BEKENDMAKING. Vaderlandsoh Fonds Openbare Verkooping Vleesehhouwerij. L. W. E. Oudenhoven, De Lange De Moraaz, eens té hebben, ten einde het kwartet Yan het requiem te kunnen overmaken. Normaal Zuigelingsvoedsel. De natuurlijke voeding van zuigelingen door het kostelijke mengsel dat de moeder in eigen borsten voor haren zuigeling bereidt, begint, helaas, onder de beschavende invloeden van onzen tijd, vooral onder de zoogenaamd be schaafde klassen, al meer en meer tot de zeldzaamheden te behooren. In verband hier mede worden de gezondheid en het leven van die teedere wichten al meer en meer bedreigd. De statistieken uit alle landen, vooral uit Duitschland, waar te dien opzichte onder zoekingen op groote schnal zijn ingesteld, hebben dit feit maar al te duidelijk in het licht gesteld. Maar het is ook datzelfde land, waar de geneeskundigen getracht hebben door geschrift, woord en daad die schromelijke sterfte te ver minderen door middelen uit te denken en aan de hand te doen, om te voorzien in de beste methode van kunstmatige voeding, en wel door allerlei surrogaten en He wijze om die aan te wenden. De groote scheikundige Liebig mag wel de baanbreker op dit gebied ge noemd worden, om nu niet te gewagen van zijn even beroemden voorganger, Johan Peter Frank. Liebig stelde op zijne beurt zijn alom bekende Briihsuppe samen en zijn Kinderraehl, dat in samenstelling hoofdzakelijk met de bestand- deelen der moedermelk overeenkomt. Maar toen later op diens naam allerlei andere surro gaten op de wereldmarkt werden gebracht, die minder aan het doel beantwoordden, hebben de Duitsche geneeskundigen gemeend weder tot de oorspronkelijke melkvoedering te moeten terugkeeren. Maar ook hier stuitten zij op vele bezwaren. De meest met de moedermelk overeenko mende melksoort, die van ezelinnen, was te schaars en dus ook te duur voor nlgemeen gebruik. Men moest zijn toevlucht nemen tot de meer verbreide en goedkoopere koe melk. Doch weldra bleek ook dit voedsel voor zuigelingen vele bezwaren aan te bieden, die hunne gezondheid in gevaar kunnen brengen. Het bleek al spoedig, dat de melk van koeien door ziekte van het rundvee schadelijke bestanddeelen bevat, die voorzich tigheid bij haar gebruik noodzakelijk maken. Wü wijzen slechts op de parelziekte (tuber culose) en het mondzeer. Wordt de melk van zulke beesten gebruikt in rauwen toe stand, dan werden die ziekten vaak bij de gebruikers onder kinderen en volwassenen, die daartoe voorbeschiktheid hadden, overge plant. En omdat men niet altijd zeker kon gaan, of de marktmelk r.iet vermengd was met melk van zoodanige koeien, ried men aan, alle melk vooraf te koken. Toch bleef aan dit gebruik een bezwaar verbonden. Koemelk toch verschilt in samen stelling in vele opzichten met de moedermelk. Voornamelijk is dat verschil gelegen in de grootere hoeveelheid kaasstof en de geringere hoeveelheid melksuiker, die de koemelk bevat tegenover de moedermelktwee der voor naamste bestanddeelen voor de voeding van zuigelingen. Dit heeft men getracht te ver helpen door de toevoeging van water en rietsuiker. Doch daardoor werd de koemelk weder moeielijker verteerbaar en gaf de riet suiker aanleiding tot ingewandsziekten. Toen traden weder twee mannen in Duitschland op, om ook daarin te voorzien. De schei kundige Heintz beproefde bij zijne eigene kinderen in 1848 de rietsuiker te vervangen door melksuiker. De melksuiker toch, als natuurlijk bestand deel der melk, werd door de verdunning der koemelk tot een minimum gereduceerd en daardoor haar vermogen om de kaasstof in de kindermaag tot fijne vlokken te doen stremmen een hoofdvereischte voor hare goede vertering schier krachteloos gemaakt. Zijne proeven hadden zulk een gunstig ge volg, dat het gebruik van melksuiker in de gestichten tot verpleging van zuigelingen algemeen werd ingevoerd. Ook bij de meer vermogende standen kreeg dit middel burger recht. Nochtans werd eeu algemeene invoe ring bemoeielijkt door den hoogen prijs van dit product en door de vervalschingen, waar aan het veelal blootstond, en eindelijk stuitte het af op.... het volksvooroordeel. De moe ders, die de melk, voor hare zuigelingen be stemd, gewoon zijn vooraf te proeven, von den die door melksuiker verzoet, niet zoet genoeg. Jammer slechts, dat zij hare zuige lingen niet konden raadplegen over de smaak en zich ook niet rekenschap wisten te geven van de goede uitwerking van melksuiker en de slechte vau die overzoete rietsuiker-toevoe ging. Als hare wichten bezweken, schreven zij dit toe aan geheel andere oorzaken dan de haar onbekende. De „spruw" en „het zuur"waren de uitwerkseleu van het onbe holpen omgaan met de koemelk. Daar stond voor weinige jaren een ander Duitsch geleerde, met name Soxhlet, op, die een toestel uitdacht, waarmede de koemelk niet allen vrij van schadelijke kiemen ge maakt kon worden, maar waarbij de room, dit nuttige bestanddeel der melk, behouden kon worden. Die room werd vroeger, als vlies, van de gekookte melk afgenomen. Door den ateriliseertoestel van Soxhlet wordt nu niet alleen kiemvrije melk verkregen, maar ook melk, die al hare natuurlijke bestanddeelen behield. Deze toestellen hebben vooral waarde, omdat ze voor huiselijk gebruik zoozeer ge schikt zijn en de uiterste zindelijkheid ver- eischen, zoo noodzakelijk voor een gezonde kindervoeding. De handleiding, die Soxhlet bij zijne toestellen voegt, stellen de voedsters volkomen op de hoogte van de wetenschap pelijke methode om koemelk geschikt te maken voor kindervoedsel. Toch bleef altijd bestaan de leemte van Melksuiker wegens hare duurte en onbe trouwbaarheid in samenstelling. Daarin is echter in den laatsten tijd voorzien door hare fabriekmatige bereiding op groote schaal, waardoor de prijs ervan meer toegankelijk voor middelmatige beurzen werd. Toch kon men in den groothandel niet altijd op de I deugdelijkheid van dit product afgaan, als I men niet wist, of het prodnet verkregen was van een geaccrediteerde firma. Bij HII. apo- thekers en drogisten ten onzent is het wel verkrijgbaar tegen prijzen van f 1.50 af 1.75 per half kilo, maar zelfs die prijs is nog voor vele burgergezinnen te hoog, te mper omdat men van de melksuiker meer moet gebruiken dan van rietsuiker. Nu is de Nederl. Albuminefabriek te Leiden op het goede denkbeeld gekomen om melk suiker van goede kwaliteit te bereiden en deze onder voortdurende controle te stellen van het bekende bureau tot onderzoek van levensmid delen, onder directie van de Heeren Van Hamel Roos en Harmens, te Amsterdam, en den prijs zoo laag (negentig cents het half kilo) te stelleD, dat dit kostelijk voedingsmid del onder het bereik van schier iedere verstan dige en zorgzame moeder is gebracht. Deze firma zal zeker wel zorgen, dat haar product algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Het is nu maar te hopen dat onze huismoeders er het gewenschte gebruik van zullen maken. De firmanten hebben er een goede handleiding voor het gebruik bijgevoegd met aanbevelingen van de Melksuiker door de meest bekende Duitsche professoren en artsen, aan kinderhos- Ditalen verbonden. Wij bevelen dit middel in de eerste plaats aan bij de besturen onzer kribben-inrichtingen, die zeker wel op nog billijker voorwaarden dit artikel van de fabri kanten zullen kunnen bekomen. Het spreekt van zelf, dat men de Melk suiker ook kan toevoegen aan de ongesuikerde gesteriliseerde melk van melk-inrichtingen, het zij in busjes of in fleschjes, waarin de melk met water vooraf is gemengd. Alvorens die melk toe te dienen, wordt ze toch op lichaams temperatuur verwarmd. Van te voren moet dan een zekere hoeveelheid Melksuiker, in verhou ding tot de melkverdunning, worden toege voegd. Ze lost dan onder de verwarming op, doch het mengsel moet dan vóór het gebruik duchtig worden omgeschud. Dickens is de schrijver voor het volk bij uitnemendheidDickens is Engelands lieve lingsschrijver de Amerikanen noemden hem den gast der natie en waar hij zich vertoon de, liep het volk te hoop om hem te huldi gen, niettegenstaande dat hij de gebreken der Yankees in zijn Notes en in Martin Chuzz- lewith vinnig hekeldeen wij Nederlanders hebben hem letterlijk stuk gelezen, zoodat er in bijna geen enkele leesbibliotheek een ver toonbaar ex. gevonden wordt, en velen ach ten hem zelfs hooger dan onze Van Lennep. Omdat Dickens zijne onnavolgbare tafereclen aan het werkelijke leven ontleent, omdat hij op humoristische en kiesche wijze de gebre ken der maatschappij in het licht stelt, daarom heeft hij toegang tot elke klasse der Maatschappij, is hij genietbaar voor oud en jong. Nieuwsbl. v. d. Boekh., 23 Juni 1873. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prinses Wilhelmina (s.), arri veerde i April van Batavia te Amsterdam. Prinses Sophie (s.), van Amster dam naar Batavia, passeerde x April Oitavos. Batavia (s.), arriveerde 31 Maart van Rotterdam te Batavia. Bromo (s.), van Batavia naar Rotter dam, passeerde 31 Maart Gibraltar. G e d (s.), vertrok 1 April van Rotter dam naar Batavia. Dubbeldam (s.), van Amsterdam naar New-York, passeerde 31 Maart Lizard. Werkendara (s.), arriveerde 31 Maart van Rotterdam te New-York. O b d a m (s.), vertrok 1 April van Rot terdam naar New-York. R o m u 1 u s (s.), vertrok 2 April van Nieuwediep naar Montrose. V i 8 s c h 0 r ij. Nieuwediep, 4 April. Sedert jl. Za terdag werden hier door 71 korders 10 tot 90 groote tongen, 5 tot 20 roggen, 3 tot 50 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar, door 2 beugers 130 roggen en door trekkers 800 tal haring aangevoerd tong gold 75 a 50 cent, rog 80 eent per stuk, kl. schol f 1.75 a f 1.50 per mandje, schar f 1.50 per mand en haring 60 a 30 cent per tal. Wieringen, 3 April. Gedurende de afgeloopen week zijn van hier verzonden via Harlingen en Amsterdam naar Londen, Huil en Antwerpen 350 balen aliekruiken prijs van f 1 tot f 3.25 per baal. Naar Zeeland zijn verzonden 300 ton plant-mosselen en naar 8chotland 1100 balen aas-mosselen. Naar elders werden vervoerd 500 halve pak jes gevischt en 300 idem gemaaid zeegras. Weerk. Waarnemingen te Helder. (Landskeet. WiuJriohting en kracht. 2 12N.O. 5 y 312n.w. 0.1 4! 8'N. 0.1 4*12 N.O.t.0.0.5 BaroinoUr mM. Th«rinom« C». 767.37, 7.17 S.7 T 769.53 t 9.48 8 5 'f 770.23 f10.13' 6.6 'f 2.3 770.48 f10.38' 9.0 \f 2.5 212 0.83 812j 0.77 4 8. 0.79 4 19 0.85 Helder, schoonireer. id. Marktberichten. Alkmaar, 1 April, AangevoerdS Paarden, f 60 u 850; 31 Runderen, f 80 a 175 343 nuch tere Knlver«n, f4 a 12 496 Scli pen, f 8 a 20 95 magere Varkens, f 17 a 19 258 Biggeu, f 9 a 118 Bokken en Geiten, f 3 a 7. Edam, 1 April. Anngevocrd 8 stapels Kaas, wegende 1656 KG. Prijs f 28. Amsterdam,31 Maart. Aardappelen: Friescha Dokk. Jammen f 0.80 a 1.id. Fran. f 0.80 a 1.id. Saaiera f 0.70 a 0.75. Zeenwache Spuiache Jammen f 0.90 a 1.30; dito blauwe f 1.— a 1.10; Flakk. jammen f 0.90 a 1.10Geld. Blauwe f 0.85 f 0.90 Champion» f 0.70. Schiedam, 31 Maart. Moutwijn f 9.75, Jenever f 13 75, id. Anxiterdamiehe proef f 15.25. Burgerlijke stand van: Helder, van 30 Maart tot 1 April. OndertrouwdC. H. Lumkeman, timmer man, en J. Zoetelief. H. Kwast, torpedist bij de Marine, en A. Reuvers. Gehuwd P. E. Bos en E. Ossel. A. v. d. Struijs en C. C. Bruin. C. Snoerwang A. C. Swaager. Bevallen E. Commijs, geb. Carrière, d. H. J. Lorentz, geb. Stark, z. S. P. Pesch, geb. Sterzenbach, z. T. Hoogerwerf, geb. Groot, z. J. Meijer, geb. Geervliet, z. Overleden J. C. Lub, 4 w. L. Wiering, 25 j. H. Visser, 6 w. T. Schuuring, 25 j. J. Berg, echtg. van J. M. v. d. Berg, 44 j. 1 levenl. aangeg. Zijpe, van 24 tot 31 Maart. OndertrouwdJ. Yeter, jonkm., 34 j., en E. C. Zuidscherwoude, jongeu., 28 j. Geboren Cornelis, z. v. J. Nieuwland en G. Stroomer. Theodorus, z. v. C. de Moei en H. Pot. Aagje, d. v. K. Koopman en C. E. Zuidscherwoude. Overleden Geene. Levenl. aung. 1. Schagen, van 29 tot 31 Maart. Geboren Jannetje Cornelia, d. v. J. Rog geveen W.Jz. en M. Koster. Pieter Jan, z. v. J. Bierenbroodspot en S. Honijk. Cor nelis Petrus, z. v. S. Wagemaker en E. Wit. Overleden Geene. Levenl. aang. 1. Warmenhuizen, van 1 tot 31 Maart. Geboren Autje Geertje, d. v. J. Slot en M. de Rapper. Cornelia, d. v. S. Gouds bloem en M. Wester. Pieter, z. v. C. Nan- nes en L. Stoop. Theodorus, z. v. P. Knijns- berg en J. van Dalen. Pieter, z. v. C. Pie n M. Bakker. Antje, d. v. P. Molenaar n M. Kraakman. OverledenGeene. Levenl. aang. 2. Noordscharwoude, van 1 tot 31 Maart. Geboren Arie, z. t. A. Ootjers en W. Schoon. Catharina Johanna, d. v. J. Kee- en E. Visser. Laatste berichten. 4 April. Vrceselijk ongeluk op den Biiitcn-Amstcl. Gisterenavond te ongeveer vijf uur had op den Buiten-Amstel, ter hoogte van perceel 81 aan den Amsteldijk, behoorende onder de gemeente Ouder- Amstel, een droevig onheil plaats. Van den Amsteldijk laveerde de in de sportwereld zeer bekende boeier „Annie", behoorende aan den heer C. A. Volck, wonende Koningsplein 2, naai den overkant, juist toen een van de booten der Leidsche maatschappij Vol harding", kapitein C. Zekveld, van Amsterdam kwam aanstoomen. De boeier werd door den stoomer aangevaren en sloeg om, waardoor de opvarenden, 16 dames en heeren, onder wie twee Engelschen, te water geraak ten. Twaalf hunner wisten elkaar in tijds te redden, doch de vier anderen, drie dames en een heer, verdronken. Opgehaald zijn de lijken van mevr. Maria Nopper, Marnixstraat 96, van den heer J. Donderdael, Reestraat 10 en van de Engelsche dame, mejuffrouw Stokes. Het lijk der laatste vermiste, mevr. Anna Volck, werd onder den boeier gevonden. Brand tc Weesp. Jl. Zaterdagavond omstreeks 11 uur ontstond te Weesp een hevige uitslaande brand in het manufacturen- en mode magazijn van mej. de wed. F. Wierper, aan de Nieuwstad. In een oogwenk stond het tamelijk hooge huis van onder tot boven in vlammen, die zich weldra mededeelden aan de aan weêrszijden gelegen huizen, de kruidenierswinkel van de firma J. H. Schutte en het woonhuis van den heer A. Vrijlandt. De huizen van de wed. Wierper en den heer Vrijlandt zijn geheel uitge brand, terwijl van den winkel van de firma Schutte de zoldering en bovenste verdiepingen verwoest zijn, en twee andere aangrenzende perceelen belang rijke waterschade bekwamen. Gelijk elk jaar gebruikelijk is, hield het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond op de beide Paaschdagen in het gebouw „d'Geelvinck* te Am sterdam de algemeene Bondsvergadering, welke geleid werd door den Voorzitter van het Centraal Bestuur, den heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer. ADVERTENTIEN. Op den 5den April hopen onze geliefde oudersj A. KEURIS en G. ZWAAG hunne vijf-en-twintigjarige i echtvereeniging te herdenken. j Namens hunne dankbare Kinderen, j p. keuris. A. KEURIS, i K. KEURIS. Ewijcksluis, 4 April 1893. J Op Woensdag 5 April hopen jp> onzen Broeder en Zuster: ARIS KEURIS en GRIETJE ZWAAG, W aan de van Ewijcksluis, hunne vijf-en-twintigjarige Echt- vereeniging te herdenken. Helder, 4 April 1893. j||| Namens Broeders en Zusters, gê- T. KEURIS. g£ E. KEURIS— H Pronk. J. KEURIS. J. KEURIS— g| Keppel. Voor de vele blijken van belangstelling in het treurig verlies van mijn dierbaren Echtgenoot, betuig ik bij deze mijnen hartelijken dank. Helder, 1 April 1893. Wed. J. BERG— van den Berg. Mede namens Moeder, Broeders en Z asters. Burgemeester en Wet- houders der gemeente Helder zullen op Vrijdag den April 1893, des namiddags ten twee ure, alleen bij inschrijving, publiek verpachten: Het grasgewas langs de bermen van den Huisduinerweg en den weg langs de begraaf plaats, gedurende het loopende jaar. De voorwaarden liggen ter gemeente secretarie ter lezing. De inschrijvingsbiljetten moeten voor het uur der verpachting ter gemeente secretarie bezorgd worden. C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter kennis van de daarbij be langhebbende ingezetenen, dat op Woensdag den 26 April 1893, des namiddags tusschen 1 en 3 uur, aan het Raadhuis der gemeente, eene ver gadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden, ter benoeming van één lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. De lijst der Kiezers is op de gewone kantooruren ter Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd. Van deze vergadering worden geene afzonderlijke kennisgevingen verzonden. Voors twordt in herinnering gebracht, a. dat men om Kiezer te zijn 1. Nederlander, meerderjarig, inge zetene der gemeente en in het volle genot der burgelijke en bnrgerschap- rechten moet zijn. 2. Ter zake van een bedrijf van handel of fabriekswezen in het patent recht moet zijn aangeslagen tot een bedrag van minstens zeven galden b. dat men, om tot lid der Kamer benoembaar te zijn: 1. den leeftijd van 30 jaren meet hebben bereikt 2. woonplaats moet hebben in deze gemeente 3. alhier gedurende ten minste vijf jaren bestuurder eener onderneming van handel of fabriekswezen., óf in eenige met die takken van nijverheid in verband staande betrekking géwéeit moet zijn. Helder, 24 Maart 1893. Het Gemeentebestuur voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. ter aanmoediging van 's Lands Zeedienst, opgericht ten jare 1781. OOR DE ZEEVAART te Amsterdam. van eene De Makelaar to Helder, zal ten overstaan van Notaris Hattinga Raven aldaar, op Woensdag 19 April 1893, 's avonds 8 uur, in het lokaal „TIVOLl" te Helder, publiek verkoopen Een WOONHUIS, waarin Slagerij en Vleesehhouwerij, met ERF, ruimen Steenen Kelder, Slachtplaats en aanhoorigheden, zeer gunstig staande en gelegen te Helder, aan de Spoorgracht 40, hoek Wagen straat, groot 1 are 10 centiaren. Nadere informatiën ten kantoren van den Makelaar OUDENHOVEN en van Notaris HATTINGA RAVEN. Do Commissionairs in Effecten ALKMAAR, bevelen zich aan tot het koopen en Torkoopcn van Binnen- en Buitenland- sche EFFECTEN, het plaatsen en afschrijven van KAPITALEN in het Grootboek van Nationale Schuld, en verdere werkzaamheden tot den handel in geldswaardig papier betrekkelijk. Mede bevelen zij zich aan als Cor respondenten en Agenten van de Brandwaarborg-Maatschappij ge vestigd te Utrecht, onder directie van den Heer J. E. SCHUURMAN. COMMISSARISSEN over het Va derlandse/) fonds ter aanmoediging van Lands Zeedienstopgericht ten jare 1781, maken bekend, dat op Donderdag 4 Mei a. des voor middags te 9 uur, in het gebouw der Kweekschool, aan de Prins Hendrik kade te Amsterdam, eene Inschrijving van Adspiranten zal gehouden worden, om opgenomen te worden in de Kweekschool voor de Zeevaart, ter opleiding voor de Koopvaardij, op de bestaande voorwaarden. In dit jaar zal tevens gelegenheid bestaan voor twee jougeliugen, ter verkrijging van kosteloóze opleiding, uit de daartoe bestemde fondsen deze plaatsen zullen worden toegekend aan de adspiranten, die bij het vergelijkend examen, dat gehouden zal worden tns- schen degenen die zich voor die plaatsen aanmelden, aan de gestelde eischen het best voldoen. Voorts zal alsdan de gelegenheid worden opengesteld tot plaatsing van eenige jongelieden voor den Dienst der Gouvernements-marine in Neder landsch Indiêovereenkomstig de bepa*- lingen,vastgesteld door Zijne Excellentie den Minister van Koloniën, en waarvan Exemplaren aan liet Departement van Koloniën op aanvrage verkrijgbaar zijn. Bij de inschrijving moet worden op gegeven voor welken dienst de plaatsing wordt verlangd, hetzij voor de Gouver- neraents-Marine of voor de Koopvaardij. Elders gevestigde jongelingen worden ingeschreven bij Heeren Commissarissen- Correspondent. Commissarissen voornoemd: G. A. TINDAL, Voorzitter. H. F. DE KOCK, Secretaris Commissarissen-Correspondent te Melder, de Heer C- A. Beukenkamp Zaandam, de Heer C. Corver van Wessem Edaui, do Heer H. J. Calkoen Alkmaar, de Heer J. Nuhout van der Veen Enkhuizen, de Heer L. Tuckermann op Wieringen, de Heer C. J. J. H. van Kampen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 3