NEDERLAND. danks zijne kleine bezetting met een troep was uitgerukt en den vijand in den rug was gevallen. Tusschen twee vuren gebracht, hield de vijand niet langer stand, maar ging op de vlucht. Wij hadden bij dit gevecht Goddank slechts geringe verliezen geleden, daar de aanbrekende duisternis het schieten onzeker maakte. De enkele gewonden werden op de buffelkarren gezet en ik haastte mij het fort te bereiken. De commandant, de genie-officier Robert, die ik voor zijne hulp mijne hartelijke dank betuigde, was reeds vooruitgegaan om alles voor onze ontvangst in het fort in gereedheid te brengen, want hij had de nieuwe bezetting niet zoo spoedig verwacht. Den volgenden morgen verlieten de heeren Braun het fort en trokken naar Tapanoelie, nadat wij een soort optische telegrafie hadden afgesproken tusschen het fort en hunne ongeveer twee uren verder gelegen factorij. HELDER, 6 April. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant" De Opper-Kamerheer en de Chef van het Militaire Huis der Koningin maken bekend, dat H. M. de Koningin-Regentes op Woensdag den 12 April a. s., des mor gens te 10 uren, in het Paleis te Amster dam, gelegenheid zal geven bij Hoogst- Dezelve hunne opwachting te maken, aan militairen, civiele autoriteiten en commis- siën, en op den i3den d. a. v., te xo uren, particuliere audiëntie zal verleenen. Degenen, die verlangen daartoe te worden toegelaten, worden uilgenoodigd zich in te schrijven op een der lijsten, welke aan gezegd Paleis gereed zullen liggen, van heden af tot en met Zaterdag den 8 April, des avonds te 8 uren, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. Bij Kon. besluit is benoemdbij het wapen der art., bij den staf van het wapen, tot magazijnmeester van het artillerie-maga zijn „Pantserforten", de kapt. D. Hackstroh, van het 3de reg. vest-art. Blijkens bij het Dep. van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. schroefstoom- schip iste kl. „Van Galen", onder bevel van den kapt. ter zee W. F. Blaauw, den 5 dezer van Siraonsstad (Kaap de Goede Hoop) vertrokken, ter voortzetting van de terugreis naar Nederland. Aan boord was alles wel. Volgens een bij het Dep. van Buitenl. Zaken ontvangen telegraphisch bericht van den consul-generaal te Stockholm, is die haven wederom voor stoomschepen toe gankelijk. Blijkens bij het Dep. van Marine ont vangen bericht, is het te Clydebank voor de Indische militaire Marine aangebouwde schroefstoomschip 4de kl. „Borneo" den 2 dezer van daar vertrokken, onder bevel van den luit. ter zee iste kl. H. Velt- huyzen, ter aanvaarding van den overtocht naar Amsterdam. Het schip passeerde gisterenmiddag Dun- geness. toelaat, de uitsluitingen tot een minimum mogen worden beperktdat de stembus ook des avonds geopend blijft, bv. tot elf uur. Met 22 tegen 2 st. een blanco werd besloten, bij gelegenheid van de be handeling van het ontwerp in de Tweede Kamer, een meeting te houden, maar die niet te houden in vereeniging met deSoc. Dem. partij. Het tweede punt was een voorstel van het centraalbestuur, ingevolge een uitnoo- diging van de commissie tot veredeling van het ambacht te 's Gravenhage, om zedelij ken en zoo mogelijk stoffelijken steun te verstrekken, ten einde de uitvoering van het plan mogelijk te maken. Positief resultaat leverde deze discussie niet op. De werkzaamheden vingen Maandag aan met de verkiezing van bestuursleden. De heeren B. H. Heldt, voorzitter, J. C. Siebenlist en Th. C. Lasthuijzen werden herkozen. In plaats van den heer Jansma, werd de heer D. Nunning gekozen. Uit de rekening en verantwoording bleek 0. a., dat de inkomsten hadden bedragen f 1.479,zi, de uitgaven f 787,58^, zoodat er een batig saldo is van f 691,62^. De heer Siebenlist leidde hierop de be spreking in van de Kamers van Arbeid, waarbij de voorz. het nut der Kamer be pleitte, en daarbij in een vergelijking trad der voorstellen-Pijttersen en Schïmmelpen- ninck van der Oye. Met 17 tegen 11 stemmen verklaarde de verg, zich voor afzonderlijke sectien van patroons en arbeiders, en met 27 tegen 2 stemmen, dat president en secretaris der Kamers door de Kamers gekozen, doch geheel onpartijdige personen moeten zijn. Of en in hoeverre onderbazen of meester knechts onder patroons of arbeiders moeten gerekend worden, wilde men van plaatse lijke toestanden, bedrijf enz., laten afhangen. De wenschelijkheid van weerstandkassen (motie-Haarlem) werd verworpen met 27 tegen 2 stemmen. In zake persoonlijken dienstplicht, het volgende punt der agenda, werd besloten ter gelegener tijd daarmede instemming te betuigen en invoering te bevorderen. Een voorstel-Amsterdam, om bij de Regeering aan te dringen op beter toezicht betreffende langdurigen arbeid bij het lossen en laden van schepen, werd uitvoe rig en met voorbeelden toegelicht dooreen schuitenvoerder. Het centraal bestuur be loofde stappen te doen om de grove mis bruiken tegen te gaan. De vraag van Workum, of de beginselen van dezen bond lijnrecht staan tegenover die der sociaal-democraten, werd beantwoord met een verwijzing naar art. 2 der statuten van dezen bondEigendom nl. kan njet anders worden onteigend dan bij de wet. Aan de beurt was daarna de vraag der afdeeling Gouda: „Hoe moeten wij hande len als wij het kiesrecht verkregen zullen hebben De afdeeling meent dat de afdeelingen van het Verbond als kiesvereenigingen zullen moeten optreden en zich zullen hebben te beijveren, mannen van het Ver bond, bekwame werklieden, candidaat te stellengeene samenwerking dus met andere of oprichting van bijzondere kies vereenigingen. De heer Th. De Rot be toogde, dat deze wijze van handelen op het platteland tot geene resultaten zal leiden. Hij hoopte, dat alle leden van het Ver bond zich zouden aansluiten bij den „radi calen bond", waartoe hij zelf behoorde, en waartoe de meest geavanceerde liberalen waren overgegaan. Hij zeide, dat velen dien weg waren opgedreven, doordien men zich, zooals bij de jongste verkiezing te Rotterdam, door de liberalen, om den tuin geleid heeft gezien. Bij acclamatie vereen igde zich ten slotte de vergadering met den wensch van de afdeeling Gouda. De vraag wat er te doen was tegen het vervalschen van levensmiddelen kwam nog even ter sprake. Besloten werd bij de gemeente-besturen op nauwkeurig onder zoek aan te dringen, en zich voorts met de vereeniging die daarvoor zorgen wil in ver binding te stellen. Al de overige punten kwamen niet in behandeling. Namens H. M. de Koningin is eene groote gouden en door H. M. de Koningin- Regentes zijn twee groote zilveren medail les ter beschikking gesteld voor den wed strijd ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van liet „Nederlandsch Gyrana- stiekverbond" op 7 Aug e. k. te Amsterdam. De uitslag van de jl. Dinsdag te Harlingen gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer is, dat herstem ming moet plaats hebben tusschen de hee ren Heemskerk (a. r.) en Bouman (lib.). In de „Soer. Ct." wordt het denk beeld opgeworpen een standbeeld voor Multatuli in Indië op te richten. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal kwamen gisterenmiddag te 10 uur in de afdeelingen bijeen tot onder zoek van de aanhangige wetsontwerpen. De heer A. Greshoff, afdeelingschef aan den Boven-Congo bij de factorijen der Nieuwe Atrikaansche Handelsvennootschap, is door den President der Fransche Repu bliek benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Sinnenlandsch nieuw 3. Texel. Het concert, door de Har moniekapel van den Burg jl Maandag avond in de „Vergulde Kikkert" gegeven, slaagde weder naar wensch en gaf blijken van de vorderingen, welke de leden maken onder de leiding van hunnen leermeester, den heer Gijswijt, van Helder. Het programma, waarop weder vele nieuwe nummers voorkwamen, werd ten einde toe met ambitie afgewerkt, waarvoor een welverdiend applaus de kapel ten deel viel. (Tex. Ct.) Texel. De laatste der Volkslezing voor dezen winter, werd jl. Dinsdagavond vanwege het Nutsdeparlement Texel ge houden. Als spreker trad op de heer van Cleef, uit Leiden, een zeer begaatd spreker, die door zijne uitmuntende voordracht het opgekomen publiek van den beginne tot het einde wist te boeien. Winkel. Het bestuur van de Feest commissie (Concours 1893) geeft kenr.is dat 1 over de prijzen, gevallen op de nos. 32, 109, 291, 393, 409, 45S, 464, 476, 537, 594, 596, 604, 607, 706, 935, 94S, 978, 1112, 1326, 1365, 1394, 1413,1428,1522, 1 1566, 1573 en 1575, welke verzuimd zijn af te halen, tot uiterlijk 23 April 1893 kan worden beschikt. Die, welke op dien datum niet zijn op- geëischt, worden alsdan het eigendom van 1 de commissie voornoemd. Marino en Leger. Voor de hydrographische opnemingen is, met den chef dier opnemingen, den gep. luit. ter zee ie kl. C. J. de Jong Pz., aan boord van Hr. Ms. „Buijskes", te Hellevoetsluis, geplaatst de luit. ter zee ie kl. W. Naudin ten Cate. De mach. 3e kl. J. K. Crucq is geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Buijskes", te Hel levoetsluis. Heden is de luit. ter zee iste kl. G. P. Hecking Colenbrander, in commissie te 's Gravenhage voor werkzaamheden be treffende de hydrographie, op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee iste kl. H. C. W. Planten in diens plaats komt als iste off. aau boord van Hr. Ms. rammonitor xste kl. „Matador" te Helle voetsluis, de luit. ter zee iste kl. jhr. H. L. Wichers, die aan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier wordt vervangen door den luit. zee rste kl. D. A. Van Drooge. Door den Minister van Marine is met de gezamenlijke buskruitmakers van Noord- holland, Zeeland en Utrecht, voor een be drag van f 36,500 gecontracteerd voor de levering van buskruit. Tegen het nadeel dat opgeleverd wordt door de uitvinding van het rookeloos kruit, waardoor de getalsterkte der troepen niet meer te verbergen is, heeft een Duitscher, Lendrow genaamd, een middel uitgevonden om dichte duisternis teweeg te brengen.De stof, die door hem is uitgevonden en die hij „noxine" noemt, brengt bij verbranding een damp voort die zich buitengewoon sterk uitzet en waardoor de daarachter op gestelde troepen onzichtbaar worden voor den vijand, terwijl zij daarentegen, uit de duisternis in het licht ziende, alles duidelijk kunnen waarnemen. Volgens de „Frankf. Zeit." heeft een Pruisisch officier de vin ding van den lieer Lendrow onderzocht en hecht hij er groote waarde aan. De uit vinder is een ontslagen ambtenaar der posterijen. Uit een brief uit Nederl.-Indië blijkt, dat het machinisten-personeel over de vloot, op de kust van Atjeh, verdeeld is nis volgtop de „Bandjermasin" de mach. 1ste kl. v. 0. J. T. A. Mattern, de mach. 2de kl. A. v. d. Berg, die der 3de kl. G. H. Morkaus en de leerï. 1ste kl. T. J. Komraers; op de „Ben- koelen" de mach. 1ste kl. L. Paret*de mach. 2de kl. H. C. Pieck en die der 3de kl. H. J. Cremerop de „Sindoro" de mach. 1ste kl. A. Hardenberg en die der 2de kl. W. T. Van Swaaningen en A. Van Hoekeop de „Padang" de mach. lste kl. A. Van Aan holt, de mach. 2de kl. J. Van Heumen, die der 3de kl, S- Bruinsma en de mach.-leerl. lste kl. G. Molenaar; op de „Lombok" de mach. lste kl. v. c. S. Verschoor, de mach. 2de kl. P. Van der Harst, die der 3de kl. J. Van Koetsveld en de mach.-leerl. lste kl. J. C. M. Visserop de „Surabawa" de mach. lste kl. v. c. J. A. Waleson, de mach. 2de kl. R. Colom en die der 3de kl. C. C. Plasbergop de „Madura" de ranch, lste kl. J. Houtsmuller, de mach. 2de kl. K. C. Dorst, en die der 3de kl. A. C. Stengerop de „Ceram" de mach. lste kl. v. c. J. P. T. Nuboer en die der 2de kl. J. L. Schap- pertop de „Flores de mach. lste kl. v. c. J. Maandag, id. 2de kl. II. J. van Lendonk en die der 3de kl. J. de Windeop de „Sama- rang" de mach. lste kl. P. B. A. Schuier en de mach. 3de kl. G. Wijbrands en VV. E. Schravesande; op de „Batavia": de mach. lste kl. B. H. Harinck, de mach. 2de kl. C. G. A. Schreiber en die der 8de kl. J. J. Galjartop de „Merapi" de mach. lste kl. v. c. A. D. Seemnn, de mach. 2de kl. J. K. S. Schönlau en die der 3de kl. J. van den Ban op de „Koning der Nederlanden* de mach. 2de kl. J. H. Greshoff en G. Jong man en die der 3de kl. J. Flik en A. De Haan. Landbouw en Veeteolt. 't Is wel een groote zeldzaamheid dat, ondanks het schoone weder, de koolprij- zen aan den Langedijk nog maar altijd rijzende zijn. Voor kleine roode werd dezer dagen f 9 betaald, voor gele f ij. Ook de uien rijzen in prijs; werd er ver leden week f 3,25 besteed, nu gelden zij weer f 3,50. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. kerk te Texel. Zondag 9 April, Burg, voorm. 10 u., ds. van Schaick. Koog, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Avondmaal. Den Hoorn, nam. 2 u., ds. Leffef. Oudeschild, voorm. 10 u., ds, Leffef. Avondmaal. Ooste rend, nam. 2 u., ds. van Schaiek. Cocks- dorp, voorm. 9.30, de heer Barends. Doopsgez. kerk te Texel. Burg, voorm. 10 u., ds. Kuperus. Den Hoorn, nam. 1.30, ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 9 April, voorm. 9.30, Schager- brug, ds. van Deursen. Doop. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 9 April, geen dienst. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 9 April, voorm. 9.30, ds. van Calcar. Avondmaal. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 9 April, geen dienst. Ned. Herv. kerk te St. Maarten. Zondag 9 April, geen dienst. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 9 April, nam. 1.30, ds. Koch. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 9 April, voorm. 9.30, ds. Beek huis. Avondmaal. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 9 April, voorm. 9.30, ds. Koch. Avondmaal. Ned. Herv. kerk te Hippolitushoef op Wieringen. Zondag 9 April, nam. 1.30, ds. Mühring» Buitenland. Het Fransche Kabinet. Parijs, 3 April. In een onderhoud met president Carnot, dat tot middernacht duurde, deed Dupuy verslag van de door hem gevoerde onderhandelingen, waarvan de uitslag is als volgt Dupuy wordt president en minister van binnen landsche zaken. De vel le krijgt de portefeuille van buitenlandsche zaken, Poincaré die van onderwijs, Viette open bare werken, Viger landbouw, Loisillon oorlog, Rieunier marine. Peytral zal morgen antwoorden, of hij de portefeuille van financiën aanvaardt; eveneens Lockroyofhij de portefeuille van handel, Milliard, of hij die van justitie aanneemt. Spuller heeft om redenen van algemeenen politieken aard voor de portefeuille van onderwijs bedankt. Het ministerie is definitief samengesteld als volgt: Dubuy, president en minister i van binnenlandsche zaken; Develle, buiten- j landsche zaken; Poincaré onderwijs; Peytral, Het stoomschip „Seahorse" nam gepas- jeerden Zaterdag meer dan 100 landver huizers mede naar Huil, Daar gaan zij opnieuw scheep naar Canada. Het mee- rendeel was afkomstig uil Friesland, cn behoorde tot den boerenarbeidersstand. H. M. de Koningin-Regentes heeft het verzoek om gratie van J. S., hoofd j der school te Jubbega (Fr.), die wegens I beleediging en mishandeling der politie tot 2 maanden gevangenisstraf werd veroor deeld, afgewezen. Ofschoon de Koningin-Regentes op j Goeden Vrijdag wegens ongesteldheid de voorbereiding lot het Avondmaal niet had kunnen bijwonen, heeft H. M. evenwel op i den eersten Paaschdag, bij den ochtend dienst in de Kloosterkerk, aan het Avond maal deelgenomen. Ds. Thijm verrichtte den dienst. Algem. Nederl. Werkliedenver bond. Aan het verslag der vergadering van het A. N. W. V. ontleenen wij het volgende De Voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Heldt, hield zijn traditioneele openings rede, waarin hij er op wees, dat de Ne derl. werkman over het ingediende kies wet-ontwerp dankbaar en voldaan kon zijn. Hij besloot met den wensch, dat deze bijeenkomst strekken mocht tot bloei van den bond en dat zij er toe mocht bijdragen, om de oplossing van een of meer onderdeelen van het sociale vraagstuk een stap nader te brengen. Uit het jaarverslag bleek o. a., dat het I getal leden einde des jaars 8209 bedroeg. Het eerste punt der agenda was: bespre king der kieswet-ontwerpen, met name de j voorwaarden van kiesbevoegdheid, uitslui- 1 tingen, stemdag en tijdruimte. Het resul- I taat van de levendige en langdurige dis- cussie was de aanneming eener motie, bij 1 acclamatie, van de afd. Haarlem, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat, nu de Grondwet algemeen kies- en stemrecht niet J 76 en g'ng- De beide jonge meisjes namen eenig werk ter hand en bleven stil zitten, terwijl Leïla in de naaste kamer zachtjes een lied uit haar geboorteland neuriede. Daar buiten was het stil. Therese trad na een poosje aan het venster en keek in den tuin, waar de maan grillige scha duwen tooverde. Plotseling meende zij achter een boschje eene menschelijke gedaante te ontdekken, die zich voor zichtig voorwaarts bewoog, maar niet uit de schaduw te voorschijn kwam, als vreesde hij te zullen worden gezien. Het was zonder twijfel de Italiaan. Het jonge meisje verroerde zich niet, gaf geen enkel teeken van verrassing, teneinde Lydia's opmerkzaamheid niet te trekken. Zij hoopte, dat de indringer nader zou komen, maar dat gebeurde niet. Hij bleef staan, alsof hij op een teeken wachtte. Therese dacht na. „Als zij met elkander afgesproken hebben, zal hij op een teeken wachten en anders zal hij niet te voorschijn komen en dan ontgaat mij de gelegenheid om deze intrige uit te maken. Ik moet dien man beduiden, dat hij voortaan verre van ons blijft en om dat te bereiken, moet ik hem spreken. Dat is het eenige middel. Ik kan niet eiken nacht waken en Lydia zal wel iets anders er op vinden." „Wacht mij hier," zeide zij opeens en ijlde toen in den tuin. Ook zij bleef in de schaduw, maar zij liep snel. Waar zij hem daar straks gezien had, was hij niet meer. Zij liep verder en kwam aan het kleine terras, dat zij snel besteeg. Toen boog zij zich over de ballustrade om de straat langs te zien. Zou hij haar nu nog ontsnapt zijn Neen Een licht gedruisch achter haar deed haar zich omwenden. Uit een boschje trad een man te voorschijn en nu zij hem zag, trad zij vastbesloten op hem toe. Zij verschenen tegelijk in het maanlicht en toen weerklonk plotseling te gelijkertijd een kreet: „Therese! RaimondI" Sidderend keken zij elkander in de oogen zij van schrik verstomd, hij met een gevoel van onuitsprekelijke blijd schap in de oogen. Langzaam herhaalde hij „Therese alsof hij er zich nogmaals van wilde overtuigen, dat niet die andere de trouwelooze, de schuldige was. Toen zeide 77 hij op smartelijken toon„Therese, ongelukkig kind, gij zijt het dus In een seconde stond 't het jonge meisje duidelijk voor oogen wat hij met die woorden„Gij zijt het dus bedoelde. Zij begreep de verschrikkelijke vergissing vol komen. Zij raadde, dat hij in den tuin was geslopen, om de schuldige te ontdekken, om de vrouw bij haar rendez- vous te verrassen, zooals zij den man had willen verrassen. Zij vroeg niet waar hij vandaan kwam, hoe hij het geheim ontdekt hadhet was haar genoeg, dat hij daar was en dat hij alles wist. Zij stiet een kreet van gekrenkte trots uit en keek hem rood van schaamte aan. „Wat, mij.... mij verdenkt ge?" „Wat hebt ge midden in den nacht hier te zoeken.... als het niet die is, dien ge hier zoudt ontmoeten Zij kromp onder den haar aangedanen smaad ineen, maar zij had de kracht nog om te zeggen „Ik weet niet wat gij bedoelt." „Wil ik het u dan eens uit elkander zetten?" „Moet ik dan, omdat ik hier ben, bepaald de schuldige zijn „Nu ik weet wat ik weet, kan ik daaraan niet meer twijfelen." „Wat weet ge dan Tot hiertoe had Therese alles laten begaan, zonder Lydia te verraden. Maar zij wilde nu weten waarvan men haar beschuldigde. Verdacht te worden en door Raimond? Was dat niet dubbel verschrikkelijk? Zij wilde tenminste weten, waarvan men haar verdacht van iets slechts of van eene onbezonnenheid. In weerwil van hare ontroering behield zij hare koelbloedigheid en zonder zichzelf prijs te geven, verschoonde zij toch de andere. „Waarom komt gij hier en nog wel heimelijk over den muur geklommen, terwijl ge den hoofdingang had kunnen binnengaan, om dan door ons hartelijk te worden begroet Rechtvaardig u zelf, voor gij anderen beschuldigt." Raimond keek haar verbaasd, bijna verschrikt aan. Deze stem, die blikken waren niet die van een schuldige. Niet alleen dat Therese zich niet verdedigde, maar zij ging zelfs aanvallenderwijze te werk. Op het oogenblik, dat hij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2