De luits. ter zee 2de kl. W. H. Nolthe- nius en A. A. Visser, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activi teit gesteld. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schroefstoom- schip 1ste kl. „Van Speijk", onder bevel van den kant. ter zee W. A. Arriëns, den 9 dezer te Bermuda aangekomen. Aan boord was alles wel. Met 15 dezer worden de navolgende offi cieren op non-act. gesteldde luits. ter zee der 2de kl. F. J. Goedkoop, dienende aan boord van Hr. Ms. ramschip „Schorpioen", H. M. Van Bemmelen en A J. Gooszen, en de off. van gez. der 1ste klasse bij de zee macht A. F. Verschuur, dienende aan boord van Hr. Ms. stoomschip „De Ruyter", de off. van adra. der 1ste kl. J. A. Sonnenberg, geplaatst bij het Kon. Instituut voor de Ma rine alhier en de off. van adm. 2de kl. W. H. C. Ten Brumraeler en A. G. Ter Cock, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtsche pen alhier en te Hellevoetsluis. De drie laatst genoemden worden met dien datum vervangen respectievelijk door de officieren van admin. lste en 2de kl. P. v. Teutem en J. F. W. In de Betou en den adj.-admin. C. Ferguson. Naar „De Avondpost" verneemt, is door de Regeering aan den heer jhr. M. de Jonge, controleur der directe belastingen te Venloo, eene belangrijke zending naar West-Indie opgedragen, met het oog op den toestand der financien in Suriname. De Minister van Oorlog heeft bij zijn bevordering tot kolonel van dengeneralen staf het voornemen te kennen gegeven, na aftreding niet meer in het leger te zullen terugkeeren. Binnenlandsch nieuws. Helder. De afdeeling Helder der „Vereeniging ter bevordering van de Nederl. Visscherij" hield gisterenavond, onder presi dium van den heer W. ten Harmsen, eene algeraeene vergadering in „'t Centrum". Na de opening der vergadering, deelde de Voorz. mede dat de Commissie, in de vorige vergadering benoemd tot het onderzoeken van de mogelijkheid tot oprichting van een ondersteuningsfonds voor behoeftige visschers, nog niet met haar taak was gereedgekomen, waardoor deze zaak thans nog niet aan de orde kon worden gesteld. Met het oog op de op 10 Mei e. k. te Amsterdam te houden alg. vergadering der Vereeniging werd nu de discussie geopend over voorstellen, door de afdeeling op die vergadering te doen. De heer Slis vestigde er in de eerste plaats de aandacht op, dat de Holl. IJz. Spoorweg maatschappij sinds eenige maanden op hare lijnen en op de lijnen door haar geëxploiteerd, gelegenheid geeft tot vervoer van bestelgoe- deren tegen één billijk tarief, d. i. het tarief zooals dat voor het vervoer van postpakketten wordt toegepast. Hij stelde voor, pogingen aan te wenden om te verkrijgen dat dit tarief toegepast wordt op bestelgoederen, naar alle stations in Nederland bestemd. Dit zou zeer in het belang van den handel zijn, want nu wordt men, door de buitenge woon hooge tarieven van de andere Maat schappijen, in het binnenland afgeschrikt om van bier en andere kustplaatsen visch te ontbieden. Hij zeide dus te wen- schenéén uniform tarief voor de bestel goederen voor alle stations in ons land. Nadat verschillende leden het nut en het voordeel voor den handel van zoodanig uni form tarief hadden aangetoond, werd besloten dat het voorstel een punt van bespreking op de alg. vergadering zal uitmaken. Voorts werd door den heer Slis voorgesteld dat de Vereeniging stappen zal doen om te bevorderen dat het invullen van het gewicht op de vrachtbrieven bij vischzendingen per Spoor, niet meer door de afzenders behoeft te geschieden. Vroeger werd dit aan den ladingmeester overgelaten, wat èn voor den afzender èn voor den spoorweg-ambtenaar ge makkelijker was. Na eenige discussie werd ook overeenkomstig dit voorstel besloten. Door de afdeeling zal nog ter algemeene vergadering worden voorgesteld, dat de Ver eeniging zich wende tot de Directie der Holl. Spoorweg-maatschappij, met het verzoek ge zelschapsbiljetten tegen het thans geldende tarief en geldig gedurende 6 dagen, beschik baar te stellen voor van hier naar hunne woonplaatsen reizende visschers, zij het ook in gezelschappen van minder dan 16 personen, welk voorstel in de vorige vergadering door den heer Groen ter tafel werd gebracht. Op voorstel van den heer Von Oterendorp werd bepaald dat de tusschenkomst van het Hoofdbestuur zal worden ingeroepen ora de betonning van het Kaap- en Molengat te bevorderen. Dit gat, tot heden bijna uitsluitend door kleinere schuiten bevaren wordende, wordt gaandeweg dieper, zoodanig, dat bij eene be hoorlijke betonning de sloepen daarvan ge bruik zouden kunnen maken. Na herhaalde stemmingen werden benoemd: tot afgevaardigde naar de e.k. alg. vergade ring de heer J. C. Slis, tot plaatsvervangend afgevaardigde de heer S. W. Stooker. Den afgevaardigde werd opgedragen, voor te stellen om de volgende jaarlijksche alg. vergadering in deze gemeente te doen houden. Door den heer de Wit werd ten slotte de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid van de oprichting eener onderlinge zeeassurantie- maatschappij voor visschersvaartuigen, zooals die ook te Texel en Terschelling bestaat en gunstig werkt. Spr. vroeg hiervoor de mede werking der afdeeling. Van verschillende zijden werd op de moeielijkheid, aan de in richting van zoodanige Maatschappij verbon den, gewezen en na eenige discussie werd bepaald dat deze zaak in eene volgende ver gadering meer breedvoerig zal worden be sproken. Nadat nog was besloten dat de afdeeling uiterlijk een maand na de alg. vergadering opnieuw eene bijeenkomst zal houden, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Texel. De Vereeniging „de IJsclub" alhier, hield jl. Woensdagavond in het hotel „den Burg" hare gewone jaarlijksche vergadering. De Penningmeester deed rekening van den toestand der financiën: i. van de ijsclub, 2. van de afdeeling werkverschaf fing. De eerste rekening (ijsclub) toonde nog steeds een tekort aan, evenwel van kleiner afmeting dan het vorige jaar. De rekening der werkverschaffing wees gunstiger uitslag aandeze sloot met een voordeelig saldo. Een huish. regl. voor'de vereeniging werd zonder aanmerking aangenomen. Daarna werd overgegaan tot de benoe ming van leden voor het bestuur; in de plaats van 4 aftredende en niet herkies bare werden gekozen de heeren Stam, Dikkers, P. C. Koorn en Am. Langeveld in de vacature de heer P. J. Boon. Ten slotte werd door den Secretaris een zeer uitvoerig en zaakrijk verslag uitge bracht. Schagen, 10 April. De vereeniging tot bevordering der Bouwkunst hield Zondag j. 1. hare gewone jaarvergadering. Uit de verslagen bleek dat het aantal leden 23 be draagt. De ontvangsten bedroegen f 361.27, de uitgaven f 295,65$, zoodat er een batig saldo van f 65,61$ in kas is. Na afloop der vergadering werden de teekeningen van de leerlingen der teekenschool tentoongesteld. Aan het bouwkundig teekenonderwijs werd door 22, aan het handteekenen door 21 leer lingen deelgenomen. Delessen werden gegeven door de HH. J. Roggeveen Wz. en F. Gieten. Het Bestuur der vereeniging is thans samen gesteld uit de HH. J. Winkel, voorz., K. Visser, secr., C. Vlaming, penn., W. Rogge veen en P. Willems (Anna Paulowna) Com missarissen. Nieuwe Niedorp. Om aan eene lang gevoelde behoefte te voldoen, is door het bestuur van den Oosterpolder, gelegen in de Niedorperkogge, Noord-Holland, onlangs besloten een stoomgemaal te stichten, tot verbetering van de bemaling van genoemden polder. Het stoomgemaal zal bestaan voor het hooge gedeelte van den polder: uit eene horizontaalwerkende stoommachine met condensatie en uitwendig verstelbare expan sie, drijvende door overbrenging een ge heel van ijzer vervaardigden vijzel, in diameter 1,80 M. En voor het lage ge deelte van den polderuit eene horizon taal werkende stoommachine met conden satie en uitwendig verstelbare expansie, direct drijvende een hevelcentrifugaalpomp. De stoommachines, benevens de water- werktuigen en de stoomketel, worden in één gebouw geplaatst, en vervangen een op te ruimen grooten windvijzelmolen. Het nieuwe stoomgemaal zal een geza menlijk vermogen hebben van ongeveer 30 paardenkrachten in wateropbrengst. De stoom- en water werktuigen, benevens de stoomketel en toebehooren, zijn ter ver vaardiging, levering en in werkingbrenging opgedragen aan de Maatschappij IJzer- l gieterij de Prins van Oranje te 's Graven- hage, welke Maatschappij alleen in de pro vincie Noord-Holland, alzoo buiten en be halve de vele in de overige provinciën ge leverde, reeds meer dan een 40-tal stoom gemalen met het beste succes afgeleverd heeft. Graft. Er bestaat in de gemeente behoefte aan drinkwater. Het water uit de bak van het Witte Kruis wordt aan be langhebbenden voor één cent per emmer verkocht. Alkmaar. Men schrijft van hier aan het „Hbld." Onze vroegere stadgenoot, de welbekende schilder Kruseman van Elten sedert jaren te New-Tork woonachtig schonk eenigen tijd geleden een zeventigtal zijner etsen aan 't stedelijk museum alhier. Daar 't museum in de eerste maanden geen ge legenheid biedt om deze prachtige verzame ling naar eisch te exposeeren, iszij voor slechts enkele dagen in een ander ge bouw ter bezichtiging gesteld. Te midden der vele gezichten uit Amerika, treft men verscheidene kijkjes uit Holland aan uit de environs van Dordrecht, 't strand te Katwijk etc. en ook een drietal etsen naar schilderijen van CorotJ.E.ChurchcnHart. Warder. Onder leiding van den burgemeester dezer gemeente, den heer S. Berman, werd alhier jl. Donderdag eene vergadering gehouden van ingezetenen, om, zoo mogelijk, te komen tot een onderling fonds voor allen, die zich op 60-jarigen leeftijd voor eene uitkeering van f 4 per week wilden verzekeren. De heer P. van Doornik had zich de niet geringe moeite getroost, verschillende verzekeringstabellen samen te stellen. Eene commissie van 5 leden, bestaande uit de heerenS. Ber man, P. van Doornik, D. Middelbeek, K. Wester en W. van Twisk, is benoemd, die beproeven zal de zaak zoo moge lijk tot een goed einde te brengen. Marine en Leger. Het theoretisch examen der adelborsten lste afd. aan het Kon. Inst. v. d. Marine alhier zal aanvangen Vrijdag 28 dezer en eindigen Vrijdag 5 Mei a. s. Den 1 Mei a. s. zal Hr. Ms. instructie vaartuig „Urania" alhier in dienst worden gesteld en den 6den zullen de adelborsten lste afd. daarop embarkeeren tot het afleggen van het practisch examen. Omtrent den nieuwen oorlogskruiser „Bor- neo", meldt iemand die de reis me.lemaakte aan het „Hbld." „Wij vertrokken Vrijdag 31 Maart jl. te 10 u. voormiddag van Clydebank en kwamen te 2 u. te Graigendoran-pier op de reede. Daar werden de kompassen geverifieerd en gingen wij te 6 u. ten anker. Zondagmiddag te halfvier vertrokken we met bestemming naar Holland. De reis was zeer voorspoedig. De „Borneo" hield zich kranig tegen de vrij hooge zeeën. Het is een flink zeeschip. In het Engelsche kanaal hadden we veel mist. We liepen zes mijl en moesten aanhoudend de stoomfluif laten hooren. Bij Dungeness namen we een loods overvandaar stoomden we naar IJmuiden. Het schip en de machi nes hebben, naar ik vernam, uitmuntend vol daan. Over eeu paar maanden, wanneer het geschut dat trouwens nog beproefd moet worden aan boord is, komt de „Bor neo" weer in dienst en gaan we er mee naar Indië. De Engelschen noemen dit soort sche pen „gunboats". De mach. 2de kl. K. Goraes en H. van Suijlekom, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee lste kl. H. Velthuijzen, comm. van Hr. Ms. stoomschip „Borneo", is gisteren onder eervolle ontheffing op non- act. gesteld. Genoemd stoomschip, in conservatie bij 's Rijks werf te Amsterdam opgenomen, wordt aldaar verder gereed gemaakt, om in den loop des jaars zijn besiemming naar Indië op te volgen. Op 's Rijkswerf alhier is men reeds be gonnen met voorbereidende maatregelen tot indienststelling van Hr. Ms. „Tromp", die, naar men verneemt, reeds 1 Mei in dienst zal worden gesteld. Dc bij het gevecht aan de Tamiang geval len lste luit. der inf. C. Van der Schroeff was in 1855 geboren en trad op 17jarigen leeftijd bij het instructie-bat. in dienst. Na het bijwonen van den hoofdcursus, werd hij den 22n Juli 1877 benoemd tot 2de luit. bij het 3de reg. inf. te Bergen-op-Zoom reeds het volgende jaar vertrok hij naar Indië, al waar hij voor vijf jaren werd gedetacheerd en aan onderscheiden krijgsbedrijven op Atjeh deelnam. Op zijn verzoek werd hij den 9n Aug. 1884 definitief overgeplaatst bij het leger in Oost-Indië, werd voor de tweede maal naar Atjeh gedetacheerd en onderscheidde zich weder bij verschillende krijgsverrichtingen door zijn goede wijze van aanvoeren en zijn heldhaftig gedrag. Verleden jaar werd hem het bevel opgedragen van den post Seroeway, welke de hoogst moeielijke opdracht had het Delische tegen de invallen der Atjehers te beschermen. In die betrekking sneuvelde hij bij de verdediging van den hem toevertrouw den post. De overledene was, wegens zijn flink en hnmaan karakter, zijn moedig gedrag en zijn hulpvaardigheid, algemeen geacht; zijn dood is voor het Indische leger een groot verlies. 0nd6rwijs en examens. Willem Ploeger, leerling der openb. school te Schagen, is onder genot eener Rgksbeurs voor kost en inwoning tot de lessen aan de Rijks-kweekschool voor onderwijzers te Haarlem toegelaten. Landbouw en Veeteelt. De „Staatscourant" bevat de kon. goedk. van nadere wijzigingen in de acte van oprichting van de naamlooze vennootschap „Noordhollandsch Landbouwcrediel", te Alk- Kerknieuwg. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Dokkum, door ds. Granpré Molière, pred. alhier. Het prov. kerkbestuur van Noordholland heeft, aan den heer A. F. Eilerts de Haan, pred. te Benningbroek c. a., op verzoek, wegens voortdurende ongesteldheid, eervol emeritaat verleend, met ingang van 1 dezer. Beroepen naar de Herv. gem. te Graft, de heer N. de Jager Meezenbroek, candidaat te Leiden. Den 19 dezer zal de heer J. H. Stamrood, pred. b(j de Ned. Herv. gem. te Oudkarspel, den dag gedenken, waarop hij vóór 25 jaar geleden te Odijk de evangeliebediening aan vaardde. Buitenland. Belgie. Volgens de „Patriote" werd te Brussel een socialistisch werkman, die een voor den Koning beleedigenden kreet uitte, door de politie in hechtenis ge nomen. Frankrijk. Volgens eene mededee- ling der Panama-maatschappij is de ver lenging der concessie met 20 maanden, eindigende 31 October 1894, toegestaan om de belanghebbenden in de gelegenheid te stellen eene nieuwe maatschappij op te richten, die tien jaar zal verkrijgen tot vol tooiing van het kanaal. De Fransche minister van koloniën Delcassé ontving een telegram uit Saigon van den heer De Lanessan, den gouver neur der Fransche kolonie Cochinchina, gedagteekend 8 April, waarin wordt ge meld, dat het eilaod Kone aan den Me- kong, zonder slag of stoot door de Fransche troepen is bezet. Duitschland. Te Berlijn diende jl. Vrijdag het proces tegen den uitgever van het weekblad „Die Zukunft," Maximiliaan Harden, wegens Majesteitsbeleediging in het bekende artikel: Monarchenerziehung. In dit artikel werd herinnerd aan Lode- wijk XVI en werden parallellen getrokken tusschen 1792 en 1892 enz. Het Openbaar Ministerie betoogde, dat in enkele zinsneden beleedigende toespelin gen op Keizer Wilhelm te lezen waren en eischte 4 maanden gevangenisstraf. Na korte beraadslaging volgde evenwel een vrijspraak. Het vonnis overweegt, dat het geïncrimineerde artikel in zijn geheel van monarchale gevoelens getuigt de ware eerbied voor den vorst bestond toch hierin, dat men ook tegenover hem de waarheid huldigt, mits dit in geen straf baren vorm geschiedde. Toont de schrij ver aan, dat ook de Vorst op den troon zichzelf eerst opvoeden moet, dan was dit een onbetwistbare waarheid. Deze uit spraak zal nu wellicht nog meer opzien baren, dan indertijd het artikel gedaan heelt. Oostenrijk. Geen enkel nieuw geval van cholera heeft zich te Kudrynel (Gal- licifi) voorgedaan. Het is onjuist, dat de cholera uitgebroken zou zijn in het zuidwesten van Hongarije en in Peterwardein. Hongarije. De ministers zijn er niet in geslaagd, Keizer Frans Jnzef over te halen naar Budapest te komen. De minis ter van het huis des Konings, Graaf Tisza, zal waarschijnlijk zijn ontslag nemen. Graaf Apponyi heeft in het Huis van Afgevaardigden de verwijdering, die tus schen den Keizer en Hongarije bestaat, ter sprake gebracht. De Keizer zal niet vóór de herfstmanocu- yres een bezoek aan Hongarije brengen. Hij wil daarmede zijn ongenoegen te ken nen geven over het verleenen van het eere burgerschap der stad aan Kossuth. De lange afwezigheid van het hof heeft d«*r opposi tie-pers reeds aanleiding op bit tere wiize de verhouding tusschen de kroon en de natie te Gespreken. Een schok eener aardbeving is ge voeld te Buda-pest en Temesvar, waarvan de invloed ook in Servie merkbaar was. Deze aardbeving verwekte onder de bevol king groote ontsteltenis. Engeland. Jl. Donderdag had te Londen op Trafalgar Square een verwoede een had zich er aan onderworpen en nunu kwam daar opeens een raan, die zich het recht aanmatigde hare han delingen niet goed te keuren, die haar van de hoogte, waarop zij zich in haar vermetel egoïsme had geplaatst, naar beneden slingerde en haar bloed bevlekte. Dat was het, wat haar in onmachtige woede deed uitbarstenhare tranen werden meer daardoor veroorzaakt, dan door de liefde die zij voor den gedoodden minnaar gevoelde. Wel beweende zij ook in den vermoorde de schoone man met het bleeke gezicht en de vlammende oogen, in wiens armen zij zoovele zalige uurtjes had genoten, maar de ijdelheid speelde haar hier parten en het was veeleer het dwars- boomen van haar wil, die haar met zoo'n grenzelooze woede vervulde. Met het hoofd in de kussens van de sofa begraven, steunde en zuchtte zij en balde de vuisten dat de nagels in het vleesch drongen. De Mulattin zat bij haar en sprak tot haar als tot een stout kind „Wat moest dat worden, als zij haar gevoel zoo weinig kon beheerschen Morgen zou zij ziek zijn en hoe kon zij dan den teruggekomene ontvangen, hoe zou zij hem te gemoet treden „Spreek mij niet van hem, ik haat hem riep Lydia uit, terwijl zij haar gelaat, dat nat van tranen was en waarom beur haar verward hing, ophief. „Haat hem zooveel gij wilt, als ge het niet laten kunt," zeide de Mulattin, „maar lach hem niettemin toehij is uw verloofde en gij behoort hem toe „Ik wil hem nooit weer terug zien „Hoe kunt ge dat, als ge hem de waarheid niet wilt zeggen „Wat zou jij dan in mijne plaats doen?" „Gij vraagt zooiets aan een arme negerin....? Nu, luister dan en ik zal u de geschiedenis vertellen van een vrouw uit mijn stam. De geschiedenis is vóór vele jaren in Cu ba voorgevallen. Zij was eene slavin en haai- meester vond haar schoonMaar zij beminde iemand van haar volk en de gunst van haar meester, die over haar beschikte als over eene stuk koopwaar, vervulde haar met afgrijzen. Zij wederstond hem echter. Om nu haar wederstand te breken 85 liet hij den neger die zij beminde aan een paal binden en voor hare oogen geeselen. Bij den twintigste» slag begon zijn bloed te vloeien als bij een gekeeld rund en de ge folterde neger gaf geen geluid meer. De vrouw werd be wusteloos van schrik en toen zij weer tot bewustzijn kwam was de ongelukkige dood. De slavin begon haar gewone doen weeralleen werd zij eene coquette en als de blanke meester haar tot zich riep, wendde zij zich niet, zooals vroeger, af, maar lachte hem toe. Toen verloor hij geheel zijn verstand en hij zou haar gehuwd hebben als zij liet gewild had. Maar zij ver langde nóch naar de vrijheid nóch naar geld. Wraak, dat was het eenige waarnaar zij dorstte. Zij wist den sterksten neger van de plantage liefde in te boezemen en toen op een avond de meester haar in hare hut kwam bezoeken, had zij den neger in haar hut verborgen en hem bevolen den blanke aan den paal, die het dak der hut stutte, te binden. De neger schrikte daarvoor terug, maar de negerin was schoon en zij wist hem zoo te betooveren met de voorspiegeling harer gunsten, dat hij besloot zijn leven daarvoor te wagen. Toen de planter verscheen, kwam de neger voor den dag en wierp hem op den grond, knevelde hem en bond hem vast, zooals zijne beminde het hem had gezegd. Toen be loofde zij, in het bijzijn van den gebonden planter, den neger dat zij de zijne zou worden en juichte, toen zij de woede van den gebondene zag, die zich onmachtig wendde en keerde om los te komen. „Gij hebt voor mijne oogen een onschuldige vermoord," zeide zij, „nu zult ge op een even verschrikkelijke manier sterven Daarop ging zij heen en stak de hut in brand en in den gloed van de wild om zich heen grijpende vlammen stierf hij, wien zij doodelijke wraak had ge zworen Het gelaat van de Mulattin was gedurende dit verhaal somber geworden en hare oogen schenen verloren in de herinneringen aan lang vervlogen tijden. Lydia, haar eigen leed vergetend, luisterde met het hoofd op de ellebogen geleund ingespannen aandacht. Toen de Mulattin zweeg, zeide zij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2