12 financien, Perrier, handel; Loizillon, oorlog; Rieunier, marine; senator Guèrin, justitiej Viger, landbouw; Viette, openbare werken; Delclassé voor koloniën. Frankrijk. Een zekere Kurtz, een Duitscher, die te Rouaan woonde, is over de Fransche grenzen gebracht, zonder dat hem de reden daarvan werd medegedeeld. Indertijd was hij eens in hechtenis geno men als verdacht van spionneering, maar toen weer vrijgelaten. De Duitsche gezant zal opheldering vragen. Dnitschland. In het „Berliner Ta- geblatt" verhaalt Otto Brandes eenige bij zonderheden omtrent zijne verbanning. Daarbij herhaalt hij, dat het geïncrimineerde bericht niet van hem afkomstig was. Ove rigens brengt hij hulde aan de houding zijner Fransche collega's, wier artikelen over hem zeker nog welwillender zouden zijn geweest, indien niet de redacteurs der bladen, beducht voor hun populariteit, ze eenïgszins hadden omgewerkt. De com missaris van politie, die vernam dat men de woning van Brandes had beplakt met papieren waarop gedrukt was„A desin- fecter", was zelf zeer verontwaardigd over deze laagheid. De „New-York Herald" beweert dat de Duitsche regeering represaille-maatregelen zal nemen en alle Fransche journalisten onder scherp toezicht zal houden, ten einde ze bij de minste aanleiding uit het land te zetten. De Fransche gezant Herbette zou ook reeds een onderhoud met den keizer hebben gehad over dit onderwerp. Het zelfde blad weet ook mede te deelen, dat over de verbanning van Brandes drie inter- pellatiën in den Rijksdag te wachten zijn. Ierland. Jl. Dinsdag had te Belfast de monsterbetoogingtegen „Home-Rule"plaats. De reusachtige stoet, welke drie uur lang was, trok met muziek en vaandels langs de tribune, vanwaar Balfour den optocht gadesloeg. Er heerschte buitengewone geestdrift. Later hield Balfour eene toespraak tot de vergaderde menigte. Hij drukte de hoop uit, dat de provincie Ulster nooit gedwongen zou worden te strijden voor de verdediging harer vrijheid, maar het geen te rechtvaardigen is tegenover een tyranniek vorst, zou ook te billijken zijn tegenover eene tyrannieke meerderheid. Noord-Amerika. Uit Chicago wordt gemeld, dal 1700 timmerlieden en schrijn werkers, die op de tentoonstellingsterreinen werkzaam waren, den arbeid bebben ge staakt, daar aan hun eisch tot loonsver- hooging geen gehoor is gegeven. Siam. De stad Stong Treug, op de grens van Kambodia en Siam, is door de Siameezen ontruimd op uitnoodiging van den Franschen resident in Kambodja. Een afdeeling Fransche soldaten heeft vervol gens deze stad bezet Gemengd nieuws. De Nederl. Postduivenbond heeft voor dit jaar de volgende wedstrijden uitgeschre ven, voor oude duivenop 28 Mei van Londen, op ir Juni van Straatsburg en op 16 Juli van Texel. Voor oude en jonge duivenop 20 Augustus van Assen en voor duiven broed 1893, op 27 Aug. van Oldenzaal. Bij de ontvangst van de Prinses van Wales in het Vatikaan, verwekte haar klee ding en die van haar kinderen niet wei nig sensatie. De Prinses droeg een gewone voile, niet den langen zwarten sluier dien het gebruik voorschrijft. De Prinsessen Maud en Victoria waren in reisgewaad en de Hertog van York droeg een jacquet en had een wandelstok in de hand. De Paus deed alsof hij het niet merkte, maar in zijn omgeving was men ten hoogste verontwaardigd. In het laatst der vorige maand kwam bij den chef van het station Heerde eene postduif aanvliegen, afkomstig, zooals op een der vleugels te zien was, uit Tilburg. Na gehouden correspondentie met den eigenaar, werd zij weder losgelaten. Eerst eenige dagen later ontving de chef de mededeeling, dat zij wel weder te Tilburg was aangekomen, doch dat het arme diertje bepaald verdwaald was geraakt en in vreem de doch wreede handen was vervallen de oogleden toch van het ééne oog waren met een draad dichtgenaaid. Wat men in een roman veeleer dan in het werkelijk leven verwacht, is de vorige week in Köpenick, bij Berlijn, werke lijk voorgekomen. Voor den ambtenaar van den burgerlijken stand verscheen een paar om de huwelijksakte te onderteekenen. De bruigom had het ja uitgesproken, maar toen de ambtenaar zich tot de bruid richtte met de vraag„En u verklaart dus met den heer N. N. in het huwelijk te treden kreeg hij tot antwoord een duidelijk: „Neen!" Groote ontsteltenis bij bruidegom en ge tuigen, maar niets baattede jonge dame bleef bij haarneenen de stoet moest onverrichter zake huiswaarts keeren. Wellicht had zij van het geval gehoord van den man, die juist voor de derde maal terecht had gestaan wegens mishandeling zijner vrouw (niet zonder provocatie) en die voor den rechter verklaard had „Naar mijn ondervinding is een weduwnaar zonder kinderen de gelukkigste huisvader!" Naar de „N.Br. Crt." verneemt, is eene premie van f 2500 uitgeloofd voor hem, die den moordenaar kan aanwijzen van den wachtmeester der marechaussee te Oss. Op den tweeden Paaschdag heeft de Amsterdamsche politie het weer te kwaad gehad met eenige sociaal-democraten. Deze keerden van een propaganda-tocht naar Haarlem en Halfweg terug en ontplooiden bij de Haarlemmerpoort een roode vlag. De politie moest zich eenigszins hard handig betoonen om de vlag meester te worden. Nadat dit echter was gelukt, werd de politie onder grooten toeloop gevolgd naar het Haarlemmerplein, waar men een agent te lijf wilde. Een brigadier, die den agent ter hulpe kwam, viel en bezeerde zich daarbij nog al ernstig. Nog geruimen tijd bleef het tusschen 4 en 5 uur op het Haarlemmerplein erg woe lig, maar dat duurde niet lang. Jl. Maandagnamiddag had er met de tram, die van Hillegom te 2.35 uren te Leiden moest aankomen, een vreeselijk ongeluk plaats. De 2ojarige dochter van den Haarlemschen schipper, te Leiden woonachtig, sprong nabij Sassenheim uit de in volle vaart zijnde tram, met het noodlottig gevolg, dat zij er onder raakte en drie wagens over haar gingen. Toen de tram stilstond, bleek het dat beide beenen even onder de knie zoo als goed afgereden waren. Aangezien geen geneeskundige hulp bij de hand was en de dokter van Sassen heim niet te huis was, werd het publiek uit een der wagens verwijderd en de on gelukkige daarin gelegd en naar Leiden vervoerd, alwaar zij met de brancard van het station der Hollandsche spoor naar het academisch ziekenhuis werd gebracht. Het bleek aldaar, dat zij door bloedverlies had opgehouden te leven. De ongelukkige zag, op het balkon van de tram staande, hare zuster met dier vrijer, een sergeant, aan komen, en deed toen den noodlottigen sprong, niettegenstaande zij aanvankelijk nog door een reiziger werd tegenge houden. Volgens een bericht aan de „Figaro", zou een jong wever te Largentière het middel hebben gevonden om langs auto- matischen weg de tonnetjes der zijdewor= men los te maken. De prijs van het kilo gram zijde zou daardoor van 6 k 7 franks tot 0.75 x franc dalen. In de steenkolenmijn „Nordstein", nabij Kerkrade, is de mijnwerker H.Jans sen uit laatstgemelde plaats onder een hoop kolen geraakt en verongelukt. Hij laat een weduwe met 2 kinderen achter. De beweerde uitvinding van een kogelvrije uniformstof veroorzaakt heel wat geschrijf. Bij deze gelegenheid wordt herin nerd, dat reeds aan den ouden Wellington eenmaal zulk een kogelvrije stof ter be proeving werd aangeboden. De uitvinder had het pakje aangetrokken om het te laten zien. 't Is goed, zei Wellington, wacht even. Hij belde om een adjudant. Laat dadelijk een paar manschappen komen met geladen geweer. Wat wilt u doen Onmiddellijk de deugdelijkheid van uw stof beproeven! De heer A. Poorjohn, te Oxford, heeft in het April-nommer van de „Shakespeare- Society-Review" een artikel geplaatst, waar van men eene bijzonder groote opschudding kan verwachten. Hetgeen o. a. Donnelly en anderen beweerd hebben, dat nietSha- kespeare de schrijver zou zijn geweest van de werken die als de zijne worden bewon derd, maar Francis Bacon, wordt in dat artikel bevestigd en met bewijzen gestaafd. Tegelijk heeft Donnelly een nieuw \&rk uitgegegeven, getiteld „Elisabeth and Ba con the real authors of Shakespeare's works." Daarin toont hij aan, hoe niet alleen Francis Bacon de schrijver was der be roemde dramatische werken, maar dat Ko ningin Elisabeth zelve een zeer groot aan deel daarin heeft gehad. Donnelly is dat te weten gekomen door verschillende oude documenten en hand schriften, die hij bijeenverzameld heeft. Daardoor wordt tevens de omstandigheid verklaard, dat William Shakespeare in zijne laatste levensjaren niets meer schreef. De reden was deze. In 1603 stierf Elisa beth en wat Bacon betrof, deze had na dien tijd zooveel te doen en geraakte ten slotte in zulke moeielijkheden, dat hij onmogelijk tijd tot schrijven kon over houden. De redactie van „Floralia" schrijft ln elk land heeft men tegenwoordig bijna eene nationale bloem. In Nederland, voor zoover wij weten, nog niet. Engeland heeft zijne „Prinirose" (Primula acaulis) welke bloem ter eere van een zijner grootste mannen werd gekozen. Dnitschland heeft de „korenbloem" (Centaurea Cyanus), de bloem waarvan Keizer Wilhelm 1 zooveel hield, en in de Yereenigde Staten van Noord-Amcrikn heeft de heerM. Buttler nu voorgesteld om de „Pensee" (Viola tricolor maxima) als nationale bloem te kiezen. In Nederland bezitten we nog niet zulk eene nationale bloem. Komaan lezers van Floralia, laat uwe gedachten er eens over gaan en kiest voor Nederland eens een bloem die tegen 31 Augustus, den verjaardag van onze geliefde Koningin „Wilhelmina", in Jvollen bloei prijkt. Laten wij ons op dien dag allen tooien met diezelfde bloem en laten wij onze kennissen en vrienden er op attent maken, dat ze dat ook doen. Zoo zullen wij voor Nederland eene nationale bloem krijgen, die, naar wij hopen, door onze Koningin zal worden aangenomen. Laat ieder de bloem die hem het meest geschikt schijnt, aan ons adres opgeven j wij vaij onzen kant zullen dan de volledige lijst opnemen. „Als bruine diamanten In een verbaasd gezichtje, Blonde gekamde rijen Krullen in 't halsje, Jurkje van witte kanten: Popje, bloem, en lichtje, In een gebroken walsje Draait ze om Japansche schild'rijen. Jonge man, jonge vrouw lachen bang en tevrefi O raademoiselle Renée." Ra, ra, wat is dat? Antw.Nieuwe Gids-Poësie, van Albert Verwey, die op de meer en meer gebrui kelijke manier de kleine Renée Zilcken bezingt. Verkoopingen. Dinsdag 11 April. Egmond-binnen 10 'sm. Bij wed. Apel doorn op het klooster Eene partij vee, div. wagens en karren, tuigen, boeren- en bouwgereedschap, meubelen en huisraad. Winkel, 10 'sm. Bij wed. Kuiper: Eene partij hoorn- en wolvee, een stuit hooi, rijtuigen, boeren- en bouwgereed schappen, inboedel enz. Woensdag 12 April. Burgervlotbrug, 10 'sm. Bij H. Bruin 2 paarden, eene partij vee, 20000 a 25000 h. kgr. hooi, div. wagens, boerengoed enz. Egmondermeer, 10 'sm. Bij A. Stam Paarden en vee, div. wagens, boerengereed schappen en inboedel. Heilo, 11 'sm. Bij SchipperHuis en tuingrond aan den Hoogenweg, gr. 0.73.60. Koedijk, 10 'sm. Bij D. KosEenig vee, eene partij hooi, boerengereedschap, tuigen, meubelen enz. Aanbestedingen. Zaterdag 8 April. Haarlem, 10 ure. De genie, ten bu- reele aan de Kinderhuisvesthet bouwen van eene cadettenschool te Alkmaar (6de ~":deelte), rioleering, rabatten, verf werk enz., :gr. f 6150. Dinsdag 18 April. Barsïngerhorn, 10 ure. Het gemeen tebestuur het leveren van eenige school- behoeften, voor de openbare lagere scholen in die gemeente, gedurende 1893 benoo- digd voorw. ter inzage ter gemeente-secre tarie en aldaar A f 0.50 verkrijgbaar. Vrijdag 21 April. Medemblik, 10 ure. Het ministerie van Binnenl. Zaken, in 's Rijks Krankzin nigengesticht de levering van 850,000 kg. Engelsche machinesteenkolen (New-Castle), te leveren in vier gedeelten, en wel 100,000 kg. in Mei 1893 x 50,000 kg. in Juni 1893; 200,000 kg. in September 1S93 en 100,000 kg. in Maart 1894. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prinses Sophie (s.), van Amster dam naar Batavia, passeerde 2 April Gibraltar. Prins Hendrik (s.), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 April van Genua. Burgemeester den Tex (s.), van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 April te Padang. S u m a t r a (s.), vertrok 5 April van Batavia naar Amsterdam. G e d (s.), van Rotterdam naar Bata via, vertrok 4 April van Southampton. Soerabaja ,(s.), van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 4 April te Suez. Prins W il le m II (s.), Surinirae naar Amsterdam, arriveerde 5 April te HAvre. Rotterdam (s.), vertrok 1 April van New-York naar Rotterdam. O b d a m (s.), van Rotterdam naar New- York, passeerde 2 April Wight. Spaarndara (s.), van New. York naar Rotterdam, passeerde 5 April Prawlepoint. V i 8 s c h e r ij. Nieuwediep, 6 April. Sedert jl. Dins dag werden hier door de sloepen M. D. 2, A. M. 20, H. V. 23, V. L. 115 en M. A. 20, van de groote visscherij binnengekomen, aan gebracht 140 tot 260 levende-, 50 doode kabelj., 20 tot 60 levende-, 5 tot 15 doode lengen, 13 ben- en 5 tot 60 punt rog, 5 tot 13 ben vleet en 100 tot 300 schelv., door 25 korders 10 tot 40 tongen, 2 tot 10 rog gen, 2 tot 10 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar en door trekkers 750 tal haring en 70 stuks geep; lev. kabelj. gold 90 £65 cent, doode id. 50 cent, lev. leng f 1.50 a f 1.15, doode id. f 1 80 cent, tong 70 60 cent per stuk, rog f 13 per ben, f 5 f 4 per punt en 90 80 cent per stuk, vleet f 6.50 per ben, schelv. f 30 f21 per honderd, kl. schol f 2 f 1.75 per mandje, schar f 1.75 per maud en haring 80 a 50 cent per tal. De geep werd uit de hand ver kocht. Marktberichten. Texel, 3 April. Kierilioieren 12 e., Kipeieren f3 per 100 stokt. Purmerend, 4 April. 207 Runderen 1 Stier 55 vette Kalvereu, f 0.70 a 0.95 per pond 504 nucht. dito, f4 a 12; 17 Paarden eu Veulens; 1490 Scha pen en Lammeren105 vette Varkens, f 0.45 a 0.54 per pond102 magere dito. f 14 a 28227 Biegen, f7 a 11. 74 stapels Kaas; kl. f32.50. 1530 kg. Boter; fl a 1.10 per kg. Kip-eieren f2.50 a 3.25, Eendeieren f3.50 p. 100 ituke. Kievitseieren f0.16 per stuk. Amsterdam, 6 April. Tarwe op levering weinig veranderd; Mei f 170; Nov. f173. Rogge op levering lager; Maart f182; Mei f 128, October f 125. Raapolie vliegend f 25.75 Mei f 25.50 Sept.- Dee. f 25.76. Lijnolie vliegend f 22.50April f 22.75 Mei 22.75; Jnni-Aug. f 22.75; Sept.-Dec. 22.25. Raapkoeken f 56 a 78. Lijnkoeken f8 a 12. 273 Runderen; Koeien 68 c., vette Ossen, lekw. 62, 2de kw. 57 en 3e kw. 50 c. per kg.2 Graa- kalveron; 159 nucht. Kalveren, 15 i 1; 3 Schapen, 272 vette Varkens, 44 a 50 o. per kg. Amsterdam, 5 April. Aardappelen: Friesche Dokk. Jammen f 0.80 a 1.id. Fran. f 0.80 a 1.id. Saaicra f 0.70 a 0.75, Zeenwsche Spuische Jammen f 0.90 a 1.30; dito 'olinwe f 1.a 1.10; Flakk. jammen f 0.90 a 1.10; Geld. Blauwe f 0.85 a f 0.90 Champion* f 0.70. Schiedam, 5 April. Moutwijn f 9.75. Jenevar f 13.75, id. Amaterdamaehe proef f 15.25. Londen, 4 April. Ter Veemarkt zijn nan- gevoerd: 200 Runderen, 3000 Schapen en 1, ara- meren, 80 Kalveren, 5 Varkens. Prjjzcnbcsto Runderen 2-9 n 4-4, Sohapen en Lammeren 3-9 a 5-6, Kalveren 3-8 a 6-2, Varkens a AANGEKONDIGDE PAARDENMARKTEN IN NEDERLAND. Apeldoorn Woensdag 12 April. Utrecht Maandag 17 Alkmaar Woeodag 19 Weerk. Waarnemingen te Helder. (LnTvlskeet.) -< 1 Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer Ca. Stand. Afw. Stand. J Afw. 5 6 6 N.O. 4 KG Oost 0.8 O.t.N. 0.7 770.191 f 10.09 769.61' f 9.61 770.18jfl0.18 6.6 5.5 7.2 - 0.2 f 0.8 [t 0-2 i p f| Weersgesteldheid. Toeatand van de xe*. 5 6 6 'l 12 0.91 0.95 0,9 Bewolkt, mooi weer. Nevelig, miatig. mooiweer. Bewolkt, benev. mooiweer. Slechtw. id. id. Te verwachtenOostenwind. Gemeente Heidér. Uitkomsten der beproeving van het gas voor de straatverlichting in de maand Maart 1893. Bg het contract Bij de beproe ving bevonden. jichtstcrkte in kaarsen 12 14.6 Zwavelgehalte in 100 knb. voet gas, in grains 30 12.4 mag niet aanwezig niet aanwezig. zijn. Ammoniagebalte in 10C knb. voetgaa.in grains 6 2.2 Druk iu millimeters op den watermanometer: Van zonsondergang tot middernacht. 25 27i tot 25 Van middernacht tot zons opgang - 18 25 tot 20 Gedurende den overigen tijd des daags 15 20 Burgerlijke stand van: Helder, van 2 tot 5 April. Bevallen W. Koster, geb. Rieuwers, d. S. D. Kruk, geb. Gorter, z. W. C. Pie- ters, geb. Hendriks, z. A. M. IC. Vos, geb. Abbenes, d. A. A. Verhoeven, geb. Tritten, z. H. Verhage, geb. Kamp, z. J. Buijs, geb. Bal, z. M. Nomes, geb. Smit, z. M. L. Bedorf, geb. Paskata, z. W. A. Vos, geb. de Ridder, d. Overleden A. Lub, 19 m. Sint-Maarten, van 1 tot 31 Maart. GeborenCornelis, z. v. J. Limmen en van S. Jong. Wnbrand, z. v. D. Schermer- horn en van M. Waiboer. Overleden M. Krijt, wed. van J. Groet, eerder van L. Bas, 76 j. P. Hoogland, echtg. van A. Nottelman, 66 j. Anna Paulowna, van 1 tot 31 Maart. Geboren Maria, d. v. D. Waiboer en T. Bakker. Maartje, d. v. C. Smit en T. Blom. Sijvert, z. v. E. v. Eeten en J. Bakker. Klaas, z. v. J. Smit en A. Pranger. Eelco, z. v. I>. Romar en M. Pole. Marijtje, d. v. K. de Wit en B. Schrieken. Simon, z. v. L. Heerschap en A. Dekker. Pietertje, d. v. J. Bakker en M. J. Wissing. Tetje, d. v. S. Krap en M. Singer. Neeltje, d. v. J. Bakker en H. Glim. Overleden J. Hoogvorst, weduwn. v. J. Hoogvorst, 77 j. N. Benema, z. v. W. Be- nema en J. v. Rijswijk, 5 j. M. de Wit, d. v. K. de Wit en B. Schrieken. Schagen, van 1 tot 4 April. Geboren llendricus Laurentius, z. v. J. Castricura en van S. Sluis. Oude Niedorp, van 1 tot 31 Maart. Ondertrouwd eu Gehuwd J. Hovenier en N. 'Stam. P. Ros en D. van Wachendorft' van Rijn. GeborenGerardus, z. v. J. Jaspers eu T, van der Gragt, Aagje, d. v. J. Glas cn N. Hartman. OverledenP. Moeijes, weduwn. van B. Schoorl, 73 j. M. Stoop, 21 j. Nieuwe Niedorp, van 1 tol 31 Maart. Geboren Gerrit, z. v. T. Bruin en A. Dekker. Trijntje, d. v. P. Wit Kz. en G. Rentenaar. Cornelis, z. v. J. Meuleveld en M. Koning. Pieter Jacob, z. v. P. Maats en N. Swan. Klaas, z. v. J. G. v. Eden en E. Doorn. Willem, z. v. P. Ursem en A. Klaver. OverledenC. Meuleveld, 15 d. Oudkarspel, vau 1 tot 31 Maart. Gehuwd: K. Kroon en A. de Wit. J.de Groot en G. Eecen. Geboren,: Pieter, z. v. P. Rezelman en M. Vloon. Arie, z. v. P. Kramer en G. Moeijes. Jacob, z. v. J. Mors en T. Kooraen. Neeltje, d. v. G. Bobeldijk en M. v. Wielen. Jan, z. v. K. Schuit cn B. Hillegoudi. Broek op Langedijk, van l tot 31 Maart. BevallenA. Otto, geb. Bak, d. G. Bor sten, geb. Dekker, z. G. Kruk, geb. Ham, d. T. Ploeg, geb. Bres, z. Overleden S. Blokker, 7 j. C. Slot, 1 j. Politie. Gevonden voorwerpen. Adres Bureau Ii paar wollen sokken. Adres Bureau IIi kinderschoentje, i lombardbriefje, i huisdeursleutel. Laatste berichten 6 April. De „Amst. Crt." ontving uit Medan (Deli) het bericht, dat onze troepen slaags zijn geweest. Het aantal dooden aan onze zijde bedraagt 5 aan de zijde van den vijand 60, De bende werd uiteengeslagen en de vijand trekt terug. Volgens de door het „Hbld." ingewon nen inlichtingen is te 's Gravenhage officieel bericht ontvangen, dat het in Taiuiang (op de Oostkust van Sumatra) tot een treffen is gekomen tusschen onze troepen en de Atjehsche bende, welke daar onder Nja- Makam rondzwierf, en dat de Nederlandsche wapenen daarbij de overwinning hebben behaald. Omtrent het aantal dooden en gewonden is niets naders bekend. Voor een groot gehoor hield dr. P. P. C. Hoek gisterenavond in de Ko ningszaal van „Artis" te Arasterdam eene voordracht over „kunstmatige vischteelt." De vischteelt werd in het algemeen be sproken. De visch is buitengewoon vrucht baar, hel aantal eieren, dat zij legt, is zeer groot. Hieruit zou men moeten opmaken, dat er veel meer visschen moesten aan wezig zijn. En toch is die vermeerdering niet zoo groot; dit is toe te schrijven aan de omstandigheden waaronder de jongen opgroeien. Daardoor ontstond de meening, dat, indien de visschen kunstmatig werden geteeld, de visscherij beter zou slagen. Spr. verdeelde de visschen in de zoo danige, die kunstmatig geteelt kunnen worden, maar die men niet kunstmatig teelt in visschen, die niet kunstmatig geteelt kunnen worden, en in visschen, welke onder de eerste categorie vallen, doch wel kunstmatig worden geteeld. Als voorbeel den noemde spr. de haring, de aal en de zalm. De haring wordt niet kunstmatig geteelt om de eenvoudige reden, dat er genoeg haring is. Ten opzichte van de ontwikkeling van de aal bestaan nog geheimen, welke niet ontsluierd zijn. Intusschen is men met de levenswijze dezer dieren in den laatsten tijd meer be kend geworden. Zoo verlaat de paling in het najaar het zoete water en tracht zoo veel mogelijk naar zee door te dringen. Aan de Adriatische zee vindt men eene uitgebreide aalvisscherij, waar een soort van teelt aangetroffen wordt. De zalm is niet zoo vruchtbaar als de haring, en daarom is het wenschelijk, dat deze visch kunstmatig geteeld wordt. De wijze, waarop de zalm gevangen wordt, werd door spr. uitgelegd, en de zalmpro ductie besproken. Men kan de zalmen verdeelen in winter- en zomerzalmen, de laatste zijn niet zoo zwaar. De waarde is dus veel minder. In de maand Juni wordt eene soort van zalm gevangen (Jacobszalm genoemd), die nog kleiner is als zomerzalm. De oorzaak van het geringe succes, dat men tot dusver gehad heeft met de kunst matige zalmteelt, ligt hierin, dat men z. i. niet met tact is tc werk gegaan. Ten slotte bracht spr. nog het een ea ander over den Nederlandschen visscher in het midden. Hij wekte de aanwezigen op wat meer belangstelling ten opzichte van den vaderlandschen visschers te toonen Hunne onveischrokkenheid verdient allen lof. De voordracht werd warm toegejuicht. Jl. Maandag geraakte de heer Jn. Louwe Az., van Zijpe, met echtgenooteen twee kinderen door het schrikken van het paard met tilbury nabij de Burgerbrug in de Groote Sloot. Het rijtuig bleef gelukkig overeind staan, zoodat men zich toch nog eenigszins boven water kon houden. F. Nobel, een goed zwemmer, leerling 4de kl. aan R. H. Burgerschool te Alkmaar, begaf zich onmiddellijk te water en mocht het genoegen smaken, de beide kinderen uit hun levensgevaarlijke positie te redden. Met een schuitje werden Louwe en echtgenoote naar den wal gebracht. De hoofdsieraden der vrouw, die verlo ren geraakt waren, zijn voor het belang rijkste deel opgevischtalleen een kapspeld en een zijnaald zijn tot heden niet terug gevonden. Persoonlijk hebben de bij de ramp be trokkenen geen letsel bekomen, en ook paard en rijtuig hebben niets geleden. Ook hier is het weer bewezen, hoe nuttig het is te leeren zwemmen en zeker is het te betreuren, dat er ten plattelande zoo wei- aig aan die kunst gedaan wordt. ADVERTENTIE T De Heer en Mevrouw VAN TUINEN P0LVLIET betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunne Dochter. Kraamvisites worden bij voorkeur afgewacht op Vrijdag 7 April.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 3