NIEUWEDIEPERSHi COURANT. HELDERSCHE- M. 47. Woensdag 19 April 1593. Jaargang 51. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. NEDERLAND. GRAND CAFE CENTRAL, Kanaalweg 84, Helder. Restaurant op alle uren vau den dag. S BILLARDS, VERGADERZALEN, etc., etc. JOBS HOLLAND, Geïllustreerd V/eekblad YOOB JONGELUI. fl.25 per kwartaal. Bij alle boekhandelaren •verlirijübaar. EN Het boeiendste en goed koopste jongensboek Is De VISSCHERIJ, WMkblad Toor Ze»- en Zoet w»terrl»MheriJ VUchioelt. Vlechberel- dlng en Vleohhandel fl.25 per kwartaal. Bij allo boekhandelaren vorlirygtbaar. KONINGSTRAAT 31. BQNNE CHAÜSSORE PBOIAAL AD HH B VOOH iCUOESKN NAAK HAAT. A. Adri&inse, Het Vnderlandt ghetrouwe Blij ick tot in den doot. Wilhelmuslied. Vorsob.yat lederen Olaadas, Ooaderdas ea szaterdag. Abonnementsprijs per 8 maanden: Voor de couraut binnen de gemeeontef 0.70, met Jong Holland 1.20 j naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.40 b b alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Ooat-Indië en Amerika). 1.75, 2.60 bb b b Zuid- Afrikau 2.50, 4. REDACTEUR-UITGEVER J. H. VAN BALEN. Molenplein.Helder. Prijs der A d v e r t e n 11 n i Van 1—5 regels 50 cents, elke regel meer 10 eent. Bij abonnement, uaar gelang ven de hoeveelheid regels, aanmerkelijk leger. Adverientibn voor liefdadige doeleinden P" "Z01 Dienstaanbiedingen voor den werkenden standw De Advertent-iën kunnen overal worden geplaatst tusschen den tekst. De Koninginnen te Amsterdam. De Koninginnen reden jl. Zaterdagmor gen te halfelf uit in een open rijtuig, A la Daumont bespannen, en bezochten eerst het „Sint Josephs-gezellen-Gebouw". De president dezer jongelings-vereeniging, jhr. Van Nispen tot Sevenaer, met drie bestuurs leden, ontving de Vorstinnen en sprak haar in de receptiezaal toe, begeleidde HH. MM. vervolgens naar de feestzaal, waar zij met de muziek der Harmonie-kapel werden ontvangen. De heer Van Nispen deelde daar aan de Regentes het doel der Vereeniging mede en toonde de teekenin- gen der leerlingen. Vervolgens werd de kapel bezichtigd en zong daar een zang koor o. a. het „Vlaggelied" van Heije. Hoogst voldaan verlieten de Vorstinnen de stichting, waar zij bij aankomst bouquetten hadden ontvangen van de jongejuffrouwen Bonnike en Cranenburg. Het nabijzijnde „Diaconie-Weeshuis" werd daarna bezocht. Na een korte wel komstgroet van den voorzitter, den heer Ph. Meijninck, boden de weesjes Jansje Reijsing en Arnold Van op Zeeland bou quetten aande school, de ziekenzaal, de naaiwinkel en de kleine eetzaal werden kort bezocht en uit een der zalen de oefe ningen der jongens in den wapenhandel gadegeslagen. Bij het vertrek schreven de hooge bezoekers haar namen in het ge denkboek. Verder werd een kort bezoek gebracht aan „Ons Huis", in de Rozenstraat, waar de directeur, de heer Tours, en enkele leden der Vereeniging, onder wie de bekende socialist Gerhard, de Vorstinnen ontvingen en de heer Tours aan de Re gentes kortelijk het doel en de strekking der stichting van den heer Janssen uiteen zette. Een vijftal meisjes, van wie twee bloemen aanboden, vergezelden de bezoek sters bij haar omwandeling door het gebouw. Te kwart voor een ure waren de Vorstin nen in het Paleis terug. Zaterdagmiddag was er diner in de groote zaal van 62 couvertsdaaraan namen deel een deel der hofhouding, de vier dagelijk- sche gasten en leden van den Gemeente raad van Amsterdam. De eerewacht voor het Paleis werd Zaterdag door de schutterij vervangen. De Regentes reed in den namiddag alleen met groot gevolg uit en bezichtigde eerst de machinistenschool, waar de dochtertjes van den heer Spakler haar bouquetten aanboden, waarna de voorzitter van het bestuur, de heer Spakler, de Regentes toesprak en het doel en de strekking der school uiteenzette. Daarna vertoefde de vorstin geruimen tijd in het nieuwe gebouw der vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden, in de Plan tage, waar zij door bestuurders, de heeren SiUem, Hovy, Heemskerk enz., werd ont vangen en rondgeleid. De blinden zongen „Dat 's Heeren zegen op u daal". Daarna volgde bezoek aan Arti, waar de Regentes de tentoonstelling van teekeningen en etsen bezichtigde. Zaterdagavond gaf H. M. in het paleis een groote partij, een zg. „raout"- waartoe o. a. de groote balzaal met meer dan 500 olielampen was verlicht, De partij was druk bezochtde meeste aanwezigen waren militairen, zegt het „Hbld." Van half 10 tot 10 uur gaf H. M. inde kleine troonzaal damesaudientie en bleef daarna tot half 12 in de balzaal, waarna de soirée ten einde was. Op den Dam was er blijkens geen door komen aanzoowel aan de voor- als aan de achterzijde van het paleis, waar een sterke politiemacht de kleine steentjes vrij hield, stonden de menschen in dichte rijen om de mooie uniformen te bekijken. De socialistische groepen wierpen eene groote hoeveelheid couranten af en toe boven de hoofden der menigre. Nu en dan trokken troepen opgeschoten jongens zingende door de Kalverstraat en over den Dam. Ongeveer kwart voor tienen kwam een troep zingende j ongens van den kant der St.-Luciensteeg in de richting van den Dameen detachement politie dreef hen met den stok spoedig uiteen. Op den Dam vormden zich daarna herhaaldelijk troepen, die door de politie met zachten dwang werden uitgedreven. Om 9 uur waren een drietal personen, die socialistische geschriften verspieidden, gearresteerd. HH. MM. woonden Vrijdagochtend de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk bij, onder 't gehooj- van ds. Gronemeijer, die tot tekst had„Vreest niet, want die bij ons zijn, zijn meer dan die bij hen zijn." Des namiddags reden de Koninginnen naar „Artis". Een gedeelte van den weg was door huzaren en andere militairen afgezet, van de Hortusbrug tot „Artis" en van den Artisschouwburgtotde Muiderpoort. Des avonds dineerden o. a. dr. Grone meijer en de heer J. E. Veltman, bestuurs lid van „Artis", aan de koninklijke tafel. Er was een ontzaglijke drukte in de stad, maar alles liep in volmaakte orde af. HH. MM, hebben gisteren, voor haar vertrek naar „het Loo", aan den burgera. de traditioneele f 2000 voor de algemeene armen doen toekomen. De muziek der schutterij gaf tot afscheid tusschen half 10 en 10 uur nog een uit voering voor het paleis. HELDER, 18 April. Officiëele berichten uit de ^Staatscourant''. Bij Kon. besluit is de luit. ter zee 2de kl. T. E. W. van Dompseler, op zijn verzoek, eervol uit deu zeedienst ontslagen. De luit. ter zee 1ste kl. A. H. Hoekwater en die der 2de kl. J. J. Oudemans worden met 2 Mei a. s. geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. stoomkanonneerboot (,Das", eerstgenoemde als commandant. Met 2 Mei a. s. worden geplaatstin de rol van Hr. Ms. wachtschip alhier en gede tacheerd aan boord van Hr. Ms. stoomka nonneerboot „Vali", de luit. ter zee 1ste kl. W. J. De Bruyne en die der 2de kl. J. C. Van Draten, eerstgenoemde belast met het bevelin de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd san boord van Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Uder", de luit. ter zee 1ste kl. J. D. Heyning en die der 2de kl. L. H. G. Krol, eerstgenoemde belast met het bevelin de rol van Hr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. stoomkanonneerboot «Ha vik", de luit. ter zee 1ste kl. B. Brutel de la Rivière en die der 2de kl. jhr. L. F. Mar tini, eerstgenoemde belast met bet bevelaan boord van Hr. Ms. stoomschip «De Ruyter", de luit. ter zee lste kl. P. F. Van der Vel den Erdbrink aan boord van Hr. Ms. torpedo- instructieschip „Marnix", de off. van admin. lste kl. S. J. A. Deyllaan boord van Hr. Ms. wachtschip alhier, de luit. ter zee 2de kl. J. A. Van Zadelhof!aan boord van Hr. Ms. monitor „Tijger", als lste officier, de luit. ter zee lste kl. jhr. J. F. Coertzen de Koekaan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de luit. ter zee 2de kl. E. Van Assum. Blnnenlandsch nieuw». Wieringerwaard. Op de kiezers lijsten dezer gemeente komen voor 115 kiezers voor den Gemeenteraad en 116 voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten. Schagen. Met welwillende mede werking van de heeren J. Winkel (orgel) en A. Kooger (piano), van Alkmaar, zal Schagen's Mannenkoor „Euterpe" Zondag a. s. zijn laatste winterconcert geven. Be halve eenige reeds vroeger uitgevoerde 98 niet lief had, gelieime samenkomsten te hebben. In ieder geval was zij voor Raimond een gevaar. En terwijl zij zag hoe Lydia alles inspande om Raimond te bekoren, dacht zij «welk doel zou zij daarmede toch hebben Eens kwam het haar in de gedachte, dat zij Raimond wilde huwen om zich te beter op hem te kunnen wreken. Maar zij verbande deze gedachte terstond. Onder al deze gedachten vergat Therese echter geen oogenblik haar doel, nl. Raimond te spreken en spoedig deed zich de gelegenheid daartoe voor, toen Lydia even de kamer had verlaten. «Wilt ge mij morgen vroeg eenige oogenblikken schenken, Raimond vroeg zij. „Ik stel veel prijs op een onderhoud met u." Ploërné wierp een onderzoekenden blik op haar en zeide «Staat ge daar op?* „Ja." «Goed, dus morgen om tien uren dan, in den tuin." „Dank u." Op dit oogenblik verscheen Lydia weer en zij moest zwijgen. Zij hadden reeds langer dan goed was met el kander gesproken, want het was de sluwe Creoolsche niet ontgaan en terstond steeg de verdenking bij haar op dat Therese van plan was Raimond alles te vertellen. Zij be sloot dus dubbel op hare hoede te zijn en het te verhin deren. Tot op het oogenblik dat Therese heenging, bleef zij in de kamer en toen zij eindelijk oprees slaakte zij een zucht van verlichting. Terwijl Leïla haar bij het ontkleeden behulpzaam was, gaf zij aan hare woede en haat lucht. Hoe lang was haar dezen dag gevallen Zij had zich zeer goed gehouden, maar wat had het haar niet gekostMet inspanning van al hare zenuwen had zij zich tot voortdurend lachen ge dwongen en terwijl liaar eene verwensching op de lippen zweefde, had zij zoete woordjes gefluisterd, evenals eene actrice op het tooneel. Voor hare zwarte kamenier, hare bondgenoot in alle zondige dingen, wierp zij eindelijk het masker af. „Heb t ge hem weder goed betooverd vroeg de Mulattin. 95 alsof zij hem met medelijdende goedheid aankeek, zooals hij eigenlijk haar moest aanzien. Het was hem onmogelijk zijn medelijden jegens haar uit te drukken, want hij zou gedacht hebben dat hij dat verkeerd te pas bracht. Hij ondervond opnieuw zulk een twijfel, zulk een kwelling, dat hij er na aan toe was Therese in een venster- nis te trekken en haar door eenige bevelende woorden de waarheid te ontlokken. En als hij dat toen gedaan had, zou Therese waarschijnlijk in de ontroering van het oogen blik hem de waarheid hebben gezegd. Hij had reeds den arm opgeheven om haar mede te nemen, had reeds de vraag op de lippen, waarop zij onmogelijk het antwoord had kunnen weigeren, toen zijne arm terugviel, zijne lip pen zich sloten, want zijn gehcele hart, zijn geheele wezen had nu nog slechts een gedachteLydia was binnenge treden. Door haar had een geheele omwenteling in hem plaats. Bijna als een kind. had hij haar verlaten en als eene vol wassene vrouw zag hij haar weder. Schitterend door hare schoonheid, keek zij hem lachend aan. Vol koele berekening had zij voor de eerste ontmoeting een eenvoudig kleed gekozen. Haat reeds te gevulde vormen werden door dit bescheiden toilet weinig verborgen. Zij stak Raimond haar hand toe en hij zonk bijna voor haar op de knieën, toen hij zijn voorhoofd tegen hare slanke, witte vingers drukte. In de ontroering, welke hare verschijning op hem teweegbracht, bemerkte hij niet de opmerkelijke bleekheid van haar gelaat, welke nog door het zwart der oogen verhoogd werd, noch de zinnelijke uitdrukking om de door een teeder lachje omgeven lippen. De ernstige, een weinig ruwe klank harer stem bevreemdde hem niet. Hij was geheel betooverd, behekst, verblind. Vol bewondering aan schouwde hij haar en snakte met geheel zijn hart naar haar bezit. „Wees welkom, Raimond," zeide zij. „Ik ben verheugd over uwe terugkomst." Hoe bescheiden was die arme zeeman, om met zulk een koele ontvangst tevreden te zijn, hij, die gedurende de lange, bange uren zijner reis slechts gedroomd had, dat zij zich aan zijn borst zou werpen en van vreugde werken, zullen „Saul's leerzang", van Ge- vaert, „Drie oud-Nederlandsche liedekens", van D. de Lange, „De kabels los", van R. Holl en „Vlaggelied", van Verhulst, ten gehoore worden gebracht. Schagen. Het bestuur der Hard- draverij-Vereeniging „West-Friesland" heeft besloten, op Zaterdag 29 Juli a. s. twee harddraverijen te doen plaats hebben, een van paarden van zessen klaar en een van paarden, welke nimmer prijs of premie hebben gewonnen en toebehooren aan leden der Vereeniging. Schagen, 15 April. Ten einde eene sluiting der wekelijksche markt te voorkomen, hebben Burgemeester en Wet houders in overleg met den waarnemenden districts-veearts besloten vee, afkomstig uit Zuidholland en Utrecht, niet tot de markt toe te laten. Ook vee uit Noordholland, ten Zuiden van het IJ aangevoerd, wordt geweerd. Tevens zal van het vee voor de Schagermarkt aangevoerd een certificaat van den Burgemeester uit welke gemeente het vee komt, ten bewijze dat die gemeente vrij van mond- en klauwzeer is, worden gevraagd en verder zal nog op drie toegangs wegen tot de gemeente Schagen een vee arts met de noodige politie worden gepos teerd om het aangevoerde vee te keuren. Oudkarspel. Den 23 dezer, 's nam. 3 ure, wordt de tentoonstelling geopend van huisvlijt-artikelen, uitgaande van het hier gevestigde departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in een der loka len van den heer G. Slotemaker Jz. Van voorwerpen, die te koop zijn, moet de prijs worden opgegeven, terwijl winkeliers en vereenigingen niet mogen inzenden. Zij is te bezigtigen des Zondags van 2 tot 7 en de overige dagen van 2 tot 5 ure. Ge- i legenheid tot inzending bestaat op Don- 1 derdag a. s., van 2 tot 7 ure, in het lokaal der tentoonstelling. De toegangsprijs be draagt 's Zondags 10 en de overige dagen 25 cent de persoon. De tentoonstelling, die slechts 8 dagen duurt, belooft veel. Marine en Leger. I Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. «Johan Willem Friso" is jl. Zondagmorgen aan 's Rijkswerf alhier buiten dienst gesteld en in conservatie opgenomen. De kapt. ter zee J. C. Joekes is van het door hem over dezen bodem gevoerde bevel eervol ontheven en op non-activiteit gesteld. Naar men verneemt, is de luit. ter zee lste kl. H. Veltbuijzen, thans op non-act., bestemd om als commandant van Hr. Ms. „Borneo" in den a. 3. zomer naar Oost-Indië te vertrekken. Geplaatst zijn: bij de 4de comp. van het korps pantserfort-artilleric, welke 1 .Mei a. s. zal worden opgericht cn te Muiden garnizoen zal houden, de kapt. L. C. Dijxhoorn, als comm., de 2de luits. J. L. Bels en N. M. H. Doppler, van het 4de reg. vest-art. alhier. Overgeplaatstde 2de luit. J. van Haaften, van het lste bataljon mariniers te Amster dam, bij het 2de bataljon alhier. Te Amsterdam overleed jl. Zaterdag, in den ouderdom van 51 jaren, de kapt. ter zee P. G. Bruch. De mach. lste kl. bij de Marine C. A. van Wijngaarden, dienende aan boord van Hr. Ms. transportvaartuig „Mercuur", is vervangen door den mach. lste kl. v. c. G. van Os. Door den Minister van Marine is bepaald, dat de voorraad levensmiddelen en kleeding- stukken, in depot bij de directiën alhier en tc Hellevoetsluis, onder geldelijk beheer zullen komen vau den marine-magazijnmeester aldaar. I Benoemingen, enz. Tot hoofdingeland van den polder Wierin gerwaard is gekozen de heer J. A. Kaan. I Tot opzichter bij de Vier Noorder-Koggen standplaats Mcdemblik, is benoemd de heer J. van Balen Blanken te Anna Paulowna. Onderwijs en examens. j Tot hoofd der Prinses Wilhelmina-bewaar- i school te Oudeschild op Texel is benoemd mej. C. W. Candel te Dordrecht. Van de vier sollicitanten was alleen deze dame ge- diplomeerd als bewaarschoolhouderes. j De opening der school zal plaaU hebben j op 1 Mei 0. s.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1