NIEUWEDIEPER== COURANT. HELDERSCHE- M 45. Vrijdag 14 April 1893. Jaargang 51. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. NEDERLAND. nuDurECEimL, Kanaalweg 84, Helder. RMt«ar»ut op alle uren van den dag. 5 BILLARDS, VERGADERZALEN, etc., etc. JQN5 HOLLAHA GeïllustrcerJ Weekblad VOOR JONGELUI. fl.SS por kwartaal. Bü allo boek handelaren verkrygbaar. De VISSCHERIJ, EN Het boeiendste en goed koopste jongensboek Is 11.26 per kwartaal. Bij alle trorlrrijgbaar. KONINGSTRAAT 31. BOHNE CÜADSSORE SPIIOIAAL ADBHB VOOR SCHOENEN NAAR MAAT. A. Adriaans», Het Vtiderlandt ghetronwe Blij iek tot in den doot. WilMmuilied. Versotiljat locleroa Dl asdasj, Donderdaa; o ra Zaterilag. Abonnementsprijs per 8 maanden: Voor de conrant binnen de gemeeentef 0.70, met Jong Holland1.20 naar de overigo plaatsen van Nederland 0.90, 1.40 na a *Ue landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Ooit-Indië en Amerika). 1.75, a a a 2.60 a a a a Znid-Afrika2.50, a a a 4- REDACTEUR-UITGEVER J. H, VAN BALEN. Molenplein.Helder. Prijs dar A d v a r t e n 11 i n i Van 1—5 regeli 50 cents, alke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang ven de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Advartentiën voor liefdadige doeleinden P®r "K®' Ut. Dienstaanbiedingen voor den werkenden standa a De Advertentiën kunnen overal worden geplaatst tusschen den tekst. De Koninginnen te Amsterdam. H. M. hebben jl. Dinsdagmiddag met een extra-trein van de Holl. Spoorde residentie verlaten, alwaar zij sedert het begin van December onafgebroken verblijf hielden. De Vorstinnen begaven zich naar Am sterdam, tot het brengen van het jaarlijksch bezoek, vergezeld van de grootofficieren, dames en heeren van het gevolg, gelijk dit verleden week vermeld is en waartoe ook behoort jhr. mr. P. Gevers Deijnoot, onlangs opgetreden als waarnemend direc teur van Hr. Ms. Kabinet. De trein werd vanwege de Holl. Spoorw.- Maatsch. begeleid door de heeren Nierstrasz, Lokhorst en Van Swieten. De jonge Koningin droeg een havana- kleurigen voorjaarsmantel met opengewerk- ten kraag. De Koningin-Regentes was in 't zwart; Koningin Wilhelmina droeg een crême- toiletje en een stroohoed met lange veeren. Bij het binnenrijden van den trein op Amsterdam's grondgebied omstreeks half vier werden nabij de Houthaven de ge bruikelijke saluutschoten gelost. Aan het station werden HH. MM. op gewacht door den burgemeester, de com missarissen der H. S.-Mij., mrs. W. W. Van der Vliet en Westerwoudt en den ad ministrateur, den heer Van Hasselt; andere autoriteiten waren niet tegenwoordig. Zoodra HH. MM. den Kon. salonwagen verlieten en den voet op het perron hadden gezet, werden den Vorstelijke bezoeksters bouquetten aangeboden. Hierna werden de hooge bezoeksters naar de Kon. wachtkamer begeleid, die smaak vol gedrapeerd en kwistig met heesters, palmen en bloemen versierd was. Zoowel de Regentes als de Koningin onderhielden zich hier kort met de genoemde heeren, en spraken haar bewondering uit voor de fraaie decoratie der zaal, waarna HH. MM. in het traditioneele roode open Hofrijtuig, d la Daumont bespannen, plaats namen en achtereenvolgens de geheele hofhouding in een 8tal hofrijtuigen, met 2 paarden be spannen. Met den burgemeester voorop, ging hel van het stationsplein, dat geheel door po litie was afgezet, langs het Damrak, waar huis aan huis de vaderlandsche driekleur wapperde en waar duizenden nieuwsgieri gen zich bevonden en der Vorstinnen door hoera's het welkom in de hoofdstad toe riepen. Op den Dam liet Zaagman's kapel het „Wilhelmus" weerklinken. Onmiddellijk na aankomst in het Paleis wapperde van den torentrans de Kon. Standaard, ten teeken dat het Paleis door de Vorstinnen was betrokken. Het bekende schuifraam in de Van Speykzaal, aan den Dam, ging naar boven, en daar verschenen HH. MM. op het smalle balkon. Uit honderden kelen ging nu één vreug dekreet opaan het jubelen en juichen scheen geen einde te komen. Ook hier werd de menigte door moeder en dochter herhaaldelijk toegewuifd. Intusschen deed zich ook een klein in cident voor. Toen het Vorstelijk rijtuig de bureaux van het socialistisch dagblad „Recht voor allen" voorbijreed, werd daar even de roode vlag geheschen, doch even spoedig weder ingehaald. Een paar socia listen, die poogden couranten en op rood papier gedrukte schimpdichten in het rij tuig der Regentes te werpen, werden door de politie uit het gedrang gebracht en ge arresteerd. Vele dezer papieren en couranten werden gratis onder de menigte geworpen. Gisterenmiddag was er klein diner van 24 couverts in de Mozeszaal, waaraan deel namen, behalve enkele leden der hofhou ding, de Commissaris der Koningin, jhr. mr. Schorer, de burgemeester van Amster dam, alsmede de wethouders en comman danten der stad en van de Marine. Deze heeren zijn gedurende het verblijf der Vorstinnen eiken dag haar gasten. De eerewacht aan het Paleis was betrok ken door een detachement infanterie, onder bevel van den kapitein J. C. Van Geel en den isten luitenant B. G. J. Bernelot Moens. De eerewacht voor het paleis werd gisteren betrokken door een detachement van de dd. schutterij. Precies om 10 uur nam de audiëntie een aanvang, die in de Mozeszaal plaatsvond. H. M. stond midden in de zaal en achter Haar een kamerheer en eene hofdame. H. M., die in het zwart gekleed was, had haast voor ieder een welwillend woord. Vooraf gingen de officieren der dd. schutterij, waarna het garnizoen kwam. j Daarop volgden de militaire deputatien (waaronder de Koninklijke Studenten- Schietvereeniging en de Vereeniging van Militaire Wielrijders) en de verdere mili tairen en aanwezige autoriteiten. Ten slotte kwamen de particuliere deputatien. 1 De audiëntie werd door 1000 personen bezocht, waardoor deze om één uur nog niet afgeloopen was. Voordat H.H. MM. gisterenmiddag met gevolg naar de brandweerkazerne reden, was het op den Dam eene omgewone drukte. Duizenden en duizenden toeschouwers hadden zich voor het Paleis geschaard. Het diner ten Hove bestond uit 32 couverts. Genoodigd waren o. a. de com missarissen der Koningin uit alle provin ciën, de leden der Ged. Staten van Noord holland, Burgemeester en Wethouders der hoofdstad, de commandant der stelling Amsterdam en de commandant der marine- i werf. Op den Dam zijn weder 3 personen in hechtenis genomen, die socialistische strooi biljetten verspreidden. (Hbld.) De colporteur, die jl. Dinsdag eenige geschriften trachtte te werpen in het Ko ninklijke rijtuig en in hechtenis werd ge nomen, is een zekere Hendrik Baas, ter nauwernood 19 jaar oud en sedert drie maanden drukkersgezel ter drukkerij van het blad „Recht voor Allen". Hij werd des avonds weder vrijgelaten. HELDER, 13 April. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant'1 Bij Kon. besluit is verlof verleend aan W. Koenen, koffiehuishouder alhier, tot het aannemen der bronzen medaille „Bene Me- renti", hem door Z. H. den Paus geschonken. De adelb. 1ste kl. F. J. Van der Esch, A. Van der Slui9 en C. Van der Burg, die nende aan boord van Hr. Ms. stoomschip „Joban Willem Friso", worden, met intrek king hunner overplaatsing aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, met 15 dezer tijdelijk overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. stoomschip „de Ruyter". Omtrent den Leeuwarder onderwijzer, die om zijn socialisme met ontslag zou bedreigd zijn, vernemen wij nader, dat hij aanvankelijk door B. en W. ter verantwoor ding was geroepen, omdat hij lid zou zijn van den sociaal-democratischen bond. Toen hij echter verklaarde wel de socialistische gevoelens te zijn toegegaan, maar niet tot den bond te behooren, is aan de bedrei ging met ontslag geen gevolg gegeven. Thans is hem echter door den districts schoolopziener aangezegd, dat hij tot ont slag zal worden voorgedragen, omdat hij als secretaris der Volkspartij een oproeping heeft onderteekend tot een vergadering, die is belegd om een afkeurend oordeel uit te spreken over de bekende circulaire der schoolopzieners en over de Friesche von nissen. De uitslag der herstemming vooreen lid der Prov. Staten in het kiesdistrict Vlaardïngen is, dat gekozen werd de heer P. F. L. Waldeck (lib.), met x332 stemmen. De heer A. W. Schippers (antir.) verkreeg 1210 stemmen. Er werden 2543 stemmen uitgebracht. 90 „Maar je hebt hem niet lief!" riepThereseuit. „Sedert de twee iaren, dat hij afwezig is, heb' ik u gadegeslagen en geen enkele maal heeft de scheiding u leed gedaan. Terwijl hij daarginds een moeitevol en gevaarlijk leven leidde, leefdet gij niet ingetogen, zooals het behoort, maar zocht overal verstrooiing. Bij iedere mail, die er ging, moest ik u er aan herinneren aan hem te schrijven, anders had hij nimmer een brief van u gehad. Neen, neen, ge hebt hem niet lief en daarom begrijp ik niet, waarom gij er in blijft volharden, hem ongelukkig te maken. Zie, Lydia, denk eens nawees verstandig en speel niet met een man als hij Als gij gevoelt, dat ge hem zoo gelukkig kunt maken als hij verdient, huw hem dan, maar is dit niet het geval in naam van onze vriendschap, die ik u met zulk een zwaar offer bewezen heb, laat hem dan vrij „Opdat gij hem zoudt kunnen huwen, nietwaar riep Lydia uit, terwijl zij in een schel lachen uitbrak. „Mij huwen, mij riep Therese uit, terwijl het bloed, dat haar naar het hoofd steeg, weder opeens naar het hart terugvloeide, zoodat zij doodsbleek werd. „Ja, u hernam Lydia. „Denk je dan, dat ik je niet reeds lang heb doorzien Houdt ge mij voor zoo dom Sedert twee jaren leveren al uwe handelingen het bewijs daarvoor. De Puriteinsche eenvoud en gestrengheid, die ge u hebt aangewend, moet nergens anders toe dienen, dan mijne 'lichtzinnigheid in het oog te doen springen De stiptheid, waarmede gij hem schreef, moest alleen dienen om hem op den een of anderen dag te doen inzien, dat gij het eigenlijk waart, die verdriet van zijne afwezigheid hebtMannenharten zijn zoo veranderlijk Wat kon er in twee jaren al niet gebeuren Was er onder dat alles niet steeds een zalige hoop voor mijne zachte, lieve Therese Hoe hebt ge mij niet bespionneerd Hoe hebt ge u niet verheugd, toen ge dacht mij in den val te hebben Maar hoe dom was het van u, om in mijne plaats des nachts in den tuin te gaanMet één slag stortte het zoo fraai opgetrokken gebouw uwer intrige op uw eigen hoofd neer en nu blijft u niets over dan te jammeren, valsche sentimentaliteit te huichelen en schijn- 87 brein van de schoone Creoolsche een zorgvuldig, breed op gezet plan gevormd. Lydia stond op, schoof hare blanke voeten in de ge reedstaande pantoffels en wierp er een zijden ochtendjapon over. Zij wilde juist de Mulattin schellen, toen aan de deur werd geklopt. Op haar „binnen kwam Therese in de kamer. Voor haar was de nacht niet zoo kalm voorbijgegaan. De ingezonken wangen, de oogen, rood van het weenen, met donkere kringen er onder, getuigden van hare smart. Zij maakte den indruk van de schuldige, terwijl Lydia het reine, schuldelooze meisje scheen. Lydia ontving haar met koel wantrouwen, want zij vreesde eene vijandige bejegening van hare nicht. Zij wachtte den aanval af en was slim genoeg niet het eerst te spreken. „Wij zijn gisterenavond zoo snel van elkaar gegaan en wij verkeerden in zoo'n toestand van opwinding, dat wij geen woord tot opheldering hebben kunnen spreken/ zeide Therese. „Maar nu moeten wij met elkander spreken. Toen Raimond mij op 't onverwachtst daar vond, is hij tot de overtuiging gekomen, dat ik het meisje was, waarmede de Italiaan in ongeoorloofde betrekking stond en in zijne verrassing zeide hij, dat, als hij u daar aangetroffen had, hij eerst u en daarna zichzelf zou gedood hebben. Dat dwong mij hem geen opheldering te geven. Raimond de waarheid 'zeggen, zou, behalve dat het u te gronde zou richten, ook nog van hem een zelfmoordenaar maken. Ik heb dus voor dat oogenblik uwe schuld op mij genomen, maar gij begrijpt, dat dat niet zoo kan blijven. Hoe zult ge u voor hem rechtvaardigen „Wilt ge dat ik hem zeg, wat gij zoo zorgvuldig voor hem hebt verborgen gehouden?" „Neen, natuurlijk niet/ „Nu, wat dan?" Zij keken elkander aan, zonder een antwoord te vinden. Therese's onschuld aan het licht brengen, was Lydia's schuld bewijzen en dat zou den dood van Lydia en Raimond tengevolge hebben. Wat moest men doen Het bloed steeg Therese in het gelaat, toen zij ten slotte uitriep: Binnenlandsch nieuws. Helder. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 11 April 1893. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 14, later 10 leden; afwezig zijn de heeren Govers, Hordijk en Verfaille, aanvankelijk ook de heeren Zurmuhlen en Oudenhoven. Na de opening der vergadering worden de notulen van de vorige voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Hierna wordt het voljaarskohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1893, op voor stel van B. en W. met eenparige stemmen vastgesteld op f 32946.83 en dat van de be lasting op de honden op f 1170. Alsnu is aan de orde de benoeming van een onderwijzer en eene onderwijzeres. Ter benoeming van een l9ten onderwijzer aan de gemeenteschool No. 6 was door het hoofd dier school, den heer P. Uurbanus, een voordracht ingezonden, waarop voorkwamen de heeren A. Deelder en C. W. H. Louws. Tot stemming overgaande, wordt de heer Deelder, thans onderwijzer aan de school 7a, met 8 stemmen benoemd. Op den heer Louws werden 6 stemmen uitgebracht. Voor de benoeming eener onderwijzeres aan de gemeenteschool No. 7a waren op de voor dracht geplaatst de dames L. C. Kijlstra, W. Krijnen en A. Wijn. Mejuffr. Kijlstra, te Beers (Fr wordt met 12 stemmen benoemd. Mej. A. Wijn, te Wieringerwaard, bekwam 2 stemmen. Aan den heer W. Bakker wordt op zijn verzoek met algemeene stemmen eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de gemeente school No. 7b, wegens zijne benoeming tot leeraar aan de Zeevaartschool. De heeren Zurmuhlen en Oudenhoven komen ter vergadering. Vervolgens wordt overgegaan tot benoe ming van twee leden der Commissie van plaat selijk toezicht op het middelbaar onderwijs, noodig wegens periodieke aftreding van de heeren A. van Voornveld en W. Bakker Wz. Voor deze benoeming waren door de Com missie van toezicht op het M. O. de volgende voordrachten ingezonden a. vacature-Van Voornveld 1. A. van Voornveld. 2. Dr. P. P. C. Hoek. b. vacature-W. Bakker Wz. 1. W. Bakker Wz. 2. P. A. A. Faure. Bij stemming worden de heeren Van Voorn veld en Bakker, respectievelijk met 14 en 11 stemmen herbenoemd. Op den heer Hoek werden 4 en op den heer Faure 3 stemmen uitgebracht. Gelezen wordt een adres van den heer J. Pot, te Alkmaar (opgenomen in ons nummer van 26 Maart jl.) inhoudende het verzoek om hem alsnog te vergunnen een trambaan te leggen en te exploiteeren langs den zeedijk, vanaf de batterij Wierhoofd tot het Badpa viljoen te Huisduinen, zonder zijtak naar het Westplein. Naar aanleiding van dit adres geschied mede voorlezing van een verzoekschrift van verhuurders van paarden en rijtuigen in deze gemeente, waarbij den Raad wordt ver zocht het plan tot aanleg van de tramver binding niet goed te keuren en het verleen en eener concessie aan den heer J. Pot te ver hinderen, op grond dat adressanten, kwam de tram tot 9tand, een groot deel van hun bestaan zouden verliezen. De Voorzitter deelt mede, dat het Dag. Bestuur in deze zaak niet van praeadvies zal dienen en de beslissing op het verzoek van den heer Pot aan den Raad wordt overge laten. De heer Over de Linden vraagt of de Raad in deze wel iets te beslissen heeft, nu de tram niet over gemeentegrond zal loopen, waarop de Voorzitter toelicht, dat de Raad slechts wordt gehoord, of hij tegen aan leg soms bezwaren heeft. Naar Voorzitters meening bestaan die bezwaren wel. De aan leg is z. i. niet ten algemeene nutte en deze zal waarschijnlijk evenveel gevaar als nut met zich brengen. De heer Zurmuhlen is van oordeel, dat, werd het verzoek van den heer Pol afgewezen, de Raad zich aan inconsequentie zou schuldig maken. Het vorig jaar toch is aan den heer Bakker, van Watergraafsmeer, wel concessie verleend voor het leggen eener trambaan door het drukste deel der gemeente en ware die tot stand gekomen, dan zouden de rijtuigverhuurders daarvan meer nadeel heb ben ondervonden als van de tram van den heer Pot. De kans op ongelukkeu door het omwaaien der tramrijtuigen, die door de tegenstandera

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1