Zeevaartschool. Openbare Verkoopiiig, V I S C H C E R IJ, Qe Lange De Moraaz, Notaris BACKX, bedoelde partijhoofd tot de misdaad heeft aangezet. China. Hungkun, een lid der Tsung- li-Yamen, voormalig vertegenwoordiger van China in Rusland, wordt beschuldigd Chi- neeschen grond in het Pamirgebied te heb ben afgestaan. Ook wordt hij van omkoo- perij en hoogverraad beschuldigd. De rechterlijke overheid eischt dat hij ter dood gebracht zal worden. Tot dusver echter tevergeefs, daar de gewezen gezant beschermd wordt door de keizerin-weduwe, die op de regeering een machtigen invloed oefent. Gemengd nieuws. Oosterend (Texel), 10 Maart. Tegen acht ure dezen avond brak een brand uit te Nieuweschild, in een boerengebouw, bewoond door H. Bremer en de wed. J. Eelnian. In betrekkelijk korten tijd was het gebouw één vuur, aangewakkerd door den stevigen Noordwestenwind. Gelukkig stond het huis beneden wind. Heel spoe dig was de burgemeester daar tegenwoor dig en deden de spuiten van Oosterend en Oudeschild de noodige diensten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Van de koeien zijn twee verbrand en twee behouden. Van meubelen en kleeren is bijna niets gered. Te IJmuiden doet zich een geval van „nona" voor. Een meisje van 15 jaren slaapt nu reeds langer dan eene week. De matroos 2de kl. Kroon, aan boord van Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Lynx," is gisterenmiddag in het IJ uit de sloep geslagen en verdronken. Amsterdam. Gisterenavond brak alweder brand uit, ditmaal in de Haar lemmer Houttuinen, in een 25 M. diep pakhuis, drie zolders, zonder tusschen- muren, alle in gebruik bij den kistenmaker Lips. De iste zolder en het onderstuk, dit laatste bij den eigenaar in gebruik voor den handel in spek en vet, hebben alleen waterschade bekomen. De andere zolders en de vliering zijn zoo goed als geheel verbrand. Volgens de „XlXe Siècle" is Cor- nelius Herz al lang niet meer te Bourne- mouth, en is daar in zijn plaats een arme drommel, die aan diabetes lijdt, die goed verzorgd wordt en bovendien 1 p. st. daags krijgt. Volgens de „Débats" is te Arad het lijk van Arton gevonden. Aan een part. schrijven, te Groningen ontvangen van een onderofficier der artillerie te Batavia, ontleent de «Prov. Gron. Ct." het volgende: Jl. Zondag (29 Januari) heb ik een treurige geschiedenis bijgewoond. Bij onze batterij dienden o. a. twee kanonniers, Berbig en van Zoelen. Beiden zijn mij zeer bekend. Berbig was recruut bij mij bij de instructie batterij; van Zoelen diende met mij in Utrecht en Amersfoort. Berbig was een weinig ruw doch een kanonnier zooals er weinig zijn. Flink, ja reusachtig gebouwd, was hij sterk, doch zou hij geen kind kwaad doen. Van Zoelen is een ploert van jaren herwaarts. Reeds vroeger in Atjeh hadden deze twee ruzie gehad, doch B. wilde van Z. niet slaan. Jl. Zondag nu daagde van Z. hem in decantine uit, doch B. gooide hem kort en goed de deur uit. Van Zoelen moet daarop gezegd hebben: «Met de handen kan ik het niet, doch ik zal je wel krijgen," Hij ging naar huis, nam het mes van Berbig, dat op diens plank lag, en sleep het haarfijn. Toen B. nu tehuis kwam, sarde en tergde hij hem totdat deze hem aan greep, waarop van Zoelen B. met diens eigen mes drie steken gaf, een in den buik 19 c.M. lang en twee over het hoofd, tengevolge waar van B. den volgenden dag 's morgens 8 uur is overleden. Die moord gebeurde in de nabijheid van mijne kamer en alles ging zoo vlug in zijn werk, dat niemand het kon verhinderen. Berbig lag in iniju stuk; hij was, zooals ik zeide, een ruw kanonnier, doch de flinkste van de geheele bcrgbatterij. Bij zijn begrafenis heeft de geheele compagnie hem de laatste eer gebracht. Ieder der manschappen had het zijne er toe bijgedragen om hem een nette begrafenis te bezorgen. Ik had eene inschrij ving geopend en ieder teekende. De kist was bedekt met bloemen en een krans. Een een voudig kruis zal Berbig 's laatste rustplaats aanwijzen. Den onverlaat v. Zoelen moest ik nog in bescherming nemen; anders hadden zijne eigene kameraden hem afgemaakt. Kalm ver klaarde hij aan den kapitein, dat hij wist dat er bij B. een mes lag; dat hij dit opzettelijk had weggenomen en geslepen, om B. eens «op te poetsen." Toen de kapitein hem onder 't oog bracht, dat fi. overleden was, gaf hij ten antwoord: «Daar ben ik lekker mee." Een koude rilling beving mij toen ik die woorden hoorde. Moge de krijgsraad hem den welver dienden Btrop niet onthouden. Tijdens de begrafenis, het was toen juist «luchten", stond van Zoelen met een lachend gezicht aan de deur en zeide: «Kijk daar gaat ie" en begon zoodra de stoet voorbij was, te zingen. Neen, dat is geen mensch, dat is een dier. Men had mjj verzocht om bij het graf nog iets te zeggen, maar ik was zoo vol, dat ik in mijn woorden steken bleef. De officier, die ons allen bedankte voor de betoonde kameraadschap, drukte mij zwijgend de hand. Ook hij was diep geroerd." De toestand van vrouw Alikot, die bij den brand op de Gelderschekade te Amsterdam een zoo ernstigen val deed, is thans vrij gunstig. Zij gaat zelfs langzaam vooruit; op last van de doctoren is haar nog niets verteld omtrent den dood van hare drie kinderen. Volgens officieele ambtsberichten zijn in de afgeloopen week te Breda, te Tilburg, te Prinsenhage en te Rozendaal in het Edam, 9 Meart. Aangev. 146 Schapen en Lammeren; vette Schapen i 17.50, Lammeren f 15 per ituk. Edam, 9 Maart. Aangevoerd 75 partijen Boter, liie kw. 65 a 67i de 5 hg.; Eieren 18 a 3.50 de 100 stuka. i geheel 10 nieuwe gevallen van pokken 1 voorgekomen. De Arrondissements-rechtbank, 5de Kamer te Amsterdam, gisteren uitspraak doende in de zaak van den student A. J. Driessen, die in den avond van 30 Nov. 1892 in den Circus Carré een stalmeester met een bierglas aan het hoofd verwondde, veroordeelde beklaagde tot eene gevangenis straf voor den tijd van acht dagen met de kosten van het geding. De eisch was een maand gevangenisstraf en de kosten van het geding. Godsdienstwaanzin. De Lon- densche correspondent van het „Hbld." schrijft In de „War Cry" van deze week komt het eerste gedeelte voor van „Een Briet uit den Hemel". De brief zou geschreven zijn door „de Engelen die Lot uit Sodom voerden" en door hem medegedeeld aan „den geliefden Generaal". Hem wordt ver zekerd dat de godsdienstige bladen na een gestrenge censuur worden toegelaten in den hemel. Uit onze Koloniën. Aan een particuliere correspondentie van Java's Oostkust ontleent de „Leeuw. Crt." het volgende: Door de „Koningin Emma" moest op de reede van Makasser nauwlettend toege zien worden, dat vreemde koopvaardijsche pen geen verboden goederen, als wapens, kruit, patronen enz., trachtten in te voeren. Op de komst van een handelsschip op de reede kwamen een aantal prauwen het schip naderen om de goederen in ontvangst te nemen. Een gewapende sloep, onder be vel van een adelborst iste klasse, begaf zich insgelijks naar het schip om de goe deren te visiteeren. Op last van den be velvoerenden adelborst werden een zeven tal kisten geopend, die in een der prauwen gelost waren en voorzien met het merk „cognac." De inhoud bleek echter te be staan uit 8000 geweerpatronen. Dienzelfden dag werd nog beslag gelegd op een prauw, bevattende 32 kisten, ieder met 2 blikken petroleum, en xo kisten, die te zamen 22,000 geweerpatronen inhielden. Al deze patronen en blikken met petro leum werden overgebracht naar den resi dent te Boeleleng op Bali. De kapitein en de bemanning van het koopvaardijschip weigerden den naam van den afzender bekend te maken, doch ze komen van Makassar, gesmokkeld door een Engelsch handelshuis. Niettemin blijft het een prach tige aanhaling, vooral wanneer de patro nen bestemd waren tegen onze wakkere troepen. Stoomvaart on Scheepstijdingen. Prins Alex ander (s.), van Amster dam naar Batavia, passeerde 8 Maart Perim. Burgemeester den Tex (s.), van Amsterdam naar Batavia, vertrok 9 Maart vau Genua. Koningin Emma (s.), van Amster dam naar Batavia, passeerde 9 Maart Dun- geness. M e r a p i (s.), van Botterdam naar Bata via, passeerde 8 Maart Ouessant. Batavia (s.), van Rotterdam naar Ba- tavin, vertrok 9 Maart van Suez. Zuidholland (s.), van Batavia naar Rotterdam, vertrok 10 Maart van Port-Said. Prins Willem I (s.), van Suriname naar Amsterdam, arriveerde 10 Maart te Ilavre. Maasdam (s.), arriveerde 8 Maart van Rotterdam te New-Tork. Zaandam (s.), van Rotterdam naar Bal- timore, vertrok 10 Maart van Boulogne sur Mer. Werkendam (s.), arrivesrde 10 Maart van New-York te Rotterdam. Prima (s.), arriveerde 10 Maart van Hamburg te Nieuwediep. Roraulus (s.), arriveerde 10 Maart van Newcastle te Nieuwediep. Oceana, Eng. sleepboot, arriveerde 10 Maart van Bremerhaven te Nieuwediep, om het schip «Condor" naar Londen te sleepen. V i s s c h e r ij. Nieuwediep, 11 Maart. Sedert jl. Donderdag kwamen hier van de groote vis- scherij binnen de sloepen P. R. 8, Z. W. 12, Z. W. 13, V. L. 12 en A. M. 20, met 10 tot 80 levende-, 18 tot 160 doode kabelj., 10 tot 15 lengen, 1 heilbot, 40 tot 200 schelv., 82 punt en 2 ben rog en 1 ben vleet, ter wijl door 65 korders 2 tot 15 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar en door trek kers 350 tal haring werden aangevoerd lev. kabelj. gold f 1.85 a f 1.55, doode ia. 90 a 65 cent, lev. leng f 2.15 a f 2.25, doode id. f 1.80 per stuk, de heilbot f 16, schelv. f 40 a f 36 per honderd, kl. schol f 3 a f 2.25 per mandje, schar f 2.50 per mand en haring f 3 a f 2 per tal. Marktberichten. Schagen, 9 Mniirt. Aangevoerd: 13 Paarden, f 50 a f 200, 1 Stier, f 125; 27 Geldekoeien, f75 a f 225 2 Kalfkoeien, f 110 f 165 225 nucht. Kalveren, f 4 a f 14; 996 Sehapen, f 6,50 a f 20; 20 magere Varkens, f 14 a f 19 43 Biggen, f 10; Boter, per kop f 0,65 n f 0.70. Kipeieren, f 2.50 a f 2,75, Eendeieren, f 3.25 a f 3.75 per 100 atuka. Alkmaar, 10 Maart. Aangevoerd 4 stapels Kaaa, wegende 1628 KG. Kleine f 30; Commissie, f81; Middelbare, f 30. Tarwe, f 6.50 a f 7.50 Itogge, f 5.75 afö.87J; Gerat, f 4idem Chevalier, f 4 a f 5.25 Haver, f 3.20 a f 4 per HL. Hoorn, 9 Maart. Aangev. 33 stapels Kaas, kl. f31, Commiaaie f31. Amsterdam. 10 Maart. Tarwe op levering flauw; Maart f168. Mei f 172. Kogge op levering lager; Maart f125 Mei f 123, October f 127. Raapolie Mei f 27.75. Lijnolie Maart f 24April-Mei f 24.50. Raapkoeken f 62 a 80. Lijnkoeken f a 12.50. Vee; Aangevoerd 365 Runderen, vette Koeien late kw. 72 c., Ossen 64 c„ 2de 60 c., 3de 50 c. per KG.; 129 nuchtere Kalveren f 6 o f 8; 364 vette Varkens, 46 a 51 e. per KG. Amsterdam, 10 Maart. Aardappelen Friesche Dokk. Jammen f 1.10 a 1.20; id. Fran. f 1.30 a 1.40, id. Saaiera f 1.a 1.20; Zeenwsehe Spuiaehe Jammen f 1.10 a 1.80; dito blauwe, f 1.50 a 1.60; Flakk. jammen f 1.50 a 1.60 Geld. Blauwe f 1.45 a 1.60 id. Champious f 1. Schiedam, J0 Maart. Moutwijn f 8.75, Jenever f 12.75, id. Amsterdaraaehe proef f 14.50. Amersfoort Maandag 13 Maart. Groningen. 13 LeeuwardenDinsdag 14 Schoorl Maandag 20 Didam Dinsdag 21 Utrecht Maandag 27 De Raad van Toezicht van het Koninklijk In stituut voor de Marine te Willems oord is voornemens, onder nadere goedkeuring van Zijne Exc. den Minister van Marine, op Maandag den 20*(<*u Maart a. s., des namiddags ten 2 ure, aan te besteden Het uitnemen, schoonmaken en opbergen der dubbele ra men, alsmede het schoonmaken en inhangen der Jalouziën van gemeld Instituut. De inschrijvingsbiljetten op gezegeld papier, moeten vóór het uur der aanbe steding worden bezorgd bij den officier van Administratie van genoemde inrich ting, door wien desverlangd de noodige inlichtingen worden verstrekt. De Raad van Toezicht voornoemd, A. P. TADEMA, Voorzitter. J. A. SONNENBERG, Secretaris. Willemsoord, 10 Maart 1893. Weork. Waarnaininyan te Helder. (Landskeet.) 1 Windrichting n»M. Ct. I |b ra kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 oj 12 W.t.N. 20 KG. 764.0711 3.97 5.6 t 0.6 11 H Z.W.t.W. 1 769.80' f 9.60 4.5 t 1.2 11 12 Z.W. 1.5 769.56 f 9-36 6.4 t 0.7 10.12 111 8 1112 Weêrsgesteldheid. Helder, omtuimig. Helder, mooiweer. Te verwachten vrij krachtige Noordwes ten- tot Noordenwind. Politie. Gevonden voorwerpen. Adres Bureau Ii pakhuissleuteli knipmes. Adres Bureau Raadhuis: i ijzeren bout. Adres bureau IIx boender. Lastste berichten. ii Maart. In den nacht van Donderdag op Vrijdag jl., omstreeks 2 uur, brak, naar wij vernemen door het omvallen eener petroleumlamp, brand uit in eene bakkerij aan de Walvisch- straat, hoek Laan, bewoond door den brood bakker Kossen. Het vuur greep snel om zich heen en verkreeg weldra een zoo dreigend aanzien, dat de hulp van brand- j spuiten noodzakelijk werd. De spuit van het i Vrijwillig Brandweerkorps der S.- &G. V. „Oefening kweekt Kunst," was spoedig ter plaatse en gaf het eerst water, terwijl de 1 gemeentespuit No. 1 uit de Middenstraat i volgde. In een paar uur tijds was men den i brand geheel meester. Een gedeelte van j het huis is uitgebrand, waardoor de schade 1 vrij belangrijk is. De bij Petten gestrande Urker visch- schuit U- K. 276 is geheel verbrijzeld. Het te Purmerend thuisbehoorende barkschip „Willem Eggerts", van Java naar Dordrecht bestemd, is bij Goeree gestrand. De sleepboot „Hercules" vertrok gisteren van hier ter assistentie. De heer A. J. Polak, alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor klerk bij de Rijkstelegraaf. Het Engelsche barkschip „Condor", kapitein Roberts, is hedenmorgen van hier naar Londen vertrokken, gesleept door de sleepboot „Oceana". APVERTENTIEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder maken bekend, dat de Zeevaartschool alhier op 1 April a. s. zal worden geopend. Deze school heeft ten doel, jonge lieden voor te bereiden voor de examen3 ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardij schepen, volgens de programma's A en B, en voor den Loodsdienst. Ouders of voogden, die hunne zoons of pupillen tot den vasten cursus wenschen te zien toegelaten, ook zij, die zich reeds vroeger aanmeldden, worden uitgenoodigd hen vóór dien tijd te doen inschrijven, waartoe aan het Raadhuis de gelegenheid bestaat. Het |schoolgeld bedraagt f 2 per maand. Zeevarenden, die aan de Stuurlieden- afdeeliug wenschen deel te nemen, worden insgelijks uitgenoodigd van hun verlangen aan het Raadhuis te doen blijken, onverschillig of zij zich vroeger reeds aangegeven hebben. Het leergeld bedraagt voor hen f 4 per maand. op llondcrdas; den 16de» Haart 1893, des voormiddags ten 11 ure (en nici op 22 Maart), aan het Havenplein te Nieuwediep, ten overstaan van den Deurwaarder J. W. Van der Wal Cz. van eene aanzienlijke partij bestaande inLappen Ansjoviswant, Lappen Want van Geepzegens van 300 en 200 mazen en 20 voet diep, Paling fuiken, Vleugels, Slagnet, Botnetten, Geepzakken, los Want, Onder- en Bo- ven-Simmen, Lijnen, zes paar Hoozen, een Taauketel, eenige Rog- en Geep- niandjes, Palingkorven, Kurken, Visch- karen, Stokken, Hoepels. VOORTS: eene pe' yoor met Zeil en Treil, en hetgeen verder op den verkoopdag ter voorschreven plaatse te bezichtigen zal zijn. Al deze Goederen be vinden zich in een goeden' staat van onderhoud en zijn afkomstig van wijlen A. C. HAM. Dc Raad van Toezicht vau het Koninklijk In stituut voor de Marine te Willems oord is voornemens, onder nadere goedkeuring van Z. Exc. den Minister j van Marine, op Maandag 27 Maart j a. s., des namiddags ten 2 ure, aan te besteden 1°. De levering van 20 stuks Passerdoozen 2°. die van de benoodigde Zeemledoren en Wollen Hand schoenen, voor het jaar 1 Sept. 1893 tot en met 10 Aug. 1894. De instrumenten in de passerdoozen moeten van messing en fijn gepolijst of vernikkeld staal zijn vervaardigd de doos van mahoniehout, aan de hoeken gezwaluwstaart en de inhoud volgens het bestaande model. Gegadigden wordt verzocht hunne gezegelde inschrijvingsbiljetten vóór het uur der aanbesteding, met bijvoeging van een model ter keuring, in te jenden aan genoemden Raad. terwijl bij den Officier van Administratie van genoemd Instituut de noodige inlichtingen zijn te verkrijgen. IV.n. De inschrijver aan wien de levering zal worden gegund, zal, wan neer hij ten volle aan zijne verplich tingen voldoet, daarvoor opnieuw gedu rende een of twee jaren in aanmerking kunnen komen, met dien verstande, dat elk jaar, tegen nader overeen te komen prijzen, een contract zal worden gesloten. De Raad van Toezicht voornoemd, A. P. TADEMA, President. J. A. SONNEXBERG, Secretaris. Willemsoord, 10 Maart 1893. De Commissionairs in Effecten ALKMAAR, bevelen zich aan tot het koopen en ▼erkoopen van Binnen- en Buitenland- sche EFFECTEN, het plant «en en afschrijven van KAPITALEN in het Groótboek van Nationale Schuld, en verdere werkzaamheden tot den handel in geldswaardig papier betrekkelijk Mede bevelen zij zich aan als Cor respondenten en Agenten van de Brandwaarborg-Maatschappij ge vestigd te Utrecht, onder directie van den Heer J. E. SCHUURMAN. gevestigd te Wieringerwaard, zal publiek verkoopeti te Westgraftdijk, op Maandag 20 Maart 1893, des voormiddags 10 uur, A. ten huize van den Heer A. BOS Meubelen en Huisraad, w. o. Kasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Klok, Kachels, Koper-, Tin-, Glas-, Aarde werk, enz. B. ten huize van den Kastelein VAN MARLE de Herberg met Ver gunning, genaamd «de Halve Maan," te Graft, met het recht van erf pacht op den grond, Sectie B, No. 480, groot 2 aren 10 centiaren. Dadelijk te aanvaarden. Eigendom van J. CEELIE. Te Oterleek, op Woensdag 29 Maart 1893, des voormiddags 9 uur, ten huize van den Heer H. J. WANSINK Meubelen eu Huisraad, w. o.Kasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Klok, Naaimachine, Beddegoed, Vloer- kleeden, Karpetten, enz. V o o r t s Hout-, Hand- en andere Wagens, Werkbanken, Schragen, Lad ders, Schijfblok, Grondboor, 1 Vlet, 1 Richtmast, eene partij Kozijnen, Ramen, Balken, Ribben, Battings, D e e 1 e n, Latten, Hok met 7 Kippen en een Haan en hetgeen verder zal worden aangeboden. In de Schermeer, op Woensdagen 29 Maart 1893, bij opbod en 5 April d. a. v. bij afslag en eindtoewijzing, telkens des voormid dags 11 uur, in de herberg «het Wapen van de Schermeer," van den Heer C. SCHAGEN, aan den Stompentoren Een WOONHUIS met afzon derlijk verhuurd wordende WONING, TIMMERMANS WERKPLAATS, alles onder één dak, TUIN, BOOMGAARD en ERF. Het Woonhuis en de Timmer manswerkplaats in eigen gebruik en de Woning verhuurd voor f 1.25 per week. 2. Een perceel BOUWTERREIN, aan de Oostzijde van perceel No. 1. 3. Twee WONINGEN met BERG PLAATSEN onder één dak, BOOM GAARD, TUIN en ERF. De Woningen verhuurd samen voor f 2.(50 per week. Een en ander gelegen aan de Noor dervaart, nabij den Stompentoren, in de Schermeer, gemeente Oterleek en kadas traal ingedeeld in Sectie C, No. 299, 301, 323, 324, samen groot 27 aren CO centiaren. Eigendom van den Heer H. J. WANSINK. Iiraliiels Dit de H te toep. Te bevragen bij den Eigenaar en bij den Heer K. BAKKER Dz., architect, Stationsweg, Alkmaar. Te Schagen, op Woemdaj 5 April 1893, des avonds 6 uur, in de Landbouwsocieteit «Cérès" Een welingericht WINKELHUIS, waarin de Zadelma kers-affaire wordt uitgeoefend, met BOVENWONING en ERF,te Schagen, aan de Molenstraat, kadastraal ingedeeld in Sectie C, No. 498, groot 41 centiaren. Eigendom van den Heer P. CAARLS. Te aanvaarden 1 Mei 1893. Alles uitvoerig bij biljetten. Informatiën te bekomen ten kantore van den Notaris. Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv, Gein. te Huisduinen berichten belanghebbenden, dat het Kohier van den Kerkelijken Omslag over het jaar 1893, vanaf den 15 dezer, gedurende 14 dagen ter inzage zal liggen ten huize van den ondergeteekende, terwijl een uittreksel er van gedurende denzelfden tijd ter inzage zal liggen bij den Heer D. SLIKKER, te Koegras. Zij, die meenen tegen hun Aanslag bezwaren te kunnen doen gelden, moeten hunne bezwaarschriften vóór den 2 April a. s. bij Kerkvoogden indienen. Huisduinen, 11 Maart 1893. Namens Kerkvoogden voornoemd, H. KLEIN, Voorzitter.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 3