harde. Gelukkig dat een geweerdragende in de nabijheid den moordenaar nog tijdig een schot gaf. De kogel trol hem in de kaak en toen hij nog brutaal omkeek, van waar het schot gekomen was, trof hem een tweede kogel in het hart. Het drama had plaats in 't gezicht van het op vertrek zijnde stoom schip. Zandvoort. Het door den Raad dezer gemeente bij besluit van 28 Febr. geschorste raadslid, de heer H. Driehuizen, is door Ged. Staten vervallen verklaard van het lidmaatschap van den Raad. Blnnenlandsch nieuws. Zijpe. In de jl. Dinsdag gehouden vergadering van de# Gemeenteraad opende de Voorz. deze en bood den heer Biersteker, die wegens zijn hoogen leeftijd als Wethou der heeft bedankt, onder eenige van waar deering getuigende woorden, uit naam der gemeente, een fraaien, gemakkelijken stoel aan. De heer Biersteker betoonde zich zeer ingenomen met dit geschenk en dankte den Raad hartelijk voor dit blijk van achting en toegenegenheid. Tot onderwijzer te Sint-Maartensbrug werd benoemd de heer J. Gorter, van Hoogkar3pel. De indiensttreding werd bepaald op 1 Juni a. s. Het verslag van den toestand der gemeente over 1892 werd aangeboden en besloten dit hij de leden ter lezing te laten rondgaan. Naar aanleiding van een adres van 25 ingezetenen, houdende verzoek om met hon den te mogen rijden, stelde de Voorz. de vraag, of het, met het oog op de spoedige behandeling eener provinciale verordening, wel wenschelijk was, de verordening nu nog te herzien. Over een paar maanden kon misschien de prov. verordening in werking treden en dan vervallen de gemeentelijke verordeningen. De heer Biersteker wenschte met de behandeling van het adres te wachten; ook de heer Schuit. De heer Nobel heeft nog steeds de overtuiging, dat het wensche lijk is, het rijden met honden toe te staan. De Voorz. en de heer Biersteker willen de behandeling uitstellen. De heeren Paarl- berg en Zeeman willen dadelijke behande ling ook de heer Waiboer verklaart zich daarvoor. De heer Kruijer meent, dat men het rijden met honden maar zoo spoedig mogelijk moet toestaan. Met 5 tegen 4 stemmen werd daarna besloten, het adres dadelijk te behandelen. Op het verzoek zelf, nu in stemming gebracht, werd met 6 tegen 3 stemmen besloten, het rijden met honden toe te staan en de verordening te herzien. De heer Nobel stelde voor, art. 103 der Politie-verordening in te trekken en te ver vangen door eene gelijkluidende bepaling als voorkomt in het ontwerp der prov. verorde ning. De Voorz. meende, dat het beter is onze politie-verordening in eene volgende vergadering te herzien, opdat voor eene goede redactie kan worden gezorgd. Bovendien kan hij zich niet vereenigen met de bepalingen in het prov. ontwerp. De heer Kruijer e. a. zijn het daarmede eens. Het voor stel Nobel werd daarna verworpen met 7 tegen 2 stemmen. De Voorz. stelde nu eene andere redactie voor, waarbij bet rijden met houden wordt toegestaan in dier voege, dat in de kom der gemeente niemand op de wagens mag geplaatst zijn. Bij het voorbij gaan van rijtuigen zal de bestuurder moeten uithalen en zich vóór de honden plaatsen een aangespannen hond mag niet onbeheerd op den weg staan en een losloopenden hond zal van een muilkorf moeten zijn voorzien, vol gens model ter Secretarie aanwezig, en op de wagens moet de naam en woonplaats van den eigenaar zijn geschilderd, Dit voorstel werd met algemeene 9temmen aangenomen. De heer Biersteker gaf nu te kennen, dat hij wenschte te bedanken voor de betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand, waarop de Voorz. mededeelde, dat in eene volgende vergadering een opvolger kan wor den benoemd. Met algemeene stemmen werden B. en W. gemachtigd, nu weder tienjarige tafels op de registers van den burgerl. stand moeten wor den gemaakt, om daarmede als vóór 10 jaren te handelen, n.L ze te laten vervaardigen door de ambtenaren ter Secretarie en daar voor f 150 beschikbaar te stellen. Alkmaar. Door dc Liberale Kies- verecniging „Eensgezindheid", alhier, werd met algemeene stemmen de heer mr. A. P. de Lange, advokaat alhier, tot candi- daat voor lid van de Provinciale Staten van Noordholland gesteld, in plaats van den heer W. Bos, in leven Burgemeester van Oudorp. Alkmaar. Door de R.-K. Centrale Kiesvereeniging alhier is gisteren tot Candi- I daat voor het lidmaatschap der Staten van I Noordholland gesteld de heer mr. J. P. j Kraakman. (R.-K.) De strijd belooft warm te worden, of- I schoon de samenstelling van het district j zeer in het voordeel van dezen candi- daat is. De heeren mr. A. P. de Lange en mr. 1 J. P. Kraakman te zamen in het strijdperk, is niet anders dan meting van krachten. Alkmaar. De heer J. Hoek, ge- 1 meente-ontvanger van Oudorp, wonende te j Alkmaar, is door den gemeenteraad van Oudorp tevens tot Secretaris dier gemeente 1 benoemd. Alkmaar. In de jl. Donderdag ge- j houden vergadering van den Gemeenteraad is op het verzoek van den heer Jan Hol- land om vergunning tot den aanleg van een i stroomtram HaarlemAlkmaar, afwijzend beschikt. Den heer T. Sanders daarentegen werd I de aanleg van een stoomtram van Purme- rend naar Alkmaar door de Beemster, j Eilandspolder en Schermeer, langs De Rijp I en Schermerhom, voor zooveel die de ge- meente Alkmaar betreft, toegestaan. Edam. Den 28 en 29 dezer zal 1 alhier een festival gehouden worden door j de verschillende fanfarekorpsen in Noord- holland. Marine en Leger. Tot leeraar in de scheikunde aan de Cadettenschool te Alkmaar is benoemd de heer D. M. Kooij. De berichten over proefnemingen met de „kogelvrije" stof van Dowe door het Duit- sche ministerie van Oorlog waren onjuist. Wel zijn te Berlijn proeven genomen, maar Dowe heeft zijn uitvinding nog niet aan eenige regeering aangeboden, zoo meldt de firma Wallmann en Co. te Berlijn, welke de zaak, naar 't schijnt, exploiteeren zal. Intusschen hoort men nu van alle kanten over dergelijke uitvindingen. Over een paar weken zal de zaak wel weer in 't vergeet boek zijn. Naar men verneemt, kunnen de meeste officieren-machinist xste kl. wegens leeftijd en gezondheidsredenen de bestemming naar Indië niet meer opvolgen. Voorzeker is dit geen prettig vooruitzicht voor de jongere officieren van dat korps. De luit. ter zee iste kl. W. P. A. M. Kluit is jl. Donderdag geplaatst als iste off. aan boord Hr. Als. wachtschip te Amster dam, ter vervanging van den luit. ter zee iste kl. J. D. Heijning, die in gelijke be trekking overgeplaatst is aan boord Hr. Ms. monitor „Tijger", aldaar den luit. ter zee iste kl. J. M. P. Kluit vervangende, die op non-activ. is gesteld. De luit. ter zee iste kl. J. M. Steerszal met pensioen den zeedienst verlaten. In het bericht over de plaatsing van machinisten op onze vloot op de kust van Sumatra komt een fout voor niet de mach. istc kl. A. van Aanholt, maar de mach. iste kl. J. H. van Dijkerhof is chef van het machinekamer-personeel aan boord van de „Padang". Het aan de Clyde gebouwde schroef- stoomschip „Borneo" is onder bevel van den luitenant ter zee Velthuizen aan 's Rijks werf te Amsterdam aangekomen. Departement van Marine in Oost-Indië. Overgeplaatstvan „Sumatra" naar „Kon. Emma der Nederl.", de luit. ter zee 1ste kl. J. Hartog van „Samarang" naar „Sindoro", als oudste off., de luit. ter zee 2de kl. E. Coenenvan „Sindoro" naar „Koning der Nederl.", op folio van luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. J. L. van Slooten van „Koning der Nederl." naar „Atjeh", op folio van luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. Jhr. H. M. De Koek van „Bromo" naar „Sumatra", de luit. ter zee 2de kl. E. W. Pleiffervan „Sumatra" naar „Bromo", de luit. ler zee 2de kl. G. L. D'Abovan „Kon. Emma" naar „Flores", de luit. ter zee 2de kl. A. Merkusvan „Flores" naar „Gedeh", de luit. ter zee 2de kl. jhr. J. H. O. van den Bosch van „Kon. Emma" naar „Koning der Nederl.", de adelb. lste kl. W. Bunge; van „Gedeh" naar „Sa marang", als comm. de luit. ter zee lste kl. J. P. van Rossum van „Gedeh" naar „Prins Hendrik", op folio van luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. W. F. van Vloten van „Gedeh" naar „Samarang", als oudste off., de luit. ter zee 2de kl. C. VV. de Visser van „Gedeh" naar „Bromo", de luit. ter zee 2de kl. D. J. A. G. F. van den Steen van Ommeren van „Gedeh" naar „Prins Hen drik", op folio van luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. F. Bot; van „Gedeh" naar „Kouing der Nederl.", de adelborst lste kl. R. W. Boissevnin van „Samarang", onder eervolle ontheffing van het door hem gevoerd bevel, naar „Sumatra", als eerste otF., de luit. ter zee lste kl. J. C. Cramer. Landbouw en Veeteelt. De Minister van Binnenl. Zaken heeft het houden van markten van rundvee verboden in de gemeentenAalsmeer, Diemen, Haar lem, Haarlemmermeer, Hilversum, Mederablik, Naarden, Nieuwer-Amstel, Sloten (Noord holland), Uithoorn en Weesp. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 29 Maart 1893. H. W., te Helder, geeu voldoende zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onder zijne hoede staand gevaarlijk dier, f 1 boete of 1 dag hecht. M. J. en J. de B., beiden te Helder, hou den van varkens binnen de gemeente Helder, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. H. K., K. H. R. O. en G. R. allen te Helder, S. P., te Texel en K. B., te Amster dam, dronkenschap, ieder f 1 boete of 2 da- gen hecht. j H. R., te Helder, dronkenschap bij eerste herhaling f 3 boete of 3 dagen hecht, j M. F., te Helder, dronkenschap bij tweede herhaling, 3 dagen hecht. I B. B., te Amsterdam, dronkenschap twee- malen gepleegd, twee geldboeten van f 2 elk, sub. 2 dagen hecht, voor elke boete. A. J. B. en W. M., beiden te Texel, spelen met geld, ieder f 0.50 boete of 1 dag lieeht. Kerknieuws. De voorjaarsvergadering van den Pro vincialen Bond der Ned. Zendingvereni ging in Noordholland is bepaald op Dins dag 11 dezer ten 3! ure, in het lokaal „Doelenstraat", te Amsterdam, en zal voor een ieder toegankelijk zijn. Er wordt aan verbonden eene openbare samenkomst in de Kapelkerk, des avonds ten 7 ure, waarin als sprekers zullen optreden de heeren C. Geel. van Amsterdam, ds. van Haselen, van Alkmaar, en ds. Torenbeek, van Mar ken, terwijl de chr. zangvereniging „Harpe Davids"hare welwillende medewerking heeft toegezegd. Buitenland. Belgie. De heer De Kerkhove de Denterghem heeft, namens verscheidene leden der gematigde linkerzijde bij de Kamer het voorstel ingediend, om, ingeval geen der andere voorstellen de vereischte meerderheid van twee-derde der stemmen verkrijgt, het algemeen kiesrecht toe te staan aan alle mannelijke ingezetenen van 25 jaar, die volgens de tegenwoordige kieswet kiezer zijn voor den Gemeente raad en de Prov. Staten, Dit stelsel zou van kracht blijven totdat voor een nieuw kiesstelsel de vereischte meerderheid is gevonden in de Kamer. In eene partij vergadering der radicale linkerzijde, onmiddellijk na afloop der Kamerzitting gehouden, onder voorzitter schap van Janson, is besloten bovenge noemd voorstel met alle kracht te be strijden. Frankrijk. Volgens de „Gaulois" gaat Cornelius Herz vooruit. Engeland. Er heerscht te Huil een groote agitatie ten gevolge van een werk staking der dokwerklieden, ten gevolge der weigering der chefs, om geen andere werk lieden, dan die lid zijn der Vereenigingin dienst te nemen. Uit Londen zijn 400 vrije werklieden aangekomen en de stakers trachten door alle middelen hun het werken te beletten. Tillett sprak een heftige rede uit. Er hebben verscheidene botsingen plaats gehad. Twee escadrons cavalerie zijn aangekomen. De Engelsche Minister van Binnenl. Zaken heeft aan de gezondheids-commis- siön in de Eng. havenplaatsen een rond schrijven gezonden, waarin wordt mede gedeeld, dat volgens bericht van den Eng. consul te Brest, sinds 22 Maart jl. 51 choleragevallen met doodelijken afloop zijn voorgekomen te Lorient in Bretagne. Gemengd nieuws. Jacob Zwaan en Arie Zwaan, uit Noord-Amerika, tijdelijk verblijvende in Holland, deelen bij advertentie in de „Enk. Ct." mede dat zij van de hun ten laste gelegde feiten van het plegen van diefstal en de toeleg tot het plegen van moord, in den avond van 14 Januari 1893 ten huize van Jan Leur te Oostwoud, door den Rechter volkomen zijn vrijgesproken. Zij hopen hiermede een einde te maken aan de verschillende lasterpraatjes omtrent hen in omloop, en waarschuwen een ieder wel te overwegen wat zij van hen durven te zeggen. Men oppert het denkbeeld, aan het station Hoek van Holland en dus ook aan de havenplaats, die er zich langzamer hand ontwikkelt den naam te geven van „Maasmonde", met den klemtoon op de tweede lettergreep. Onder een grooten toevloed van be langstellenden werden jl. Donderdagmiddag 12 uur op de Oosterbegraafplaats te Am sterdam de lijken teraarde besteld van mevrouw Volck en mevrouw Nopper, die Zondag jl. zoo noodlottig om het leven kwamen. Onder de aanwezigen merkte men een groot aantal dames op, alsmede vele leden van de roeivereeniging „De Amstel" en andc re roei- en zeilvereenigingen aldaar. Diep geroerd namen de familieleden aan de geopende groeven van hunne geliefde dooden afscheid, en diep getroffen was een ieder, die deze plechtigheid bijwoonde. In menig oog stond een traan van op rechte deelneming te lezen. De lijkkisten waren onder een schat van prachtige kransen van levende bloemen bedolven. Er werd niet gesproken. Van de waarheid, die ligt opgesloten in het spreekwoord„men is nooit te oud om te leeren" had men zich jl. Woensdag avond in „Diligentia" te 's Hage kunnen overtuigen bij de sluitingsles van den wintercursus voor volwassenen, toen een vrouw, die de zestig reeds lang achter den rug had, proeven van bekwaamheid aflegde in het lezen, schrijven en rekenen. Hoewel zij dezen winter voor de eerste maal den cursus had medegemaakt, kon zij reeds aardig lezen, zonder fouten een boodschap- briefje met verschillende bedragen optellen, terwijl haar schrijfboek vol streepjes en letters, eveneens getuigde van het geduld en de vlijt van dit oudje, dat voor 't eerst van haar leven met de schoolbanken had kennis gemaakt. Jl. Dinsdagmiddag zou de njarige Hendrik ten H. zijn 4jarig broertje, met wien hij in de ouderlijke woning aan het Zwaanshals te Rotterdam aan het spelen was, eens voordoen hoe men iemand op hangt. Aan een touw, boven in eene bedstede bevestigd, werd eene lus gemaakt, waarop Hendrik, na in de bedstede ge klommen te zijn, zijn hoofd daarin stak. Vermoedelijk doordien hij voorover viel, kneep de strik hem de keel dicht. Het 4jarig broertje liep naar buiten om te ver tellen dat Hendrik al hing. Men ging daarop terstond naar binnen en sneed het knaapje af. Het was echter reeds telaat; de geneesheer, die ter hulp geroepen werd, kon slechts den dood constateeren. Jl. Dinsdagmorgen werd te Nieuw- Buinen zekere H. Bransema aan den rand van het kanaal gevonden met tal van won den bedekt. Bloedverlies moet hem totaal hebben uitgeput. Tehuis gebracht, werd onmid dellijk een dokter ontboden en deze is twee uren bezig geweest de toegebrachte wonden te verbinden. Volgens de verkla ring van den gewonde heeft men hem aan gerand en moet men ook nog het plan gehad hebben hem te verdrinken, maar is hij in den onderwal blijven liggen. De marechaussees doen onderzoek en moeten de schuldigen op het spoor zijn. Door de inlichtingen van een meisje is de justitie de bedrijvers van den te Osch op een marechaussee gepleegden moord op het spoor. Bij de vermelding der uitloving van een premie van f 2500 voor het ontdekken van den moordenaar van den wachtmeester der marechaussees te Osch teekent de „Zw. Ct." aan 't Is waarlijk te hopen, dat de justitie ditmaal gelukkiger is dan in de laatste tijden. Nog altijd tasten wij in 't donker rond wat betreft den moord op de boerenvrouw te Oudeschoot, op de twee oude vrouwen te Haarlem, op de dienst meid van den heer Viotte te Amsterdam, op de huismoeder te Gouda, op den ont vanger der belastingen in Den Briel, waar bij thans de moord komt op den wacht meester te Osch. Te Osch zou, naar men verneemt, de brutale streek zijn uitgehaald, dat bij aanplakking werd bekend gemaakt, dat de burgemeester, mr. H. J. Fonseling, de pastoor-deken A. v. d. Laar, de fabrikant Jurgens eu diens opzichter Koenen aan de beurt zijn en zich mogen gereed houden om een zelfde lot te ondergaan als den wachtmeester der marechaussée te beurt viel. De dader van dit feit is natuurlijk onbekend. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prinses Amalia (s.), van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 April Perim. Conrad (s.), van Batavia naar Amster dam, passeerde 6 April Perim. Burgemeester den Tex (s.), arri veerde 6 April van Amsterdam te Batavia. Prinses Sopbie (s.), van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 April van Genua. Prins Hendrik (s.), van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 April Gibraltar. Soerabaja (s.), van Batavia naar Rot terdam, vertrok 5 April van Port-Saïd. Samarang (s.), van Batavia naar Rot terdam, vertrok 5 April van Colombo. 80 dood hebben en mij daarna." Bij deze gedachte kromp Therese ineen. Ja, hij had Lydia zoo lief. dat hij den dood verkoos boven haar verlies. Kon zij hem dan de waarheid zeggen? Maar mocht zij hem dan aan de onschuld van Lydia laten gelooven? O, deze verwisseling van rollen was al te hard, al te verschrikkelijk. Te weten, dat Raimond haar verachtte, was bitter, maar het was nog te verdragen, doch toe te staan dat hij Lydia achtte en vereerde, dat ging hare krachten bijna te boven. Zij richtte zich op om Raimond toe te roepen: „Verkeer niet langer in dwaling, ik ben rein, maar Lydia is de gevallene! Hoe kondt gij ook maar een seconde lang denken, dat ik de schuldige was Als er in dit huis zoo'n vrouw moest zijn, is het dan niet duidelijk, dat het die vreemdelinge moest wezen, die tot ons beider ongeluk hier is verschenen, zij, met hare betooverende blikken en lieve lachjes, die u in hare netten wist te lokken, maar een verraderlijk en valsch wezen is! Kijk mij aan en zeg mij dan. of ik een meisje ben, dat in staat is des nachts in den tuin in het paviljoen haar minnaar te ontvangen, zonder den anderen morgen voor de oogen harer huisgenooten van schaamte door den grond te zinken? Stemmen de eerlooze gedachten, welke gij van mij koestert, overeen met hetgeen ge van mijne jeugd weet? Zijt ge dan, sinds ge verliefd zijt, geheel blind geworden Open toch ein delijk de oogen. Schenk uwe achting aan haar, die er aanspraak op mag maken en veracht haar, die het verdient." Rairaond's stem bracht haar tot de werkelijkheid terug. „Vergeef mij het verdriet, dat ik u aandoe," zeide hij. „Ik ben er geheel over in vertwijfeling. Troost u met de gedachte, dat deze man u laaghartig bedroog en dat ik u gewroken heb, toen ik hem doodde. Haat mij daarom niet, Therese, het zou mij al te smartelijk zijn, als ik moest beleven, dat ge u van mij afwendde. En toch begrijp ik dat mijne tegenwoordigheid u onverdraaglijk moet zijn. Wij moeten daarenboven hier niet langer samenblijven. Men jou uwe afwezigheid kunnen opmerken. Ga in huis, overleg alles en ween en bid. Morgen, als ge kalmer zijt, zult ge toegeeflijker over mij oordeelen. Wat mij betreft, ik beklaag u van ganscher hart en mijne innige 81 vriendschap zal u altijd toebeliooren, zelfs al wijst ge die af. I11 ieder geval kunt ge er van verzekerd zijn, dat alles, wat hier gesproken is, van dit oogenblik af door mij vergeten is en dat ik het nimmer meer zal aanroeren." Hij waagde het niet haar de hand te geven, daar hij vreesde, dat zij die zou terugstooten. Hij boog en toen zij zag, dat hij haar zoo koel wilde verlaten, kromp haar hart samen. Al wat gebeurd was, scheen lichter te dragen dan dit en met betraande oogen strekte zij de armen naar hem uit en zeide: „Raimond, moeten wij zoo van el kander gaan?" Een onverklaarbare gewaarwording drong hem te blijven. Hij trad op haar toe en trok haar aan zijn borst. De kwellende spanning, waarin hij in de laatste dagen had verkeerd, werd hem nu ook te sterk en zijne oogen werden vochtig. „O, Therese, mijn arme, lieve Therese!" stamelde hij, en toen kuste hij haar, zooals vroeger, toen zij nog een klein kind was. Zij maakte zich zacht uit zijne armen los en lachte hem treurig toe. Zij wischte hare tranen af en zeide toen „Adieu, Raimond." Daarna gleed zij als een schaduw de stoep van het terras af en verdween in den tuin. Raimond bleef een oogenblik staan en haalde diep adem. Toen sprong hij over de balustrade op den weg. Toen Therese de deur der salon opende, bespeurde Lydia terstond aan haar, dat er iets ernstigs moest gebeurd zijn. Zij sprong op en hare handen grijpend, zeide zij: „Wat is het? Spreek Therese wees haar op het kleine boudoir, waar de mu lattin haar liederen neuriede, en zeide „Wij zijn niet alleen." „Wat geeft datLeïlaalsof die iets zou ver tellen! „Zij kan ons verraden." „Zij zou zich eer de tong afsnijden," hernam Lydia. „Laat mij niet langer in ongerustheid. Spreek tochHebt ge hem gezien?" „Neen."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2