gesteld, die eene voortdurende uitbreiding en verbetering van materieel noodzakelijk maken. Aan giften en legaten ontving de Maatschappij in 1S92 f 7.635. Emigratie. In de „Zwolsche Ct.„ leest men de volgende waarschuwing Mijnheer de Redacteur 1 Ik ben zoo vrij in uw vealgelezen blad een plaatsje te verzoeken voor het navolgende 't Is in het belang van de naar Amerika vertrekkende landbouwers, dat ik de pen opneem. Het is om hen te waarschuwen, die van plan zijn, zich door de Ned.-Amerik. Emigratie-Maatschappij, gevestigd te Utrecht, te doen vervoeren. Het is met de zaken dier Maatschappij in de Platte Vallei weerganseh niet in het reine. Mijn broeder Andries Bruintjes, voor circa vier maanden naar Colorado vertrokken, schrijft mij daarover het volgende «Evenals wij hier niets in orde vonden bij onze komst en de bitterste teleurstelling ondervonden, hebben de zestig personen, door prov. Noordtzij tijdens zijn verblijf alhier overgehaald om naar de Platte-Vallei te ver trekken, het andermaal getroffen. Zij zitten met hunne goederen nog in de spoorwagens en kunnen niet onder dak gebracht worden. Zij hebben ons dat geschreven en verzocht of wij hen helpen wilden. Gaarne wilden ze weer naar de St. Louis-Vallei terugkeeren, maar de meesten misten daartoe de middelen. Nu heeft de burgemeester van Alamosa mij vrijkaarten voor 't spoor bezorgd. Ieder die wil, kan daarop terugkomen. Wij zijn be sloten daarheen te gaan. Van Lummel, een boer uit Varseveld, en ik vertrekken van hier om hen op te halen." Ambt Vollenhoven, 4 Maart 1823. G. Bruintjes. De heer Noordtzij komt in een ingezonden stuk in de «Prov. Overijs. en Zw. Cf" tegen dit schrijven op. «Verbazen," zegt hij, «doet mij het schrijven van den heer Bruintjes niet. Ik was bij mijn vertrek uit Amerika door emigranten gewaarschuwd, dat de „verbit terde groep", zooals hij zich uitdrukte, stel selmatig valsche berichten zou verspreiden, want, zoo luidde het wachtwoord„de Maatschappij moet er onder 1 Hij bestrijdt vervolgeus het oordcel van Bruintjes over de landen in de Platte-Vallei en verwijst naar stukken in de „Enkh. Ct." en het „N. v. d. Dag" van emigranten, die in die vallei wonen en „die geheel anders schrijven dan Bruintjes uit de St. Louis- Vallei, die in de Platte-Vallei nooit is ge weest." Nieuw-malthusianisrae. De heer Anten heeft aan den heer Passtoors, voorzit ter van den R. IC. Volksbond het volgende geschreven WelEdele Heer! In een van de bladen las ik het bericht, dat u onlangs, bij een van de vergaderingen waarvan u voorzitter zijt, zoudt hebden be weerd, dat ik wegens lichaamsgebreken ont slagen was. U durfde echter niet beweren, dat er eenig verband bestond lusschen de klacht van den Bond over mijn propagandemakerij voor het nieuw-Malthusianisme (n.1. bij den minister van oorlog) en mijn ontslag. Het zij mij veroorloofd u omtrent beide pun ten in te lichten, en daarbij in de eerste plaats u beleefd er op te wijzen, dat de medcdeeling dat ik ontslagen ben, een onjuiste is. Wel is het waarschijnlijk, dat ik gepensioneerd zal worden, maar op 't oogenblik ben ik nog in werkelijken dienst, En verder dat tusschen beide door u genoemde zaken geenerlei verband bestaatik ben door Z.Exc. zelfs geen oogen blik ter zake van die propaganda bemoeielijkt. De tweede Kamer vergaderd heden om 11 uur in de afdeelingen, o. a. voor het on derzoek van de overeenkomst met België tot regeling der grens tusschen Baarle-Hertog en Baarle-Nassau, de regeling dermijnontginnin- gen in Ned.-Indië, de wijziging van de Pen sioenwetten, het protocol tot uitvoering van de overeenkomst betreffende den aerkoop van sterke-drank op de Noordzee, de wijziging van de wet op het veeartsenijkundig staatstoezicht cn de overeenkomst betreffende Geldersch- Overijsselche locaal-spoorwegen. Naar men zegt, zal de Tweede'Kamer, die Vrijdag a. s. met Paaschvacantie gaat, reeds den 18 April terugkeeren, om dan tot 19 Mei door te werken. Marln» en Leger. Hr. M». gaffelschoener Argus, commandant de luit. ter zee 1ste kl. J. M. Strootman, ver trok gisteren van hier naar de Noordzee, ter uitoefening van politietoezicht op de visscherij. Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Geep", com mandant de luit. ter zee 1ste kl. M. J. P. Westveer, is hier jl. Zondagavond binnendoor van Amsterdam aangekomen. Tot leeraar in het handteekenen aan de Ka- dettenschool te Alkmaar is benoemd de heer J. Coek, thans in gelijke betrekking werkzaam aan de Kon. Mil. Academie. De promotie bij het wapen der artillerie wordt over een paar dagen tegemoet gezien'. De cadetten 3de en 4de studiejaar, van het wapen der genie, zullen dit jaar 4 dagen gedetacheerd worden in het kamp bij Olde- broek. Het electrisch nachtsein toestel van Conz wordt in de directie Ilellevoetsluis opgesteld aan boord van twee oorlogsbodems. De mach. 2de kl M. Haak heeft met goed gevolg examen afgelegd voor mach. 1ste kl. Heden werden aan boord van Hr. Ms. in structie-korvet „Nautilus", geplaatst de adel borsten lste kl. T. A. Holleman, VV. Lam, P. E. K. Ebbinge Wubben, J. E. De Bruijne J. A. Bland van den Berg, J. Voogd en J. M. L. Gerken. Het machinekamer-personeel aan boord Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Geep*, jl. Vrijdag te Amsterdam in dienst gesteld, bestant uit den machinist lBte kl. B. Eenhoorn enid.3dekl. G. C. Van Wachem. Bij kon. besluit van 9 dezer is bepaald, dat door alle officieren het voor hunnen raag vast gestelde aantal sterren op den kraag der over jas wordt gedragen de sterren in vorm en grootte gelijk aan die op den kraag van de nniformjas. Ze moeten zich zoowel op de buiten zijde als op de binnenzijde van den kraag be vinden ten einde als onderscheidingsteeken te dienen hetzij de kraag is opgeslagen, hetzij hij is neergeslagen. Ter zijde van de sterren be vindt zich als onderscheidingsteeken voor hoofd officieren een geborduurde bies en voor opper- offieieren een dubbel geborduurde bies met ge- schulpten rand. Aan de bepalingen van dit be sluit moet uiterlijk op 1 November 1893 vol daan zijn. Departement van Marine in Oost-Indië. Ingetrokkende detacheering van den off. van adm. 2de kl. O. Willemstijn. Gedetacheerd, om werkzaam te worden gesteld bij de lste afd. van dat departement: de off. van adm. 2de kl. L. J. Mouton. Ontslagenop verzoek, wegens ziekte, eervol, de liohtopzichter 3de kl. J. M. Moor- rees. Benoemd tot Sden stuurman M. C. Plagge en geplaatst aan boord van het ss. „Reiger". De Fransche Marine-luitenant Lophay heeft een verbeterd kompas uitgevonden, dat vooral 's nachts groote diensten zal bewijzen. Benoemingen, enz. Tot hoofdingelanden van den polder Heer- Hugowaard zijn herkozen de heer en C. Pool en P. van Langen. Landbouw en Veeteelt. Nu de invoer van vee uit Nederland in Duitschland is verboden, is het zeker niet van belang ontbloot te weten hoe groot die invoer anders is. Uit officeele berichten omtrent den algemeenen invoer in Duitschland in 1891 blijkt, dat uit Nederland kwamen van de inge- voerde 132527 koeien 37000, van de iuge- voerde 8369 stieren 34, van de ingevoerde 75130 stuks jongvee (beneden 2£ jaar) 10000. Berichten uit Texel melden, dat zich daar reeds duizenden kievittten ophouden. Jl. Zaterdag werd van het station Heer- Hugowaard de duizendste waggon groenten verzonden door den heer K. Wagenaar, te Broek op Langedijk. Van het stationenden waggon wapperde bij deze gelegenheid de driekleur. Door eenige veehouders te Heer-Hugowaard wordt een kaasfabrick opgericht. Het timmer werk is gegund aan den beer Klaver, het metselwerk aan den heer M. de Vries, het schilderwerk aan den heer D. Dirkmaat en de levering van den inventaris aan den heer A. Groot. Kerknieuws. Beroepen naar de Herv. gem. te Dokkum (toezegging) ds. Granpré Molière, pred. alhier. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Koedijk door ds. P. A. Riedel, pred. te Krommenie. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 15 Maart 1S93. P. K., te Helder, jagen zonder akte en vergunning 2 geldboeten van f 5 elk, sub. 3 dagen hecht, voor elke boete, met ver beurdverklaring en bevel tot uitlevering van geweer en haas, of betaling der waarde ad f 5 voor het geweer en t 1 voor de haas, sub. 2 dagen hecht, voor geweer en r dag voor de haas. K. K., te Helder (Huisduinen), schapen op eens anders weiland later, loopen, f 0.50 boete of 1 dag hecht. P. V. en J. A., beiden te Helder, spelen met en om geld, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. M. V., P. D., H. D., en R. van der H., allen te Texel, rijden met zware vracht op den weg te Texel, ieder f 1 boete of x dag hecht. P. B., te Helder, nachtrumoer f 3 boete of 3 dagen hecht. J. S. en H. W., beiden te Helder, nacht rumoer, ieder f 3 boete of 3 dagen hecht. G. R., te Helder, in staat van dronken schap de veiligheid van een ander be dreigen, f 3 boete of 3 dagen hecht. P. F., T. B., en J. C. S., allen te Hel der, dronkenschap, ieder f 1 boete ot 2 dagen hecht. Buitenland. Belgie. De katholieke studenten te Luik zijn met knuppels gewapend het bu reau van het blad ,,Lë Progrès du Nord" binnengedrongen. Zij hebben de niiten ver brijzeld en de tafels omgeworpen. Een redacteur is gekwetst. De politie heeft de studenten verspreid en 40 hunner gevangen genomen. In een druk bezochte vergadering van het algemeen bestuur der werklieden-partij, te Brussel waaraan de afgevaardigden van alle nijverheidsdistricten, van alle verbonden van werksters en van de mijnwerkersver- eenigingen deelnamen, is met algemeene stemmen besloten tot werkstaking, zoodra de Kamer het algemeen stemrecht verwerpt of beperkt. Frankrijk. Volgens de „Figaro" is Constans zeer bedroefd over den dood van Jules Ferry. Ribot heeft aan president Carnot de doodstijding overgebracht. De president verklaarde, dat de Republiek in hem een harer steunpilaren verliest. Waar schijnlijk zal Ferry met groote pracht op kosten van den staat worden begraven. De „Libre Parole" voorziet een heftig debat in de Kamer over deze zaak. Te Roubaix hebben ernstige opstootjes plaats gehad. Bij een geheime vergadering der katholieken drongen de socialisten de zaal binnen. Een vreeselijke verwarring ontstond. Pattijn, de zoon van een indus trieel aldaar,die tegen het binnendringen protesteerde, ontving een groote wonde in het gelaatverschillende priesters werden hevig mishandeld. Een kruisbeeld werd afgerukt en vertrapt. Drie vrouwen be klommen de tribune en eischten de be noeming van een anderen voorzitter. Men riep Culine daartoe uit, de roode vlag werd ontplooid. De katholieken wierpen zich op het volk om hun tegenstanders te verjagen. Men wierp elkander met tafels en banken. Gedurende meer dan tien minuten nam de verwarring steeds toe. De burgemeester, die intusschen op de plaats was gekomen, liet de politie de zaal ontruimen, daar er bloed begon te vloeien. Op straat werd het gevecht hervat, doch daar werd spoedig de orde hersteld. Volgens de „Echo de Paris" zal Constans niet candidaat gesteld worden voor het voorzitterschap van den Senaat. Het stoffelijk overschot van Jules Ferry zal, overeenkomstig zijn verlangen, in zijn geboorteplaats Saint-Dié en wel a. s. Donderdag ter aarde worden besteld. De berichten uit Dahomey zijn niet veranderd sedert het jongste telegram van Dodds. De generaal wacht het droge sei zoen af, October, om Behanzin geheel ten onder te brengen, die gevlucht is met rsoo man en slechts een batterij artillerie. Engeland. Het voorstel van Jon es in het Lagerhuis, om in de districten van Wales aan twee derden van de belas tingbetalende ingezetenen de bevoegdheid te geven de geheele of gedeeltelijke sluiting der kroegen te gelasten, welk voorstel in beginsel door de Regeering werd gesteund, is bij tweede lezing met 281 tegen 246 stemmen aangenomen. Sydney Buxton, de onder-secretaris voor koloniën, verklaarde in de zitting van Don derdag, dat de Regeering zich niet kan verbinden met de Transvaalsche republiek geen overeenstemming betreffende Swazi land te zoeken, voordat de voorwaarden eener schikking aan het oordeel van het parlement zijn onderworpen. Toch zal het parlement reeds zeer spoedig in de gelegenheid worden gesteld zijn oordeel uit te spreken over eventueele handelingen der regeering, Het verbond tegen Home Rule, voor de oprichting waarvan stappen zijn gedaan, zal den naam dragen van „Ulster Defence Union". De afgevaardigden zullen gemach tigd zijn de politieke overtuiging der leden bekend te maken en hunne werkzaamheden te leiden, inzamelingen van geld zullen gehouden worden ter bestrijding van Home Rule, bij leden van alle gezindten, zoo spoedig mogelijk zullen de 6cc afgevaar digden door Unionisten uit de districten van Uister gekozen worden en in Belfast bijeenkomen. Uit hun midden kiezen zij de commissie van 40 leden. De verkiezingen zullen den i5en Mei beginnen. Duitschland. Bij de derde lezing van de begrooting in den Rijksdag bestreed Liebknecht het militairisme. Ahlwardt ver klaarde zich vóór de militaire wetten, doch tegen de brandewijnbelasting. Hij hield zijn beschuldigingen ten aanzien der ge- weerloopen vol en werd tot de orde geroe pen, wijl hij Löewe van meineed betichtte. Caprivi verklaarde, dat alleen achting voor den Rijksdag hem weerhield te zeggen, dat wat hij Ahlwardt anders zou hebben geantwoord. De geweren van Löewe waren over 't algemeen goed. Ahlwardt kon spreken zooveel hij wilde, het zou hem nooit gelukken de militaire administratie en de justitie aan het wankelen te brengen. Volgens de „Temps" zou de Duitsche Keizer, alvorens den Rijksdag te ontbin den, eene proclamatie aan het volk richten. Noorwegen. De Shorthing heeft jl. Vrijdag het voorstel der gematigden met 64 tegen 50 stemmen verworpen, en dat der linkerzijde met 64 tegen 50 steramen aangenomen. Een later behandeld voorstel der linker zijde om met Zweden te onderhandelen over eene regeling hoe diplomatieke aan gelegenheden behandeld zullen worden, werd met 9 stemmen tegen verworpen. Zweden. De Volksrijksdag zond een deputatie naar den staatsminister Bes- töm, waarop de minister den voorzitter schriftelijk mededeelde, dat hij zulk een deputatie niet kon ontvangen, daar hij geen andere vertegenwoordigers van het Zweedsche volk kende dan die langs den grondwettigen weg zijn gekozen. Hij kor» zich voorstellen dat personen voor een doel, dat hun na aan het hart ligt, vergaderingen houden, maar hij vindt het niet gepast dat dit geschiedt op een wijze, alsof de vergaderde personen naast den Rijksdag het volk vertegenwoordigen. De Volksrijksdag zal nu een deputatie naar den Koning zenden, om zijn mee ning over het algemeen stemrecht te leeren kennen. Een der leden van den Volksrijksdag, die tevens in den Rijksdag zitting heeft, zal de regeering over deze zaak interpel- leeren. Noord-Amerika. Aan een der afge vaardigden uit Ulster is per telegraaf beloofd, dat in Canada 50,000 Orangisten geneigd zijn bij eventueel verzet tegen Home-Rule te helpen. Italië. Verschillende dagbladen ver zekeren, dat Ceccavelli, dc geneesheer van den Paus, vergiftigd is. Er is een gerech telijk onderzoek ingesteld. De „Patria" te Rome zegt, dat een dame, behoorende tot de katholieke aristocratie met een bloedverwant van Ceccavelli, 's Pausen geneesheer, van diens vergiftiging verdacht worden. Het ingestelde onderzoek heeft een rechtszaak ten gevolge, waarvan de instructie tegen de beide dames begint. Het blad weigert de namen te noemen, doch verzekert, dat beide zeer bekend zijn. Gemengd nieuws. Door het ruwe weder zeilde schipper Burger, van zijn vaartuig T. X. 161 de mast overboord, waarna het op sleep touw werd genomen en behouden in de haven van Texel werd gebracht. Binneniandsch nieuws. Texel. De lijst van personen gerech- tigd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer en de "Provinciale Staten, en van leden voor den Gemeenteraad alhier, wijst aan een getal van 582 namen. Texel. Naar de „Tex. Ct." verneemt zal de Harmoniekapel aan den Burg, op j Maandag den 2den Paaschdag, wederom i een concert geven in het lokaal de „Ver- gulde Kikkert". Texel. Uitslag van gehouden Ver- I koopingen, op Vrijdag 10 dezer aan den Burg, tan overstaande van de Makelaar J. H. Moojen Een huis met erf en tuin, in de Graven- straatkooper C. Dz. Bakker voor f 1020. Wieringerwaard. Door eenige be- langstellende ingezetenen werd besloten tot 1 de oprichting van eene gemengde Zang- j vereeniging. Reeds 22 leden sloten zich j aan. De directie der nieuwe vereeniging 'I opgedragen aan den heer van Egmond, daar. Schagen. Jl. Woensdag werd door den plaalselijken keurmeester, den heerG. Muijs, beslag gelegd op door S. C. uit den Helder aangevoerden bedorven visch. De ripch is op de in zulk geval gebruikelijke wijze begraven. 48 de vloog, die haar genoegen deed en tevens smartte. Toen besteeg zij, zonder het hoofd ook maar eenmaal om te draaien, de trappen van het terras en verdween in de salon. Ploèrné bleef eenige oogenblikken sprakeloos naast Lydia voort wandelen. Als hij niet zoo zeer met zichzelf bezig was geweest, zou hij zich hebben afgevraagd waarom Lydia Therese niet volgde, maar met hem in den tuin bleef. Wilde zij Raimond niet laten vertrekken zonder hem de gelegenheid te geven zich te verklaren Zij lie pen zwijgend door den tuin en onder een rozenstruik namen zij plaats op een bank. Toen raapte Raimond al zijn moed bijeen, wat voor hem zwaarder woog, dan toen hij voor den eersten keer tegen den vijand optx-ok en op zachten toon begon hij„Lydia, het is voor mij zoo vreeselijk, van u te scheiden. Ik denk, dat gij mijne smart niet zult kunnen begrijpen, omdat gij er niet in deelt, maar, geloof mij, de smart, die ik gevoel, is onheel baar." Het meisje stond op en met hai'e vlammende blikken hem aanziende, zeide zij, met hare klankvolle stem, waar van Raimond altijd ontroerde: „Waarom denkt ge, dat ik uwe smart niet deel Ziet ge mij voor zoo onvei'- sclxillig aan?" „O, ik weet, dat gij goed zijt en dat ge een vriend niet zonder deelneming zult zien vertrekken, maar dat zult ge voor iedereen over hebben. Dat is niet te verge lijken met hetgeen ik gevoel en dat is het niet, wat ik in uw hart zoek. Wij kennen elkander pas eenige maan den en tocli behoox'en u al mijne gedachten, ja allen Op dit oogenblik, dat ik mijn vaderland ga verlaten, heb ik geen andere zorg dan uEn dat ge mij nu ongeluk kig, treurig en vol angst ziet, is alleen, omdat ik u moet verlaten, dat ik het geluk ixioet opgeven in uwe nabijheid te leven Het jonge meisje bleef bij deze verklaring, die geen twijfel meer overliet, koud en gevoelloos en geen trek van haar schoon gelaat veranderde. Zij was even kalm, als Raimond opgewonden was. „Waarom gaat ge dan heen, als het u zoo zwaar valt 49 „Ge zijt een kind, Lydia, en weet niets af van de plichten van een soldaat. Als ik het bevel om tegen den vijand op te trekken, niet volgde, zou men mij eerloos verklaren, en dit is het eenige, dat ik niet voor u over heb. Ik moet dus heen gaan en u achterlaten in al uwe schoonheid. Anderen zullen komen om u te bewonderen om u te winnen. O, gij kunt niet begrijpen hoe die gedachte mij hindert. Denk eens, Lydia, welke smart voor mij, die uw beeld in mijn hart draagt, die slechts in de herinnering aan u kan leven en die het recht niet heeft te hopen, omdat ik het niet gewaagd heb u mijne liefde te verklaren en u om eene bindende belofte te bidden „Dus dit is de oorzaak van uw kommer en zorg?" vroeg Lydia verbaasd. „Ge zult moeten toegeven, dat ik nauwelijks kon raden wat er in u omging, daar ik niet bovennatuurlijk scherp van blik ben. Gij komt sinds maanden bij ons aan huis, ziet mij dagelijks en verkeert op den meest vertrouwelijken voet met ons. Ik geloof ook niet, dat ik bijzonder schuw tegen u geweest ben en toch zegt ge geen woord. Ik verzeker u, dat ge een zeer terughoudende minnaar zijt, tegen wien het geen groote moeite kost zich te verweren." „Lydia, Lvdia," mompelde Ploërné, „gij drijft den spot met mij, op het oogenblik, dat mij het hart bi^eekt./' „Wat moet ik dan anders doen Moest ik mij soms aan uw borst werpen en met u vertwijfelen? Daar ben ik te practisch voor. Ik maak mij maar een beetje vroolijk over uw overdreven gevoeligheid, die u tot op het aller laatste oogenblik terughoudt van het nemen van een besluit. Kijk mij toch niet met zoo'n troosteloos gezicht aan. Ik ben toch zoo gruwzaam niet jegens u. Heb ik u dan gezegd, dat ik uwe verklaring afwijs. Wees gerust, dat is volstrekt mijn plan niet." Raimond stiet een vreugdekreet uit en vatte hare kleine hand en drukte haar met kracht tegen zich aan. Als een lang ingehouden vloed, de dijken doorbrekend, zich plot seling met overweldigende kracht een uitweg banend, zoo klemde hij haar tegen zich aan. En Lydia werd daardoor ook een weinig opgewondener. Met een lief lachje zeide zij„Je wilt dat ik op je wacht, goed, dat wil ik doen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2