen op het nemen van marinewissels. Zeker is het waar, dat langs dezen, den laatsten tijd meer en meer gebruikelijken weg soms veel meer geld naar Holland werd verzonden dan het traktement van den betrokken officier bedroeg en dat zoo doende het postverkeer en de handel in hunne belangen werden geschaad; maar aan den anderen kant was het voor de administrateurs van de oorlogsschepen weer een groot gemak, daar zij voor de onder scheidene betalingen aan boord altijd geld genoeg hadden, zij geen voorschotten uit 's lands kassen behoefden en dus ook de kosten om dat geld te gaan ontvangen werdeD vermeden. Zooals men zich herinneren zal, hebben onze troepen reeds driemaal te vergeefs een aanval gewaagd op de Atjeh- sche versterking Kaloet, en verkregen de onzen daarbij de laatste maal 7 dooden en i2 gewonden. Thans verneemt het „Vad." uit een particulier schrijven uit Kota-Radja, dat er plan bestaat andermaal te beproeven die sterkte te nemen. Het tijdstip, waarop die aanval zou plaats hebben, was onbekend, wellicht in de loop van Maart. In ieder geval zullen er veel troepen aan deelnemen. door Spaarzaamheid", die eigenares is van 81 zeer goede arbeidswoningen in de Ver- eenigingstraat. Die woningen zijn bijna alle door leden bewoond en overigens tij delijk, bij de week, verhuurd. Doel der vergadering was de behandeling van een zeer ingrijpend voorstel tot statuten-wijzi ging, waaruit zou volgen 1. dat de leden te allen tijde hunne woning in eigendom kunnen verkrijgen door afbetaling van de waarde2. dat elke nieuwe en opvolgende eigenaar met en in de woningen kan doen wat hij verkiest; 3. dat uittredende leden binnen korteren tijd en grootere uitkeeringen zouden verkrijgen dan thans, en 4. afschaf fing eener bestaande hulpkas. Overeen komstig den raad, dien het college van commissarissen der vereeniging gaf, werd door de druk bezochte vergadering echter besloten het ingekomen voorstel tot wijzi ging der statuten nog niet in behandeling te nemen, maar eene commissie te benoemen, bestaande uit 2 commissarissen, 2 bestuurs leden en 3 gewone leden,-om te overwegen welke wijzigingen wenschelijk zijn. In een drukbezochte vergadering, in „Casino" te Hellevoetsluis gehouden, heeft mr. M. W. F. Treub wijziging van het erfrecht bepleit. In eene even keurige als bevattelijke rede betoogde hij, dat het erfrecht van bloedverwanten tot de rechte lijn moet beperkt wordenals overgangsmaatregel zou beperking tot bloedverwanten in den derden of vierden graad aanbeveling ver dienen. De wet behoorde een recht van erfgenaamschap ten aanzien van echtge- nooten onderling te erkennen. Naast de bloedverwanten en den echt genoot moet de Staat (resp. de Gemeente) als erfgenaam worden erkend. Het erfdeel van den Staat moet worden gevrijwaard tegen verkorting, door schenkingen of tes tamentaire beschikkingen. Wat de Staat krachtens erfpacht verkrijgt, moet gebezigd worden voor de stichting en instandhou ding van instellingen tot bevordering van het volkswelzijn. De rede van den heer Treub lokte een zeer geanimeerd debat uit, waaraan niet minder dan acht heeren deelnamen. Blnnenlandsch nieuws. Wieringerwaard. Het bestuur van den polder heeft, boven de gewone hoe veelheid, dit seizoen reeds ongeveer 2500 H.L. steenkolen meer noodig gehad dan andere jaren, om den polder van het overtollige water te ontlasten. Schagen. Het plan bestaat, a. s. Zaterdag alhier te doen optreden de heer Domela Nieuwenhuis en Zaterdag 18 dezer de heer Mr. Treub. Kolhorn. Jl. Zondag werd alhier eene uitvoering gegeven door de vereeniging „Thalma" vam Helder. Aan het niet zeer talrijk opgenomen publiek voldeed de uit voering der muzieknummers beter, dan de opgevoerde tooneelstukjes. (Alkm. Ct.) Alkmaar. Mr. Van der Kaay, lid der Kamer, hield voor een talrijk publiek alhier een voordracht, waarin hij, na de algemeene ontevredenheid besproken te hebben, tot de vraag kwam „wie moet ver beteren Tegenover hen, die antwoordende Staat, en beweren, dat deze nog bijna niets voor den minderen man heeft gedaan, her innerde spreker aan hetgeen de liberale partij al tot stand heeft gebracht en wat nog op haar programma staat. Zoo is in voorbereiding een wet op leerplicht en in gesteld zullen worden Kamers van Arbeid. Daarop moet volgen verplichte verzekering tegen ongelukken en tegen den ouderdom. Strengere bepalingen worden gemaakt tegen het bouwen van ongezonde woningen. De armenwet zal herzien worden. Aanzienlijke uitgaven eischt die herziening misschien, maar dat is geen onoverkomelijk bezwaar. Hij waarschuwde verder tegen de mee ning, alsof de Staat alles kan doen. Loons- verhooging van Staatswege zal leiden tot minder werk, omdat men dan al het werk niet meer zou kunnen betalen. Verkorting van arbeidsduur door dwang zou meer nadeel dan voordeel brengen. Slechts door overleg tusschen werklieden en werkgevers kan veel verbeterd worden. Ook kon de publieke opinie volgens den spreker verbazend veel ten goede van den werkman verrichten, veel, wat door den Staat onmogelijk bij een welge regeld kan worden. Rotterdam. Jl. Zaterdagavond heeft op de Leuvehaven bij het kantoor van den waterschout alhier een samenscholing plaats gehad van ongeveer 300 meest Hollandsche zeelieden, die hun ontevredenheid te kennen gaven over het aanmonsteren van Duitsche matrozen op een Amerikaansch schip, lig gende in de Petroleumhaven. Een kleine schermutseling tusschen de Duitschers en de andere zeelieden was hiervan het gevolg, waaraan door de politie een einde werd gemaakt, waarna de Duitschers onder poli- tie-toezicht zich naar boord begaven. Marine en Leger. Naar men verneemt, worden dit jaar Hr. Ms. instructïevaartuig «Urania" en de stoom- kanonneerbooten „Ever" en «Gier" tot prae- tische oefening der adelborsten in dienst ge steld, en wel de „Urania" van af 1 Mei tot 29 Juli, de „Ever" vau 1 tot 29 Juni en de „Gier" van 1 Juni tot 22 Juli. De adel borsten der 1ste afd. zullen alsdan den 6 Mei aan boord van de «Urania* embarkeeren tot 3 Juni en daarna overgaan op de «Ever" en «Gier" de adelborsten 2de afd. embarkeeren dan tot 21 Juli op de «Urania" en gaan daarna met verlof, waarna de adelb. 1ste afd. weder tot 27 Juli op de «Urania" overgaan en alsdan met groot verlof gaan. Hr. Ms. gaffelschoener «Argus" is gisteren alhier in dienst gesteld, onder bevel van den luit. ter zee l3te kl. J. H. Strootman, ter wijl verder aan boord geplaatst werden de luits. ter zee 2de kl. M. II. E. Sachse, D. W. A. Pels Prijken en J. G. van Druten, alsmede de off. vau gez. 2de kl. W. A. Stark. Naar het «Hbld." verneemt, zal voor het korps ingenieurs der Marine de kleeding worden ingevoerd, die voor de ingenieurs van den Waterstaat is vastgesteld. Door dezen maatregel zal hun rang niet meer verward worden met dien van zeeofficier. Hr. Ms. stoomkanonneerboot «Geep", den 16 dezer onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. M. J. P. Westveer te Amsterdam in dienst gesteld wordende, zal worden toege voegd aan Hr. Ms. «Evertsen" alhier, tot oefening der zeemiliciens. Met 16 dezer wordt geplaatstmach. 1ste kl. S. Bakker van «Bonaire" op wachtschip te Hellevoetsluis bij conservatiemach. 1ste J. W. Kapteijn van conservatie alhier op «Dolfijn" mach. 2de kl. W. Kursz van «Bo naire" op «Dolfijn" mach. 2de kl. J. v. d. Pijl van «Bonaire" bij conservatiemach. 3de kl. D. Bordeaux van «Wachtschip" op «Dolfijn". Bij het wapen der genie wordt, volgens het «Vad.", eerstdaags eene groote promotie verwacht. Eindelijk zal men op 's Rijkswerf alhier de 12 stukken geschut 23 cM. voorlaad opruimen reeds 4 stuks zijn op een lichter geladen, de overige zullen spoedig volgen, waarschijnlijk om tot artikelen van vredelievende bestemming te worden verwerkt. Onderwijs en examens. Mej. de wed. Muijs, geb. Schadee, onder wijzeres te Westerland op VVieringen, heeft hare benoeming te Ophemert aangenomen en bedankt voor die te Wester-blokker. J. Madderom, onderwijzer aandeopenb. school te St. Maartensbrug, is benoemd tot onderwijzer met hoofdakte te Amerongen. Op de voordracht van eersten onder wijzer aan de openbare school te Winkel, voor welke betrekking zich 19 sollicitanten hadden aangemeld, is o. a. geplaatst J. C. Visser, van Schagen. Landbouw en Veeteelt. De Minister van Binnenlandsche Zaken heett, bij beschikking van 27 Februari jl., het houden van tentoonstellingen van her kauwende dieren en varkens, gedurende de maand Maart 1893 verboden, zoodat de gewone, dit jaar tegen Vrijdag 24 dezer aangekondigde jaarlijksche Paaschtentoon- stelling te Alkmaar niet kan doorgaan. De Nederlandsche regeering heeft zich tot de Duitsche gewend met de vraag, of den invoer van vee, afkomstig uit de provinciën Friesland, Groningen en Drente, waarin de veeziekte niet heerscht, toegestaan zal worden, indien er zorggedragen wordt, dat deze provinciën behoorlijk van het overig gedeelte des lands door een cordon zijn afgescheiden. De warmoeziers in De Streek en de ver bouwers van vroege aardappelen teAndijk behoeven ieder jaar voor den verbouw hunner producten eene groote hoeveelheid stalmest. Door de schaarste en hoogopge- voerde prijzen der koemest maken zij thans een ruim gebruik van paardenmest uit de stallen der A. O. Maatschappij. Reeds hebben een dertigtal schepen hunne lading te Broekerhaven gelost, om vandaar per schuit naar de akkers ver voerd te worden. Van kunstmest wordt nog haast geen ge bruik gemaakt. De boer is nog niet genoeg overtuigd van de goede uitkomsten dier bemesting. Kerknieuw 8. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv kerk tc Texel. Zondag 5 Maart, Burg, voorm. 10 u., ds. van Schaick. Waal, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. Oudeschild, nam. 2 u., ds. de Mazure. Oosterend, nam. 2 u., ds. van Schaick. De Gocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barends. Doopsgezinde kerk te Texel. Zondag 5 Maart, Waal, voorm. 10 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 5 Maart, voorm. 9.30, Oudesluis, ds. v. Deursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zype. Zondag 5 Maart geen dienst. Doopsgez. kerk. te Zuid-Zijpe. Zondag 5 Maart, voorm. 9.30, Oudesluis, ds'. v. Calcar. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 5 Maart, voorm. 10 u., ds. Koeh, van Sint-Maartensbrug. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 5 Maart, voorm. 9 u., Valkoog, ds. Miihring. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 5 Maart, voorm. 9.80, ds. Bron, van Helder. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 5 Maart, voorm. 10 u., ds. Beek huis, van Helder. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 5 Maart, nam. 1.30, ds. Beekhuis. Bedankt voor het beroep naar de Herst. Evang. Luth. gem. te Medemblik, door ds. van Griethuizen, pred. te Enkhuizen. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 22 Februari 1S93. Th. T., te Huisduinen', gem. Helder, geen zorg dragen voor het onschadelijk houden van zijn hond, f 3 boete of 2 dagen hecht. A. P., te Wieringen, jagen zonder acte en vergunning, 2 geldboeten van f 5 elk, sub sidiair 2 dagen hecht, voor elke boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer of betaling der geschatte waarde ad f 5, subsidiair 2 dagen hecht. C. B., en K. Z., beiden te Huisduinen, gem. Helder, delven naar konijnen, vrijge sproken. M. de K., te Helder, in zijn winkel sterken drank verkoopen in een ongesloten flescb, en tappen zonder vergunning, 2 geldboeten van f 5 elk, subsidiair 3 dagen hecht, voor elke boete. T. G., te Enkhuizen, A. v. d. A., te Helder, en W. de B., te Helder, straatschenderij, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. S. W., te Wieringen, nachtrumoer, vrijge sproken. G. O. en P. van 't H., beiden te Helder, nachtrumoer, ieder f 2 boete of 3 dagen hecht. P. van der O., te Helder, voorwerpen op straat laten staan, f 1 boete of 1 dag hecht. P. A. E. T., te Helder, een wagen op straat laten staan, f 1 boete of 1 dag hecht. M. G., te Helder, een wagen op straat laten staan, f 1 boete of 1 dag hecht. G. B. Gz., en J. K. Jz., beiden te Texel, dronkenschap, ieder f 1 boete of 2 dagen hecht. A. B., te Helder, dronkenschap bij vijfde herhaling, 3 dagen hecht. Buitenland. Belgie. In zijn rede verklaarde de minister-president Beernaert diep doordron gen te zijn van het gevoel van verantwoor delijkheid, dat op allen en vooral op hem zelf rust. Hij herinnert aan het verschil in den toestand van het land in 1830 en thans. Toen was gansch het volk verheugd over de verwerving van de onafhankelijkheid des lands. Thans staat België op menig gebied aan de spits der volkeren. Ondanks den bevredigenden economi- schen toestand, ondanks de behaalde vor deringen, is het noodig steeds op beleid en verdraagzaamheid aan te dringen. De werk lieden zijn bedrogen en velen gelooven, dat het algemeen stemrecht niet doel, maar middel is. HET.DER, 3 Maart. OfBciëele berichten uit de «Staatscourant". Bij Kon. besluit is benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Niewerkerk c. a. S. Schimmelpenning, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Wieringen. Bij Kon. besluit is 1. bevorderd tot com mies bij 's Rijkswerven de adj.-commies F. J. Kloprogge, en 2. benoemd tot adj.-com mies bij 's Rijkswerven de klerk A. H. De Hart. De Tweede Kamer, jl. Dinsdag bijeen gekomen, heeft alle ingekomen ontwerpen naar de afdeelingen verzonden. De heeren Plate en Gerritsen namen zitting. Besloten werd tot een tweede sectie- onderzoek van het voorstel betreffende kamers van arbeid. Tot voorzitters der afdeelingen werden gekozen de heerenMeyier, Hofimans, van Houten, de Beaufort (Amsterdam) en Ruys. Woensdag en volgende dagen sectieon- derzoek van het handelsverdrag met Spanje, andere overeenkomsten, wijziging der Indi- sche comptabiliteitwets en militair strafwet- I boek. Vrijdag vergadert de Kamer tot regeling I van hare werkzaamheden. Een wetsontwerp tot wijziging der j wet tot wering van besmetting door uit zee aankomende schepen en een tot wijziging der wet tot voorziening tegen besmettelijke j ziekten, zijn bij de Kamer ingekomen. De commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp op het faillissement en de I surséance van betaling, heelt haar verslag men zegt van 300 bladzijden druks gereed. Gisteren had te Utrecht, op verlangen van een aantal leden, eene buitengewone 1 vergadering plaats van de in 1888 opge richte coöperatieve bouwvereeniging „Nut j 10 had hij geen weerstand kunnen bieden en hij was haar beiden op een afstand gevolgd. Zoodoende was hij aan een rood en wit beschilderde villa gekomen en had zich over tuigd, dat daar de woning der meisjes was, vervolgens was hij weer vol gedachten aan haar, naar Monte Carlo terug gekeerd. Deze mededeelingen had Ploërné eerst ter nauwernood gehoord, totdat hij plotseling een onverklaarbare overeen stemming vond tusschen de personen uit Girani's verhaal en de heldinnen uit zijn droom drie vrouwen, een daarvan oud en twee jong. Instinctmatig gevoelde hij, dat het dezelfden waren, aan wie hij dacht. Maar moest dat dan zoo zijn Het konden toch wel andere dames wezeiï? Hoe het ook zij, een hevige angst maakte zich van hem meester en zonder dat een der aanwezigen er iets van bemerkte, leed hij vreeselijk, terwijl de Italiaan vertelde. Deze verhaalde, hoe hij soms dagen lang in de nabij heid der villa bleef, om een blik van haar op te vangen en hoe hij, eensklaps moedig geworden, haar aansprak, doch door haar toornig afgewezen was. Vervolgens had hij haar geschreven, om zich te verontschuldigen, en brief op brief gezonden, hoewel zij allen onbeantwoord bleven. Eindelijk nam hij de Mulattin in den arm. De ongeoor loofde liefdehandel met het jonge meisje gaf hij ten beste aan die troep jonge mannen, die te midden van rookwolken zaten te drinken en af en toe zeer ongeoorloofde op- en aanmerkingen wisselden. Nog steeds luisterde Ploërné zwijgend toe. Nu echter bestond er voor hem geen twijfel meer, of het waren dezelfde vrouwen, naar wier weerzien hij zoo verlangde, het was hetzelfde huis, waarheen hij met alle macht getrokken werd. In een ondeelbaar oogenblik werd al zijne hoop, al zijn geluk verbroken en de heldere zee, zooals hij zich zijne toekomst had voorgespie geld, veranderde in één tooverslag in een modderig meer, waarvan hij zich met walging afkeerde. Nog steeds vertelde de Italiaan met zijn melodieu3e stem. Nu schilderde hij de geheime samenkomsten in den tuin vol geurige bloemen, terwijl de maan haar bleek licht over de beide minnenden uitgoot. Eene groote vertwijfeling greep Ploërné aan, toen liij 17 Girani dat alles hoorde vertellen, maar evenals een dren keling, die zich aan een stroohalm vastklemt, zoo bleef hem nog een straal van hoop over. Er waren immers twee jonge meisjes in hetzelfde huis. Welke had Girani nu te gronde gericht Zijne bruid of hare nicht Ont zettende keuze, die zijn hart toekneep en die hij toch niet kon vermijdener kwam bij hem de wensch op, dat zij, die zich zoo vergeten had, slechts zijne vriendin mocht zijn, zij, met wie hij in zijne kindsche jaren gespeeld had en dat zij, die hij aanbad, rein gebleven mocht zijn. In zijne ziel rees de vraag op: «Wie zou het zijn?" Maar hij beefde voor de vraag terug, hoezeer hij ook doordien twijfel leed. Bij den plotseling in hem opstijgenden haat, die zijn gansche wezen in toorn tegen den held van dat galante avontuur deed ontvlammen, bleef hem geen keus. Vaal bleek, met op elkander geknepen lippen en gloeiende oogen, stond hij daar, alsof hij zich op den Italiaan wilde werpen. Zijn hart sloeg, alsof het barsten zou, terwijl zijn gehoororganen toch buitengewoon kalm en duidelijk het gesprokene tot hem brachten. Hij overlegde wat hij doen zou en zijne sidderende handen bewogen zich dreigend, zonder dat hij het zich bewust was, alsof zij naar hun offer verlangden. Hij hield zichzelf voor, dat het niet aanging Girani in de rede te vallèn en hem een oorveeg te geveneerst diende tusschen dien ellendeling en hem eene korte verklaring te geschieden, opdat zijne vrienden niet zouden denken, dat hij aan het malen was geraakt. En toch moet hij hem beleedigen, hem zijne verontwaardiging in het gelaat slingerenwant hij wil zich toch het genot niet ontzeggen, hem te doen gevoelen, wat hij sedert een kwar tier gevoelt. Een plotseling druk praten zeide hem, dat Girani ten einde was met zijn verhaal. Rondom den vroolijk lachenden jongen man deden de anderen hunne meening hooren. «Benijdenswaardige kerel, zoo'n geluk te hebben!" Die zwartoogigen met bleeke gelaatskleur worden door alle vrouwen benijd fDat is eerst een werkelijke roman en wel een zeer in teressante

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2