NEDERLAND. de overige drie gevangenen bij onze aankomst in de factorij zouden losge laten worden, daar hun grootste ver grijp bestond in het verzet tegen de soldaten, terwijl de zoon van het opper hoofd een der bewoners van het dorp had neergestooten en verscheidenen ge wond had bij zijn poging om de doch ter van den eerste met geweld te ontvoeren. HELDER, ii Maart. De off. van adm. 1ste kl. P. Van Teutem, dienende aan boord van Hr. Ms. instructie korvet „Nautilus", wordt met 1 April a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den off. van adm. 2de kl. J. A. Meulemans. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht J. D. De Blécourt wordt met 16 dezer ge plaatst bij het hospitaal dor marine alhier. Ingevolge Kon. besluit wordt met 25 dezer in dienst gesteld Hr. Ms. art.-instructieschip fBellona", liggende alhier, en buiten dienst gesteld Hr. Ms. schroefstoomschip éde kl. „Aruba". Het bevel over eerstgen. bodem wordt op gedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. L. A. H. Lamie, onder eervolle ontheffing van het door hem over laatstgen. schroefstoomschip gevoerde bevel. Voorts worden met dien datum op eer9tgen. bodem geplaatst de luit. ter zee 1ste kl. S. Woldringh, als 1ste off., de luits. ter zee 2de kl. H. W. De Joncheere, J. C. Bentz van den Berg, C. J. Van der Hegge Spies, W. B. K. Boom, E. baron Van Heerdt tot Evers- berg en R. Peaux; de adelb. 1ste kl. J. A. Barrau en F. C. Brustde off. van gez. 1ste kl. G. D. Giesbert en de off. van admin. 2de kl. C. Flaes. Met 1 April a. s. worden 1. de luit. ter zee 1ste en 2de kl. P. A. R. Hennequin en C. M. Van Rijn, de adelb. 1ste kl. B. G. A. Van Renterghem en de off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht S. A. Van Leer geplaatst in de rol van Hr. Ms. opleidingsschip „Ad miraal van Wassenaer" en gedet. aan boord vau Hr. Ms. instructiebrik „Castor" eerstgen. als comm.2. de luits. ter zee 1ste en 2de J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wy- borgh en S. P. L'Honoré Naber, adelb. 1ste kl. C. H. Julius en de off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht E. J. Borgesius geplaatst in de rol van bovengemeld opleidingsvaartuig en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. instruc tiebrik „Pollux", eerstgen. als comm., en 3. de luit. ter zee 2de kl. J. A. Kloek geplaatst als tijdelijk 1ste off. aan boord ven meer gemeld opleidingsschip. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar bij de inrichting tot opleiding van machinist leerlingen te Hellevoetsluis, de heer C. v. d. Putte, thans tijdelijk leeraar bij die inrichting. Ingevolge Kon. besluit wordt met 1 April a. s. Hr. Ms. rammonitor 2de kl. „Panter" te Hellevoetsluis buiten dienst gesteld en Hr. Ms. rammonitor 3 ste kl. „Matador" in dienst gesteld. Het bevel over laatstgen. bodem wordt opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee i Z. J. Cambier, onder eervolle ontheffing van het door hem over eer3tgenoemden monitor gevoerde bevel. De Minister van Marine brengt ter kennis ran belanghebbenden, dat in Mei a. s. bij de Directie der Marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling 2de kl. wenichen te worden toegelaten. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot 15 bepalen. Zie verder de „Staats courant" No. 60. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 9 Maart. Na de Mailcontracten zullen de interpel laties aan de orde komen, daarna kleine ont werpen, o. a. de aanvulling der Pensioenwetten Bij het voorstel-Donner (Schutterij) betoogde de heer Kerdijk, dat de behoefte aan zoo danig verbod niet bestaat; de heer Kielstra verdedigde zijn amendement; de heer Ver meulen zou gaarne wegneming der bezwaren zien langs administratieven weg. De heer Ferf stelde voor, te lezen, dat bij voorkeur Zondags geen oefeningen zullen ge- houden worden; de heer van derSchrieck ver- j klaarde, dat de C. v. R. het amend.-Kielstra I ontraadt. De minister Tak verklaarde, geen overwe- j gend bezwaar te hebben tegen het voorstel- Donner; mocht het worden verworpen, dan zal hij al hel mogelijke doen om te letten op i gemoedsbezwaren tegen Zondagsoefeniag. Het j amend.-Kielstra is aangenomen, met 39 tegen j 38 st., en de heer Donner trok nu zijn voor stel in. Het debat over de Mailcontracten is aan- j gevangen. De heer Vrolik bestreed ze, als gevende geen meerdere snelheid, wel hoogere kosten, terwijl vrachtvervoer den Staat geen bijzon- dere voordeelen geeft. Zitting van Vrijdag 10 Maart. Mailcontracten. De heer A. van Dedem vond deze contrac- ten beter dan de vorige. Toch voldeden zij niet aan zijn wenscheu, omdat hij vreesde 1 dat de snelheid onzer schepen zou staan be neden de Engelsche. De boete, gesteld op het niet bouwen der schepen in Nederland, vond hij niet zwaar genoeg. De heer Gerritsen achtte de contracten reeds verwerpelijk omdat hij de Kamer, zoo lang zij niet op breedere grondslagen saam- gesteld is, onbevoegd achtte, voor 15 jaren e°n monopolie te scheppen, en bestreed voorts de contracten, omdat zij alleen strekken om de maatschappijen een hoog subsidie te geven, ten einde met de buitenlandsche in snelheid te concurreeren. Bij gebrek aan klachten over den tegenwoordigen toestand was een verhooging van subsidie met 3 ton niet ge rechtvaardigd. De kortere postdienst weegt tegen dit offer niet op. De mogelijkheid be staat, dat zij kunstmatige tarieven kunnen maken, waaromtrent zelfs, zooals hij verze kerde, overeenkomsten bestaan, die aanleiding moesten zijn, de contracten voorloopig terug te nemen. De heer van Beuningen betuigde over het algemeen ook weinig ingenomenheid met deze contracten maar stelde het belang zeer hoog, dat goede maatschappijen onder Nederlandsche vlag waren. De heer Plate bestreed ze, omdat er slechts 11-mijls vaart zal verkregen worden, d. i. minder snelheid dan de vrachtbooten reeds thans hebben. Ook acht hij het passagiers tarief te hoog en een laag vrachttarief onvol doende gewaarborgd, en duren de con traeten te lang. De heer Cremer verdedigde deze contracten, die veel meer dan de vorige voldoen aan de eischen der snelheid, toodal thans zijn positie geheel is veranderd. De dividenden der stoom vaartmaatschappijen zijn uitsluitend het gevolg van haar particuliere exploitatie. Kunstmatige opdrijving der vrachten i9 niet te duchten de vrachtenmarkt in 't Oosten hangt niet af van 2 of 3 maatschappijen. Dinsdag uur voortzetting. De Tweede Kamer koos gisteren tot commies-griffier jhr. rar. G. C. Von Weiier te Utrecht met 43 st., tegen 36 op mr. J. S. D. Van Doorn. Men bericht, dat de kapt. W. M. H. Anten, van het 5de reg. inf. te Amersfoort, tegen wiens verspreiding van Neo-malthu- siaansche geschriften dezer dagen bij den Min. werd geprotesteerd, wegens lichaams gebreken den dienst met pensioen zal ver laten. Binnenlandsch nieuws. Zijpe. In de gemeenteraadszitting van jl. Dinsdag werd aan den jachtopziener Deijs eene gratificatie verleend van f 25 voor bewezen politie-diensten. Op een adres van den heer Maas. onj des Zondags een der schoollokalen tot Zon dagsschool te mogen gebruiken, werd afwij zend beschikt. Den heer Madderom te St. Maarten werd op zijn verzoek wegens be noeming als onderwijzer te Amerongen eervol ontslag verleend met ingang van 1 April, idem aan Mej. Peteri te Burgerburg wegens hare benoeming te Roermond, met ingang van 1 Mei. Het verslag der Schoolcommissie zal gelijk met het gemeenteverslag den leden worden aangeboden. Een adres om het rijden met honden wagens toe te staan werd als ongezegeld ter zijde gelegd. De gewijzigde begrooting is volgens me- ded. van den Voorz. goedgekeurd, voor onderwijzer heeft zich één sollicitant aan gemeld, voor onderwijzeres geene. De geneesheer, de heer J. I.. Winkler Prins, heeft zijne benoeming aangenomen, doch de pogingen hem te bewegen zich aan het Zand te vestigen zijn mislukt. Nadat de raad in comité was gegaan werd de H. O. in zijn geheel met algem. stemmen goedgekeurd. Wieringerwaard. De rederijkers kamer „Philotechnie" gaf jl. Zondag, in het lokaal van den heer Boon, voor een talrijk publiek een goed geslaagde opvoe ring van het tooneelspel „De Dochters van Haseman". Terschelling. De heer D. Reedeker, burgemeester, ontving van Z. M. den Ko ning van Zweden en Noorwegen de gouden medaille van verdiensten, met het opschrift „Sui memores alios fecere merendo". Reeds meermalen ontving genoemde heer dank betuigingen van buitenlandsche mogend heden voor zijne krachtige en doelmatige hulp, verleend aan talrijke schipbreuke lingen. De nu ontvangen onderscheiding is verleend voor de hulp, betoond aan de schipbreukelingen van de „Dunrobin", kapt. Westin, 21 Oct. 1891. Schagen. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 14 dezer, om tien uur des morgens. Punten ter behandeling 1 1. Ingekomen Stukken. 2. Kohier belasting op de honden. 3. Kohier hoofdelijke omslag. 4. Benoeming plaatselijke geneesheer. Schagen. Jl. Dinsdag hield de Hard draverij-Vereeniging „West-Friesland" hare gewone jaarlijksche vergadering. Uit het ver slag bleek, dat de Vereeniging thans 138 leden en 77 donateurs telde. De rekening, nagerien door de heeren J. v. d. Maaten en P. Boekei Cz., werd goedgekeurd; daaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 575.81, de uitgaven f 557.13; het batig saldo, f IS.68, was aanmerkelijk minder dan het vorige jaar. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren mr. C. H. Beels en C. de Pater Cz., werden ieder met 9 van de 10 stemmen herkozen. Door den Voorz. werd nog medegedeeld, dat als primitieve datum voor de in dit jaar te houden harddraverij was aangenomen Dins dag 1 Augustus. Koedijk. Door den Raad dezer ge meente is, op eene jaarwedde van f 1000 voor het waarnemen van de armenpractijk, tot gemeente-geneesheer benoemd de heer Melchior, arts te Lopik. Enkhuizen. Een geacht ingezetene, de heer A. Egraond, een man, die door groote werkkracht zich onderscheidde, is op 67jarigen leeftijd overleden. Na gedu rende meer dan 25 jaren aan het hoofd eener school te hebben gestaan, vestigde hij zich alhier als boekhandelaar, en werd uitgever, naderhand tevens redacteur der „Enkhuizer Courant". Van verschillende vereenigingen was de overledene voorzitter of secretaris. De be langen van de stad en de Streek vonden in hem steeds een warm verdediger. Met en door zijne medewerking is veel goeds tot stand gebracht. Marine en Leger. Artillerie-cursus en Militaire School. De Min. van Oorlog brengt ter kennis: 1. Op 1 Oct. 1893 kunnen als volontair worden toegelaten bij den artill.-cursus te Delft 6 jongeliedenbij den voorbereidende practi- schen cursus der militaire school te Haarlem 15 jongelieden. Zie verder de „Staatscou rant" No. 58. Cadettenschool. De Min. van Oorlog brengt voorts ter kennis I. dat de op te richten Cadettenschool ver moedelijk op 1 October 1893 zal worden geopend II. dat dit jaar bij die inrichting vermoe delijk zullen worden opengesteld 25 plaatsen voor jongelieden, met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande 25 plaatsen voor jongelieden, met bestem ming om te worden opgeleid voor den dienst in Ned.-Indië III. dat, zoodra het reglement voor de Ca dettenschool zal zijn vastgesteld, in de Staats courant* 0. a. nadere inlichtingem omtrent examens, opgave enz. zullen worden bekend gemaakt. Onderwijs en examens. Mej. M. Koorn, onderwijzeres aan de openb. school te Oosterend op Texel, is be noemd tot onderwijzeres te Hensbroek. Voor hoofd der openb. school te Oude Niedorp hebben zich 50 sollicitanten aan gemeld. Landbouw en Veeteelt. De „Zwolsehe Ct." verneemt van betrouw bare zijde, dat de bemoeiingen der Regeering, om Duitschland weder voor den invoer van Ned. vee geopend te krijgen, geheel mislukt zijn. Ook van den invoer uit de drie noor delijke gewesten naar Duitschland is geen sprake meer. De afd. Noordholland van het „Neder! Paardenstamboek" hield jl. Woensdag te Be verwijk eene keuring van hengsten. De com missie kende de prov. subsidie van f 150 als aanhoudingpremie voor tweejarige hengsten toe aan den heer H. van Waveren Jr., te Hillegom.voor zijn tweejarigen hengst„Angelo". Voor driejarige hengsten waren 5 mede dingers en werden beschikbaar gesteld 2 premiëu van f 200. Deze werden uitgeloofd aan den heer A. van den Berg, voor zijn hengst „Friso" en aan den heer H. Hoek, te Becmster, voor zijn hengst „Adolf". Bij de laatste hengstenkeuring te Amster dam verkreeg „Felix" een prijs van f 1000 en is deze alzoo een der beste exemplaren die in het Stamboek zijn ingeschreven. Kerknieuw 8. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Opperdoes, door ds. R. Porenbeek Jz., pred. te Marken. Wijlen mej. de wed. K. Smit Az., te Wijdenes, heeft aan de kerk en de diakonie aldaar elk een legaat van f 1000 vermaakt. Buitenland. Belgie. Grimard, de voorzitter van het comité voor de volksstemming, werd jl. Donderdag door den Koning ontvangen en overhandigde Z. M. de op deze zaak betrekking hebbende stukken. In zijn antwoord verklaarde de Koning in hoofdzaak, dat hij een groot voorstander van de vrijheid was. Hij herinnerde, dat hij zelf op den persoonlijken krijgsdiensten op een koninklijk referendum had aange drongen. Noch het een noch het ander was tot stand gekomen, om de eenvoudige reden, dat de wetten niet in het paleis des Konings, maar in de vergaderzaal van de vertegenwoordigers des volks werden ge maakt. Op het oogenblik waarop de persoonlijke dienst en het koninklijk referendum gevraagd werden, was er in de Kamer geen meer derheid voor te krijgen. Thans zal er vol gens de grondwet een meerderheid van twee-derde noodig zijn, om deze vragen op te lossen. De Koniqg spoorde ten slotte tot geduld aan. De commissie voor de volksstemming is eveneens door 14 leden der uiterste linker zijde van de Kamer ontvangen, tot het aan bieden van een schrijven over deze zaak. Het zenden van een bepaald adres was onmogelijk, daar de commissie geen rechts persoonlijkheid heeft. Frankrijk. Het hof van appèl heeft afwijzend beschikt op het verzoek van Cottu en Éiffel, om in afwachting van de behan deling hunner zaak op vrije voeten te worden gelaten. Duitschland. De legercommissïe uit den Rijksdag heeft eerst paragraaf 2 van het legerontwerp verworpen en wel het gedeelte, dat de infanterie, de veldartille rie en de trein betreft, met alle tegen 9 stemmen, de overige paragrafen met alle tegen 6 stemmen. Het geheele legerontwerp is later even zoo door de commissie uit den Rijksdag verworpen. Slechts de conservatieven en bij enkele bepalingen ook de nationaal- liberalen stemden voor. Ook het voorstel der vrijzinnigen, om de tegenwoordige le- gersterkte tot 1895 te behouden, is met to tegen 5 stemmen verworpen. De tweede lezing begint a. s. Donderdag. Tot dien datum zullen bijeenkomsten plaats hebben met het doel een vergelijk te treffen. Ierland. De Pamellistische Conven- satie te Dublin heeft besloten aan te drin gen, dat algeraeene vergiffenis verleend worde aan de Iersche gevangenen en wij zigingen gemaakt worden in de financieele bepalingen van het Home-rule-plan. Italië. De Paus heeft met den staats secretaris kardinaal Rampolla een onder houd gehad met 26 Fransche bisschoppen. Daarin betoogde de Paus de noodzakelijk heid, in de toekomstige Fransche Kamer een machtige katholieke en republikeinsch gezinde partij te vormen. .Ter eere van Keizer Wilhelm zal tijdens zijn bezoek aan Rome een wapen schouwing over 20.000 man plaats hebben. Twee divisiën zullen daartoe worden bij eengetrokken. Spanje. Volgens de totjl. Woensdag ontvangen berichten zijn gekozen 280 mi- nisterieelen, 73 conservatieven, 26 republi keinen en 29 personen die tot de verschil lende groepen behooren. In de provincie Barcelona zijn 8 ministerieelen, 8 republi keinen en 3 conservatieven gekozen. Bulgarije. Het huwelijk van Prins Ferdinand is bepaald op 10 April. Het jonge paar zal een zeereis maken op de Middell. Zee met een jacht van den vader der bruid, hier en daar stil houden, en ten slotte te Warna aan wal gaan. Servië. Axentiewitch, burgemeester van Grabovatz, liberaal en mededinger van een der hoofden van de radicale partij, is jl. Donderdag vermoord. De Regeering heeft krachtige maatregelen genomen om de schuldigen te straffen. Zes radicalen zijn in hechtenis genomen en men gelooft dat het 32 Letourneur. De bankier, Therese's vader, had de neef zijner vrouw tot zich genomen, toen hij van het vaderlijk slot te Bretagne naar Parijs kwam, om zich op het gym nasium tot de krijgsschool voor te bereiden. Mijnheer Letourneur had zijn huis voor hem opengesteld, waar hij als een eigen zoon aangenomen werd en de bankier bad door zijn invloed het begin der zoo moeielijke loopbaan veel helpen verlichten. Hij wist te bewerken, dat hij deelnam aan eenige tochten, onder leiding van bekwame officieren. Op die manier had Raiinond beschermers ge vonden, die veel belang in hem stelden en hem zooveel mogelijk in de gelegenheid stelden, zich op den voorgrond te plaatsen. Dank zij deze bescherming, was de jonge graaf meer malen op harde proeven gesteld, want die geharde zee lieden ontzagen anderen niet meer dan zichzelf en zij leerden hunnen ondergeschikten evengoed gevaren te over winnen, als gunsten te ontvangen. Zoo kwam het dus, dat Ploërné als adjudant toegevoegd werd aan admiraal Jauréguiberry en hem van Orleans tot Le Mans begeleidde. Steeds in het vuur, steeds in de sneeuw, zwart van de kruitdamp en doornat van de regen, was hij altijd overal op de gevaarlijkste plaatsen te vin den, op dien heldhaftigen terugtocht onder bevel van (Jhanzy, die als het ware den krijgshaftigen geest van Frank rijk vertegenwoordigde. Luitenant Ploërné's toekomst was door die ongeluk kige veldtocht voorgoed gevestigd, want men had in het vuur gelegenheid gehad zijne goede eigenschappen op te merken. Altijd was die blonde jonge man met zijne blauwe oogen even koelbloedig en vastbesloten. In den strijd was hij niet minder kalm dan dat hij in zijn hut zat en in het strijdperk voerde hij met zulk eene nauw keurigheid alle bevelen uit, dat de admiraal in kritieke oogenblikken dikwijls placht te zeggen: „Zoo, is Ploërné er ook Dan ben ik gerust." Na elke tocht keerde Raimond naar zijne tante terug en vond steeds bij den rijken financier eene hartelijke ontvangst. Toen hij na den dood zijner ouders zijn erf deel in handen kreeg, was het de bankier, die hem met 33 het beleggen van zijn vermogen behulpzaam was en op dertigjarigen leeftijd zag de jonge man, die in alle op zichten zeer bescheiden en eenvoudig leefde, zich in het bezit gesteld van eene jaarlijksche rente van tweehonderd duizend francs. Zijne nicht Therese, die hij als eene zuster beminde, was een lief meisje van zestien jaar, door haar moeder streng godsdienstig opgevoed, een van die wezens, die, onverbiddelijk voor ziehzelve, des te toe gevender zijn voor de gebreken van anderen. Op den dag dat hare moeder stierf, had er in haar een omkeering plaats, die Raimond zeer verontrustte. Hij alleen stond Therese in die moeielijke omstandigheden ter zijde en be minde mevrouw Letourneur even oprecht, alsof het zijn eigen moeder geweest was. Therese1 s kalmte verontrustte hem echter, daar het meisje het lot harer moeder, die nu in den hemel was, benijdenswaardiger toescheen dan het hare. Die gods dienstige overspanning joeg hem vrees aan, niet dat hij zelf zoo ongeloovig was, neen, want de eenzaamheid, als men niets ziet dan water, die grenzelooze uitgestrektheid, het gevoel van menschelijke nietigheid, maken een zeeman wel godsdienstig. Elk oogenblik is hij den dood te na bij, om niet op God te bouwen. Raimond had goede be ginselen, maar het zou hem leed gedaan hebben als Therese, ter wille van den godsdienst, de wereld vaarwel zei. Eens voerde hij een gesprek in dien geest met haar, toen zij van het kerkhof, waarheen zij sedert den dood harer moeder dagelijks ging, teruggekeerd was. Hij haalde haar over, zich naast hem op een bank in den tuin te zetten. „Gij maakt mij ongerust, Therese," begon hij. „Gij zoekt troost in een gedachtenloop, die voor u niet wen- schelijk is en die uwe moeder, daarvan ben ik stellig overtuigd, niet zou hebben goedgekeurd. Gij zijt te klein moedig." „O, Raimond," zeide zij, met tranen in de oogen, „be grijpt ge dan mijne moedeloosheid niet en mijn wensch om een toevlucht te vinden, die mij de rust mijner ziel zal weergeven?" „In de eerste plaats," zeide Raiinond, „zijt ge volstrekt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2