NIEUWEDIEPERll^ COURANT. HELDERSCHE- M. 39. Vrijdag 31 Maart 1393. Jaargang 51. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. NEDERLAND. GRAND CAFÉ CENTRAL. Kanaalweg 84, Helder. ÜMtaaraat op alle aren yan den dag. S BILLARDS, VERGADERZALEN, etc., etc. JOHS HOLLAND, Geïllustreerd Weekblad YOOE JONGELUI. fl.25 per kwartsnl. Bij all« boekhandelaren verltrij ïbaar. EN Het boeiendste en goed koopste jongensboek Is VISSCHERIJ, Weekblad voor Zee- en Zoetvratervle.oheriJ Viechteelt. Vlechborel- dlng en Vlachliandel fl.25 per kwartaal. Bij all* boek handelaren verkrijjbttnr. KONINGSTRAAT ai. BONNE CHAOSSDRE P SOIAAL ADaas soos X'HO EX EN NAAR MAAT. A. Adrluuiit. Het VnderUndt ghetronwo Blij iele tot in den doot. Wüktlmttlitd. Vorsomjnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. ,Rn dese9p«reert nimmer 1* Jat Pit ter3. Co et. Abonnomentaprija per 8 maanden: Voor de courant binnen de gemeeentef 0.70, mot Jong Holland1.20 v naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.40 e r alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Ooat-Indië en Amerika). 1.75, 2.60 Znid-Afrika r 2.50, REDACTEUR-UITGEVER J. H. VAN BALEN. Mol eapleia.Helder. Prije der A d v e r t e n 11n Van 1—5 regels 50 cents, elke regel mear 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Advartentiën voor liefdadige doeleindenP*r r*S®1 Dienstaanbiedingen voor den werkenden atand De Arlvertentiën kunnen overal worden geplaatst tusselien den tekst. HELDER, 30 Maart. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant4 Bij Kon. besluit is1. aan den luit. ter zee 2de kl. C. M. Van Rijn, op zijn verzoek, vergunning verleend tot het waarnemen van een particuliere betrekking voor den tijd van een jaar, ingaande 1 April a. s., onder stil stand van non-activiteitstraktement en zonder opklimming in de ranglijst, en 2. met dien datum bevorderd tot luit. ter zee 2de kl., de adelborst der 1ste kl. A. H. van Deursen. De luits. ter zee 2de kl. H. G. Surie en K. Van Andel, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luits. ter zee 2de kl. H. P. Dil en jhr. C. Röell, dienende aan boord van Hr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer", worden met 16 April n. s. resp. op non-act. gesteld en overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. stoomschip „De Ruyter" en vervangen door de luits. ter zee 2de' kl. P. G. J. grnaf Van Hogendorp, uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerd en op non-act. gesteld, en H. J. Knottnerus, thans non-actief. Met 16 April a. s. worden: 1. op non-act. gesteld, de kapt.-luit. ter zee L. C. Rovers, de luit. ter zee 1ste kl. G. S. H. Burgerhout, de luit. ter zee 2de kl. J. F. Hosang, de off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht W. W. Van der Vegt, de off. van adm. 1ste kl. J. Vnsseur, de adj.-adm. W. Obbes en de off.- raach. 2de klasse C. Munnik, allen dienende aan boord van Hr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Johan Willem Friso", eerstgenoemde nis lste off. en 2. geplaatst op Hr. Ms. schroef stoomschip 1ste klasse „De Ruyter», de luit. ter zee 2de kl. L. F. H. Tuckermann, op Hr. Ms. ramschip „Schorpioen" de luit. ter zee 2de kl. W. H. Von Lescbenen met den 15 April op Hr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis, de adelborsten lste kl. W. P. De Eerens, F. J. Van der Esch, A. Van der Sluis, C. Van der Burg, W. A. Van Schreven, en op Hr. Ms. instructiekorvet „Nautilus", de adeldorst lste kl. J. J. De Vries. De Eerste. Naar de „Telegr." ver neemt, is door de schoolopzieners in het district Leeuwarden aan het gemeentebe stuur aldaar een voorstel ingediend tot ontslag van een onderwijzer aan de gem.- school No. 8, wegens handelingen in strijd met den inhoud der bekende circulaire dier schoolopzieners. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 4 April a. s. om half negen 's avonds. Sedert eenige dagen loopt te Am sterdam het gerucht, dat de heeren „invités" op de aanstaande' hof-feesten, tijdens het verblijf onzer vorstinnen in de hooldstad des rijks, niet anders dan gekleed in hof-costuum, in het gala-costuum voor enkele ambtenaren vastgesteld, of in mili taire tenue zullen mogen verschijnen. Minder omdat zoo'n pak een uitgave van driehonderd gulden kost, dan wel omdat onze eerbare kooplieden zich over het alge meen ongaarne met steek en degen tooien, vindt die maatregel daar weinig bijval, en zijn daarom door enkele bevoegde autori teiten pogingen aangewend, om het offici- eele bevel daartoe, zoo mogelijk, nog te voorkomen. Om verschillende redenen, maar vooral ook omdat zoo iets daar nooit gebruikelijk was, hopen wij, dat deze nouveauté niet worde ingevoerd. Plotseling is te 's-Gravenhage over leden de heer F. C. Haanebeek, inspecteur van financiën bij het loodswezen aan het departement van Marine. Binnenlandsch nieuws. Texel. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 28 Maart 1893. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Coninck Westen berg, F. Kejjser, A. P. Koorn, S. P. Koning, W. K. Bakker, G. K. Brouwer, J. F. Zijm, O. P. Keijser, A. Dros Az. en P. P. Boon. De heer Roeper is afwezig, met kennis geving. De Voorzitter opent de vergadering en ver zoekt den Secretaris de notulen der vorige te lezen. De notulen worden goedgekeurd. 1. De Voorzitter doet mededeeling: dat naar aanleiding van het desbetreffende request van eenige ingezetenen der gemeente. Burgemeester en Wethouders het Bestuur der 30 gemeenschappelijke polders van Texel het verzoek deden, zoo spoedig mo gelijk den grindweg, tusschen den Burg en de Waal gelegen, te willen herstellen; dat dit verzoek voor de laatste maal gedaan werd, terwijl men, indien hieraan niet werd voldaan, zich tot Ged. Staten zou wenden. Het Bestuur van bedoeld Waterschap deelde in antwoord hierop mede, dat zoodra moge lijk aan het verzoek zou worden voldaan. 2. Missive van HH. Ged. Staten, de goed keuring inhoudende betreffende het kohier van den Hoofd. Omslag ovtr 1893. 8. dat de tijdelijke vervulling van de va cature aan de openbare school te Koog, werd opgedragen aan den kweekeling F. Keijser tegen een salaris van f 30 per maand. 4. van de kasopname van den Gemeente- Ontvanger kassa bedroeg f 1732.57J. Het totaal achterstallig bedraagt f 850. 5. missive van Ged. Staten, houdende me dedeeling, dat ecne subsidie op het onderwijs wordt toegestaan ad f 7000. 6. een adres van den ambtenaar ter Secretarie A. Langeveld, houdende verzoek eene gratifi catie te mogen ontvangen voor de vele werk zaamheden door hem verricht gedurende de maanden Juli en Aug. 1892, tijdens de be trekking van Secretaris der gemeente vacant was. Ofschoon niet op de agenda voorkomende, stelt de Voorzitter voor, dit adres te behan delen, cn adviseert hij, overtuigd van het vele werk, door adressant verricht, hem een gratificatie te verleenen van f 100. De heer F. Keijser stelt voor, de behan deling tot eene volgende vergadering te ver dagen. De heer C. P. Keijser is voor onmiddel lijke behnndeling. In stemming gebracht, wordt met 6 stem men voor en 4 tegen tot verdaging besloten. Voor stemden de heeren A. Dros Az., P. P. Boon, Coninck Westenberg, W. K. Bakker, F. Keijzer en S. P. Koning. Tegen de hee ren C. P. Keijser, A. P. Koorn, G. K. Brou wer en T. M. Zijm. 7. Eene missive van Ged. Staten, houdende bedenking tegen hel reglement van orde. De Voorzitter stelt voor, aan den wensch van Ged. Staten te voldoen en bedoeld reg lement te wijzigen. 8. missive van Ged. Staten, bevattende eenige bemerkingen op de redactie van de art. 1, 3 en 4 der instructie van den Sec retaris. De Voorzitter stelt voor ook in dezen vol gens verlangen van genoemd college tot wij ziging over te gaan met algemeene stemmen worden de beide laatste voorstellen aange nomen. 9. missive van mej. H. Koorn, onderwij zeres te Oosterend, verzoekende ontslag uit die betrekking tegen 11 April e. k. De Voorzitter stelt voor het. gevraagde ontslag tegen den genoemden datum te ver leenen en sollicitanten op te roepen voor deze, en de vacature, te Koog. 10. missive van de afd. Texel der Holl. Maatschappij van Landbouw, verzoekende het Gemeentebestuur te willen medewerken tot het verkrijgen van vergunning tot vrijen invoer van Texelsch vee in de Provinciën Friesland, Groningen en Drente en doorvoer in Duitschland. De Voorzitter is van meening, dat dergelijk werk niet op den weg ligt van de afdeeling Texel. Wanneerevenwel de vergadering van meening is, dat de zaak van den Raad moet uitgaan, is Z.Ed. bereid een adres aan den betrokken Minister toe te zenden. De Raad wil de zaak zelve behandelen. Bedoeld adres, voorloopig in concept ge reed gemaakt, wordt daarop voorgelezen en door den Raad goedgekeurd. 66 Op een der laatste dagen van die week brak een ver schrikkelijk weer los. Van den vroegen morgen af regende het met stroomen, zoodat eene wandeling in den tuin tot de onmogelijkheden behoorde. Bij zonsondergang echter sloeg de wind eensklaps om en joeg de donkere wolken voor zich heen. De donkere lucht vloog naar zee als een zwart schip en terwijl de bleeke maan door de wolken brak, klaarde de lucht geheel op. De lucht was zacht en van het natte groen steeg een balsemgeur op, toen Lydia nog eenige oogenhlikken in den tuin ging. Nu zij den geheelen dag opgesloten was geweest, was het genot te grooter. Het viel haar niet in, op haren ge wonen post op het terras te zijn, daar zij niet kon denken, dat hij heden zou zijn gekomen. Maar na eenigen tijd kwam zij, als hij toeval, toch op het terras. Het was donker geworden en de hemel was reeds met sterren be zaaid uit de villa straalde het licht der lampen als het schijnsel van een vuurtoren op de boomen en heesters, toen Lydia met kloppend hart tusschen de jasmijnstruiken stond. Daar trok een licht gedruisch hare blikken naar den muur. Aan den voet daarvan stond een donkere ge daante en in hetzelfde oogenblik fluisterde Girani's stem „Zijt gij alleen? O, wat een onverwacht geluk u nog te zien Zij zweeg. Maar reeds was hij op den steen gesprongen, die hem gewoonlijk als steun diende, en trok zich aan liet hekwerk der verande op. „Ik verbied u hier te komen riep Lydia uit. Maar de tijd om hem te weeren was voorbij. Hij klom over het lage muurtje en met een vluggen sprong was hij naast haar. Voor de eerste keer bevonden zij zich vlak tegenover elkander, terwijl diepe duisternis hem omhulde. Zij zag slechts zijne oogen, die in het van hartstocht vaal geworden gelaat fonkelden. Hij strekte de armen naar haar uit. Zij poogde hem terug te duwen en te vluchten, maar in weerwil daarvan zonk zij een seconde later aan zijn borst. Met flauwe, wegstervende stem riep zij nog aan Leila, want zij wilde hem wederstaan en zich verde digen, maar hare zinnen waren verward en Leïla was dien avond ver weg. 63 Den volgenden dag verscheen de vreemdeling niet. Ly dia was daarover hitter teleurgesteld en toonde dat door zeer uit haar humeur te zijn. Des avonds bij het ontkleeden, zeide de Mulattin tot haar: „Vandaag hebt gij den vreem deling niet gezien, mijne gebiedster.» „Hoe weet je dat?» vroeg Lydia verbaasd. „Omdat ik hem op den weg van Sint Hospice ontmoet heb. Hij heeft mij aangesproken.» „Heeft hij dat durven doen „Wat zou dat? Een arme slavin als ik ben telt niet mede. Hij wil weten wie gij zijt en waar ge vandaan komt. Hij heeft geraden, dat ge niet uit Europa zijt.» „En wat hebt ge hem geantwoord?" „Dat hij u met vrede zou laten en dat ge niet weer zoudt uitgaan, als hij hier blijft rondloopen." „En wat zei hij daarop .„Hij verzocht mij een briefje aan u te bezorgen, want hij wilde u schrijven. Ik vroeg hem of hij gek was. Toen heeft hij lang gepraat en zwoer, met dure eeden, dat hij doodelijk verliefd op u wasalsof dat een wonder is.... Toen hij heenging, zeide hij nog dat hij mij zou schrijven." De Mulattin lachte luid. „Aan mij schrijven! Wat zou ik met een brief aan vangen, ik, die niet eens lezen kan Ik zal dien brief in zee gooien.» Lydia zeide geen woord. Zij bleef in gedachten ver zonken en toen het middernachtuur sloeg, zat zij nog altijd aan het voeteneinde van haar ledikant in een leunstoel met gefronsde wenkbrauwen en strakke, starende oogen. De Italiaan voerde zijn voornemen om te schrijven uit en Lydia las den brief. Eén woord van haar was genoeg geweest om Leïla den brief aan haar te doen geven. Zij kwam er uit te weten, dat haar aanbidder EmilioGirani heette en markies was. Maar zijn titel liet haar koud. Al ware hij uit den burgerstand geweest, dan nog zou het geheimzinnige van dit geval haar hebben geïnteresseerd, het avontuurlijke van zijne onderneming haar hebben be koord. Hij was de poëtische onbekende, die in het ver borgen naar haar smachtte, die haar uit de verte aanbad. Hij was de held van een roman, waarvan zij verlangend De heer C. P. Keijser is dankbaar, dat de Raad zich bereid verklaart, in dezen voor te gaan en betoogt het nut, dat het eventueel slagen van dit plan zou hebben. Thans gaat men tot geheime zitting over, teneinde te behandelen reclames tegen den hoofdei, omslag. Na heropening der zitting, doet de Voor zitter de gebruikelijke rondvraag. De heer C. P. Keijser, het woord verkrij gende, stelt voor, het tijdstip, waarop tot heden de kermis in onze gemeente wordt gehouden, te veranderen, omdat dat feest steeds voorkomt in een tijd, waarin de vee houder zooveel werkzaamheden heeft en dik wijls genoodzaakt is dientengevolge hoog loon te betalen liever nog zou hij de kermis geheel afschaffen en daarvoor in plaats volks feesten willen organiseeren. De Voorzitter is tegen het voorstel van den heer Keijser, doch stelt voor, dat spreker dat schriftelijk den Raad aanbiedtmen kan dan later daarop terugkomen. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Anna Paulowna, 29 Maart. Giste renavond hield ons Nutsdepartement zijne laatste leesvergadering in dit seizoen. De heer Van Wijk, alhier, las een zijner Ned. Betuwsche vertellingen voor, getiteld „Tante Dientje." Na de pauze werden door twee leden der Dilettanten-Club uit Helder, de heeren Meijer en Paling, verschillende voordrachten gedaan, welke zeer in den smaak vielen, zoodat de vergadering zich eenstemmig vereenigde met de wensch van den Voorzitter, dat genoemde heeren en zoo mogelijk meerdere leden der vereeni- ging, bereid mochten gevonden worden in het vervolg van tijd tot tijd onze verga deringen door hunne voordrachten op te luisteren. Een zeer welwillend antwoord volgde daarop van den heer Bels, Presi dent dier vereeniging, die met eenige da mes-leden mede tegenwoordig was, welk woord natuurlijk zeer werd toegejuicht. De vergadering was druk bezocht. Sint-Maarten. De Rederijkerskamer „Onderlinge Oefening" sloot jl. Zondag avond het winterseizoen met de opvoering van het tooneelspel „Vader" in één bedrijf en met het oorspronkelijk volksstuk in 4 bedrijven: „Betje de Naaister", door C.F. T. Bigot. Schagen. De heer J. Bleek, alhier, ii benoemd tot Ambtenaar ter Secretarie, tevens Conciërge op het Raadhuis, te Ouder- Amstel. Kolhorn. Men zij op zijn hoede I In het begin van Februari werd in „de Veldpost" beetwortelzaad aangeboden, franco tegen inzending van een postwissel ad p. m. 1 5 tot f 7, waarvan door een paar landbouwers te dezer plaatse werd gebruik gemaakt. Zij ontvingen echter geen zaad; op hun schrijven hieromtrent even min taal of teeken, waarop men zich om inlichting tot den burgemeester wendde, die mededeelde, dat de zaadaanbieder zeer on vertrouwbaar was, van velen postwissels ontving en uitbetaling daarvan plaats had. Hij verantwoordde zich slechts met de mededeeling, het zaad te zullen zenden a 1 s hij zaad had. Bergen. Op de begraafplaats alhier is, in tegenwoordigheid van een groote schare ingezetenen van Bergen enSchoorl, een hardsteenen gedenkteeken onthuld, „ter herinnering aan de nagedachtenis van den edelen, zelfopofferenden menschenvriend G.~ van de Velde, in leven genees-, heel- en verloskundige." Bovenkarspel. Op de kiezerslijst komen 164 namen van kiezers voor. Barsingerhorn. Jl. Zondagavond gaf het „Gemengd Koor" alhier zijn eerste uitvoering in de kolfbaan van den heer W. Groen. Het programma werd zeer verdienstelijk uitgevoerd. I Marine en Leger. De nieuwbenoemde inspecteur van adm. P. F. Van Wage vertrok jl. Dinsdag van hier, uitgeleid door een talrijke schare vrienden, hoold- en verdere officieren en het muziekkorps der Kon. Ned. Marine. De cadets der Militaire Academie te Breda zijn, naar de „H. Ct." verneemt, ge straft met een dag korting op hun Paasch- verlof, omdat zij teekenen van ontevreden-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1