Tot onderwijzeres aan de openb. lag. school te Opmeer, is benoemd mej. H. G. Visscher, thans te Oude-Niedorp. Tot onderwijzeres te Andijk is benoemd mej. T. Tinholt, van Wolvega. Landbouw en Veeteelt. Nnar de „Alkm. Ct." verneemt, is de directie der kaasfabriek te Groet overgegaan in handen van den heer A. J. Peeck. Ue vorige directeur, de heer H. Nottelman, blijft evenwel voorloopig nog belast met het toe zicht op de werkzaamheden. Tegen het slaan der koeien met de pooten (schoppen) bij het melken, wordt het volgende eenvoudige, licht te beproeveu middel opge geven Soms helpt het, wanneer bijv. vaar zen, die voor het eerst gekalfd hebben, trots alle voorzichtigheid, de emmers bij het mel ken omschoppen, door een helper of helpster de rechtervoorpoot omhoog te doen houden. Soms schoppen zij dan echter met den linker achterpoot. Men bindt dan eenvoudig de koe een vingerdik touw om het lijf, dat tamelijk sterk aangetrokken wordt, en het dier staat zoo stil als een muis. Na het melken ver wijdert men natuurlijk het touw weder. Goede raad voor aardappelpoters. Hebt gij soms aardappelen, die zooveel „baard hebben geschoten", dat zij meer of minder tot een kluit zijn samengegroeid en het dus moeilijk en tijdroovend is om de poters met ongeschonden spruiten uit te leggen en te poten, stop het bakje, waarin zij liggen, flink onder water, zoolang tot het water in alle openingen is doorgedrongen laat dan bet water weer wegvloeien en ga poten de „baard" zal u dan niet of weinig meer hinderen. Kerknieuws. Purmerend. Het marmeren graf monument van Frederik Riccen, heer van Purmerend, baljuw van de Beemster, enz., in de Herv. kerk alhier, met beeld- en lofwerk, toegeschreven aan Quellinus, heeft in veiling f 4600 kunnen opbrengen. Kerk voogden hebben het niet gegund. Buitenland. De Grondwetsherziening in België. Brussel 14 April. (R. O.) De zaak der grondwetsherziening is dezen morgen een flinken stap nader tot hare oplossing gekomen. In de commissie der 21 leden hebben Feron en Janson, de beide hoofden der uiterste linkerzijde, verklaard het voor- stel-Nijssens, berustende op het meervoudig stemrecht, te zullen steunen. Zij zouden voor dit voorstel 40 steramen der linkerzijde aanbrengen. De groote meerderheid der rechterzijde zal de regeering steunen, die zich eveneens met het voorstel Nijssens vereenigd heeft. Dit zou dus de tweederden stemmen op zich vereenigen, die volgens de grondwet noodig zijn om een herziening mogelijk te maken. De ongeregeldheden in België. Brussel, 15 April Heden morgen is een regiment linietroepen naar Lalouvière vertrokken onder bevel van generaal Bou- yet. Gisteravond werden bij de verschillende opstootjes, naar men schat, ongeveer 60 personen gewoDd en een 50-tal gevangen genomen. Hedenmorgen was het zeer rustig in de stad. Uit inlichtingen, ingewonnen in ver schillende gemeentendes lands, blijkt dat de wanordelijkheden in het laatste et maal veel ernstiger waren dan in vorige. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 150. Er werden 87 personen gevangen ge nomen. Gedurende den nacht werden op verschillende punten der stad, o. a. aan de St. Katherine-kerk de vensters verbrijzeld. De burgemeester is voornemens de inwoners bij proclamatie uit te noodigen thuis te blijven, teneinde de verwarring op straat niet noodeloos te vermeerderen. Het aantal werkstakers over het geheele land wordt door sommigen op 180,000 ge schat. In het Centre in Henegouwen zijn herhaalde botsingen voorgekomen tusschen politie en werkstakers. In de Borinage heescht groote opgewondenheid en de burgemeesters dringen aan op hulp van het leger. Fabrieken zijn aangevallen en werk tuigen werden vernield. Te Gent trokken hedenochtend 20000 betoogers met roode vlaggen door de straten. In de open lucht werd een vergadering gehouden, waarin de sprekers op hardnekkig verzet aandrongen. De politie, de gendar merie en de schutterij zijn op de been. Men gelooft dat de regeering maatregelen zal nemen voor morgen, daar de werksta kers in de provincie hebben kennis gegeven, dat zij naar Brussel zullen komen. Luik, 15 April. De vergaderingen van gisteren in de rue Gretry, te St. Gilles en te Grivegnée liepen kalm af. De rede naars hebben de betoogers aangeraden in kleine troepjes naar het „Loval de la Po pulaire" te gaan. Deze raad werd opgevolgd; tegen 8} uur 's avonds was daar een groote menigte bijeen, die weldra oproerig werd en begon te dreigen, waarop de gendarmes j chargeerden. j. Plotseling weerklonk een hevige ontploffing j' op de Place St. Barthelomij. Enkelen schrij- ven deze ontploffing toe aan eene losbran- i ding der gendarmes, anderen aan het sprin- J gen van een dvnamietpatroon. Men heeft de oorzaak niet kunnen ontdekken. Over het plein hing een dichte rook. Brussel, 16 April, 15 min. na midder- j nacht. In den gespannen toestand is sinds het laatste bericht volstrekt geen ver- j andering gekomen. Het aantal werkstakers neemt toe; zij schijnen vast besloten het i werk niet te hervatten, alvorens het parle ment hun eisch heeft ingewilligd. 1 uur 30 min. In de vergadering te St. Gilles keurde de advocaat Picard de buitensporigheden af, welke sommige be toogers bedreven hadden, maar hij spoorde niettemin aan om de beweging vol te hou den. Spreker voer ten slotte hevig uit tegen burgemeester Buis. Gent, 15 April. Hoewel de socialis tische leiders tot kalmte hadden aange maand, kwamen heden toch ongeregeld heden voor. De werkstakers drongen den constructiewinkel binnen en sloegen alles kort en klein. Er hadden voorts talrijke optootjes plaats, waarbij veel personen ge wond, en nog meer gearresteerd werden. Telkens deden de verwoede werkstakers pogingen de gevangeuen te bevrijden. De gendarmes beschermen de fabrieken waar nog gewerkt wordt. Uit Charleroi en het Centrum. Het heeft in de geheele streek een diepen indruk gemaakt, dat Vrijdag te Joliraont door het vuur der soldaten een vrouw ge dood en drie werkstakers gewond zijn. De bladen spreken er bijna niet van, waar schijnlijk om de gemoederen niet nog meer op te winden. Het gerucht loopt, dat op verscheiden mijnondernemingen in den omtrek alles vernield is. Er is dringend verzocht 0111 versterking der troepen. Bergen en de Borinage. De be weging neemt het karakter van een oproer aan. Bijna alle gemeentebesturen hebben den steun der troepen gevraagd. Het par ket heeft besloten, de voornaamste socia listische leiders gevangen te nemen. Frameries, 15 April.Hedenmorgen werd een meeting van 3000 vrouwen ge houden, waarin met eene aan razernij grenzende geestdrift de werkstaking werd toegejuicht. Bij het uitgaan heerschte een verschrikkelijk tumult. De gendarmes wer den met steenen geworpen; in de charge, die daarop volgde, werden vele werklieden gewond. Een compagnie jagers is aange komen. De goede verstandhouding tus schen de werkstakers en de soldaten trekt zeer de aandacht. Leuven, 15 April. Heden zijn ver scheidene socialisten gearresteerd, onder wie de Hollander Nelemans, beschuldigd de werklieden belemmerd te hebben in hun werk. Nelemans verzette zich hard nekkig bij zijne inhechtenisneming. Brussel, 16 April. De werkstaking breidt zich uit. „Le Peuple" zegt, dat zij algemeen is, dat men nooit en in geen enkel land een dergelijke beweging heeft gezien, en dat nooit een volk zoo onder drukt werdoveral worden arme menschen, die zich niet kunnen verdedigen, neerge schoten, neergesabeld en aan de bajonet geregen. Het „Journal de Bruxelles" laat zich al dus uit„Men hakt op de menschen in als een slager op het vleeschop deze manier maakt men revolutionnairen van allen die het volk willen bevrijden, en die voortaan slechts vertrouwen op hun overmacht, want tegenwoordig geldt het recht van den sterkste." In den afgeloopen nacht zijn te Antwerpen 1 ongeregeldheden voorgevallen; hier en daar werden glazen ingegooid, en voor de wo ningen der Kamerleden hadden vijandige betoogingen plaats. In alle phatsen is ile infanterie geconsig neerd. De' Maden zien met vrees den af loop der tegen woord e:e crisis te gemoet en geven den raad, er zoo spoedig moge lijk een einde aan te maken. De „Ktoile Beige" eischt dat de Kamer niet tot Dins dag zal wachten, maar reeds Maandag bijeen zal komen, om onmiddellijk over te gaan tot de stemming over het voorstel-Nyssens (algemeen stemrecht, getemperd door liet meervoudige), waarvoor bijna zeker een meerderheid van twee-derden zal gevonden worden. Brussel, Zondagnamiddag. Om half vijf verzamelden zich bij prachtig weder ongeveer 3000 werkstakers op de uitge strekte Ten Bosch. Het ging er buiten gewoon levendig toe. Verschillende socia listische leiders voerden achtereenvolgens het woord. Algemeen weid met afkeuring gesproken over het voorstel-Nyssens, omdat dit 600.000 stemmen zou geven aan de werklieden en driemaal zooveel aan de propriétaires (belastingbetalers, bezitters van onroerend goed of van een diploma van bekwaamdheid)om die reden werd aan geraden, de beweging tot Dinsdag voort te zetten, doch eene kalme houding te be waren. Dinsdag zal de groote dag zijn; dan zullen zich des morgens te 9 uur 150.000 werkstakers uit alle oorden des lands in de voorstad Molenbeek St. .Tean vereenigen en naar het park van St. Gilles trekken, waar men den eed zal herhalen om alles te wagen tot verkrijging van de erkenning van de rechten des volks. Indien de Kamer Dinsdag een grondwetsherziening in reac tionairen geest aannam, zou de werkstaking een opstand worden. Aldus ongeveer was de korte inhoud der redevoeringen, die alle uitbundig werden toegejuicht. Na afloop der meeting vormde zich een ontzaglijke stoet, die door zijne uittartende houding dadelijk tot een ge duchte charge der politie aanleiding gaf. Aanslag op Burgemeester Buis. Een troepje meetinggangers kreeg in de Avenue Louise den burgemeester Buis in het oog, die daar met het Kamerlid Graux wandelde. Een der betoogers gat den heer Buis met een knuppel een slag achter op het hoofd, waardoor hij in zwijm viel. Dadelijk schoten eenige gendarmes toe, maar nu werd door de betoogers met re volvers gevuurd, waardoor een inspecteur van politie een kogel in den rug kreeg. De gendarmes maakten een charge op de betoogers en namen twee der belhamels in hechtenis. De heer Buis, die verschrikkelijk bloedde, werd naar zijne in de nabijheid gelegen woning gebracht, waar twee dokters hem een verband aanlegden. De geneesheeren hebben volstrekte rust bevolen. De wet houder André zal tijdelijk als burgemeester optreden. De kogel, waardoor de inspecteur van politie getroffen werd, is reeds ver wijderd. Het geval heeft een buitengewone op schudding teweeggebracht. Over het algemeen blijft de toestand zeer ernstig, ondanks de kalmte gedurende den geheelen Zondag. Dit is het gevolg van de verklaringen der socialistische leiders; zoo riep de advocaat Van der Velde, de Brus- selsche leider, onder de toejuichingen van j een gehoor van 3000 personen „Als de Kamer Dinsdag onze eischen niet inwilligt, zal de werkstaking een omwenteling wor- j den I" Léon Defuisseaux, sprekende namens de werkliedgn van de Borinage, verklaarde, dat het een lafheid zou zijn, als de werk lieden nu terugtrokken en dat men den strijd niet zal opgeven, vóór de overwinning bevochten is. Brussel, 17 April. Wegens den zeer overspannen toestand der gemoederen is de betooging van Dinsdagmorgen verboden. Noch de burgemeester van Brussel, nóch die der voorsteden, neemt de verantwoor delijkheid op zich voor de dingen, die zouden kunnen gebeuren. Het is te vreezen, dat dit verbod aanleiding zal geven tot daden van geweld van den kant der soci alisten. De groote betooging, die de werkstakers uit de Borinage heden te Bergen wilden houden, is door de militairen belet, doordat zij alle toegangen tot de stad versperden. Men vreest dat eenige opstootjes zullen plaats hebben en vele personen in hech tenis genomen zullen worden. Gisterenavond is volgens R. O. een dy- namietaanslag gepleegd op de kleine kerk te Wasmes (bij Bergen), waardoor enkele ruiten gebroken zijn. Burgemeester Buis gaat vooruithij moet echter op bevel van den geneesheer nog eenige dagen rust houden. Alle bladen laken zijn aanslag, die den dood tenge volge zou hebben gehad, indien niet de hoed van den burgemeester den slag ge smoord had. Antwerpen, 17 April. Meer dan 1000 arbeiders, die op de kaden werkten, hebben het werk gestaakt. Zij hebben eenige loopbruggen in het water geworpen. Eenige regimenten zijn naar plaatsen in de provincie vertrokken. Kortrijk, 17 April. In vele fabrie ken hebben botsingen tusschen de werk stakers en de politie plaats gehad, waarbij een persoon gewond werd. Werkstaking in Engeland. Londen, 15 April. Heden werd alhier een vergadering gehouden van afgevaar digden van 76 vereenigingen op het gebied van handel en scheepvaart. Aangenomen werd eene motie, om in alle havens van het Vereenigd Koninkrijk het werk te staken. Naar aanleiding van dit besluit, zou Maandag in alle Engelsche havens het werk gestaakt worden. De Engelsche bladen gewagen alleen van eene dreigende werkstaking te Londen en Liverpool. Volgens de laatste berichten van Vrijdag avond was de kans op een vergelijk te Huil verminderd. De werkstakers eischen dat de „Free Labour Exchange" worden opgeheven, maar de reeders achten dit een onredelijken eisch. Indien de reeders blijven weigeren, dreigen de werkstakers dat te Liverpool en te Londen ook het werk gestaakt zal worden. Maar de reeders zijn aaneengesloten en spannen alle krachten in. Een extra-trein wordt in gereedheid gebracht om vannacht vijfhonderd vrije arbeiders van hier naar Huil te brengen. Frankrijk. Turpin, de uitvinder van het meliniet, indertijd bij het geruchtma kend proces veroordeeld, heeft kwijtschel ding van stral gekregen. Turpin werd tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het uitgeven van een geschrift, getiteldComment on a vendu la mèlinite, waarin hij eenige ambtenaren aan het ministerie van oorlog beschuldigde, het geheim van een verschrikkelijk ver woestingsmiddel, als het meliniet is, aan Engeland te hebben uitgeleverd. Om te bewijzen dat de teekeningen en plannen, die betrekking hebben op zijne uitvinding, werkelijk in handen van Engelschen waren, wist hij er kopieën van te krijgen te Lon den en voegde die als aanhangsel bij zijn boek. De Fransche regeering beschuldigde hem van het openbaar maken van een lands- geheim (ofschoon hij alleen had trachten aan te toonen, dat het geheim reeds open baar was gemaakt), en veroordeelde hem tot bovengenoemde straf, na een proces dat met gesloten deuren gevoerd werd. Het publiek kreeg van de geheele zaak den indruk, dat er iets verborgen werd ge houden, en in de pers werd reeds lang aangedrongen op kwijtschelding van straf voor Turpin, [die sinds 21 Mei 1891 ge vangen zat. „Figaro" heeft den gevangene geïnter viewd en maakt een aanvang met het open baar maken van de verklaringen vanTurpin. Mogelijk staat ons dus een onthulling van nieuwe schandalen te wachten. Reeds vóór het verschijnen van dit arti kel had de Regeering bekend gemaakt, dat zij voornemens was aan Turpin kwijtschel ding van zijn verderen straf te verleenen. Dagelijks komen vier of vijfcholera- sterfgevallen voor te Vannes en Lorient. Duitschland. Ahlwardt heeft gewei gerd zijne zoogenaamde bewijsstukken in den Rijksdag ter tafel te brengenhij wil ze alleen overgeven aan een bijzondere com missie van 15 leden. Daartoe moet hij, volgens de regeling der zaken, een voorstel doen, dat door 15 leden ondersteund moet worden, en nu tracht hij de onderteeke- ningen der sociaal-democraten te verkrijgen. Dezen zouden daarover beraadslagen. In den vorm, waarin Ahlwardt hun het voor stel aangeboden heeft, willen zij het niet onderteekenen, omdat daarin niet gezegd wordt wat de commissie onderzoeken moet. Engeland. In de Great Western mijn te Pontypridd in Wales zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag jl. 53 lijken gevonden, zoodat het totaal der dooden nu 58 bedraagt. Men vreest echter, dat eenige werklieden onder het puin be dolven werden en zoo verbrandden. Don derdagmorgen zijn nog 8 lijken te voor schijn gebracht. Aan geen der lijken was een wonde te ontdekkenvolgens de dokters zijn de omgekomen arbeiders allen gestikt. Gemengd nieuws. Jl. Zaterdag is bij de batterij „Kaap- hoofd" in zee drijvende gevonden het in vergevorderden staat vau ontbinding ver- keerend lijk van den bejaarden J. S., al hier, die sedert November 11. werd vermist.' Relletjes te Amsterdam. Jl. Zaterdag- en Zondagavond was het te Amster dam vrij onrustig. Eerst waren het Zaterdag avond militairen, voornamelijk artilleristen en cavaleristen, die begonnen met ovaties te brengen op den Dam en daar vaderlandsche en anti-socialistische liederen zongen. Het voorbeeld, door de militairen gegeven, werd natuurlijk door de socialisten gevolgd, en toen dezen ook zingende naar den Dam 96 zou weenen. Zij, die tranen vergoten had, was Therese geweest. Deze zag hij echter niet meer, hij wist niet eens meer dat zij aanwezig was. Lydia overstraalde en ver duisterde alles. Eindelijk verbrak mevrouw de Saint-Mau- rice de betoovering, waarin hij zich bevond. „Lieve Raimond, vertel mij nu eens, van waar gij zoo opeens gekomen zijt. In uw laatsten brief spraakt g.j wel van uwe terugkomst, maar wij konden daaruit niet op maken, dat deze reeds zoo nabij was." En Raimond moest de oude dame alles vertellen, van zijne ziekte en van de gunstige omstandig heid, dateen officier van zijn rang in de omgeving van den admiraal was en waardoor hij zoo spoedig verlof had gekregen. Zijn hart werd nog warm bij het afschil deren van het gevecht in de engte van Min en het bom bardement van Tou-Tschéou en daarna van den strengen winter in Keloeng en de talrijke gevechten daar. Hij bemerkte niet, hoe Lydia een geeuw onderdrukte hij zag alleen hare donkere oogen, die zij vol huichel achtige belangstelling op hein gevestigd hield. De oprechte deelneming, de ademlooze spanning, waarmede Therese naar zijn verhaal luisterde, ontging hem. De arme Asschepoetster werd weer geheel door hare mededingster in de schaduw gesteld. Toen het door Lydia schertsenderwijs genoemde „Zeemans-dagboek" ten einde was, stonden de gelieven op en alsof zij niet langer konden wachten om eindelijk alleen te zijn, begaven zij zich te zamen in den tuin. Therese volgde hen met de oogen, maar maakte geen enkele beweging om met hen mede te gaan. Waarom ook? Van Lydia hoopte zij niet igeer dat deze van Raimond afstand zou doen en zij geloofde niet meer aan de mogelijkheid, dat zij Raimond zou kun nen overtuigen. Tegenover de liartnekkigheid van hare nicht en de verblindheid van haar neef gevoelde zij zich mach teloos. Zij moest den man, die haar boven alles dierbaar was, overlaten aan liet gevaar van een samenleven inet deze betooverende, maar valsche vrouw, of zij moest be sluiten tot het uiterste, een aanklacht, en daarvoor schrikte zij terug. Wie weet, of hij haar wel eens gelooven zou Hoe vreeselijk, wanneer zij dan als eene lasteraarster of 97 ijverzuchtige tegenover Raimond moest staan. Maar mocht zij, die van het eerlooze geheim kennis droeg, eene verbinding tusschen die twee toestaan Zij zat naast mevrouw de Saint Maurice, die in een boek las, en zij kwelde zichzelf met deze gedachten, totdat het moede hoofd haar pijn deed en intusschen zag zij Ly dia en Raimond arm in arm daarbuiten onder de boomen wandelen op dezelfde plaats waar zij naar des vreemdelings zoete woordjes had geluisterd. Wat moest zij doen Hoe zou zij eene oplossing vinden, die niet verschrikkelijk was. Bij Lydia's onverantwoordelijke handelwijze bleef er niets anders over dan Raimond de oogen te openen, maar nog eens, hoe Zij moest een onderhoud met hem zien te krijgen. Den vorigen avond had hij immers gezegd„Morgen, als ge kalmer zijt geworden, zult ge mij beter beoordeelen." Duidde dat niet op zijn voornemen, nog eens afdoende de zaak met haar te bespreken Maar hij had ook gezegd, dat hij nimmer meer op deze geschiedenis zou terugkomen. Maar al ware dit zoo, al ware het dat hij uit kieschheid zweeg, dan behoefde zij het toch nog niet te doen. Neen, dat wilde zij niet. En zij nam dan ook het besluit de eerste geschikte gelegenheid aan te grijpen om er Raimond over te spreken. Het overige van den dag ging kalm voorbij. Raimond verkeerde in een voortdurende zwijmel van zinsverwarring. Madame de Saint Maurice keek tevreden en Lydia lachte. O, welk een huichelarij moest er in dat meisje steken 0111 met een hart vol vrees en zorg zich zoo onbe zorgd voor te doen. Naar de vreeselijke uitbarsting te oor- deelen, toen zij het eerst den dood van haren minnaar vernam, moest zij dus over veel wilskracht te beschikken hebben, anders ware het onmogelijk geweest zich zoo te houden. Maar hoe Therese haar ook gadesloeg, niets in hare woorden of gebaren duidde aan, dat zij zich inspannen moest om deze comedie te blijven spelen. Leugen en bedrog scheen haar een tweede natuur te zijn geworden, want zij moest Raimond haten, als zij den Italiaan bemind had en indien dat niet het geval was geweest, welk een bedorven schepsel moest zij dau niet zijn, om met iemand die zij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2