paar bladzijden, waarin op absentie van alle regeering en algeheele landnationalisatie, als einddoel, wordt aangedrongen, is weder de wilde theoreticus aan 't woord, maar daarom behoort men de waarde der zeer practische wenken, waarvan overigens de brochure over vloeit, niet te miskennen. (Vad.) STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 21 Maart. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot afschaf fing der registratierechten voor akten tot beëediging van ambtenaren, en tot nadere wijziging der kanselarqleges. Donderdag komen verschillende ontwerpen aan de orde, o. a. wijziging van de regeling der spoorwegdiensten en eventueele wijziging der epidemie en quarantainewetten. De heer Pijttersen heeft verlof gekregen voor een interpellatie over maatregelen, om door onteigening van grond door gemeente besturen, desnoods met Rijkshulp, mede te werken tot verlichting van den toestand der arbeidende klasse, voornamelijk ten plattc- lande. De heer Tijdens zal interpelleeren over hetgeen de minister van Binnenlandsche Zaken voornemens is te doen, om vóór den volgenden winter in de groote werkloosheid te voorziende heer Schepel over den toe stand van de zeehaven te Delfzijl. Zitting van Woensdag 22 Maart. De Kamer hield heden eene korte ver gadering, waarin aan de reeks van tegen heden aan de orde gestelde wetsontwerpen nog werden toegevoegd die betreffende de besmettelijke ziekten. Men verneemt, dat de drie Dinsdag aan gekondigde interpellaties niet meer vóór het reces zullen behandeld worden. Binnenlandsch nieuws. „Liefdadigheid naar Vermogen". De Vereeniging „Liefdadigheid naar Ver mogen" alhier hield jl. Dinsdagavond in „Musis Sacrum", onder presidium van den heer C. D. Zurmuhlen, hare jaarlijksche alge- meene vergadering. Wanneer de belangstelling in de Vereeni ging zelve niet grooter was als die in hare vergaderingen, dan kon het Bestuur zijn taak wel als afgeloopen beschouwen, want de op komst van leden in deze vergadering was al teer gering. Uit het beredeneerd verslag over 1892, door den Secretaris, den heer J. Brouwer, uitgebracht, bleek echter gelukkig, dat de Vereeniging, al worden hare vergade ringen in den regel door een zeer klein getal leden bijgewoond, zich hij voortduring in de sympathie van een groot deel onzer plaats- genooten mag verheugen. Aan dat verslag, hetwelk in druk zal verschijnen, ontleenen wij de volgende bijzonderheden. De werkverschaffing heelt in 1892 een voornaam deel der werkzaamheden van het Bestuur uitgemaakt. In overleg met eenige werkgevers in deze gemeente werden stappen gedaan om tot een plan van gere gelde werkverschaffing te geraken en het resultaat hiervan was, dat de eenig mogelijke manier van werkverschaffing bleek te zijn bet doen vervaardigen van vuurmakers. Hiertoe meldden zich de werkloozen in grooten getale aan en zij die het meest hulpbehoevend wa ren, werden tegen een daggeld van 60 cent aan het werk gezet. Later werd het loon berekend naar het aantal door elk vervaar digde vuurmakers. Gedurende de maanden Februari en Maart werd hierdoor aan meestal een 20tal gezinnen, die anders bedelend in hun onderhoud zouden hebben moeten voorzien, een stuk brood verschaft. Aan het einde der campagne was de Vereeniging in het bezit van circa 150,000 vuurmakers, die welwil lend door den heer Janzen onderdak werden gebracht, tot het Bestuur gelegenheid had ze te verkoopen. Door het uitventen der vuur makers langs de huizen werd ook nog menig arme aan brood geholpen. Verder werden een paar stoelenraatters en een schoenlapper aan de Doodige gereedschappen en materialen geholpen om hun handwrek te kunnen uit oefenen. Wekelgkscke bedeeling l werd door het Bestuur zooveel mogelijk vermeden, omdat deze in vele gevallen de luiheid in de hand werkt. Aan het einde van 1892 waren er nog slechts 18 personen, die te zameu f 16.75 wekelijksche bedeeling genoten. Giften in eens werden dikwijls ver strekt in gevallen, waarin men misschien lie ver een voorschotje zou hebben gegeven, maar waarin de toestand van den aanvrager alle gedachten aan kans op terugbetaling uit sloot. Ook werden giften in eens verstrekt tot aankoop van versterkende middelen voor door ziekte verzwakte personen en enkele malen tot lossing van beleende goederen. Een belangrijke gift werd toegestaan om een op passend jongeling, door lichaamsgebreken voor anderen arbeid ongeschikt, het sigarenmaken te laten leeren. Ter bevordering van het onderwijs aan kinderen uitbehoeftige gezinnen, werd in een enkel geval schoeisel verstrekt. Het aantal verpleegden in het „Oude- liedenhuis" der Vereeniging bedraagt op 't oogenblik 8, t. w. 7 mannen en 1 vrouw. De oudjes hebben het er goed en zijn zeer tevreden. Het Bestuur betreurt het, dat de geldmiddelen niet toelaten de inrichting uit te breiden. Een soldaat van het garnizoen alhier, die wegens lichaamszwakte den dienst verliet, werd door bemiddeling van het Bestuur, het welk zich daartoe in contact stelde met Bestuurderen van „L. n. V." te Amsterdam, aldaar als loopknecht geplaatst bij een apotheker. Het Bestuur nam de leiding op zich van een bijzonder soort van liefdadigheid, in deze gemeente bestaande, nL het verstrekken van overgeschoten eten van Hr. Ms. schepen aan behoeftigen. Het deed onderzoek naar de op 1 deze wijze bedeelden en liet een GOtal van nummerplaatjes voorziene keteltjes aanmaken, waarin het eten thans gehaald wordt, in plaats van in de vroeger gebruikte open emmers, wat veel onzindelijker was. De Vereeniging wordt bestuurd door de heeren C. D. Zurmuhlen, Voorzitter, J. Brou wer, Secretaris, A. Klik, Penningmeester, C. Swaving, dr. H. Bitter Jr., H. H. J. Nas en J. P. Th. Van der Kemp. De Secretaris besloot zijn verslag met het uitspreken van den wensch, dat in een vol gend verslag zal kunnen worden gewezen op sterke toeneming van het ledental, waardoor het bewijs zou worden geleverd dat de bur gerij meer en meer doordrongen wordt van de waarheid, dat „L. n. V." een der nuttig ste instellingen is in de plaats onzer inwoning. De Voorzitter voegde hieraan toe dat deze wensch kans heeft vervuld te worden, daar het getal dergenen, die zich bereid hebben betoond wekelijks 2 cent bij te dragen, nu reeds 650 beloopt. De rekening en verantwoording van den Penningmeester, den heer A. Klik, die door de daartoe in de vorige vergadering benoem de Commissie (de Leeren Vos, Vastonou en Roerdomp) werd nagezien en accoord bevon den, sluit in ontvangst met f 4118.48, in uitgaaf met f 3956.70 en dus met een batig saldo van f 161.78. Nadat de Voorzitter nog had medegedeeld dat het Bestuur voornemens is in den aan staanden winter bij wijze van werkverschaf fing opnieuw vuurmakers te doen vervaardi gen en dat het plan bestaat om, tot stijving van de kas, binnenkort andermaal eene lief dadigheids-loterij te houden, werd tle verga dering na eenige besprekingen van huishou- delijken aard gesloten. Texel. Aan de wintervermakelijkheden aan de Waal werd jl. Zondagavond een waar dig slot gemaakt door de openbare les, door het muziekgezelschap „Concordia" gegeven aan zijne Donateurs met hunne dames. Êen 10-tal nummers werd zeer ten genoege ten gehoore gebraóht en luide bijvalsbetuigingen bewezen, dat het streven der muziekvereeniging zeer op prijs wordt gesteld. (Tex. Ct.) Anna Paulowna, 22 Maart. Naar wij met zekerheid vernamen, zal het rauziek- genootschap „Sempre Crescendo", van Helder, op Zondag a. s. de tweede muziekuitvoering geven in Veer burg. Liefhebbers van goede muziek in onze ge meente of omgeving kunnen wij met ver trouwen aanbevelen, deze uitvoering niet te verzuimen. Het programma belooft veel goeds, en wij durven zeggen, dat de uitvoering aan goede handen is toevertrouwd. Een der nummers zal gegeven worden door eenige jongelieden uit deze gemeente, welke hiermede debuteeren zullen. Een volle zaal zij de voldoening van het ijverig streven van „Sempre Crescendo" 1 Anna Paulowna. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 21 Maart. Tegenwoordig alle leden. Voorzitterde Burgemeester. Na opening der vergadering, lezing en goed keuring der notulen, is aan de orde I. a. Missive van den heer G. H. Swil- dens, onderwijzer aan school no. 1, met aan vraag om eervol ontslag uit zijne betrekking met 1 April e. k. b. id. van den heer P. Visser, onderwijzer aan school no. 2, met aanvraag om eervol ontslag uit zijn betrekking, tegen lMeie.'k. Beide aanvragen worden dienovereenkom stig verleend. II. Ingekomen verzoek van den beer A. de Boer, onderwijzer aan school No. 2, om ten gevolge van het vertrek van de heer Swildens, overgeplaatst te worden naar school No. 1, met behoud van zijn tegenwoordig salaris. B. en W. adviseeren hierop gunstig te beschik ken. Overeenkomstig wordt besloten, met de bepaling, dat zulks zal geschieden op 1 Mei e. k. III. Ingekomen voorstel van de Heer J. A. Zur Mühlen, om de schoolkinderen van Ewijcksluis over te plaatsen naar school No. 3, met het oog op den geringeren afstand. De heer Z. zegt, dat school No. 1 te sterk bevolkt is, dat school No. 2 genoeg leerlingen telt, maar dat school No. 3 nog plaatsruimte voldoende aanbiedt. De Voorz. merkt op, dat school No. 1 nog niet te sterk bevolkt is en dat, wanneer de kinderen aan de Ewijcksluis overgeplaatst worden naar school No. 3, zulks alsdan ver meerdering van personeel moet tengevolge hebben. Dientengevolge wordt besloten den toestand vooralsnog te bestendigen, terwijl de Burgemeester ter gelegener tijd het oor deel van de ouders der kinderen aan de Ewijcksluis over deze zaak zal inwinnen. IV. a. Benoemingen leden stembnreau Voor de lsten verkiezing worden gekozen de HIT. Waïboer en Geerligs, voor de 2de de HH. v. Gijtenbeek en Schenk en voorde 3de de HH. v. Foreest en Zurmuhlen, met dien verstande, dat de volgenden als plaats vervangers van de vorigen optreden. b. Voor het nazien der gemeenterekening worden benoemd de 1IH. Geerligs en Wai- boer en voor de begrooting de HH. Zur Muhlen en Schenk. V. Ingekomen een voorstel van den heer I"). Schenk, om thans een eigen geneesheer te benoemen. Na toelichting van den heer Schenk, wordt over dit voorstel belangrijk gediscussieerd. Hierna trekt dc heer Schenk zijn voorstel in. VI. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat bij dc heden gehouden kasveriti- catie bij den Gemeente ontvanger in kas was de som van f 305.49J en dat de boeken en bescheiden allen in orde waren. Voorts dat het kohier van den lioofdelijken omslag door Gedep. Staten is goedgekeurd. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Wieringerwaar.1. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 21 Maart 1893. Voorzitter de heer C. Dz. Rezelman, bur gemeester. Aanwezig alle leden. Na de opening der vergadering worden de notulen der vorige zitting voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De volgende mededeelingen, door den Voorzitter gedaan, worden hierna voor kennis geving aangenomen 1. dat de huur van het huis, van gemeen tewege tijdelijk ingericht tot barak voor be smettelijke zieken, met het oog op den zoo veel gunstiger gezondheidstoestand, met 1 Januari niet is gecontinueerd 2. dat de heer Brands zijne benoeming tot armvoogd heeft aangenomen 3. dat de begrooting voor 1893 en het suppl. kohier van den Hoofdelijken omslag goedgekeurd van Gedep. Staten zijn terug ontvangen, en 4. dat de ontvanger der Rijksbelastingen te Zijpe hier voortaan zitting houdt op de gewone zitdagen van 's namiddags 1 tot 3£ uur en dat dc zittingen in Januari zijn op geheven. Vervolgens geschiedt voorlezing van het verslag over den toestand van het onderwijs in de gemeente, gedurende 1892, hetwelk tot geene op- of aanmerkingen aanleiding geeft en eveneens voor kennisgeving wordt aangenomen. Tot het opmaken der kohieren van den Hoofdei, omslag en de belasting op de honden, gaat de Rnad hierna over in comité. Na heropening der vergadering wordt met eenparige stemmen het kohier van den Hoofd, omslag op f 3261 en dat derjhondenbelasting op f 222.50 vastgesteld. Bij de nu volgende rondvraag deelt de Voorzitter, naar aanleiding eener desbetref fende opmerking van den beer Zijp, mede, dat B. en W. hebben besloten in de dok terswoning hel aantal binnendeuren met één te vermeerderen, daar de beide aan de westzijde gelegen kamers samen slechts één deur hadden, wat uit den aard der zaak zeer lastig was. Daarom besloten B. en W. in de gang een tweede deur te laten aanbren gen, waardoor iedere kamer een afzonderlijke toegang heeft. De heer Kooij herinnert er aan, dat het vorige jaar is besloten de school vóór Mei niet vóór 9 uur 's morgens te doen aan gaan. Hij verwondert zich dat aan dit be sluit de band niet is gehouden en de school met 1 Februari jl. reeds om halfnegen is begonnen. Z. i. is Februari geen tijd van 't jaar om reeds zoo vroeg de kinderen ter school te krij-ren. De Voorzitter zegt toe, aan het bezwaar van den heer Kooij te zul len tegemoet komen De heer Groneman heeft een voorstel te doen in zake de posterijen. Zij bet niet van officiëele zijde, dan toch uit eene zeer ver trouwbare bron, is hem meegedeeld dat, wanneer het Gemeentebestuur de moeite nam pogingen aan te wenden om buiten de kom der gemeente dagelijks twee bestellingen te krijgen, deze zeker kans van slagen zouden hebben. Ook te Winkel is zulks geschiedt. Spr. stelt voor dat liet Dag. Bestuur pogingen als de door hem bedoelde zal aanwenden en beveelt aan dat het zich daartoe persoonlijk bij den Inspecteur der posterijen te Amster dam zal vervoegen. Tevens zou dan z. i. de wenscbelijkheid kunnen worden aangetoond van het plaatsen eeuer tweede brievenbus, op grond dat het punt waar de Burgerweg en de Walingsweg elkander kruisen, verder dan een half uur van het hulpkantoor verwijderd is. Vele ingezetenen, die nu een uur kwijt zijn met het bezorgen van een brief, zouden van een tweede bus veel gemak ondervinden. Ook zou de beer Groneman in de ver zending der correspondentie van hier verbetering wenschen. Wanneer men hier 's avonds om 6 uur toch een brief schrijft, wordt deze den volgenden middag om halt twee eerst verzonden. Misschien, zegt spr., is 't mogelijk ook hierin verandering en verbetering te brengen. Naar aanleiding dezer voorstellen heeft eene korte gedachten- wisseling plaats tusschen de heeren Zijp en Groneman, terwijl de Voorzitter toezegt het voorstel ernstig te zullen overwegen. De heer Bakker vraagt of het onderzoek, ingesteld naar de vernieling aan de Walings weg, tot heden reeds iets beeft opgeleverd, waarop de Voorzitter mededeelt dat proces verbaal is opgemaakt, doch verder nog niets van de zaak is vernomen. Ten slotte herinnert de heer Bakker den Voorzitter er aan, dat het tijdstip is aange broken waarop de publicatie betreffende toe- vasthouden van honden moet worden aangeplakt, waaraan de Voorzitter zegt te zullen voldoen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Wieringerwaard. Voor de uitvoe ring, a. s. Zondag door de Rederijkers kamer „Philotechnie" alhier te geven aan mingegoeden, is reeds door een 2ootal plaats aangevraagd. Kolhorn. De zeehaven wordt thans flink uitgediept. Reeds eenige weken is de baggermolen in werking en met de uit gebaggerde specie worden kaden en aan legplaatsen tevens veel verbeterd. Spanbroek. De kiezerslijst voor de Tweede Kamer bevat 160 en die voor de Provinciale Staten en den gemeenteraad 159 personen. Alkmaar. Mr. W. van derKaayzal 10 April a. s., op uitnoodiging van de Kiesvereeniging „Eensgezindheid" alhier, eene politieke rede houden. Urk. Dat de Urker haven te klein is, is ookjl.Vrijdagmorgen weer gebleken. Toen lag ze zoo vol, dat de postboot er niet in kon en voorbij moest stoomen. Een poging om 's middags er in te varen, gelukte j al thans de boot wist in den mond der haven te komen, tot schade echter van een vis- schersschuit, waarvan het roer werd afge- stooten. Marine en Leger. Hr. Ms. instructieschip „Aruba" wordt 23 dezer alhier uit dienst en Hr. Ms. „Bellona" met gelijken datum in dienst gesteld. De commandant van Hr. Ms. „Aruba", de luit. ter zee 1ste kl. L. A. H. Lamie, zal over gaan als commandant op de „Bellona", ter wijl verder de état-major van laatstgenoemd schip zal bestaan uit den luit. ter zee 1ste kl. S. Woldringh als 1ste off., de luits. ter zee 2de kl. TI. W. De Joncheere, J. C. Bentz van den Berg, C. J. Van der Hegge Spies, W. B. K. Boom, E. baron Van ITeerdt tot Evcrsberg en R. Penux, de adelborsten 1ste kl. J. A, Barrau en F. C. Brust, de off. van gez. 1ste kl. G. D. Giesbers en de off. van administratie 2de kl. C. Flaes; het machine- kamerpersoneel zal bestaan uit den mach. 1ste kl. G. H. Brakkeid. 2de kl. L. J. Hoes, id. 3de kl. C. H. Te Kolf. Voor zoover de vastgestelde bemanningslijst van de „Bellona" dit toelaat, zal de equipage van de „Aruba" daarop overgaan. De mach. Sde kl. J. K. Crucq wordt den 1 April a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Buyskes". Met 1 April a. s. worden van de Kweek school voor Zeevaart te Leiden 180-jongens overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. oplei dingsschip „Admiraal van Wassenaer" te Amsterdam, De door bet vertrek van den heer J. Damman, iste teekenaar op 's Rijkswerf alhier, ontstane vacature, zal voor den ver volge niet meer worden aangevuld bij deze directie. Met ingang van 1 April a. s. is de heer F. Ummels, 4de teekenaar op 's Rijkswerf alhier, bevorderd tot 3den teekenaar en in zijne plaats aangesteld als 4de teekenaar de heer J. van der Laag. Naar het „Vad." verneemt, zal de oefe- ningstocht, voorgenomen met de „Friso", doch die door haar buitendienststelling op 16 April a. s. vervalt, nu gehouden worden door het achroefstoomschip „De Ruyter", dat alhier wordt binnenverwacht en tegen 16 Mei weder gereed zal moeten zijn voor bovenbe doelden tocht. Hr. Ms. „Van Galen" wordt begin Juni in Nederland terugverwacht. 52 zaakt te zijn te lachen als zij liever zou hebben geschreid, niet gedwongen geluk te wenschen, waar haar hart bloedde. Haar leed dragen, dat wilde zij nog wel, als maar niemand er iets van merkte hoe zij leed. Want de vernedering versmaad te zijn was al erg genoeg, de schande van het medelijden van anderen zou zij niet hebben kunnen ver dragen. Terwijl het zoo stormde in haar hart, werden de gla zen deuren geopend en traden Raimond en Lydia hand in hand binnen. Mevrouw de Saint-Maurice ontwaakte en keek ontsteld op, maar Therese bleef onbeweeglijk en waagde het nauwelijks adem te halen. Zij had in het van geluk stralende gelaat van Raimond haar vonnis gelezen. Lydia trad op hare mama toe en terwijl zij glimlachend op Ploërné wees, zeide zij onomwonden „Mama, Raimond heeft mij zijne liefde verklaard en wij hebben ons daar even verloofd." Mevrouw sloeg ietwat verbaasd de handen in elkaar en riep uit: „Maar neef! Dus nu wordt ge mijn zoon? Wel, ik zou niet meer van u kunnen houden als ge het wer kelijk waart.... Maar, kinderen, daar valt mij juist in dat hij heengaat. Wat moeten wij nu „Wij wachten tot hij terugkomt, mama. Ik mag nog best een beetje ouder worden en hij zal mij in den vreem de net zoo lief hebben als hier. En zoodra hij terug is, gaat hij niet weer heen, nietwaar?" „Dat beloof ik uik zal dan geheel voor u leven." „Als ge maar tevreden zijt, mijne lieve kinderen, dan is het mij goed. Wachten is volstrekt niet moeielijk en inmiddels komt alles vanzelf terecht. Maar geef mij een kus, Raimond. Dat is waarlijk een echte Amerikaansche manier van verloven, om alles onder u beiden af te doen! Ik had er geen het minste idee van. Wist gij er iets van, Therese Het jonge meisje kwamen de tranen in de oogenzij zat echter gelukkig in de schaduw, zoodat zij ze ver- hergen kon. „Neen, lieve tante," antwoordde zij, uiterlijk kalm. „Het heeft mij niet minder verrast dan u.' En met eene uiterste poging om niets te laten blijken 53 van hetgeen er in haar omging, zeide zij: „Ik verheug mij intusschen zeer over Raimond's en Lydia1 s geluk." Lydia boorde als het ware hare oogen in het bleeke gelaat van Therese, maar zij kon niet het geringste teelten van smart daarin ontdekken en met overdreven hartelijk heid omarmde zij haar. „U dank ik het," zeide zij, „dat ik Raimond heb leeren kennen. Geloof vrij, dat ik het nooit zal vergeten." Raimond reikte haar de hand. „Ik laat haar onder uwe bescherming achter, Therese," zeide hij. „Heb haar lief en waak over haar. Zij is het dierbaarste wat ik op aarde heb." Nu trad Therese in het volle licht van de lamp. Zij vreesde er niet meer voor haar gelaat te laten zien. De gedachte dat zij een plicht te vervullen had, had alle gedachten aan ijverzucht uit haar hart verbannen. „Ik beloof het u, Raimond, ge kunt op mij rekenen," zeide zij. „Ik dank u, Therese." Raimond wenschte hen goeden nacht en ging- Den volgenden dag nam hij afscheid en tegen den avond vertrok hij met de sneltrein naar Marseille, Lydia kalm en Therese vernietigd achterlatend. De eerste maanden na Ploërné1s vertrek verliepen een- toonig. De dames waren nog in den rouw en hadden dus weinig ontspanning. Toen de winter naderde, begon mevrouw de Saint-Maurice over de koude te klagen. Gewend aan de tropische hitte, kon zij te Parijs niet wennen. „Men bevriest hier," zeide zij tot Therese. „En als het nu al zoo is, wat zal het dan niet zijn als het geheel winter is." „Dan stoken wij flink, tante." „Men heeft mij wel verteld, dat de vorst soms weken lang aanhoudt." „Dan gaan wij schaatsenrijden." „Zooals in Lapland. Ik dank u voor dat genoegen. Ach, waarom heb ik de zomer van mijn vaderland en de zachte lucht onzer prairiën niet kunnen medebrengen!"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2