NEDERLAND. het volk wat het verlangt, aldus redeneert de heer Vrolik, geeft het algemeen kies recht, wat wij het toch op den duur niet kunnen onthouden, maar richt het zoo in, dat zij nimmer eenig overwicht van belang kunnen uitoefenen. Zij kunnen desnoods allen een stem krijgen. Waarom niet Wij zijn vrijgevig genoeg. Als wij, meer ontwikkelden, maar zorgen er over twee of drie te beschikken, ziet ge, dan komt de zaak toch op hetzelfde neer. Zij zijn kiezer, maar hun invloed op den gang van zaken is vernietigd. HELDER, 18 Maart. Officiëele berichten uit (le «Staatscourant'1. Bij Kon. besluit zijn benoemdbij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot kolonel, commandant in het 1ste genie- commandement de luit.-kolonel I. J. H. Gijs- berti Hodenpijl, comm. van het korps genie troepen tot kolonel, de luit.-kolonels J. Drabbe, van dien staf, comm. in het 4de genie-commandement, en H. T. Schalken, mede van dien staf, toegevoegd aan den inspect. van het wapen tot luit.-kolonel, de majoor H. P. L. C. De Kruyfftot majoor, de kapt. G. J. Blaauwtot kapt., de 1ste luits. T. L. baron Q,uarle9 de Quarles en A. J. L. M. Yan Schevichaven tot lste luit., de 2dc luit. R. Yan Panthaleon baron Yan Eek, allen van den staf bij het korps genietroepen, tot luit .- kolonel, comm. van het korps, de majoor R. J. Yan Moock, van den staf der genie. De off. van gez. l3te kl. bij de zeemacht H. G. J. Van Doesburgh, wordt met 25 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedo- instructieschip „Marnix", terwijl met dien zelfden datum de officier van gez. lste kl. bij de zeemacht dr. J. A. Portengen, dienende op Hr. Ms. art.-instructieschip „Aruba", wordt op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee lste kl. W. J. De Bruyne, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-act. gesteld. contracten goedgekeurd met 51 tegen 30 stemmen. De vergadering is hierna uiteengegaan. Jl. Woensdagavond werd in de concert zaal van den huize „Stroucken" te Amsterdam een groote protest-meeting gehouden, uitge schreven door de soc.-dera. onderwijzers-ver- eeniging. De zaal was goed bezet. Dc Voorz., de heer A. Rot, die namens het bestuur de vergadering leidde, opende de vergadering en gaf het woord aan den spreker, mr. Troelstra. De heer Troelstra begon met te behandelen de aanleiding tot deze protest-meeting, nl. het verbod aan de.-onderwijzers in het district Leeuwarden, om (Teel te nemen aan de sociaal politieke beweging in Nederland. Spr. gaf daarover zijn afkeuring te kennen. Ten slotte werd na eenig debat de vol gende motie aangenomen „De vergadering der sociaal-democratische onderwijzers-vereeniging, in „Maison Strouc ken", protesteert ten krachtigste tegen het optreden der school-autoriteiten en gaat over tot de orde van den dag." Graaf Dumonceau, die belast was met het overbrengen van de gelukwenschen van H. M. de Koningin-Regentes aan Z. H. paus Leo Xin, ter gelegenheid van diens SOjarig jubileum als bisschop, is jl. Donderdag uit Rome in de residentie teruggekeerd. Aan het Departement van Biunenland- scbe Zaken is een ontwerp op den leerplicht in gereedheid gebracht. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 16 Maart. De bouw van een brug over de Nieuwe Maas bij Heusden, hield de Kamer in het eerste gedeelte der vergadering bezig. Na verdediging door den heer Seret en den minister van Waterstaat, werd het cre- diet toegestaan. Daarna werd de behandeling der mailcon tracten hervat. De minister van Koloniën verzekerde, dat door de wijziging het gouvernement van betere conditie is geworden. Desniettemin handhaafde de heer Yrolik zijne bezwaren, vooral tegen de groote finan- ciëele offers voor een onvoldoende vaartver snelling, terwijl mr. Levy trachtte dnidelijk te maken, dat tegen niet-nakoming der con tracten wel degelijk gewaakt is. De heer Gerritsen vroeg, of de maat schappijen nu wel 't laatste woord hebben gesproken en of zij ten slotte niet zonder subsidie-verhooging het postcontract zullen willen vernieuwen. Hij bleef de contracten bestrijdendoor 't wegvallen der vracht contracten acht hij ze nog minder aanneme lijk, te meer daar gemis aan goede trouw bleek uit 't contract van beide maatschap pijen met de „Oceaan". De heer Keucheniu9 vroeg overlegging van 't contract met de „Oceaan" en bestreed de overeenkomsten, die een onrechtvaardig mo nopolie scheppen. De heer Plate bleef er tegen, tenzij de duur tot o jaren werd beperktde heer Mees was nu vó«r de contracten. Zitting van Vrijdag 17 Maart. De heer Cremer betoogde, dat de Regee ring door het loslaten van de bedingen om trent goederen- en producten vervoer haar doel, een versnelden maildienst, evenzeer be reikt, en dat de goederencontracten alleen voordeelig waren voor de maatschappijen. Hij achtte opdrijving der passageprijzen on denkbaar. Voor hem bevatten de gewijzigde contracten groote verbeteringen. De heer Guyot verdedigde eveneens de con tracten, daarhij vooral nadruk leggende op het belang van meerdere snelheid in tijden van gevaar of oorlog. De verhoogde subsidie wordt gerechtvaardigd door de verhoogde ex ploitatiekosten. Zonder subsidie is de con currentie met vreemde stoomvaartlijnen niet vol te houden. De Minister van Koloniën, betoogende dat de Regeering bij de contracten niet te zeer gebonden wordt, verweet den heer Vrolik dwaling en onkunde, als deze beweerde dat het vervoer per zeilschip goedkooper is dan met de bevoordeelde stoomschepen. Dit haalde den miuister een terechtwij zing van den Voorzitter op den hals. De minister vond zich daartoe tegenover den heer Vrolik verplicht, omdat hij in diens beschuldiging een blaam zag voor de Regeering. Een motie-Van Kerkwijk tot sluiting der discussie werd verworpen. In het heropend debat antwoordde de heer Vrolik, dat z. i. de Regeering in dwaling verkeert ten op zichte der vrachtcontracten. Nadat de minister van Waterstaat nog had verzekerd, dat met deze contracten de mail dienst met den buitenlandschen mail de mede dinging kon doorstaan, zijn de gewijzigde Binnenlandscb nieuws. Helder. Het aantal kiezers in deze gemeente bij de voorloopige vaststelling der kiezerslijsten, bedraagt: voor de Tweede Kamer 1628, voor de Provinciale Staten 1627 en voor den Gemeenteraad 1625. Texel. JL Woensdag werd alhier de post- en passagiers-boot „Ada van Holland" weer in dienst gesteld. Wieringen. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Dinsdag 21 dezer, 's nam. 2 uur. Punten ter behandeling 1. Vaststelling kohier hoofdelijken omslag; 2. idem der hondenbelasting. Winkel. Het hier gevestigde departe ment der „Maatschappij tot nut van 't alge meen" schonk den 13 dezer een zilveren me daille aan H. Boerman, voor 40-jarigen trou wen dienst bij de familie K. Slooves. Ook de Hollandsche Maatschappij van landbouw vereerde den jubilaris met een loffelijk ge tuigschrift. Avenhorn. Het lid der Tweede Kamer de heer mr. H. Smeenge, zal Woensdag a. s. alhier in het lokaal van den heer F. Bakker optreden. Onderwerphet regee- ringsprogram. Grootebroek. Dokter D. Kruythooft alhier vierde jl. Donderdag zijne i2$jarige echtvereeniging in zijn tweede huwelijk. Hoewel de zeventig reeds gepasseerd, neemt hij nog met jeugdige opgewektheid zijne geneeskundige praktijk waar. Grootebroek. Het bestuurder Streeker Groentenmarkt-vereeniging heeft bij de directie der H. IJ. S.-Maatschappij vergun ning aangevraagd op het marktterrein bij het station Bovenkarspel een gebouwtje op te richten, waar de afslager en de koop lieden een toevlucht kunnen vinden bij nat en ruw weder. Aan het gebouwtje zal een afdak worden verbonden, waaronde de schuit met goederen van den verkooper een droge ligplaats vindt. Zeer waarschijnlijk zal dit verzoek door de betrokken directie wel worden inge willigd. Twisk. Het slachten van kalveren geeft weer veel drukte in ons dorp. Uit verren omtrek worden de dieren opgekocht. Na hier geslacht te zijn, wordt het vleesch naar Londen vervoerd. Op één dag werden niet minder dan 110 stuks jonge kalveren geslacht. Marine en Lager. In „Plancius" te Amsterdam werd giste renmiddag onder leiding van den heer P. B. Bosch, Voorzitter van het hoofdbestuur, de zesde jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van het „Marinefonds". Deze wees er op dat H.H. M.M. hare hooge ingenomenheid met het fonds betoonden door het fonds een gift van f 1000 te schenken. De toestand van het fonds was over 't ge heel gunstig te noemen de Amsterdamsche burgerij schonk een gift vau f 500. heeren officieren steunde mede altijd het fonds en de reservekas kan dit jaar weder met f 1500 worden vermeerderd. De Voorz. verleende daarop het woord aan den lste Secretaris van het hoofdbestuur, tot het uitbrengen van het jaarverslag. Daaruit bleek dat aan uitkeeriugen aan weduwen en gepensionneerde leden in het afgeloopeu jaar werd uitgekeerd f 2419. De vereeniging bestond op 31 Nov. 1892 uit 69 beschermers, 14 beschermvrouwen, 849 donateurs, 8 donatrices, 98 begunstigers, 42 begunstigsters. Uit het jaarverslag van den Penningmeester bleek, dat de totaal-ontvangsten over het afgeloopeu jaar bedroegen f 7555.22$ bet kas-saldo bedraagt f 27 12.08, waarvan f 2209 bij de Rente-Cassa en f 462.21 op de Rijks postspaarbank. terwijl in Nederl. schuld be legd is bij de Nederl. Bauk een bedrag van f 6000 nominaal. Daarna werd overgegaan tot besprekingen lot wijziging van een paar artikelen der statuten. Volgens art. 14 moesten degenen, die lid van het fonds willen worden, waar zij dit niet deden, hoewel zij op 1 Januari 1S90 reeds in de termen vielen, voor elk jaar dat zij nalatig bleven, eene som storten van f 2 per jaar. Voorgesteld werd, dit artikel te wijzigen in dien zin, dat zij, die lid kunnen zijn, tot 1 Febr. 1898 nog kun nen toetreden, mits voor elk jaar (lat zij nalatig bleven, zij, om lid te worden, de eontributie moeten aanzuiveren. Dit art. werd in zeer breedvoerige discussie aldus gewijzigd dat in plaats van „nalatig bleven" wordt gelezen „reeds recht hadden lid te zijn." Aldus gewijzigd werd het art. aangenomen. Het voorgestelde werd gewijzigd, in dien zin, dat zij, die na 1 Febr. 1893 in de termen vallen gewoon lid te worden, tot 5 jaar na het tijdstip, waarop zij de bcvoegheid kregen, nog lid kunnen worden tegen betaling der gewone contributie; na dien tijd betalen zij, f 2 per jaar. Bovendien werd na het woord „gepensionneerden" gevoegd „voor de oprichting van af den datum der stichting." Aldus gewijzigd werd het art. aangenomen. De aftredende leden van het Hoofdbestuur de heeren P. B. Bosch, R. Dijkstra en J. C. Abraham werden als zoodanig herkozen. Tot lid van verdienste werd bij acclamatie gekozen (le afgetreden eere-voorzitt.er, de ge pensionneerde vice-admiraal W. F. H. Cramer. De volgende, algemeene vergadering zal weder te Amsterdam worden gehouden. Naar men verneemt, zal Hr. Ms. schroef- stoomschip „Atjeh" naar Nederland terug- keeren, om buiten dienst te worden gesteld, en zal Hr. Ms. schroefsioomschip „Tromp" tegen dien tijd op 's Rijkswerf alhier gereed worden gemaakt om de „Atjeh" te vervangen, j Hr. Ms. schroefstoomschip „De Ruyter", onder bevel van den kapt. ter zee D. G. I Brand, wordt in het begin der volgende week uit West-Indië alhier binnen verwacht, j Aan boord van Hr. Ms. pantserdektoren- j schip „Reinitr Claeszen", in aanbouw te Am- sterdam, zijn door den ingenieur lste klasse J. S. van Veen 4 davids opgesteld tot het i hijschen en strijken van stoomsloepen. Deze werktuigen worden door technici ten zeerste j om hare doelmatigheid en geringe kans voor 1 ongelukken geroemd. De kapt.-luit. ter zee J. L. Hordijk, die adjudant is geweest van verschillende Ministers van Marine, heeft jl. Donderdagmiddag de residentie verlaten, ten einde zijn bestemming bij de zeemacht in Oost-Indië op te volgen. Hem werd uitgeleide gedaan door den Mi nister van Marine, den heer Jansen, en den oud Minister van dat Departement, den schout- bij-nacht Kruijs. De luit. ter zee 2de kl. J. G. W. J. Ei- lerts de Haan is geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De inspecteur van administratie der zee macht F. F. A. Canneel zal in den loop der volgende week uit Oost-Indië rapatrieeren. Onderwijs en examens. Mejuffrouw C. J. Winter, alhier, heeft gis teren te Utrecht met gunstig gevolg examen afgelegd voor de acte nuttige handwerken. Landbouw en Veeteelt. De „Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier,, zal hare voorjaarsvergadering houden op Woensdag, 29 dezer, voorm. 11 uren, ten huize van Mej. de wed. C. J. Bos, te Onst- huizen. Punten van beschrijving 0. m. Jaarverslag. Rapport fiuanciëele commissie. Mededeelingen omtrent de uitkomsten der proefvelden over 1892, en de proefnemingen tegen het kalfverwerpen der koeien. Uitreiking toelagen aan hoefsmeden, die op den cursus voor hoefbeslag het diploma hebben verworven. BenoemingVan een nfgevaardigde voor het Landhuishoudk. Congres; voor de vergad. van het Nederl. Paardenstamboekvan drie leden van het bestuur en van een onder-voor zitter. Bepaling van de plaats, waar de algemeene vergadering in November a. s. zal worden gehouden. Voordracht BestuurZaandam. Voorloopige mededeelingen omtrent strem- selonderzoek. Bespreking wenschelijkheid oprichten Staats- Hypotheekbank, in te leiden door den heer J. Zijp Kz. Voorstellen Bestuuromtrent het bevor deren der aanstelling van een zuivelconsulent om eene overeenkomst aan te gaan met de kaasfabriek te Hoogkarspel, in zake een onder zoek naar de uitvoerbaarheid van melkaan- koop op volledig gehalte idem naar de mo gelijkheid van het verhuren van suikerbieten veld naar gehaltehet bevorderen van het opleiden van hoefsmeden het beproeven van petroleum-motoren, rechtstroo- en éénpaards- (lorschmachine9, windkafmolens enz.om de proefnemingen tegen het kalfverleggen voort te zetten om een adres tot ondersteuning van het kanaalplan SchagenStolpen te zenden aan de Tweede Kamer en aan de Staten van Noordholland. Kerknieuw 8. Aan den heer J. Schermer, organist bij de Herv. gem. te Hoogwoud, zijn bij gelegen heid van zijn 40jarig jubileum als zoodanig door den kerkeraad twee fraaie cadeaux in zilver vereerd. Buitenland. Frankrijk. Het ongelukkige omkoo- pingsproces loopt ten einde. Jl. Woensdag waren de advokaten der civiele partij aan 't woord. Lagasse was daarbij zeer scherp in lijn oordeel over de regeering. Hij poogde aan te toonen, dat Floquet afwist van de geldsommen, welke aan de pers zijn uitbetaald. Indien Monchicourt, de curator der Panama-maatschappij, weigert de naamlijst der 104 omgekochte personen over te leggen, dan doet hij dit, omdat hij een schandaal vreest. Lagasse hield vol, dat de heeren Con- stans en Clémenceau die lijst kennen. Hij beweerde voorts, dat de regeering op de hoogte was van de stappen, welke Soinoury deed om de tusschenkomst van mevrouw Cottu te erlangen. Tegen dit laatste werd door den advo caat-generaal protest aangeteekend. Een aardig incident deed zich voor. Toen Lagasse ging zitten, riep een vrouw uit 't publiekDank, meneer Lagasse, voor al wat u hebt gezegd De laatste advokaat, Roussel, zei dat Charles de Lesseps onwaarheid spreekt, als hij beweert, niet te weten wie de geldsom men hebben ontvangen. Het O. M. oordeelde zeer streng over de Lesseps en bracht hulde aan de eerlijkheid van den oud-minister Allain Targé. Verder verweet het Charles de Lesseps, de tusschen komst van Clémenceau, de Freycinct en Floquet te hebben ingeroepen. De advocaat-generaal noemde hem een „ongeluks-financier", die de spaarpenningen van het Fransche volk, tot een bedrag van 1400 millioen, deed verloren gaan. Hij trad in een historisch overzicht van de verschil lende vormen, waaronder de omkooperij gepleegd is. Naar aanleiding van de verklaring van Sans-Leroy over de herkomst der 200.000 fr. (Sar.s-Leroy had gezegd, dat dit geld de huwelijksgift zijner vrouw was) zei de pro cureur-generaal, dat deze verklaring geen steek houdt. Vervolgens besprak hij de handelingen van alle aangeklaagden, die hij allen voor schuldig houdt. Na de omgekochten viel hij de omkoo- pers de Lesseps en Fontane aan, wier ver kwistingen hij scherp hekelde, terwijl hij daarentegen de slachtoffers der Panama onderneming voorstelde als stervende van honger. Hij herinnerde aan de smart over de vele menschenlevens, welke de door graving van de landengte gekost heeft, en eischte dat gerechtigheid zou geschieden. De Lesseps stond na dit strenge requi sitoir op om te protesteeren. De zitting werd daarna opgeheven. De advocaat Barboux bracht hulde aan de rechtschapenheid en de oprechtheid van de Lesseps. Hij raadt hem aan om al de namen te noemen van hen, die pressie op 44 onder elkander, waarvan zij zieli geene nadere reken schap gaf. Eerst toen zij Ploêrné met Lydia zag omgaan, werd haar alles duidelijk en kon zij opeens tot in de diepste diepte van haar ziel zien. Zij ontdekte dat zij Raimond beminde en de ijverzucht ontwaakte in haar. Zij ondervond een brandende smart dat zij de oude liefde verloor waarvan zij gehoopt en geloofd had, dat zij nimmer zou verdwijnen. En zij gevoelde er ook smart over dat zij Lydia be nijdde. In de oogen van het edele meisje was ijverzucht iets wat haar vernederde, zoo al niet oriteerde en zij zwoer dat gevoel te bedwingen. Om die reden bewaakte zij zichzelf als het ware en in tegenwoordigheid van Ray- mond en Lydia, waren hare oogen zoo strak van uitdruk king alsof zij van marmer waren, uit vrees haar geheim te zullen verraden. Als zij echter alleen was, overviel haar een gevoel van vertwijfeling en in zulke oogenblilcken had Leila haar gadegeslagen. Zonder de Mulattin zou Lydia geen idéé hebben gehad van Therese's liefde voor Ploërné, maar die ontdekking gaf Therese niet veel, daar de jonge Creoolsche te zelf zuchtig was om zich veel om Therese te bekommeren. Als zij slechts haar zin kreeg kon haar de rest niet schelen, al zou zij Therese ook het hart breken. Eene gebeurtenis die Ploërné niet voorzien had, veroor zaakte eene spoedige beslissing. Hij ontving namelijk op het onverwachtst bevel zich aan de Prefectuur van Marine te Toulon aan te melden om naar Tongkin te gaan. Het was in den tijd dat de Fransche expeditie met de grootste zwarigheden te kampen had. Admiraal Courbet had het opperbevel overgenomen en marcheerde op Hanoi. Voor een man, die zoo met hart en ziel soldaat was als Ploërné moest deze oproeping zeer naar genoegen zijn, want daardoor werd hem de gelegenheid geboden om zich te onderscheiden, tot bevordering te geraken en lauweren te verwerven. Een half jaar vroeger zou hij dan ook werkelijk buiten zichzelf van vreugde zij 11 geweest, maar nu beminde hij en met droefheid maakte hij zich gereed het ontvangen bevel'op te volgen. Nog denzelfden avond begaf hij zich naar de villa in de Avenue-Hoche. Tegen 45 ziine gewoonte was hij in uniform en toen hij den salon binnenkwam klonken hem dadelijk op verwonderden toon de vragen tegen Wat, in groot tenue Wat beteekent dat Komt ge van een officieel diner „Van het ministerie," antwoorde Ploërné „en volstrekt niet van een feest. Juist het tegendeel." „Dienstzaken „Ja en wel zeer ernstige. Ik moet morgen weg." „Wat, gaat ge heen?" Als uit één mond werd dit door Therese en Lydia ge roepen op een toon, die beider belangstelling verried. Zij kleurden beiden en hunne blikken ontmoetten elkaar veel- beteekenend. „Waarheen vroeg Lydia, die zich het eerst hersteld had „Zeer ver." „Voor lang „Voor zeer lang; misschien wel voor altijd." „Zult ge ook in gevecht kunnen komen?" „Voor ons, zeelieden, behoeft dat niet eens om in gevaar te geraken," zeide Ploërné ernstig. De zee en het klimaat zijn ons dikwijls nog gevaarlijker dan de vijand. Maar waar ik heen moet is alles bij elkaar de zee, slecht kli maat en de oorlog." Maar de post, waartoe ik geroepen wordt, is een eerepost, waarvoor men alleen officieren kiest op wien men kan rekenen. Ik zal daar derhalve promotie maken of....." Hij schudde met energie het hoofd, als wilde hij de treurige gedachten verbannen en een straal van hoop ver lichtte zijn fier gelaat toen hij zeide//Maar als ik terugkom zal ik de vijf tressen aan mijn arm hebben en kapitein zijn. Het ergste van mijn loopbaan heb ik dan achter mij." Mevrouw de Saint-Maurice, die eerst met de grootste verbazing had geluisterd, zeide nu „Wat, Raimond, nu wij elkaar pas hebben leeren ken nen en nog wel onder zulke treurige omstandigheden, nu moet ge ons alweder verlaten Dat is inderdaad eene on aangename verrassing. Waar gaat ge dan heen „Morgen scheep ik mij op de „Normandie" in met nog vier andere officieren en tweehonderdvijftig man en wij gaan naar Tongkin. Wij moeten de rijen van den gene-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2