Bij Kon. besluit is aan de volgende ge meenten, boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 45 der wet op het lager onderwijs, eene subsidie verleend van Anna Paulowna f 2500, Edam f 1500, Graft f 1400, Middelie f 700, Terschelling f 4350, Texel, f 7000 éi Vlieland f 2965. Landbouw en Veeteelt. De Minister van Binnenl. Zaken heeft met ingang van 13 dezer het houden van markten van rundvee in de gemeenten Edam en Monnickendara verboden. De „Staatscourant" bevat de tekst der bekendmaking nopens de wederopeustelling der Belgische grens voor den invoer van hoornvee uit Nederland. Te Schagen zijn de landerijen dit jaar, vol gens zeggen van deskundigden, buitengewoon gezond. Als het twee dagen behoorlijk regent en de derde dag zonneschijn geeft, is hel, in zooverre het de weilanden betreft, volop zomer. Ook voor de graanvelden, die in zulk een gezegenden tijd bezaaid zijn, werkt het uitstekend mits er maar wat regen komt. Te Midwond is het mond- en klauwzeer uitgebroken in de stallen van de veehouders J. Spaander en K. Koster. In de polders Waard en Groet komen de zomergranen, alsook de erwten reeds uit. Karweizoad staat zeer voordeelighet kool- Zaad is in de laatste dagen veel vooruit gekomen. Het weder is voor de polders uit stekend voor het mosterdzaad en andere fijne zaden was regen zeer gewenscht. Na het prachtige maar zeer droge voor jaarsweder der laatste weken, doet te Groote broek de behoefte aan een milden regen zich meer en meer gevoelen. Niet alleen missen verschillende uitgezaaide producten door ge brek aan vocht de noodige kiemkracht, maar ook de regenbakken zijn bij verscheidene» reeds geledigd, zoodat weder een druk ge bruik moet gemaakt worden van kerkbakken, die by langdurige droogte volkomen in een lang gevoelde behoefte voorzien. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Zitting van 11 April 1893. F. G., te Urk, appèlzaak, vrijgesproken. G. F., huisvr. v. K. B., te Andijk, be'ee- diging, vrijgesproken. H. H., te Helder, diefstal, 3 maanden gev. D. F., te Egmond-binnen, meineed, 3 maanden gev., na aftrek der voorloopige hechtenis. Uit onze Koloniën. In den namiddag van 24 Febr. stond de iste luit. Spirlet, van het detachement te Lambaroe, buiten de benting naar het visschen te kijken, toen er van den kam- pongrand een paar schoten vielen. Een der vijandelijke kogels verwondde hem licht in het been. In den nacht van 24 op 25 Febr. schoot een schildwacht te Oleh-leh de dwangarbeider-lantaarnopsteker dood. De schildwacht had vermoedelijk geslapen en niet gezien, dat de lantaarnopsteker kwam. Toen deze de lantaarn opstak, scheen de schildwacht wakker te zijn geworden en, de man voor een Atjeher aanziende, schoot hij zijn geweer op hem af. De schildwacht zit thans in verzekerde bewaring. Aan de wetenschappelijke expeditie naar Midden-Bomeo nemen, volgens de „Deutsche Wochenzeit", deel de heeren controleur Velthuizen als leider dr. Vorst man als artsingenieur Wing Easton als geoloog, en de heer J. Btlttikofer, uit Lei- den, als zoöloog. Den 22 April zullen de in Europa vertoevende heeren de reis naar Batavia aanvaarden. Bij de gevechten in Tamiang (Noord- j oostkust van Sumatra) zijn nog gesneuveld I van het korps mariniers de korporaals A. Viergever en A. Smit en de mariniers xste j kl. W. Beers en 2de kl. J. Kiestra. Uit Soerabaja wordt geseind Dezer dagen heeft de sergeant-majoor- spijsverzorger Keizer op den luitenant Van i der Linden, administrateur van het hospi taal, een moordaanslag gepleegd. Er heeft j zware verbloeding plaats gehad, maar de j toestand van den gewonde is niet hopeloos. Buitenland. Ongeregeldheden in Belgie. België De Algemeene Raad van den Werkmansbond is jl. Woensdagavond te Brussel bijeengekomen en ontving de ge machtigden uit de provinciën. Er werd een brief van den progessistischen afgevaardigde Feron voorgelezen, waarin hij de werk liedenpartij verzoekt de werkstaking te laten varen. De Algemeene Raad wilde er niet van weten en besloot de werkstaking nog verder uit te breiden. In den loop van den avond liepen hoopen volks door de straten, terwijl zij revoluti onaire liederen zongen. In het socialisten-lokaal „Vooruit" te Gent is jl. Woensdagavond een vergadering gehouden, waarin besloten is tot een alge meene werkstaking tegen aanstaande Maandag. I Een hoeveelheid dynamiet is te Luik j uit de steenkolenmijn Houwent gestolen. De daders zijn onbekend. In het bassin van Bergen zijn 15.000 werkstakers; zij begingen in den afgeloopen nacht eenige b2lddadigheden tegen de i Katholieke kerk en het gebouw van den Katholieken kring te Quaregnon (Cureg- hem) en Fremaries. In het centrale bekken j is in 15 mijnen het werk gestaakt, evenals in twee industrieele ondernemingen te Lalouviere en te Haine. Te Gent hebben eenige wevers den arbeid gestaakt. Te Verviers en in de omstreken is de staking meer algemeen; in 65 werkplaatsen wordt niet gearbeid. In de Borinage is de werkstaking bijna algemeen. Te Leuven onder de metaalbewerkers, te Gent onder de dokwerkers. Te Gent zijn op het oogenblik 7000 werkstakers. Gisteren zou waarschijnlijk in al de voornaamste fabrieken den arbeid worden gestaakt. In de Borinage neemt de werkstaking het karakter aan van een opstand, er wor den ernstige oproerige daden bedreven. Te Wasmes had een botsing plaats tusschen een bende werkstakers uit de omstreken en de politieop de weigering om uiteen te gaan, maakten de gendarmes een charge maar werden overvleugeldaan weerskan ten vielen verscheidene ernstig gekwetsten. Te Bergen hebben de werkstakers de straten met stukken glas bestrooid, om de charges der bereden gendarmerie te ver hinderen. Donderdagnamiddag hebben 3000 werk stakers barricades opgeworpen in de rue Monsville te Quaregnon, om den gendar mes het patrouilleeren te beletten. Dezen maakten verscheiden malen een charge op de menigte. Een gendarme, die met zijn paard was gevallen, werd door het volk van zijn wapenen beroofd en vreeselijk mishandeld. Zes werkstakers, waarvan er een aan het hoofd was gewond, werden in hechtenis genomen. De oud-minister en afgevaardigde Woeste werd, toen hij zich uit de Kamer naar huis begaf, in de rue Ducale aangegrepen door een kerel, die hem een slag in het gelaat gaf, Woeste wilde met zijn parapluie terug slaan, maar op hetzelfde oogenblik snelde er politie te hulp en nam de aanvaller de vlucht. Toen een voorbijganger den vlucht- teling wilde aanhouden, trok deze een re volver en drukte los, maar het schot ging niet af. De man werd daarop gevankelijk weggevoerd. 9 uur 30 min. Een stoet van omstreeks 5000 betoogers trekt door de straten der benedenstad; op den Boulevard du Nord en in de rue Neuve worden in verscheiden groote koffiehuizen en winkels de glazen ingeslagen. Overal sluit men de vensters. Op het Muntplein ontstaat een hevige botsing met de politie. De agenten trekken de sabel en maken een chargeeen agent en verscheidene betoogers worden ernstig gewond. De bereden burgerwacht nadert in vollen galop en drijft het volk uiteen. Volgens telegrammen uit de Borinaga hebben daar overal vechtpartijen plaats. 10 uur. De drie voornaamste socialis tische leiders Volders, Van der Velde en Maes zijn in hechtenis genomen: In de bureaux van het katholieke blad „Le Patriote" worden de glazen ingegooid. De bereden burgerwacht maakt een charge op de menigte, die de schutters met revol verschoten begroet. Aan de burgerwacht worden nu scherpe patronen uitgedeeld. 10 uur 30 min. Er trekken nog steeds benden betoogers door de straat, onder het zingen van de „Carmognole" en het schreeu wen van„Weg met den bordpapieren koning!" Men zegt dat een politieagent door een steenworp gedood is. Middernacht. De drie gearresteerde i socialistische leiders zij na verhoor vrijge laten. Een indrukwekkende betooging van meer dan 10000 personen is te Gent Donderdag avond gehoudenop een monstermeeting is de algemeene werkstaking afgekondigd. Van heden af staat de geheele groot-indus trie stil. De betoogers gingen gisteren naar den burgemeester en den gouverneur der pro vincie, om het algemeen stemrecht te vragen. Bij besluit van den burgemeester zijn optochten of volksverzamelingen op strenge straffen verboden. Volders, de leider der socialisten, wordt vervolgd op beschuldiging een bende op roerlingen te hebben aangevoerd, die de rust verstoorden. Het parket stelt Volders verantwoordelijk voor de gebeurtenissen der laatste dagen en voor het aansporen der menigte tot ongeregeldheden. Brussel, 14 April. De stand der werkstaking is hier en in de voorsteden dezelfde gebleven als gisteren, zij breidt zich niet uit. Eenige troepen werkstakers doorkruisten de straten. In de Hoogstraat maakte de politie een charge op de menigte, waarbij een jongen gewond werd. (Later.) Een commissaris van politie met een twintigtal agenten vervoegde zich aan het „Maison du Temple" om daar huis zoeking te doen. Volders weigerde hen binnen te laten, waarop zij onverrichter zake vertrokken. De menigte wierp hen met steenen en glazen, zoodat de agenten een charge moesten maken. Hierbij werden eenige ageuten en eenige betoogers gewond. Gent, 14 April. Een talrijke bende werkstakers liep door de straten der stad, met roode vlaggen en banieren. Te Liniére en Gantoise wilden de werkstakers de werk plaatsen van twee spinnerijen binnendringen om het voortzetten van den arbeid te be letten; zij werden echter door de politie en brandweermannen teruggedreven. Bergen, 14 April. In de Borinage bedroeg het aantal der werkstakers heden- morget 16,003. Men verwachtte de aankomst der troepen. Dezen morgen was de rust nog niet verstoord. Een bataljon jagers te voet is naar Dour en Quaregnon vertrokken. Te Wasmes en Paturages trekken de werkstakers door de straten met wapenen, werktuigen en staken. Eenige huizen zijn gepluuderd. De werk stakers dreigen de telegraafdraden door te snijden. Te 11 uur vielen 300 werklieden dc ge bouwen der mijnmaatschappij Grand Bouil lon te Paturages aan. Zij drongen door tot de binnenplaats, waar zij alles xort en klein sloegen. De Belgische Kamer hield Donderdag haar gewone zitting en zette de behande ling voort van de begrooting, alsof na de verwerping der herzienings-voorstellen de vruchtelooze arbeid van 30 maanden als geëindigd moest worden beschouwd. „Alles is kalm," merkt daarom de „Indepen- dance" sarcastisch op „geachte afge vaardigden, slaapt rustig I" Bij het einde der Kamer-zitting was het echter voor het gebouw alles behalve rustig. Op last der politie moest een koffiehuis in de nabijheid ontruimd worden, maar daar voor moesten de agenten de sabel trekken j en geweld gebruiken. Twee werklieden werden ernstig aan het hoofd gewond en moesten in een apotheek verpleegd worden. Een student in de medicijnen verbond hen. Terwijl hij dit deed, zeide hij: „C'est une ISchete". (Laaghartigheid). De gendarmes verbraken toen de glazen deur, drongen de apotheek binnen en brachten den student naar den politiepost. Engeland. Een onderzoek in de mijn te Pontypridd was jl. Donderdag gedurende den geheelen dag onmogelijk wegens het vuur dat in de schacht woedde. Eerst tegen den avond kon men eene afdaling bewerk stelligen, waarbij 03 lijken gevonden zijn. Spanje. De moord van een Fransch smokkelaar door een Spaansch douane beambte op Fransch grondgebied heeft te Madrid diepen indruk gemaak. Jl. Zaterdagnacht trokken een aantal Fransche boeren, verdacht van smokkelen, over de grens, waar zij een heftige woor denwisseling hadden met de Spaansche douane-beambten. Deze laatsten begaven zich daarna op Fransch grondgebied en legden zich op 250 meter van de grens in hinderlaag. Van daar losten zij, zonder dat er aanleiding toe bestond, verscheidene schoten op de Fransche smokkelaars, van wie er een ge dood werd. Het parket van Bayonne heeft dadelijk een onderzoek ingesteld. Servie. Jl. Donderdagavond heeft Koning Alexander de regenten gevangen doen nemen en hen medegedeeld, dat hij zich meerderjarig verklaarde. De KoniDg heeft onmiddellijk een ministerie samenge steld met Dokitch als eerste minister. De troepen zijn geconsigneerdhet leger heeft den Koning trouw gezworen. Ee woningen der regenten en der gewezen ministers worden door de militairen bewaakt; de regenten worden gevangen gehouden. Het nieuwe ministerie is als volgt samen gesteld Dokitch, minister-president, onder wijs Franassovitch, oorlogStankovitch, openbare werkenVichitz, financien Consevitch, handel en Milaslaylievitch, binnenlandsche zaken. De Koning heeft een proclamatie tot het volk gericht. De orde is niet verstoord. Transvaal. Het Gouvernement ver klaarde, dat Kruger als President is her kozen met 7881 stemmen en een meerder heid van 872. Gemengd nieuws. Jl. Donderdagmiddig ontstond er in de boerenbehuizingvan J. J. Bakker, in het Koo- gerveld, op Texel, brand. Het woonhuis met schuur en stal zijn totaal afgebrand. De vlammen grepen zóó snel om zich heen, dat slechts een klein gedeelte van den in boedel kon gered worden. Noch inboedel, noch woonhuis was verzekerd. Weer een Duitscherl Naar men aan het „Utr. Dbl." meldt, is in de wegens overlijden opengevallen plaats als jager op het domein het Loo benoemd tot wild- meestcr de heer P. Beyer, uit Saksen. De toren van Purmerland is in 't openbaar voor atbraak verkocht voor.... f20. onder voorwaarde dat de slooper zijn werkvolk tegen ongelukken zou verzekeren. Daar de toren van uur tot uur meer begon over te hellen, werd langs telegrafischen weg tot dezen verkoop machtiging gevraagd en verleend. Omtrent de eerste loggermaatschappij, die te Scheven ingen wordt opgericht, ver nemen wij het volgendeHet maat schappelijk kapitaal zal bedragen 1130.000. De zetel der Maatschappij zal, hoewel zij de visscherij uitsluitend met loggerschepen zal uitoefenen, gevestigd zijn teSchevenin- gen. De heer Jac. Den Breems zal als directeur optreden. Het voornemen bestaat eerst in den aan staanden winter met de zes loggerschepen die het eigendom worden der Maatschappij, de compagne aan te vangen. Ontslagen. Het „N. v. N." ver neemt, „dat de man, die jl. Dinsdag den standaard op het Paleis te Amsterdam het onderst boven heesch het was een werk man in dienst der stad ontslagen is, niet om deze achteloosheid zelve, maar om zijne houding, toen men hem er over berispte. Hij nam gebeel den schijn aan, alsof hij het wel aardig vond, dat zoo iets gebeurd was." Het „N. v. d. D." spreekt dit bericht beslist tegen. Te Harlingen is jl. Dinsdag een vis- schersschuit, genommerd T. X. 17, schipper Plaatsman, dwars voor de haven gezonken, tengevolge van stooten op den stroonilei- denden dam. De opvarenden hadden ge legenheid om met de sloep (eene zeldzaam heid bij een visschersschuit) zich te redden. Later heeft de sleepboot „Waterweg" de schuit binnengesleept. Wij lezen in het „Leidsch Dbl." Het te Aarlanderveen verspreide bericht als zou zekere A. J. v. W., op het dorp aldaar woonachtig, aan Aziatische cholera zijn overleden, is volgens verklaring van een arts onwaar. Wel is de patiënt na een lijden van enkele uren aan hevige diarrhee overleden. „R. v. A." verzekert, dat bij het voor bijrijden der Koninginnen geen roode vlag is vertoond aan het bureau van dat blad, zooals verschillende correspondenten aan hunne bladen meldden. Hendrik Visser, die bij de laatste onlusten voor het gebouw Concordia te Amsterdam de volksmenigte had opgewekt om, indien zij geen brood kregen, de Beurs te nemen, en die deswege door de recht bank aldaar was ontslagen van rechtsver volging, is door het Hof in hooger beroep schuldig verklaard aan opruiing en ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Nog een ander persoon, zekere Weghels, die door de rechtbank was vrijgesproken van beleediging van een inspecteur van politie, bij dezelfde standjes, werd ook door het Hof in hooger beroep veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Te Clarkesville in de Vereenigde Staten stierf onlangs een zeer gezien genees heer. Even voor zijn dood deed hij schriftelijk de bekentenis in 1863 een moord te hebben begaan. Een van zijne patiënten, de vrouw van een geestelijke, was overleden; het geval was zeer belangrijk. Hij besloot het lijk op te graven en te openen, vol voerde zijn voornemen, maar werd door den echtgenoot verrast en tusschen beiden ont stond een worsteling, waarbij de geneesheer den geestelijke een doodelijke steek toebracht J Doodelijk verschrikt over zijn onwillige misdaad, besloot de dokter zijn slachtoffer in de lijkkist, waarin de vrouw had gerust, te leggen. Hij nam de kinderen van den geestelijke tot zich en liet hen al zijn bezittingen na. Een juffrouw te Weenen vond dezer dagen, tot haar groote ontsteltenis, in de soep, die zij voor het middagmaal gekookt had, een menschenhand. Een onderzoek greep Lydia de Mulattin bij den arm en trok haar midden in de kamer. „Zooeven ging Therese hier vandaanriep zij opge wonden uit, „Raad eens, wat zij mij gezegd heeft l" rik behoef niet te raden, ik heb alles gehoord," ant woordde de Mulattin koelbloedig. „Nu, en wat zegt gij van die kleine, koele blondine „Ik acht haar in staat, hare bedreigingen ten uitvoer te brengen. Zij zal uwe moeder en uwen bruidegom met het voorgevallene iD kennis stellen." „Weet gij wel, dat Raimond in staat is mij tedooden?" De Mulattin spreidde met eene heftge beweging hare armen over Lydia uit. /Ben ik er dan niet? Hij zal u met geen vinger aan raken, of wee hem Lydia glimlachte, terwijl zij zich behagelijk in haar fauteuil achterover liet vallen. „Zult ge mij kunnen beschermen „Tegen een man? Nu nog mooierI Maar ook tegen eene vrouw! Uwe vrome nicht zal zich voor mij in acht dienen te nemen Wanneer hare tong te los mocht wor den, zal zij daarvoor moeten boeten Leïla's stem klonk bij deze woorden zoo dreigend, dat Lydia er van ontstelde. „Geen onvoorzichtigheden, LeïlaNietwaar zeide zij. „Wij zijn niet in de koloniën, waar sommige bloemen zoo gevaarlijk zijn, dat de geur er van iemand kan dooden. Wij hebben hier geen cobra capella (brilslang), wiens rreeselijke beet het lichaam met vlekken overdekt, zoo dat, als men iemand vergeeft en men brengt hem een klein wondje aan het been toe, het den schijn heeft alsof men door een slang geheten is en niemand kan zien of hij door vergif of door den beet eener slang om het leven is ge komen. Wij zijn in Frankrijk, waar alles regelmatig gaat, waar men nóch met te veel hartstocht bemint, nóch te sterk haat. Bewaar dus uwe middelen voor het uiterste geval, ik zal mij er alleen ook uit weten te redden en wel op eene goede manier." „Als het om betooveren te doen is, zult ge uw doel zeker bereiken." 93 „En alle Therese's der wereld zullen mij niet beletten mijn doel te bereiken." Zij was bij de laatste woorden opgestaan. Door haar half geopend ochtendkleed was haar sneeuwwitte hals zichtbaar. Hare ronde, als uit gepolijst marmer gehouwen armen, waren door de wijde mouwen slechts losjes bedekt en haar zwart, welig haar hing als een gordijn op hare rug. Hare oogen straalden alsof zij zich de overwinning bewust was en om hare lippen zweefde een uittartend lachje. Zij was, zooals zij daar stond, zoo'n zinverwar- rende, betooverende schoonheid, dat de Mulattin in stomme bewondering op de knieën zonk als voor een afgod en het hoofd buigend, een langen kus op den naakten voet harer meesteres drukte. VIERDE HOOFDSTUK. Tegen twee ure kwam Raimond op de villa te Beaulieu, nadat hij met een paar regel» zijne komst had gemeld. Zijne tante wachtte hem in den salon, waar zij, in weer wil van de helle zonneschijn, bij den kachel zat en bijna bevroor. Toen Raimond voor haar verscheen, stiet zij een vreugdekreet uit en omarmde hem met moederlijke tee- derheid, terwijl zij uitriep„Ach, mijn lieve kind, dat is nog eens eene verrassing Gij zijt dus net terugge keerd, zooals gij gegaan zijt. Wij verheugen ons van harte.... Nu, en hoe gaat het?.... Gij ziet er waarlijk best uit. En hoe staat het met uwe wonden „Die zijn geheeld, lieve tante. Ik was reeds weder hersteld, toen ik Tongkin verliet en de zes weken op zee hebben mij geheel doen herstellen.... Hier gaat toch, hoop ik, ook alles goedIs er sedert mijn vertrek niets ver anderd Hij sloeg madaina de Saint-Maurice scherp gade, om te ontdekken, of haar ook iets was ter oore gekomen, maar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2