NIEU WEDIEPER^ COURANT HELDERSCHE J». 43. Zondag 9 April 1893. Jaargang 51. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. NEDERLAND. GRAND CAFE CENTR&L, Kanaalweg 84, Helder. RetUuraat op alle uren van den dag. S BILLARDS, VERGADERZALEN, etc., etc. JONG HOLLAND, Geïllustreerd Weekblad VOOS JONGELUI. f 1.25 per kwart aal. Bij alle boekhandelaren ■verlr rUgbaar. EN Het boeiendste en goed koopste jongensboek is VISSCHERIJ, f 1.25 per kwartaal. Bij alle boekhandelaren verkrijgbaar. KONINQ9TKA.AX 21. B0«NE CHAOSSDRE., A. Adriianse, Het Vaderlandt ghetronwe Blij. iok tot in den doot. WilMmtulied. VersoktJnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementeprij» per 3 maanden: Voor de courant binnen de gemceentef 0.70, met Jong Holland 1.20 4 naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.40 m w alle landen, die in het postverdrag rijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). B 1.75, 2.60 Znid-Afrika2.50, w A— REDACTEUR-UITGEVER J. H. VAN BALEIS. Molenplein.Helder. Prij. Adv Tt'entlën: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Advertentiën voor liefdadige doeleindenP** "S*1 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand De Advertentiën kunnen overal morden geplaatst tusschen den tekst. HELDER, 8 April. Offlciëele berichten uit de «Staatscourant''. De luit. ter zee 2de kl. E. Van Assum en de off. van admin. 2de kl. W. Nanning, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Met 15 April a. s. wordt de luit. ter zee iste kl. A. L. Van der Moolen, onder intrekking van zijn op non-activiteitsstelling, belast met het bevel over Hr. Ms. torpedo- logementschip „Vulkaan", tevens met de leiding van en het persoonlijk toezicht op de werkzaamheden bij de Inschietplaats, zulks onder eervolle ontheffing van het afzonderlijk bevel over die Inschietplaats, terwijl de luit. ter zee iste kl. B. J. G. Volck, onder eervolle ontheffing van het bevel over genoemd schip, op non-activ. wordt gesteld. Bij Kon. besluit is de generaal-majoor A. J. F. Egter van Wissekerke, comm. der be reden art., op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2700 's jaars, en zijn benoemd bij het wapen der art., bij den staf van het wapen, tot luit.-kol., de majoor W. B. WesthofF, van dien staf, toe gevoegd aan den insp. van het wapen tot majoor, de kapt. W. F. Bidder van Bappard, adjudant van het 2e regiment veld-art.bij het 1ste reg. veld-art., tot kolonel, comm. van het korps, de luit.-kol. jhr. V. A. De Pesters, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, comm. van het korps rijdende art.by het 3e reg. veld-art. tot kol., comm. van het korps, do luit.-kol. F. H. Boogaard, thans belast met het bevel over het korpsbij het korps rijdende art., tot majoor, comm. van het korps, de kapt. C. De Wit, van den staf van het wapen, adjud. van den inspect. der artbij het le reg. vest.-art., tot luit.-kolonel, de majoor J. Meijers, van het korps, en is aangewezen tot hoofd der IVe afd. van bet Depart. van Oorlog, de maj. ridder van Bappard voornoemdbij den grooten staf, tot generaal-majoor, comm. der Stelling van 't Hollandsch Diep en het Vol kerak, tevens bevelhebber in de Illemillitaire afdeeling, de kol. jhr. L. J. H. Teding van Berkhout, comm. van het 3de reg. huzaren bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot comm. der bereden artillerie de generaal-majoor C. L. Doorman, comm. der Stelling van 't Hollandsch Diep en het Volkerak, tevens bevelhebber in de HIe mili taire afdeeling, uit welke betrekkingen hij, in verband daarmede, eervol is ontheven. De luits. ter zee 2de kl. C. A. Dominicus en A. J. M. A. Bidder van der Does de Bye en de off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht W. Schilperoort, beboorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam en ged. aan boord van het stoomschip Borneo, zijn met den 7de dezer op non-activiteit gesteld, terwijl de luit. ter zee lste kl. H. Velthuy- zen, onder eervolle ontheffing van het door hem gevoerde bevel over dat stoomschip, met 11 dezer wordt op non-activiteit gesteld. Bij Kon. besluit is bij de dd. schutterij alhier op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan J. E. de Jongh, als lste luit. De instructie tegen de bestuursleden van den soc.-democrat. bond, gelast door de raad kamer van het hof te Arnhem, is gesloten, en de proc.-generaal zal requireeren hunne buiten-vervolgingstelling wegens deelne ming aan een verboden vereeniging, daar uit de instructie geene voldoende bezwa ren zijn gerezen om hen verder te ver volgen. De Eerste Kamer nam in hare zitting van gisteren de mailcontracten aan zonder hoofdelijke stemming. Men schrijft aan het „Vad" In de jl. Dinsdag gehouden vergade ring van den Raad der gemeente Opster- land, kwam het voorstel van B. en W. in behandeling tot schorsing van het lid v. Zinderen Bakker, wegens een handeli ng in strijd met art. 24 der Gemeentewet (leve ring ten behoeve van de gemeente). Nadat v. Z. R. zelf de geschiedenis van zijn werkzaamheid als timmerman aan de brug over het Koningsdiep uitvoerig had verhaald, voerden de leden S. M. Koop- mans, J. de Boer en W. S. Hoogeveen allen in afkeurenden zin het woord over het bedoelde voorstel. Daarbij werd aange voerd, dat, als men zoo wilde, tal van raads leden zouden moeten geschorst worden, de een om de levering van turf voor de scholen, een ander om die van brood voor de armvoogdij, een derde voor boter voor de boterhammen voor de schoolvoeding enz. en men daarin nooit iets strijdigs met de wet had gezien. Eerstbedoeld lid, de heer T. R. Houwink, wien ten laste gelegd werd, dat hij natte turf leverde, meende zich dadelijk aan een mogelijke schorsing te moeten onttrekken door staande de ver gadering als raadslid te bedanken. Na lange discussie werd er gestemd over 1 het voorstel om v. Z. B. te schorsen en dit met groote meerderheid verworpen (11 stemmen tegen, 1 vóór en 2 buiten stem- ming). De zaak zal nu door Ged. Staten moeten uitgemaakt worden. In verband met het feit, dat het raadslid Faber, die als 1 smid aan de bewuste brug had gewerkt, I reeds zijn ontslag had genomen, merkte de heer Koopmans na deze stemming op, dat nu twee andere raadsleden gevallen waren in den kuil, voor v. Z. B. gegraven. verleenen van zeebrieven, ter voorkoming dat vreemde schepen Nederlandsche zeebrieven er langen. De heer Fransen van de Putte trad in een uitvoerig betoog van het bclaDg eener be hoorlijke pakketvaart en een snelle gemeen schap met Indic. Ook de heer Van Alphen prees de con tracten aan. De heer Babusen achtte zich verplicht, uit een volkenrechtelijk oogpunt te wijzen op het bedenkelijk verschijnsel, dat Engelsche schepen onder Nederlandsche vlag varen. Hij vroeg wetswijziging, omdat bij bestendiging van dien toestand Nederlands neutratiteit bij oorlog gevaar loopt. Als middelen noemde hijvestiging van het bestuur der scheepvaart ondernemingen in Nederland en de verplich ting dat de gezagvoerder Nederlander zij. De contracten werden zonder stemming goedgekeurd, en het crcdiet voor den bouw van een burg over den Nieuwen Maasmond met 36 tegen 4 stemmen. Aangenomen werden verder eenige kleine wetsontwerpen en de wijziging der quaran- tainewet en die op besmettelijke ziekten, na eenige opmerkingen. De Kamer is gescheiden. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 6 April. De ministers van Koloniën en van Water staat, de opmerkingen omtrent de mailcon tracten beantwoordende, deelden 0. a. mede, dat troepenverzending naar Indië in de warme zomermaanden zooveel mogelijk zou worden vermeden, onderzocht zal worden of gouver- nementspnssagiers lste kl. voortaan met de 2de kl. zijn te vervoeren, en dat met den minister van Buitenl. Zaken overlegd zal worden over een wijziging in de wet op het Uit onze Koloniën. Batavia, 3 Maart. Veelvuldig zijn wéér in den laatsten tijd de verwondingen, die uit Atjeh worden bericht en waarbij door dc Atjehers blijk baar stelselmatig wordt le werk gegaan zijleggen het, naar het schijnt, speciaal toe op officieren en onderofficieren. De verwonding van sergeant Grebe te Boekit Karing zou ook in verband kunnen staan met de desertie van daar van den artillerist Forsterman. Aan het „Bat. Nbld." is uit Kota Radja geseind, dat de xste luitenant der infanterie G. E. Spirlet jl. Zaterdag te Lambaroe door een vijandelijk schot in de kuit is gewond, en dat Maandag de sergeant Grebe te Boekit Karang mede door een schot doodelijk in de borst is getroffen. «Neen? En ge zijt toch minstens een half uur buit«n geweest en komt bleek en ontsteld terug. Wat is er dan gebeurd «Wat er gebeurd is? Dat ik op het terras daarbuiten niet den man vond, dien gij er verwachtte." «Wien dan? Gerechte God, ge doet mij schrikken!" «Dien, voor wien ge het met de grootste zorgvuldigheid wilt verbergen, dien, wien gij doodelijk beleedigd hebt, door dien vreemde te ontvangen, dien, van wien gij het onmo gelijk zoudt hebben gehouden, dat hij uw geheim kende." Lvdia's oogen werden grooter en hare handen begonnen krampachtig te sidderen. Zij wilde een naam uitspreken, maar zij kon hem niet over de lippen krijgen, tengevolge van den angst, dat haar nicht zou zeggen: «Ja, die is het." Zij begreep Therese's ontroering, zooals Therese haren angst begreep. Zij begrepen beiden waaraan zij zich te houden hadden, maar Lydia wist hare ontroering te onderdrukken door de gedachte, dat zij nauwkeurig moest weten wat er was voorgevallen. «Hij heeft dusden andere verrast «Ja.* «En wat gebeurde er toen?" «Hij wilde hem dwingen te zeggen om wie hij kwam." «En heeft hij dat gezegd?" «Neen." Lydia haalde verlicht adem. Een deel van de zorg verdween eensklaps. Girani had haar niet verraden. Zij •vroeg verder. «En wat gebeurde er, toen de Italiaan weigerde?" Therese schrikte voor het antwoord op deze vraag terug, maar zij zag geen uitkomst. «Zij vochten Lydia stiet een kreet uit. «Raimond heeft hem gedood!" riep zij uit. Zij boprde hare koude, strakke blikken in Therese's oogen, die, zonder één woord te spreken, hare oogen neersloeg. Toen begroef de Creoolsche haar gelaat in de handen en, terwijl zij als een waanzinnige door de kamer liep, herhaalde zij voortdurend: «Hij heeft hem gedood! Mijn God, mijn God, hij heeft hem gedood!" 79 op zijn liefdesgeluk beroemde, hoort ge, Therese, openlijk, wilde de gruwelijke twijfel, waaronder ik gebukt ging, niet oplossen. Hij duidde zonder nadere schildering een meisje uit dit huis aan en wilde haren naam niet noemen, uit een soort van schijnheilige ridderlijkheid." Therese's oogen verhelderden. «Wat viel er dan tusschen u beiden voor?" «liet betrof de eer der mijnen, Therese, eene eer, die nooit weder hersteld kan worden, als die eens verloren is gegaan. Vergeef mij, dat ik u dingen moet zeggen, die u zoo zeer treffen moeten. Die man, die zich voor vrij had uitgegeven om te gemakkelijker veroveringen te kunnen maken, had gelogen. Ik heb die bekentenis uit zijn eigen mond vernomen. Hij wasgehuwd «Gehuwd riep Therese. «Gehuwd «Ja, gehuwd. En daarom was er, om dien smaad uit te wisschen, slechts één weg." «Gij hebt met hem gevochten?" viel zij hem in de rede. «Als hij vrij geweest was, ik zweer het u, Therese, had ik hem gedwongen, zijn plicht te doen en zijne misdaad weder goed te maken. Daar hij echter dubbel schuldig was «Nu «Nu, ik heb hein doodgeschoten Zij stond als vernietigd voor hem en zachtjes fluisterde zij«Mijn GodToen zette zij zich op een bank en verborg het gelaat in de handen. Met verschrikkelijke duidelijkheid stond haar alles voor den geest. Als die ellendeling hare nicht had kunnen trouwen, was alles in orde geweest. Maar hij was reeds gehuwd. Dood of gehuwd, dat bleef haar gelijkhij kon niet weder goed maken wat hij had bedorven. Nu was Raimond weder bij Lydia, die hem had verraden, en haar, de reine, hield hij voor schuldig. Moest zij dat dan maar geduldig zoo laten? Een paar woorden waren immers voldoende om haar van de verden king te bevrijden Waarom zou zij die woorden dan niet spreken Maar de door Ploërné uitgesproken bedreiging viel haar in«Als ik Lydia hier aangetroffen had, zou ik haar ge- Verleden week trachtten een tweetal gewapende sloepen van Hr. Ms. „Merapi" den Atjehers het visschen nabij Kwala Gigin te beletten en tevens eenige op het strand gehaalde prauwen door hun vuur te vernielen. De Atjehers, achter een dijk gezeten, beantwoordden dit vuur krachtig, zoodat onzerzijds de adelborst der iste klasse G. den Berger in den linkerschouder gewond werd. De „Merapi" zette hierop dadelijk koers naar Oleh-leh, waarna de gewonde in het hospitaal alhier werd ge transporteerd. Evenals Telok Semawè en Raija zal ook Poeloe Waij aan de Sabangbaai worden bezet. Reeds op den 20 dezer heeft de gouvernementsstoomer „Albatros" de ge- heele kazerneering, het benoodigde geschut en munitie en een gedeelte van het deta chement aldaar overgebracht. Gistermorgen had de plechtige ter aardebestelling plaats van den jeugdigen adelborst rste klasse Zur Muhlen, op den 20 dezer aan typheuse koortsen in het hos pitaal te Panteh-Perak overleden, na eene ziekte van 10 dagen. Een groot aantal hoofd- en subalterne officieren van zee- en landmacht waren op het kerkhof tegen woordig om aan den jeugdigen ontslapen kameraad de laatste eer tc bewijzen. Op Sumatra's Oostkust heerschen de pok ken nog. Te Laboean is de controleur door die ziekte aangetast. In kampong Baroe is een geheel gezin daaraan overleden. Op Ternate heerschen de mazeler, op Am- boina, volgens officiëele berichten van 2 Febr., influenza. De Oostenrijksche Aartshertog Frans Ferdinand komt hier incognito, maar zal toch de gast der Regeering zijn; van groote partijen en officieele diners wenscht hij verschoond te blijven. Het „B. H." schrijft Nog immer en onverminderd als het ware bloeit de zeeroof in straat Madura, tot groote schande van de Nederlandsche vlag. Geheel de Java-kust daar is eigenlijk éen zeerooversnest en op Maaoera is het waarschijnlijk al niet veel beter. Daar is heel wat andere zeepolitie en ook heel wat andere wetten zijn er noodig, dan die wij er op nahouden, om aan die schande in wezenlijkheid een eind te ma ken. Schier iedere goed bemande visschers- prauw uit die strand-dessa's is, als ze de gelegenheid schoon ziet, tegelijkertijd een zeerooversprauw, en wee de weerlooze han delsprauw met 3 of 4 man er in, die zich met haar leiding eenigszins onder de kust waagt. Ze is zoo goed als zeker van te worden afgeloopen. Dezer dagen gebeurde het weer met een djanggolian, die van Soerabaja naar Bangil zeilde, be'aden met petroleum, en die, bemand met drie kop pen, ter hoogte van Tambak Agoong on der Sidho-Ardjo geheel leeggeplunderd werd door een vijftal roovers. «Bonjour" schreef 16 Febr. aan de «Soer. Ct." Is het feit van den moordaanslag op den resident Scherer misschien samen te brengen met de scheepvaartregeling, die aan hem eigenlijk het aanzijn dankt, dan kunnen we daaruit opmaken, dat zij voor sommigen een fameuse duimschroef belooft te worden en zij dit nu reeds inzien. Maar toch acht ik die meening en deze conclussie wel wat heel op timistisch. Laat ik u intusschen eerst wat op de hoogte brengen van 't bedoelde feit zelf. Ik weet niet, of u de bijzonderheden omtrent dien aanslag bekend zijn, doch Scherer heett 't behoud van zijn leven alleen te danken aan een vervroegd vertrek uit Telok Semaweh. De moordenaar hield zich verborgen onder een brug, die naar het strand voert, doch moest spoedig tot de ontdekking komen, dat zijn prooi hem ontsnapt was namelijk, dat de resident Scherer behouden aan boord was. Nu zou de kapitein Bogaerd het ontgeldeD, doch een aapje, dat toevallig aan de brugge- leuning was vastgemaakt, verried door zijn rusteloosheid en geschreeuw de aanwezigheid van den Atjeher, zoodat genoemde officier zich omwendde, en hierdoor de laaghartige bravo den moed verloor om zijn slachtoffer aan te vallen. Een Europeesch onderofficier, die argeloos passeerde, zou nu het kind van de rekening zijn. Met getrokken klewang be sprong hem de Moslemin van achteren en, voordat de ongelukkige zich kon verdedigen, lag hij door ontelbare houwen misvormd ter

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1